Jacht enige uren speelbal ruwe zee voor tweede maal in twee jaar op onze Man zette gaskraan open, twee vrouwen getuigen Hij was zelf buiten de deur tegen nieuwe c.a.o. in Horeca-sector Stoomkraan kantelt bij zeer harde wind Boterhandelaar Buisman is overspannen Kort geding van pension hondster Gewonde soldaat uit Suriname Koppelbazen Onderzoek in 'bandenzaak' over de grens M zó lekker zó gezond plezierige vakantie! daar staat BAYER achter HET VRIJE VOLK DINSDAG 20 AUGUSTUS 1963 PAGINA 3 Mislukt huwelijk Wachten hij jacht We hebben niets meer met versgebrande hazelnoten, roómcaramel en voilemelk chocolade Benauwd Kamerlid Koopman naar buitenland Kantoorbediende aan grens onderschept (Van een onzer verslaggeefsters) In de ruwe zee bij Wassenaar hebben twee Duitse toeristen een angstig avontuur beleefd. Met hun zeiljacht Roompot, een tweemaster, waarmee zij in de middag uit IJmuiden waren vertrokken, werden zij op de golven heen en weer geslingerd om ten slotte midden in de nacht met het jacht op het strand te worden geworpen. De beide opvarenden; de 30-jarige koopman Werner Ade uit Stuttgart en de 22-jarige Brigitte Loibl uit Munster, konden onge deerd uit het jacht kruipen. In het schip vond de Wassenaarse politie een kranteknipsel, dat. Werner Ade zorgvuldig had bewaard: het was het verslag uit Het Vrije Volk van 27 juli 1961 over de schipbreuk, die de heer Ade twee jaar geleden ter hoogte van Den Helder had geleden De Wassenaarse politie ontfermde zich over het zeiljacht. (Van een onzer verslaggevers) Probeerde de 32-jarige Amsterdamse carrosseriemonteur Frits Frederik K. zaterdagnacht 10 november werkelijk zijn vrouw en twee dochtertjes door gasverstikking om het leven te bren gen, or was de lezing juist die hij gistermiddag voor de Amsterdamse rechtbank van de zaak s-af. en had hij de hand aan zich zelf willen slaan? De zeer bezwarende verklaringen dat w niet meer van me hield. Op van de twee belangrijkste getuigen, ae bewuste avond, toen ze beloofd de echtgenote van Frits K., de 25 jarige Catherlna K-—van Rhoon en een bovenbuurvrouw stonden lijn recht tegenover.de versie die de ver dachte gaf.. Volgens de tenlastelegging had ver dachte de slang van het gastoestel in zijn woning aan de Da Costakade doorgesneden terwijl zijnvrouw, die reeds geruimetijd gescheiden van haar man sliep, met haar twee doch tertjes in de voorkamer in bed lag. Verdachte zou daarna de deuren in het huis hebben geopend, waardoor het gas de voorkamer kon binnen stromen. De man zou vervolgens gewikkeld in een deken op de overloop zijn gaan slapen. Zijn vrouw zou echter van het tikken van de gasmeter wak ker zijn geworden, de hoofdkraan hebben dichtgedaan, de ramen heb- bèn geopend en na een korte speur tocht door het huis haar man op de overloop hebben aangetroffen. Ook de bovenbuurvrouw van ver dachte, de 33-jarige mevrouw A. Hak, kwam - ter zitting verklaren dat zij, ■nadat zij beneden, rumóer-had ge hoord, de man in de bewuste nacht ■voor de gesloten deur op de overloop had zien liggen; Verdachte beweerde echter niet op de overloop-te zijn geweest. Het was slechts zijn bedoeling om zelfmoord te plegen. Omdat het tot hem zou zijn doorgedrongen dat zijn huwelijk onherroepelijk schipbreuk had gelo pen. ('Mijn vrouw, mijn kinderen en mijn werk betekenen alles voor mij'). Hij was, zo verklaarde hij. in de keu ken gaan liggen, maar had na drie minuten de gaskraan zelf dichtge draaid en zijn vrouw gewekt. Frits K.. een kleine, grauwbleke man. die zo nu en dan nerveus en schrikachig de rechtszaal inkeek deed het relaas van zijn mislukte huwelijk. 