in y; Ambtenaren verrichtten nevenwerk Pleiter Wallace kan naar Zuid-Amerika N\ V-jongeren zien het IJzeren Gordijn V.'r I STER géén toer.*, om voordelig 69 Categorale filmbond naar GEDUPEERDE BOER KREEG NIEUW VEE Baby's winnen samen f3.000.- Een plezierige avond behoeft niet bedorven te worden door hoofdpijn! Neem direct Rheumin Paratyfus aan boord jager Siuispersoneel wordt NIET ontslagen SOS sein bleek loos alarm IJzeren poort valt op jongen Model brengt schilder tot razernij fa Verzoek aan Rotterdamse rechtbank 75 Portugezen 4£Th jT^Tu is het k te zijn Persoonlek (2) HET VRIJE VOLK VRIJDAG 12 JULI 1963 PAGINA 3 spaap;«K-, dooi*, nu te kooen 16 tegels per M ;25&< termeulen Op naar de top vaja de Euromast (Van on&s correspondent in West-Duitsland) Oberstleutnant Herbert Wittman, commandant van de Westduitse troepen in Budel, is door het ministerie van Defensie in Bonn van alle b laam gezuiverd. 'Oberstleutnant Wittman,' zo is meegedeeld, 'heeft nooit het zgn. Spanïenkrerz gedragen.' (Het Spanienkreuz was een Duit se, natianaal-y-jcialistische onderscheiding voor de leden van het Kondor- Legioen, dat in de Spaanse burgeroorlog aan Franco's zijde vocht.) Daacmee meende men in Bonn een eind te hebben gemaakt Jaan dè verontwaardiging in Nederland (die weldra oversloeg naar de commentaarkolommen van Westduitse dagbladen) over het feit, dat de Duitse commandant van Budel het Ridderkruis met Eikeloof én het Spanienkreuz op zijn uniform droeg. Wel in Spanje MINISTER GEEFT TOE DEN HAAG (ANP)-Een aan tal functionarissen van het mi nisterie van Volkshuisvesting en bouwnijverheid verricht ne venwerkzaamheden ten behoe ve van particuliere onderne mingen, ook op het gebied van het Ministerie. Pronkzucht Perskritiek Bootje slaat om twee mannen verdronken ■spaar1door T' ':J jSü tekooen 14 cm van 89ctvoor ter meulen Rheumin-tabletten helpen snei, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct Een Brocades - product, dus: vertrouw er op! 4 Toestand neergestorte vliegers is redelijk Verkaptf uitlevering Mi Voor de vakantie: HËRSNCOSifUUMS Het is duidelijk dat er tegen mensen, dié geen gebruik we ten te maken van hun vrijheid, moet worden opgetreden. Deze ondankbare taak valt toe aan de politie. De pacifisten, die aan deze relletjes hebben deelgenomen, zien er geen been in onze politie tot handtastelijk optreden te dwingen. Dat een politieman 's morgens van huis gaat met de misseüike gedachte wel eens ge dwongen te kunnen worden om te vechten, intereseert hun niet. Dat gaat boven de verbeeldings kracht van dit soort pacifisme. Bovendien leidt het gebruiken van geweld bijaa altijd tot buiten sporigheden en tot daden waar voor een mens, óók een politie beambte, zich later schaamt. Zo als ook nu wel weer is gebleken. Maar ook dat kan de apostelen van de geweldloosheid niet sche len, Daar denken zij niet zc bij. Het behoort tot de democratie dat zij nogal wat over haar kant kan laten gaan. Laat dat ook dit beschamend uitlokken van geweld zijn. De meesten van deze demon stranten hebben nauwelijks be seft, hoezeer zij zich als Portuge zen, levend onder een dictatuur, hebben gedragen. Er zit geen sy steem in hun dwaasheid. Voortzet ting TLTet kabinet-De Quay zal worden voortgezet. Want dat was lo gisch na de verkiezingsuitslag. Was het niet goed? Behoudens wat zwakke plekken natuurlijk. Welnu, het gaat ernaar uitzien dat het lukt. Zonder minister Vis ser en zonder minister Korthals. Maar het beleid blijft zoals het was. Zonder minister Cals en mi nister Klompé. Zonder minister Beerman en zonder minister Van