Douane sluit ogen in nu weer Duits Elten - miljoenen aan verboden waar verdiend Komkommers: ruim 65 pet Rij-theorie schriftelijk Op >omming Twee mensen bij zwemmen verdronken Echtgenote van ambassadeur mist juwelen Vrouw redt twee kinderen Man overlijdt in cel Ex-bokser sloeg twee Tilburgse agenten neer Schatting van prof. Leemans speculatief Op huweli jksreis verongelukt Kamerlid vraagt: Was ellende met komkommers te voorkomen Soldalen brengen f 40.000 bijeen voor honden stuks HET VBIJE VOLK DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1963 PAGINA 3 Contraetproblemen Vier-vijf de Grammofoonbezstters gaan nu naar Coolsingei - reS-^C>5? :- m4*>&$v S'^'.?>^. v" '■>':'^ï<X^y>;i< «j ;^p; ELTEN (ANP) Nederlandse, maar vooral ook Duitse groot handelaren hebben de afgelopen nacht naar ruwe schatting miljoenen guldens verdiend aan de terugkeer van Elten naar Duitsland. Elke beschikbare opslagruimte in het dorp werd benut voor het op slaan van goederen die in Nederland goedkoper zijn. Volgens betrouwbare gegevens zou er alleen al 600 ton roomboter in grote koel- en vracht auto's opgeslagen hebben gestaan in Elten. Volgens een simpel rekensom metje is met de aanwezige boter die officieel niet over de grens is ge bracht een bedrag van plusminus S00.000 gulden aan invoerrechten ont doken. Ouder de Duitse groothandelaren, die aan het „uur nul" in Elten grote sommen geld hebben verdiend, be vindt zich een firma die geleld wordt door de schoondochter van kanselier Adenauer, Een multimiljonair uit Hamburg heeft een fiks kapitaal gestoken in 90 ton conserven, in een onvoorstel baar hoge hoop dozen opgestapeld. Verder zouden er vannacht tiendui zend varkens en biggen sedert vorige week in Elten gearriveerd da Duitse „nationaliteit" en nave nante marktprijzen hebben gekregen. Proefkonijn Dicht bij de oprit naar de nieuwe autoweg door Elten stonden gister avond 50 oplegg'ercombinaties op een met manshoog prikkeldraad afgezet terrein te wachten op de dingen die komen gingen. Om tien minuten over twaalf reed de eerste vrachtwagen de oprit op en kreeg een stopsein van een Duitse douaneman. De deuren zwaaiden open en een beteuterde douaneman keek onder luid gelach van de omstanders in een volkomen lege laadruimte. De vervoerders had den deze vrachtauto ais „proefko nijn" gebruikt om te zien of de Duitse douane riog controle zou uit oefenen op de handelswaar. De douane bleek echter de ehauf- reurs geen strobreed in de weg te leggen en met de regelmaat van een klok daverden daarna de zware vrachtauto's dc autobaan op. rich ting Roergebied, Vele combinaties vervoerden tientallen tonnen boter, waarop geen enkele controle werd uiigeoefend. De douane beperkte zich slechts tot een vluchtige controle op koffie en sterkedrank. Tussen de vrachtauto's spoedden zich ook zeven personenauto's oost waarts die volgens scherpe opmer- kers verdacht ver door de veren wa ren gezakt. Maar de douanemensen hadden het te druk om zich het hoofd over deze „kruimelsmokkel" te breken. Deutsch Tot ver na middernacht vierden grote groepen Duitsers in Eltense cafés de „Rückgliederung" van een stip op de Westeuropese landkaart. Na vandaag zai de naam Elten zowel in Nederland als in Duitsland weer in vergetelheid raken. Het dorp is in veertien jaar tijds twee maal .heel even in het wereldnieuws geweest: cte eerste maal by de intocht van de Nederlanders in april 1349. Sedert dien heeft Elten een ander aanzien gekregen. De nauwe, slechte straten en verwaarloosde huizen zijn vervan gen door voortreffelijke wegen, waarlangs rijen nieuwe woningen. De Duitsers in Elten geven toe. sinds 1949 goed en rijk te hebben geleefd, maar het „Deutsch bleibt Deutsch" is in al die