Burgemeester Van Hall: Rel bij Taptoe was militair Sleutel van brug was zoek Fries dorpje heeft geen brugwachter ÏNTERNO zuinig stook- comfort BÈM Telefoonverkeer door overheid in de klem voor DULCIA Dodelijke val van 26 meter Hiltonhotel in eerste jaar maar half bezet SmDUEN zó iekker mnden Weer inbraken op stations Luchtdiensten vanuit Eelde Spel r zó gezond Vragen over rellen bij NAVO-taptoe &P Leraren spreken afsclruw uit over optreden politie Trekking loterij sanatorium Davos Kleuter bezweken herenondergoed Nieuw onderzoek dood leraarsvrouw 'li 1 Sociale economie Vragen j HET VRIJE VOLK DONDERDAG 11 JULI 1963 met versgebrande "hazelnoten, roomcaramel en yoiiemelk chocolade Nieuive vorm Druppel Verwondering Zekerheid geëist Weer discutabel Aaupassingskvmr ,_v..-a. .1 1 it Slechte ivinter PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester G. van Hail heeft gistermiddag in de Amster damse gemeenteraad het optreden van de politie bij de NATO- taptoe op 5 juli toegelicht. Hij deed dit naar aanleiding van het verzoek om een interpellatie van drs. J. P. A. Gruijters (v.v.d.). De conclusie van de burgemeester was, dat het «ting om een bewuste en militair georganiseerde actie van het Comité 1962, dat reeds een week tevoren een zaal had gehuurd bij het Haarlemmermeerstation als hoofdkwartier. Adtfféïlèntiè /-SC BOLSWARD (ANP) In het Friese dorpje Baard zit men met de handen in het haar. omdat er geen brug wachter meer is. De kapper-café- houder-monstememer B. van Soijs', die voor kort en passant ook nog iungeerde als gemeentelijk brug wachter, heeft deze laatste functie neergelegd, en er is nog geen opvol ger gevonden. De Baarder kapper bedankte voor zijn nevenfunctie toen hij hoorde, dat het gemeentebestuur zijn bezol diging had gehalveerd en gebracht van 8 tot 4 gulden per week. In het eerste half jaar van 1963 had hij zijn 400 weliswaar gemak- De jongerenafdeling van de PSP Amsterdam had zich voorgenomen op het Stadionplein met borden te lopen en pamfletten uit te delen. Een groep van het Comité 1S62 had de taak op het Stadionplein te demonstreren, een tweede moest zich van de tribune op het veld begeven zodra de Porto- DEN HAAG (ANP) Is het de mi nister van Binnenlandse Zaken be kend, dat als gevolg van het optreden van de Amsterdamse politie meer dere personen die onlangs tijdens de NAVO-taptoe hebben gedemonstreerd in het bijzonder tegen het deel nemen van het huns inziens fascis tische Portugal aan deze taptoe min of meer ernstige verwondingen hebben opgelopen? Dit is een van de vragen, die twee PSP-leden van de Tweede Kamer, de heren Lankhorst en Bruggeman heb ben gesteld. Is het de minister bekend, zo vra gen zij verder, dat de burgemeester van Amsterdam van tevoren instruc tie had gegeven aan de politie om zeer hard op te treden? Is het de minister bekend, dat he laas sommige agenten als gevolg van ;deze instructie van de burgemeester :een demonstratie van bruut geweid tegen mensen die zich niet verweer den, te zien gaven, die herinneringen opwekten aan het optreden van SS 'en Grüne Poiizei gedurende de be- I zettingsjaren? Een lid van de Amsterdamse ge meenteraad. de heer a. A. Verhey (c.p.n.), wil van B. en W. o.a. weten of het juist is, dat een ambulance wagen op grond van een verbod van de politie geen hulp heeft verleend aan gewonde demonstranten. Advertentie I.M. iËnm dxh m INTERNO ^OU* KOEENRADIATOR 16.200 K.ca!orieën.Met geslo ten of