Wantrouwen tegen prijsberekening Bouw van goedkope huizen ontmoet felle tegenwerking Boldoot fuseert met Organon 17 tabakken geven half zware Drum die bijzondere, pittigzachte smaak! 3S Uit isoiement verlost Bedrijf, gelaakt als koppelbaas, spant geding aan m Verslaafden lichtvaardig aan narcotica geholpen Koningin terug van vakantie STEEDS MÉÉR MANNEN ROKEN WmÊÊêSm Ontslag van KLM-vJiegers Eigenaar wil on geluksj acht verkopen Bri Ise „vrijwillige rauipcndiensl" in Venray geslarl Uitlenen Hcffiimers HET VRIJE VOLK DINSDAG 3 SEPTEMBER 1963 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Hef is in deze tijd van woningprijsopdrijving een opzienbarend geluid: 'Voor minder dan 10.000 kunnen er woningen worden gebouwd, vrije huisjes met woonkamer, drie slaapkamers, keuken, hal, wc en douche.' De man die dat beweert is aannemer. Hij be wee rt het niet alleen, hij bouwt ze ook. Zes van zulke voordelige huisjes heeft hij onderhanden, in het Oostbrabantse dorp Deurne. En ondanks de bezwaren van de Pro inciale Dienst voor Volkshuisvesting uit Den Bosch, die zijn prijsberekening wantrouwt, bouwt hij door. Twee woningen zijn al onder de kap, twee zijn er tot de eerste balklaag gevorderd, van het derde tweetal is de fundering gereed. Begin victorie Praktische sport w. ■■-* U proeft het a! bij Drum is een veelzijdige mélange uit liefst 17 soorten tabak van de beste plantages ter wereld. Pittige, donkere uit Kentucky en Tennessee, heldere uit Carolina, geurige Burley en vele andere. Van goudgeel tot rijpbruin. Prachtige tabakken. Lang gerijpt. Met zorg geselecteerd, kundig gemengd, voorzichtig ge sneden ensnel verpakt in de handige tabakszak! Wantrouwen Prijs niet juist Rapport gevraagd Morgen beslissing over boteraanbod l# Vasthouden Hoofcl i n sped eu r Volksgezon cl held: Waarschuwing Man liep in mes (Van onze soc.-econ. redactie) Opnieuw wordt uit het bedrijfsle ven een opvallende fusie gemeld. Het bestuur van de eau-de-cologne- fabriek J, C. Boldoot te Amsterdam en de Raad van Bestuur van de N.V. Koninklijke Zwanen berg-Organon te Öss hebben overeenstemming be reikt over nauwe samenwerking tus- *en beide bedrijven. De samenwerking zal zich richten op het terrein van de kosmeuca. Gezien de naam en de ervaring van Boldoot op dit gebied en de interna tionale positie van het Zwanenburg- Organon concern worden de vooruit zichten voor een vruchtbare samen werking gunstig geacht. Zwanenberg-Organon, welk bedrijf reeds lang een belangrijke leveran cier van grondstoffen voor de kos- metische branche was, had reeds eerder te kennen gegeven, in deze sector grote mogelijkheden voor ver dere expansie te zien. De samenwerking zal worden be krachtigd door een aandelenruil. DEN HAAG (ANP) Koningin Ju liana is gistermiddag met de prin sessen Beatrix, Margriet en Christina van haar vakantie in Italië per vlieg tuig in Nederland teruggekeerd. Deze zelfde aannemer, de heer J. H. Manders .uit Neerkant, zou nog meer woningen van hetzelfde type, en voor eenzelfde Prijs, wil len bouwen, maar daarvoor krijgt hij geen vergunningen. Een collega van hem, de aanne mer L. A. Jansen uit Fijnaart in het westen van Noord-Brabant, heeft in die gemeente twaalf vrijstaande bungalowwoningen gebouwd voor minder dan 10.000 op een enkel na zijn ze al bewoond en ook hij zou er meer willen bouwen. Maar de vergunningen voor nog zes van zulke huizen die hem waren toege zegd, worden niet uitgereikt. De dienst van gemeentewerken in Fijn- aart deelde hem kort geleden mee, dat dit soort bouw moest worden stopgezet. In een ander Noordbrabants dorp Dinther, ten zuiden