isgÈmm iiiii inji •ifillill ,'iii«H»Biik Tweeduizend soldaten bleken in één jaar ongeschikt Geen behoefte aan Nederlandse i planters Botsing bij Woerden -1 dode, 2 gewonden Bromnozems beroven vrouw in Uitwijzing Wallace voor Hoge Raad HELP 1 MET *^3?" Mmisaplast GRATIS RODEI KRUIS Weer slecht jaar General Banden <es voor de pretop spoorrails Numansdorpers helpen invalide dorpsgenoot met autodienst Prins Bernhard naar Afrika Zeg het met bloemen S8B111S1P JHPMK 3éT? :r&^ c s?t- IK ^1 Rangeerder valt onder werktrein Meisje (16) tegen de grond geslagen: man aangehouden HET VRIJE VOLK VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1963 PAGINA ,3 ÜILJ-- - Zandhopen en cemenf-silo's Verantwoordelijkheid Het heeft geen zin, zelfs niet ander de indruk van de hierboven genoem de tragische gebeurtenissen, van elke rekruut een zorgenkind te maken. Maar een zeer besliste verantwoorde lijkheid van maatschappij en over heid ten aanzien van de geestelijk niet geheel evenwichtigen is er wel Daarom worden diegenen uit de krijgsmacht geweerd die onder de soms zware belasting van de mili taire dienst een gevaar voor zichzelf óf anderen zouden kunnen opleveren. Een. onverbeterlijke heimwee-lijder hoeft niet in dienst, en anders komt het toch meestal tot een herkeuring, respectievelijk afkeuring (waarvan 35 gevallen in de hier behandelde pe riode). Geen succes De eerste keuring is een massale aangelegenheid, een soort Inventari satie, waaraan In elk geval de dok ter en in twijfelgevallen de psychiater te pas komt. De stabiliteit, de be langrijke S-factor, wordt in eerste Instap tie (en bij zo'n massa moet Indonesië verklaart tërmeulen zim Sensatie kostte verhaal Hf MBMMiai V'-T SSSB y/jP»!liiil®*PS5»:W',r«W«W m ÉMwaHML S>^WP!2»i. y- Mei het Rotterdamse Groothandelsgebouw als imposante achtergrond speelt zich nabij het Centraal Station een be langrijke episode af van de metrobouw. Voor de toeschouwer op. het Weena grotendeels schuilgaand achter on opvallende bouwketen worden hier de materia len geboren, die op heel andere punten in de binnenstad een onmis baar onderdeel vormen bij de totstandkoming van het grote project De tekenaar koos als standpunt de plaats waarop hij die twee ele menten voorzichtig in een kon laten vloeien de massieve gevelpartij, die 's avonds met zijn lichtreclames het Sta tionsplein verlevendigt en de heel wat beweeg lijker opeenhoping van kranen, cementsilo's en zandhopen. Wat blijft. én wat weer verdwijnt om toch zijn (onder- grondse) sporen achter te laten Het gele zand is een gewichtige stof voor de ze metro. Duizenden ku bieke meters zijn op deze plaats aangevoerd en verwerkt. In het midden van de tekening ziet men de enorme be tonmolen, onafgebroken klaarstaand voor de fa bricage van de heipa len. Rechts de cement silo's, drie in totaal de grootste met een inhoud van 75 ton. Met nog de ijzervlechterij daarbij gevoegd is dit de eerste werkplaats van de vie- Lrobouwers. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Overigens neemt juist dit jaar de 'vooruitgreep' voor het eerst weer af (de geboortegolf van kort na de be vrijding dient zich aan) om in 1967 weer geheel tot het verleden te be horen. De werving van contractan ten. d.w-z. beroepssoldaten op kort contract, is in deze jaren geen on verdeeld succes geweest. Misschien dat in 1967 ook de categorie van de 'onindeelbaren' vergroot wordt en thuis kan blijven. Dat zijn de licha melijk en psychisch goedgekeurde of nog net goedgekeurde jongens, die beslist niet geschikt zün voor ge vechtsfuncties al slaan ze in vre destijd bijvoorbeeld als messbediende niet eens een slecht figuur. Bij de keuring voor de militaire dienst wordt aandacht besteed aan de volgende factoren: algemene toe stand van het lichaam, bovenste le dematen, onderste ledematen, horen, zien, intelligentie, stabiliteit. Dat te samen levert de formule 'abohzis' op. Het waarderingscijfer achter elke let ter is bepalend voor de bestemming van de