Drie keer eis van 11/2jaar Er moet vanavond nog wat gebeurenwas het codewoord Kostbaar luchtdefilé 50-jarige luchtmacht J. B. Bakema hoogleraar Verdedigingsgordel om beeldje rattenvanger Opdracht De Kort dreigt te mislukken ANWB: 'Peil rij-instructeurs laat nog zeer veel te wensen over' Blinde kinderen in Artis Chauffeur (20) doodgedrukt KNBTB voor wettelijke verzekering In de kou Hellevoelsluis neemt fors besluit Mijnwerkerslonen 3 pet. omhoog De Voor verduistering anderhalf jaar Recreatie kif 7.95 x/tliterflesf4.20 HET VRIJE VOLK WOENSDAG 26 JUNI 1963 FAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) De rechtbank te Arnhem heeft zich dinsdag omstandig beziggehouden met de vreemde fol klore van het Midden-Betuwse Herveld: brandstichten. Brandstichten uit liefdesverdriet, uit louter baldadigheid, uit woon-eliende, of uit belustheid naar verzekeringspenningen. Tien ver dachten moesten zich verantwoorden voor totaal acht brandstichtingen. Drie keer viel de eis van anderhalf jaar gevangenisstraf tegen hoofddaders. 'Er moet vanavond nog wat gebeuren', was het codewoord geweest in het Herveldse café van Willem T. (33 jaar). Hij werd als de aanvoerder van de brandstichtersclan beschreven, die omstreeks de jaarwisseling een schrikbewind ontketende in Herveld en omringende dorpen. Moeilijk onderzoek Woonhuis in de fik Grootste formatie (Vervolg van voorpagina) Allen naar huis V INVESTEERT COED IN EEN AUSTIN Dealer A R.S. Stokvis Zonen N.V, (Vervolg van voorpagina) De ANWB meent, dat de opleiding voor het rijbewijs voor een niet onbelangrijk deel in incompetente handen is. Letterlijk schrijft de bond in het jaarverslag over 1962; 'Zo lang het inderdaad grondwettelijk niet mogelijk zou blijken met betrekking tot de rij-opleiding wettelijke voorschriften uit te vaardigen en tot in lengte van jaren een ieder, ook degeen, die een dag tevoren zijn rijbewijs heeft verkregen, gerechtigd is een rij kandidaat op te leiden, dan achten wij deze situatie volkomen onverantwoord.' SIGARETTEN; CENT Al'ST1.N A W Folklore Advertentie I.M van dorp: De 'clan' had an mmalnn - tilt ene .11 .11 De 'clan' had op zijn geweten: de brand in een woonhuis, in een on bewoonbaar verklaarde woning, in een r.k.-vercnigingsgebouw en in een schuur. Steeds was er volgens de politie gevaar geweest voor de aan liggende gebouwen. Eens moesten zelfs de vijf kinderen van de kaste lein uit diens woning gehaald worden omdat er gevaar voor hen dreigde. Slechts één van de branden bleef onopgelost: een grote boerderijbrand te Ewijk. Wel werd een van de ver dachten in de omgeving gesignaleerd, maar vervolging voor dit feit moest wegens gebrek aan bewijs uitblijven. Huwelijksmoeilijkheden gaf de kas telein T. als reden voor zijn ontspo ringen. Hij zou met brandstichten prestige hebben wiiien vestigen bij de jonge knapen, die in zijn zaak kwamen. Hij liet de jongens zweren dat zij nooit wat zouden zeggen. Maar zo erg geheimzinnig ging het verder niet toe. Toen de onbewoon bare woning in brand stond dansten de cafébezoekers eromheen. In de danszalen van de Betuwe werd zon der terughouden aangekondigd: van avond gaat er weer wat gebeuren. Toch een moeilijk onderzoek, zei de officier van Justitie, mr. Pfeil, omdat de verdachten zo gesloten waren ge weest en de bevolking bang voor wraak had gezwegen. Hij keerde zich ook tegen de mentaliteit van de gemeenschap die de jongens geen andere ontspanning bood 011 die de dronkenschap niet afkeurde. (Twee knapen hadde nde drankrekening bij T. laten oplopen tot 500.) Anderhalf jaar was zijn cis tegen de kastelein T.. D- timmerman L. uit Andeist (25 jaar) die hielp bij het brandstichten en die T. met diens vrouw bedroog, hoorde acht maanden tegen zich vorderen. Zes maanden was de eis tegen W. 1,. uit Andeist. Een 43-jarlge vereenzaamde vrijge zel. die een keer had meegedaan hoorde twee maanden voorwaardelijk en ƒ500 tegen zich eisen De 21-jarige P. J. werd het zwaar aangerekend