open frontpaneel INTERNO-dealers voor Rotterdam en omstreken: R'dam Centrum: Meent 104, tel.117435 Schiedam: Rotterd.dijk 447, tel. 6954S ROTTERDAM Noord: Zaaanolendrift 31-41, tel. 40" 68 tel. 3 0457 West: Mathenesserweg 3 Zuid: Beiierlandselaan 3-~9. tel. 7 01 '14 gêzen het veld op kwamen en een derde groep moest zich tussen de Por tugezen begeven. Toen dit gebeurde greep de politie in en er ontstond een 'grondige vechtpartij' in de Marathqnpoort. Deze vechtpartij werd te ergër. daar de politie de demonstranten van het veld via deze poort verwijderde en burgers aan de kant van de politie meevochten, aldus de burgemeester. Naderhand heeft de politie het Sta dionplein schoongeveegd, om te voor komen dat verdere ordeverstoringen zouden ontstaan. Het vertragen van de afvoer van twee gewonden is geenszins te wijten aan de politie, doch berust op een vergissing met twee andere gewonden en een ver keersopstopping. De burgemeester zei verder, op dezelfde dag om 4 uur slechts de mededeling te hebben ontvangen dat zou worden gedemonstreerd. Vergun ning was de burgemeester opzettelijk niet gevraagd, zo was hem meege deeld. De burgemeester zei als voorzitter van B. en W. niet in te kunnen zaan op het verzoek om een interpellatie, aangezien de politie een zaak is die uitsluitend de burgemeester aangaat. Nu er volgens sommige raadsleden 'verontrusting heerst over het ontre den van de politie in het algemeen,' wilde hij toch een toelichting geven. Een nader onderzoek is nog gaande en ook het ministerie van Binnen landse Zaken is daarmee doende. Prof. mr, J. van der Hoeven (p.v.d.a.) was het volledig eens met de bur gemeester en dankte hem voor zijn uitvoerige toelichting. De heer Gruijters wilde toch nog zijn interpellatie toelichten, maar de burgemeester verwees hem naar de minister van Binnenlandse Zaken, in dien hij bezwaar maakte tegen de gang van zaken. AMSTERDAM (ANP) Van de 51 aanwezige leraren van het Spino- zalyceum te Amsterdam hebben 46 een schrijven ondertekend en toege zonden aan de burgemeester als hoofd van de gemeentepolitie waar in zij ,.h\m afschuw uitspreken over het optreden van de politie tegen-, over een weerloze groep idealistische jongeren by de Taptoe in het Olym pisch Stadion te Amsterdam op 5 juli 1963, In het bijzonder tegenover hun leerling van klasse 5a Maarten Müller, die tengevolge van dit op treden lijdende is aan een zware her senschudding. DEN HAAG (ANP) Bij de trek king van de dertiende nationale lo terij ten bate van het Nederlands Sa natorium Davos z(jn de eerste, twee de en derde prijs resp. gevallen op lot nr. 248654, 228533 en op 184941. Voor elk van deze nummers is de prijs een personenauto. Het tweejarige zoontje van de fam. Berends te Steenderen in Gelderland dat zondagavond met ernstige brandwonden in een ziekenhuis te Zutphen werd opgenomen is dins dag overleden. Het kind was zondag avond uit zya bedje in de vaste was tafel gekropen. Het draaide de warm- waterkraan open waardoor het brandwonden opliep. (Van een onzer verslaggevers) "De enorme wachtlijst van personen die een telefoonaansluiting hebben aangevraagd, is zuiTcr en alleen een gevolg van het niet verstrekken van Investeringsgcldcn door de regering aan PTT. Ook de automatisering van verbindingen met West-Duitsland en België komt door de geringe Investe-, ringsbedragen geheel op losse schroeven te staan.' Dit zei de directeur van net tele foondistrict Zwolle, ir. Ott, gister middag op een vergadering van de Drentse Kamer van Koophandel en Fabrieken te Meppel, waar hy ge vraagd was een uiteenzetting te ge ven van de recente grote moeilijkhe den in het telefoonverkeer. De heer Ott zei, dat PTT in juli 1962 duideiyk aan het inlopen was op de achterstand. 