HIAAST U PRU! Budelböekje vertelt.en verzwijgt veel Duits leger in Budel koopt voor f 160.000 overgordijnen Werkstudent en boekhouder staan terecht voor oplichting DULCIA Gasbel bevat biljoen m3 Proefschrift over ontstaan van kanker HEMKES DRY GIN Forensen-camping moet wijken voor da PANTER IN EEG WEER TIEN PCT. ERAF herenondergoed DULCIA Senator Leemans: Weer vertrek bij gemeentewerken van Den Haag Zeven gewonden bij ontploffing op Duitse aak Organisatie VOOR VADER een mooi, ^te/ijk taleW Nieuwe verzekering HET VRUE VOLK DONDERDAG 13 JUNI 1963 PAGINA 3 gwmimi- j (Van Moeilijk te helen wonden (Van onze correspondent In West-Duitsland) De Westduitse Bundeswehr, die jaarlijks ongeveer 17 miljard uit de staatskas opslokt, heelt dezer dagen 160.000 gulden uitgegeven voor de aanschaffing vanovergordijnen voor de le gerplaats Budel. De Westduitse legerautoriteiten vonden het, in tegenstelling tot hun Neder landse collega's, namelijk beslist nodig, dat de 3000 luchtmachtsoldaten die vanaf 1 juli in Budel onderdak krijgen, 's avonds overgordijnen voor de ramen van hnn verblijven kunnen schuiven. Want, zo heeft hun comman dant Oberstleutnant Herbert Wittmann ons verteld, het zou beslist niet goed zijn als 3000 jonge kerels voor overgordijn- loze vensters hun blote licha men zouden tonen aan toeval lige voorbljgangers(sters). Vandaar die overgordijnen en die 160.000 gulden, die de le gering van het tweede lucht- machtopleidingsregiment in Budel de Bundeswehr extra zal kosten. ïfiV m' Het perfecte ondergoed met de blijvende pasvorm, in verschil lende uitvoeringen o.a, voor de zomer luchtig netgoed, groot en,fijnmazig enBan-lon stretch. Vraagt Dulcia in Uw heren modezaak. Eigen auto's mee Levenaren genegen TTet verlangen naar een speciale minister van Buitenlandse Za ken voor Europese aangelegenhe den duikt telkens weer op. Hij zou moeten staan naast de gewone minister van Buitenlandse Zaken. Zijn taak zou hij In het bijzonder moeten vinden In alles wat met de Europese organen en de Euro pese eenwording te maken heeft. Toch voelen wij niet veel voor deze gedachte. Omdat wij niet goed Inzien hoe het buitenlands beleid zlnvoi en zonder dubbel werk In twee stukken kan worden gebroken het Europese en het nlet-Europese deel. En bovendien zien wij niet goed hoe een mi nister van Europese Zaken zijn taak zou moeten afbakenen van het terrein van de minister van Economische Zaken en van Land bouw, om er maar twee te noe men. Deze ministers hebben nu eenmaal door hun Nederlandse taak zoveel met de Europese in tegratie te maken, dat zij op Europees niveau niet uitge schakeld kunnen worden door welke minister van Europese Za ken ook. rToch zal er meer gedaan moeten 1 worden om het samenspel van de Nederlandse ministers op Europees peil zo soepel mogelijk te laten lopen. Wij verwachten meer van een minister die dat samenspel bevordert, dan van een minister met een eigen porte feuille: Europese Zaken. En wij zouden de coördinatie van het be leid, voorzover dat niet bij de minister-president zelf kan lig gen, in handen willen zien van de vice-premier. Hij zou kunnen worden belast met de zorg voor het samenspel en met de taak te 'voorkomen dat op verschillende departementen dezelfde werk zaamheden worden verricht. Een dergelijke oplossing zou het voordeel hebben dat het coördi nerende werk slechts een zeer kleine bekwame staf nodig maakt. Een ministerie van Europese Za ken zou daarentegen maar al te gemakkelijk uitgroeien tot een nieuw, volwaardig departement. Met een aparte afdeling van aan zienlijke omvang voor het organi seren en bijleggen van menings verschillen met het oude departe ment van Buitenlandse Zaken. De noodzakelijke samenwerking van de Nederlandse ministers die met Europese zaken te maken hebben, kan ook daarom