Appèl tegen in Waterland Vooronderzoek Planta- affaire bijna gereed - nog geen behandeling Vandaag PvdA-beraad over het basisprogram 2. 3. DE KLERKeZN Na Tuindorp-Oostzaan had elke dijk moeten worden onderzocht pumüs EYSSEN Vondelings brievenbus Volt Zomer denkt nog niet aan terugkomen m Rozendaal in actie voor behoud He Vrije Pleidooi voor Duitse jongeren gaan Duits graf verfraaien hoofdagenten m a o I Huidverzorging Eis zes jaar tegen weduwe Kabelfabriek leent 200 man uit wegens werktekort Duitsers ivillen in Budel geen 4oude bekendenJ Miljoen schade door brand in Groningen Raadseltjes ïn beslag gelegd Duits motorschip wordt verkocht I e Woningtoewijzing $st>»»gelieiiii HET VRIJE VOLK DINSDAG 18 JUNI 1963 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) De ge ruchtmakende gedeeltelijke vuilafvoer van Amsterdam naar de grens van Broek in Waterland is onderwerp van discussie geweest ln de kamer voor hinderwetten van de af deling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. (Van een onzer verslaggevers) Een dezer dagen, bijna drie jaar nadat Nederland werd op geschrikt door de geruchtmakende Plantazaak, zal de rechter commissaris de laatste hand leggen aan het vooronderzoek dat uit deze affaire is voortgevloeid en dat even tijdrovend ais omvangrijk is geweest. (Vervolg van voorpagina) Een tweede bezwaar voor de VVD schuilt in het feit, dat dr. De Kort geen positieve toezegging meent te kunnen doen op het stuk van de structurele belastingverlaging. Tijdens het overleg met prof. Romme heeft mr. Toxopeus als woordvoerder van de liberale fractie uitdrukkelijk verlangd, dat het streven naar deze verlaging alsnog in de leidraad zou worden opgenomen. Voorkeur Beraad van PvdA 39 39 11 S3 33 33 3! 33 I 99 1 33 99 Morgen 9 uur begint van een bijzonder FABRIEKSPARTIJ de verkoop voordelige met 30-40 proeent korting Verkoop in 3 series: 93 93 m en 48 per meter Binnenweg Beijerlandselaan 93 93 93 93 BI S S3 93 Cl 13 93 ir 39 33 [99 39 39 L' 39 90 zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder KNECHT STIERF HONGERDOOD r eisen Bij de toewijzing van woningwetwoningen geven de huisvestingsbureaus in de gemeen ten o.a. voorrang aan a-sociale kinderrijke gezinnen, die ergens een noodsituatie veroor zaakt hebben. Dient dit systeem van toewijzen niet stopgezet te worden ten behoeve van jonge echtparen die thans gedwongen zijn te blijven inwonen (tot minstens 1970) en die wel de huur kunnen betalen? J. DONKHORST, Ruys de Beerenbrouckstraat 127 hs, Amsterdam-W. (Vragen richten aan "Vondelings brieven bus', hoofdredactie Het Vrije Volk, Hekelveld 15, Amsterdam.) pie Belgische senator Leemans» die indertijd de eerste was die onthulde dat de aardgasvoorra den in Noord-Nederland enorm groot waren, heeft vorige week verklaard dat er wel 1000 miljard kubieke meter gas in de Neder landse bodem zit. Niks hoor, schreef de Volkskrant een dag later, volgens de allernieuwste deskundige ramingen ts het nog meer. Aangenomen wordt dat er onder Slochteren wel 1200 miljard kubieke meter aardgas verborgen zit. Hoe komt ge daar nu bij. zeg gen de Nederlandse Aardolie Maatschappij en de Gasunie: 450 miljard, dat is het officiële cijfer en daar houden wij ons aan. Evenwel: dr. Vondeling heeft enkele maanden geleden het ge tal 600 miljard genoemd en dat getal is semi-officieel ook wel be vestigd. F)e verwarring komt ten dele voort uit het feit dat de geo logen met drie cijfers plegen te werken: de zeker aangetoonde hoeveelheid, de waarschijnlijke hoeveelheid en de mogelijke hoe veelheid. Intussen gaat het hier om meer dan een spelletje. De beschikbare