'Toen kwam ech ter het regeringsbesluit om minder gelden beschikbaar te stellen aan. PTT en vanaf dat moment nam het aantai wachtenden schrikbarend toe,' zei hij. Op een vraag van een der leden van de Kamer of dit een nieuwe vorm van bestedingsbeperking was, antwoordde de directeur: 'Zoals u weet wordt dat woord door deze re gering niet gebruikt, maar het lijkt er toch wel erg veel op.' Hu legde er de nadruk op, dat de achterstand niet vastzit op de ar beidscapaciteit van PTT of op de produktiecapaciteit van de toeleve ringsbedrijven. Ook stelde de heer Ott nadrukkelijk, dat PTT normale leningen afsluit met de overheid met gebruikelijke aflossing en rentevoor. waarden. 'De Staat k&."_.«an ons niets te kort,' merkte hy op. Niet alleen de nieuwe aansluitin gen stagneren, ook de uitbreiding van het aantal lynen en van de telefooncentrales. De suppletoire begroting van ƒ24 miljoen voor PTT, die zal worden Ingediend bij de Tweede Kamer, noemde de heer Ott een druppel op een gloeiende plaat. Hy verwachtte, dat het overgrote deel van de investeringen, die hier mee verwezenlijkt kunnen worden, in de randstad besteed zal worden. 'Juist hier heerst een enorme armoe de op dit terrein.' Hij noemde het daarnaast zeer de vraag, of in het halfjaar, dat nog resteert, de ƒ24 miljoen geïnvesteerd kunnen worden. De prefect van het Paryse de partement Seine heeft besloten het verspreiden van een welriekend mid del in de Paryse ondergrondse stop te zetten wegens de hoge kosten en het feit dat het publiek er weinig prys op stelt. Het parfum zal wor den vervangen door een ontsmet tingsmiddel. i ZOON! R'dam Noord: Burg.Roosstr.2, tel.40894 (Van onze parlementsredacteur) •Mijn antwoord is niet negatief ge weest en niet positief.' In deze woorden, door minister Veldkamp gesproken na afloop van zijn gesprek met kabinetsformateur De Quay, weerspiegelt zich een reserve, waar mee deze bewindsman de consequen tie van het zogenaamde Akkoord van Wassenaar onder het oog ziet. Het accent, dat hierdoor komt te liggen op de veelbesproken, maar nog steeds geheim gehouden sociale pa- ragraaf van dit akkoord, is woensdag in Den Haag zeer sterk op de voor grond getreden. De algemene indruk is, dat dr. Veldkamp het lot van de formatie-De Quay zoal niet geheel, dan toch voor een zeer aanzieniyk deel in handen heeft. zyn fractie heeft hem de man, die het kabinet-De Quay een sociaal gezicht heeft trachten te geven onder zeer zware druk gezet. Zij heeft in overgrote meerderheid zyn voorstel om alsnog meer zekerheid te eisen over de financiering der so ciale voorzieningen, verworpen. Deze mate van eenstemmigheid heeft verwondering gewekt. Zij lijkt nauwelijks verklaarbaar uit finan ciële en economische overwegingen. Waarschijniyk is dan ook, dat een onverhuld dreigement uit de protes tants-christelijke hoek, dat de sa menwerking van de confessionele fracties op het spel stond, uiteinde lijk de doorslag heeft gegeven. Hoe dit züdr. De Kort heeft zich in een ware paniekstemming, onder op offering van zijn laatste restje pres tige als voorzitter van de KVP-frac- tie. biyven vastklampen aan de stro halm van de oude