i Zevende dode in week bij middenbermongeluk Margriet danst op bruiloft Si Agent scliiet Fin in been alle Ierse ongezouten boter kopen Ieren standbeeld en heuvel geven Overspannen in kliniek HELP MET DIT ETUITJE m I GRATIS UW RODE KRUIS Vier gewonden na explosie op jacht mmmmm Indonesische zeelieden passagieren in Amsterdam Off icier en op stadhuis ontvangen Cafe bezoeker in buik geschoten met geweer Jongen stikt in douchecel Hansaplüst -Miee. rnmm HET VRIJE .VOLK MAANDAG 19 AUGUSTUS 1963 PAGINA 3 WMSSSmStm lm WMmè (Van een onzer verslaggevers) Vol vlaggetjes en lachende, zwaaiende opvarenden is zondagmorgen het eerste Indonesische schip na het verbreken van de handelsbetrekkingen het Noordzeeka naal opgevaren. In Amsterdam wachtten al enkele familieleden en kennissen van bemanningsleden op de kade en de hele dag door bleven ze van overal uit het land binnendruppelen op de Thamrin, die in de Coenhaven is afgemeerd. Het lossen van de lading nam zeer weinig tijd in beslag. Voor Nederland had men slechts 48 postzakken aan boord. Ook lag er nog maar een heel klein partijtje lading te wachten op de Thamrin, die woensdag weer naar Djakarta vertrekt, om over vier maanden (de Djakarta Lloyd vaart haar maandelijkse dienst op Amsterdam met vier schepen) terug te keren. 'Geiveldig 1 100 jaar Internationaal Rode Kruist Koop iu een étuitje Hansaplast tegen de normale prijs van 75 ct. De netto opbrengst is voor het Nederiandsche Roode Kruis. Zie raambiljetten bij apotheker en drogist (Van een onzer verslaggevers) In de jachthaven van Delf zijl ligt een trotse driemast bark stilletjes weg te rotten. In de huid boven de waterlijn gapen gaten zo groot als kloos termoppen. Het schip met zijn schitterende boegbeeld van 'De Suete Deerne' verkeert in een haveloze toestand. Al vier jaar lang is er niets gedaan aa> het onderhoud. Dalende lijn Rendement vergroten i Tariefsverhogingen Op naar de top van de Euromast Opgewekt welkom voor de Thamrin Dan zonder officieel vertoon, zoals Eerste Indonesische schip meert in de Amsterdamse Coenhaven, tot een ver verleden behoren, ant woordt hij: 'Nou dan hebben ze vroeger op school toch ook maar schoolboekjes in de handen gedrukt die ver uit de tijd. waren.' Aan het eind van onze boottocht vertelt de student-gids. dat hij alleen in zijn' vakantie voor gids speelt on> zo wat geld te sparen voor zijn stu die. 'Ik verdien hier weinig en hoop dan ook dat de passagiers mij niet zullen vergeten.' Advertentie T.M. HJZir'Z i r>; '"!c .Wondverband jii vlMKM* gebeurd. Dit kostte aan de 21-jarige Duitser O. B. uit Weseke (Did.; het leven. De auto waarin het slachtoffer zat raakte uit de bocht, doordat de bestuurder verblind zou- zijn door een tegenligger. De auto reed tegen een benzinepomp en kwam tachtig meter verder op de kop op het fiets pad terecht. De benzinepomp werd finaal afgerukt. De andere inzitten den van de auto, een broer van het slachtoffer en een Nederlandse be roepsmilitair uit Amsterdam, bleven ongedeerd. {Van een onzer verslaggevers) Zaterdag ontstond brand in het Belgische motorjacht Walter, dat in de nieuwe jachthaven te Kortgene lag. De eigenaar van het scheepje, de heer E. Voet, had juist de tank met brandstof gevuld en de motor ge start, toen door nog onbekende oor zaak een explosie ontstond. De kleren van het 2 ié-jarige zoon tje van mevrouw Voet, Walter, die van nylon waren, stonden meteen in lichter laaie. Mevrouw Voet