/Mr. l aii Walsum in kritische rede: '65 weinig kans op startsein 07nt Rechtersconsres is Hoog II ALS KRANTELEZER Roel Stenhuis stond voor de hete vuren ovens mmm voor mmm Roodhuiden in Stockholm Groep wevers in Enschede staakt Voetbal "w Laat inzicht Honderdste schip in Europoort Op Maasvlakte ENOYGLOPEDIE C. W. van Wingerden, alg. secr. NVV HET VRIJE VOLK VRIJDAG 14 JUNI 1963 PAGINA 3 ffp MM *™90Êi*ik m? Wmwm MpNP£f (Van een onzer verslaggevers) Vóór 2965 hoeft Rotterdam niet meer te rekenen op het startsein voor de werken aan de nieuwe monding van de Nieuwe Waterweg. Het zal wel zo zijn, dat daarmee pas op grote schaal wordt begonnen als het werk aan de nieuwe pieren bij IJmui- den praktisch is voltooid. mBANT '3575.- komt regelmatig voor vragen te staan. Woorden, problemen, achtergronden van vandaag, die in het vluchtig bestek van een krant niet uit voerig behandeld kunnen worden. 12 8& -m> X;::W Alle antwoorden vindt u in de beste onder de goedkope encyclopedieën John Kooy's ƒ24,50 BESTELBON Lof voor De Po us Naast de kritiek ook loftuitingen in deze rede. Met name aan minister De Pous, voor zijn achtste industria lisatienota. Deze bevestigt naar de mening van mr. Van Walsum op vele punten de juistheid van üe Rotter damse industrialisatiepolitiek. Rijnmond Die grenswijziging is er zi. nog steeds niet door, om Rot terdam te dwingen mee te werken aan een regeling, waar tegen het overwegend bezwa ren heeft. Dat veroorzaakt, zei hij, complicaties en onwerke lijke situaties, die soms ook nog belachelijk zijn. Aan de AP-Boekhandel, Hekelveld 15 - Amsterdam i« adverteert, wordt niet vergeten door dessin en®reLaPed dom Se v Het aanleggen van sportvelden met grote tribunes ls reed» ang een taak die grote gemeen- en op zich plegen te nemen. Een semeentelijk sportpark voorziet in :en zo grote behoefte, dat de over- ïeid bereid is geweest de aanleg ;an deze parken te bevorderen en [mee) te betalen. Met de ontwikkeling van het be- ;aalde voetbal komt tharis een an- iere vraag aan de orde. Mag en noet de overheid semi-profclubs iinancleel helpen. Nu de speler» oon ontvangen en voor het aan- nekken van goede spelers grote sommen worden betaald, hebben verscheidene voetbalverenigingen het moeilijk gekregen. Zij kunnen alleen de touwtjes aan elkaar kno pen wanneer de -wedstrijden door veel mensen worden bezocht. Zo dra het bezoek afneemt, raakt me nige vereniging financieel aan de grond. Voor de grotere en grote steden i* het hebben van een semi-profclub echter van betekenis. Het kijken naar goed voetbal schenkt zeer ve len bevrediging. De mogelijkheid om een goede partij voetbal te zien, is voor een stad van niet minder groot belang dan de mo gelijkheid om goede muziek te ho ren en goed toneel te zien, Van daar dat ln steden als Groningen en Maastricht de vraag aan de orde is of de daar gevestigde se mi-profclubs door de gemeente ge subsidieerd zullen worden. Tn beginsel zien wij niet ln waar- om het beroepstoneel wel en de beroepsvoetbalsport geen sub sidie zou kunnen ontvangen. Bij alle verschil ls er de belangrijke overeenkomst dat beide voorzien in de behoefte aan spanning en ontspanning. Maar praktisch zijn er heel veel bezwaren. Om er maar één te noemen: als de gemeenten de beroepsclubs gaan subsidiëren, is er het gevaar dat de aankoop sommen voor goede spelers be taald, omhoog zullen worden ge- dieven. En een ander bezwaar: wil de beroepsclub blijven bloeien, dan zal zij gedragen moeten worden door een grote aanhang. Wil zij als gangmaker voor de sportbeoefe ning zelf blijven functioneren, dan zal zij een grote amateurafdeling moeten verzorgen. De levensvatbaarheid van de semlprofelub hangt niet van de gemeentelijke subsidie af, maar van de vraag of zij erin slaagt een vereniging van vele duizenden leden op te bouwen die met hun jaarlijkse bijdragen een finan ciële basis