'Vijf jaar geleden zijn wjj getrouwd en er waren meteen in het begin al moeilijkheden, ook met mijn schoonmoeder. De laatste twee weken drong mijn vrouw er geregeld cp aan dat 11: weg zou gaan. Ze zei De Duitse toeristen waren zonuag- middag om half vier uit IJmuiden vertrokken. Langs de kust wilden zij naar Scheveningen, waar zij hun va- kantie doorbrachten. In de avond stak er echter een flinke wind op. Toen de motor uitviel werd het scheepje een prooi van de golven. Hel dreef gelukkig in de richting van de kust en omstreeks middernacht ftoimoit ue opvareuuen gescnruKKeu mgar ongedeerd op het strand stap pen. Het tweetal is te voet over het strand naar Scheveningen gewandeld. (Van een onzer verslaggevers! 'Pension Rcnova is een pension waarover veei klachten zijn binnen gekomen bij de plaatselijke VVV: een aantal kamers kan niet worden afgesloten, van andere kamers moei de deur 's nachts open blijven om wat frisse lucht toe te laten.' Deze klachten haalde mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom namens de stichting VW te Noordwijk gister middag aan voor de Haagse recht bank uit een aantal brieven in het kort geding, dat pensionhoudster mevrouw E. C. Stadler tegen de stichting aanhangig had gemaakt. Een WV-inlormatrice zou name lijk aan een Duitse toeriste hebben gezegd dat er vele klachten over het pension waren, toen de laatste had gevraagd waarom Renova niet meer op de pensionlijst voorkwam. De pensionhoudster nam dit niet. Haar raadsman mr. W. A. Heems kerk had oen groot aantal gasten boeken bij zich met tevredenheidsbe tuigingen. Daarin werd Renova o.m. een keurig netjes, fris onderhouden' pension genoemd met een goede keu ken.' De raadsman van de VVV meende dat de VVV het pension toch niet kan aanbevelen wanneer zij meer dan vijftig klachten per jaar ont vangt. 'De VVV kan beter geen dan slechte inlichtingen geven', aldus mr. Heemskerk de raadsman van de pensionhoudster. Hij vreesde, dat de kwalijke ge ruchten de broodwinning op den duur zouden aantasten. Ten slotte eiste hij dat de VW het geven van slechte inlichtingen zou staken op straffe van een dwangsom van 5000 gulden per overtreding. Zijn tegenpleiter zei: 'Er is een reeks van klachten en de VVV kan niet anders zeggen dan dat er klach ten zijn.' Uitspraak op 26 augustus. Het schip, dat een meter of vijf tien lang is. is nog een tamelijk eind op het strand, ongeveer halverwege tussen de Wassenaarse Slag en Sche veningen terecht gekomen. Het ligt op zijn kant en ook de tuigage heeft bij de stranding nogal te lijden gehad. De afgelopen nacht hebben de beide schipbreukelingen bij htm jacht gewaakt. Van slapen is niets gekomen, al hun aandacht was gevestigd op het getij. Ze hopen namelijk hun boot met de vloed weer vlot te krijgen. •Niet in één keer,' vertelde de heer Werner Ade gisteravond, toen wij hem en zijn medepassagiere Brigitte op het stikdonkere strand hadden op gespoord. 'Niet in één keer, maar we rekenen dat met elke nieuwe vloed de boot een eindje naar zee kan wor den gebracht en ten slotte zullen we weer kunnen uitvaren. Waar heen? Naar Hoek van Holland, want daarheen waren we onderweg, toen de storm ons overviel. In de Hoek wilden we onze vakantie doorbren gen.' Hij zuchtte. 'Geld om ons in zee te laten slepen hebben we niet,' zei hi.j somber. Brigitte, een montere jonge vrouw, die zich extra dik had gekleed tegen de kille nachtwake, sprak met ontzag over de geweldige golven die over boord sloegen, toen de storm hen naar de Wassenaarse kust dreef. Angst heeft ze niet gehad. 'Een hoge golf sloeg onze koffer met kleding en an dere bezittingen weg, juist toen we die in veiligheid wilden brengen," zei ze spijtig. 'We hebben niets meer. behalve wat we aan het lijf hebben.' "Maar de Hollanders verdienen lof.' vulde Wer ner Ade aan. "De hele dag zijn ze ons komen bezoeken, ze hebben eten gebracht en voor kussens gezorgd en zijn ons op alle mogelijke manieren behulpzaam geweest.' 