pakte het kind op, sprong op de steiger en dompelde het kind vervolgens in het water om het vuur te blussen. Be halve mevrouw Voet en haar zoon tje werden ook de twee andere zich aan boord bevindende personen ge wond. Het waren de heer en mevr. Kerckhoven. De vier gewonden werden in het ziekenhuis in Goes opgenomen, de heer Kerckhoven kon na behandeld te zijn, het ziekenhuis weer verlaten. Het jongetje is er ernstig aan toe. Het jachtje was niet verzekerd. (Van een onzer verslaggevers) De 28-jarige marineofficier H. Jar- man uil Wassenaar, gelegerd in Den Helder, is zaterdagmiddag op rijks weg 4a tussen de rotondes te .Rijswijk en Voorburg om het leven genomen. Zijn auto schoot over de middenberm en ramde op de andere rijbaan een bestelwagen. Het is het zevende on geval in goed eën week lijd waarbij een niet beveiligde middenberm een slachtoffer eist. De heer Jarman wilde uitwijken voor een hond. De bestuurder van de bestelwagen, de 24-jarige TV-mon- teur J. Hampel uit Rijswijk, werd ge wond. De 58jarige J. Thle uit Zaandam werd zaterdag op de Schipholweg bij de IJweg ter hoogte van Zwanen burg gedood bij een botsing. Zijn 22- jarige zoon J. Thie en de fotojourna list K. Pot uit Zandvoort werden zwaargewond in het St.EIisabethzie- kenhuis te Haarlem opgenomen. In Amsterdam-West op de Haar lemmerweg bü de Burg, de Vlugtlaan werd de 80-jarige automobilist G. Martynse gedood bij een aanrijding met een auto van de 58-jarige En gelse vice-consul Ronald Strigner die in Zanctvoort woont. De 52-jarige mevrouw Martiinse en de neer Strig ner werden gewond. In Lunen op de rijksweg Den EoschNijmegen is zaterdagmiddag ie 5l-jarige directeur van gemeente werken uit Wychen. de heer Th. H. A. de Hair gedood bij een kettingbot sing. Zijn vrouw werd ernstig en hun wide kinderen licht gewond. In Enschede is zaterdagnacht od Te Hengëlósèst'raat dé 22-jarige J. K. Schildkamp uit Hengelo om het leven gekomen by een gecompliceerd on- ?eval waarbij hy door twee auto's werd overreden. De jongeman reed sp een scooter en viel op een onver licht weggedeelte. Twee echtparen die het zagen ge beuren trachtten de andere twee wa- ïens te waarschuwen, waarbjj de lieer Ten Donkelaar en mevrouw Zinke eveneens werden aangereden en ge wond raakten. In dezelfde gemeente is zater dagnacht nog een dodelijk ongeluk vandaag, wanneer kapitein Honk Liong Lee en zijn officieren en de loeo-burgemeseter van Djakarta, mr. Henk Ngantung, die vanaf Londen meevaart als passagier, ontvangen svorden door het gemeentebestuur van de hoofdstad. 'Onze verwachtingen zijn hoog ge spannen. We hebben vroeger van onze leraren zoveel over Nederland gehoord en geleerd, dat u kunt be grijpen hoe nieuwsgierig we zijn.' Dit zeiden gistermiddag drie be manningsleden van het Indonesische schip Thamrin, die in Amsterdam aan het passagieren waren. Deze In donesische zeelieden, tweede stuur man Leo Pattihuhuan, machinist J. Mohodompit en telegrafist K. Bino! waren nog nooit in ons land geweest. Op de doortocht door de hoofdstad valt hui. als eerste de vriendelijkheid van de Amsterdammers op. 