Brand op van Rainier I 't is weer tijd voor rijzen ven mm 'LEO AN ÏERI ^XB Buisman: Ik ben grootste Butterfahrer aller tijden in doel was om door een bom' n van prijs gelijk te houden Het Vrije Yblk a Dr. ir. Van Meel overleden Fietser krijgt bukskogeltje in bet hoof cl Lading drukt chauffeur in cabine dood Hecht Tamelijk Bezoek kabinet HET VRIJE VOLK DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1963 PAGINA 3 Enorme schade zo zacht zo geurig Consumenten Contact Orgaan pleit voor 'alles-brander* m (Yan onze sociaal-economische redactie) Het Consumenten Contact Orgaan maakt zich ernstige zorgen over de prijs van de kolen. De prijzen zullen het komende stookseizoen zeker vijftig cent tot een gulden vijftig per mud hoger liggen dan verleden jaar, en het eind van de prijs stijgingen is nog niet in zicht. Paratyfuspatiënten maken het goed Volledige veiligheid voor perfekt 'brïüant Kwaliteitsuitdrukkingen zoals "V.V.S.", "licht piqué", "wesselion", "commercial white", etc. etc. komen in ons woordenboek nie* voor. W ZIJN DE ENIGE DIAMANTAIRS IN NEDERLAND die, behoudens een enkele occasion,, uitsluitend perfekt brillant in voorraad hebben. Parfekt wil zeggen, wit van kleur, loupe zuiver en 1ste slijpsel. Voor deze waarheid ontvangt U bij aankoop een certificaat. DIAMANTAIRS SEDERT TWEE GENERATIES LIJNBAAN 50 (Van een onzer verslaggevers) 'Hier wordt een prestige- strijd uitgevochten op de rug gen van de boeren.' Dit is "net standpunt van de Leeuwarden se boterhandelaar H. H, Buis man, die deining op de boter markt heeft veroorzaakt dooi de boter bij de fabrieken te kopen tegen 4 per kilo, ter wijl de verkoopverenigingen i 3,60 per kilo betalen, Eenling kan regeren Uit reserves putten Schaarse markt (Vervolg van voorpagina) De brand verwoestte de machine kamer, de gehele elektrische instal latie (voor drie voltages), deed de ruiten springen en de verf bladde ren. 'Het was een triest gezicht,' zeggen de ooggetuigen. Een der di recteuren van de wert Kerstholt uit Groningen, bij wie het jacht werd gebouwd, stond met tranen In de ogen te zien hoe het jacht vleugel lam werd geslagen. Het had nog erger kunnen zijn. Kapitein J. van Wijk, die met de sleepboot Waterpoort (Waterborg, Delfzijl) te hulp snelde, zei: 'Als we vijf minuten later waren gekomen, hadden wij het ook niet meer kun nen blussen. Dan was de hele zaak uitgebrand.' Hij en zijn bemanning, die bij het zien van de rookkolom boven het jacht op volle kracht uitvoeren, kwamen net op tyd om het blus- singswerk van de bemanning over te nemen: de schuimblusapparaten aan boord waren alle leeg. De Water poort heeft schuimspuiten en water spuiten (300 ton per uur) aan boord en pompte vla slangen schuim en water In de machinekamer tot het vuur was gedoofd. Dat duurde circa twintig minuten. Daarna bracht de Waterpoort het schip de haven van Delfzijl binnen. j Toen de brand uitbrak waren er vijf mensen beneden, onder wie de chef-monteur van Wolfaart en Wes- zels, de heer Chris Nolle. Twee van hen' wisten de machinekamer via dé normale uitgang te verlaten, de drie anderen zagen de weg naar bulten versperd door het vuur. Zij vlucht ten achter het waterdichte, brand vrije schot van de stuurmachine- kamer achter de vuurzee. Via het in het kijkraam geslagen gat -kregen zij later flesjes limonade aangereikt. Slechts een van deze vijf mannen werd zeer lioht gewond. Bij zijn vlucht struikelde hij over een staal plaat en bezeerde zijn eateSl. De Albecaro vertrok gistermorgen omstreeks kwart over elf uit Delf zijl voor zijn laatste proefvaart. In de salon was het diner juist ge bruikt, toen in de machinekamer een felle steekvlam losbrandde, vermoe delijk door een lek in de olieleiding. De bemanning greep ogenblikkelijk de schuimblusapparaten, maar kon het vuur niet bedwingen. Een gar- nalenvisser, die met zijn scheepje vlak bü was, schoot toe. Een kleine sleepboot, de Animo, onderweg naar het schip met een onderdeel, dat vervangen moest worden, maakte vast. Kort daarop voer de Waterpoort de haven van Delfzijl uit, onderweg de brandslangen klaarmakend. 