NAM heeft hier vijftien jaar voor gewerkt Produktieveld bij Slochteren gaat eruitzien als een tuintje I Wie zijn het; wat doen ze? ANMB wenst vast maandloon voor alle werknemers Fotografen overvielen KVP-in-tractieberaad Marijnen Invalide wint molenauto en 25.000gulden Vakantietijd WILLEM II fantastica /fiSEslll wi Nieuwe stap in zaak-Wallace Egorows blijven in hechtenis KVP in Utrecht en Venlo tonen ook misnoegen Lol êA flicahard HET VRIJE VOLK DONDERDAG 18 JULI 1963 (Van onze sociaal-economische redactie) jQonderdag 25 gaat in Slodbteren de boor- beitel de grond in om de eerste produktieput voor liet Groninger aardgas te slaan. Het grote karwei nadert zijn voltooiing. GESTEENTE KERSTBOMEN 1 M N,r. PERFECT KAPERS Kamervoorzitter wenst onderzoek EUROPESE ZAKEN Tiental loten Ir ...dan willen wij I het beste proeven louter lichte geurigheid ■m 29 CTS Het gas is in \anaf 1948 lieeft de NAM in Groningen hiervoor gewerkt. Ze heeft twee jaar seismische onderzoekingen gedaan, ze is in 1953 met proefboringen begonnen, ze heeft miljoenen uitgege ven en dit Is dan wat een wandelaar in Slochteren over een jaartje te zien krijgt van het resultaat: Een rustig landelijk terreintje van een paar honderd meter waar een stel afsluiters op staat, omringd door televisie-camera's. Een eindje verderop wat gebouwtjes, »n vrijwel geen mens te bekennen. Maar dat stille plekje zal niettemin een gigantische hoeveelheid energie opleveren, zes miljoen kubieke meter gas per dag. Want Sloch teren wordt een robot-gasveld, dat Nederland geruisloos «n geautomatiseerd energie gaat leveren. D* Nederlandse Aardolie Maat- schappij pleegt hij al haar activi teiten ro discreet te werk te gaan als een familienotaris. Toen eenmaal In Nederland gas «n olie waren aangetroffen is zij zonder ophef of publiciteit begonnen aan een grootscheeps seismisch on derzoek, dat ten doel had de gehele Nederlandse bodem in kaart te bren- gen. Dank zij de verfijnde seismische onderzoekingsmethoden waarover de Oliemaatschappijen slagen er In haast net zoveel dochter maatschappijen en organisa ties te scheppen als zij produk- tcn uit aardolie halen. Bij de winning, het vervoer en de verkoop van het Neder landse aardgas zijn vijf orga nisaties bétrokken.-Dit zijn: NAM. Nederlandse Aardolie Maatschappij, waarin de Shell en de Esso ieder voor vijftig percent deelnemen. Deze onderneming beeft on der meer tot taak de opspo ring en winning van aard gas buiten de concessie Gro ningen. De NAM is mei de Staatsmij nen een maatschappij aan gegaan voor het opsporen en winnen van aardgas in Groningen. Staatsmijnen nemen hierin deel voor veer tig percent. Nederlandse Gasunie. De orga nisatie die het Nederlandse aardgas zat vervoeren en verkopen. Hierin neemt de staat deel voor 10 pet,. Shell en Esso ieder voor 25 net. en de Staatsmijnen voor 40 pet. De Gas Export Afdeling van de NAM hegft tot taak het aardgas dat daarvoor be schikbaar komt ln het bui tenland te Verkocen. Hier bij zijn alieen de Shell en de Esso betrokken, leder voor 50 net, De Internationale Gas Trans port Mi), eveneens eigendom van Esso en Shell krijgt het beheer over het buizennet voor het exportgas. geoiogen tegenwoordig beschikken is het mogelijk betrouwbare gegevens te vermalen over de verschillende bodemlagen en hun verloop. Maar het enige wat de geoloog kan doen Is de plaats aanwijzen waar men re servoirgesteenten met olie of gas kan verwachten. Of ze er inderdaad zijn, dat kan alleen de boorbeitel uitma ken. Op 21 Juni 1952 verrees bij het deftige dorp Haren de eerste boor toren, Meer dan 3500 meter ging de beitel de grond in, en al lever de de boring geen gas of olie op. van geologisch standpunt gezien was het resultaat zeer bevredigend. Bij Ten Boer raakten de boorploe- gen in 1955 voor de eerste maal in Groningen een laag met gashoudend gesteente. De put is naderhand ln produktie genomen, maar de hoe veelheid was niets vergeleken met die waarop het team stuitte dat ln mei 1959 bij Slochteren