worden toevertrouwd aan de minister president of zijn plaatsvervanger, omdat coördineren van beleid de natuurlijke taak van deze minis ters Is. Zij hebben ook, althans functioneel gezien, het vereiste gezag. Of zij dat ook in feite hebben, hangt van hun persoon en hun bekwaamheid af. En ten slotte, als men deze weg Mest, komt de verantwoordelijk heid van de minister van Buiten landse Zaken het best tot uiting. Voor een land ais Nederland zijn Europese en niet-Europese zaken zo met elkaar verbonden, dat een splitsing van het buitenlands be leid In twee sectoren, met twee gelijkwaardige ministers aan het hoofd, tot vele moeilijkheden moet lelden. Dit argument van praktische aard mag zeer zwaar tellen. Want het gaat immers om een organi satieprobleem. En het gaat niet om de mooie klank van het woord minister van Europese Zaken. Zo is het tenminste voor ons. SENORtTAS-ROOD 50 ranke, fijne «Igaartjes om Vaderdag geurig te vieren (en om nog vele dagen daarna plezier van te hebben 1) Inhoud 50 stuk» Advertentie LM. (Van onze onderwijsredacteur) Nieuwe gegevens voor de bestude ring van het kankervraagstuk zijn aangedragen in een proefschrift, waarop de heer L. W. S. van der Burg uit Leersura gisteren tot doctor in de geneeskunde is gepro moveerd aan de Utrechtse universi teit. De dissertatie heeft als titel 'Plaat selijke zenuwreacties bU carcinogene- se'. Met zeer geringe sporen van zuive re stoffen met een zeer speciale stiucfcuurformule kan langs experi mentele weg kanker verwekt worden bij de laboratoriummuis, schrijft dokter van der Burg. Hoe dit gebeurt, is echter wezenlijk onbekend. Alle waarnemingen kun nen misschien het even fascinerend als duister probleem helpen beant woorden. Prof. dr. H. W. Julius, die pro motor van de heer Van der Burg was, deed in 1326 proeven met mui zen, die hij met koolteer besmeerde. Sindsdien is betrekkelijk weinig ge werkt aan dit studie-object. Er is nog geen enke! inzicht in het raadsel: wat betekent de enorme ver meerdering aan zenuwvezeis bij het ontstaan van kanker? Maar de gepromoveerde heeft be langrijke gegevens aan de bekende toegevoegd, waarop hij boopt dat anderen zullen voortbouwen. Hij zegt: laat het niet nog eens 33 jaar duren voor een volgende onder zoeker deze uitdaging van het kan- kervraagstuk opneemt. PARIJS (APP. Reuter) De Franse regering heeft een decreet goedge keurd inzake de versnelde afbraak der douanetarieven binnen de EEG, te weten tien percent per 1 juli. Op die datum zullen de tarieven in het onderlinge verkeer der EEG-landen voor 60 percent verdwenen zijn ver geleken met het uitgangspunt van 1 januari 1958. Het decreet heeft voorts betrekking op een versnelde aanpassing van hei nationale tarief aan het gemeen schappelijke buitentarief van de zei partners. onze correspondent in West-Duitsland) Onder de titel 'Als soldaat van de Bundes- wehr In Nederland' heeft de Westduitse leger leiding dezer dagen een rijk geïllustreerd boek je verspreid onder alle Westduitse militairen die In de loop van de komende maanden in Budel gestationeerd zullen worden. In deze brochure wordt de Bundeswehrsol- daten een beknopt overzicht gegeven van Ne derland, Behalve over tulpenvelden, scheep vaart, visserij, industrie en de strijd tegen het water, wordt er ook het een en ander verteld over de 'tapfere niederiandische Soldaten' (zo als de admiraals Tromp en De Ruyter), die te gen talloze tegenstanders (Spanjaarden, Fran sen. Engelsen en Duitsers) hebben gevochten. Er wordt zelfs iets in verteld over de Tweede Wereldoorlog, *dle het land niet verschoond Is gebleven.' 