jaren hun lijfspreuk ge bleven. Ondertekening Om klokslag 12 uur vannacht had den landdrost baron H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken en de Itegicrungsrat van de landsregering Noordrymvestfalcn, dr. Gricssc hun handtekening onder een achttal do cumenten gezel, waarmee de over dracht van het drostambt Elten aan Duitsland een feit werd. De hele ce remonie in de vergaderzaal van liet drostambtgebouw nam nog geen twee minuten in beslag. Voor het trapbordes vair 't drost- ambtgebouw hadden zich intussen naar schatting duizenden mensen verzameld, om het 'helm ins Reich' uitbundig te vieren. Gezang klonk op tegen de gevel en gekleurde lam pions gaven het marktplein een fees telijk aanzien. Om kwart over twaalf klommen twee Duitse agenten tegen de voor gevel van het drostambt om daar een groot blauw bord met het op schrift Polizei Posten te bevestigen. Even later omarmden ze in de open ramen van het gebouw hun Neder landse collega's onder een luid hoe rageroep van de menigte. Goed gegokt De smokkelaars in het grenseer- rectiegebied Zelfkant rondom Tud- deren hebben ook goed gegokt. Na middernacht is gebleken, dat de Duitse douane ook hier alle volgela den vrachtauto's op een enkele uit zondering na, ongehinderd uit het voormalige drostambt naar Duitsland door laat rijden. De Duitse douane heeft wel invoer rechten op de uit ons land naar, Duitsland gebrachte koffie, thee en brandewijn geheven. Hoeveel er in de afgelopen dagen naar Duitsland Zoll- frei is uitgevoerd, is bij benadering niet te schatten. Landdrost H. Das sen en Oberkreisdlrektor dr. Kohl- schütter hadden hier de overdrachts documenten getekend. DEN HAAG (ANP) Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen schat het aantal komkommers dat gisteren is door gedraaid, op zeshonderdduizend of ruim 65 pet. De aanvoer was niet zo gToot als men bij de veilingen had verwacht Er bleek nogal wat vraag te zijn uit Engeland en Zweden. Ook de binnen landse markt vertoonde vraag, maar alle prijzen waren laag. Het Centraal Bureau noopt aat er eind deze week met Duitsland over eenstemming kon worden bereikt over een regeling, die dan volgende week zou ingaan. Men acht het zelfs niet onmogelijk dat er vandaae al enkele delailregelingen uit de bus komen. De toestand leidt tot moeilijkheden lussen Nederlandse augurken-expor- leurs en veilingen. De exporteurs hebben contraeten zowel met liun afnemers, de Duitse fabrieken, als met hun leveranciers, dc Nederland se veilingen. Nu ze hun contracten met Duitsland niet kunnen nakomen, eisen dc veilingen dat ze zich toch honden aan de contracten, die geen forcc-majcur-clausule bevatten. De veilingen willen wel bemidde ling verlenen ais de exporteur wil trachten de gecontracteerde augur ken voor eigen rekening door de Ne derlandse industrie te iaten verwer- Er was dit jaar 106 hectare augur ken met Duitsland gecontracteerd. Juist toen de invoerstop afkwam, zou de export beginnen te lonen. Een groot gedeelte van de oogst kan ove rigens toch wel de grens over. door dat dit de fijnere sortering betreft. Van de latf.OOO kaskomkommers op de slreekvciling tc Vcnlo zijn cr gis teren 129.090 doorgedraaid, omdat ze voor de minimumprijs van ill cent nog geen koper konden vinden. Ook op dc stadsveiling werden tiendui zenden komkommers doorgedraaid. De aanvoer van augurken, groot 350.000 kilogram, kon hier nog ge heel worden afgezet aan de Neder landse conservenindustrie. De augur- kenoogst neemt snel in omvang toe. Bij de veiling Westerlee in De Lier bedroeg de aanvoer gisteren 3000 I»'r l mi •--» --j, <-j doorgedraaid. Men verwacht bij de veiling, dat de aanvoer tegen het einde van de week aanzienlijk groter zal zijn. Bij