was gaan boren. Na twee maanden bereikte de bei tel daar gashoudenöe lagen. Hoe groot ze waren, daarvan had op dat ogenblik nog niemand «en vermoe der,. Pas maanden later bleek de ge weldige omvang van de Groninger gasbel, een van de drie grootste vondsten ter wereld. Hoe moet men zich dat nu voor stellen, die voorraad aardgas diep onder de grond. Niet als een gasbel, zeggen alle deskundige stuurs, want bij de NAM hebben ze ronduit een hekel aan dat woord. Gas en olie bevinden zich in po reuze gesteenten, vaak onder hoge druk. De aardgasaccumulatie diep onder de weilanden van Slochteren kan men zich dan ook het best voor stellen als een grote volgezogen spons, maar dan één die onder zwa re druk staat. Zo groot is de druk waaronder het gas in Groningen voorkomt, dat het mogelijk zal zijn een hele groep boorputten dicht bij een te slaan. En als de NAM ons dan het aar dige woord gasbel wil afnemen, is ze wel zo vriendelijk er een paar andere schilderachtige begrippen voor terug te geven. Slochteren krijgt een octopus-lokatie met kerstbomen. Die octopus-lokatie slaat op de op stelling van de putten. Er komen er aeht, die in een dubbele rij zullen worden geplaatst, zeventig meter van elkaar vandaan. De putten worden zoals gebruikelijk afgesloten met een installatie die kerstboom heet. Voor de kenners zullen de kerstbomen In- C d* „riJ 'V. f V v *33 9'V: -v V -"'.i N-HN*'-'-' -■ V»Vrf;'..v teressant zijn, want ze zijn van een nieuw model, Y-vormig om een be tere stromingsconditie voor het gas te verkrijgen. De NAM is trouwens toch van plan van het Sloehteren-veld een para depaardje te maken. Het wordt een robot-gasveld, geheel vanaf afstand te bedienen. Bij de kerstbomen ko men televisiecamera's te staan. Van uit de controlekamer zal het per soneel de gehele produktie kunnen volgen. Gaat er iets mis, dan kan vanuit de controlekamer worden in gegrepen. Daar hoeft trouwens ook geen levend wezen aan te pas te komen. Het ingrijpen kan worden verricht door een elektronisch brein. Het openen en het afsluiten van de putten, het vertragen of verhogen van de produktiesnelheid, het regelen van de temperatuur en het meten van de hoeveelheden, het geschiedt allemaal vanuit de controlekamer. De meetgegevens zullen op magnetische banden worden vastgelegd en wor den uitgewerkt in het computercen trum in Pernis. 'Slochteren wordt een van de meest gcperfectic -rde gasvt' a ter wereld,* zegt de NAM trots. En terwijl de boorploegen en de andere technici thans aan het werk gaan om het keurige tuintje aan te leggen dat gasveld heet, werken de expioratieploegen rustig verder. Bij Blija in Friesland wappert ook reeds een gele aardgasvlam over liet' wad, en bij nude Biltzijl, eveneens aan de Friese Waddenkust, staat een mast van 53 meter hoog. die radiogol ven uitstuurt over de Noordzee. Die signalen corresponderen met gelijk soortige signalen die vanuit het En gelse plaatsje Norfolk en het oude Deense stadje Tonder worden uitge zonden. Samen maken ze het de ex ploratiescheepjes van de NAM mo gelijk nauwkeurig hun positie te be palen bij het seismisch onderzoek midden op zee. De NAM praat weinig «ver dit onderzoek. Dat is begrijpelijk, want er zijn kapers op de kust. De Noorl- rce weraeli er in feite van. Meer dan twintig exploratieteamg, uitgezonden door vrïiwe! aile grote maatschap pijen, zoeken er naar gas en olie. Sinds Slochteren is de Nederland se kust bepaald populair bij de olie- Industrie, want het is niet alleen Vik tor Leemans, die sterke verhalen ver telt over de aardgasreserves in Noord- Nederland. De concurrenten van de NAM denken er ook niet gering over. ROTTERDAM (ANP) William Wal lace, de Amerikaan die ln het Huis van Bewaring in Rotterdam zit als ongewenste vreemdeling en wei gert uitwijzing naar de Verenigde Staten te accepteren, kwam gisteren weer In het nieuws. De rechtbank in Rotterdam wilde een nadere toelich ting op de vraag, of zij al of niet be voegd is kennis te nemen van een request, waarin