dat hij het onderzoek had bemoeilijkt. Zijn medeplichtig heid aan andere brandstichtingen was voor de officier voldoende om een jaar tegen hem te eisen. J.. had over moedig een politieman aangekondigd dat er op een avond brand zou zijn. Hij had later ook de brandweer eens gewaarschuwd. Alle verdachten stonden bij hun werkgevers als harde werkers be kend. Ook de 21-jarige J. G. Z. die na de dood van zijn vader het boeren bedrijfje voor zijn moeder moest voortzetten, hoewel hij het vak niet kende en er nog bij moest werken om voldoende te kunnen verdienen. Hij stak zijn huis in brand in de hoop een beier te krijgen. Een jaar waar van vier maanden voorwaardelijk luidde de eis. Z. had ook de fruitkoopman H. <26 jaar) geassisteerd toen die zijn auto in brand stak. tn de hoop de uitke ring van de verzekering te kunnen in nen. Vijf maanden was de eis tegen H. Toen de branden achter de rug waren en de daders waren gearres teerd ging er in Valburg een woonhuis in de fik, dat voor 3500 was gekocht, maar met de inboedel voor ƒ28.000 was verzekerd. De bewoner. Van S (33 jaar) had er op het laatste mo- (Van een onzer verslaggevers) Voorafgegaan door een oude Fok ker C-5 zullen maandagmiddag 1 juli 170 vliegtuigen over Soesterberg da veren, Met dit kostbare défilé en an dere militaire demonstraties zal het 50-jarige bestaan van de Koninklijke Luchtmacht worden gevierd. Het défilé zal worden gadegeslagen door koningin Juliana en prins Bern- hard. Het wordt besloten door een formatie van twaalf Starfighters. De vliegtuigen zullen van verscheidene luchtmachtbases opstijgen. Hun rou tes voeren over een groot deel van Nederland. Het jubileum van de Luchtmacht begint 's morgens om half twaalf met een dodenherdenking bij het mo nument op Soesterberg. Voor deze plechtigheid zijn oun. de nabestaan- (Van een onzer' verslaggevers) Naar wij vernemen is dezer dagen de benoeming te verwachten van de architect J. B. Bakema tot buiten gewoon hoogleraar in de architectuur aan de Technische Hogeschool te Delft. De heer Bakema. die thans 49 jaar Is. heeft, samen met prof. Ir. J. H. van den Broek de leiding van het Rotterdamse architectenbureau dat zich na de oorlog internationale ver maardheid heeft verworven. H(j studeerde te Groningen bouw kunde en genoot hoger bouwkunst- onderricht te Amsterdam. Na enkele jaren werkzaam te zijn geweest bij de dienst publieke wer ken te Amsterdam, bij het architec tenbureau van Tijen en Maaskant in Rotterdam en bij de dienst voor volkshuisvesting in de Maasstad, as socieerde hü zicfi in 1948 met prof. van den Broek. De heer Bakema, die tijdens de oorlogsjaren wegens illegaal werk in concentratiekampen verbleef» heeft o.m. gastcolleges gegeven aan de universiteiten van Harvard (V.S.), Londen en Venetië. Hij kreeg bij een groot Nederlands publiek bekendheid door een serie voordrachten over ar chitectuur en stedebouwkunde voor de AVRO-televisie. den van gevallenen, officieren en rid ders militaire Willemsorde en lucht machtattachés uitgenodigd. 's Middags om half drie begint de viering van het jubileum met een ceremoniële inspectie van 1700 mar> luchtmachttroepen door Prins Bern- hard. In de drie kwartier tussen de inspectie en het lucht- en grond- defilé worden boven Soesterberg door het Whiskey-4 stuntteam demon straties gegeven met Delta Daggers Koningin Juliana arriveert om 15.35 uur op de basis. Het luchtdefilé duuri zeven minuten. Daarna trekt een co lonne van 950 meter lengte op baar 1331 langs de Koningin, de Prins, de minister van Defensie en de staats secretaris. De Koningin en de Prins zullen daartoe plaats nemen op het baldakijn, dat hun door de lucht macht ten geschenke is gegeven. Ook rijdend materieel zal aan het grond- defilé deelnemen. Het luchtdefilé bestaat uit de groot ste formatie vliegtuigen, die de lucht- n.acht ooit een parade heeft laten vliegen. De oude Fokker is een ver kenningsvliegtuig uit de eerste we reldoorlog, dat door de Zweedse lucht macht aan Nederland is uitge" end. De Starfighters maken voor het eerst officieel hun opwachting. De defilé's mogen door het publiek worden gadegeslagen. De toegang tot de basis aan de Dolderseweg wordt 's middags om één uur voor het publiek opengesteld. ment van afgezien om zijn zwager B. (23 jaar) bij deze brandstichting te helpen. 