ST60KDEM0NSTRATE PHILIPS T.V. 3 MAANDEN GRATIS! BEL 116440 Sow jet-ambassadeur ook „lief voor westen 'y e ontvlucht uit eau GRATIS UW RODE KRUIS TV-lens vergroot beeldbuis REDDINGBOOT EN VLIEGTUIG SPEUREN NAAR ZWEMMER Hangbuikzwijntje op kinderboerderij ïs Maris in Giethoorn ontdekt m Geen Belg artiesten ui programma Cabine van vrachtauto doorboordchauffeur mankeert haast niets HELP MET DIT ETUiTJE m Gezochte chauffeur meldt zich Vader zwerft vijf dagen met kinderen rond PROF. BRUIJN OVERLEDEN Maand voor dodelijke aann Winkels Oud-kapitein erf t apostelkop Raketten in schietstoelen HET VRIJE VOLK DINSDAG 6 AUGUSTUS 1963 PAGINA 3 ïkSIÊS GEBOUW "SPES" DORDTSESTRA ATWEG 25-27 OUDSHOORN QUBSHG9RN 2e coneiliezitting sluit 4 december Belangrijke reductie- lening Bank voor Ned. Gemeenten ÏU,0 jaar Internationaal Rode Kruis 1 Koop nu een étuitje Hansaplast tegen de normale prijs van 75 et. De netto opbrengst is voor bet Nederlandsche Roode Kruis. Zie raambiljetten bij apotheker en drogist Minder woningen dan vorig jaar ■cssua S?3*W?Sa. s DAGELIJKS VAN 10TOT10UUR Advertentie LM, GEBOUWATRIÜM" KAREL DOORMANSTR. 143 (Van een onzer verslaggevers) Woensdagmiddag: zuilen op een na alle artiesten van het circus Boltini ongeveer 45 man België moeten verlaten. Daardoor komt er dan een onverwacht einde aan de tot nog toe succesvolle tournee die het Nederlandse circus door België maakt, een tournee die op 4 juli begon en die tot 15 november zou duren. De commissaris van de gemeentepolitie in Brugge heeft de artiesten maandagmiddag meegedeeld, dat ze binnen 48 uur moeten vertrekken omdat het circus niet voldoende Belgen in dienst heeft. l'rins Bernhard en prinses Beatrix: vakantiegangers zoals duizenden anderen in Porto Sar, Stefano. Maar toch ook weer niet zó incognito dat de klanten op het terrasje niet even zouden glunderen omdat zij samen met de Prins en de Prinses op de foto gaan. In opdracht van het Ministerie voor Tewerkstelling en Arbeid is de politiecommissaris van Brugge, waar Boitini gisteren voor ongeveer 4000 mensen zijn tweede voorstelling gaf naar het circus gekomen. Hij riep de artiesten bijeen en allen, behalve de enige Nederlandse medewerker aan het programma de anderen zijn Duitsers, Italianen, Fransen en Spanjaarden moesten een verkla ring ondertekenen waarin staat dat zij na woensdagmiddag half vijf niet meer in België zullen optreden. Tegelijkertijd werd de artiesten verboden nog diezelfde avond op te treden! Directeur Toni Boltini gaf zijn mensen echter opdracht aan de voorstelling van maandagavond me de te. werken. 'Toen de tournee begon, was het de directie van het circus bekend dat er ook een aantal Belgen geënga- Advertentie I.M. MEENT22-34 TEL.116440 OVERSCHIESE DORP55TP.J2. TEU12» (Van een onzer verslaggevers) De bestuurder van de auto, die za terdagavond door een verkeerde in haalmanoeuvre op rijksweg 13 in Rotterdam een aanrijding veroor zaakte, heeft zich maandag bij de. politie gemeld. Het is de 33-,jarige Rotterdamse koopman B. van X). In het. bureau öostervantstraat vertelde hij dat hij zich de inhaal manoeuvre wel herinnerde maar dat hij niets wist van de aanrijding. Zijn auto was evenwel aan de linkerkant beschadigd Hij had bij het rechts in halen een Duitse auto geraakt. Een der inzittenden daarvan, een zeven tienjarig Duits meisje, werd door het open dak uit de wagen geslingerd. Zij liep ernstige inwendige kneuzin gen op. De Rotterdamse automobilist heeft een proces-verbaal gekregen wegens het verkeerd inhalen en we gens het doorrijden na' een aanrij-" ciing. (.Van. een onzer verslaggevers) Het vie! de Sowjet-ambassadeur, zo bleek gisteren wel, niet moeilijk dit