coalitie, Dr. Veld kamp, op het kritieke ogenblik slechts gesteund door enkele vooraanstaande figuren uit de KAB, moest en zou het onderspit delven in de fractie. Tegelijkertijd was men er zich in deze fractie ongetwijfeld zeer wel van bewust, dat hiermee in feite niets werd opgelost. De sociale paragraaf van het Was senaars Akkoord bleef even duister als hij sinds zün ontstaan al dagen lang was geweest. Dr. Veldkamp was als minister van Sociale Zaken voor de KVF zeker niet minder onmisbaar geworden dan sinds het aftreden van dr. Van Rooy. De moeiiykheden waren in sehyn bezworen, maar in werkeiykheid slechts verschoven naar het moment, waarop de heer Veldkamp op het Plein 1813 zou worden ontboden om zich uit te spreken over een moge- lyke voortzetting van zijn ministe riële carrière. Dit ogenblik kwam woensdag om streeks het middaguur nadat profes sor De Quay in mr. Marijnen een mi nister-president had gevonden, die min of meer by toeval tot dit hoge ambt geroepen scheen. Het ls aan geen twijfel onderhevig dat dr. Veldkamp bij deze gelegen heid opnieuw met de grootste kiem de zekerheid heeft geëist'dat het door hem uitgestippelde beleid zou kunnen worden voortgezet. De bewindsman wenst zich zelf en zyn party kennelijk de niet denkbeel dige situatie te besparen, dat hij na verloop van tyd met lege handen in de Tweede Kamer zou moeten ver- schynen, wanneer daar zou moeten wnrri— beslist over urgente zaken als verhoging van de AOW-pensloenen en de verbetering van de kinderby- slag voor zelfstandigen. Het is hem uiteraard een doom in het oog dat wat er is uitgelekt over de sociale paragraaf van het Wasse- naarse Akkoord regelrecht duldt op een vervlakking van de oorspronke- lyke reeds niet overduideiy'ke formu leringen. De eis van optrekking der AOW tot het sociale minimum van plm. ƒ3300 schijnt er niet meer In voor te komen. Of de algemene kin derbijslag kan worden verbeterd, zou pas in de toekomst moeten blijken. Het enige punt van overeenstem ming houdt in een onderzoek van de wenseiykheid of en zo ja in hoeverre deze voorziening uit de algemene middelen bekostigd dient te worden. Een financiering uit de schatkist is hiermee dus weer dicutabe) ge worden. ofschoon ze aanvankeiyk als onvermüdeiyk werd beschouwd. Dat voor een optrekking van de AOW- pensioenen geen beroep op de alge mene middelen wordt gedaan als het Wassenaarse Akkoord wordt uitge voerd, is wel duideiyk. Wel wenst men klaarblijkelijk over te gaan tot premieverhoging zodra de premies voor de kinderbijslag kunnen worden verlaagd. Naar de opvatting van mi nister Veldkamp biedt dit plan ech ter onvoldoende mogelijkheden. Het wantrouwen dat de socialis tische fractieleider dr. Vondeling heeft uitgesproken tegen de geheim zinnigheid, waarmee het Wassenaarse akkoord wordt omringd, blijkt met dit al volkomen gerechtvaardigd te zijn geweest. Niet zodra immers wordt een tipje van de sluier opge licht, of er komen formuleringen aan het licht, die een verzwakking inhou den van hetgeen aanvankelijk over sociale voorzieningen was overeenge komen. In de opzet-Beel—De Quay schijnt van een reële mogelijkheid tot snelle en ingrijpende optrekking van de AOW-pensioenen in ieder geval wei nig of niets meer te zijn overge bleven. Het zou na deze 'aanpassingskuur* geen verwondering wekken, indien oo.': in andere opzichten min of meer ingri'pende wijzigingen zouden zijn aangebracht in de bouwstenen van prof. Romme, die dr. Beel c.s. tot uitgangspunt van het overleg heetten te hebben gekozen. Inmiddels heeft het de aandacht getrokken, dat dr. Veldkamp in een artikel in het Weekblad Economische Statistische Berichten, dat handelt over het WBS-rapport. 