leggen. Pas als deze basis is gelegd, is het gevaar afge wend dat subsidiëring door vrien den van de vereniging en even tueel door de overheid het vullen van een bodemloos vat wordt. gezien deze praktische bezwaren •-* en uitgaande van de veron derstelling dat er in Nederland voor niet veel meer dan zestien profclubs plaats Is. rijst de vraag of er niet andere wegen zijn dan subsidiëring van deze clubs door de gemeenten, waar zij zijn geves tigd. De gedachten gaan dan uit naar de toto. Is het niet mogelijk de toto zo ln te richten, dat bij voorbeeld de opbrengst nog wordt verhoogd en dat van deze ver hoogde opbrengst de topsport ln sterkere mate profiteert Als deze weg uitkomst biedt, zou de ge meentelijke subsidie als aanvul ling op de contributie van vele leden misschien achterwege kun nen blijven. Het lijkt ons nuttig dat de KNVB, die er in de eerste plaats voor verantwoordelijk ls dat de beroepssport geen kampplaats wordt van belangengroepen en elkaar beconcurrerende gemeen ten, nog eens bekijkt in hoeverre de toto uitkomst kan brengen. Het gaat ten slotte om beslissingen die voor jaren de gang van zaken in onze sportwereld zullen bepalen. Tn een beschouwing over de kabi- netsformatle en de moeilijk heden waar dr. De Kort voor staat, schrijft de parlementaire corres pondent van de Volkskrant: 'De PvdA wil geen ongerecht vaardigde hoop wekken, dat de belastingen kunnen worden ver laagd: de WD wil juist wel de noodzaak van belastingverlich ting onderstrepen. Na het over zicht van de kosten van alle wensen zal het enthousiasme van dr. De Kort om een belas tingverlaging aan te kondigen tot een minimum zijn gedaald." De PvdA wil geen ongerecht vaardigde hoop wekken. Inder daad. Ze wilde dat al vóór de ver kiezingen niet. En de KVF? WIJ zouden ons kunnen voorstellen, dat er kiezers zijn die zich het bovenstaande gelezen hebbende zouden afvragen of dr. De Kort éérst kabinetsformateur moest worden vóór hij een inzicht in 'd» kosten van alle wensen' en dus in de geringe kansen op sterke be lastingverlaging kon krijgen. j#fec bij De Hoek Dit heeft Rotterdams burgemeester, mr. G. E. van Walsum, vanmorgen gezegd in zijn rede tot het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. In een lange toespraak gaf mr. Van Walsum z(jn visie op de ontwikkeling van het Waterweggebied. Opmerkelijk was zijn op vele punten zeer kritische onder toon. De drie indrukwekkend uitgemon sterde Indianen die dezer" dagen Stockholm bezochten, zijn Jasper Hill, Cepnas Shake en Willard Tho mas. Zij werden in het stadhuis ont vangen door een delegatie in 17de- eeuwse kostuums gestoken Zweden. Op de foto zien. we het drietal op weg naar de plaats van ontvangst, ae man op de achtergrond is niet Old Shatterhand, maar gewoon een vlaggenmaat, ofwel de commandant van de marine-roeiboot. Advertentie I.M. de dag van de iuxe, maar nog méér van de nuttige en practische tadeaux. En waarom nu niet eens een paar spiksplinternieuwe mousse Nylon ankiets uit de best verkochte serie van 1.75 per paar. Voor Vader voorlopig geen sokken met stoppen op alle mogelijke plaatsen. Neen, morgen kunt U kiezen uit honderden paren heren- anklets, die altijd passen, die U nooit hoeft te stoppen, en die U morgen koopt per paar voor nog géén negentig cent. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van Mousse Ankiets, In tientallen kleuren en dessins, per paar m*WM DEN HAAG (ANP) Het Tweede Internationale Rechterscongres in Den Haag is donderdag gesloten. Aan dit congres, dat onder voorzitters schap stond van dc president van de Hoge Raad, mr. dr. P. H. Smits, heb ben ongeveer 320 rechters uit een vijfentwintigtal landen deelgenomen. Uit de resoluties die op de slot bijeenkomst werden voorgelezen bleek dat de civielrechtlijke sectie, die als hoofdthema de modernisering van de civielrechtelijke contentieuze pro. cedure had, van