'Iedereen is hier vriendelijk en voorkomend.' Wanneer we op het IJ zijn aan gekomen tijdens een rondvaart ver tellen we hun van de reusachtige werkzaamheden voor de bouw van een tunnel onder het IJ. Onze Indonesi sche gasten kijken eens over het wa ter, je ziet ze de afstand schatten, waarna stuurman Pattihuhuan hun gevoelens met de volgende woorden tot uitdrukking brengt: 'Een gewel dig werk, maar ja de beste, water bouwkundige ingenieurs komen nu eenmaal uit Nederland en die jon gens kunnen bijna alles.' We komen ook langs enige bedrij ven die vroeger vestigingen in Indo nesië hadden. Ze wijzen elkaar op deze firma's, aisof ze willen zeggen: 'Kijk, dat kennen we, dat hebben we gemeenschappelijk (gehad).' Blij zijn ze. wanneer de rondvaart boot bij een van de weinige-molens van Amsterdam stopt. 'Kijk. een mo len.' roepen ze bijna alle drie tege lijk. Daarna beginnen ze ons druk te vertellen over de vele Nederlandse molenverhalen die ze van hun school meesters hebben gehoord. 'Tot nu toe hebben we ze echter alleen maar op prentjes gezien.' Machinist Mohodompit vraagt ons direct daarop, half schertsend, half ernstig, of er nu ook nog trekschuiten in ons land zijn. Wan neer we hem vertellen dat deze al Ik kijk mijn reisgenoten eens aan en ben al bang een tirade te moeten aanhoren over die Nederlanders die altijd maar op geld uit zijn. maai dat pakt heel anders uit. Tweede stuurman Leo Pattihuhuan, van het drietal verreweg het spraakzaamst, is direct enthousiast: 'Dat is nog eens een man. Een student die wil werken om zijn studie te kunnen betalen, ge weldig. Bij ons denken de meeste studenten er niet aan om geld te verdienen met een ondergeschikt baantje.' Bij onze verdere tocht door de hoofdstad komen we tenslotte ook in de nieuwe tuinsteden van Artster- dam. Ze vinden de huizen prachtig, maar er is toch maar heel weinig ruimte overgelaten voor tuinen en parken, vinden ze. 'Daar is bij ons in een stad ais Djakarta toch wel beter voor gezorgd.' is hun mening. Eveneens unaniem zijn ze in hun lof voor de rust in deze tuinsteden. want, vinden - ze: 'Die binnenstad van jullie is toch,.wel heel.erg druk. Daar wordt je nerveus van. Het is er nog drukker dan bij ons in Dja karta.' Geld ontbreekt om jeugdherbergen te moderniseren Dat schip is de jeugdherberg van Delfzijl, de jeugdherberg Pie'.er A. Koerts, een geschenk van een Ame rikaan afkomstig uit Delfzijl. De stichting die het schip moet beheren, heeft geen geld voor hei onderhoud. De situatie is haast ka rakteristiek ie noemen voor de jeugdherbergen. De Jeugdherbergen in Nederland vc-rkeren in een malaise. Het aantal overnachtingen is dalende, de be kendheid bij de jeugd neemt af, het onderhoud van de gebouwen is met op peil, de nodige investeringen ont breken en de Stichting NJHC werkt met verlies en verdient zelfs de be scheiden afschrijvingen niet. Ver leden jaar bedroeg het tekort 59.000 gulden, evenveel als het voorgaande jaar. De directie maakt plannen en zint op nieuwe mogelijkheden. De moge lijkheden zijn er. en de plannen lig gen klaar. Maar de allernoodzake lijkste vernieuwing van de 48 Neder- .landse jeugdherbergen ,zou 'reeds 1,25 miljoen gulden kosten. Dat geld hs er niet. Er Is een hele reeks redenen te noemen waarom het aantal over nachtingen in de Nederlandse jeugd herbergen, dat toch altijd nog zo'n 500.000 per jaar bedraagt, zich de laatste jaren in dalende lijn beweegt. De verkeerde indruk die de jeugd heeft van de jeugdherberg, de on bekendheid met de NJHC, de ge breken aan de accommodatie en het tekort aan service. Die accommodatie en die service wegen zwaar. Een vierkante zaal met hoge ramen, volgezet met bed den boven elkaar is bepaald geen aanlokkelijk nachtverblijf: Eén kraan op de zeven gasten is niet ongewoon in