'Niet alleen de verwoesting van Rotterdam en andere steden door luchtaanvallen bracht het land diepe wonden toe, maar ook de af sluiting van de bande!, die voor het kleine land zo noodzakelijk is,' lezen we In het voor lichtingsboekje. De jonge Bundeswehrsoldaten (gemiddeld drie jaar oud bij hel einde van de oorlog) moeten zelf maar raden, wie Rotterdam heb ben verwoest en wie het land diepe wonden hebben toegebracht. Met geen woord wordt ge rept over de rol die hun vaders In uniform hebben gespeeld In dit 'treurige verleden, dat echter teruggedrongen wordt door de gemeen schappelijke taak waarvoor thans belde buur- volken staan.' Dat er behalve militaire acties als luchtbom bardementen op Nederlandse steden ook het een en ander door de Duitsers is ondernomen tegen weerloze burgers, vrouwen en kinderen, daarover leest men geen woord. Daarom Is het ook moeilijk te begrijpen, waarom de Bun deswehrsoldaten zo nadrukkelijk wordt aange raden *bepaa!de gevoeligheden' te ontzien. TVie in Nederland als gast vertoeft, moet eraan denken dat sommige wonden moeilijk te helen zijn,' zegt het boekje. Een iets uitvoeri ger uiteenzetting over 'sommige wonden' zou niet misplaatst zijn geweest, dunkt ons. De lezers van het boekje ervaren overigens wel, dat er in Nederland enige oppositie be staat tegen de legering van Westduitse mili tairen In ons land. Deze oppositie wordt vol gens de brochure gevoerd door (In één adem) communistische, pacifistische of andere groe peringen. Na de Bundeswehrsoldaten uitvoerig op hel hart te hebben gedrukt hoe zij zich bij even tuele demonstraties of protesten in het open baar tegen hun aanwezigheid moeien gedragen ('vertrek geen spier van je gezicht,' lach niet om deze propaganda, ook wanneer die je lachwekkend lijkt.*) volgt nog een goed advies over de onderwerpen waarover zij zich het beste met de Nederlandse bevolking kunnen onderhouden. 'Goede gespreksthema's zijn bij voorbeeld de familie, de sport enz^ slechte onderwerpen, oorlog, partijpolitiek en godsdienstige verschil len," aldus de raadgevers in uniform. En zij besluiten hun advies met de TOlgende woorden: 'Met kritische ogen zullen sommige Nederlanders de Duitse soldaten bekijken. Mis schien kritischer dan hun eigen soldaten. Dat is begrijpelijk. Maar ook in ons eigen land hebben de sol daten van de Bundeswehr pas langzaam die genegenheid van de bevolking kunnen winnen. Dat is gelukt. En dat zal ook In Nederland lukken, als ieder lid van de Bundeswehr zich als een fatsoenlijk soldaat gedraagt, discipline toont, in en buiten de dienst altijd hoffelijk is en zich er altijd van bewust is dat hij als gast in Nederland de gewoonten van zijn gast heer in ere moet houden.' Als de jonge Bundeswehrsoldaten na deze uiteenzetting nog steeds niet begrijpen waarom er zoveel krltischwiogen op hen gericht zijn, dan Is dat hun niet kwalijk te nemen. De sa menstellers echter wel. De meeste Westduitse soldaten (70 cpt. dienstplichtig, 30 pet. vrijwilli gers), die binnenkort van Stade bij Hamburg naar Budel bij Weert ver- De politie van Biet (Zwitserland) is woensdag een kruistocht begonnen tegen de tienduizenden ratten die deze havenstad zijn binnengedrongen Zij heeft ongeveer 400 kilo gif in de rioien gestrooid, waarin de ratten tijdens de winterkou hun toevlucht hadden gezocht en waaruit zij nu in huizen en boten tevoorschijn komen. iSr tvan een onzer verslaggevers) In maart 1962 deed de nu 27-jarlge werkstudent J. L, een greep in de kas van de Mensa Academica en ver dween met vierduizend gulden naar Spanje. In een brief, die hy achter liet, stelde bij het Mensabestuur van de verduistering op de hoogte. Voor de Amsterdamse rechtbank bleek gisteren, dat hen een kans gezien had uit privéschulden te ko men, waarvoor hij eerder aan de kas m totaal al 1500 gulden had onttrok ken en waarvoor hij bij familieleden niet had willen aankloppen. Nadat hij ziek uit Spanje was teruggekeerd, meldde hij zich in februari vrijwillig dij de