'REIMERSWAALHAVEN'? Gemeente liet drie jaar terug foutief ontwerp passeren Liet politie souteneur met opzet verdrinken? BELGIE TNO concludeert na brand: onder dak Beleid ONDERZOEK NAAR UITLATINGEN VAN OUD-COMMISSARIS VOORDEWIND NEDERLAND door Klaas Graftdijk Geen interesse Belangrijke rol tegen alle insecten Herstel al begonnen HETE VRIJE VOLK DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1563 AGTNA 3 Inpoldering SCHELDE-RIJN VERBINDING rWvnït-»-^"* Gunstig Nog een kanaal Centrale ligging EEN BOEK MET DIT MERK IS EEN WAARDEVOL WERK Belachelijk idee Schelde-, Rij i- en Deltawerk maken heel wa los in Zealand enVest-Brabant 'Hare Majesteit de Konin gin der Nederlanden en Zijne Majesteit de Koning der Bel gen, verlangend met het Ver drag tot instelling van de Benelux Economische Unie voor ogen een nieuwe bijdra ge te leveren ter bevordering van de vriendschappelijke samenwerking tussen Hun beider landen, wensende in die geest de verbinding voor de scheepvaart tussen de Schelde en de Rijn te verbe teren Een landmeter tuurt door een kijker op een driepoot naar de paal van een collega in het vlakke, saaie land van Tholen; dab is het prille be gin. Als de parlementen Ja zeggen, en dat zal wel, zullen H.M. koningin Juliana en Z.M. koning Boudewijn inderdaad het Verdrag betreffende het Schelde-Rijn-kanaal sluiten dat de ministers Lefèvre, De Quay, Fayat en Luns op 13 mei alvast maar hebben getekend. Een burgemeester wordt ongedul dig en schrijft Den Haag of ze niet een duidelijk kaartje voor hem heb ben van het nieuwe kanaaltracée. Hij peinst: krijg ik een brug, in dustrieterrein, een gemeente vol parlevinkers? Niet kwaad evengoed, na meer •dan 100 jaar touwtrekken, en na het échec van 1927 toen Nederland cn België het óók eens waren, maar onze Eerste Kamer het overeenge komen Moerdijkkanaal met één stem meerderheid afstemde, het geen minister Van Karnebeek de politieke kop kostte. Nederland, en België zijn het eens over de aanleg van een ScheldeRijn kanaal, Wat ziet en hoort men in de streek luaar de nieuwe verbinding doorheen komt te loven? Wat zijn de gevolgenDaarover gaat dit artikel. Maar in Zeeland en "West-Brabant is meer gaande dan de ScheldeRijn verbinding. Het Deltaplan, de economische uitstraling van het Rotter damse haven- en industriegebied, de groei van de Westerschelde tot een zelfstandige 'Europoort' Van dit laatste was het Kreekrakplan een voorbeeld. Nu, na het ScheldeRijn-akkoord is het echter vervangen door een plan dat reeds de steun der regeringen heeft: een groot zee- en binnenhavencomplex op de schorren van Oosterschelde! Hoe moet dat heten? De minister spreekt van Oosterscheldeplan. Maar origineler en piëteitsvoller is hel, de haven te vernoemen naar een eertijds in deze golven ondergegane stad: Reimers- waalt Het idee is in Zeeland al geopperd. Reimerswaalhaven dus. Of kortweg: de Reimers? En in Hansweert, het Port Said der huidige vaarweg, met zijn drie sluizen, de douane, de marechaus see, de geldwisselaars, de expedi teurs, de kantoren voor in- en uit- fciarlng en nog veel meer..., ja ook de bakker en de groenteboer en het ijskarretje op de kade langs de sluiskom..., daar beraadt zich de tniddenstand.*-Wat te doen? Net als aanstonds de schepen het oude ka naal (door Zuid-Beveland) in de steek laten en zich nestelen langs het nieuwe? Het is een kwestie van acht A tien jaar, dan kan het klaar zijn, het nieuwe kanaal dat recht en breed genoeg zal zijn voor duwcon- vooien en dat de Antwerpse Rijn vaart met 40 kilometer en veertig percent van de vaartijd bekort. Maar dan moet er eerst heel wat overhoop gehaald. Dat kan, voor 260 miljoen. (Nederland betaalt daarvan maar 22). Het nieuwe ka naal verlaat de havens van Ant werpen (Zandvliet) aan de land zijde en wipt dan bijna meteen de grens over. Een spannend moment, want waar biijft het? Het dreigt op Nederlands gebied prompt in de önwereld van de gor zen van de Westerschelde