Aartsen. Maar het beleid blijft. Zonder minister De Pous en zon der minister Zijlstra. Gewoon doorgaan. Zonder minister Marij- nen (nu ja, als premier mag hij blijven) en zonderminister Veldkamp. Ja, zonder minister De Quay Echt wel een voortzetting van het beleid. Zonder de zwakke plekken. En zonder de sterke plekken. Maar minister Luns en minister Toxopeus blijven. Is dat dan niet genoeg? Niet kinderachtig wezen Fransientje Weyers uit Amsterdam, 16 weken oud, heeft de Zwïtsal Studiever- zekering van de maand voor een be drag van maar liefst f2.000.- gewonnen! m Advertentie IM. Weer zo'n aanbieding voor een abnormaal lage prijs...zo'n aan bieding met een ellen-lange voorgeschiedenis, die U wel niet zal interesseren, maar nu het resultaat... zelfklevende plastic tegels voor nog géén vier gulden per vierkante meter. En als U nu zegtdie worden toch verkocht voorl 5,90" - dan zeggen wij: „mondje dicht... niet over praten, maar kopen".! Plastic tegels, gemakkelijk zelf te leggen, zonder lijm of kit, geen geknoei, geen gemors, en practisch schoon te houden. Tegels voor huiskamers, gang, keukens, badkamers of badcel, in de maat 25 x 25 cm, dus 16 tegels per vierkante meter. Zaterdagmorgen om" 9 uur be gint de verkoop van deze piastic tegels met marmerstructuur in diverse frisse kleuren, 25 x cm, 16 tegels voor DEN HAAG (ANP) Aan boord van hr. ms. jager 'Holland', die In Den Helder ligt, zjjn drie lichte gevallen van paratyfus geconstateerd, zo heeft de MarintvoorHch tings dienst gisteren meegedeeld. Omdat de bemanning van Hr. Ms. schepen gevaccineerd is tegen para tyfus zal een eventuele besmetting slechts lichte gevolgen hebben, aldus de Marvo. Er bestaat, volgens de Marvo, geen reden tot ongerustheid. Vóór het on derzoek zal zijn afgesloten, zal by ■wijze van voorzorgsmaatregel geen der opvarenden van Hr. Ms. 'Holland Den Helder mogen verlaten. Advertentie HM. (Van een onzer verslaggevers) De 31 man van het siuispersoneel in Hansv/eert en YVcmeldingen, die met ontslag waren bedreigd, zullen gewoon in dienst blijven. Ook de vijf arbeidscontractanten die op staande voet waren ontslagen, zullen hun werkzaamheden weer hervatten. Dit deelde vanmorgen in Hansweert een hoofdingenieur van Rijkswater staat mee. Ook de aanklacht die tegen hen was ingediend, samen met de dreiging van ontslag (dit alles wegens het aannemen van fooien) is ingetrokken. De hoofdingenieur gaf verder geen toelichting. DEN HAAG (ANP) Lichtgevende raketien die door Hr, Ms. Overijsel gistermiddag op de Noordzee zijn afgeschoten, hebben bij de beman ning van een Engels vliegtuig de In druk gewekt, dat het SOS-signalen waren. Het vliegtuig heeft toen de wal ge alarmeerd. Onmiddellijk werd op- sporings- en reddingsalarm gesla gen. Een Neptune heeft de Noordzee afgezocht en keerde terug toen een kwartier later bleek dat er sprake (was van loos alarm. Het kleuteronderwijs Is van 1950 tot 1982 krachtig gegroeid. Het per centage vierjarigen dat thans kleu teronderwijs volgt bedraagt 70, dat van de vijfjarigen 88. Op 1 Januari 1962 waren 1 er bijna 4600 kleuter scholen met 412.000 leerlingen. Het verloop bij de leerkrachten i; groot. In 1961 nam het kleuteronder wijs 1842 nieuwe gediplomeerde leid sters en hoofdleidsters op. Dat was bijna een zesde van de gehele bezet- tinv. Een en ander blijkt uit een pubii- katie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dat de heer Wittmann het Bidder- kruis met Eikeloof wel draagt, is niet ontkend. Hij draagt het omdat hfi er trots op is. Een Tweede-Kamerlid van de PSP stelde de minister