'Ik ga naar de Stille Omgang in .Amsterdam', had hij aangekondigd Hij was gegaan en toen had B. de zaak alleen opgeknapt. 'Om mijn zuster te helpen, want die woont, zo beroert, was zijn motief geweest. De brandweer hao alle moeite gehad de buurt te redden te gen overslaand vuur. De volgende morgen had Van S. terug van de Stille Omgang B. honderd gulden overhandigd ais beloning. Anderhalf jaar voor Van S. en ook voor B. eiste de officier. De vader van B, had de opperwachtmeester van Valburg dezer dagen nog be dreigd: er zwaait wat voor je als de jongens niet thuis komen. De publieke tribune zat propvol met bewoners van Herveld. Vooral de heer F. de Maai, de chef van de polyester-afdeling van de Heusdense Verolme-werf. Hij zat op gesloten in de ondersteboven drijven de landingsboot en leek ten dode op geschreven, Hij werd gered doordat men op het vlak van het vaartuig sprong en er een gat In kon hakken. Ongedeerd werd de heer De Maat door het gat naar buiten getrokken. Eén van de drie slachtoffers is waarschijnlijk direct naar de diepte gesleurd, de twee anderen werden nog vlakbU de tanker gezien. Toen men ook hen dacht te kunnen red den, verdwenen zij in de diepte Bi) de genietroepen in Keizersveer werden de mannen onderzocht. Be halve wat schrammen en bullen en een enkele kneuzing bleek niemand letsel van betekenis te hebben opge lopen. Gisteravond nog zijn allen naar huls gegaan. Omtrent de oorzaak van de ramp tast men nog volkomen in het duis ter. Geruchten» als zou op het kri tieke "moment de motor van de lan dingsboot zijn afgeslagen, werden nadrukkelijk tegengesproken. De landingsboert ls later tegen de oever geduwd. Het vaartuig zou van daag door een bok worden terugge bracht naar Heusden, Het is een boot van een zeer revolutionair type, dat op de marinewerf in Den Helder Is ontwikkeld en pas in produktle is gekomen. In Artis aaiden gistermiddag kin derhandjes behoedzaam het zachte velletje van een chivetkatje. Hans rentuin, vertelde de kinderen over de gewoonten van. dit diertje en andere dieren in Artis. Hij vertelde goed en zo kregen tientallen kinderen van het Koninklijk Blinden Instituut uil Bussum een plezierige middag in Amsterdam waarin veel te beleven viel. (Van een onzer verslaggevers) In Hellevoetssluis staat een beeldje van de rattenvanger van Hameln. Enkele malen reeds is door vandalen om de een of andere duistere reden aangevallen. Vooral des rattenvan gers voorgevel moest het daarbij ont gelden. Hellevoetsluis heeft er nu genoeg van. De gemeenteraad vond in haar gisteravond gehouden vergadering, (Van een onzer verslaggevers) De twintigjarige H. J. M. Kok uit Volendam is gisterochtend in Fox- hol (Gr.) bekneld geraakt tussen zijn zwaar beladen vrachtauto en de aanhanger. Hij was op slag dood. Met zijn wagen was hij een dood lopende weg Ingereden. Hij draaide daarop in een hellend laantje. Men neemt aan dat de berijder op zeker moment tussen de beide wagens iets aan de koppeling heeft willen doen, waarbij de vrachtwagen achteruit is gegleden en de chauffeur werd dood gedrukt. dat het maar eens afgelopen moest zjjn. Er komen duindoorns om het be laagde beeld. In tweede Instantie wordt de verdedigingsgordel ge completeerd door rozenstruiken met daarin prikkeldraad verwerkt. En mocht dit nog geen effect blij ken te sorteren, dan zal men niet aarzelen rondom het beeldje een diepe vjjver te graven. Dat de raad de zaak zo hoog op nam was onder meer een gevolg van een voorstel van burgemeester en wethouders om een bronzen afgiet sel te laten maken. Kosten ƒ2500. Er werd ten slotte geen ƒ2500 be schikbaar gesteld. Het is nog niet helemaal duidelijk wat de bescher mingsmaatregelen zullen gaan kos- (Van onze soc.