President Rotterdamse rechtbank: 5Tonnen en tonnen goederen verlaten de vemen langs clandestiene weg" Ontvluchte gevangene gearresteerd Mogelijk afremming geboorte-overschot ND SM deelt premie uit voor vervroegd opleveren Danaland weer van Coolsingel afgesloten UU Uil l Te zachte karakters PHILIPS T V. 3 MAANDEN GRATIS! BEL 116440 Wethouder v. Es op studiereis Soldaat gedood bij ongeluk in La Courtine Dr. B. B. Stokvis overleden Zweedse tanker stoot op dijk Sow jet-schepen hinderden Amerikanen Buisman levert cleel van boter nit Amerika Lirebiljetten ivorden kleiner ,Kort geding' verschijnt na kort geding zó lekker zö gezond HETT VRIJE VOLK DINSDAG 10 SEPTEMBER 1963 PAGINA 7, (Van een onzer verslaggevers) „Dit zijn geen gewone havendiefstallen meer. Het gaat hier om tonnen die langs clandestiene weg het veem verlaten. Het is ont stellend." Dat zei mr. R. J. Brunner, president van de Rotterdamse recht bank vanochtend tijdens het verhoor in de eerste van veertien zaken die alle betrekking hebben op diefstallen van enorme hoeveelheden goederen, vooral veevoer, in de Rotterdamse haven. De eerste drie zaken hielden nauw met elkaar verband. De 39-jarige J. B. L., als veembaas In dienst van Het Zaanse Veem, was in een café in contact gekomen met de 27-jarige kopman A. C. en dit had er In de eerste helft van het vorig jaar toe geleid dat C. tot zes maal toe grote partijen veevoeder, tweemaal acht ton voermeel en meer dan tien ton Johannesbroodpifcten met zijn auto uit de lood had weggehaald. Mr. Kuyt benoemd bij Raad van State „Echt Rotterdam" Advertentie I.M. met versgebrande hazelnoten, roomcaramel en voüemelk chocolade (Van onze sociaal-economische redactie) Wellicht is 1962 een belangrijk kenteringsja ar geweest in de tot nu toe door snelle groei gekenmerkte ontwikkeling van de Nederlandse bevolking. Het jaarverslag van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, dat deze suggestie wekt, waagt het zelfs te spreken van 'een op den duur in de lijn liggen van een afremming van de na tuurlijke aanwas.' x Zwaardere keuring voor bromfietsen -rrU": y V^?*ci;£»ste -J -Sm Hoog sterftecijfer Limiet Dat gebeurde dan 's morgens heel in de vroegte. Vaak al om vüf uur (Van een onzer verslaggeefsters) In Den Haag heeft de politie maandagmiddag de 43-jarige Am sterdammer H. W. M. aangehouden. Hij heeft bekend, dat hjj op 24 april uit de open inrichting in Hoorn is ontvlucht. Hij verbleef daar, omdat hij ter beschikking van de regering was gesteld. M. werd gegrepen na een vrilde achtervolging in de omgeving van de Doosduinseweg in Dm Haag. Op deze weg, waar de politie juist autopapie ren controleerde, stopte hij in een gestolen auto. Toen hij echter de po litieagenten zag, gaf hi) direct volop gas. De surveillancewagen van de politie ging er meteen achteraan. In de drukte raakte men de auto kwijt, maai' even later vonden de agenten de gestolen auto. M. werd in de buurt aangetroffen. Hij ontkende, dat hij de auto had gestolen. Een man die naast M. in de auto zat, was inmiddels spoorloos verdwenen. (Van een onzer verslaggevers) De Dordtse wethouder van Finan ciën en Bedrijven, de heer H. van Es is met twee leidinggevende amb tenaren gisteren per vliegtuig naar Lausanne in Zwitserland vertrok ken om vandaar via Zurich haar (Venen te reizen. De heer Van Es gaat in deze piaatsen de zeer moderne vuilver brandingsinstallaties bezichtigen. Over enkele dagen keert hij naar Dordrecht terug. (Van een onzer verslaggevers) Mr. M. L. Kuilt, lid van de fractie van de Partij van de Arbeid in de Leidse raad, is benoemd tot jurist van de afdeling voor de geschillen by de Raad van State. Zijn nieuwe functie brengt met zich mee de voor bereiding van allerlei geschillen, waarin de Kroon ten slotte een be slissing moet nemen, na advies van de Raad van State. was h. in de loods om de zaak te or ganiseren, want de afspraak was, dat de koopman altijd vóór half acht met zyn lading, waarvoor