spoorloos te raken. Hier zijn dan ook bedij kingen nodig. Er wordt land ge wonnen op dit Brabantse vasteland dat toch geen Brabant is, •Het is echt waar, aan de Bra bantse kant ligt langs de Wester schelde een strook grond, die door de eeuwen heen tot Zeeland heeft behoord. En nóg... Die hoek behoort tot mijn gemeente!' De heer J. C. W. Jobse, burge meester van Rilland-Bath. krijgt veel met het kanaal te maken. Tot aan het kleine dorpje Bath, waar men van de dijk af zo'n prachtig gezicht op de drukbevaren Wester- schelde heeft, met als pikante noot altijd wel een paar wrakken van zeeschepen half boven het water uitstekend, tot hier toe dus door waadt het kanaal de schorren. f II Die worden eerst ingepolderd en zo ziet de burgemeester tot zijn vreugde een voortreffelijk gelegen industrieterrein ontstaan, waarvoor geen boer zijn beste gTond be hoeft af te staan. Een lap van zes a zevenhonderd hectaren kan het wel worden, denkt hij. Het kanaal doorsnijdt na de tocht door het moeras de Kreek- rakdam, die zo'n 100 jaar geleden met veel moeite werd opgeworpen om Zuid-Beveland vast met de wal te verbinden. De autoweg zal hier dus een brug moet krijgen, en de spoorlijn ook. Bovendien wordt op deze plek een ultramodern sluizen- complex neergelegd, de eigenlijke ouverture van het Nederlandse tra ject. Het is hier, waar de schippers op het schutten van hun schepen moeten wachten, dat de parlevin- kerij zijn kansen krijgt. Hoe loopt het kanaal verder noordwaarts? Na de dam-traverse doorkruist het de Kreekrakpolder. En dan, dan gaat het onzichtbaar onder in een eindeloosheid van schorren. Ditmaal, zonder bescher mende inpolderingen rondom. Wa ter in water; een vaargeul in de Oosterschelde. Pas later als de Deltawerken klaar zijn komt er een leidam langs. Met een gaatie er in ter hoogte van Bergen op Zoom. Die opening in de leidam dient otn de vaart op Bergen op Zoom mogelijk te blijven maken. Alleen zullen schepen die de internationale binnenscheepvaartweg willen over steken deze als een zebrapad moe ten zien; zij dienen voorrang te verlenen. De ligging van bet Schelde-Rijn- naal kan de'positief .van Bergen op Zoom alleen- maar' ten goede kó men; meer verkeer in de buurt schept activiteiten1'en het kanaal geeft kortere verbindingen ook voor wie uit deze West-Brabantse haven naar noord of zuid moet. Zoet en stil ligt het stadje Tholen aan de Eendracht, met een oude kerk. en een molen zo rank als een man nequin. En evenals in Bergen- op-Zoom dat onthutsende gezicht van een rivierarm die bij laag water grijs en vet glimmend grotendeels droog valt. En dadrdoorheen moet de Intensiefst bevaren scheepvaartweg van West- Europa worden geleid! Nee, schepen komen hier bijna niet langs; alleen schippers die hier volkomen thuis zijn durven wel eens tussen twee laagwaters in deze afkorting te beproeven. Er zijn hier een paar mosselschepen gedo micilieerd. maar die zitten tegen woordig meestentijds op de Wad den. Geen grootscheepse plannen makerij teistert Tholen. Ach, wat voor stimulans zou er kunnen uitgaan van dat nieuwe ka naal en die drukke Belgische Rijn vaart? Al die schepen hebben haast, alles vaart voorbij, Kansen op Industrievestiging aan het ka naal? Er is geen interesse voor, In Tholen staat aan de haven een barakachtig gebouwtje met de ver melding dat het een fabriek is van parelessence. Uit de schubben van bliek wordt hier een pasta gemaakt met parelmoergians; ja, ook die nagellak steunt op deze Thoolse in dustrie. Is dat niet genoeg? De Eendracht moet drastisch ver breed en verdiept. Ook gaan er een ^Snqnsdorpo 10 km oliana&c Oi*P~ Ooitfierwpk»t0 Krammir- olhcrak St.Pmi /and Dfnuioortl unatim WK Tholtn Wouw =n»sra cp Zoom fOoster- zscheld y/otmdrecby smBmm Bimsmmm Bm WiHMET *5.