politie. De officier van Justitie eiste thans Advertentie l.M. ecu gevangenisstraf van tien maan- d'-;i mot aftrek, waarvan vier voor waardelijk. tegen hem. Tegen de 25-jarige kantoorbediende Th, M, die als boekhouder optrad bij de N.V. Nederlands laboratorium voor Filmtechniek en eveneens in dienstbetrekking 34.000 gulden had verduisterd, werd vijftien maanden met aftrek geelst. Tevens werd ten uitvoerlegging gevorderd van drie maanden die hem eerder voorwaar delijk waren opgelegd. De kantoorbediende had circa twee ■aar lang contante bedragen, die hi) voor de zaak ontving, in eigen zak .estoken. Een bepaalde som had hij m de boekhouding als 'persoonlijke BRUSSEL (ANP) Dc Belgische senator v. Leemans heeft woensdag op een persconferentie een schatting van de Nederlandse aardgasreserves bekendgemaakt. Volgens hem bevindt zich een biljoen (duizend miljard) kubieke meter gas in de Nederlandse bodem. De senator zei dat hij dit van bronnen heeft vernomen die „even betrouwbaar zijn als die waarover ik beschikte toen ik enige jaren geleden in. Straatsburg verklaarde, dat de hoeveelheid aardgas op vierhonderd- miljard kubieke meter mocht worden geraamd aan de hand van de tot dan toe verrichte onderzoekingen." De heer Leemans zei dat de kwali teit van het Nederlandse gas beter is dan die .van andere Europese gasbel len. Hij zei te hopen dat de Neder landse regering binnenkort met de partnerlanden van de Europese Ge meenschap, en met die van de Bene lux, zal gaan bespreken wat de ge volgen kunnen zijn van deze belang rijke hoeveelheid aardgas voor de energie voorziening van. Europa. Senator Leemans gaf zijn perscon ferentie als rapporteur van het Eu ropese parlement over het elfde al gemeen verslag over de werkzaatn- neden van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS). lening' verantwoord. 'Ik hoopte, dat zij het dan zouden merken; ik had niet de moed het te zeggen,' aldus de verdachte, die zijn vrouw alleen al aan huishoudgeld het dubbele bleek te hebben gegeven van wat hij ver diende. Uit het reelasseringsrapport ver taalde de president de zin, dat de ver dachte 'zijn budgettering primair diende te stellen' vlot in 'de tering gewoon naar de nering zetten'. Reclassering en raadsman achtten ondertoezichtstelling gewenst, maar de officier van Justitie stelde, dat de zaak te ernstig was voor een gecom bineerde straf: 'De ervaring is, dat een dergelijke straf een jaar of lager, waarvan een deel voorwaarde lijk goed werkt, maar deze ver dachte is nog In zijn proeftijd tot re cidive gekomen." De rechtbank deed nog 's middags In beide zaken uitspraak. Het college veroordeelde de werkstudent-kassier tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk, en legde de kantoor bediende-boekhouder een gevangenis straf op van een jaar zonder aftrek, waarvan drie maanden voorwaarde lijk, eu beval tevens de door de offi cier van Justitie geëiste tenuitvoer legging. Gisterochtend vroeg is Wageningen ontwaakt met het besef reeds zeven honderd jaar als volwassen gemeente deel te hebben aan de samenleving in de lage landen. Gelijk zeven eeu wen geleden luidruchtige, trotse bur gers kond deden van de verwerving van de veelbegeerde 'stadsrechten', proclameerden nu herauten te paard met veel trompetgeschal de opening van een seizoen van festiviteiten. (Van een onzer verslaggevers) Bij de dienst Gemeentewerken van Den Haag ral nu ook, nadat kortge leden de directeur van deze dienst, de heer J. G. W. Bolomey en hoofd architect Sj. Schamhart zijn ver trokken, boofdarchitect J. F, Heyii- gers zijn ontslag indienen. De heer Heyligers ontkent dat er verband zou bestaan tussen de moel- lijkhixlen die tot het ontslag van de directeur en van de heer Scham hart hebben geleid en zijn aanstaand vertrek. 