van Den Bosch wilde de bouwkundige C. van Laanen een woning bouwen voor ƒ9980, maar ook daarvan kon niets komen. Volgens de ambtenaren van de ge meente Heeswijk en Dinther zou de werkelijke prijs 11.600 bedragen en daarom zou er geen Vergunning wor den verleend. De victorie, de aanvankelijke vic torie van de goedkope woning be gon in I'ijnaart. De woning van juist iets minder dan 10.000 was niet te danken aan het initiatief van aanne merszijde. Het waren ambtenaren, technische ambtenaren met aan het hoofd de directeur van gemeente werken in Fijnaart, de heer J. Sna- terse, die de berekeningen en de tekeningen maakten. De woningtoestanden in Fijnaart, een dorp mei een grote in hoofd zaak pendelende arbeidersbevolking waren slecht. Ettelijke inwoners wilden de woningnoocl'&plbssen door van een timmerfabriek een houten keet te kopen. Er waren er ook die voor 4000 a 5000 een krot kochten en er evenveel geld. aan spendeerden om het redelijk bewoonbaar te ma; ken. sremeentelilkc technische dienst zócht een hetere oplossing de bewoners en van Gemeentewer ken. De kosten? De bouwprijs bleef binnen de gestelde marge, maar daarop komen dan wel: mondkosten, overschrijf- en notariskosten. de kos ten voor aansluitingen van water en licht. Bruto komt men zodoende op buna 14.000. •In het afgelopen jaar heeft Fijn aart school gemaakt. Behalve in Boekei en Dinther heeft men nu ook in het Brabantse Boekei soortgelij ke plannen. Vooral in Brabant, waar En twee jaar geleden vond men die -raen niet behoeft te heien bleken ook. Uitgangspunt waren de mini mum voorgeschreven afmetingen van: woonkamer van 18 vierkante meter, slaapkamers van 9,5, 8 en 4,5 vierkante meter: totale inhoud van 198 kubieke meter. Besparing op de bouwkosten was mogelijk door één schoorsteen met (Me kanalen te maken (voor woon kamer. keuken en doucheventilatie) door één simpele riolering toe te pas sen, door gebruik te maken van-liet bungalow-type zodat men het zonder steigerwerk afkon in anderhalve week kon men met het metselwerk op hoogte zijn door als fundering een betonnen plaat met vorst-rand te gebruiken. In datzelfde jaar Het, het ministe rie weten dat rijksgoedkeuring voor bouwwerken van minder dan 10.000 door gemeenten kan worden afge geven. De pot van het bouwcontin- gent behoefde dus niet te worden aangesproken. Toen beschouwde men het in Fijnaart als een sport, een heel praktische sport, met de calcu latie beneden dat bedrag te blijven. Ook dat lukte als men zich de luxe van tegelwerk in gang en keuken en van vensterbanken zou ontzeg gen. Dat waren karweitjes die de be woners na verloop van tijd zelf wel zouden kunnen opknappen, Gemeem-eweiken vond de plaatse lijke aannemer L. A. Jansen bereid volgens dit gemeentelijk bestek wo ningen te bouwen tegen een matige winst. Als t-igenprestatie werden de tekeningen heel goedkoop beschik baar gesteld. En daarmee waren ook de kosten van een architect als regel acht percent van de bouw som bespaard. Het resultaat van deze coöperatie kan men in Fijnaart zien. Het is verbluffend. De vierkante van kalk zandsteen gebouwde bungalows zien er veel aantrekkelijker uit dan tal van woningwethuisjes. Ze zijn fris vi ruim genoeg voor kleine gezin nen. Deze huisies ziin de trots van Advertentie I.M. eerste trekje. [OiNOUS\ DRUM dergelijke plannen uitvoerbaar te zijn. Of niet? Of werd er geknoeid met de prijsberekening? Hebben aanne mers en kandidaat-kopers het mis schien met elkaar op een akkoord gegooid en was hun calculatie ge flatteerd? De hoofdingenieur-directeur van de- Provinciale Dienst voor Volkshuis vesting en Bouwnijverheid