L. een burtvaartadres uitschreef, vertrokken moest zijn. De 30-jarige veemarbeider J. L. was bij dat karwei behulpzaam door de balen met zijn hefvorktruck naar de wachtende auto te brengen en ook de koopman hielp een handje mee de goederen, waarvoor hij afzet vond bij een graanhandelaar in Kerkdriel uit de loods in zijn auto te laden. De veembaas ontving voor die acht partijen van de koopman 3450, welk bedrag hij met de truckrijder deelde. In de tweede helft van het jaar gin gen de clandestiene transacties rus tig verder. In die periode verhuisden o.a. 14 ton maïsglutenmeel, 3 ton voermeel en 300 dozen zeeppoeder uit de loods naar de auto van de koopman en in mei van dit jaar gebeurde hetzelfde met een grote party zuidvruchten. „Dit is eigenlijk een echt Rotter damse zaak", zei de officier van Jus titie J. M. van Leeuwen in zijn re- quisitor tegen de veembaas, „ze is alleen van veel groter omvang dan ooit eerdei- is vertoond". „Alleen bü écn veem schat men de waarde van de verdwenen goederen op 50.000 maar het gaat hier om praktijken waarbij drie andere vemen betrokken zijn. Ai die zaken houden verband met een code die blijkbaar in de haven bestaat: „ais ik er niet aan mee doe is mijn rol hier uitge speeld." Alle betrokkenen, veembazen, controleurs, botenbazen en expedi teurs, zü stalen met elkaar. Het was een groot complot maar dit maal is het faiikant misgelopen." „Er staan," aldus inr. Van Leeu wen, „vandaag veertien verdachten terecht, maar ik heb de overtuiging dat er honderden in de haven mee doen aan een geraffineerd samen spel met een hoge inzet. Daarom zijn gevoelige straffen op him plaats." Tegen de veembaas J. B. L. eiste hij een jaar en acht maanden met aftrek. Rekening houdende met zijn ondergeschikte positie vorderde hij tegen J. L„ die evenals de veem baas van zijn oneeriyke praktyken zowat 5000 wyzer zou zijn gewor den, een jaar en vier maanden met aftrek, tegen de koopman A. C. als medepleger van de diefstallen een Jaar en zes maanden met aftrek. (De zitting duurt voort) DEN HAAG (ANP) Op het oefenterrein in La Courtine is gis termiddag een voertuig van de weg geraakt en in een greppel gekanteld. Bij dat ongeval is de negentienjarige ongehuwde dienstplichtige slodaat f!. D. Koekkoek uit Groningen zó ern stig gewond, dat hij in de loop van de avond in het ziekenhuis aan zijn verwondingen is bezweken. Ernstig gewond werd de 20-jarige dienstplichtige soldaat Th. van der Wal uit Joure. Twee andere militai ren liepen niet ernstige verwondin gen op. De militairen waren allen van 112 transportbataljon. AMSTERDAM (ANP). Op 57- jarige leeftyd is in zfjn woonplaats Amsterdam overleden de Leidse lec tor voor de experimentele psycholo gie dr. B. B. Stokvis. Dr. Stokvis was sinds het begin der dertiger jaren in velerlei functies aan de Leidse uni versiteit verbonden. In 193Q werd hy privaat docent, in 1947 docent en in 1959 lector. Hij heeft zich nationaal en internatio naal veel op organisatorisch gebied bewogen en heeft bovendien vele pu- biikaües het licht doen zien in tijd schriften en in boekvorm. De begrafenis wordt woensdag 11 september gehouden op de Israëli sche begraafplaats in Muiderberg, (Van een onzer verslaggevers) HOEDEKENSKERKE (ANP) De 13.209 ten metende Zweedse tan ker Gunilla BHlner van Bilteers Re der! A/B uit Gothenburg is dinsdag morgen om half elf by Hoedekens- kerke op de dijk gestoten. De zee wering werd beschadigd- De tanker kreeg hoegenaamd geen averij en kon op eigen kracht zyn weg ver volgen. De Gunilla Bilteer kwam half ge laden met olie van Antwerpen _en voer op de Westerscbelde een tijd lang evenwijdig aan de dyk van Zuid-Beveland buiten de vaargeul. Verondersteld wordt, dat het schip kampte met een defect aan de stuur inrichting. Bij Koedekenskerke werd het anker uitgegooid. Daardoor werd bereikt dat de vaart van de tanker werd afgeremd. Met de boeg stootte de boot op de dyk tusse de gemeen telijke haven en de