van Defensie vra gen over de lintjes van Obersleut- jianfc Wittmann. De aanleiding tot het incident-Wittmann waren enkeie regels in 'Het Vrije Volk' van 13 juni jl. Daarin schreven we na een be zoek aan ,de Noordduitse legerplaats Stade» waar Oberstleutnant Wittmann tot zijn vertrek naar Budel gestatio neerd was dat deze officier op zijn 'uniformjas, behalve het IJzeren Kruis met Eikeloof. ook een onder scheiding in de Spaanse kleuren (rood-geel-rood) droeg. En we ver meldden er ook by, dat de heer Wittmann lid geweest was van het Kondor-Legioen. Over het 'Spanienkreuz' hebben we dus niet gesproken. Het West duitse ministerie van Defensie kon dus terecht ontkennen, dat Oberst leutnant Wittmann het lintje, beho rend bij die onderscheiding, op de borst had. Wanneer hij die onder scheiding gehad én gedragen had (wat niet het geval Is), zou hij trou wens in overtreding zijn geweest. Vol gens de Westduitse wet op het dra gen van onderscheidingen van 1957 staat het 'Spanienkreuz' bij de ver boden eretekens. IJzeren en Ridderkruisen, met of zonder Eikeloof, mogen volgens die wet wél werden gedragen, echter zonder hakenkruisen. Dit alles neemt niet weg dan Qbersleutnant Wittmann, de eerste officier sinds 1945 die het bevel over Dit heeft minister mr. J. van Aart- *en toegegeven in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Dis (s.g.p.) over mogelijke laakbare fi nanciële activiteiten van rijksamb tenaren. In dit verband merkte de minister op, dat een ambtenaar van de Rijks gebouwendienst is geschorst op grond van de verdenking opzettelijk een onjuiste aangifte voor de inkomsten belasting te hebben gedaan. Berichten, als zou Cs. ze ambtenaar een vermogen van ƒ300.000 bezitten, laat de bewindsman voor rekening van de desbetreffende persorganen. De minister merkt ten slotte naar aanleiding van de vragen van de heer Van Dis nog op, dat hü zijn be zwaren tegen bridge-avonden van personeelsleden van zijn ministerie met personeelsleden van onderne mingen, ook op het gebied van bouw en belegging, niet kan delen. Westduitse troepen in Nederland voert, volgens onze inlichtingen wél tijdens de Spaanse Burgeroorlog in het Kondor-Legioen heeft gevochten en daarvoor in 1939 of 1940 van de Spaanse regering een lintje heeft gehad. Deze onderscheiding het Crulce de Guerre of volgens het ministerie van Defensie de Medaille de la Cam- pagna" is echter van buitenlandse herkomst en mag wettelijk worden gedragen. Ook door leden van het nieuwe Westduitse leger. Ook wan neer ze in het buitenland dienst doen. Het lintjesincident-Wittmann heeft echter de aandacht gevestigd op een in West-Duitsland algemeen ver schijnsel: namelijk het pronken met eretekens, onverschillig wanneer en door wie ze zijn toegekend. In 1957 keurde de Bondsdag de 'wet op titels, orden en onderschei dingen* goed, waarby het dragen van hakenkruisen verboden werd (tevens enkele té opgelegde nazi-or detekens, zoals het 'erekruis der Duit se moeders' die vier of meer kin deren ter wereld hadden gebracht). De SPD stemde demonstratief tégen de wet. Sinds 1957 zyn toegestaan: alle or den uit de tijd vóór 1933 en 72 erete kens uit de nazityd, onderverdeeld in 147 klassen. Daartoe behoren o.a. het IJzeren Kruis, het Oorlogskruis van Verdienste en de Medaille 'Wïn- tersehlacht im Qscen 1941-42,' ook wel spottend de 'bevroren vlees-orde' genoemd. Er zijn nog altijd militairen in het nieuwe Westduitse leger, die geen onderscheidingstekens dragen, ook ai hebben ze die eens gekregen. Maar de meeste officieren van de Bundeswehr lopen weer met een borst vol