mening is dat het burgerlijk proces snel en doelmatig moet zijn. Bestudering van de be staande wetten toont aan dat de wetgever het burgerlijk proces snel ler kan doen verlopen. De strafrechterlijke sectie, die zich heeft bezonnen op de internsationale gevolgen van strafvonissen, heeft een resolutie opgesteld waarin wordt gezegd dat het wenselijk is dat een rechter rekening houdt met eerder in het buitenland tegen de delinquent uitgesproken vonissen. De meningen over de vraag ot het wenselijk en mogelijk is aan een in het buitenland uitgesproken veroor deling tot straf bepaalde verboden en ontzettingen te verbinden, waren ver deeld. Prof. P. Dumon, advocaat-generaal bij het Hof van Justitie te Brussel, is tijdens het congres de heer J. Reli- quet, advocaat-generaal bij het Hof van Cassatie te Parijs, opgevolgd als voorzitter van de internationale bond van rechters. Verder zijn er thans veertien lan den in de internationale bond verte genwoordigd. Tijdens het congres zijn Marokko, Paraguay en Libanon toe gelaten. ROTTERDAM (ANP) Vanmor gen is het honderdste,schip van 1963 de Europoort binnengevaren om een lading olie te lossen. Het was de En gelsman Caltex Geenwich, een 35.720 bt. metende tanker. Het vorig jaar liep de 25 juli het honderdste schip de Europoort bin nen. Dat was toen de Caltex Eind hoven. De 100 schepen van dit jaar had den tezamen een iets goter tonnage dan de honderd van 1962. De cijfers waren precies: 1963 3.406.708 brt en 1962 3.072.548 brfc. Sneller en meer dus. Advertentie IJM Vervolg van voorpagina) Mr. Van Walsum gaf onder meer een beschouwing van de industriali satieproblemen langs de Nieuwe Wa terweg. Nadat hij eerst, doelend op een terrein in het bestaande deel van Europoort, de uitdrukking „voor malig Hoogoven-terrein" had gebe zigd gaf hjj later te verstaan de ves tiging van een staalbedrijf toch niet uit te sluiten. Het bedoelde terrein, gelegen nabij de tijdelijke toegang tot Europoort, is enkele jaren voor een hoogovenpro- jeot rereserveerd. Enige tijd geleden werd bekend, dat de gemeente Rot terdam, indien een vestiging niet snel in kannen en kruiken zou komen het terrein een andere bestemming zou moeten geven. Dit is, blijkens de uitlating van mr. Van Walsum, thans inderdaad ge beurd. Dat bij desondanks met de vestiging van een staalbedrijf reke ning blijft houden, moet betekenen dat zo'n bedrijf dan op de in te dam men Maasvlakte terecht moet komen. In het bestaande deel van Euro poort (het Botlekgebied is al lang „uitverkocht") is voor een staalbe drijf, althans in de omvang zoals Rotterdam het zich steeds heelt voorgesteld, geen andere ruimte meer Weliswaar is het wachten nog op een definitieve goedkeuring van het Maasvlakte-plan door de regering, maar de staalbedrijven waarmee thans wordt onderhandeld zouden toch niet op zeer korte termijn met de uitvoering van een project kun nen beginnen. Slechts als de indamming van de Maasvlakte nog jaren zou uitblijven, zou het staalbedrijf (weer) in de lucht komen te hangen. Wat het werk bij IJmuiden en Hoek van Holland betreft: mr. Van Wal sum zei, dat het hem totaal ondui delijk is, wie de volgorde van uit voering van deze projecten heeft vastgesteld en welke motieven eraan ten grondslag lagen. En wat dit laat ste aangaat: naar zijn mening be paald niet de belangen van de bij de werken betrokken havens. Nog directer gericht aan het adres van Amsterdam: „Het wordt blijk baar als een axioma aanvaard, dat elke haven van enige betekenis toe gankelijk moet zijn voor de duw- vaart.'' Rotterdams burgemeester doelde hierbij op de consequenties van het recente akkoord over de nieuwe Schelde-Rijnverbinding. Minister Korthals heeft verklaard, dat het Amsterdam-Rijnkanaal voor de duwvaart geschikt zal zijn, onge veer ter zelfdar tijd als de nieuwe Ryn-Scheldeverbinding klaar is. De redenering, zei mr. Van Wal