de veiling in Delft bedroeg de aanvoer van staandglaskorokotnmevs 173.060 stuks. Daas-van zijn er bijna 70.0GQ doorgedraaid. De 28.000 plat- eiaskomkommers die in Delft wer den aangevoerd zijn allemaal door gedraaid. Op deze veiling was de vraag uit het buitenland zeer behoorlijk. Enge land kocht dc zeer goede kwalitei ten voor 19 cent, Zweden had be langstelling voor komkommers voor de minimumprijs. De vraag naar bloemkool en to maten bleef behoorlijk. De export naar Duitsland hiervan bleef op peil. (Van onze landbouwredacteur) „Had dc komkommerellende voor komen kunnen worden?" Deze vraag heeft het Twecde-Iiamerlid. de heer C. J. van der Ploeg (k.v.p.) aan mr. B. IV. Bicsheuvel, «ie nieuwe minister van Landbouw gesteld. Hoewel de heer Van der Ploeg de naam van het Vrije Volk niet noemt is het duidelijk dat hij tot zijn vraag geïnspireerd is door ons artikel, waarin het vermoeden werd uitge sproken dat door een slagvaardiger houding van Nederlandse zijde tij dens besprekingen in Brussel nu veel narigheid voorkomen had kunnen worden. De heer Van der Ploeg wil van de minister weten of de uitvoer van komkommers naar West-Duitsland waarschijnlijk niet in gevaar zou zijn gekomen, als de Nederlandse re gering een indeling van de komkom mers naai* kwaliteit ter sprake zou hebben gebracht. Hij wil verder weten of het juist is; zoals wij op gezag van het Mi nisterie van Landbouw meedeelden, dat de regering dit achterwege heeft gelaten op advies van het produkt- schap voor groenten en fruit en het centraal bureau van tuinbouwveilin gen. „Was in het kader van de onder handelingen een regeling naar kwali teit voor de komkommers bereik baar", zo vraagt hij verder; „Zo ja, wat stond er dan in de adviezen van het tuinbouwbedrüfsleven en/of welke andere overwegingen brachten de regering ertoe af te zien van een indeling naar- kwaliteit van komkom mers?" De vaalt van In het water van het Euro- recreatiecentrum te Westerhoven (N.-Br.j is gisteravond het lijk ge vonden van de 25-jarige A. J. Over- beek uit Ambt-Delden. De man was sedert dinsdagmiddag vermist. Met familieleden was hfj er gaan zwem men, In Drunen is de 13-jarige jongen G. L. M. Bosch verdronken. Hij was gaan zwemmen in een der plassen. de Venlose groenteveiling bood gisteren LONDEN vReuter) De echtge note van de Nederlandse ambassa deur in Londen mist juwelen ter waarde van enkele tienduizenden guldens. Barones Bentinck van Schoonhe ien, wier man is benoemd tot am bassadeur in Parijs, ontdekte dit, juist toen zij cr. haar man wilder, vertrekken naar een afscheidsrecep tie bij de Britse minister van Buiten landse Zaken. Lord Home. Barones dit beeld. Bentinck zei. dat de juwelen, o,m, een paar waardevolle oorbellen met sma ragden, al enkele dagen vermist kun nen worden, omdat zij ze niet vaak draagt. Advertentie I.M. Iedereen die een platenspeler bezit kan by Bankers gloednieuwe platen kopen voor halve prijs Recente opnamen van jazz, klas sieke en populaire muziek. Een opzienbarende platenverkoop. die nu nog enkele dagen duurt tot donderdag 8 augustus. Wie dit voor bij laat gaan, heeft straks spijt. DANKERS - Coolsingei - Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) Soldaten van het depot infanterie van de Frederik Hendrik-kazerne in Venlo hebben in zes jaar 40.000 bij eengebracht voor honderd blinden geleidehonden. Het bedrag van 400 voor de honderdste hond werd gis teren in de kazerne door kapt. A. H. Kluifhout, die de spaaractie heeft geleid, overhandigd aan de admini stratrice van dc stichting Koninklijk Nederlands Geieidehondenfonds, mevr. mr. A. Groen-Korthof uit Am sterdam. De militairen in Venlo hebben ge durende de afgelopen zes jaar regel matig een deel van hun soldij afge staan. Telkens wanneer vierhonderd gulden bijeen was, kon weer een blinde aan een geleidehond worden geholpen. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) De Woerdense mevrouw Van Tuyl- van Vulpen zag woensdagmiddag in de Haven een kind in het water iig- g*en. Zij rende haar huis uit en sprong in het waterwaar zij tot de ontdekking kwam. dat er twéé kinderen in het water lagen. Een 10-jarige jongen was zijn, van een bootje in de Haven gevallen vriendje, nagesprongen. Beiden kon den niet of nauwelijks zwemmen. Mevrouw Van Tuyl heeft beide jon gens met behulp van omstanders op het droge gebracht. (Van een onzer verslaggevers) De Haagse politie heeft woensdag ochtend een 6I-jarige spoorwegarbei der levenloos in een cel van het po litiebureau aan de Van der Venne- straat aanegtroffen. De man was dinsdagavond om tien uur dronken in de Haagse binnen stad aangetroffen. Hij is toen naar het politiebureau overgebracht. Gedurende de nacht heeft de po litie de man regelmatig gecontro leerd. Om half vijf stond hij nog in zijn cel. Bij de volgende controle om vijf uur was h(j overleden. D eman was een stevige drinker, hij dronk ongeveer dertig borrels per dag. (Van een onzer verslaggevers) Met ingang van 12 augustus zal het 'hsoretischc gedeelte van het rij examen schriftelijk worden afgeno men. De examinator is bij het afnemen van het examen in het bezit van ver schillende formulieren, waarop voor komen: tien vragen over gedrags regels, een voorrangsstrip met vijf afbeeldingen, alsmede vijf borden, zuilen of tekens waarvan de beteke nis moet worden gekend. Achter iedere vraag, voorrangssituatie of verkeersbord zijn drie antwoorden opgenomen, waarvan het goede ant woord door een kruisje moet worden aangegeven. Het theoretische gedeelte zal aan het praktische gedeelte gekoppeld blijven, maar de examinator zal voort aan "iel één m*ar twee kandidaten tegelijk schriftelijk examineren. Deze kandidaten leggen dus ook bij dezelf de examinator het praktische gedeel te af. In vele andere landen wordt het theoretische rijexamen schriftelijk afgenomen. TILBURG (ANP) Een 26:jarige Tilburgse heftruckchauffeur blijkt de man te zijn, die zaterdagavond twee Tilburgse politieagenten tegen de grond geslagen heeft, toen dezen hulp verleenden aan het slachtoffer van een verkeersongeval. De chauffeur werd in een logement in Tilburg ge arresteerd en ingesloten. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en zal donderdag voor de officier van Justitie in Breda worden voorgeleid. De chauffeur, die, naar hij zelf ver klaarde, dertig tot veertig glazen bier had gedronken, passeerde per taxi in gezelschap van een militair de plaats van het ongeval. Uit nieuwsgierig heid stapte hij uit de auto. Met de rest van het publiek belemmerde hy daar de goede gang van zaken. De agent, die ruim baan maakte voor de brancardiers van de GGD kreeg een enorme tik op de kaak, waardoor hij bewusteloos neerviel. De hoofd agent, die kwam toegesneld, werd het tweede slachtoffer van de chauffeur, die zich daarna ijlings met de taxi uit de voeten maakte. De klappen kwamen zo hard aan, dat beide po litiemannen met een hersenschud ding te bed liggen. De dader, een oud-bokser is er ook niet heelhuids afgekomen. Zijn beide linkse directen op de kaken van de agenten kwamen hem op een ge broken pink en ringvinger te staan. De militair, die in zijn gezelschap was en verzuimde in te grijpen zai zich voor zyn passieve houding heb ben te verantwoorden. Voor de uitgeloofde beloning van honderd gulden voor de tip, die tot de arrestatie van de dader zouden leiden, komen twee personen in aan merking. Aardags: 470 miljard ni3 DEN HAAG (ANP) De bewezen