een jeugdherberg. Lang niet over al zijn warme douches aanwezig. Vrijwel overal is slechts één dagvér- blijf, waar ailes moet gebeuren, eten, brieven schrijven, lezen en recreatie. De povere accommodatie Is er ook al de oorzaak van dat de jeugdher bergen er meestal zo slecht in slagen buiten het vakantieseizoen gezel schappen aan te trekken voor con gressen, vergaderingen en andere ac tiviteiten. De jeugdherbergen zijn er eenvoudig niet op ingericht. Het is de mensen in het kleine kantoor aan de Amsterdamse Tulp straat, waar de NJHC haar hoofd kwartier heeft wel duidelijk waar de schoen wringt. Alleen: de oplossing stuit op grote bezwaren. De onbe kendheid met de jeugdherbergen bij voorbeeld is via reclamecampagnes op te heffen. Alleen het reclame budget dat daarvoor nodig is ont breekt. 'We moeten het rendement van de jeugdherbergen vergroten. We gaan de komende jaren investeren in de bestaande gebouwen. Aan- nieuw bouw denken we voorlopig niet meer,' zegt mr. J. van der Harst, adjunct-directeur, van de stichting -NJHC.'. ■Wat hem voor, ogen staat is een modern jeugdhotelbedrijf,dat meer :service aan de bezoeker biedt, meer comfort ook, maar met handhaving van de huiselijke jeugdherbergsfeer, die nog altijd, wordt beschouwd als de grootste troef tegenover de zui ver commercieel geleide bedrijven. Het plan Is goed, maar het is voorlopig nog niet verwezenlijkt. Er heerst onder de jeugdherberg- ouders enig onbehagen. Zij ploete ren voort in gebouwen waarvan vele niet aan de eisen voldoen. Ze hebben in de zomermaanden een zeer druk bestaan, waarin bepaald geen plaats is voor nieuwe activi- teiten. Ze werken voor een zeer sobere beloning en ze zien weinig perspectief voor de toekomst. Hun vakbond, de Algemene Be drijfsgroepen Centrale, is over het sociale beleid van de NJHC niet bijsster te spreken. Salarissen tussen de zes- en achtduizend gulden vcor man én vrouw samen z(jn regel. Dat is niet veel, maar het is voor hen toch niet het grootste vraagstuk van het ogenblik. Veel meer kwelt bij de jeugdherbergouders de vraag wat de toekomst zal bieden. Zal de nieuwe aanpak van zaken, ook met zich mee brengen, dat men een ander type be heer van de jeugdherberg wenst? Zal men naar andere krachten willen omzien, zal men met name jongeren willen aantrekken? Zo ja, wat zal er dan met de huidige jeugdherbergouders moeten gebeu ren? Zo ligt de zaak niet, zegt de direc teur van de NJHC. Inderdaad, in de toekomst zal de rol van gastheer en gastvrouw veel meer nadruk krijgen. Als we voort- kunnen gaan op de weg die wij wensen, te volgen,, dan zuilen de personeelsstaven inderdaad groeien en dan zullen de ouders meer bedrijfsleiders worden. wy hebben alle vertrouwen dat onze huidige stal die taak aan kan. Alleen, wij kunnen geen concrete plannen op tafel leggen. Op dit ogenblik heeft de NJHC een hotelbedrijf met zesduizend bed- (Van een. onzer verslaggevers) Kapitein H. Lee, de gezagvoerder van bit Indonesische schip SI. H. Thamrin. heeft het vandaag in Am sterdam druk gehad. In de vroege morgenuren ontving hij aan boord een delegatie van de Amsterdamse haven, direct daarna volgde de of ficiële ontvangst op het stadhuis. Burgemeester Van Hall bood alle aanwezige* Indonesiërs bij deze ge legenheid fotoboeken over de hoofd stad aan. Hij was in gezelschap van enkele wethouders en vele gemeente raadsleden. Mr. Van Hall ze ite ho pen, dat de komst van de Thamrin het begin zal zijn