keurling. In het afgelopen jaar zijn de keuringseisen wat horen en zien betreft nog verder opge schroefd. Minstens even belangrijke factoren lijn de I en S van intelligentie en geestelijke stabiliteit. De 'onindeel baren' zijn vooral degenen die ap een van beide, of ook wel op allebei, geen hoge ogen gooien. Dat maakt ze lang niet altijd ongeschikt voor de mili taire dienst, evenmin als het dragen van een bril of het hebben van zeie voeten. In het afgelopen jaar zijn enke.e tientallen rekruten naar huis ge stuurd. wier intelligentie bij dader inzien niet aan de eisen voldeed. Dat soort vergissingen doet zich zelden voor, intelligentie is ten slotte meet baar. Maar in datzelfde jaar bleken tegen de 2.000 jongens kortere of langere tijd na opkomst niet de vereiste geestelijke stabiliteit te be zitten. dat dan wel eens in een oogopslag gebeurenl door de keuringsarts vast gesteld. Een van de gevolgen daarvan is de massa van latere afkeuringen wegens geestelijke ongeschiktheid. In de Verenigde Staten is men zo ver, dat na jaren van studie een met de Intelligentie-test vergelijkbare sta- biliteitstest is ontwikkeld. Dat ls een wat fijnere zeef, die betrouwbaar is gebleken en die nu dus ook in Ne derland wordt ingevoerd. Advertentie LM: Honderd jaar Internationaal Rode Kruis! Koop een étuitje Hansa- plast tegen de normale prijs van 75 ct. De netto opbrengst is voor het Rode Kruis. Let op de raam biljetten bij apotheker en drogist DJAKARTA. (AP) Indonesië heeft een Nederlands aanbod om een aan tal deskundigen te sturen ter verbe tering van de slaatsplantages van de hand gewezen. De Indonesische minister van Land bouw Sadjarwo zou volgens An- tara verklaard hebben dat het aanbod afgewezen was omdat 'verge leken bij de tijd oordat dë Neder landers vertrokken, de toestand van onze plantages over het algemeen goed ls.' De Nederlandse rubber-, thee-, ta baks- en andere plantages werden in 1958 onder staatsexploitatie geplaatst (Van een onzer verslaggevers) De rangeerder H. Mejjbcrg uit Heino is gisteren te Hellendoom van een werktrein gevallen en er onder gekomen, 's Mans beide benen wer den afgekneld. Het slachtoffer is overgebracht naar een ziekenhuis in Zwolle. Naar een Zwols ziekenhuis is ook vervoerd de 13-jarige jongen H. W., die gisteren zeer ernstig werd ge wond, toen hij in Den Ham met een tractor op een onbewaakte overgang tegen een trein reed. De trein werd ernstig beschadigd en kreeg ruim een half uur vertraging. De tractor werd in twee helften gereten. (Van een onzer verslaggevers) In Rotterdam is woensdagnacht op aanwijzing van de Gorkumse politie de dertigjarige schilder F. G. de D. uit de Maasstad aangehouden, die ervan wordt verdacht verleden week zaterdagavond in Gorkum een meis je Van zestien jaar te hebben lastig gevallen. Het meisje was met een vriendin omstreeks twaalf uur wandelend op weg naar huis. toen een man tussen hen in kwam lopen. Deze sloeg het meisje op een gegeven ogenblik te gen de grond en drukte de mond van de Gorkumse dicht toen deze om hulp begon te roepen. Daarna'sloeg hij op de vlucht. Volgens de politie te Gorkum heeft De D. bij zün verhoor bekend het meisje te hebben lastig gevallen. WOERDEN (ANP) Bij een ver keersongeval nabij Banvouiswaarder in de omgeving van Woerden is van morgen de 27-jarige chauffeur J. Reurink uit Zeist om het leven geko men. Twee personen moesten met verwondingen in het Algemeen Zie kenhuis in Woerden worden opgeno men. Om ongeveer kwart over zes ont stond eën botsing in een bocht van de vrij smalle Hoge Rijndijk tussen twee vrachtauto's van'de firma Ver meer uit Zeist, waarvan-een auto zo juist bij een houthandel in de om geving was gelost en de andere nog geladen was met planken. Vermoedelijk is de truck van de geladen oplegger bij het remmen ge slipt, waardoor een bijna frontale botsing ontstond. De cabine van deze truck werd geheel in eikaar. gedrukt en onder het hout bedolven. De zwaar gewonde bestuurder kon pas ruim een uur later