Wallace de rechtbank vraagt zijn onmiddellijke invrijheid stelling te bevelen. Deze toelichting verschafte mr. J. H. Smeets uit Amsterdam, die als raadsman van de Amerikaan op treedt. Hij achtte de rechtbank be voegd een dergelijk bevel te geven op grond van het Europese verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. Hierin staat, dat een ieder die gear resteerd is of gevangen gehouden wordt, het recht heeft de rechter te verzoeken zich uit te spreken over de wettigheid van deze maatregel en zijn invrijheidstelling te bevelen indien deze gevangenhouding onrechtmatig is. Nadat mr. Smeets deze toelichting had gegeven maakte mr. L. van Dijk, president van de rechtbank bekend, dat vrijdag uitspraak zal worden ge daan over de waag of de rechtbank al of niet bevoegd is. Eerst daarna zal dus de inhoud van het request aan de orde bomen. Over de vraag of Nederland Wal lace tegen zijn wil in handen van Amerikaanse autoriteiten kan stellen loopt momenteel een proces bij het gerechtshof in Den Haag. In afwach ting van een definitieve beslissing zit de jonge Amerikaan sinas 12 novem ber op last van de minister van Jus titie in het Huis van Bewaring te Rotterdam. (Van onze soc.-econ. redactie) De Algemene Nederlandse Be- drijfsbond voor de Metaalnijverheid en Eleclrotechnischc Industrie (ANMB) zal streven naar de invoe ring van een maandloon of maand salaris voor de werknemers» die nu nog per week worden betaald. Deze wijziging in de uitbetalings- termijn moet. zo wordt in het kader blad van de ANMB betoogd, gepaard gaan met een nieuwe belonings structuur. De ANMB spreekt zich uit voor een vast maandloon, hetgeen betekent dat de tariefsystemen die nen te worden afgeschaft. Allerlei onderzoekingen hebben aan getoond, aldus de ANMB, dat het stimulerend effect van tariefbelo ning sterk is overschat.. Een tariefsys teem werkt dikwijls remmend op de produktiviteit. Het overschakelen op maandbeta- ling levert voor de werkgever een aanzienlijke kostenbesparing op. Voor de werknemers zijn er geen materië le voordelen aan verbonden, maar maandbet&lïng kan er toe bijdragen de verschillen tussen handarbeiders en beambten, die geen wezenlijke be tekenis hebben, te verminderen. B(j de overgang van week- tot maandloon moet drie weken langer met het laatste weekloon worden ge daan. Om deze periode te overbrug gen, is een regeling noodzakelijk. De ANMB-meent, dat, aangezien de werkgever een aanzienlijke kostenbe sparing verkrijgt, hij een belangrijk deel van deze drie weken bij voor beeld twee weken, door een extra-uit kering behoort te overbruggen. De resterende tijd kan door een tijdelij ke of permanente verschuiving van de uitbetalmgsdatum worden opge vangen. NEW YORK (AP) De Sowjet- regering heeft zich ingezet voor twee Russische burgers die verdacht wor den van spionage tegen de Verenig de Staten. Hoewel de verdedigers van Iwan D. Egorow (ambtenaar bij het VN-secretariaat> en zijn vrouw Alexandra aanvoeren dat zij diplo matieke onschendbaarheid genoten, werd hun het recht ontzegd om te gen borgtocht vrijgelaten te worden. Rechter Lumbard heeft bepaald, dat de Egorows in hechtenis blijven tot dat er een overzicht van hun acti viteiten is verkregen. (Van onze parlementsredactie) Twee persfotografen zUn maandag een besloten vergadering van de Tweede-Kamerfractie van de KVP in Den Haag binnengedrongen. Zij negeerden de verzoeken van de be raadslagende politici om het v rtrek in het gebouw van de Tweede Ka mer te verlaten, schoten hun platen en verdwen *n door de achterdeur waardoor zij onaangekondigd waren binnengestapt. De Telegraaf publiceerde de vol gende morgen de foto Uit de besloten vergadering. De voorzitter van de Tweede Ka mer mr. F. J. van Tbiel is veront waardigd over het incident. Hij ver zocht de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten een onderzoek in te stellen. In een expressebrief aan de voorzitter van de vereniging, de heer J. de Kreuk in Arnhem, noemde mr. Van Thiel de namen