'Om de kwa liteit van het bestaan,' geen kritiek' heeft uitgeoefend op de schatting, dat de kosten van de voorgenomen overheidsbijdrage in de sociale zeker heid 350 miljoen zuiden zouden kun nen belopen. Dr. Veldkamp stelt weliswaar, dat het rapport met deze factor geen rexening houdt, maar wekt de stel lige indruk, dat hij het met de ra ming als zodanig niet oneens is. In parlementaire kringen wordt hierin een duidelijke aanwijzing ge zien voor de richting waarin de de missionaire minister van Sociale Za ken de oplossing van het probleem van de sociale voorzieningen meent te moeten zoeken. Ken u die?' vraagt moppentapper Max Tailleur aan een kennelijk al bij voorbaat geamuseerde prins Bemhard. De Prins kende em niet en demonstreerde dat met een sma kelijke lach. Koningin Juliana heeft er ook duidelijk plezier in. De mop werd gisteravond getapt op het ter rein van de 'Koninklijk Paleis Sport vereniging' bij een voetbalwedstrijd ten bate van de stichting Max Tail leur Rheuma-acti*. keiyk verdiend (naar het oordeel van het gemeentebestuur waar- schyniyk al te gemakkelijk) omdat toen geen enkel schip de brug Es ge passeerd, maar hy vond het niet leuk voor 4 gulden per week altijd aan huis gebonden te zijn. Nauwe- lijks had hij zyn bescheiden ten ge meentehuize ingeleverd of het eerste schip verscheen voor de brug. Twee ambtenaren uit de gemeentelijke residentie Mantgum moesten, nu het brugwachtersprobleem in Baard plotseling urgent was geworden, met bekwame spoed naar deze plaats om tot overmaat van ramp te consta teren, dat de sleutel van de brug zoek was. Deze is inmiddels teruggevonden en wel bh' de ex-brugwachter, die lijdelijk biyft toezien. Thans is de gemeentereiniger C. Bijlsma met het openen van de brug belast. Hy woont echter zo ver van de brug, dat hij eventuele seheepssignalen niet kan horen. Advertentie IJK, -w x" Het perfecte ondergoed met da blijvende pasvorm, in verschil lende uitvoeringen o.a. voor de zomer luchtig netgoed, groot eafijnmazig en Ban-lon stretch. Vraagt Dulcia in Uw heren modezaak. (Van een onzer verslaggevers) Er komt een nieuw onderzoek naar de dood van de vrouw van de teken leraar V. te Huissen. De officier van Justitie mr. J. van IJsendpom te Arnhem heeft de zaak terugverwezen naar de rechter-commissaris mr. J. Beversluis. De termijn van gevan genhouding van de heer V, die ervan verdacht, wordt Aija vrouw te hebben gedood zal voor de vijfde maal wor den verlengd. Hij is opgesloten in het Huis van Bewaring te Arnhem. De leraar werd ia arrest gesteld nadat de moeder van zyn vriendin in Arnhem had laten uitkomen dat V's vrouw niet was omgekomen door een ongeluk in de badkamer, zoals eerst werd geloofd, maar door vergif om het leven was gebracht. Het stoffelijk overschot is al enige malen voor sec tie opgegraven. Door heropening van de instructie tracht men nu .meer bewijsmateriaal te verkrijgen. UTRECHT (ANP) De inbraak in het station Delft van vorige week is gevolgd door inbraken in het plaats- kaartenkantcor Sonsbeek-zijde van het station Arnhem en in het station Den Haag-Loosduinen. In geen van deze gevallen werd iets ontvreemd, maar in Den Haag hebben de nach telijke bezoekers voor enkele honder