in Den Bosch, ir. A. J. Gerritsen, vertrouw de het niet. Hij deelde dat mee aan het gemeentebestuur van Deurne. H(j had ook bezwaar, dat er daar twee woningen onder één kap wer den gebouwd. Het totale werk twee woningen zou dan 20.00(1 kosten en dat was in slrjid met de bepalingen van de minister. De minister zou trouwens niet de bedoeling hebben gehad woningbouw op die manier met een door de gemeente te verlenen goedkeuring mogelijk te maken. Men zou ge dacht hebben aan verbouwingen of aan bouw van garages, en beslist niet aan woningen. En of Deurne maar zo goed wilde zijn deze goed kope bouwerij te beëindigen. Mr. Houbens. Deurnes burgemees ter, heeft ou verzoek van deze direc teur nu besloten Voorlopig geen nieu we vergunningen af té geven. Eerst zal er nu een nader onderzoek wor de Ingesteld naar de prijsberekening. Mr. Houbens betreurt die vertraging in de bouw wel. Er is m zijn ge meente een grote woningnood en het goedkope type woning beschouwt hij fis een welkome aanvulling. Boven dien. ook als een soort huis dat be ter aanvaardbaar Is. esthetischer dan menige woningwetwoning. In de daar z\jn ambtenaren gecontroleerde cal culatie heeft hij volledig vertrouwen. Ook in Jtynaart wordt het zo ge slaagde type bungalow niet meer ge bouwd. De provinciale directie heeft aan de burgemeester van Fijnaart te kennen gegeven dal die lage prijs niet juist'kan zijn. lVat in 1982 nog wel kon, zou nu niet meer moge lijk zijn. Fijnaarts burgemeester, de heer H. L. Sixma baron van Heemstra, icrklaauie dl, da' er mo.'.'e.ncel teen aanvraaen zouden zijn, hoewel er wel degelyk zes vergunningen door aannemer Jemen waien aange vraagd. Kennelijk wilde baron Van Heemstra geen uitlating doen die de provinciale directie niet welgevallig zou zijn. Hoe denkt men er ten departe- mente over? De voorlichtmgsalde- Img van het ministerie voor Volks huisvesting hult zich m nevelen, 'Het is vvemd dat de aannemers, die altijd beweren dat ze niet voor de cioor om vm-goatelde curve- prijs woningwetwoningen kunnen bouwen, nu v. el m staat, zijn deze woningen te bouwen.' zei men ons. En verder: de directeur-generaal heeft aan de hoofdingenieur-direc teur in Den Bosch om een rapport over deze kwestie gevraagd. Het vage antwoord van Den Haag komt er dus op neer, dat men de goedkoopte verdacht vindt. Om die reden wordt deze goedkope bouwerij in Brabant tegengewerkt. DEN HAAG (AND Hel besluur van het Prnduktschap voor Zuivel zal zich woensdag uitspreken over het aanbod van de Arnhemse zaken vrouw. mevrouw Fein-Ustinova. die zevenduizend ton boter uit landen achter het IJzeren Gordijn wil leve ren. Volgens mededelingen van me vrouw Fein willen de betrokken lan den in ruil voor hun bofer Neder landse goederen kopen. Tusen Roe menië en de Benelux bestaat een be- talingsakknord. Boter wordt er wei niet in genoemd, maar een compen- salietransactie met boter is toch in principe wel mogetijk, zo deelde het ministerie van Economische Zaken het ANP mee, biel Oost-Duitsland. dat door de Nederlandse regering niet erkend is. bestaat geen akkoord, maar wel is er tussen de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland en de Oostduitse Kamer van Koophandel voor het buitenland een overeenkomst tot regulering van de handel, die een transactie mogelijk zou maken. s' v 'Tt'J-: ■Jdï&sVtÊS&fi'-efck'-. 