'We hebben hier veel bekijks.' lach te Brigitte. 'We zouden wel twintig cent kijkgeld per persoon kunnen beffen.' Ook gisteravond ondanks het slechte en natte weer waagde menig een zich in het onbegaanbare zand- om een kort bezoek te brengen aan de schipbreukelingen bij hun toege takelde vaartuig. Brigitte maakte dit jaar .voor de eerste maal in gezelschap van de heer Ade de reis naar Nederland Zelf heeft de koopman al eens eerder schipbreuk geleden, twee jaar geleden bij Den Helder. Maar daar wil hij nu niet meer van horen. De stranding van nu was mede een gevolg van motorpech doordat een stuk touw in de schroef raakte, waarna men de tocht zeilende poogde voort te zetten. De motor, een auto motor, bleek ook overigens minder goed bestand tegen de invloed van zeewater. Advertentie LM. had met me te praten, zei ze iets gemeens tegen me. waardoor ik be greep dat er niets meer te redden viel. Ik wilde er toen een eind aan maken. Ik sneed de slang van het gastoestel door en ben in de keuken gaan liggen." President mr. Stradmeijer-, 'Hoe kan de buurvrouw u dan op dé over loop hebben zien liggen?' 'Mjjn vrouw en de buurvrouw gin gen met elkaar om Bovenbuurvrouw Hak legde ver volgens haar getuigenis af: 'Ik werd wakker omdat ik het benauwd kreeg. Ik dacht dat het kolendamp moest zijn: Mijn dochtertje vroeg wel vijf keer om een glas water, omdat zij dorst had. Ik heb de hele nacht niet meer kunnen slapen. Toen ik ru moer hoorde, keek ik naar beneden en zag ik K. voor de deur op de overloop liggen slapen.' President: 'Nou, verdachte?' 'Onbegrijpelijk,' was r.a enig aar zelen het antwoord van Frits K. De getuige.zei de vrouw van ver dachte pas de volgende dag te heb- ben gesproken.'Ik heb niets met hen te maken.' Plotseling voegde ze ar .'1 aan toe, terwijl ze in de richting, van de verdachte keek: 'Hy spookt altijd boven mijn hoofd op zolder en deed nooit iets «n- ders-dan my beledigen.' V De echtgenote van verdachte on derstreepte vervolgens nogmaals de tenlastelegging. Frits K.: 'Het merendeel is gelo gen: Wanneer zij mij op de over loop heeft zien liggen. lijdt zij aan hallucinaties.' Op de waag van de verdediger mr, Weis, waarom zij, terwijl ze bang was voor haar man, toch de deur van de voorkamer open had gelaten, antwoordde ze: 'Omdat hij zo vreselijk sluipt,door het huis.',, - 'Reden .te meer om de deur dicht te doen,' vond de verdediger. ;ik zei u toch al dat ik bang. voor hem ben.' 'Als u zo bang voor hem bent. waarom heeft u dan niet meteen aangifre gedaan by de nolitie?' vroeg mr. Weis. 'Uit angst voor hem,' zei de vrouw verontwaardigd, bijna kwaad zelfs. 'Maar hét.was toch een ideale ge legenheid om van hem af te komen,' meende.de verdediger. In zijn requisitoir stelde de officier mr. G. Schampers dat zijns inziens bewezen is, dat verdachte op een con creet punt onwaarheid heeft gespro ken. De verklaringen van beide ge tuigen doen er geen twijfel aan be staan of verdachte was wel degelijk O d» overlooi) gaan slapen, zo was hij van mening. Poging tot dood slag achtte hij bewezen. Hij eiste drie - jaar met aftrek van voorarrest. Verdediger mr. Weis vocht de ver klaring van getuige Hak aan, waarin zij beweerde, verdachte onder een blauwe deken op de duistere overloop te hebben zien ?