hoeveelheid is nl. in hoge mate beslissend voor het gebruik dat men van het gas maakt. Naar mate waardevolle brandstof over vloediger ls, komen méér aan wendingsmogelijkheden in zicht, mogelijkheden die anders wellicht verspilling zouden zijn geweest. Er zijn bovendien belangrijke gevolgen voor de kolenmijnen en voor de beslissingen die men zou kunnen nemen over de ontwikkeling van de kernenergie in de naaste toekomst. TAaarom zou het juist zijn ais de raadseltjes wat beperkt zou den worden en nu ook officieel een wat meer realistische aandui ding zou worden gegeven van de te verwachten hoeveelheden. Te blijven praten van 450 miljard kubieke meter, terwijl iedereen weet, dat er veel meer is, is op kinderachtige manier verstopper tje spelen. fAver verstoppertje spelen ge- - sproken. Het meest zonderlinge op dit gebied hebben minister president De Quay en minister De Pous verleden week ten beste ge geven in antwoord op schriftelijke vragen die dr. Vondeling hun had gesteld. In het begin van dit jaar heeft het Centraal Planbureau opdracht gekregen een nota te maken, waarin enerzijds de te verwachten stijging van het nationale in komen zou worden berekend en anderzijds de kosten die allerlei in ons volk levende verlangens zouden vergen als ze zouden wor den gerealiseerd. Die nota is gemaakt. Voorlopige resultaten van de berekeningen liggen ter tafel. Men zou zeggen, dat is bij uitstek een stuk om zo gauw mogelijk in openbare discussie te brengen. Het behan delt immers hét politieke onder werp van de dag. Waarbij terloops mag worden opgemerkt, dat een programnota van de Dr. Wiardi Beekman Stichting voor de jaren tot 1970 nog maar kort geleden onderwerp is geweest van een op zijn minst genomen levendige dis cussie. jVTaar niets hoor. Gepubliceerd Lf± is er niets. Aanvankelijk wa ren officiële woordvoerders niet eens bereid te bevestigen, dat er zelfs maar een nota bpstond. En thans gaat de ministerraad eerst eens goed over de nota praten en 'van de resultaten van die discus sie zal het afhangen of dit onder zoek (van het Planbureau) zal uitmonden in een publikatie.' Het publiek moet dus maar wachten. Maar. zal men menen, de men- sen die op dit ogenblik bezig zijn te onderhandelen over de vorming van een nieuw kabinet, die zullen het stuk toch wel vertrouwelijk ter kennisname hebben gekregen? Naïeve gedachte. De nota is óók voor de fractievoorzitters nog steeds officieel een gesloten boek. Dr. Vondeling heeft de minister president gevraagd welke de mo tieven van de regering zijn ge weest om de resultaten van het belangrijke onderzoek van het Planbureau niet ter hand te stel len aan hen die het nauwst bij de kabinetsformatie betrokken zijn» maar de ministers De Quay en De Pous hebben het niet nodig ge acht om die vraag te beantwoor den. 7<- hebben, vertellen ze, toch wel iets gedaan. Ze hebben eerst aan de informateur prof. Romme en later aan de formateur dr. De Kortde nota gegeven? Welnee: 'een globaal schema terzake.' Verbeeld je. dat Nederlandse leidende politici zo maar een vol ledige zij het voorlopige nota van het Planbureau zouden krij gen vóór het kabinet er zelf uit voerig over heeft gesproken. In de Nederlandse democratie wordt blijkbaar niet alleen de openbare mening, maar zelfs de binnenkamer half voorgelicht. Naby Bogota in Colombia zyn maandag een bus en een tankauto met brandstof tegen elkaar gebotst. Drit personen Kwamen om het leven, 23 werden gewond, van wie verschei dene ernstige brandwonden hadden. Beide voertuigen vlogen in brand. 