'TlHzjz. E^nMlHWWBa'" 7'; n U r.' n i - - Deze genoeglijke oude baas, die zo vredig naar zijn draaqbaar radiootje luistert is ie Russische schaapherder Aitipratv Koshoev. Aidvraty is reeds langer dan 50 jaar herder in een ajgelcoen streek at hel zuiden van de SowjCl-Unte. Sinds kort hecjt hij dit radiootje, zodat hij niet meer, als voor heen, qeliecl van het 'buitewjcbeuren' is ajqesloten. AMSTERDAM (AND De presi dent vnn de rechtbank te Amsterdam tal vrijdag een kort geding behande len dat is aangespannen door de fa briek van apparaten en pijpleidingen B. A. van den Bor uit Schiedam te gen de NDSM te Amsterdam, die de Hrma als 'koppeinaas* van naar ^eri heeft geweerd. Namens de Schiedsmsp firmn (Vervolg van voorpaginai Met deze mededelingen is duide lijk geworden, waarom de KLM-di- recteur E. H. Larive vorige week in een interview met Het Parool de verrassende mededeling deed, dat de vermindering van het personeel met 2-980 man niet voor eind 1953 voltooid zal ziin (zoals de president- commissaris op 9 mei had aangekon digd*maar een proces van jaren, zal zpn. De voorwaarden van de overlol- hgheidsovei'eenkomst zijn gebonden aan een tonkilomeierproduktie. De KLM heeft reeds enige malen ïe kennen gegeven, dat zij de huidige tonkilometerproduktie (dat is dus: het bestaande lijnennef met de thans geldende frequentie) wil handhaven. Sinds 11 april 1962 is er zelfs sprake van een geringe stijging. De overtolligheidsovereenkomst wordt bovendien beschouwd als on derdeel van de c.a.o. voor vliegers en wordt automatisch een jaar ver lengd, wanneer een van beide par tijen niet minstens een maand voor iedere 11de april het contract op zegt. Zolang er geen inkrimping van het bestaande 3ijn«nnet komt, mag men verwachten, dat de Vliegcrsvei om ging zal vasthouden aan de ojj 11 april 1962 bedongen voorwaarden, Zolang dc directie als gevolg daar van geen vliegers ontslaat, zal zij op grond van de -schriftelijk vastge legde afspraak met de vakbonden het grondpersoneel niet dan op vrij willige basis kunnen inkrimpen. Dc brief aan de vliegers lijkt het onmogelijk te maken voor de KLM- directie om met de vakbonden van het grondpersoneel tot overeenstem ming te komen over een ontslag regeling. Duidelijk is thans, dat de rechts positie, die de vliegers bezitten rea lisering van verschillende uitspra ken. dit jaar gedaan door o.a. dr. ir. F. Q. den Hollander, onmogelijk maakt. Het lijkt erop. dat, toen pre sident-commissaris Den Hollander op 9 mei aankondigde, dat voor eind 1963 ruim 2000 man het bedrijf zou den moeten verlaten, hij niet op de hoogte was van de voorwaarden, die met de vliegers waren overeenge komen. mr. K. M. van de Plas uit Vlaai-din gen gesteld dat zijn cliënt een op dracht van J 48.500 heeft, bij de NDSM, die 1 november 1963 moet zijn uitgevoerd en waaraan voor 25 percent is voldaan. De eiseres is op 30 augustus opge beld door een der directeuren van de NDSM, ir. Scherpenhuyzen, die mee deelde dat de firma Van den Bor als 'koppelbaas, uitleenbedrijf' na overleg nu de ondernemingsraad de toecang tot de werf werd verboden. De eiseres stelt nu in het geheel geen koppelbaas of uitleenbedrijf te zijn. Hpt bedrijf zou door deze maatregel grote schilde lijden. Geeist wordt de toelating tot de werf van de NDSM om de werkzaamheden volgens de aannemersovereenkomst te voltooien. Dit tegen een dwangsom van ƒ2500 per dag. iVan een onzer verslaggeefsters) Werner Ade, de eigenaar van liet estrande en weer viotgetrokken Duilsc jacht Roompot wil zijn schip verkopen. De 30-jarige Stuttgarter is van plan zo spoedig mogelijk met -zijn verloofde Brigit Loïbl naar huis te gaan. Desnoods z.al hij niet wach ten tot het schip Is verkocht. Er is hem namelijk een ligplaats in de S'eheveningsc haven aangeboden. Zijn bootje met een defecte mo tor en een gebroken roer ziet er wat gehavend uit. Het ruim ligt vol zand en rommel. 