den guldens schade aangericht. MEPPEL (ANP) Een 22-jarige Duitse bouwvakarbeider, P. Besser, ls gisterochtend i:: Meppel om het leven gekor en, doordat hy van een hoogte van 26 meter op een beton nen vloer viel. De Duitser was werkzaam by de bouw van een grote silo, Hfi raakte door nog onbekende oorzaak van de steiger om deze silo. Hij overleed Sn het ziekenhuis aan zyn verwon dingen. GRONINGEN (ANP) De sta ten van de provincie Groningen heb ben gisteren, als laatsten in de rij, met algemene stemmen besloten tot een maximumbedrag van 25.000 gul den deel te nemen in het garantie fonds voor een geregelde luchtver- binding tussen Eelde, Hamburg, Am sterdam en Rotterdam. Het ligt in de bedoeling in sep tember met deze luchtverbinding te beginnen, voorlopig voor een jaar. itlk kwartje ls er één, maar een Vj loonsverhoging van twee drie kwartjes per week is in de tegen woordige tijd en ta een maat schappij waarin het met de eco nomie waarlijk niet slecht gaat, uitermate gering. Het behoeft ons dan ook niet te verbazen, dat de drie grote vakcentrales stelling hebben genomen tegen de nota van het Centraal Planbureau, waarin een loonstijging van een half percent voor de komende vier jaar in het vooruitzicht wordt gesteld. De minieme ruimte die het Ij Planbureau voor loonsverhogingen ziet. is niet het enige bezwaar van 5 de vakcentrales. Zij hebben ook) bezwaar tegen de verdeling vanf de ruimte, die in de komende viert jaar ontstaat en zij wijzen erop; dat ook volgens het Centraal Planbureau zelf voorspellingen |jj over een langere termijn hache-fjl lijke ondernemingen zijn. Zij zeg-|]| gen niet (maar het lijkt waar- schijnlijk, dat dit wel door de! hoofden van de bestuurders is pi gegaan), dat het Planbureau met|j§| zijn berekeningen dikwijls aan dè$g schriele kant ls. Nadat dan aan;" allerlei verlangens is voldaan 5| (soms Irreële, onwerkelijke ver-.ga langens. zeggen de vakcentrales) Iff kijkt men wat er voor de lonen overblijft. En dat blijkt dan voorg de officiële loonsverhogingen een;; half percent per jaar te zijn. TT et komt ons voor, dat hier weer AJ- dezelfde fout is begaan die in het verleden al zoveel moeilijk heden heeft veroorzaakt, namelijk dat men bij het beschouwen van sociaal-economische problemen meer en bijna uitsluitend rekening heeft gehouden met de economie en te weinig oog heeft eehad voor het sociale vraagstuk. '(Van een onzer verslaggevers) Woensdag schreed de chef-kok van het Amsterdamse Hiltonhotel waardig door de grote hal, als aan voerder tan een bataljon koks, allen met smetteloos witte, hoge mutsen. Zij duwden een wagentje voort met een enorme taart van niet minder dan drie 'verdiepingen'. Een attentie voor directeur Starke, ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van het Hilton hotel. Hij sneed de taart aan om er de ook precies éénjarige baby Enrichetta Veizing, (roepnaam Titia) een stukje van te voeren, hetgeen wonderwel ge lukte. En daarmee was deverjaardags- ceretnome van Hilton-Amsterdam ge ëindigd. Sinds de opening vorig Jaar heeft Hiiton 77.000 gasten gehad die 56.000 keer «en kamer bezetten. In de drie restaurants werden 220.000 couverts geserveerd aan de gasten die te zamen 792 partijen en andere bijeen komsten bljwoonden. De hotelbezetting bedroeg ongeveer 55 pet., hetgeen een beetje is tegen gevallen, maar als oorzaak noemde directeur Starks met grote stelligheid ie abnormaal Meckte winter. Mij ver wacht dat het tweede 'jaar een be zetting van meer dan 70 pet. zal op leveren. Veel voorname gasten uit alle delen van de wereld, onder wie vorstelijke personen, hebben in het Amsterdamse Hiltonhotel gelogeerd en tal van bij eenkomsten en internationale confe renties v rden er gehouden. Voor het tweede jaar is de directie zeer op timistisch gestemd. Wellicht is dit het gevolg van het feit, dat de economie tot op zekere hoogte na te rekenen is.fi Men beschikt over cüfers ext heeftfgj grond onder de voeten. 