1 Het betreft hier er., vuilstortplaats op een particulier terrein ran de N.V. Scheepsexploitatie Maatschap pij Bavo te Haarlem. B.en W. van Amsterdam hebben destijds aan deze n.v. een hinderwet- vergunning verleend voor dit terTein. gelegen in Amsterdams gebied, vlak bij de bebouwde kom van Broek in Waierland. Deze vergunning is la ter ingetrokken om formele redenen, maar daarna is weer een vergun ning gegeven ook door activiteit van Gedeputeerde Staten. De hoeveelheid vuil, die gestort wordt, is de laatste jaren sterk ver meerderd. Er is herhaaldelijk brand ontstaan door broeiing. Een keer zijn zelfs meer dan honderd brandspuiten ln actie gekomen. Bij zuidwesten wind ligt er over Broek in Waterland een rookgordijn Men heeft er ook veel last van ratten en vliegen. Het gaat hier om een terrein van omstreeks 80 ha. De heer J. J. Walpoott uit Broek in Waterland heeft de kat de bel aangebonden en Is ln beroep ge komen bij de Kroon van beide be schikkingen van B. en W. van Am sterdam. De heer Walpoott bestreed de juistheid van de gevolgde proce dure, waarbij Ged. Staten ais re- visie-instantie zijn opgetreden, een figuur welke de hinderwet niet kent. De appellant zei vernietiging te wensen van de verleende vergunning, waarna deze vergunningaanvrage dient te worden geweigerd. De stort plaats ligt slechts 25 meter van de bebouwde kom van het dorp. De Kroon heeft nog nooit vergunning verleend voor een vuilnisstortplaats op zo'n korte afstand van een be bouwde kom. Hij herinnerde aan de interpellatie die in de Amsterdamse gemeente raad over deze kwestie is gehouden. Wethouder Den Uyl noemde zelf deze vuilnisbelt een ontoelaatbare aantas ting van het iandschapsschoon. Hij wees ook op de tienduizenden ratten die er voedsel vinden. Amsterdam had tijdig voor een meer geschikte vuilafvoer dienen te zorgen. De on derhavige storting is geen kwestie van noodzaak. Mocht toch een ver gunning worden gegeven, dan geeft hij de voorkeur aan de door Ged. Staten gedane suggesties. In ieder geval dient de vergunning niet langer dan voor één Jaar ver leend te worden. Het beste ware dat de Kroon een vergunning weigert, subsidiair een vergunning onder de strengst mogelijk voorwaarden. De heer G. Baas, chef van de af deling Volkshuisvesting der gemeen te Amsterdam, zette de formele kant van de gevolgde procedure uil een, waarbij hij de rechtsgeldigheid van de tweede beschikking bepleitte. Hij wees erop, dat de voorwaarden op instigatie van Ged. Staten reeds verzwaard zijn. De Kroon zal in deze zaak, na ad vies van de Baad van State beslis sen. (Van onze weerkundige medewerker) Morgen stroomt er koelere lucht uit het westen over om land. Een voordeeltje hierbij is dat er droge perioden zullen zijn en de zon zich meer zal laten zien dan vandaag. Overigens denkt de zomer, die ons eind vorige wéék verliet, nog steeds niet aan een 'come-back'. Alle teke nen wijzen erop dat storingen van de oceaan ons nog niet met rust zui len waardoor het veranderlijke weer type wordt voortgezt. Vandaag kan bet later op de dag tot sterke regenbuien met onweer komen, wanneer een over de Britse eilanden naderend koufront de nog aanwezige zachte en vochtige lucht het land uitjaagt. De wind kan daar bij in de kuststreken tijdelijk tot hard toenemen. Fraai zomerweer heerste er giste ren in Duitsland en Frankrijk (26 gaden), tropisch warm werd het in Spanje en Portugal (30 tot 31 gra den Celsius) Ook Zuid-Slavië en Griekenland hebben momenteel fraai zomerweer. Vooruitzichten voor don derdag: nog veranderlijk. Aan zee zal het morgen wat fleuri ger zijn dan vandaag, maar ook dan is het niet raadzaam zonder regen jas uit. te gaan. De temperatuur komt in verhouding tot vandaag op een lager