worden bevrijd Hij overleed na aankomst in het Al gemeen Ziekenhuis. De chauffeur van de lege wagen, de heer J. Westra uit Zwammerdam, werd met een shock en inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis ver voerd. Diens bijrijder, de zeventien jarige scholier C. van der Endt uit Utrecht brak een sleutelbeen en werd eveneens in het ziekenhuis opgeno men. Een zeventienjarige zoon van de ondernemer, die in de cabine van de geladen vrachtauto zat, jcon juist Advertentie LM (Van een onzer verslaggevers) Twee Vlaarüingse bromnozems hebben middag midden in de drukke Hc gs ':raa4 «en Amerikaan se van hu-, .iandtas mot voor 2200 gulden aan geld en waardepapieren beroofd. Op aanwijzingen van twee jongens vond de politie enkele uren later bromnozems en tas terug. Ze bleken zich schuil te houden bij ken nissen in de Van Der Buynstraat. De 18-jarige M. M. D. en de 19- jarige R. G. K. de B. hadden zich eerst al knetterend door de Hoofd straat beziggehouden met het afslaan van hoeden van wandelende vrouwen. Plotseling ontrukte de duorijder van het tweetal een Amerikaanse, die en kele dagen bij keimissen in Vlaar- dingen logeert, haar handtas, waarop de jongelui wegreden. Een andere bromfietser achtervolgde hen, maar raakte het spoor bijster. Twee jongens van 14 en 15 jaar kon den de politie evenwel voldoende in lichtingen verstrekken voor de ar restatie van het tweetal. Hun brom fiets is in beslag genomen. Met het oog op mogelijke wraak nemingen houdt de politie de iden titeit van de bromfietser die de ro vers achtervolgde en van de twee jongens die de politie inlichtingen veFfltrekten, geheim. VOOP moei u tocli bij Dit is niet zo maar een aan bieding Nylons, neen, dit is een speciale verkoop „Kori" naad loze Nylons van 1,95 per paar. Juist nu blijkt dat de inceresse voor betere Nylons groeiende is, komen deze „Kori" Nylons, een kwaliteitskous uit de betere series meer ih de belangstelling. Morgen koopt U deze naadloze Nylons voor een ongekend lage prijs, per paar voor nog géén negentig cent. denier 1 Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze ori ginele „Kori" naadloze Nylons in alle maten en de meest mo derne kleur per paar voor bijtijds uit de wagen springen en kwant met de schrik vrij. Door de geweldige ravage die bü de aanrijding ontstond, werd de ge hele weg afgesloten. De rijkspolitie en de gemeentepolitie van Woerden hebben gedurende de gehele morgen het verkeer moeten omleiden. Op de kruising Pleinweg-Wol- phaertsbocht te Rotterdam- Zuid botste donderdagavond de 17 jarige zager Jan Nienoord uit de Korhaanstraat met zijn bromfiets tegen een autobus van lijn 50. Met een schedelbasisfracluur. hoofdwon den en een gebroken been werd hij naar het Diihzigtziekenhuis ge bracht, waar hü in de afgelopen nacht overleed. De 70-jarige wielrijder P. J. Kuü laers is woensdag te Breda aange reden door een personenauto. De oude man stak per rijwiel de voorrangsweg over zonder op het verkeer te letten. Enkele uren later is hü in het Sint- Ignatiusziekenhuis aan de gevolgen overleden. Even buiten de bebouwde kom van Rhenen kwam gisteren een be stelauto in frontale botsing met een bus van de Nederlandse Buurtspoor- maatschappü. Daarbij werd de be stuurder van de bestelwagen, de 36- jarige heer P. Selissen uit Beneden- Leeuwen op slag gedood. Zijn vrouw en hun beide dochtertjes, respectieve lijk drie en vijf jaar oud, werden licht gewond. (Van een onzer verslaggevers) Een complete autodienst zetten de inwoners van Numansdorp op touiv om een in moeilijkheden zittende invalide dorpsgenoot te helpen. De dochter van de heer H. Bos, mevrouw C. L. Ouwens, ligt reeds vijf maanden in het sanatorium in Dordrecht, waar zij enkele maanden geleden het leven schonk aan een kind. Haar echtgenoot en ouders ver zorgden het kind. Nu moet echter de man van de jonge vrouw ook in het sanatorium worden opgenomen. Dit berekent voor de heer H. Bos, die sinds 1958 invalide is, een slag. Om hem over deze