'Maar het heeft niets geleden.' zegt de 30-jaricc Ade. 'het maakt geen water er. da*, is het belangrijkste.' Ovei de prijs die hij voor de Room pot zal vragen uil Werner Ade niets zeggen. Voorlopig denkt hij alleen maar aan de terugreis naaf Duits land. Een paar dagen blijven hij en zijn verloofde nog bij de familie Blat m een strandtent op het Was- senaarse strand, die het tweetal wekenlang gastvrijheid heeft ver leend. Door lichtvaardig optreden van sommige artsen en apotheken zijn verdovende middelen in handen ge komen van daaraan verslaafde men sen. In een aantal gevallen is proces verbaal opgemaakt tegen apotheken wegens het afgeven van narcotica op recepten die niet aan tip eisen van de wet voldeden. Er is echter geen sprake van het verkopen op grote schaal van narcotica op recepten die niet aan de wet voldoen. Dit zegt de hoofdinspecteur van dc Volksgezondheid voor Geneesmidde len als toelichting op zijn beroep op artsen en apotheken, om een einde te maken aan deze misstand. 'Het ge zamenlijk schrijven van de genees kundig hoofdinspecteur van de Volks gezondheid en mij moet worden ge zien als een herinnering aan de nood zaak van stipte naleving van de opiumwet. Het wil beslist niet ze„gen, dat er bij voortduring narcotica wor den afgeleverd op recepten die niet aan de eisen van de wet voldoen.' VENKAV', ANl' I'cter Dunn, een Britse militaire slager van de U.VF- basis in Ealibiucli, \Vest-lJuitsland m zijn echtgenote Jacqueline hebben in Venray een kantoortje gevestigd van de Britse „vrijwillige rampenüïenst". liet is de eerste overzeese vestiging van een organisatie die hij rampen bloed, vaccins en sera naar ae getrof fen gebied vervoert. De 2500 leden van de organisatie zijn bijna allen in het bezit van een motorfiets of een auto. Zij hebben verleden jaar onder andere hun dien sten verleend bij een pokkenepidemie m Groot-Bnttannie. De organisatrice, mevrouw Mar garet Ryerson. vertelde ons m Lou den: "De heer Dunn meende dat er voor onze hulpverleningsdienst in Nederland en Duitsland terrein braak ligt. We hebben hem gezegd dat hij zijn gang kon gaan.' Als eerste overzeese recruut is een 16- Jarige jongen uit Venray in be zit van fiets aangesteld. Zijn naam kon mevrouw Rversou ons niet onthullen, want die was on herkenbaar verminkt overgekomen. Het echtpaar Dunn zal ook Britse militairen die zich om de een of an dere reden ongerust maken over hun familie in Groot-Brïttannlë van dienst trachten te z«n door inlichtingen m te winnen via de leden van de or ganisatie. 'Ja', zo verzekerde mevrouw Ryerson ons, 'het werk groeit iedere dag even hard als ons ledental.' Tiet Nijmeegse feest is afgelopen. Het Europese Tuinfeest Is geen succes geworden. Ket weer zat tegen. Het spektakel dat de organisator, de heer Briels, heeft veroorzaakt, ondermijnde het ver trouwen in het programma. Er zijn weinig opgaven treuriger dan de taak een mislukt feest af te wikkelen. Er zijn schulden te voldoen en de hele stemming is katterig en teleurgesteld. Terwijl .zoveel mensen hun best hebben gedaan. Bovendien pleegt op dat mo ment het comité van aanbeveling de handen in onschuld te wassen. Toegezegde garantiebedragen ko men moeilijk binnen. En velen, die bij een geslaagd feest met de borst vooruit zouden hebben ge lopen. zijn er als de kippen bij de organisator alleen verantwoorde lijk te stellen. Zo pleegt dat te gaan. Zo gaat het ook reeds in Nijmegen. Een misselijke ver toning. De heer Briels is nogal tekeer- gegaan. Het mislukken van het feest wijt hij aan de pers. En aan het intrekken van toegezegde me