-econ. redactie De lonen van de werknemers in 't mijnbedrijf sullen volgens een veror dening van de mijnindustrieraad- met drie percent worden verhoogd. Voorts zullen enkele toeslagen worden ver beterd. Een en ander wordt van kracht zodra de ministeriële goed keuring is ontvangen. Advertentie IJ/L. voor Rotterdam Rechter Maasoever en omgeving Heiman Dullaerlplèin 3, Rotterdam, iel. 35080, toestel 266 en 415. vraag folder Van liberale zijde ls hierop nog iet amendement ingediend, in de uizendingen te voorzien door de jveraeming van buitenlandse pro- ïramma's, niet via de omroepen en NTS. maar via de PTT, 2. WONINGBOUW. Indien meer dan 90.009 woningen kunnen worden gebouwd, kan het aantal in de vrjje sector (voorlopig bepaald op 20.060) alsnog uitlopen. In de visie van dr De Kort moet deze uitloop beperkt blfjven tot 5000 stuks. Mr. Toxopeus van zijn kant eist,, dat deze maxi mumgrens komt te vervallen. 3. BELASTINGDRUK. Tegen zijn aanvankelijke bedoelingen In heelt dr. De Kort een paragraaf Ingelast, waarin de wenselijkheid van een streven naar vermindering van de belastingdruk essentiële wens van de WD wordt uitgesproken. Hieraan ls echter de voorwaarde ver bonden, dat andere voorstellen waar voor een beroep op de schatkist moet worden gedaan, niet in de verdruk king mogen komen. 4. SOCIALE ZEKERHEID. Of dr. De Kort ook in deze sector een visje in liberale richting heeft uitgeworpen, is niet geheel duidelijk. Zeker is evenwel, dat een belangrijke stroming in de KVP-fractie met de door hem tot dusverre verdedigde oplossing niet tevreden is. Een bedrag van 250 miljoen gulden uit de algemene middelen zou naar de opvatting van deze groep een redelijk streefcijfer zijn. In de liberale fractie wordt een dergelijke eis onomwonden tot breek punt verklaard. 5. DIVERSE PUNTEN, De forma teur heeft het van socialistische zijde ingebrachte voorstel over het tegen gaan van specuiaticwinsten ge schrapt. Gelijkstelling van crematie met begraven blijft in de AR-fractie op principiële bezwaren stuiten, maar hoeft niet tot een breuk te lel den. De VVD heeft verzet aangete kend tegen het voorstel tot verho ging van de luisterbijdrage. De be weegreden hiervoor is typerend voor de geest waarin de suggesties van dr. De Kort in liberale kring worden be zien: de VVD wil. alvorens de nood zaak van deze verhoging te erkennen, de mogelijkheid onderzocht zien van commerciële rariio-uHzendlngen. In een ogenschijnlijk willekeurige volgorde hebben de vier uitverkoren fractieleiders dinsdagmiddag dr. De Kort ingelicht over de ontvangst die zijn nadere voorstellen is ten deel gevallen. De gesprekken aan hef Plein 1813 varieerden in duur van een klein half uur tot drie kwartier. Mr. Toxopeus was om zes uur het laatst aan de beurt. De liberale woordvoerder heeft naar het schijnt geruime tijd moeten antichambreren voordat de formateur hem kon ont vangen. In de confessionele fracties is de discussie voor een groot deel gegaan over het vraagstuk van de toetreding van de WD en over de methode die dr. De Kort heeft gevolgd om de Partij van de Arbeid buitenspel te plaatsen. Zowel bij de KVP als in de AR-fractie rezen hierover bij gebrek aan opheldering, tal van vragen. Volgens kringen die nauw verwant zijn aan de partjj van dr. De Kort, zou een minderheid zelfs eerst diens motivering willen kennen afcvorens zich verder over het programma uit te spreken. De rest van de KVP-fractie is ver deeld In twee groepen. Een meerder heid acht de tot dusver behaalde resultaten redelijk, zonder van de af wijzing van de Partij van de Arbeid een ernstige zaak te willen maken. Een andere groepering kan met deze resultaten op zich zelf wel akkoord gaan, maar hecht aan het verkrijgen van inzicht in de gevolgde procedure toch grote waarde. De kans dat dr. De Kort zfch in dit stadium ertoe zou laten bewegen om tekst en uitleg te