'Ik ben 15 Jaar in. dienst van de gemeente en heb er al vele jaren naar verlangd om een eigen ar chitectenbureau te beginnen. Die kans doet zich nu voor,' aldus de heer Heyligers. Officieel zijn B. en W. van Den Haag nog niet op de hoogte van het ontslag van de heer Heyligers. 'Ik moet de ontslagbrief nog schrijven,' zegt hij. huizen, zijn in hun nopjes over de verplaatsing van bun regiment. Zeventig leden van het zogenaam de voorcommando zijn al enkele we ken in Budel. Volgens de rapporten die de legerleiding in West-Duitsland heeft ontvangen, heeft het verblijf in Nederland, van de eerste Duitse mi litairen sinds mei 1945 tot dusverre noch aan Nederlands,e, noch aan Westduitse zijde reden tot klachten gegeven. Integendeel, hun commandant, Oberstleutnant Herbert Wittmann gelooft vast, dat in Budel zal blij ken hoe goed de Duitse militairen met de Nederlandse bevolking zul len kunnen opschieten. Kort voor het vertrek van het •luchtmachtregiment uit Stade, had de commandant ons uitgenodigd. Tij dens ons bezoek aan het legerkamp waar de Budelvaarders totnogtoe on derdak hadden, droeg de 49-jarige be roepsofficier Wittmann een reeks in drukwekkende onderscheidingen op zijn grijze uniformjas. Behalve het ijzeren kruis met het eikenloof (wegens heldhaftig optreden als jachtvlieger in de Tweede Wereld oorlog) prijkte ook een onderschei ding in deSpaanse kleuren (rood geel-rood) op zijn borst. Oberstleutnant Wittmann Is name lijk Ud geweest ran het Kondor-le- gioen in welke functie (als jonge Luft waffeofflcier) hij Franco tijdens de burgeroorlog vanuit de lucht een handje hielp. Na deze 'generale repetitie' voor de Tweede Wereldoorlog was Oberst leutnant Wittmann tot 1945 com mandant bij een jachteskader van de Luftwaffe. Na de oorlog was hij een tijdlang bedrijfsleider in een steen fabriek en na de oprichting van de Bundeswehr heeft hij zich vooral be ziggehouden met de opleiding van re- eruten in het naoorlogse Westduitse 1 ger van burgers in uniformen. Deze opleiding wil Oberstleutnant' Wittmann in Budel voortzetten. Per' jaar zullen er in de Brabantse leger plaats 6000 Luftwaffe-soldaten wor den opgeleid. Tallozen van hen zullen hun eigen auto meenemen, opdat zij tijdens hun verlof gemakkelijk vanuit hun garni zoensplaats naar huls kunnen rijden. Hoewel de legering van. Westduit- be militairen in Budel deel uitmaakt Van een uitwisseling met Nederland se legeronderdelen, zullen de Neder landse militairen die daarbij betrok ken zijn niet worden gehuisvest in Stade, de garnizoensplaats van het 'tweede luchtmachtopleldingsreglment Onze militairen die voor een deel al in West-Duitsland zijn gelegerd, komen in het legerkamp Zeven, 30 km ten zuiden van Stade, te wonen. !Het kamp Zeven (28 miljoen mark) lis een der modernste militaire ne derzettingen van heel West-Duits- 'land. Voor de Nederlandse onderoffi cieren en officieren zullen 271. Gro tendeels nieuwe woningen, beschik baar worden gesteld. Bovendien zal een nog niet vol tooide school bestemd worden voor aet onderwijs aan 240 kinderen van Nederlandse militairen. Het onder vijs zal In het Nederlands, door ne- ;en Nederlandse leerkrachten worden jegeven. Begin september zullen al onge veer 3.000 Nederlandse militairen In Zeven zijn ondergebracht. Op hei ogenblik maakt een tiental onderof- fieeren en officieren er kwartier on der leiding van majoor Strietman. De bevolking van het kleine dorp Zeven vindt de komst van de Ne derlanders bijzonder prettig. En niet ril een om zakelijke redenen. 