dewerking. Hij wijt het niet aan zich zelf. Dat zou "een zelfkritiek vragen die niet verwacht kan worden bij mensen die zo grote manifestaties op touw zetten. En daarmee moet men dus vrede hebber,. De heer Briels heeft zelf door zijn optreden en uitspraken bij gedragen aan de opgewonden sfeer om zijn feest. De pers heeft door de opwinding wellicht het feest zelf wel wat vergeten. Doet het er veel toe? Belangrijker is de vraag of de feesten die aanknopen bij 1813 en 1814 enige weerklank bij ons volk vinden. De regering heeft het feest in Nijmegen met grote nadruk bezocht. Prinses Irene heeft door haar aanwezigheid het feest luis ter bijgezet. Maar het stadion is van de eerste tot de laatste dag vrijwel leeg gebleven. Het publiek kwam niet, wat de organisatoren ook hebben gedacht of verwacht. En dat mag een waarschuwing zijn voor allen die zich met het voorbereiden van festiviteiten ter herdenking van 1813 en 1814 be zighouden. Men kan mensen geen feest aanpraten ais de behoeft» om iets te herdenken ontbreekt. 26 mei 1961 heeft de Soclaal- Economische Raad aan de regering geadviseerd een afzon derlijke wet op het uitlenen van arbeidskrachten te maken. 'Het uitgangspunt is. dat uitlening in de zin van de wet zonder vergun ning verboden dient te zijn,' zo stond in het advies. De staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer Roolvink. heeft gemeend dit advies niet te moe ten volgen. Hij vond. dat het be drijfsleven deze zaak zelf maar moest regelen. In het georganiseerde metaal bedrijf heeft men 'de zaak nu zelf geregeld. Maar daarvoor moest er heel wat gebeuren. Er is onrust ontstaan met een on middellijke stakingsdreiging en aanvankelijk ontkende men van werkgeverszijde, dat men het zon der (malafide) uitleenbedrijven of koppelbazen kon stellen. Aangenomen mag worden, dat de tussentijdse wijziging ln de metaai-e.a.o. wel de instemming tan Stichting en College zal heb ben en in zoverre is de kwestie dan voor de metaalindustrie van de baan. Maar, begrijpelijk, is te gelijk opgemerkt dat hiermee voor andere bedrijfstakken dis ook met dit euvel te maken heb ben. nog niets is geregeld. Nu de heer Roolvink als staats secretaris i« verdwenen, zou de regering zonder gezichtsverlies het advies van de SER alsnog kunnen volgen en een wet op de uitlening van arbeidskrachten kunnen ontwerpen. Het lijkt ons goed. ais zij daar snel toe over gaat. TJet Algemeen Handelsblad be- richt ons van 'een wat vrij moedige journalistiek' naar aan leiding van het stukje dat wij verleden week hebben geschreven over de nieuwe samenstelling van de Kamers van Koophandel. Ten hoogste een vierde deel van de leden moet worden gekozen uit de kringen van de werknemers. Als er 'ten hoogste" staat Is het niet strikt nodig, dat een vierde deel uit werknemers bestaat, zo constateerde het A. H. opgelucht. Daarop hebben wij gezegd, dat deze manier van remmen ons nu juist zo bijzonder antipathiek is. Nu schrijft het A. H.: 'Waar uitsluitend het economische dis- trietsbeiang moet spreken, zal het sociale groepsbelang gaan over wegen.' Kijk. zo'n accent in het liberale orgaan is het beste bewijs, dat de remmersmentaliteit daar zeer le vend is. En déar ging het maar om. GIETHOORN ANP"' De 25-jarige landbouwer J. Boer te Giethoorn liep wndag in een mes, dat ziin vrouw die in huis bezig was, van de tafel had genomen om te voorkomen dat da kinderen het zouden grijpen. Het mes drong de man ui de hartstreek zodat hij m levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhui* moest worden overes* bracht.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1