parool r,c volgen. Op zeer bemin nelijke wijze deed hij de bekende Sowjet-stancipunten uit de doeken, voor een. groot deel aan de hand van uitspraken van Chroesjlsjow. De heer Toegarinow meende, dat het verdrag geheel in overeenstem ming is met de politiek van zijn land van vreedzame coëxistentie en van versterking van de wereldvrede en het verheugde hem vooral dat het verdrag was ondertekend in de hoofdstad van zijn land. tevens zijn geboortestad. Hij - voegde' eraan, toe, dat de ondertekening, van het ver drag natuurlijk een teken is van de goecie wil van alle deelnemende lan den. (Van een onzer verslaggeefsters) Een 19-jarig meisje, dat beschuldigd werd van diefstal van een zonnebril, is gisteravond ontsnapt uit het politiebureau aan de Jan Hendrikstraat in Den Haag. Verder dan enkele hon derden meters is zij echter niet gekomen. Achtervolgende po litiemannen hadden haar snel te pakken en voerden haar naar het bureau terug. Aangezien een ontvluchtingspoging niet .strafbaar is en, het vergrijp waarvan zij werd beschuldigd niet bijzonder ernstig, is het meisje later naar huis gezonden. De jongedame, de ongehuwde E. J. M. van der L„ werd tegen zeven uur verhoord in verband niet een dief stalletje in een warenhuis in de bin nenstad. Ha het verhoor moest zij nog even wachten in de recherchekamer. Zij had een blaar op een van haar voe ten en wilde daar graag een pleister op hebben. Ze wilde die voet eerst wassen, en daarom ging zij. vergezeld van een rechercheur naar het toilet. Daar werd zij even alleen gelaten. Plotseling opende zij de deur weer rende langs de ervoor wachtende re chercheur en vluchtte de trap af, het bureau uit. Zij holde de Grote Markt straat in. Op de hoek van de Raam straat hield aan en vertelde de be stuurder dat zij werd achtervolgd door kerels. De man liet haar instap pen en reed met haar weg. De achtervolgende politiemannen hielden een personenauto aan en zetten de achtervolging in. Het busje reed even rond en kwam ten. slotte weer op het punt van vertrek in cie GTote Marktstraat, daar dwongen de politiemannen de bestuurder tot stop pen. Het meisje werd eruit gehaald, tor ontsteltenis van de argeloze bus chauffeur. en teruggebracht naar de an Hendrikstraat. (Van een onzer verslaggevers) Een vijfentwintigjarige man uit Didani in Gelderland die het slecht kon vinden met zijn vrouw, is vijf dagen aan het zwerven geweest met twee heel jonge kinderen, die hij op straat had opgepikt. De man is na zijn terugkeer korte tijd in arrest geweest, maar nu op vrije voeten. De.kinderen zijn aan de moeder teruggegeven. Een echtschei dingsproces is gaande. Het blijkt dat de man, die onder sterke invloed stond van zijn moeder, zijn vrouw het leven reeds lang zeer moeilijk maakte. Bij rechterlijke uit spraak waren de twee kinderen, vier en twee' jaar, reeds onder de hoede gesteld van hun moeder. De man wist de kinderen echter op straat te vin den, nam ze in zijn auto mee en ging met hen naar Berlijn. Daar bleef hij vijf dagen lang met de peuters zwer ven. Ten slotte wendde hij zich echter tot de autoriteiten die hem naar Ne derland terugstuurden. De politie ontfermde zich tijdens de terugreis over de kinderen. UTRECHT (ANP) Kardinaal Al- frink, aartsbisschop van Utrecht, heeft uit Rome bericht ontvangen dat de tweede conciliezitting op 4 decem ber, een woensdag, gesloten zal wor den. Deze tweede zittingsperiode^^ gint op zondag 29 september. Ir. de dierentuin van West-Berlyn heeft maandag een wild geworden olifant zijn 39-jarige bewaker met een zijner slagtanden doorbooid en vervolgens verpletterd. (Van een onzer verslaggevers) Twee kleine verwondingen (bil een oog en aan een