<tr*rn. Hij ncemde het niet onwaarschijnlijk dat zij was mis leid door het schaduwspel dat door het invallende licht van de straatlan taarns kon zijn teweeggebracht. De echtgenote van verdachte, die zeer gespannen was, kon na het ge sprek in de war zijn geraakt, zo was hij van mening. Wellicht is toen pas een plan gerijpt, hetgeen zou verkla ren, aldus mr, Weis, waarom de vrouw van K. pas na vier dagen aan gifte deed. SCHIPHOL (ANP) Een van de twee militairen die vorige week in Suriname ernstig gewond werden bij het ontploffen van een handgranaat, is gisteren in gezelschap van zijn ouders, dié direct naar hetn toe wa ren gevlogen, op Schiphol aangeko- m en- Het is soldaat J. L. van Eden uit Veenendaal. Hij ts nog steeds niet bulten tevensgevaar, zei de arts die de luchtreis meemaakte. Soldaat Van Eden ligt nu in het centraal militair hospitaal Oog in al in Utrecht. Met hetzelfde toestel werd het stof felijk overschot vervoerd van de re serve tweede luitenant P. G. Dekker uit Santpoort, die de bewuste hand granaat bij een demonstratie voor ztjn mannen te lang vasthield. Hij zal woensdag op Westerveld worden gecremeerd. Advertentie I.M. (Van onze parlementredactie) Een van de eerste kwesties waar mee minister Veldkamp van Sociale Zaken volgend weck na terugkeer van zijn vankantie te maken krijgt is die van drie moeilijke c.a.o.'s. Naar wij vernemen is het College van Rijksbemiddelaars het niet eens met de onlangs tussen werkgevers en werknemers in de Horeca-sector af gesloten overeenkomst. Hetzelfde is het geval met de nieuwe c.a.o.'s yoor de witwasserijen en de 'bereide verf industrie. Deze c.a.o.'s zijn door de looncommissie van de Stichting van de Arbeid goedgekeurd.maar het college zou aan de minister willen adviseren ze niet verbindend te ver klaren. 1 f (Van een onzer verslaggevers) De heer J. Koopman uit Voorburg, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, gaat ons land tijdelijk verla ten. Hij heeft een leidende functie aan vaard bi) het werk der Verenigde Naties in Oost-Pakistan. Het zal zijn taak zijn jongeren vertrouwd te ma ken met de bedoelingen van econo mische planning. ■Als opvolger in de Kamer komt in aanmerking drs. J. J. Voogd uit Haar lem. Stranding van de veerpont naar Ameland midden op de Waddenzee, stranding van een jacht in de buurt van Hoek van Holland en van een Engels gezin bij Urk; dat waren de gevolgen van de noordwesterwind die gisteren voorts een 150 tons stoom kraan in de dertig meter diepe Wes- terschelde deed kantelen. wedstrijd- Het Noorse coastertje Basel, dat. maandag ter hoogte van Texel in moeilijkheden raakte, is in veiligheid. Urenlang hing het lot van het met bulkgoederen geladen scheepje aan een zijden draad. Terwijl een heli kopter, een reddingbooten een Duitse vrachtvaarder de wacht hielden zeilers van het Sneeker Meer en het slaagde de bemanning er evenwel in de slagzij te verminderen. De Basel is daarop, onder sleepbootescorte, op eig enkracht naar IJmuiden gevaren. Aan de Duitse grens op weg naar Mühlheim werd door de marechaus see op verzoek van de Amsterdamse politie de 28-jarige kantoorbediende W. B, aangehouden. De kantoorbediende wordt ervan verdacht in Amsterdam winkeliers en andere zakenlieden voor duizenden guldens te hebben benadeeld door het 'kopen' van goederen zonder deze ooit te betalen. De meeste goederen werden door B. onmiddellijk weer verkocht. De m*n is t#r beschikking van d« Am- sMharelM eesteld. IJselmeer joeg, kampeerders op de Waddeneilanden.haastig deed vluch ten en in Amsterdam een paar bomen velde, waarvan er een een auto ver pletterde. De harde wind die in het, noorden tot storm aanwakkerde deed 's mid dags de barkas Friesland van de veer dienst Hoi werd-Ameland stranden op de Waddenzee. Even na. het vertrek uit de haven van Holwerd om kwart voor drie raakte het schip aan lager wal en bleef tot 8 uur 's avonds op een zand bank steken. De 150 passagiers werden gefoura- geerd van de vaste wal af door een roeibootje. Bij opkomend water werd de barkas met behulp van een lier op een zandzuiger losgetrokken. De reddingsboot Koningin Wilhel- mina