aardgasreserve in het concessiegebied Groningen bedraagt thans 470 mil jard kubieke meter. De schatting van dc hoeveelheid, die In ons Jand mo gelijk aanwezig is, zoals die door de Belgische senator prof. Leemans, werd gedaan, bedraagt een specula tief karakter. Dit deelt de minister van Econo mische Zaken, prof. J. E. Andries- sen, mee in zijn antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer J. H. J. Maenen (k.v.p.). Be minister zegt, dat de verklaringen van de heer Leemans over de hoeveelheid win baar aardgas in ons land geen en kele betrekking hebben op de bewe zen aardgasreserves. Waarop de schatting berust, is de minister niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) Een 24-jarige Rotterdammer die met zijn eveneens 24-jarig^ vrouw op huwelijksreis was, is gistermiddag in Belgisch Limburg om het leven ge komen. Het echtpaar P. Bockesteyn- Buijtenhek maakte de reis op een brommer. Op een voorrangskruis punt bij Kinrooy werden zij door een zware vrachtauto overreden. Bei den zijn zwaar gewond in het zieken huis te Maaseyck opgenomen. De man is daar overleden. 9 De Arnhemse grondwerker W. A. Tielemans werd woensdagmorgen op het Roermondseplein gedood door een auto die uit de bocht schoot en de 64-jarige, die in de berm stond te werken meesleurde. Hij stond ge bukt met zijn rug naar de weg en kon de auto niet zien naderen. Bij een verkeersongeval te D i e- ren is woensdagmiddag de 47-jarige bromfietser E. J. Veldhoen uit Ulft om het leven gekomen. De man kwam bij het passeren in aanraking met 'n andere bromfiets. Hij viel hierdoor naar links, juist voor een vrachtauto met aanhanger. De man vader van vier kinderen was op slag dood. De andere bromfietser, de 66- jarige T. K. uit Arnhem viel ook. Hij klaagde over inwendige pijnen. Zijn vrouw die achterop zat kreeg een zware hersenschudding. Beiden zijn vervoerd naar het ziekenhuis in Velp. 9 In Sitta-d is gisteren de 45- jarige heer G. Bijl uit Zeist als ge volg van een verkeersongeval om het leven gekomen. Op een kruispunt had hij met zijn personenauto een aanrijding met 'n vrachtauto. De andere inzittenden van de door de heer Byi bestuurde auto zijn echtgenote, twee doch ters en een schoonzoon, de heer Van B. uit Zeist werden allen zwaar gewond. De heer Byl overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Sittard. De bestuurder van de vracht wagen liep geen letsel op. [le regeringsverklaring Is meer L/ een opsomming geworden dan een keuze. De keuze is voor een aantal wensen verschoven naar de 'toekomst. De menings verschillen over deze keuze zijn dus ook verschoven. Op een paar punten spreekt de regering zich thans reeds duide lijk uit. De woningbouw zal bij voorbeeld voorrang krijgen. Er zullen volgend jaar 90.000 wonin gen gebouwd moeten worden, waarvan er 45.000 woningwetwo ningen zullen zijn en 20.000 wo ningen in de vrije sector. Er zal ook een belastingverla ging komen. Van de extra inkom sten die de staat heeft doordat bij een stijgend loonpeil een steeds groter deel van het loon aan belasting betaald moet wor den. is de regering bereid afstand te doen- Kan nu gezegd worden, dat van deze beide uitgangspunten de consequenties worden aanvaard? Nee, dat kan maar zeer té» de:e worden gezegd. De consequentie van het vooropstellen van de' wo ningbouw zou zijn. dat heel be wust de andere bouw zou worde")? beperkt. Maar dat ligt niet in dè voornemens. Of dat met hét ge mengde bouwbedrijf, waarbij overheidsorganen een vinger in de pap hebben, een proef zou worden genomen. Maar ook dat gebeurt niet. Men zou verwach ten. dat de volle nadruk zou wor den gelegd op de woningnood van de grote massa. Maar niettemin komt er eerst een tijd en' geld