schouder) en voorts ;en gescheurd overhemd daarmee uoop de 27-jarige chauffeur G. G. lit - Onstwedde gistermiddag uit de otaa! vernielde cabine van zi.in vrachtauto. Hij was op de Amersfoortsestvaat- xeg in De Bilt met zijn vrachtwagen van de Domo (Drentse nieikover- schotondernemingtegen een stil staande trekker niet oplegger cere- ien. Daarop iag een lange metalen chomsteen, die drie meter uitstak.. Jchatiffeur G. zag te laat, dat de rekker stilstond e nreed er pardoes iegenop, De schoorsteen doorboorde de cabine en miste de chauffeur op een haar. Naar aanleiding van de onderteke ning van het kernstopverdrag heeft de Sowjet-ambassadeur in ons land, Iwanowitsj Toegarinow, gisteren in het gebouw van de Sowjet-ambassade in Den Haag een persconferentie be legd. Kennelijk is het nieuwe Mos- kouse parool „lief zijn'voor het Wes ten". Opvallend vond de ambassadeur het, dat alle partijen hebben gezegd, dal het nodig is voort te gaan langs deze weg. Hij herinnerde daarom aan een Sowjet-voorstel met betrekking tot het voorkomen van verrassings aanvallen en kwam terug op de kwestie van het Duitse vredesver drag. Hierover deed hij zeer gema tigd. Zijn land. zo zei hij. wil een vredesverdrag met Duitsland in ovei'r. eenst.emming met alle deelnemers aan de Tweede Wereldoorlog. Het wil de internationale spanning niet vergro ten. Als de Sowjet-Unie echter merkt, dat het westen niet wil. dan zal zij zo'n verdrag sluiten samen met de landen die wel willen. Tot slot, nadat hij, hel belang had onderstreept van de ondertekening van het kernstopverdrag ook door een land als Nederland, maakte hij over ons land nog een zeer vriende lijke opmerking mei een politieke grondtoon. Hij zei, dat hij zeer on der de indruk teas gekomen van de Zuiderzeeiucrken en dat hij toen hij die zaghad gedacht: „Zo moet je een land veroveren, niet met wapens, maar door hard te werken. De wereldraad van kerken heeft op zijn leden een beroep gedaan min stens 500.000 dollar (1,8 miljoen gul den i byeen te brengen voor gepre fabriceerde huizen, een school en twee kerken voor het door een aard beving getroffen Skopje. DEN HAAG (ANP) De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten deelt mede, dat op de 411 per cent 30-jarige obligatielening 19(3311 groot 100 min tot de koers van 99 percent, waarop gisteren de inschrij ving openstond., tot een zodanig to taal bedrag is ingeschreven, dat bij de toewijzing een zeer belangrijke reductie zal moeten worden toege past. geerd zouden moeten worden. We hebben voor on.ze komst in België ook geprobeerd Belgische nummers te contracteren, maar dat lukte niet" deelde de perschef van het circus, de heer Gerrit Karman ons vanmorgen mee. ..Beleen ring' 'Als regel wordt een dergelijke be paling soepel gehanteerd, evenals in Nederland, waar het circus Krone ook geen Nederlandse krachten in dienst heeft. Aanvankelijk hadden wij ook geen moeilijkheden. Toen we in AeLst kwamen, kregen we echter een bekeuring.We hebben opnieuw getracht Belgische nummers te vin den. maar meer dan twee Belgische musici hebben we niet in dienst kunnen nemen. We hebben toen ook nog twaalf Belgen als tentebouwers aangenomen. We dachten dat we daarmee wel aan de bepalingen had den voldaan omdat er van officiële zijde alleen werd, gesproken over Belgische werkkrachten en niet over artiesten. Bovendien was ons niet verleid, hoe groot het percentage Belgen moest zijn. Er werd alleen gesproken over een InsufHcant aan tal'. Vandaag is de directeur van het circus naai' Brussel gegaan om op het ministerie de kwestie nader te bespreken. Boltini heeft verder een telegram gezonden aan koning Bou- dewijn en ook heeft hij zich in ver binding gesteld met de Nederlandse ambassade in Brussel. Omdat uitzetting van de artiesten tot een financiële debacle zou lei den, wil Toni Boltini de tournee niet goedschiks afbreken. Hij heeft ai een ploeg naar Gent gestuurd om daar de tent op te bouwen voor de voorstelling die daar morgenavond ir.jct worden gegeven. Als de besprekingen in Brussel niet tot een compromis leiden, dan zal de politie in Gent vermoedelijk optreden. 