moest gistermiddag uit Stellen dam zee kiezen om het jacht Hens Torn uit IJmuiden dat in het zgn Vuile Gat aan de grond was gelopen bijstand te verlenen. De negen opva renden werden veilig aan land gc bracht. Op de Westermeerdijk bij Urk strandde in de vroege ochtend' het Engelse jacht Hugh Tabor. Die jacht een omgebouwde houten reddingsboot kwam hoog op de dijk te zitten. De opvarenden, een Engelse pom- penfabrikant met zijn echtgenote en drie kinderen wisten wadend de vaste wal te bereiken. Het schip dat lek i« geslagen, kon nog niet worden gebor gen, evenmin als de Roompot. De 150 tons kraan die In de Wester- schelde kantelde werd, met nóg twee loaders op een ponton vanuit Teraeu- zen naar een vrachtschip op de rede gesleept om kunstmest in lichters over te slaan. Door de stormachtige wind kwam steeds meer water aan boord van de ponton die op een zeker mo ment zo sterk helde, dat de' loskraan en de loaders van het dek gleden, de d'eote in. Vijf personeelsleden van de N.V. Aug de Meyer Expeditiebedrijf te Terneuzen konden nog net. op tijd op de sleepboot Jean Claude over springen en rich ie het leven vedden. Op de Waddeneilanden, vooral op Texel hadden kampeerders te lijden van de harde wind. Op de andere eilanden woelen maar weinig tenten !n elkaar. Een enkele tent- en cara- vankamneerder gaf er de brui aan en besloot de rest van zijn vakantie thuis door t« brengen. (Van een onzer verslaggevers) De Friese boterhandelaar H. R. Buisman wordt verpleegd in de psy chiatrische afdeling van de Valerius- kliniek te Amsterdam. Zijn testa d werd gis' ren redelijk goed genoemd, verklaarde de heer L. Barkhuis, die twee jaar geleden de compag non werd van de heer Buisman, Hoewel de heer Borkhuis .gisteren wederom verklaarde, dat de heer Buisman tijdens zijn vliegreis, van Ierland naar Nederland getroffen werd door een hartaanval (de arts. die op Schiphol de patiënt het eerst heeft behandeld, zou dit hebben mee gedeeld volgens de. heer Borkhuis), wijst de opneming in de psychiatri sche afdeling erop, dat. 't tor'; al' t- eerst om een zeer zware, overspan ning gaat. De heer Borkhuis gebruikte overi gens gistermiddag ook tegenover ons. het woord overspanning. Hij meende dat het beter was geweest de heer Buisman tot enige matiging te ma nen, toen- hij' vrijdag uit Ierland via het ANP wilde tentoonstellingsplan nen aan Nederland bekend maakte. Het was toen immers a! duidelijk zei de heer Borkhuis. dat de h er Fuisman in een overspannen toe stand verkeerde. De heer Buisman, meende de lieer Borkhuis, is kennelijk meegesleept door eigen fantasieën en heeft in Ier land niet de rust gevonden, die hij daar zocht getuige de fantastr che voornemens om een stuk grond in Ierland te kopen om Duitse bunga lows te wer.n en zijn plan het beeld van Nelson in Dublin te kopen om het te 'kunnen vervangen door een beeld van de Ierse president De Va lera. De gezagvoerder van het vliegtuig, dat de heer Buisman van Ierland naar Nederland bracht, meldde reeds tijdens de vlucht, dat hij een zeer overspannen passagier aan boord had en verzo. 'ie assistentie om deze pa tiënt op te vangen. Na aankomst op Schiphol bleek de overspannen passa gier de heer Buisman te zijn. De heer Borkhuis stelde met na druk dat de zaken van de firma Buisman gewoon en rustig worden voortgezet en dat het beleid niet wordt gewijzigd. Inmiddels is echter bekend ge worden dat het plan van de heer Buisman om alle ongezouten boter van Ierland te kopen, niet kan wor den uitgevoerd. Het Ierse produkt- schap voor zuivel heeft laten weten, dat het de heer Buisman geen kilo boter zal leveren. Deze kleine auto kwam maan dagmiddag in Amsterdam in een vreemde positie, toen de boom, op de 'wort els waarvan de wagen aan