sum nu, dat men Amsterdam niet kan onthouden wat men Antwerpen toestaat', lijkt redelijk. Maar, zo vroeg hij zich af, is hier in eik opzicht een vergelijking mogelijk? „Moet in deze zaken de omvang van het Rijnver- keer ook geen rol spelen Eerst harmoniseren Twee problemen, die mr. Van Wal sum op het chapiter van de coördi natie der havenbelangen brachten. Hij citeerde een rede van dr. A. Von deling in de verkiezingsweken. Deso- Advertentie I.M. *f. In deze 9e, geheel herziene, druk worden opgenomen: 50.000 trefwoorden in 1400 kolommen tekst *3500 illustraties 32 pagina's atlas in vol-kleuren 8 pagina's sterrenkaarten 16 pagina's kleurplaten honderden illustraties bij de tekst In uitgebreide artikelen over onderwerpen van algemene aard, ver duidelijkt met schema's en diagrammen. Gebonden in zwaar buekramlinnen. Betaalbaar in 5 termijnen. Zend mij ex. Ency voor Iedereen ƒ224,50. Ik be taal: contant/per giro 21876/per kwitantie/ln 5 maan delijkse termijnen. Naam Adres ciaiisfcische kamerfractieleider be pleitte toen een dergelijke coördina tie een nationale havenpolitiek, met meer zeggenschap over de ha vens van Amsterdam, Rotterdam, Delfzijl en Dordrecht. De burgemeester van Rotterdam wijst dit idee niet zonder meer af, maar hij ziet er vele problemen aan kleven: Eén ervan: „Als men plan nen voor nieuwe havens en uitbrei ding van bestaande havens centraal ging toetsen en men zou Rotterdam prioriteit geven, omdat het verreweg de belangrijkste haven van het land Is, zou dat dan geen verzet geven?" Daarom valt aan coördinatie pas te denken, als in de overheidssector eerst is geprobeerd het beheer van de bestaande havens te harmonise ren. Bovendien zou er, aldus mr. Van Walsum, dan mentaal nog een en ander moeten veranderen. Hij hekel de toen een pamflet van de stichting Rijnmond-Noordzeekanaal, waarin werd gesteld, dat de ruimte aan het Noordzeekanaal in de afgelopen win ter Europa's voorziening met grond stoffen heeft gered. Omdat de water wegen naar het achterland waren dichtgevroren, maar het Noordzee kanaal voor de grootste massagoed schepen openbleef. Commentaar van de burgemeester van Rotterdam: „Commentaar overbodig De waarschuwing in de nota, geen tegenstelling te scheppen tussen het westen en de rest van het land, is mr. Van Walsum uit het hart gegre pen. Dat de spreiding van de in dustrialisatie tot reële proporties zou moeten worden teruggebracht, on derschrijft hy graag. Dat de nota geen alarmkreten slaakt over het aanbod van arbeids krachten to), 1970, vindt hy wijs én verheugend. En dat voor de komende zeven jaar een verdubbeling van de investeringen wordt bepleit, moet z.l. voor Rotterdam aanleiding zijn stug voort te bouwen. Toen zei mr. Van Walsum: „Mis schien zit er zelfs nog wel een staal bedrijf in. By een investeringsver dubbeling kar. dat urgent worden." Toen stortte hy ook zijn kritiek uit over mr. N. van der Goes van Naters, die (in een interview in Het Vrije Volk) sprekend over de ontwikkeling in het Waterweggebied, „de mate loze grandeur van Rotterdam" he kelde. Hy verwees hem naar de mi nisteriële nota! Aan het slot van zijn rede stond mr. Van Walsum ook nog even stil by het wetsontwerp voor de Rijn mond. Ook daarop kritiek: 1. Zoals Rijnmond wordt voorgesteld, is het volmaakt ongeschikt ooit de havens aan de Waterweg te be heren. 