van twee foto grafen van wie hij vermoedde dat zij de vergaderkamer w-ren binnenge drongen. Mr. A. V. Schepel, griffier van de Tweede Kamer, meende de namen niet in de publiciteit te kunnen bren gen alvorens vaststond dat d be trokkenen inderdaad schuldig x(jn aan het incident. De heer J. de Kreuk deelde mee dat het eerste onderzoek had uitge wezen dat een van de genoemde foto grafen in geen geval bij het gebeur de kon zijr betrokken. De andere man zou rechtstreeks worden ge vraagd of hli de besloten vergade- (Vervolg van voorpagina) In protestants-christelijke kringen ziet men hierin vnl. een tactische manoeuvre van dr. De Kort en de zijnen, die nu bezig zouden zijn de schuld voor een eventueel buitenspel plaatsen van dr. Veldkamp elders te leggen. Aan de andere kant schijnt de KVP-fractie in grote meerderheid op het standpunt te blijven staan, dat dr. Veldkamp zijn eisen te hoog heeft opgeschroefd en te weinig oog heeft getoond voor de belangen van Land bouw, Volkshuisvesting en Onderwijs, die voor een aanmerkelijk deel even zeer op sociaal terrein liggen. Een geschikte opvolger voer de hui dige minister van Sociale Zaken schijnt intussen nog steeds niet be schikbaar. In kringen die nauw verwant zijn aan de KVP-letding hoort wjp hef meest de namen noemen va» "prof. Steenkamp. hoogleraar ln de econo mie aan de Technische Hogeschool te Eindhoven en van 'net kamerlid Bogaers. vooraanstaand figuur in de KAB en ex-directeur van het weten schappelijk bureau van deze vakcen trale. Voor het departement van Defensie, voorlopig toegewezen aan de VVD, schijnen de liberalen als enige kan didaat oud-minister Sydney vRn den Bergh te kunnen aanbevelen, een figuur die zoals bekend, in de overige partijen op grote weerstirwi stuit. Liever zou mr. Toxopeus ook in de huidige situatie zijn partijgenoot dr. Van Houten zien voorkomen voor het ambt van minister zonder porte feuille. belast met Europese Zaken. Zoals te verwachten was. heeft mr. Luns, de enige bewindsman uit het tegenwoordige kabinet wiens zetel niet in discussie is geweest, tegen het creëren van deze post ernstige be zwaren. Wei schijnt de CHU belangstelling te hebben voor Defensie, maar dan op voorwaarde dat ze haar beide an dere zetels. Economische Zaken cn Justitie, mag behouden. Voor deze oplossing blijkt cp haar beurt de AR-fractie (precies even sterk als die van mr. Beernink) weer ni"t aan de markt te riin. De antirevolutionairen, voorlopig onder leiding van mr. Biesheuvel, kandidaat voor het ministerie van Landbouw, komen vandaag in ver gadering bijeen. Behalve over het voorzitterschap gaan ze zich beraden over de bezet ting van het departement van onder wijs. m.a w. over de zetel die prof. Versteeg vorige week heeft geweigerd. De KVF-fractie zet ondertussen ijverig het spelletje voort van het schuiven met zetels, op gevaar af dat de moeilijkheden voor mr. Ma- rijnen eerder groter dan kleiner worden. Drs. Schmriwr. nu staatssecretaris voor PBO en bezitsvorming, wordt behalve voor Volkshuisvesting de laatste dagen ook genoemd voor Ver keer en Waterstaat. Voor O.. K. en W. wordt reeds eni ge tijd gedacht aan dr. Albering. par tijsecretaris van de KVP en daar naast ook prof. Cerutti. hoogleraar in Nijmegen. Zelfs schijnt in KVP- kring te worden gespeeld met de ge dachte Sociale Zaken bi.i gebrek aan beter te doen bezetten door een po liticus van protestantsen huize, in welk geval de fractie van dr. De Kort zich de komende jaren wat vrijer jegens deze bewindsman zou kunnen opstellen. Er zijn in elk geval voorlopig nog moeilijkheden te over. Er zou al een wonder moeten gebeuren als de for matie zich nu in een redelijk tempo zou kunnen voltrekken. (Van een onzer verslaggevers) De hoofdprijs van de Anjer loterij 'Een op tien' blijkt ge wonnen door de 63-jarige M. Broersma uit Leeuwarden. Hij zal in het bezit worden gesteld van een idyllische molen aan de Waal, een auto en de som van 25.000. j De heer Broersma. reeds 25 jaar j invalide, lijdt op