lintjes. Het kan hun weinig schelen of ze die versierselen heb ben gekregen voor de •verovering' van de Grebbeberg, de bestrijding van partizanen In Zuidslavië of de bombardering van een dorp vol bur gers in Polen. Gelukkig zien tegenwoordig ook talloze redeiyke Duitsers het onver standige van het dragen van sommi ge onderscheidingen in. Zo zei een hoge regeringsambtenaar me kort geleden: hoeveel Duitse soldaten zul len er tussen 1939 en 1945 de dood in gedreven zyn door officierei die iets om htm hals wilden hebben? De 'zaak-Wittmann' heeft trou wens ook in de meeste Westduitse dagbladen een gezonde en kritische echo gehad. De ene krant noemde het tactloos, dat een hoge officier in het buiten land pronkte met een Ridderkruis. en juist omdat men de gewone sol daten zo nadrukkelijk voor ogen houdt, dat ze buiten de grenzen visi tekaartjes zijn van de Bondsrepu bliek. De Frankfurter Rund s c h a u voegde daaraan toe, dat trotse dragers van 'Hiüerorden' (zo: der hakenkruis) tot hun verontschr diging kunnen aanvoeren, dat ze c eretekens toch maar in de strijd i gen het bolsjewisme hebben verdier 'Dat zou er dus op neer komc dat men de koude oorlog beschou' als een voortzetting van de Tweec Wereldoorlog, met andere middele; En dat is hoe uien ook over r koude oorlog denkt historlse vals.' Daarom wenste dit dagblo' de Westduitse stafofficieren een beet je meer gevoel voor tact. 'Dat zor ons pijnlijkheden besparen. De sociaal-democratische Ham burger Echo schreef: 'Overigen- moeten onze Hollandse buren er - ondanks hun begrijpelijke veront waardiging aan denken, dat Duit: lands helden niet alleen van 1939 tr 1945 op het slagveld kruisen met e' keloof verdienden, maar dat tegen over hen andere Duitse helden ston den, die van 1933 tot 1945 in concern tratiekampen en gevangenissen ver raderlijk vermoord werden. Natuur lijk, de doden kunnen hun houten kruis niet meer dragen, terwijl de levenden het met hun ijzeren kruisen des te liever doen. Het door Franc» verleende Spaanse Cruice de Guerre (Guernica) is volgens de wet op het dragen van ordetekens toegestaan, maar het hoort in da vuilnisemmer thuis.' DEN BOSCH (AND In de recrea tiepias De IJzeren Man bij Vaght zijn donderdagmiddag twee mannen verdronken, toen het bootje, waarin zU zaten, omsloeg. Zij behoorden tot een gezelschap uit Alphen ».d. Rijn en Leldschendam, dat met de bus op stap was en zich bij Vught enige tijd kwam verpozen. Een van de slachtoffers, de 21- jarige J. Vrolijk uit Alphen a.d. Rijn, werd na tien minuten gevonden. Na anderhalf uur werd ook het stoffe lijk overschot van het tweede slacht offer, de 25-jarige C. Keukenmees ter uit Leldschendam, gevonden. (Van een onzer verslaggevers) De zesjarige Jantje van Laarhoven uit Tilburg is woensdagmiddag ern stig gewond, toen een zware ijzeren poort uit de scharnieren schoot en op het kind terecht kwam. De jongen was niet. op tijd thuis en zijn moeder stuurde een oudere broer weg om hem te zoeken. Hij vond zijn jongere broertje hevig bloedend en in bewusteloze toestand onder een zware ijzeren poort bij de textielschool. Met behulp van buurtbewoners kon het ventje onder de poort worden ge haald In ernstige toestand is hij in een ziekenhuis opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) Voor het Haagse gerechtshof zijn gisteren in hoger beroep de plei dooien gevoerd in het kort geding Advertentie IJVf. Een 22-jarig model is er de oorzaak van. dat de bekende kunstschilde." P. Kleingoed gisteravond opgenomen is In een rusthuis. Toen de kunste naar na maandenlang zwoegen de laatste