^=4 -\i SLUIZEN WöUlloo HOfV» T&O 11 O n«n 3/ O Kalloo fypeiTlfiasofl ANTWERP de onzekerheid van decennia is een eind gekomen. Wat bij voorbeeld de uitvoering der wegenplannen er niet door geleden heeft! De toestand is er dan ook naar. Willemstad ligt achter een laby rinth van landwegen. De afstand RotterdamBergen op Zoom, he melsbreed 50 km, bedraagt over de weg 80! Ach meneer, en probeert u eens de mond van de Dlntel te bereiken; het is het eind van de wereld. Met; de Dintelmond heeft men grote plannen. Niet voor niets is de directeur van het Rotterdamse ha venbedrijf, ir. Fosthuma, er als ad viseur bij betrokken! Er moet (het verhaal wordt eentonig) een haven komen met industrieterrein. De plek ligt aan goed vaarwater en ondergaat de 'uitstraling' van het vol rakende Nieuwe Waterweg-ge bied. Heel concreet betekent dit dat kleinere bedrijven (toeleveringsbe drijven b.v.) naar hier worden ver wezen. Een soortgelijke bestemming gaat Moerdijk (eveneens aan goed vaar water en op korte afstand van Rot terdam) tegemoet. Dit zijn bewijzen dat het op tafel komen van de kaarten van het Schelde-Rijn-ka naal valt in een uiterst dynamische periode in de ontwikeling van dit gebied. paar bochten uit. Een van die boch ten ligt voor het stadje Tholen, dat van de weeromstuit een nieuwe toe- gangsbrug krijgt, groter en breder dan de tegenwoordige. Ook noorde lijker komt een brug en wel op een plaats waar er nooit een is geweest,- tussen Oud- en Nieuw-Vossemeer. En ten slotte krijgt St. Philipsiand een brug.Maar hier is het weer geen vooruitgang, want het is de consequentie van het feit, dat ook St. Philipsiand (indertijd door een dam met het vasteland verbonden) net als Zuid-Beveland van de sleep wordt losgekapt. Na deze zoveelste euveldaad (ex- eilanden worden weer eilanden, zij het dan op steeltjes van bruggen) stort het kanaal zich in de Kram mer, waar de huidige vaarweg wordt bereikt. Verder naar het noorden komt dan nog de nieuwigheid van de sluizen in het Volkerak die in aanbouw zijn (een Delta-object); in het Verdrag heeft Nederland de Belgen zwart op wit laten beloven dat zij tegen deze sluis in de België- Rijnverbinding nooit en te nimmer bezwaar zullen aantekenen. De Deltawerken spelen daarbij een belangrijke rol. In 1967 of 1963 zal het 'drielandenpunt' in het wa ter, de verkeersster tussen Zuid- Holland, Zeeland en Noord-Bra bant, klaar zijn. zodat men uit de randstad over het Haringvliet en het Volkerak heen rechtstreeks Brabant binnen kan vallen. Dit wordt de Benelux- of Zoomweg, de sen' -el-betere verbinding tus sen lam en Antwerpen te lan i, die, merkwaardigerwijze, de minister voorlopig slechts tot Din- te'oord wil doen aanleggen. Nee, zelfs het feit dat ons het Kreekrakplan als gevolg van het Schelde-Rijn-akkoord door de vingers is geglipt, kan onze stemming niet bederven', zegt de Brabantse beroeps- plannenmaker weer. Er is im mers al een ander plan voor in de plaats gekomen: op nieuw een plan voor een com plex van zee- en binnenha vens, ditmaal veilig aan de westkant van het Schelde- Rijnkanaal. Resumerend, aldus een pla noloog, zeg ik: Ic-ve het nieuwe kanaal. Het ligt voor West-Brabant veel gunstiger dan het destijds ontworpen Moerdijkkanaal, dat dit tocfl al achtergebleven gebied in tweeën dreigde te kloven. Aan Hete stukken van de Westerschelde vallen bij eb droog. Bij Rilland-Bath wordt een dergelijk stuk mod derland ingepolderd «n tot industrieterrein gemaakt. Van het uiterste puntje van de Westerschelde zijn we overgestapt op het oostelijke bekken van de Oosterschelde. Die wordt in 1S78 door de laatste en grootste Delta- dam afgesloten, zegt u? Dat klopt, daar kunnen dus geen zeeschepen door. Dan graven we behalve het Schelde-Rijn-kanaal nóg maar een kanaal door het smalle deel van Zuid-Beveland, en wel ter hoogte van het dorp Waarde. Samen met de Westerschelde wordt dit de toe gang voor diepstekende zeeschepen tot 3# a 40.000 ton! Groter van allure inderdaad (maar ook wat verderaf als 't op verwezenlijking aankomt) dan alle andere plannen is het pasgeboren project voor een diepe zeehaven en binnenhavens