provinciale ha ven voor de veerdienst. JUNEAU (Alaska), (AFP) De Amerikaanse kustwacht is zondag tussenbeide moeten komen om een einde te maken aan een incident tus sen Amerikaanse en Russische krab- benvissers. De schippers van vijf Amerikaanse vissersvaartuigen, die ten westen van Kaap Low in nitemationaie wateren visten, waarschuwden dat Russische schepen hun netten wilden vernielen. De russen, voeren gewoon door toen een kustwachtvliegtuig verscheen, dat foto's nam. Zij verdwenen echter di rect toen een vaartuig van de kust wacht arriveerde. India heeft communistisch-China beschuldigd van .buitengewone onge voeligheid' door aan een team van het Rode Kruis en priesters uit India toestemming te weigeren de lyken van gesneuvelde Indische militairen in het gebied van Ladah op te gra ven teneinde deze te verbranden. Dit maakte premier Nehroe maandag in het parlement bekend. Wanneer en in welk tempo een vermindering van het netto geboorte overschot zich zal voltrekken, is ech ter nog moeilijk te schatten. Met afgelopen jaar werd echter nog gekenmerkt doer een toeneming van de bevolking, die nog groter was dan in het voorgaande jaar: een vermeer dering netto met 169.000 tegen 165.000 in 1961. Incidentele omstandigheden die de groei van de bevolking bevor derden waren de terugkeer van naar schatting 8000 a 9000 Nederlanders uit Nieuw-Guinea en de ook overi gens verdere stijging van het immi gratieoverschot. De natuurlijke aanwas droeg in 1962 echter niet in dezelfde mate als in voorgaande jaren tot de bevol kingsgroei bij. Het geboorteoverschot daalde van 159.000 tot 152.000. Dit was een gevolg van een daling van het geboortecijfer het aantal ge borenen ner 1000 inwoners -— van Advertentie I.M. MEENT22-34 TEL.116440 OV£«SCH.OORP$STRA,AT 12 TEH122B (Van onze iandbouwredacteur) Van de 4000 ton boter, die Neder land uit de Verenigde Staten zal in voeren wordt 2500 ton geleverd via de firma Buisman in Leeuwarden. Voor de andere 1500 ton zorgen twee co- operatieve zuivelverkoopvercnigingen. De eerste boter uit de Verenigde staten zal waarschynlijk in oktober hier aankomen. Het gaat. steeds om afzonderiyke partijen die voorzien van de opdruk .Amerikaanse boter" in de handel zullen worden gebracht. De boter komt voor 3,60 ter be schikking van de ompakkers in Ne derland. Hiervan uitgaande zou de prijs van de verbruiker op iets meer dan een gulden per pakje komen. Hoe echter de werkelijke pry's zal zijn valt niet te zeggen. Er bestaan ook nu nog steeds enorme prijsver schillen in boter. Er zal veel afhan gen hoe groot de vraag naar bote:- in oktober ên november is; is die vraag groot dan zal de Amerikaanse boter ook wel voor een hogere prijs worden verkocht. De bolerprijs is namelijk vrij. (Van een onzer verslaggevers) Een bedrag van twee ton zal by de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam worden verdeeld onder haar ruim 3300 uur- loners. Volgens de NDSM-directie is dit een voorschotprexnie van de Zweed se rederij, die eigenares is van de onlangs te water gelaten supertanker Danaland. Het doei van de premie is; de Danaland op 15 december in plaats van op de contractuele datum van 30 december opgeleverd te krijgen. De ondernemingsraad van dit be drijf. waar zoals bekend enige weken geleden gestaakt is tegen de koppel bazen, heeft het aanbod aanvaard. Besloten is, dat iedere uurloner (for meel ais voorschot) 60 krijgt, na melijk op 1 oktober, 1 november en 15 december telkens 120. De directie heeft besloten de be ambten (ongeveer 1000) niet in aan merking te laten komen voor de ver deling van deze premie. De NDSM-directie heeft de vak organisaties niet geraadpleegd over deze twee ton. In kringen van deze organisaties is men hierover zeer ont stemd, te meer, omdat de vakbonds vertegenwoordigers twee dagen voor dat. de zaak in de ondernemingsraad werd gebracht, met de NDSM-direc tie hadden gesproken over uitsluiting van twee koppelbazen. Afgezien van het feit, da, ieder uiteraard graag een extraatje wordt gegund, vreest de ANMB van (leze premie een reeks van moeilijkheden. 