hand wilde leggen aan zijn doek 'platina nimf met waterkom', bleek zyn model onverwachts niet meer de nodige bleke tint te bezit ten. Tussen de middag was zy even van het zonnetje gaan genieten. Door NTVEA ZONnebadmlddelen had zy echter in korte tijd een gezonde don kerbruine bios gekregen. Ja. ook u kunt snei bruin worden met NTVEA ZON, écht bruin. Advertentie I.M. Morgen vroeg begint er een bijzondere verkoop bloempot ten in alle kleuren en maten... grote, kleine en tussenmaten. Duizenden staan er voor U klaar, fraaie geglazuurde bloem- potten. Bloempotten, met kleine be schadigingen, voor prijzen 40 tot 50% lager dan normaal. 4600 bloempotten 10 49ctvoor 3500 bloempot*60 'lZ '«n 69ctvoor« I v.000 bloempotten (Van een onzer verslaggevers) WENEN. "Wat eng allemaal* en honende uitroepen als 'Welkom in Hon garije' waren de voornaamste reacties van ongeveer 150 Nederlandse jon geren. oog in oog wet het IJzeren Gordijn. De Oostenrijks-Hongaarse grens by het plaatsje Mörbïsch was gisteren het doel van een aantal van de Ne derlandse deelnemers aan het IVVV-jongerenkamp. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze dui zenden bloempotten, een enorme partij hard geglazuurde potten, voor een ongekende prijs. LïïOTj De bustocht ging via Rust, een stadje vol ooievaars aan de Neusiedler- see in het prachtige Burgenlaod, waar de poesta's te herkennen zijn. Op de plaats, waar zoveel Hongaren de vrijheid zochten na de opstand van 1956, stonden nu jonge Neder landers niet begrijpend te staren naar prikkeldraad, waarschuwingen voor mijnengevaar en wachttorens op en kele honderden meters, hoogoprijzend boven het vlakke, groene land. Vandaag bezoekt een tweede groep Nederlanders hetzelfde punt. Aan be langstelling van de zijde der jongeren heeft het, wat dit programma-onder deel betreft, niet ontbroken. Dat kan niet gezegd worden van het program ma, dat voor woensdag was opgesteld. Het weer was prachtig en de meeste» trokken al vroeg naar het barok van Wenen om er laat weer vandaan te komen. Een speciaal ingelegde pendeldienst van bussen tussen kamp en begin punt van tramlijn 62, die de mensen diep de stad inbrengt, maakt die gang erg gemakkelijk. De gang naar het Kunstlerhaus op de Karlsplatz bleek woensdag voor velen veel moeilijker. Voor een gering gehoor opende Herbert Tuiatz, secre taris-generaal van het IYVV. na een deskundige inleiding van prof. Franz Senghofer, eerste secretaris van de ÖGB, de tentoonstelling Junge Kunst '63. Deze expositie is speciaal voor het IVW-jongerchkamp ingericht met medewerking van meer dan vijftig kunstenaars onder de dertig jaar uit negentien landen. De rede 'in vrijheid leven', het eer ste deel van het kamp-thema, van F. P. Narayanan, de president van de Aziatische regionale organisatie van het IVVV, trok woensdagavond zo mogelijk nog minder belangstelling van de jongeren. In het Wiener Eisenbahnerheim was de Festsaal slechts half gevuld. Zeer begrijpelijk overigens, want tegelijkertijd stond in het kamp 'dansen' op 't programma. En komt op deze wijze niet een innig contact tot stand? Advertentie IM. (Van een onzer verslaggevers) De toestand van de twee gewon de vliegers van het vliegongeval te Huijbergen, de luitenant J. C. Wis berg van de Belgische luchtmacht uit Brasschaet en de kapitein-vlieger J. Loodsen uit Hoegerheide, is rede lijk wel. Woensdagmiddag kwam de mili taire attaché kolo:- T. Deckers van de Belgische an:1, e in Den Haag naar het zieke: te Bergen o"- Zoom om hen te bezoeken en gelu.. te wensen. Luitenant Wisberg heeft een rib gebroken en