het ogenblik aan een j ernstige ziek ie. Toen hij gistermiddag hoorde dal hij de eerste prijs had gewennen, na* hij te liek <ua u rea geren. Zijn enige commentaar was: 'Dit had 15 jaar eerder moeten ge beuren De heer Broersma, heeft met zijn vrouw en drie kinderen altijd een zeer karig bestaan gehad. Van' de kleine nering, die hij tijdens zijn invalidi teit voerde, kon het gezin er maar nét komen. De nieuwe regeling van de invaliditeitswet heeft de heer Broersma een inkomen gegeven 65) dat hoger was dan ooit tevo ren. Harlewpns En nu? "Als we eerder over wat geld iiailfl -o beschikt.' /.egt zijn enige 1 zoon uit d« Leeuwerikenstraat t* Leeuwarden, 'dan zouden we wellicht eerder aan een hartewens van hem hebben kunnen voldoen: een klein autootje» Hij heeft zich tijdens zijn invaliditeit altijd met een tochtig ge motoriseerd wagentje moeten voort bewegen.' Broersma junior ts de spreekbuis van zijn twee zusters als hij zegt: "We vinden het eigenlijk griezelig dat hij nu juist de hoofdprijs moest wón nen nu hij zo zwaar ziek is. De heer M. Broersma ügt ziek bij zijn schoonzoon L. Hiemsua in Wie- ringerwerf. Toen de heer Broersma onlangs ais verjaardagsgeschenk een klein geld bedrag kreeg aangeboden om hier iets naar eigen keus voor te kopen, heeft hij het geid aangewend voor een tien tal ioten. Over dr hoofdprijs bekom mert zich nu niemand van de familie. Wei over de gezondheid van de prijs winnaar. ring was binnengedrongen er wie hem daarbij eventueel had verge zeld. De betrokken persfotograaf Is aangesloten bij de vereniging van fo tojournalisten. "Wij vinden het optreden van de persfotografen onfatsoenlijk,' aldus de heer De Kreuk. Het bestuur var, zijn vereniging zal de zaak zo spoe dig mogelijk tot eer. oplossing zien te brengen. De schuldigen zullen ten minste een ernstige berisping krij gen. (Van een onzer verslaggevers) Na Amsterdam en Nijmegen hebben thans ook de afdetingen Utrecht en Venlo van de KVP in telegrammen uiting gegeven aan hun misnoegen over de gang van zaken bij de ka binetsformatie. De afdeling Ulrech richtte zich tot de Tweede-Kamerfractie van de KVP. In het telegram zegt de afde ling dat blijk werd gegeven van on voldoende leiding van de fractie voorzitter. Zij vreest dat hij de door de KVP in de periode voor de ver kiezingen gekweekte goodwill zeer ernstig heeft geschaad. De afdeling Utrecht, aldus het te legram, staat achter de houding van dr. Veldkamp en meent dat hij op het kabinet-De Quay een dui delijk stempel heeft gedrukt. De verkiezingsuitslag kan slechts in die richting worden geïnterpreteerd. De KVP in Utrecht dringt er ten slotte bij de leden van de Tweede-Kamer fractie op aan blijk te geven van zelfrespect. Met een protesttciegram aan het KVP-bestuur, heeft verder de afde ling Venlo van de KVP met haar meer dan 2100 ieden de grootste af deling van deze partij in ons land haar onbehagen tot uitdrukking gebracht over de gang van zaken met betrekking tot de kabinetsfor matie. Men vindt het overleg met de fracties te ver doorgevoerd en zelfs schadelijk voor de democratie. De afdeling Venio verzoekt al het mogelijke te doen om in de toe komst herhaling te voorkomen. Advertentie LM. TJet gaat om de verdeling van t het nationaal inkomen in de komende vier jaar. Tussen de socialisten en dr. De Kort speelde de kwestie van de verhoging van het ouderdomspensioen al een grote ro',. De socialisten wilden overeen komstig hun verkiezingsprogram de optrekking van de AOW tot een minimum waarvan men kan leen. Die optrekking zou de schatkist f200 k 300 miljoen kosten. Dr. De Kort kon daartoe niet besluiten. Omdat daarmee de belastingverlaging voor de mid dengroepen en hoge inkomens in het gedrang dreigt te kortten. En dat nam de WD niet en de meer derheid in zijn eigen partij," d» KVP. En toch was het duidelijk da6 alleen dan de AOW verhoogd kan worden als dat bedrag uit d» schatkist wordt gehaald. De an dere weg. premieverhoging, zou ertoe leiden dat de verhoging van de AOW