in de Oosterschelde (anders gezegd: in de Zuidoost hoek van het toekomstige Zeeuwse meer) waar na de voltooiing der Deltawerken een gebied ontstaat dat land noch water is en dat men maar het beste kan inpolderen. Zo lijkt de tijd aangebroken dat de unieke, diepe Westerschelde (waaraan het Sloeplan bezig ts werkelijkheid te worden; ook hier isde uitstraling van het Rotter damse gebied reeds merkbaar) als schitterende toegangsweg en basis voor haven en industrieontwikke ling tot zijn recht gaat komen. Natuurlijk, wat het achter land betreft en de verbindin gen daarmee kan het Kreek- rakgebled (nog) niet in de schaduw staan van bij voor beeld Rotterdam. Maar het feit blijft, dat het centraal ligt temidden van een aantal der dichtstbevolkte en sterkst geïndustrialiseerde delen van West-Europa. Eeuwenlang hebben we alleen Amsterdam als belangrijke haven gehad; de laatste honderd jaar is daar de fenomenale ontwik keling van Rotterdam en de Nieuwe Waterweg bij geko men. Waarom zou bij een verder gaande expansie de Wester schelde niet aan de beurt ko men? AdOcr-ie i.M. (Van een onzer verslaggevers) Tegen de wind in vrat het vuur over een lengte van 75 meter door het platte dak van een drie jaar geleden in Slikkerveer ge bouwd huizenblok. De bovenste (slaap) verdieping werd totaal ver woest en de bewoners, bijna allen werknemers van Thomsens Ha- vendrijf, verloren zo letterlijk het dak boven hun hoofd. Hoe heeft deze ontwikkeling zich kunnen voordoen? Dat is dc vraag, waarmee de deskundigen van TNO zich gisteren hebben bezig gehouden. Tot deze, nog voorlopige, conclusie kwamen zij toen: de foutieve constructie van het dak, waarbij de scheidsmuren niet hoog genoeg waren opge trokken, vormt de voornaamste oorzaak van het feit, dat de vlammen van huis tot huis kon den gaan. Er was onder de bo venste dakiaag (rubberoid) een koker ontstaan, die ais trek- kanaal fungeerde. Van deze stelling maakten wij reeds gisteren gewag. Dat de brand baarheid van het ia het dak ver werkte materiaal, de Sonalex-platen van geperst vlasafval met kunsthars, de belangrijkste rol had gespeeld, werd al weersproken. Het Brandveiligheidstnstituut TNO te Rijswijk, zei het aldus: „Als de plafonds van hout waren geweest, zou hetzelfde zijn gebeurd." Ook hout is echter een brandbaarder ma teriaal dan steen. Het onderzoek van TNO werd uitgevoerd door dr. J. F. van Elteren. Kritisch rapport Verreweg de meeste fabrikanten van bouwmaterialen zeker van 'nieuwigheden' voor de bouw zijn zo wijs hun produkten voor te leg gen aan Instituten als TNO te Delft of Ratio-Bouw in Rotterdam, die in een kritisch rapport dan hun bevin dingen neerleggen. Van de in Slikkerveer gebruikte Sonalex-platen heeft Ratiobouw een rapport uitgebracht. Trekvast heid en dergelijke eigenschappen kwamen daarin wel aan de orde, de brandwerendheid van het ma teriaal evenwel niet. Dit werd niet nodig gevonden. Deskundigen wa ren over deze platen, ontwikkeld naar een vinding van prof. Wijde- veld, echter enthousiast. Hoe echter het ontwerp van het architectenbureau Blokland - in Ede voor de in opdracht van. Thomsen te Slikkerveer gebouwde woningen bouw- en woningtoezicht heeft kun nen passeren met de constructieve fout die nu is gesignaleerd, is nog niet duidelijk. De woningen zijn ge bouwd door de aannemersmaatschap pij Fa. P. Rehorst in Waddinxvecn. Verordening gewijzigd Het werd namelijk drie jaar ge leden algemeen gewenst geacht de scheidsmuren door te trekken tot in de dakbedekking. Een half jaar na de bouw van het blok aan de Reijer- weg is de bouwverordening in Rid derkerk dan ook gewijzigd in deze zin. De meeste andere gemeenten hadden dit reeds eerder gedaan. Bouw- en woningtoezicht schijnt ook in Ridderkerk niet onverdeeld inge nomen te zjjn geweest met deze con structie. Dit blijkt ook uit de mede deling van de heer A. van RU, com mandant der brandweer te Ridder kerk, die toen reeds waarschuwde voor wat nu is