heeft, brandwonden van niet ernstige aard. Kapitein-vlieger Looijsen heeft ook brandwonden, een enkelfractuur en kneusingen aan de rug. van de Amerikaan C. W. "Wallace, die nog steeds in het Rotterdamse Huis van Bewaring verblijft. De plei dooien bevatten voornamelijk een herhaling van al eerder naar voren gebrachte argumenten. Wallace die voor het in bezit heb ben van marihuana en heroïne in ons land twee jaar gevangenisstraf heeft uitgezeten, en wiens straftijd reeds 12 november 1962 om was, wil niet als c.igewenste vreemdeling uitge .-- zen .rorden naar de Verenigde Sta ten, het enige land waar hij zonder paspoort terecht kan. Hij vreest, dat hij dan in handen zou «vallen van de Amerikaanse justitie, die hem wil vervolgen voor handel ln en smokkel van narcotica. Op deze delicten staan vólgens mr. J. H. Smeets, die voor Wallp.es op trad, straffen van minstens tien en hoogstens 40 jaar. De heer Wallaca en mr. Smeets beschouwen uitwijzing naar de VS als een verkapte uitlevering. Dit tri volgens hen neerkomen op het be gaan van een onrechtmatige daad door de staat, omdat hier het Neder lands-Amerikaans uitleveringsvercu zg niet van toepassing is. Mr. Smeets deelde mee, dat er on derhandelingen gaande zijn met drie Zuidamerikaanse staten, die geen paspoort van toeristen eisen en dat Wallace deze mogelijkheid om uit Nederland te vertrekken wel wil be nutten. De staat daarentegen wil hem wel "rij laten als er voldoend® waarbor gen zijn dat hij niet na korte tijd terug zal komen, maar de staat wil niet meewerken aan ren onrecht matige daad, aldua mr. E. Droog- leevex Fortuya, Hij noemde het een onrechtmatige daad om Wallace te laten vertrekken, want Wallace is geen toerist. Uitspraak 25 juli. By de behandeling voor het Haagse Hof werd niet meer over het ver blijf van Wallace in het Huis van Bewaring gesproken, omdat Wallace inmiddels by de Rotterdamse recht bank een verzoekschrift heeft inge diend, waarin hy stelt onrechtmatig als ongewenste vreemdeling te wor den vastgehouden. Hij beroept zich op het verdrag van Rome, dat hier rechtsgeldigheid heeft; dit verdrag eist in een geval als het onderhavige bepaalde voorzieningen die de Ne derlandse wet niet kent. Hij verzoekt op die grond onmiddeliyke invrijheid stelling. Advertentie LM. Schitterende kamgaren Moderne Italiaanse dessins. On berispelijke coupe en pasvorm, 100% zuiver woi Sen kamgaren. Van_149r?5' voor Zolang voorradig. Geen tele of schriftelijke bestel! ingen. ROTTERDAM; West-Kruiskade Korte Hoogstraat Meent Katendr.Lagedijk HOOGVLIET: Winkelcentrum VLAARDINGEN: Liesveld LEIDEN: Haatlcmmeistraat ZEIST: Slotlaau Ten gevolge van een botsing tussen een taxi en een vrachtauto zyn donderdag by Genua vier perso nen om het leven gekomen en vier gewond. AMSTERDAM (ANF) De Unie van werknemers in de filmproduktie- en televisiebedrijven, een categorale vakbond die acht jaar geleden werd opgericht en thans 180 leden telt, heeft na twee algemene ledenver gaderingen besloten zichzelf te li quideren en over te gaan naar de bij het NW aangesloten algemene bond Mercurius. Het algemeen bestuur van de UWFT blijft voortbestaan als be stuur van de in Mercurius op te rich ten bedrijfsgroep filmproauktie. Het is nog niet bekend of alle 180 leden van de op 30 september te liquide ren UWFT naar Mercurius zullen overgaan. De meeste leden wonen en wer ken in Amsterdam, Den Haag en Hilversum. Tot opheffing werd be sloten, omdat men na acht jaar wer ken als kleine zelfstandige' organisa tie weinig resultaten had behaald. Men verwacht van aansluiting bij een grote bond