plan maximaal namelijk 14 tot 15 graden Celslus. De zee zal nog tamelijk onrustig zijn door de tot hard opzwepende zuidwester. De windrichting zal mor gen west tot noordwest zijn, waar door de vloed iets hoger opkomt dan we de laatste dagen gewend zijn ge weest. De speciaal aanbevolen bad tijden voor woensdag: Domburg 10.30-12.00 uur. Hoek van Holland 11.45-13.15 uur. Scbeveningen 12.00-13.30 uur, Zandvoort 12.15- 13.45 uur, Callantsoog 16.00-17.30 uur en Texel 17.30-19.00 uur. Het ligt in de bedoeling van de officier van Justitie, mr. S. J. van 'der Hoeven, chef van het Rotter damse parket, in de laatste week van juli een verdere kennisgeving van vervolging te doen uitgaan. Heit staat daarmee echter nog niet vast of en wanneer deze zaak in openbare be handeling zal komen. Verwacht wordt dat Unilever N.V. als party in het geding, een be zwaarschrift zal indienen, dat dan door de rechtbank ln raadkamer moet worden behandeld. Mocht het daarna tot een openbare rechtszit ting komen, dan zal het najaar in tussen een flink eind gevorderd zUn. Het zal nauwelijks nodig zijn de Planta-affaire in de herinnering terug te roepen. De jeukziekte die in epidemische omvang uitbrak na dat Unilever aan het piantenboter- recept een emulgator had toegevoegd om het spatten van de margarine in de pan tegen te gaan, greep fel en snel om zich heen. Ongeveer hon derdduizend Planta-eters werden er door aangetast, ruim driehonderd zo ernstig dat opname in éen ziekenhuis nodig werd geacht. Zeker in één ge val was de afloop van het ziekte proces dodelijk. Toen de vraag aan de orde kwam of tegen de producent van het zoge naamde Planta-rood een gerechte lijke vervolging diende te worden in gesteld, was de moeilijkste vraag of het verband tussen de toevoeving van de emulgator aan de margarine en de jeuk onomstotelijk zou kunnen worden aangetoond. Om zich over deze kwestie deugdelijk te doen voor lichten, benoemde de Rotterdamse justitie een commissie van vyf des kundigen van internationale faam op dit terrein: Haar rapporten vormden het sluitstuk van het vooronderzoek, dat zich tot ver in het buitenland heeft uitgestrekt en een karrevracht aan processen-verbaal en andere do cumenten heeft opgeleverd. Aanvankelijk zag het er naar uit dat het Unileverconcern, dat grote schade had geleden door de enorme hoeveelheden margarine die aan de consumptie werden onttrokken en verder aanzienlijke bedragen aan pa tiënten van de jeukzlekte heeft uit gekeerd, er wel prijs op stelde dat in een openbare rechtszitting zou worden uitgemaakt in hoeverre in deze zaak van laakbare schuld gesproken zou kunnen worden. Mogelijk is men daaromtrent tot andere gedachten gekomen nu het vooronderzoek zich over een zo lange termijn heeft uitgestrekt en zo'n openbare behandeling daardoor zal ge schieden op een tijdstip waarop de zaak ln het vergeetboek gaat raken. Hiervan is nota genomen, maar het heeft er alle schijn van, dat dr. De Kort na zijn besprekingen met de ministers Zijlstra en De Fous geen vrijheid heeft kunnen vinden, deze liberale wens tot programpunt te verheffen. listische verlangens dan in die van de liberale fractie, die niets wi! we ten van behoorlijke garanties voor de hoeveelheden gesubsidieerde wonin gen en evenmin van een matigang van het streven tot subsidieverla- In zijn ontwerp zou de formateur niet verder zijn gegaan dan het over nemen van de mogelijkheid. de staatsuitgaven rechtstreeks afhanke lijk te maken van de stijging van het nationale inkomen. Met andere woorden: er zou vol gens hem weliswaar ruimte zijn voor het compenseren van de zoge naamde sluipende progressie