gebeurd. Het Ministerie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid onttrekt zich aan iedere verantwoordelijkheid voor situaties als deze, omdat deze geheel ter competentie zijn van bouw- en woningtoezicht. Het onderzoek van TNO is ech ter nog niet afgesloten. Het geschied de in opdracht van de officier van Justitie in Rotterdam. Hieraan pa rallel liep een onderzoek naar het ontstaan van de brand. Men nam aan dat een der bewoonsters rokend in bed in slaap gevallen was. De vrouw ontkent dit echter ten stellig ste. Hoewel zli graag rookt en mis schien ook met een brandende siga ret op de bovenverdieping is ge weest, zegt. zij daarmee niet in bed te zijn geweest. CVan een onzer verslaggevers) Onmiddellijk is men begonnen met het herstel van de uitgebrande wo ningen aan de Refjerweg in Slikker veer. Hiermee kunnen enkele maan den gemoeid zijn, hoewel men een aantal van de huizen al over enkele weken weer bewoonbaar hoopt te hebben gemaakt. Of Thomsen het voornemen heeft ook de andere blokken, die met de foutieve con structie van het dak zijn uitgerust te veranderen kon men ons nog niet bevestigen. De negentien gedupeerde gezinnen zijn inmiddels weer onderdak. Een groep mensen van Thomsen is on der leiding van de heer Vosveld druk doene geweest leegstaande wonin gen voor de getroffenen te zoeken. In overleg met de gemeente Ridder kerk en de plaatselijke industrieën is dit direct gelukt. Er is zelfs een apart telefoonnum mer ingesteld om de moeilijkheden die deze improvisatie met zich mee bracht op te vangen. r\e gemeentebegroting van Haar- jem is verschenen, als één van de allereerste van de grote tot zeer grote gemeenten. Tekort twee maal zo groot als vorig jaar. Geen ruim twee miljoen meer, maar ruim vier miljoen. En dan. zijn grote bedragen voor niet uit gevoerde maar wel noodzakelijke feapitaalswerken en niet uitbe taalde salarissen voor wel hoog nodig personeel al in mindering gebracht. Een zorgelijke zaak; die nog somberder wordt door wat het college van B. en W. nu als gevolg van deze situatie zich voorstelt te gaan doen. Het gaat zich bezin nen op taken die de gemeente thans vervult en op die ze nog vervullen moet. Doel, uiteraard in dit verband, afstoten, inperken en. het niet ter hand nemen van taken. Haarlem is mogelijk wel de eer ste maar niet de enige gemeente die haar inwoners met zo'n situatie moet confronteren. Er komen er zonder twijfel meer en dan vooral die gemeenten die na de oorlog het sterkst gegroeid zijn, niet al tijd zozeer in inwonertal als wel in (economische) betekenis. Tiet ligt voor de hand, dat de ge- meentebesturen voor verlich ting van hun financiële moeilijk heden snel verwijzen naar de uit keringen uit het gemeentefonds. Die zijn te laag, veel te laag voor de grote taken waarvoor zij zich Sn het belang van hun bevolking gesteld zien. Het zogenaamde eigen belastinggebied kan daarbij op geen mijlen na de kloof over bruggen. De uitkeringen zullen in veie gevallen te laag rijn. Maar ge meenten, grote en zeer grote ge meenten, die prijs stellen op een. zo ruim mogelijke onafhankelijk heid in beleid, zouden hun ver antwoordelijkheidsbesef duide lijker maken als zij binnens kamers in veel sterkere mate dan •thans het geval is tot een zorg vuldige onderlinge afweging van hun activiteiten zouden komen. De ruwe ingreep van afstoten, In perken en niet ter hand nemen van noodzakelijke taken, die onder de druk van financiële pe rikelen plotseling dreigt, zou min der kans krijgen. yo nu en dan, laatstelijk nog in het maandblad De Gemeente, wordt een lans gebroken voor de instelling op gemeentelijk niveau van een planbureau, dat weten schappelijk en systematisch on derzoekt en voorbereidt wat bin nen bij voorbeeld de zittings periode van de raad (vier jaar) op allerlei gebied gebeuren moet, vanzelfsprekend binnen de gren zen van het financieel mogelijke. Doorgaans mankeert het op het gebied van iedere wethouder (en de