'De directie van de NDSM denkt niet de premie tot 15 december ar- beidsrust te kopen, maar zij voorbij aan de onrust, ase deze nieuwe soort doorkruising van de loonvorming teweegDrengt m an dere bedrijven en ook onder het andere personeel in haar eigen be drijf aldus werd ons namens iiet afdelingsbestuur van de ANMB ver klaard. Dat de beambten niet mogen delen in de premie, vindt de ANMB een grote psychologische blunder van de NDSM-directie. De bond herinnerde er in dit verband aan, dat het op zaterdag 31 augustus de beambten zijn geweest, die de Danaland te wa ter hebben gelaten. (Van onze verkeersredacteur) Tussen de RAI, de Ryksdienst voor het Wegverkeer en het RAI-TNO- Instituut voor Wegtransportmiddelen te Delft is overleg gaande over zwaardere keuringseisen voor brom fietsen. De RAI wil namelijk komen tot een mogelijkheid bromfietsen die gemakkelijk zyn op te voeren in snel heid, bij de keuring af te wijzen. Eind vorig jaar had het RAI-TNO- Instituut een concept-voorste! klaar en nog dit jaar hoopt men de defi nitieve uitwerking te d* rant te krijgen. - vttmtf'Wi ju 4. 44 4 4- tftTTTTT 1.1 alu ;W£T- 9(t (Van een onzer verslaggevers) De Coolsingel-zuid (het 6tuk tussen de Byenkorf en de Blaak) wordt op woensdag 11 september gesloten voor alle verkeer uit de richting Schiedamse Vest. Men kan dus straks als men van de Schie- damse Vest komt by de verkeerslichten op het kruispunt Coolsingel— Blaak—Binnenweg niet meer rechtdoor, maar gaat naar rechts, de Blaak op. Men kan daar dan de Keizerstraat en de Westewagenstraat nemen om parallel aan de Coolsingel naar Pompenburg en Hofplein te rijden. Dit alles is nodig, omdat de metrowerkers nu zover in de Coolsingel zijn doorgedrongen, dat zij het stuk tussen Bijenkorf en Blaak ook nodig hebben. Men moet er de betonplaat slopen, die onder de be strating ligt en vervolgens honderden palen trekken. Aan de westkant van het nieuwe metro-terrein zijde dus van de Rotterdamscbe Bank blijft een nauwe straat beschikbaar voor het verkeer uit de Van Oldeabameveltstraat richting Blaak. Die 'ont snappingsroute' geldt ook voor de trams van de RET. De nieuwe tramsporen liggen er zo goed als klaar. Op onze tekening ziet, men de nieuwe verkeerssituatie voorgesteld. Er blykt ook uit. dat'de Aart van Nesstraat woensdag weer in beide richtingen mag worden bereden. (Van een onzer verslaggevers) Er is goed nieuws voor de vakan tiegangers, die in hun portefeuilles nimmer plaats hebben voor de wan staltig grote Italiaanse bankbiljetten. De Italiaanse regering heeft name- lyk besloten, binnenkort het formaat van de 10.000 en 5.000 lire-biljetten enigszins bescheidener afmetingen te geven. De huidige biljetten zuilen spoedig uit de circulatie worden ge nomen, zodat men ook het Italiaan se papieren geld in het vervolg te eeu normale portefeuille met zich mee kan-dragen. 21,2 tót 20.8 en een stijging van het sterftecijfer van 7.6 tot 7,9. De Rijksdienst voor het Nationale Plan constateert, dat sinds 1949 het sterftecijfer niet meer zo hoog had gelegen. Slechts in de crisisjaren tus sen 1930 en 1940 en tijdens de oorlog zijn verhoudingsgewijs lagere geboor teoverschotten waargenomen dan de thans geconstateerde netto-aanwas van 12,9 per 1000 inwoners. Incidentele verklaringen voor het hogere sterftecijfer kunnen volgens het versiag bij voorbeeld gezocht worden ia het zeer slechte v eer te maar 1962 en in de koude zomer van dat jaar. De indruk bestaat echter, dat ook meer permanenate krachten zoals de veroudering op het verloop van de natuurlijke bevolking gaan inworti»" De mogelijkheid, dat echter ook be paalde uitwassen van de welvaarts stijging de verstedelijking en de in dustrialisatie ais bij voorbeeld luchtverontreiniging en geluids hinder een zekere invloed op het sterftecijfer hebben, moet naar de mening van de