moeilijkheden heen tc helpen heeft de overbuurman van de heer Bos (W. Poortvliet, Voor straat 43) een gratis autobusdienst georganiseerd voor de getroffen ouders. Hij wil een voldoende aantal auto mobilisten opwekken om mee te doen, zodat de heer en mevrouw Bos hun dochter een schoonzoon regel matig een bezoek kunnen brengen. Op het ogenblik hebben zich al jjf zes automobilisten spontaan gemeld. Men rekent echter op in toraal veertig tot vijftig auto's. DEN HAAG (ANP), Prins Bern- hard is vandaag, vergezeld van zijn adjudant, kolonel C, C. Geertsema, per vliegtuig uit Italië naar Beetsjoeanaland vertrokken. Als president van het 'World Wildlife Fund' zal de Prins zich op de hoogte stellen van de rmtuurbe- senermïngsproblemen in Beetsjoea naland, dat een van de rijkst over gebleven natuurgebieden is in Afrika. De Prins wordt midden september in ons land terugverwacht. (Van onze soc.-econ. redactie) General Banden en Rubber Maatschappij Holland, de dochteronderneming van een groot Amerikaans bandencon- cem in Amsterdam, heeft op nieuw een zeer slecht jaar ach ter de rug. Het exploitatiesaldo daalde van 1,9 miljoen tot ruim 1 miljoen. Na aftrek van afschrijvingen resteert een winst van slechts ƒ36.000 (v. j. 1.018.000) welk bedrag in minder ring op het verliessaldo van voor gaande jaren wordt gebracht. Op de balans resieert nog een totaal ver lies van ƒ4,6 miljoen uit voorgaande jaren. De directie noemt in het jaarver slag als voornaamste oorzaak van de opnieuw opgetreden terugslag de on mogelijkheid om het produktieappa- raat volledig te bezetten door moei lijkheden in de arbeidsvoorziening van de fabriek. Eind 1962 waren de grootste moei lijkheden op dit gebied echter over wonnen. De produktiviteit is inmid dels weer op een meer normaal peil gekomen, hoewel in de eerste maan den van 1963 nog een onderbezet- tingsverlies werd geleden. Een nieuwe tegenslag is echter, da' de concurrentiestrijd in de banden- sector sterk is verscherpt, een ont wikkeling waaraan General Banden zich niet meer heeft kunnen onttrek ken. De beste mogelijkheid zich hier te gen te wapenen lijkt de directie de capaciteit te vergroten opdat de kost prijs verlaagd kan worden. Nieuwe uitbreidingen van de fabriek zün in middels aangevangen. (Van een onzer verslaggeversi Twee zusjes uit de gemeente Hal steren, de 18-jarige P. V. cn de 37- jarige T. V. hebben woensdagmiddag een spelletje met hun leven gespeeld. B(j wachtpost 9 langs de spoorlijn Bergen op ZoomRoosendaal gingen zü de spoorlijn op cn trokken zich niets aan van de trein die uit de richting Roosendaal naderde. Zü bleven net zolang staan tot de trein bestuurder meende de meisje te heb ben aangereden. Hij remde sterk af, doch zag daar na niets meer langs de lijn. Aan het station te Bergen op Zoom deed hij dadelük aangifte. Later trof de poli tie in de omgeving van de wachtpost de meisjes aan, die vertelden 'voor de pret' op de spoorbaan te zün gaan staan toen de trein in voile vaart naderde. Pas op het laatste moment sprongen zij opzij terwijl de trein langs hen heen raasde. Tegen de meisjes is proces-verbaal opgemaakt. navertentie l.M. Over zevenendertig jaar staat boven de kalender 2C00. Zeven endertig jaar is een hele tijd, maar de meeste Nederlanders (volgens de huidige gezondheids toestand allen die 35 en jonger zijn) zullen het jaar tweeduizend .^eleven. Hoe zal de wereld er dan uitzien en ho-^ zal het in het bijzölKjer In ons land gesteld zijn? Daarover kunnen wij allemaal wel eens-filosoferen, maar wan neer een nan als prof. ir. Jac. Thijsse dat ddk>t, heeft het meer betekenis. Hij is planoloog en be schikt over gegeveiHK die hem in staat stellen althanJ bü benade ring een beeld van de Nederlandse samenleving te geven. Het blijkt, dat prof. Thijsse de toekomst niet somber inziet. Nederland zal ln het jaar 200t! niet alleen ruimte bieden aan de' 20 miljoen inwoners, die hij ver wacht. het zal zelfs nog een 'leef baar' land zijn. YTTij nemen dat op