burgemeester) niet aan plan nen. Maar de coördinatie, de af weging van de veelsoortige en soms tegenstrijdige belangen, het programma voor vier jaren ten slotte dat de raad een rangorde voor ogen stelt, waarover tot in alle zichtbare consequenties te praten valt, mankeert. Wat ter hand genomen wordt, maakt soms al zeer de indruk het resultaat te zijn van toevallige omstandig heden en vertoont zeker in. vele gevallen geen duidelijke samen hang of sporen van zorgvuldige afweging tegen andere dringende belangen. Geen commercieel bedrijf van enige omvang of het fundeert zijn beleid op langere termijn op het resultaat van onderzoek, voorbe reiding en planning. Een goed voorbeeld! Haarlem, en het feit, dat over enkele maanden de gemeente raden rich weer over de begro tingen voor het volgende jaar zul len buigen, maken deze kwestie weer actueel. Van onze parlementsreaacue) Het ministerie van Justitie heeft de procureur-genera-al in Amsterdam verzocht na H gaan, In hoeverre de oud-commis saris van politie H. Voordewind in een interview met de Haag- sche Post afbreuk heeft gedaan aan de naam van het hoofd stedelijke politiekorps. In het interview beschuldigde de heer Voordewind de politie ervan itt de laren 19181919 een jonkheer moedwillig te hebben laten verdrinken in de Keguliersgracht In Amsterdam. Op het ministerie hebben de uitla tingen van de heer Voordewind be vreemding gewekt. Men meent daar, dat de oud-politiecommissaris over de sehreef is gegaan. Het wordt onbevre digend gevonden de zaak zonder meer te laten passeren. De procureur-generaal in Amster dam is verzocht na te gaan wat er waar is van de uitlatingen van de heer Voordewind en deze er in elk geval op te wijzen, dat hij daarmee te ver is gegaan. De oud-pollfcleoommissaris verhaal de in het interview met de Haagsche Post van politieel optreden bij een gevecht tussen enkele onderwereld- figuren, aan de Regulierserflehfc in Amsterdam. De niet bij name ge noemde jonkheer, die in die tijd be kend stond als een notoire souteneur was daarbij, in het water gevallen en verdrop**). Volgens de heer Voordewind zou de politie de m;in hebben kunnen red den, indien zij tijdig had ingegrepen. Op het ministerie van Justitie is men cr zich van bewust, dat straf maatregelen tegen de heer Voorde wind niet meer zijn te nemen. Het verdrinkingsgeval is voor de straf baarheid verjaard. De heer Voorde wind heeft de politiedienst 14 jaar ge leden verlaten cn er kunnen dus ook geen disciplinaire maatregelen meer tegen hem worden genomen. Oud-coromisaris H. Voordewind noemde het gisteravond een absoluut belachelijk idee, dat de justitie nog (egen hem zou optreden. Als de pro cureur-generaal hem om een onder houd zou verzoeken, zal hij gaarne daaraan voldoen. Bovendien, zo zei hij, is er nog zo iets als verjaring. Het incident met de 'jonklieer-souteneur', die verdron ken was in donker Amsterdam, deed zich ten slotte al in 1919 voor. 'In die jaren was het een grote ben de. Maar wij hadden toen de steun van de officier, anders was het nog erger geworden,' aldus de heer Voor dewind. Bij het gesprek mat het weekblad, waarbij dit. incident werd aanceroerd, heeft de heer Voordewind nïet alle bijzonderheden verteld, zo deelde hU mee. 'Er vielen toen bil een enorme vechtpartij vier mannen ia het water. Het was donker en die jonkheer werd er het laatst uitgehaald. Toen was bet te laat. Misschien had kunstmatigs ademhaling nog iets kunnen uitrich ten, maar daarvan is niets gekomen. Rouwig waren wij er heus niet om,' zei de oud-politiecommissaris. '(Van een onzer verslaggevers} De broeders van de beroemde pwx testantso kloostergemeenschap vaa Taizé in Frankrijk hebben aan de Parijse correspondent, van het Ka- tholieke Nederlandse Persbureau me degedeeld, dat ze voorlopig hebben afgezien van een vestiging iq Utrecht, Se hadden aanvankelijk da» vestiging wei overwogen,

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1