'In her ergste'geval moeten we het daarop laten aankomen', aldus de perschef van het circus. Voor de eersfe maal zullen vrou wen zich kandidaat mogen stellen bij verkiezingen die op 17 september in Perzië wórden, gehouden. Het parle ment werd in mei 1961 door de Sjah ontbonden en sedertdien is er geen volksvertegenwoordiging geweest. Advertentie LM. Hemsapla, i (Van een onzer verslaggevers) Met ingang van vandaag wordt In de meeste steden van ons land de zogenaamde beamseope in de bande! gebracht. Deze vinding is van Japan se origine en beoogt een drastische vergroting van de beeldbuis. Door de beamseope. een ongeveer 40 cm hoog en 65 cm breed scherm van een op ingenieuze wijze samen gesteld plastic, voor het tv-toesteld te plaatsen op een zeer simpele wijze, nl. door ophanging aan het tv-toeste! wordt de beeldbuis van een 53 of 59 cm-toest.el vergroot tot 80 cm. doordat er populair gezegd een vergrootglas op wordt gezet. Op deze manier kan de beeldbuis van een 43 cm-toestei worden ver groot tot 69 cm. Overigens komen rie schermen in deze categorie eerst tegen oktober in de handel. De prijs van de beamseope is f 97,50. HARDERWIJK (ANP). Zon dagnacht is op 75-jarige leeftijd te Harderwijk overleden prof. dr. Johan Cornells Bruijn, oud bijzon der hoogler .t.r in de wijsbegeerte In de geest van Hegel aan de Rijks universiteit. te Leiden en oudrector van het Vossius Gymnasium te Am sterdam. De begrafenis zal geschie den op donderdag 8 augustus om 13.00 uur op de Algemene Begraaf plaat;- te Harderwijk. Prof. Bruijn studeerde klassieke letteren aan de Amsterdamse ge meenteuniversiteit. waaraan hij in 1823 promoveerde. Van 19131916 was .ilt leraar aan het gymnasium te Zwolle en van 1916 tot 1926 aan een Haags lyceum, van 1926 tot 1953 rector van liet Vossius Gym nasium te Amsterdam. In 1948 werd hij tot bijzonder hoogleraar benoemd aan de Leidse universiteit. Prof. Bruijn, die in Am sterdam woonde, doch sedert enkele jaren in Harderwijk verbleef, is ook president-curator geweest van de to neelschool in Amsterdam en curator vasi het Amsterdams avondlyceum. Hij wns officier in de orde van Oran- je-Nassau. (Van een onzer verslaggeefsters) De reddingboot Brandaris en een vliegtuig van het marine vliegveld Valkenburg hebben gisteravond van zes uur tot het vallen van de duisternis tevergeefs de zee voor Scheveningen afgezocht naar een onbekende zwemmer. Om zes uur ontdekte het personeel van het politieposthuis op het strand bij de Palacestraat, dat juist op het punt stond naar huis te gaan, ver uit de kust een zwemmer. Ook op de pier werd de man waargenomen. Naar schatting bevond hij zich achthon derd meter uit de kust ten noorden van de pier. Zo te zien zwom de man voortreffelijk en verkeerde hij niet in gevaar. Voor alle zekerheid echter roeren enkele politiemensen met de tomvlct de zee op. Omdat de afstand voor het Kleine vaartuigje toch te groot was. werden even later de reddingboot en een vliegtuig ingeschakeld. De intensieve speurtocht leverde niets op. De schipper van de Brandaris. de heer S. Heyer. was er. nadat cij tegen negen uur met zijn schip ir, de öche- veningse haven was teruggekeerd, niet van overtuigd dat er inderdaad een zwemmer is geweest. Volgens hem is dat op zo'n grote afstand moeilijk te beoordelen. Enkele dagen geleden is hij ook nl eens uitgevaren nadat een zwemmer ver op zee was gemeld. Het bleek een afgedreven rode bal te zijn De politie houdt rekening mei de mogelijkheid dat men een trainende langeafstandzwemmer heeft gezien. Tot nu toe is nergens langs'de Zuid- liollatidse kust (1e vermissing van een bader gemeld. (Van onze soc.