zijn gezag 'v graag aan. maar dan zai er toch wel iets moeten gebeuren. Dan zal men zeer doelbewust in dustriegebieden. woongebieden en gebieden voor ontspanning moe ten aanwijzen, op verantwoorde grootte moeten brengen en hou den. Met andere woorden: Men zal een reeks goeu uitgewerkte plannen moeten ontwerpen en vooral! uitvoeren. De beperkte run.ite, waarover wij ln Nederland beschikken, moet roet verstand worden gebruikt. Het ls duidelijk, dat men mes deze ruimtelijke ordening niet moet wachten tot het jaar 2000. Als men er vandaag mee begint, is men elgerJijk al te laat. En nu bestaat er al wel een wet op de ruimtelijke ordening, maar het effect daarvan is voorlopig maar gering. Geluiden zoals prof. Thijsse nu heeft laten horen kunnen hun nut hebben, omdat zij de verant woordelijke instanties nog eens goed met de neus op de feiten drukken en hen wellicht kunnen brengen tot de daden, waarvoor het de hoogste tijd is. Want wij willen, dat er voor ons en'of onze kinderen over de korte tijd van zevenendertig jaar ook nog plaats is. Kr dreigt een botertekort. Dank ■L' zij exporteurs die van een grenswijziging bij Elten gebruik maakten 2200 ton boter buiten de douane om het land uit te krij gen. De heer Buisman deed aan dat kunstje mee. voor 90CKEon. Hij cntliep de douanerechten. En ver diende goud. Wegens het dreigend tekort kocht de heer Buisman 2100 ton Amerikaanse boter, op honderd ton na precies de hoeveelheid dus die Buisman en zün vrienden zon der douanerechten Duits maak ten. Nederland kan Bulsmans Amerikaanse boter krijgenals het meer betaalt en niet de ge bruikelijke invoerheffing van drie kwartjes per kilogram vraagt. Anders weet de heer Buisman wel andere wegen. Want Buisman wil meer goud. Met een verbijsterend cynisme stelt hier de handel zijn wetten. ODletten wis wint. DEN HAAG (ANP) Op 1 augustus waren bij de Dienst Luister- enKük- gelden 1.464.654 televisietoestellen aangegeven tegen 1.447.119 per 1 juli. Op 14 augustus waren het er alweer 1.470.781. Er waren op 1 augustus 2.634.034 geregistreerde radio's tegen 2.630.177 op 1 juli. Het Rantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 augus tus 462 021 t-gen 403 301 op 1 juli. (Van een onzer verslaggevers) De vraag of de 34-jarlge Ameri- kaan C. IV. Wallace (die in Neder land twee jaar gevangenisstraf heefi uitgezeten wegens het bezit van ver lovende middelen) zal worden uit- AdvertenLic l.M. gewezen, is donderdag opnieuw aan de orde geweest, nu voor de Hoge Raad in Den Haag, waar de plei dooien in cassatieberoep werden ge- gehouden. Zijn verdediger, mr. J. H. Smccts, voerde bij de Hoge Raad veertien cassatiemiddelen aan tegen het ar rest van het hof. Onder andere be toogde hij dat de Nederlandse vreemdelingenwet verouderd is en niet meer in overeenstemming is met de bepalingen van het verdrag van Rome wat de rechten van de mens betreft. Volgens dit verdrag var, Rome is, naar de mening van de pleiter, het uitwijzingsbeleid niet meer geheel aan de- overheid overgelaten, zodat de rechter wel bevoegd is over dit overheidsbeleid te oordelen. Mr. Smeets herhaalde dat uilleve ring aan de Verenigde Staten neer komt op een verkapte uitlevering en dus een onrechtmatige daad zou zijn. Hij vroeg vernietiging van het vonnis van het hof. Voor de staat pleitte jhr. mr. P. rh. Six die er op wees dat de Ame rikaan. die niet over geldige papie ren beschikt, alleen maar naar de Verenigde Staten kan. Zou hij niet worden uitgeweken, dan zou dat be tekenen dat Nederland gastvrübeid ging verlenen aan vreemdelingen zonder paspoort. Wat de detentie betreft staat het verdrag van Rome uitdrukkers toe dat in geval van een uitwijzings- of uitleveringsprocedure de betrokkene wordt gedetineerd wanneer de nrn- ceaure eenmaal aan de gang is.' Hü legde er de nadruk op dat ültwüzing ook in dit geval iets geheel anders is dan uitlevering. De procureur-generaal zal 22 augustus conclusie nemen.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1