'Vrouwen en kinderen eerst.' riep kapitein Bakker, die de leiding heeft over de Nederlandse bemanning van de brug tot de passagiers, die de salon hadden veriaten en zich op het voordek verdrongen. "Ik ben op de vissersboot overgesprongen, hoe weet ik nog niet,' vertelt Ditte van. Surk, de vijftienjarige dochter van ober A. van Surk. 'Ik. wilde juist aan de afwas beginnen, toen mijn vader mij waarschuwde.' Een grote tanker, die voorbij voer, draaide eveneens om het jacht heen, maar kon er niet dicht genoeg bij komen om hulp te bieden. De kust vaarder Gouwestroom kwam wel dichterbij, maar kon toch weinig doen. De blussende redder was de Waterpoort, die ook neg een kleine dertig man aan boord nam. Het was kapitein J. van Wijk uit Delfzijl, die rustig met zijn sleper naderde. Even rustig als hij ook het jacht kortgeleden van Groningen' tiaar Delfzijl bracht. '25e stonden "water, water" te roe ipen, toen ik aankwam. Maar alles op E'n tijd, nietwaar. We hebben eerst ilangszij vastgemaakt en toen was er direct water en schuim,' vertelt hij. Inmiddels waren er snijbranders aangevoerd, maar men had ze niet nodig om de drie mannen in de stuurmachinekamer te bevrijden. Zij konden, toen de brand was geblust, via de normale uitgang op het dek komen. Meteen nadat alle passagiers aan boord van de vissersboot en van de sleepboten waren, brak er boven de Eems een verschrikkelijk onweer los. Een zware plensbui verkleinde het richt tot niet meer dan dertig meter. In dat boze weer brachten de Wa terpoort (langszij) en de Animo .(voor) het jacht naar Delfzijl. Hoe groot de schade is, die door de brand is veroorzaakt, is nog niet be kend. De schade zal In ieder geval enorm groot zijn. Waarschijnlijk zul len de motoren niet zo erg hebben geleden van het vuur en het bluswa ter: zij zijn met stalen kappen afge dekt. Directeur Kerstholt van de werf zei ons, dat hij hoopte dat het her stel slechts enkele weken zal duren. In een officiële verklaring van de politie was later op de avond sprake van twee maanden. Advertentie Ï.M. Ij North State Het ziet ernaar uit, aldus de CCO, dat over een paar jaar een prijs van vijftien tot zeven tien gulden voor een hectoliter antraciet normaal zal zijn. Ada'ertaitic IM. (Van een onzer verslaggevers) In zijn woonplaats, Hilvarenbeek, is overleden het Tweede-Kamerlid dr. ir. C. J van Meel. Dr. Van Meel is zestig jaar geworden. Hij was reeds geruime tijd ernstig, ziek. Hij was lid van de KVP-fractie in de Tweede Kamer. DEN HAAG, (ANP) De toe stand van de negen militairen uit het amp Deybel nabij Den Helder, die vorige week met paratyfus be smet zijn, is goed. De militair geneeskundige dienst heeft nog steeds niet kunnen ont dekken hoe de besmetting tot stand is gekomen. Wel is duidelijk komen vast te staan dat besmet voedsel niet de oorzaak van het uitbreken van de ziekte Is. Vermoed wordt dat een van de militairen buiten het kamp is besmet en de ziekte heeft overgebracht op enkelen van zijn kampgenoten. Advertentie LM. De mensen ate een moaerne soien- convector hebben aangeschaft, voe len zich bekocht, aldus het CCO. Dit dure soort kachel maakte opgang om dat daarin de kleinste, en dus goed koopste soorten kolen konden wor den gestookt. Maar met de vraag naar convectors zijn de prijzen van de kleine soorten kolen gestegen. Het CCO pleit daarom voor een produktie van een alles-brander, een verwarmingstoestel dat de consu ment in staat zal stellen de goed koopste brandstof te kiezen die op dat ogenblik op de markt is. Alleen op die manier zal de vasie brand stof de concurrentiestrijd tegen olie en aardgas kunnen volhouden, aldus liet blad. Reeds eerder dit jaar heeft het CCO gewezen op het stijgen van de koienprijzen. De voorjaarsprijzen ia- gen ditmaal aanmerkelijk hoger dan de winterprijzen. De grootste stij ging deed zich voor bij de nootjes 5, de kleine nootjes voor de convectors. De minister van Economische Za