Rijksdienst voor het Nationale Plan niet bij voorbaat wor den uitgesloten. Voor het overige bestaat de in druk. dat" de sterftedaiing. die in ons land sedert ruim een eeuw op treedt, thans de limiet begint te naderen, die aan deze daling uit eindelijk is gesteld. Het sterfte cijfer zal dan weer moeten oplopen, omdat het op dit moment ais ge volg van de gunstige leeftijdsop bouw lager ligt dan met de gemid delde levensduur in overeenstem ming is. Ten aanzien van het geboortecijfer wordt voorts nog gewezen op twee elkaar tegenwerkende krachten: de stijging van het aantal gehuwden als gevolg van de verlaging van de ge middelde huwelijksleeftijd. maar daarnaast het dalen van de huwe lijksvruchtbaarheid, die thans lager Is dan ooit tevoren. (Van een onzer verslaggevers) De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. J. W. H. Sthccman, heeft vanmorgen in kort geding de uitgever G. A. van Oorschot, die de Amsterdamse uitgeversmaatschappij Folak en Van Gennep had beschul digd van schending van auteursrech ten, in het ongelijk gesteld. Polak en Van Gennep zal nu bin nenkort onder de al lang tevoren vaststaande titel 'Kort geding' een bundel korte verhalen van moderne Nederlandse en Vlaamse auteurs op de markt brengen. Van Oorschot had hiertegen be zwaar gemaakt, omdat in deze bun del ook verhalen waren opgenomen van de auteurs G. K. van 't Leve, A. Koolhaas en A. Alberts, die by hem hun verhalenbundels hadden uitge geven. In hun contracten met v. Oor schot heet het, dat 'het auteursrecht het onvervreemdbaar eigendom van de auteur biyft'. maar ook dat 'de uitgever het uitsluitend recht tot uitgave en herdruk heeft'. De president bleek de mening van Polak en Van Gennep te delen, dat bij deze overeenkomsten met Van Oorschot niet een 'gedeeltelijke') overdracht van 't auteursrecht heeft plaats gehad en dat de auteurs niet het recht hebben prijsgegeven, een van hun verhalen ter beschikking te stellen van een andere uitgever, die een verzameling van hedendaag se schrijvers wil byeenbrengen. De president achtte het mogelijk, dat ook de gewone rechter zich met deze opvatting van gedaagde zal kun nen verenigen, ofschoon er (by voorbeeld kwantitatieve) varianten op de uitgave van Polak en Van Gennep denkbaar zijn. die in strijd kunnen komen met de contracten van de auteurs met v. Oorschot. Maar zelfs de gewone rechter za! tot het oordeel moeten komen, aldus de president, dat er onvoldoende fei ten en omstandigheden zijn gesteld of gebleken, om te besluiten, dat Po lak en Van Gennep zich aan een on rechtmatige daad heeft schuldig ge maakt. Koop 'n hoek bij de ARBEIDEKSPBRS Eerst zat ik een beetje vreemd aan te staren te gen het stuk dat ik in een technisch biad las. In Ameri ka wordt het steeds meer ge bruik om kapotte onderdelen van auto's niet meer te repa- rëren. Het kapotte onderdeel gaat er uit en wordt vervan gen door een ander; Geen nieuw, maar een gereviseerd, wat een duur woord is voor hersteld. Het lijkt mijl op zeven. Je laat je kapotte auto-pnderdeei niet maken, je iaat er een ander onderdeel in zetten, dat al kapot geweest en weer ge maakt is. Wat zit daar nu voor voordeel aan? Volgens dat verhaal (In Mè- iaal en Techniek) spaar je er tijd. geld en arbeidskracht mee uit. Laat je het namelijk op de gebruikelijke manier doen - iet-; kapot, naar garage, la ten maken - dan is er, al thans in Amerika, op elke 12 auto's één volledig geschoolde monteur nodig. Alweer voor Amerika betekent dit, dat; er per jaar 150.000 van die volle dig geschoolde monteurs moe ten bijkomen en die hebben ze niet. Daarom is de Amerikaanse automobiel-industrie nu be zig overal fabrieken in te rich ten voor het reviseren van auto-onderdelen, vooral van die onderdelen die aan veel slijta ge onderhevig zyn. In de fabriek gaat dat snel ler dan één man, in een gara ge het doen kan en het revi seren van oude onderdelen kost precies de helft van het ma ken van nieuwe. De automobilist