ten koste gaat var, de verhoging van de lonen. Welnu, dat zit er niet in. Wat dr. De Kort niet helemaal duidelijk is geworden, heeft de KVP-minister van Sociale Zaken heel goed begrepen. Dr. Veldkamp is het met de socialisten eens. dat er van de verhoging van de AOW weinig terecht zal komen als er geen paar honderd miljoen uit de schatkist beschikbaar wordt ge steld. En hij begrijpt best. dat er alleen op die rr >r wat te deen is aan welvaart rhoging voor deze minst.bedeelde groep Vandaar dat deze deskundige de eis van dr. Vondeling, zij bet in wat vage vorm. heeft overge nomen. Hij weet dat hij zonder geld uit de schatkist niet aan ver hoging van de AOW behoeft te denken. In wezen gaat het om een fun damentele vraag. Wie komen het eerst voor belastingverlaging in aanmerking? De beter ge situeerden of de bejaarden en minst betaalden? Wie voor de be jaarden kiest, moet - kiezen voor verhoging van de AOW uit de al gemene middelen. Want aan ge wone belastingverlaging hebben juist deze mensen niets. Zij be talen weinig of geen belasting. De socialisten en een deel van de KVP willen de AOW uit de al gemene middelen verhogen en daarmee eerst lastenverlichting bereiken voor de bejaarden. De liberalen willen dat niet. Die wil len eerst lastenverlichting voor de beter gesitueerden. Dat is de kern van de kwestie. En daarom ls het voor velen die op de KVP en de protestantse partijen hebben gestemd, zo bitter deze partijen om te zien vallen voor de liberalen. Want het gaat" om de sociale gerechtigheid. Het ls de moeite waard op dit punt keihard nee tegen de liberale ver langens te zeggen. jVTeer dan vijf jaar geleden is er in de Tweede Kamer een fel debat geweest over de zendtijd voor politieke partijen. Staats secretaris Höppener kende toen voor het eerst radiozendtUd toe aan de democratische partijen, die in de ""weede Kamer zitting hadden. Hü paste een schema top. waarin bij voorbeeld de KVP zendtijd kreeg op zendda- van de KRO, de ARP bij de N..RV eri de PvaA bij de VARA Een schema, zei de staatssecretaris, na veel plussen en minnen, viiven en zessen, vastgesteld. Het was een publiek geheim, dat in die dagen de KRO zich fel verzette tegen de gedachte dat de PvdA in 'haar' zendtijd zou ver schijnen. De toenmalige fractievoorzitter van de PvdA, mr. J. A. W. Burger heeft er stevig voor geknokt om verandering ln dit schema te krii- gen. Befaamd geworden ia zijn uitspraak gericht tot de man op de achtergrond, minister Cals U bent een minister van de Kroon, niet van de KRO! Het regeringsplan neigt naar het om gekeerde van wat het voorgeeft. Er zal van politieke menings vorming en dus van werkelijke keuze zo weinig mogelijk sprake zijn aldus mr. Burger. Zijn motie om de politieke zendtijd te laten rouleren over de verschillende omroepverenigingen kreeg alleen PvdA- en CHU- steun. moesten hier even aan den ken, toen we het bericht lazen over de nieuwe verdeling van radiozendtijd. 'Door omstandig heden noodzakelijk' heeft voor het eerst het lot beslist. Dat wil zeg gen: de binding tussen politieks partijen en sympathiserende om roepverenigingen is doorbroken. Als onder die 'omstandigheden* ook meetelt, dat Koekoek en zijn Boerenpartij nu zendtijd krijgen, heeft Koekoek de democretie een goede dien-,; bewezen. Dat va* meer dan wij konden verwach ten. Het domme lot corrigeert een dwaze zaak overigens humoris tisch: op KRO-zenddagen zuilen de PSP en de Boerenpartij voort aan hun tien minuten radio krij gen. In vijf jaar tijd kan veel veranderen. Weliswaar 'door om standigheden', maar tóch A-frïY--. „uDe*il;jarig8 Roben Haakenhout uit Amsterdam raakte gisteravond bij het verstellen van inktrollen in papierfabriek De Hoop in de Trom- rechterhpnd bekneld tussen de draaiende rollen. Toen eca collega, die de jongen hoorde gillen, de machine had stii- gezet bleek dat enkele vingers v.a- relij eld' De iougen werd on- midd-Ilijk naar het O.L.V. Gasthui* overgebracht.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1