ken zei dit jaar toestemming voor 'n verhoging van de groothandelsprijzen verlenen voor Limburgse kolen. Te vens is de minister ermee akkoord gegaan dat de kolenhandel de win terprijzen in de zomer handhaafde, hangende een onderzoek naar een vergroting van de winstmarge in deze branche. Op basis van de zomerpryzen zul len thans de winterprijzen worden berekend, die zoals gezegd 25 cent tot 75 cent hoger zullen zijn dan de huidige prijzen. Daar komt dan nog bij, dat de Nederlandse behoefte aan huisbrand voor 65 pet. moet worden gedekt door importen. In de afgelopen strenge winter hebben zich daarbij aanzien lijke prijsverhogingen voorgedaan. Aangezien ook in de omringende laiiden waaruit Nederland zijn kolei- pleegt te betrekken de huisbrand schaars is, moefcjnet een verder stij gen van de importprijzen rekening worden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) Dinsdagavond reed de 35-jarige heer A. Klomp uit Utrecht over dc Zeedijk in Utrecht, toen hij plotse ling iets tegen zyn voorhoofd voelde slaan. Hy fietste gewoon naar huis, want het zou wel een steentje zijn geweest, meende hij. Later op de avond werd de pijn echter heviger, zodat hy ten slotte besloot naar het Academisch Zie kenhuis te gaan. Hier bleek, dat een kogeltje uit een luchtdrukpistool of een windbuks door de huid van zjjn voorhoofd was geschoten en tegen zijn schedel zat geplet. Inbrekers hebben ln de nacht van dinsdag op woensdag uit een bij kantoor van de spaarbank van Rec klinghausen in de Westduitse deel staat Noorclrijn-Westialen een bedrag van ruim 38.000 gulden gestolen. In de kluis werd enkel wat kleingeld achtergelaten BOTERHANDELAAR H. H. BUISMAN (Van een onzer verslaggevers) 41 De negentienjarige vraebtwa-, genchaufieur Joh. Fiets uit - Apel-j doorn werd woensdagmorgen dood-; gedrukt in de cabine van zijn auto.! Hij reed in een trekker met opleg-: ger. Toen hij de Bruggelerbrug overi het kanaal tussen Apeldoorn en Beekbergen opdraaide, schoof de la ding zware balken naar voren en drukte de cabine totaal in eikaar. De chauffeur heeft de draal vermoede^ Hik niet goed genomen, Het anderhalfjarig dochtertje van de familie Moorman uit Eibergen. is woensdagmorgen, voor haar huis' onder een auto gerend. Het kind overleed ln het ziekenhuis. De 55-jarige timmerman C. J. Boef uit Rotterdam, is woensdag-: avond overleden na met zijn brom fiets in Den Haag over de kop -te zijn geslagen. Bij het woonwagenkamp van Hengelo is woensdagmiddag de vijf-! tienjarige J. Rode op een vuilstort plaats overreden door een achteruit rijdende vrachtwagen en gedood. Da: chauffeur had de jongen niet gezien. 9 De 56-jarige J. H. Warmink en zijn 51-jarige echtgenote R. G. D. Warmink-Bolhaar uit De Bilt zijn: woensdagmiddag bij een autobotsing! in België om het leven gekomen. Het: gebeurde op een kruispunt in de; plaats Harveng. De auto van de heer! ■Warmink botste tegen de wagen vanj de 41jarige M. Renoirte uit Warquig- nies. De Nederlander »n zijn vrouw wa ren op slag dood. 9 Nabij het Gardameer in Italië is woensdagmorgen verongelukt de 31-jarige wever J. A. Jongbloets uit Tilburg. Hij reed op een scooter. Zijn vrouw dit op de duo zat, is gewond in een ziekenhuis opgenomen. 9 In Ede is gisteren de, 31-jarige mevrouw A. M. van der Berg om het leven gekomen, toen haar moe der, die de auto bestuurde, op een kruising geen voorrang verleende aan een trekker met oplegger. Door de kracht van de schok bij de botsing werd mevrouw Van der Berg uit de personenauto geslingerd. Zij kwam daarbij onder de wielen van de trekker. In de Noordfranse stad Rijssel konden woensdag de aardappelen van de straat worden opgeraapt. Honderden vrouwen verdrongen zich op het grootste plein waar demon strerende boeren vijf ton aardappe len hadden gestort uit protest tegen de lage prijzen. De boeren stelden nog vijf ton beschikbaar voor ouden van dagen. Voor vijf kilo aardappe len zouden de boeren, naar hun zeg gen, een bedrag hebben gekregen dat gelijk staat met drie sigaretten. •Het is lelijk, de prijs op te jagen als je er zelf voordeel van hebt,' zo gaf hij toe. "Maar mijn doc! is dan ook alleen geweest om via deze "bom" ervoor te zorgen, dat de lijn van de prijzen gelijk bleef. En ik maak me sterk, dat ik die iijn deze winter wel op 4 kan houden.' Hu' vertelde dit woensdagmiddag op een persconferentie in het Kur il aus, waar hij zich verontwaardigd toonde over de kritiek die z(jn besluit in de pers heeft uitgelokt. 