van een nieuwe, goede verhouding tussen Indonesië en Nederland. Tijdens de zeer hartelijke ont vangst wapperde van het Amster damse stadhuis de roodwitte Indo nesische vlag naast de Nederlandse driekleur. In het Havengebouw is de gasten vervolgens eij lunch aangeboden. den. De investeringskosten per bed bedragen rond 5000 gulden. De to tale personeelskosten zyn meer dan drie ton per jaar. Er zal gold ge vonden moeten werden, daar draait alles om. Dat geld, het Is duidelijk, zal uit subsidies moeten komen. Tariefs verhogingen hebben in het verleden niet geholpen. Er is er weer een op komst, maar het staat reeds van te voren vast dat daarmee de moei lijkheden de wereld niet uit 2ullen zijn. Nu Is 11.75 voor een nacht slapen en een zelfde "prijs voor een warme maaltijd een zeer laag be drag, dat is toegegeven. Maar zeer drastisch wil de NJHC de tarieven toch ook niet verhogen. Als ze haar sociale functie ten aanzien van de Jeugd wil blijven vervullen dan mo gen de prijzen niet in de commer ciële sfeer komen te liggen. Met een zekere afgunst kijkt de di rectie naar de schitterende jeugd herbergen in Duitsland. Maar cD.ar bestaat dan ook een voortreffelijke subsidieregeling. In de Bondsrepu bliek komt de situatie er In het kort op neer. dat de jeugdherbergorgani- satie slechts voor tien percent van het nodige geld hoeft te zorgen, voor de rest zorgt de overheid. In Nederland geeft het rijk een subsidie van twintig percent op de nieuwbouwkosten. Maar aan nieuw bouw heeft de NJHC juist in het geheel geen behoefte. Het bouwen van een jeugdherberg kost ettelijke tonnen. Tachtig percent daarvan is meer dan waaraan het bestuur kan denken- (Van, een onzer verslaggevers) In de Jodenhouttuinen te Amster dam heeft een agent van politie In de nacht van zaterdag op zondag een 21-jarige Finse zeeman met een pistool in het onderbeen geschoten. De Fin had een motor gestolen. Rijdend op dit voertuig werd hij aan gehouden door het personeel van een surveillance-auto. De man gooide de motor tegen de grond en wilde vluch ten. Toen een agent hem de weg ver sperde, sloeg hij deze met een ferme vuistslag tegen de grond. Een collega van de agent loste daarop drie waar schuwingsschoten in de lucht. De Fin verschool zich onder een handwagen. Toen de tweede agent /bij hem kwam en hem sommeerde zich over te geven, kreeg ook deze een slag in zijn gezicht waarna de man op nieuw vluchtte. De agent loste op nieuw een waarschuwingsschot, doch toen de vluchteling hierop niet rea geerde, schoot hij hem in een onder been. De Fin was ondanks zijn verwon ding nog zo wild, dat hij geboeid moest worden voor hij naar een ziekenhuis kon worden overgebracht. Daar bleek dat de kogel het bot had versplinterd. De man is ter verpleging opgenomen. Voor het Gouvernementshuis in Maastricht danste zaterdag Margriet de Cramognon, op de tonen die de fanfare Concordia ten gehore bracht b(j de bruiloft van haar vriendin Jenny Ilouben, dochter van de com missaris der Koningin in Limburg. Prinses Margriet was (met een grote schaafwond aan haar linker been) uit het tlallaanse vakantiever blijf van het koninklijk gezin over gekomen om het huwelijk bij te wo nen. Mej. Jenny Houben trouwde met 'de enige zoon van burgemeester Mer- kelbach van het Zuidlimburgse Wit- (cni. SCHIPHOL (ANP) Prinses Margriet is vanochtend in een vlie gende storm van Schiphol terugge keerd naar het zonnige Italië. Zü maakte de reis samen