in de inkomstenbelasting, maar bij het af wegen van prioriteiten zou de struc turele belastingverlaging, indien al genoemd, slechts een zeer onderge schikte plaats innemen. Een derde gewichtige reden waar om het basisprogram in de gelederen van de WD uitgesproken slecht is ontvangen, schuilt in het feit, dat op het gebied van de woningbouw wei nig of niet is tegemoetgekomen aan de belangen van de vrije bouwers. De voorkeur van de formateur gaat zo vernemen wij, op dit terrein eerder in de richting van de socia- AMSTEBDAM (ANP) Het Duitse motorschip Nordwald (961 brt.) zal IS juli in het Amsterdamse paleis van Justitie executoriaal worden ver kocht. Het schip werd begin mei na een beslaglegging aan het Stenen Hoofd te Amsterdam aan de ketting gelegd. De Deutsche Schiff Beleihungs- bank te Hamburg heeft namelijk een vordering van driekwart miljoen gul den op de eigenaars van de Nordwald voor een verstrekte hypotheek. De eigenaars zijn echter niet in staat geweest de hypotheek af te lossen. gingin geval er nieuwe huurron- den zouden worden afgekondigd. Dat dr. De Kort ondanks het ver iet van AR-zijde wel blijkt te stre ven naar. gelijkberechtiging van cre- meden eri begraven, wordt in de VVD als een winstpunt van weinig bete kenis beschouwd. Ook het feit, dat de formateur in dit stadium geen uitspraken verlangt over de vraag stukken die met de departementale indeling en de zetelverdeling samen hangen, acht men in het liberale mi lieu slechts een schrale troost. Over de voor- en nadelen van het ontwerp-De Kort, beschouwd Uit socialistische gezichtshoek gaat de fractie van de PvdA zich van daag beraden. De KVP-fractie was reeds maandagmiddag, aansluitend aan het bezoek dat haar waarne mend fractieleider, de heer An- driessen aan de formateur heeft gebracht, in vergadering bijeenge roepen. Verwacht wordt, dat de meeste fractieleiders reeds vanavond hun conclusies aan dr. De Kort zullen mededelen. Zij zullen dit, indien zij aan het verlangen van de formateur willen, tegemoetkomen, moeten doen in hun kwaliteit van vertrouwens-, mannen, d.w.z. begiftigd met een af gerond oordeel over de steun die hun fracties de komende vier jaar al dan niet bereid zijn aan het program als geheel te verlenen. Een beslissing over de vraag of in deze omstandigheden een vijfpartlj- enkabinet, zoals ook dr De Kort dit in eerste aanleg nastreeft, realiseer baar moet worden geacht, wordt in politieke kringen thans zeer spoedig verwacht. Een eruep van dertig Duitse scho lieren komt begin juli naar IJssel- steijn om het Duitse oorlogskerkhof, waar meer dan 32.000 Duitsers be graven liggen, te gaan verfraaien. De Duitse jongens en meisjes zui len om de tien dagen door andere worden afgelost. De werkzaamheden zullen zo kunnen doorgaan tot eind augustus. SINGAPORE (AP) De Koninklijke Paketvaartmaatscha ipij gaat haar kantoor te Singapore sluiten, Het kantoor heeft 41 jaar bestaan. Functionarissen van de Nederland se scheepvaartonderneming hebben verklaard dat de sluiting noodzake lijk is geworden door de geringe be drijvigheid van de scheepvaart in het gebied van Singapore. (Van een onzer verslaggevers) Op de jaarvergadering van de Christelijke Politiebond te Leeuwar den heeft voozitter D. Rook vandaag gepleit voor een verbetering van wat hU noemde „de uitzichtloze posi tie." van met name oudere hoofd agenten van gemeentepolitie. Een verhoging van het aantal adjudanten en brigadiers en een ver mindering van het aantal inspec teursplaatsen zou volgens de heer Rook kunnen lelden tot grotere wer vingsmogelijkheden en tot positie verbetering van de hoofdagenten. Hjj vond