'Die veer tig cent die ik meer betaal, komt terecht bij de boeren zelf,' zo ver zekerde hij. 'Het is niet juist, de boer af te schepen met ƒ3,60. Ik wil al leen, dat het niveau op 4 gehand haafd blijft, want het Is absoluut funest, dat de boter dan eens zes gulden en dan weer twee gulden per kilo kost, zoals in het verleden wel is gebeurd, daarmee gaan kapitalen verloren' De heer Buisman deelde mee in de Verenigde Staten een partij van 2100 ton boter tegen vr(j billijke prijs ge kocht te hebben, 'meer dan voldoende om de tegenwoordige marktprijs vast te houden. Zelfs een eenling kan regeren, ais hy de situatie meester is.' Hij keerde zich tegen de import heffing. waardoor zijn Amerikaanse boter, tegen hogere prijs dan ƒ1,10 per pakje verkocht zou moeten wor den. Met de heffing komt die prijs aanmerkelijk boven de vier gulden uit. 'Maar ik kan ze doorverkopen.' zei de heer Buisman. Hij Is niet voor nemens zelf deze boter aan het Pro- duktschap Zuivel aan te bieden, dat per 1 september een offerte voor 2000 ton heeft gevraagd. 'Men weet, dat ik ze heb, dat is genoeg De eerste zending van 200 ton wordt Jn septem ber geleverd, andere boter' hij zei niet waar vandaan 'kan hier de volgende week al arriveren.' Volgens de heer Bulsman had hy direct boter kunnen leveren, die, op 1 per pakje was gekomen, en zonder het produkt- schap zou dat ook gebeurd zijn. Hij voorspelde, dat volgende kopers in de Verenigde Staten aanmerkelijk meer zullen moeten betalen. 'Voor mensen met voorraad een vrij aan lokkelijk Idee.' Tot zijn plotselinge aankoop was hij gekomen, omdat hy vond, dat er op drastische wijze moest worden aangetoond, dat er op de botermarkt iets diende te gebeu ren: Een matige verhoging om wilde prijsvorming te verhinderen. 'De verenigingen zullen nu uit hun reserves moeten putten om de prijs van het pakje op 1,10 te houden,' veronderstelde de heer Buisman. 'Men zal moeten Inkopen volgens Buisman-notering, Als ik er niet ge weest was, weet ik niet of het pro- duktschap de pry zen in de hand had kunnen houden, maar nu ik de mees te boter heb van allemaal, hoeft het produktschap niet bang te zijn, als het maar doet wat ik zeg.' Hij betoogde, dat de wereldmarkt voor boter bet ogenblik schaars is voorzien 'C .outen boter, goed voor het Nederiauuoe publiek, vindt u niet meer.' En hy stelde vast. dat er geen schijn van kans was, dat deboterprys (hierna) omhoog zal gaan, 'omdat ik dat mede in mijn macht heb. Ik zit op rozen.' De heer Buisman vertelde verder nog bij de overdracht van Elten aan West-Duitsland 900 ton vrij van rech ten in dat gebied te hebben kunnen plaatsen. 'Ik ben de grootste Butter fahrer aller tijden.' De journalisten deelde hy mee, dat een bandrecorder al het gesprokene zou opnemen, 'zo dat ik mijn eigen woorden kan con- tro'eren en kan nagaan of ze goed in de krant komen.' lichtte hij toe. T/"oor de tweede maal in een half v jaar tijds komen er opmer kingen uit de Rotterdamse recht bank van hoogst ontactische en ook laakbare aard. Eerst in maart van dit jaar, was het een president van da rechtbank die tijdens de behan deling van een vechtpartij tussen een Surinamer en een Rotterdam se zeeman zo even uit de losse hand opmerkte, dat bij negen van de tien vechtpartijen in de Maas stad Surlnamers betrokken zijn. Gisteren, opnieuw tijdens de behandeling van een vechtpartij tussen een Surinamer en een (Groningse) zeeman, pakte een officier van Justitie eens 'zonder omwegen' uit. Hij vond, dat wij, in Nederland, maar met die Suri- namers en Antillianen