2. Daarvoor is de financiële struc tuur van het lichaam ook veel te zwak. 3. Ais men het lichaam niet een ze kere vrijheid voor zelfstandig op treden geeft, kan men het wets ontwerp beter in de ijskast zetten. Eén ding zou men, volgens mr. Van Walsum dan, alvorens de deur van de kast te laten dichtvallen, nog wel even moeten doen: de grenswijzi- gingspassages eruit halen en het eiland Rozenburg (zonder het dorp) met de Welplaat bij Rotterdam voe gen. ENSCHEDE, (ANP) Bij de bandfabriek van n.v. Scholten en Van Heek is gistermiddag een ongeorga niseerde staking uitgebroken. De middagploeg, die vijftien man omvat van de in otaa! 60 wevers die dit be drijf kent, is in staking gegaan, om dat men het winstuitkeringspercen tage te laag achtte. Dit uitkerings percentage is namelijk door de di rectie ,in overleg met de ondeme- cent. De vakbonden hebben gister- mingsraad vastgesteld op 0.63 pro avond besprekingen met de directie gevoerd. Het bedrijf werkt in twee- ploegendenst. Va nde andere ploeg heeft niemand het werk neergelegd. De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Sir Garfield Bar- wick heeft n een verklaring bekend gemaakt dat Australië de nieuwe re gering van de republiek Togo erkent. Advertentie I.M. Sparen is natuurlijk een zeer lofwaardige bezigheid. En als U honderd gulden een jaar lang op de spaarbank laat staan, dan bent U daarna beslist 3.25 rijker! Maar ais U voor U zelf... en dat is toch heus geen iuxe, zo'n camping matras van 10.90 wilt kopen, maar nu in deze aanbie ding voor nog géén zeven gulden dan spaart U in één slag méér dan die 3.25 van de spaar bank. Maar dan niet wachten maar nu kopen... zo'n camping matras, gemakkelijk mee te nemen... 4-delig, zó in de wagen... deze heerlijk zachte plastic matrassen, met plastic cretonne over trokken. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze 4- delige schuimplastic camping matrassen in frisse dessins en kleuren, Woonplaats: De heer H. Burghard .general ma nager van de KLM in Tokio, is door het Nederlands Olympisch Comité aangewezen als Nederlands attach, voor de OlympiAhe Spelen van het. volgend jaar. w Hr overlijden van Roel Stenhuis is voor velen van de generatie die nu leiding geven aan de vakbewe ging, niet meer dan een vage klank en zelfs voor degenen die zo onge veer 25 jaar in de vakbeweging werk zaam zijn, niet meer dan een na&alm uit het verleden. Van degenen die aan de top van de vakbeweging met hem hebben samengewerkt, zyn velen hem voor- ii gegaan en zyn er nog slechts een aantal over die zelf ook reeds een hoge ouderdom bereikt hebben- Ik heb hem enige jaren geleden nog ontmoet op een congres van onze bedrljfsg toe péncentrale, maar toen reeds was hö nog maar een schim van wat hy vroeger was. Het geen hem niet belette op dat congres 'och tiog het woord te voeren, waar bij tc-b nr» f°ts van het vuur van het oude cavaleriepaard tot uiting kwam. Wy, die hem grotendeels uit over- - levering kenden, hebben de herinne ring aan een sterke kerel die in de omstandigheden waarin hy in de vakbeweging werkte, als voorzitter var de vroegere fabrieksarbeiders- bond en later als voorzitter van het NW, voor de hete vuren heeft ge staan. Zelf behorende tot een groep die onder de ellendigste omstandig heden leefde en werkte, was hij bezield van een grote vechtlust die soms ook in eigen kring geen mede dogen kende en er hard op los sioeg. -Verlossing uit het proletariaat, een leuze die in die tyd nog voiop op geld deed, was een strijdkreet die op hem kon zijn geschreven en waar hij naar handelde Als hi) daarbij fouten, sqms grote fouten, heeft ge maakt die hem terecht zyn aange wreven, dan moeten daarby toch de omstandigheden waaronder hü werk te mede in beschouwing worden ge nomen De gebeurtenissen hebben er toe geleid, dat hit vnortiidig zijn leidende positie in de vakbeweging heeft moeten afbreken. Dat war. toen voor de beweging en voor hem zelf noodzakelijk. Over dit leven is thans voor goed de sluier gevallen- In de geschiede nis van de vakbeweging zal Roel Stenhuis biyven voortleven als een strijder die in zijn tijd op zijn plaats en in de toen geldende situatie een krachtige bijdrage aan de nog maar pas begonnen vooruitgang heeft ge geven Advertentie IJS: RUSSISCHE SPOETNIK- PRECISIE TUfl HET 3.AVA VY*m FIRB0 P0U0T ZARIA IBP: ATHIKA N.V. POSTBUS 23S HILVERSUM

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1