meer heil, In de ülmproduktiebedrljven, waarin de UWFT de meeste leden heeft, is neg steeds geen werktij denbesluit en een regeling van de loon- en arbeidsvoorwaarden (Van een onzer verslaggevers; Dank z(j giften uit het gehele land kan de veestapel van boer H. J. van den Amcker in Duivendrecht weer op peil worden gebracht. Eind mei ver loor de heer Van den Ancker veertien van zijn 36 koeien, die giftige nar cisbladen hadden gegeten, afkomstig van een plantsoen in Amsterdam. Voor de heer Van den Ancker zjjn inmiddels al zeven nieuwe koeien gekocht en spoedig zullen er vyf of zes bykomen. De spontane hulpactie üeeft nl, ruim 10.000 opgebracht Het geld kwam byeen door kl'eine giften, gedeponeerd in een speciale bus jb het secretariegebouwtje te Duivendrecht, of gestort op een tU- delijke bankrekening. Ook werden twee voetbalwedstrijden gespeeld om het fonds te versterken. Ondanks de prachtige hulp heeft de heer Van den Ancker toch nog een aanzlenlyke schadepost, omdat de melkgift op zfln bedrijf vele we- weest ^zonder gering is ge- De burgemeester van Amsterdam heeft aan de gemeenteraad een aantal mededelingen gedaan over de relletjes die enkele groe pen demonstranten bij de NATO- taptoe in het Stadion hebben uit gelokt. Uit deze mededelingen is gebleken dat het deze demon stranten niet om een demonstratie maar om relletjes begonnen is ge weest. Zij hebben uitdrukkelijk geweigerd vergunning te vragen voor een demonstratie. En zij heb ben een tot in onderdelen voorbe reid plan om de taptoe te ver storen trachten uit te voeren. Daarmee is het gedrag van deze mensen veroordeeld. Een demo cratische staat behoort de ruimte en de gelegenheid te geven voor demonstraties, zolang de samen leving daardoor niet in gevaar wordt gebracht. En daarbij mag men niet kinderachtig zijn met het keuren van meegedragen leu zen. Dé vrijheid van menings uiting Is een van de hoekstenen van onze staat. Degenen die tegen de deel neming van de Portugezen aan de taptoe hebben willen demonstre ren, maakten van deze vrijheid geen gebruik. Dat wilden zij niet. Zij wilden relletjes. En dus tast ten zij de vrijheid aan. Zij lokten geweld uit, zij wilden liever vech ten dan hun mening verkondigen. En dus gedroegen zij zich als anti democraten. In Portugal is geen vrijheid van meningsuiting. Daar is het ver wekken van relletjes één van de weinige strijdmiddelen. Men be wijst de democratie de slechtst mogelijke dienst als men laat zien dat men in een land met vrijheid ook niet beter weet te doen dan herrie te schoppen. -1"*- mi Tn onze krant hebben wij een 1 uitspraak opgenomen» die Ir. Ott, directeur van het telefoondis trict Zwolle, woensdag heeft ge daan. Hij luidde: 'De enorme wachtlijst van per sonen die een telefoonaansluiting hebben aangevraagd, is zuiver en alleen een gevolg van het niet ver strekken van investeringsgelden door de regering aan PTT. Ook au tomatisering van verbindingen met West-Duitsland en België komt door de geringe investe ringsbedragen geheel op losse schroeven te staan.' De collectieve besteding schiet dus weer pijnlijk te korf. Het ge volg? Dat in het persoonlijk ge mak, het genot van een telefoon, niet kan worden voorzien. Advertentie IJVf. Fonsje Eertwegh uit Nijmegen, 26 we ken oud, won de Zwitsal Spaarver- zekering van de maand voor niet minder dan f 1.000.-! De cuden van deze Zwilsal baby's van de maand krijgen voor hen een polis van de bekende verzekeringsmaatschappij de Nederlanden van 1845, die t.z.t. recht geeft op de gewonnen bedragen.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1