zitten. Wat goeden niet te na gesproken, houdt de grote meerderheid zich, volgens hem, slechts bezig met duistere zaken en ziet tegen vele en zware misdrijven in het geheel niet op. Het ls niet duidelijk wat men op de Rotterdamse rechtbank met die uitlatingen denkt te bereiken. Toch zeker niet, dat Surlnamers en AntlUianen zich nu opeens als brave lieden gaan gedragen- Een kind kan op zijn vingers natellen, dat als die opmerkingen enig ef fect hebben dat alleen volstrekt averechts ls. Surinamers en An tillianen zoek de goeden er maar eens uit zijn officieel ge brandmerkt als vechters, stelers, stekers, kortom misdadigers, nog voor zij een vinger uitgestoken hebben. Zij hebben het gedaan, ook als die vinger uitgestoken wordt tn verweer. Zo onnozel zal men op de rechtbank in Rotterdam toch niet zijn, dat men denkt op voor hand veilig te kunnen aannemen dat nooit of te nimmer een ander dan die (gekleurde) Surinamer of Antilliaan, met uitdagend gedrag of een kwetsende uitdrukking de oorzaak van narigheid is. Niemand stelt Surinamers en Antillianen of wie dan ook voor ais allemaal lieverdjes. Maar hun positie in Nederland ls te ge compliceerd en te kwetsbaar dan dat die met enige emotionele kre ten in een rechtszaal als treffend getekend beschouwd kan worden. jVoorlopig hebben de uitlatingen tn. Rotterdam alleen de objectivi teit van de rechtspleging in zaken bnet Surinamers en Antillianen Iter discussie gesteld. Yolgens het Algemeen Handels- v blad kan dr. Veldkamp tame lijk tevreden zijn, omdat hij bij zijn intreding in het kabinet- Marijnen op enkele punten zijn zin heeft gekregen. Wij zijn onvoldoende van het karakter van dr. Veldkamp op de hoogte om te weten hoe gauw deze minister tevreden is. Maar dat hij zich geheel en al behaag lijk voelt bij hetgeen over zijn Sociale Zaken zwart op wit tn de regeringsverklaring is vermeld, lijkt ons weinig waarschijnlijk. En het artikel in het Algemeen Han delsblad heeft ons er niet van overtuigd dat er voor de minister reden tot tevredenheid bestaat, zelfs niet tamelijk. Er zal naar gestreefd wor den de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering, die al in de parlementaire molen is, voor 1967 in te voeren. Van de omzet ting van de arbeidsongeschikt heidsverzekering in een volksver zekering komt de eerstvolgende vier jaar niets. Van de invoering van een volksverzekering voor zware geneeskundige risico's zal evenmin iets komen. Of de zelfstandigen kinder bijslag krijgen voor het tweede kind is uiterst onzeker, om nog maar te zwijgen van het eerste kind. Ran blijft nog over de optrek- king van de AOW-uitkering tot een sociaal minimum en de financiering daarvan. Dat de regering van de finan ciering uit de algemene middelen geen beginselzaak maakt, klinkt wel erg negatief. Er staat niet dat zij ervoor is, er staat ook niet dat zijer geen bezwaar tegen heeft. Zij maakt er geen beginselkwestie van. Dat is maar een schamel resultaat. Want men is het er in het algemeen wel over eens, dat de optrekking van de AOW-uit- kering zónder bijdrage uit de algemene middelen moeilijk te verwezenlijken ls. Zo komt ook de optrekking van de AOW-uitkering in de lucht te hangen. Naar ons gevoel hing die trouwens al in de lucht, toen de fractievoorzitter van de WD, mr. Geertsema, had gesproken. Die heeft immers de verhoging van de AOW naar de staart van de prioriteitenlijst verwezen. Het is best mogelijk dat dr. Veldkamp, vertrouwende op zijn overredingskracht en de steun van een aantal collega's, de toe komst nog niet somber inziet. Maar dat hij tevreden (zii het tamelijk) ls, geloven wij voors hands niet. DEN HAAG (ANP) Hot voltallige kabinet zal in de komende maanden op uitnodiging: van de minister van vT'^ AT3"0" hengen aan de drie onderdelen van de krUgsmacht. Achtereenvolgens zullen de marine de land- en de luchtmacht aan de' beurt komen. De juiste data voor de bezoeken zijn nog niet bekend, even min als de programma's.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1