de Keizersgracht stond ge parkeerd, door een rukwind werd ontworteld. De boom kwam in het icater terecht, de auto nog net niet A.Tet tussenpozen wordt er mel- l'l ding gemaakt van de activi teit van koppelbazen. Dat zijn mensen die ervoor zorgen, dat aan een plotseling opkomende vraag naar arbeidskrachten vol daan kan worden. Doordat zij vooral in geval van nood optre den. kunnen zij een hoge prijs voor hun diensten bedingen ca dit stelt hen in staat om aan de arbeidskrachten die zij leveren, een hoog loon te betalen. Het is begrijpelijk, dat hierdoor moeilijkheden ontstaan. De vaste werknemers in de onderneming ontvangen het vastgestelde loon. Plotseling zien zij naast zich een collega die via een koppelbaas is aangeworven, dikwijls minder be kwaam en altijd minder inge werkt is. en die dan bovendien een hoger loon ontvangt. Het aanwerven van werkkrach ten via koppelbazen doet zich vooral voor in die ondernemingen waar de behoefte aan arbeids kracht aan schommelingen on derhevig is. Dat doet zich sinds jaar en dag voor in het haven bedrijf en onder meer ook in de scheepsreparatiebedrijven. In het havenbedrijf heeft men in de grote havens een oplossing ge vonden in de instelling van een havenreserve. Naast de vaste ker nen van werknemers die bij de ondernemingen in dienst zi.in, ,ii er een geregistreerde reserve waaruit de ondernemingen zo nodig hun arbeidskrachten kun nen putten. De reservisten ont vangen een garantieloon, ook all zij niet ongeroepen worden. Het Is denkbaar, dat men in centra van reparatiebedrijven komt tot een metaalarbeiders- reserve die op soortgelijke wijze werkt. Een overeenkomstige op lossing zou zijn een uitwisselings overeenkomst tussen onderne mingen die met het probleem van dé arbeidspieken te maken heb ben. Het zal zelden voorkomen, dat in alle ondernemingen tege lijkertijd een piek optreedt. De laatste tijd doet zich het verschijnsel voor. dat arbeiders uit de vaste dienst van een on derneming treden en de.ongewis se maar goedbetaalde arbeid via de koppelbazen verkiezen. Hier door komen de ondernemingen dan weer in grotere moeilijkhe den en zij kloppen nog dringen der bij de koppelbazen aan. Zo ontstaat er een sneeuwbaleffect dat op den duur alleen in het be lang van de koppelbazen is. De ondernemingen en de arbeide-s zijn tijdelijk geholpen, maar zij werken op een wankele,basis. Het Is veel beter, dat de onder nemingen de werknemers aan zich binden door zeer goede se cundaire arbeidsvoorwaarden. Wij denken aan ondernemingspen sioenfondsen, anciënniteitsbelo- ningen en ruime winstdelings- regelingen, die in tal van onder nemingen zeer wel mogelijk zijn. En dan spreken wij nog niet over de werksfeer, waaraan dikwijli nog maar al te veel mankeert. In elk geval is de toestand zoal.' die nu is, hoogst onbevredigend en wij hebben niet de indruk, dal men zich werkelijk inspant daar in verbetering te brengen. (Van een onzer verslaggevers) Het onderzoek in de zaak tegen d« 32-jarige Groningse zakenman J. V., die ervan wordt verdacht de auto banden-importeur H. Vaessen te Roermond voor twee ton te hebben opgelicht, strekt zich over de grens uit, aldus de officier van Justitie te Roermond, mr. W. F. H. Barteis. Het eerste contact tussen V. .en de importeur dateert reeds van enige maanden terug, waarbij de impor teur een aanlokkelijke miljoenen transactie in het vooruitzicht, werd gesteld. De importeur kreeg ten slot te zoveel vertrouwen in V., dat hij hem een dure personenauto ten ge schenke had gegeven. Dat vertrou wen was onder meer gewekt door .de belofte van V., een miljoen autoban den voor de importeur te zullen plaatsen bij de NAVO-strijdkrachten in West-Duitsland.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1