bovendien dat zowel bij de rijkspolitie als bij de gemeentelijke korpsen de mogelijkheid zal moeten worden geopend om de in de lagere rangen begonnen politie-ambtenaren te bevorderen tot de rang van vak officier en officic-r voor speciale diensten. Advertentie l.M. rAbKIfcKbf AKI IJ weer Een partij prachtige weefstof voor overgordijnen w.o. Dobbystoffen en Jacquardstoffen in een groot aantal dessins en kleuren, 120 cm. breed. ROTTERDAM - OEN HAAÓ.y UTRECHT, - VLISSINGEN - DEVENTER 33 39 39 39 39 DELFT (ANP) De bekende waterbouwkundige, prof. ir. J. T- Thijsse, heeft gisteren in zijn afscheidscollege te Delft zijn diepe teleurstelling uitgesproken over het feit dat na de door braak van de Noorder IJ-dijk in januari 1960, waardoor Tuin dorp-Oostzaan overstroomde, een systematisch onderzoek naar de toestand van alle kaden en dijken is uitgebleven. Prof. Thijsse, die precies 2a jaar hoogleraar in de weg- en watei ocuw- kunde aan de Delftse TH is geweest, gaf in zjjn afscheidscollege een over zicht van de vooruitgang die de laat ste tientallen jaren is geboekt bij de aanleg van dijkep en kaden. Hij gaf ook een terugblik op <!e rol die de hydraulica in de afgelopen kwart eeuw bij de totstandkoming van waterbouwkundige werken heeft gespeeld. Speciaal ging prof. Thijsse in op de grote diensten die het nu 36 jaar oude waterloopkundig labora torium de waterbouwkundigen be wijst. Prof. Thijsse verlaat de TH te Delft wegens het bereiken van de leeftijdsgrens van 70 jaar. Bij zijn afscheid viel prof. Thijsse de zeldzame eer te beurt in naam van de Koninging de gouden eremedaille van de Huiorde van Oranje (voor voortvarendheid en vernuft) te ont vangen uit handen van baron W, F. K. Bishoff van Heemskerk. I Advertentie IM.) (Van een" onzer verslaggevers) Een felle procureur-generaal by het gerechtshof te Den Bosch, mr. A, van Overveld, heeft er gisteren geen doekjes omgewonden, dat de 52-jarige weduwe Anna M.-C. uit het Limburgse Schinnen "een verre van goede vrouw was', en het "volle pond moet hebben voor een daad, die ligt binnen de lijn van doodslag.' HU eiste derhalve zes jaar gevan genisstraf tegen deze vrouw, die er van wordt beschuldigd verleden jaar haar 67-jarige boerenknecht Teike Otten zodanig te hebben laten ver hongeren, dat de man op 11 septem ber overleed. De weduwe stond nu voor het hof terecht omdat zé in beroep was ge gaan tegen een gevangenisstraf van vier jaar, welke haar in februari van dit jaar door de Maastrichtse recht bank was opgelegd. De verdedieging voerde nu aan dat de vrouw verminderd toerkenbaar is en doodslag niet bewezen geacht kan worden. Arrest volgt op 26 juni. Advertentie IM camera met wereldgarantie Een derde deel van de 600 man omvattende personeelssterkte van de Nederlandse Kabelfabriek te Delf- zyt is overtollig wegens het uitblij ven van orders. De directie wil uit de impasse zien te komen door deze 200 man tijdelijk uit te lenen, uiteraard op basis van vrijwilligheid. De ondernemingsraad en de vakbonden hebben zich met de ze oplossing akkoord verklaard. Deze week gaan dertig man aan de slag bjj een stuwadoorsbedryf, volgende maand worden 60 man overgeheveld naar het ln aanbouw zijnde bedrüf van de Kabelfabriek te Alblasserdam en voorts hoopt men 100 man te kunnen plaatsen by .L-TSvkz-amfeeóen. BUDEL (ANP) Niet iedereen heeft begrepen, dat er tussen 1945 en 1963 wel iets veranderd is. Dat is ook dezer dagen weer gebleken bil de aanmelding van burgerper soneel voor het Duitse kampement te Budel. Er was onder de gega digden een aantal wier politiek oorlogsverleden niet onberispelijk was. De tegervoorlichtingsdienst