geven, werd in leidende KVP-kringen niet erg groot geacht. Er zouden dus twee reële mo gelijkheden overblijven: ofwel de for mateur zou de verdeeldheid in eigen kring en ook In de kring der overige gegadigden negeren en stug doorgaan op de sinds zaterdag ingeslagen weg, ofwel hij zou zijn opdracht terug geven, Een beslissing in negatieve zin zou, aldus deze informaties, in de KVP als de minst onverstandige wor den beschouwd. Rondom het Binnenhof werd het veelbetekenend genoemd, dat de voor zitter van de AK-fractie in een inter view voor de NCRV-televisie dins dagavond met enige nadruk sprak over de huidige formateur. Ook trok het de aandacht, dat de flTtr Y?n Tlysden bil deze gelegen heid 'positieve' uitspraken van ae WD noodzakelijk achtte, wilde er van deze formatie Iets terechtkomen. Dat de liberalen niet geneigd zijn zich positief uit te spreken, doch integendeel proberen hun eisen als nog te verzwaren, staat vast. Indien dr. De Kort ten koste van alles ook ten koste van een toenemend verzet in eigen gelederen zou wil len slagen, zou hU aan deze aandrang moeten blijven tegemoet komen, waarmee de WD zich een machts positie zou veroveren die vierkant in strijd zou zijn met de verliezen die zij bij de verkiezingen heeft geleden. Dat dr. De Kort het zover zou laten komen, is voorlopig niet aan te nemen. (Van onze soc.-econ. redactie) Het bestuur van de Kath. Neder landse Boeren- en Tulndersbond is van ordeel, dat een wettelijke ar beidsongeschiktheidsverzekering voor zelfstandigen in het belang zou zijn van boeren en tuinders. Het heeft deze opvatting kenbaar ge maakt by de SER-eommissie die een advies over deze zaak voorbereidt. Met de particuliere verzekeringen kan niet worden gegarandeerd, meent 't KNBTB-bestuur, dat iede re zelfstandige een Afdoende risico: dekking verkrijgt. Anderzijds wordt erkend dat de behoefte aan verzeke ring onder de zelfstandigen in het algemeen afhankelijk is van de in dividuele omstandigheden. De KNBTB denkt aan een wette lijke verzekering voor zelfstandigen die een waardevast bodemuitkering garandeert By 80 pet. invaliditeit zou die uitkering 3600 tot 4000 rui den per jaar moeten bedragen. De verzekering zou moeten ingaan als de arbeidsongeschiktheid een jaar heeft geduurd. Dan kan, volgens de KNBTB worden volstaan met een premie van circa 3.1 percent. Advertentie I.M (Van een onzer verslaggevers) Conform de eis heeft de Rotter damse rechtbank gisteren de 32- jarige chauffeur Th. E. wegens ver duistering tot achttien maanden met aftrek veroordeeld. H. had ver schillende keren radio- en televisie toestellen van winkeliers in huur koop betrokken en onmiddellijk weer verkocht. Bovendien heeft hy tot tweemaal toe een gehuurde auto van de hand gedaan. ,e beroering die door de Keuze van dr. De Kort voor samen werking met de liberalen ls ont staan is algemeen. Omdat deze keuze niet in de lijn lag van de ontwikkeling van de laatste da gen. Het ls immers niet. gewoon dat men overeenstemming over de huwelijkse voorwaarden be reikt met de één om daarna in gemeenschap van goederen met de ander te trouwen.. Niet gewoon is zacht uitge drukt. Dat na een verkiezingsuitslag waarbij de grote oppositiepartij aan invloed blijkt te hebben ver loren, wordt besloten deze partij bulten een nieuwe regering te la ten, zou begrijpelijk zijn geweest. Maar die keuze is niet gedaan. Toen dr. Romme de opdracht kreeg als informateur het poli tieke terrein te verkennen, was het logisch dat hij ook bij de PvdA informaties inwon en dat deze partij informaties gaf. De medewerking van de PvdA aan het opstellen van een pro gram, waartoe dr. De Kort als formateur overging, tag eveneens In de lijn van de democratische plicht van een grote partij. Was daarbij gebleken, dat op een aan tal belangrijke punten de PvdA het met de formateur niet eens was, dan zou een keuze voorde WD andermaal normaal en ge zond zijn geweest. l\Taar 'het omgekeerde bleek. ".Het program werd zo gefor