met de twee zoons van de commissaris der Ko ningin in Limburg, de heren F. en Ph. Houben, die eveneens met va kantie gaan in Italië. (Van een onzer verslaggevers) In café De IVierk in de Plusstraat te Tilburg beeft zaterdagavond een onbekende bezoeker maar de poli tie vermoedt een woonwagenbewoner een andere bezoeker, de heer Don ders uit Tilburg, met een fiaubert- geweer in de buik geschoten. De dader was eerder op de avond uit het café gezet wegens wangedrag. Hy verdween en keerde usama terug mét het geweer. De heer Donders, die hem het wa pen wilde afnemen, kreeg een schot in de buik vanaf een halve meter af stand. Hij werd in allerijl naar het ziekenhuis vervoerd waar de kogel operatief werd verwijderd. Levensge vaar Is er niet meer. De dader ging na het schot aan de haal, achtervolgd door een broer van het slachtoffer. Tijdens deze vlucht werd vanuit het struikgewas in een plantsoen nog geschoten, maar nie mand werd geraakt. (Van een onzer verslaggevers) De vyftienjarige Jaap Stolier uit Oostzaan, die met zijn ouders in Ugchelen logeerde, is zaterdagavond laat dood gevonden in de douchecel van het huis waar hy zijn vakantie doorbracht. Sectie bracht aan het licht dat de jongen gestikt is. De ventilatie in de badcel moet onvoldoende zjjn ge weest. iiiniiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii DUBLIN (Reuter, ANP) Boterhandelaar H. Buisman uit Leeu warden heeft zaterdag in de Ierse hoofdstad aangekondigd, dat hij alle beschikbare Ierse ongezouten boter drieduizend ton wil kopen. Overigens bleek hij nog niet met enige vertegenwoordigers van de Ierse afzet-organisatie voor 2ruivel te hebben gesproken. En by boter alleen bleef het niet. De handelaar vertelde bovendien de Heuvel n Doon te hebben gekocht, een lap grond van zo'n slordige 31 hectare, aan de rand van het Corrip- meer. Hij zal deze heuvel de Ierse natie aanbieden. Waarom? Omdat, zo zei de heer Buisman, hij de heu vel wilde behoeden voor exploitatie door Duitsers die er een complex vakantiehuisjes wilden bouwen. Ten slotte had de heer Buisman het plan het standbeeld van de Brit se oorlogsheld admiraal Lord Nelson, dat in het hartje van Dublin staat, te vervangen door een beeld van de Ierse president Ramon de Valera. Hij wil het gemeentebestuur er 100.000,— voor geven. Overigens is men er in landbouw- kringen lang niet gerust op of een drastische verhoging van de boter- prijs zoals de Leeuwarder boterhan delaar die wenst, we! In het belang is van de boterafzet op lange termijn. Het Fries Landbouwblad, officieel orgaan van de Friese Maatschappij van Landbouw, verwacht in een marktoverzicht zelfs dat wanneer de prijzen in ons land inderdaad met 40 cent per kilogram worden verhoogd, de export naar Engeland, indien de exporttoeslag niet wordt verhoogd, sterk zal dalen. Advertentie LM. De heer Buisman is zo vernerren w(j in hoogst overspannen toe stand op Schiphol aangekomen, alwaar hij tijdelijk in de perma nente ruimte zou zijn onderge bracht. Tijdens het vervoer per GG en GD zou de heer Buisman een broeder hebben lastig gevallen en tjjdens dat incident de uniform van de verpleger hebben beschadigd. Te vens ^zou de heer Buisman zo verluidt tjjdens het vervoer een ruit hebben vernield. Nadat de GG en GD met verschil lende instanties overleg had ge pleegd, werd de heer Buisman voor observatie naar de Valerluskl'iniek overgebracht.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1