be vestigde het verhaal, dat één van de gegadigden voor een burger- baan bij de Duitse militairen zich persoonlijk bij Hauptmann Pohl kwam aanmelden met de mede deling, dat hij 'in de oorlog ook zo prettig met de Duitsers overweg had gekund'. Uiteraard heeft deze nan van Hauptmann Pohl te horen gekregen, dat hij dan beslist niet voor een betrekking in het Duitse kamp in aanmerking kwam. Intussen hoeven er geen zorgen te zijn, dat er verkeerde elementen in het Duitse kamp te Budel te rechtkomenDe werving van bur gerpersoneel geschiedt door de Ne derlandse militaire autoriteiten, waarbij, zoals gebruikelijk, de an tecedenten van de betrokkenen nauwkeurig worden nagegaan. (Van een onzer verslaggevers) De raadsvergadering in het Gelder se Rozendaal trok maandagavond alom de belangstelling. Voor het ge meentehuis was een grote menigte verzameld, die in spanning wachtte op een op handen zijnde demonstra tie. Even voor hail acht trok een stoet demonstranten voor het ge meentehuis langs, voorafgegaan door de Koninkiyke Rozendaaise Kapel. Zij posteerde zich voor het gemeentehuis. De bekende span doeken ontbraken niet. Zonder moeite kon een willekeurige voor- byganger begrypen, dat de gemeen te Rozendaal er niets, maar dan ook niets voer voelt, te warden op genomen in de gemeente Rheden. „Het staat als een paal hoven wa ter, cr Is geen reden voor Rheden," was één van de leuzen. „Alsjeblieft geen huren om ons te besturen." had een ander bedacht. Kort maar k.tichtig stelde een der de vast: „Rozendaal ja, Rheden neen". Dat de vreedzame bedoelingen voorop gesteld werden, moge biyken uit de kreet: „Met plasticbommen, nee. GS, stel Rozendaal dan ook te- vree." De heer Van Dyk, voorzitter van het actiecomité, dat vecht voor de zelfstandigheid van Rozendaax over handigde de burgemeester daarna het eerste "gedrukte exemplaar van de no ta van het comité aan GS, waarin wordt voorgesteld Velp en Rozendaal samen te voegen tot een aparte ge meente. Vervolgens wenste hij B. en WP. en de raadsleden alle sterkte toe voor de te nemen beslissingen. De vergadering was via een geluids installatie ook buiten het gebouw te volgen. GRONINGEN (ANP). Een opslag loods van de N.V. Agrarische Unie aan de Oosterhoogcbrug bij Gronin gen is gisteren door een felle brand verwoest. In de loods waren che mische bestrijdingsmiddelen en spuitapparatuur opgeslagen. De scha de aan gebouw cn goederen wordt geraamd op een miljoen gulden. De brand werd ontdekt door de terreinbeheerder. De Groninger brandweer wist het vuur vrjj snel te blussen. De brandweerlieden moesten vanwege de door chemicaliën ver giftigde rook gebruik maken van persluchtmaskers. Men vermoedt, dat de brand door zelfontbranding van een van de che mische produkten is ontstaan. Advertentie IJd. •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••O Ieder gemeentebestuur bepaalt ten aanzien van de woningtoewyzing zijn eigen beleid. Men kan dus niet spreken van een algemeen geldend systeem. Om een oordeel te vellen over de juistheid van het beleid in het geval of de gevallen die n op het J oog hebt, moet men deze gevallen kennen. Dan kan worden bekeken wat in zo'n geval het zwaarste had moeten wegen en of inderdaad van 'a-soclale gezinnen' kan worden gesproken. Terloops zUn nog opgemerkt dat men by de be- oordeling van een gezin niet alleen naar de ouders moet kijken, maar ook moet letten op het belang van de kinderen. Maar ik herhaal nog eens, dat u zich In de eerste plaats tot uw plaatselijke vertegenwoordigers, dat J zyn de gemeenteraadsleden, moet wenden.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1