muleerd, dat met de wensen van de PvdA veel meer rekening werd gehouden dan met de wensen van de liberalen. Met het gevolg dat de liberalen de lijn kapten en verdere medewerking, aan de dis cussie over het program weiger den. Op dat ogenblik had de heer De Kort eigenlijk slechts de keuze tussen samenwerking met de PvdA of teruggave van zyn opdracht- De keuze voor de VVD moet voor velen op dat moment onbegrijpe lijk en onbehoorlijk zijn. Voor het toch al niet zo grote respect dat men in Nederland voor de politiek heeft, ls dit een kwalijke zaak. Niet de keuze voor de WD, maar de manier waarop die keuze is gedaan. Omdat twij fel wordt gewekt aan de goede trouw waarmee is onderhandeld. Oet pijnlijkst is de situatie voor 11 de .vooruitstrevende KVP'ers. Met hun gevoelens is weer eens geen rekening gehouden. Als er één groep is die zich zal afvragen wat. nu de bedoeling ls geweest ypi de zorgvuldige program-on derhandelingen, dan is het wel deze groep. Teleurstelling en ver bazing "spreken dan ook uit die rooms-katholieke bladen die na de ontwikkeling van de laatste week een 'samengaan van de christelijke partijen met de PvdA hadden verwacht en gewenst. Voor de zoveelste maal wordt de prijs betaald voor het stemmen op en steunen van een confessionele politieke partij, waarvan de lei ding meent dat zij alle kanten op kan en zich van haar aanhang weinig behoeft aan te trekken. Omdat haar aanhang ten slotte de godsdienstige binding zwaar der laat wegen dan de politieke verlangens. Hoe vaak zij daardoor ook in de kou komt te staan. tpr is in kringen van de natuur- bescherming en de landbouw een debat aan de gang over de recreatie. Geen wonder, want hoe drukker het wordt, hoe meer tijd er beschikbaar komt en hoe be scheidener door allerlei oorzaken de ruimte om zich te ontspannen wordt, hoe meer aanleidingen er ontstaan standpunten te verkon digen. Het nieuwste is, dat cultuur technici uit de landbouw zich op werpen als de belangenbeharti gers van wat men noemt de mas sa-recreatie. In het tijdschrift van de Nederlnadse Heidemaat schappij schept men een tegen stelling tussen het grote publiek dat ruimte nodig heeft, en de hobby-isten, die de eenzaamheid van de natuurreservaten wiiien beveiligen. En die hobby-isten zouden hun verdedigers vinden vooral bij de natuurbescher mingsorganisaties. T\ie tegenstelling lijkt zo op het eerste gezicht niet al te zeer bedacht. Maar het gaat te ver als cultuurtechnici van de landbouw zich tegen organisaties als de Ver eniging tot Behoud van Natuur monumenten en de ANWB op stallen als de ware kampioen van de massa-recreatie. Dat waren die organisaties waarlijk allang. Bovendien, de tegenstelling is geforceerd. De mens is vol luimen. Vandaag schept hij vreugde in massa-recreatie, morgen zoekt hij het in de stille eenzflamh'nd. - m>il odr» do hoteotitron Incf ruotuiipx De ANWB meent, dit de VA MOR- het VAMOR-diploma.degelegenheid examens, waarbij instructeurs met bebben de examens bu te wonen, het peil van de betrokken Instructeurs we) iets hebben verbeterd. Een bij drage van enige betekenis tot een sanering van het rijschoohvezen is daarmee, volgens de ANWB. echter niet geleverd. Een pleidooi wordt verder gevoerd voor verkiezing van de parkeerschijl boven de parkeermeter als hulpmid del ter verlichting van het parkeer probleem. Ook bepleit de ANWB de instelling van een "parkeerschap* waarin bedrijfsleven en stedelijke overheid vertegenwoordigd zijn met het doel de regeling en exploitatie van alie parkeeraccommodaties tn een binnenstad te verzorgen. Vergroting van de parkeerruimte acht de ANWB slechts mogelijk door het bouwen van een aantal versprei de, met te grote parkeergarages in de binnenstad en het bij gemeente lijke bouwverordening verplicht stel len om parkeergelegenheid op eigen terrein te scheppen met een capaci teit afhankelijk van de aard van bat bedrijf, kantoor of winkelpand.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1