'S Dat is bij sociale problemen veel minder of in het geheel niet het IJl geval. Daarbij spelen vaaghedenff ais sociaal-psychologische facto-1| ren, die echter niet minder wezen-jp lijk zijn. een rol. De betekenispl daarvan af te meten kan meaJU beter aan verantwoordelijke or-' ganlsatïemensen overlaten dan|J| aan rekenaars. Jis En nu behoeft men ons niet te'8| vertellen, dat een gezond sociaal# beleid zonder een gezond econo-|| misch beleid niet mogelijk is. Dat® ls ons bekend. .Omgekeerd komene de economische berekeningen niets meer uit. als men de sociale be-S hoeften In de samenleving ver- f onachtzaamt. A ls het Centraal Planbureau nul A denkt, dat het zich bepaaldff heeft tot het aandragen van ma teriaal aan de hand waarvan an-Ü| deren hun beleid moeten bepalen) kan het intussen wel gemerkt-W hebben dat het land daar anders ff over denkt. - ifs Daarom hebben de vakcentrales!;! groot gelijk, als zij verlangen dat'jf vóór de publikatie van een ge-® wichtig document als de nota van';'! het Centraal Planbureau met hen#'' wordt besproken. Men behoeft geen angst ta heb-|| ben, dat de vakbeweging onvol- doende oog heeft voor het belang|p| van de economie. Men verwijt!' haar wel eens dat zij er te véelW| oog voor heeft. Daarentegen heb-Sfl ben wij wel eens de indruk, dat'ipl de economen met htm koele be-S rekeningen zich van de sociale'pj gevolgen van hunwerkzaamhédentij te weinig bewust zijn. ',a51 ETet trucje is mislukt. Prof. Beel had de bal klaargelegd. Prof.' De Quay moest de vrije schop nemen. Dat Is afgesproken. Prof.! De Quay neemt een forse aan loop... om dan listig over de bal heen te stappen en het beslissende schot aan prof. Zijlstra over te laten. Die stond onopvallend, doch - voor leder zichtbaar klaar. Zoals zo vaak In de voetbalsport' het trucje gaat niet op. Er komt alleen maar deining van... en de gemoederen worden verhit.; Het resultaat? Weer een teleur gesteld man: prof. Zijlstra. Hoe-, wel hij zich zelf niet als echte politicus beschouwt, toch wel een minnaar van het ministerschap!, Het spel gaat evenwel gewoorijf* door. Van welke KVP-ministerf heeft voor de verkiezingen nie-| mand gedacht dat hij nog eens* minister-president zou worden? De heer Marijnen! Dus hij! wordt het! Het ganzenbord is er: niets bij. DWij willen aannemen dat de dienstplichtige huzaar, die in I een cel van de Stolberg-kazerne 3 in Amersfoort zelfmoord heeft'! gepleegd, geen afwijking heeft f vertoond. En wij willen nog wel j aanvaarden dat er geen andere f maatregel dan opsluiting Sn de if cel viel te bedenken. f Maar hoe kon deze Wieringse jongeman in de cel zelfmoord plegen? Was de controle zo gebrekkig?! Wist men niet dat de betrokkene dan toch maar aanpassingsmoei- lijkheden had gehad? Wie was met de wacht belast? Wat was zijn opdracht? Het komt ons voor dat er nog' wel vragen over blijven na de toelichting van Defensie.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1