'De be volking hier is namelijk erg 'sol- datenfromm', zei ons een Duitse offi cier. Met andere woorden zij zijn dol op soldaten. Advertentie 1M. Hof.evera.ncur VOOR HEN DIE ONDERSCHEID MAKEN (Van een onzer verslaggevers) Bij een ontploffing in een langs de werf Vahali te Gendt (Betuwe) ge meerde aak zijn woensdagmorgen twee arbeiders zwaar gewond. Vijf kwamen met lichtere verwondingen uit het schip. Zeven mensen waren bezig een gat te branden in heb schot naar het voorruim van de Duitse aak 'In- dustria', waarin een nieuwe stuur- motor moest worden ingebouwd. Door nog onopgeloste oorzaak sloeg een steekvlam door het ruim en volgde een ontploffing. Luiken, losse balken en staven werden weggesla gen. De 18-jarige P. van Merm uit Gendt en de 17-Jarige B, Koenen uit Doomenburg zijn met zware brand wonden in het ziekenhuis te Nijme gen opgenomen. Een woensdag van de basis Point Arguelloo in Californië gelan ceerde Atlas-Agena-raket met een geheime kunstmaan is enkele ogen blikken na de lancering ontploft. De Atlas-Agena wordt gewoonlijk gebruikt voor het lanceren van de „spionkunstmancn" Midas en Samos. (Van een onzer verslaggevers) Het forensen-kampeerterrein bij Soestduinen zal in de naaste toekomst worden geliquideerd. Het bos, waar nu 74 kampeer- huisjes staan, zal voor een an der soort recreatie, de zoge naamde dagrecreatie, worden bestemd. Het zag er aanvankelijk naar uit, dat de daar gevestigde gezinnen uit Amsterdam, Rotterdam en Utrecht volgend Jaar voor het laatst op het terrein (van de gemeente Soestdijk) zou kunnen bivakkeren. In januari had het college van B. en W, de kampbewoners namelijk een brief ge schreven, waarin dit werd meege deeld. Het was voor de bewoners een som ber bericht, want in de westelijke provincies is het in de praktijk zo goed als onmogelijk ergens anders een terrein te vinden waar zomer huisjes voor een schappelijk huur bedrag kunnen worden geplaatst. B. en W. waren echter van oordeel dat de gemeente zich moest houden aan de richtlijnen van het streek plan Utrechtse Heuvelrug. Daarin Advertentie LM. stond, dat de dagrecreatie voorrang diende te hebben boven de verbljjfs- recreaüe. Woensdagavond heeft de gemeen teraad van Soestdijk zich over dit recreatieprobleem uitgesproken. Het streekplan gaat niet zover, dat be staande terreinen moeten worden opgeheven, betoogde de voorzitster van de PvdA-fractie, mevrouw Th. W. Folét. Alle andere raadsfracties waren ook van oordeel, dat het niet aangaat de zomergasten vrt het kamp Soest duinen de huur per september 1964 op te zeggen. Het standpunt van de burgemees ter, mr. S. ff. Baron Bentinck, was: het recreatieterrein van de Utrechtse Heuvelrug is zo beperkt, dat het op den duur onmogelijk Is beide vormen van recreatie aan hun trekken te la ten komen. Het is echter wel waar, dat de brief die het gemeentebestuur in ja nuari heeft geschreven wat cru was en dat de termijn die daarin werd genoemd aan de korte kant is. De raad werd het er over eens. dat het beleid wel gericht moest worden op dagrecreatie, maar dat men niet zou vasthouden aan de aanvankelijk genoemde datum. Men wil het van de ontwikkeling van de dagrecreatie la ten afhangen wanneer de forensen- kampeerders zullen moeten vertrek ken. En ook werd vastgesteld, dat de termijn van opzegging zo ruim mogelijk zal worden genomen. Voor de forensenkampeerders be tekent dit dus uitstel van executie; geen afstel. O (Van onze soc.- econ. redactie) De verenigingen Pensioen-Risico en. Wet-Risico (beide werkgeverson- derlmgen en aangesloten bij Centraal Beheer) hebben de verzekering tegen het risico van arbeidsongeschiktheid aan hun werkterrein toegevoegd. 2H zuilen de aangesloten werkgevers in staat stellen hun werknemers collec tief tegen arbeidsongeschiktheid te verzekeren. De verenigingen denken mee name aan voorzieningen voor het stafper soneel van de ondernemingen. Als er een wettelijke arbeidsongeschikt heidsverzekering komt, zullen de ver zekeringen by de organisaties van Centraal Beheer hierbij worden aangepast.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1