die met een kapot onderdeel zit, r~at naar zijn garage, daar 'lalen ze hét kapotte stuk weg. monte ren er een gereviseerd onder deel i.V en de man' betaalt 65 percent van wat het hem ge kost zou hebben ais bij een heel nieuw erin had laten zet ten. Die 15 percent extra zyn dan uiteraard voor de gara ge. die de zaak vervangt. Of dat nu goedkoper is da- je eigen kapotte auto-onderdeel op de ouderwetse manier in de garage laten maken? Dat stond er heiaas niet bij. Maar de automobilist spaart wel tyd, want hij hoeft niet zo lang te wachten op de repa ratie. En de garage kan voi- staan met minder volledig ge schoolde monteurs; een kapot onderdeel vervangen door een heel. is uiteraard minder moei lijk dan het kapotte onderdeel maken. Of we in Nederland ook die kant zullen uitgaan? De schrijver van dat artikel ver wacht van wel. Hij ziet in da toekomst garages als service- stalionns, waar men kapotte onderdelen laat vervangen. Of ze zelfs ai laat vervangen éér ze kapot gaan, zulks aan de hand van een schema dat de fabrikant opstelt, speciaal voor die delen die snel slijten. Er moeten dan uiteraard fabrie ken zyn, die zich specialiseren op de 'toelevering', zoals dat heet, van zulke gereviseerde onderdelen. Best kans dat hij gelijk krijgt het gemopper van mannen die hun auto een 'paar dagen kwijt zijn omdat er iets aan gerepareerd moet worden, is nu ai niet om aan te horen. Maar als het die kant op gaat, waarom zouden we dan dat handige onderdeeltjes-in- voorraad-hebben eigenlijk be perken tot automobielen? Is het niet één van de grootste ergernissen van het tegenwoor dige huisvrouwenbestaan, dat je zowat niets meer gerepa reerd kan krygen? Het lijkt me een geweldig idee: defect aan de motor van de stofzuiger... niet zoeken waar het zit, even naar de re visie-afdeling, motor eruit, knap tweehandsje erin. Voet je va nde naaimachine gaat niet meerniet over pieke ren, de revisie-afdeling ver vangt het. Onderdelen van de radio, de televisie, de ijskast, noem maar op je hoeft je niet meer gek te zoeken naar een klus jesman of te zeuren bij zwager Piet die zo handig is, je laat ze domweg even vervangen. Geen geioop om een mica ruitje voor je kachel dat ner gens te krygen is; je licht de deur uit zyn hengsels en haait een andere deur. Vol gende week is een vrouw, die de knop van haar kacheldeur had afgebroken, lekker met jouw gereviseerde deurtje. Praktisch, hè? Ja, zo prak tisch dat er wei niks van ko men zal. Ten aanzien van de huishoudelijke artikelen is een groot deel van de industrie meer ingesteld op de praktijk van het kopen dan op die van het (iang) gebruiken. Veel voorwerpen zijn zelfs zo gemaakt dat je ze niet eens zelf kunt repareren, omdat je ze domweg niet uit elkaar kunt nemen. Heeft u al eens geprobeerd een nieuw snoer te maken in zo'n van plastic vervaardigd elektrisch koffiemolen tje? Spaar u de moeite; het lukt niet. Of een stoomstrykbout uit elkaar te halen om do vastge- koekte ketelsteen in zyn inge wand waardoor hij niet meer stoomt eruit te peute ren? Vergeet het maar; je komt er niet bij. Kapotte onderdelen vervan gen door gereviseerdemis schien dat de automobilisten het nog eens beleven. Maar de huisvrouwen? Ik ben bang dat we er te zachte karaktertjes voor hebben; we mopperen niet genoeg. GERDA BRAUTIGAM Oliekoorts heerst er op de Friese Waddeneilanden. Op Ameland zyn de verwachtingen wel het hoogst ge spannen, sinds daar zaterdag, hele maal uit Venezuela aangesleept, op een landingsboot een boortoren is aangekomen. Dat de boorplannen van de Caltsa daar serieus zyn, leiden de Amelan ders ook af uit de aanleg van een weg van 2500 meter lengte naar het strand op het zuidwestelijk deel van liet eiland, Op Schiermonnikoog, waar de NAM en Caltex naar oiie er. aardgas proeï- boren, verwacht men ook Mobiioil- Nederland als mededinger. Op Vlie land is de NAM bezig met onderzoek op beperkte schaal.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1