vragend onderzoek naar de woon behoeften in Nederland. En voor het geval dat er meer dan 90.000 hulzen klaar komen, gaan de vol gende 5.000 weer naar de vrije sector, waar de nood het kleinst is. Xfrg consequent is de regering dus niet- Bij de belastingver laging is het niet zoveel anders. Wel wordt te verstaan gegeven dat de overheid, die al achterop komt, niet zoveel behoeft te in vesteren als de industrie. Immers, op het opvoeren van de investe ringen in de Industriële sector wordt met zoveel woorden de na druk gelegd. De investeringen van de overheid komen slechts ter loops ter sprake. Maar verder wordt'vastgesteld, dat het blijvend behoorlijk vér- richten van wat'de overheid thans op zich heeft genomen, al elk jaar meer geld vraagt- De bevolking breidt zich immers uit met 12.000 zielen per maand. De lonen en prijzen stijgen. Waar zal de over heid het geld vandaan moeten halen voor de nieuwe taken die zij heeft te vervullen? 'Geld voor de uitbreiding van het onderwijs, van de landbouw, geld voor re creatie en voor het vervoer. Geld voor de gezondheidszorg en voor de wetenschap? Er Is In deze re geringsverklaring alleen sprake van belastingverlaging, er Is geen sprake van andere in té voeren belastingen, zoals bij voorbeeld van een belasting op waardever meerdering van de effecten. Consequent zou geweest zijn. dat tegenover belastingverlaging ook middelen zouden worden aan gewezen waaruit de stijgende overheidsuitgaven moeten worden betaald. Maar dat gebeurt niet. En de keuze tussen wat wel >m wat niet gedaan kan worden, i* naar de toekomst 'verschoven. In de sociale sector is geen over eenstemming bereikt over de, ver hoging van de AOW-uitkering met behulp van de algemene middeien. Dit betekent voors hands, dat een eventuele verho ging van de AOW-uitkering ge heel betaald zal moeten worden uit premieverhoging. De kwestie is nog open. Waar bovendien op de ruimte in de economie nog beslag wordt ge legd door meer dan één huurver hoging, waar de investeringen in de industrie een hoge voorrang krijgen, ls het duidelijk dat het zal gaan spannen bij de lonen. De loonpolitiek dreigt het sluitstuk te worden, waarbij de loonsverho gingen moeten worden betaald uit wat er overblijft na huurver hoging en premieverhoging. T)e regeringsverklaring is zake- SJ lijker dan het stuk waarmee de regering-de Quay is begonnen. Wel springt de verklaring met de term 'christelijk' nog wat vrij moedig om. Bij voorbeeld: voor deze regering gaat het om de persoonlijke en sociale bestem ming van de mens naar christe lijke opvattingen. Is hier het woord christelijk tegenover hu manistisch gezet? Maar als ge heel is het stuk duidelijk gericht op een normaal contact met het parlement over vraagstukken die actueel zijn. Het is bovendien een blijk van goede wil. dat het nieu we kabinet zonder dralen met zijn voornemens voor de Kamer is ver schenen. Dat geeft vertrouwen In de samenwerking tussen regering en parlement in de toekomst. Met het overleggen van het ak koord van Wassenaar speelt de regering open kaart. Meer dan in het verleden zijn de fracties die dit akkoord voor hun rekening hebben genomen, aan het rege ringsprogramma gebonden. In zo verre is het beleid dus geen voort zetting van het beleid-de Quay. In andere opzichten is het dat wel. Ten goede en ten kwade. Een voorbeeld van het tweede: ook van deze regering is niets te ver wachten tegen prijsopdrijving van grond en huizen, hoewel de in het uitzicht gestelde huurverhogin gen de speculatie In onroerend» goederen nog aantrekkelijker zul len maken dan zij reeds, is in ons zo dicht bevolkte land. Koop 'n boek bij de ARBEIDERSPERS

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1