-econ. redactie) In de eerste zes maanden van dit jaar zijn 34.716 woningen gereedge komen. bijna 5000 minder dan in het eerste halfjaar van 1962. De aantal len woningen die in aanbouw zijn genomen bedroegen 43.060 in de pe riode januari tot en met juni 1963 tegen 41.710 in het overeenkomstige tijdvak van 1962. Eind juni waren 135.225 woningen in uitvoering tegen 115.785 eind juni 3.962. De kinderboerderij van Artis heeft er een nieuw lief diertje bij: Een hangbuikzwijntje dat kort geleden werd geboren. Moeder hangbuikzwijn, over het algemeen een goedige tobbes met een uiterst veerkrachtige vochtige neus, be waakt haar telg met een grim mige onverzettelijkheid. Buiten stapt vader hangbuik- zwijn vriendelijk en voldaan tus sen de ranke bokjes en geiten van de kinderboerderij, In Viet nam is het hangbuikzwijn een nor maal huisdier. De Duitsers heb ben het dier 'ontdekt', De eerste Nederlandse hangbuikzwijnen ko men dan ook uit Duitse dieren tuinen. UTRECHT (ANP) De Utrechtse politierechter heeft gisteren de 24- jarigc chauffeur J. de B. uit JCwijn- drecht wegens dood door schuld ver oordeeld tot ecu gevangenisstraf van een maand, waarvan twee weken voorwaardelijk, ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van een jaar zij het voorwaardelijk en een boete van ƒ20,-. In de vroege ochtend van de 23ste april van dit jaar reed de chauffeur in een vrachtauto op de weg Utrecht Amersfoort. Naast hem in de cabine zat een 17-jarige jongen uit Slikker veer. die de chauffeur bij het laden en lossen van de wagen assisteerde. De jongen sliep op hét ogenblik dat de vrachtwagen in Huis ter Heide achter op een truck met oplegger botste.. De chauffeur had de voor hem rij dende truck veel te laat gezien, in plaats van naar links er waren geen tegenliggers haalde-hij. naar rechts uit. Bij de botsing werd de jeugdige mede-inzittende zwaar ge wond. De jongen overleed enkele uren later in een ziekenhuis. Ter zitting verklaarde de chauffeur dat, hii door vermoeidheid versuft was geraakt. De uitspraak was con- j form, de eis van de officier. TJet jaarverslag van de Stichting Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand roert een bijzon der belangwekkend probleem aan. Het stelt, dat er allerwegen in het land een duidelijke neiging merk baar !s winkelcentra steeds luxu euzer ('dus duurder) op te zetten. Die neiging groeit in het samen spel tussen ambitieuze gemeente bestuurders, perfectionistische stedebouwkundigen en. specule rende bouwers. Het gevolg is, dat de vestigingskosten voor de ne ringdoende middenstand in vele gevallen zo hoog worden dat zaken die wegens hun branche eigenlijk in zo'n winkelcentrum thuis zouden horen, er niet meer i aan te pas komen. Zelfs kapitaal- krachtige filiaalbedrijven, die in' een stuk of wat aanloopjaren waarlijk wel het risico van een enigszins verliesgevende explolta- tie zouden kunnen dragen, gaan j steeds sterker aarzelen aan die i ambitieuze en luxueuze wïnkel- l centra deel te nemen. Deze klachten verbazen ons 'niet. Nog niet zo lang geleden I schonken wij aandacht aan- nog j weer een ander merkwaardig 'aspect van deze kwestie toen bleek, dat op enkele plaatsen in 'ons land bouwers weliswaar ves- I ttgin gsmogelijkheden in winkel centra aanboden, maar in - een soort (uiterst, kostbare) koppel verkoop de winkeliers wel ver plichtten de inrichting van hun bedrijf bij een. der meest ge- interesseerden bij de bouw te be stellen. Ook dit aspect had geen ander resultaat dan dat deexplol- tatierekening vande winkels no deloos zwaar belast werd. "pret jaarverslag van het Waar- XJ- borgfonds vermeldt nu met vreugde 'een keerpunt' in deze ontwikkeling. In Amsterdam- Noord ziet de toekomst er voor het bescheiden, zelfstandige midden- standsbedrijf rooskleuriger uit, omdat er. naar men zegt. samen werking tot stand is gekomen tus sen heel de handel, groot en klein, en gemeentelijke planologen en particuliere bouwers. Daargelaten dat één zwaluw nog geen zomer maakt en voor 'een keerpunt' op een terrein waar plaatselijke mogelijkheden en eigenaardigheden van doorslag gevende betekenis zijn. aanmer kelijk meer nodig is dan dat ene voorbeeld uit Amsterdam-Noord, kunnen wij ons de vreugde van de middenstanders wel voorstel len. Zij zitten hij de huidige situa tie zonder twijfel in de mangel en knap of roekeloos zijn zij, die dat uitdunningsproces met de tandenop elkaar aandurven en ?r ten slotte met redelijk resultaat foor komen. ]\Taar en dan doorbreken wij - L even de grenzen van het enge groepsbelang van de winkelhou- riende middenstand zoals het' XVaarborgfonds die strikt aan houdt in heel deze affaire is het een uiterst bedenkelijke zaak, dat blijkbaar het belang van de bevolking diep op de achtergrond verborgen blijft. Winkelcentra worden gebouwd, meestal in nieu we stadswijken, omdat de mensen die zich ver van het oude stads centrum met zijn winkels vesti gen. verzorging behoeven. Het as sortiment van de winkels in zo'n centrum dient op die behoeften afgestemd te zijn en de inrichting van die winkels moet er praktisch en aantrekkelijk maar vooral niet nodeloos luxueus en dus kostbaar zijn. Want de consument betaalt, per slot van rekening. Het zon de positie van de winkeliers verster ken indien zij hun verzet tegen hPt opdrijven van de kosten niet alleen baseerden op hun eigen, moeilijker wordende positie, maar mede tot uitgangspunt namen het belang van de mensen waarvoor zij er zijn: de consument. (Van een onzer verslaggevers) „Ik zat in hek haventje van Giet hoorn te schilderen, toen er een man van een jaar of 6$, 70 die de heer ff. Hakvoort, oud-kapitein van de XJrker bootdiens t bleek te zijn, naar me toe kwam." .Meneer," zei hij, „ik heb thuis zo'n mooi doekje. Hat moet u eens komen zien." vertelde de mu sicus F. Posthuma de Boerdie met zijn echtgenote, de actrice Andrea Homburg, in Giethoorn woont. „Toen ik 't zag, dacht ik direct: dat is van de Haagse school. Het was een niet-gesigneerd doek van zo'n dertig by veertig centimeter. Een aca demisch portret van een man met een baard, een apostelkop. Een beetje Renibrandtiek, in een bruine, okerachtige kleur. Er valt wat zijlicht op. Ik had direct in de gaten dat hier een meesterhand aan het werk was geweest. Via Pierre Janssen kwam dr. Hannema er aan te pas. H« is de voormalige conservator van het Boy- mans-van Beuningen museum 'in Rotterdam. Volgens hem is het voor 80 percent zeker, dat het een Mat- thüs Maris is. Matthljs Maris heeft op liet eind van zijn leven veel van die wazige koppen geschilderd. Het .vordt nu verder onderzocht. Het zal wel een fiks bedrag waard zijn," ai- dus de heer Posthuma de Boer. De vier Nederlandse Squadrons Thunderstreakstraaljagers van de tactische luchtstrijdkrachten zullen binnenkort worden uitgerust met schietstoelen, waarmee de vliegèri rich in noodgevallen ook op geringe hoogte in veiligheid zullen kunnen brengen.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1