Amsterdammer voor Poolse rechtbank 2.95 1 Echtpaar op bromfiets bij botsing verongelukt I Onrust in metaal jonge: Boot slaat om: man verdronken I. Baart: Werkgevers zijn verantwoor Wereldbank en Overwegen: vier doden Minister niet zeker van kwaliteit VROUW BIJNA f GEWURGD êWÊ. Bulldozer delft 4 bommen op CSWV: 'Weinig over te zeggen' VELE DODEN IN HET VERKEER HSZ1 YRU® VOLK VRIJDAG- 13 SEPTEMBER 1963 PAGINA 3 'Advertentie LM. WARSCHAU (AP) Een Nederlandse zakenman en zijn Oost- Juitse vriendin hebben donderdag een Poolse rechtbank cle mentie gevraagd voor de poging om het meisje zonder paspoort met een Ujnvliegtulg naar het westen te smokkelen. Flanellen JONGENS-SPORTHEMDEN in vier fraaie dessins lU-W.; HOOGVLIET: Winkelcentram VLAARDINGEN: liesveld UTRECHT (ANP) Op spoor- wegoverwegen zijn donderdag vier personen om het leven ge komen. Goedkope woningen Buiten spel I 'Smokkelaar uit liefde' vraagt clementie mime/ Ah speciale school-aflraefïe doet COSTER U een weergaloze aan bieding: FLANELLEN JONGENS SPORTHEMDEN in vier fraaie dessins, prachffewafitèlf, beslist kleur- en wasecht, epen of ge sloten fa dragen, tégen ongekend lage prijs. "Wat ik gedaan heb. heb ik gedaan, naar ik voel inij niet schuldig.' ju verklaarde de Amsterdammer J. de K. (34). Met geschokte stem bekende hij dat hij een passsgebiljet voor het meisje gekocht had en dat hij met een Pool afgesproken had haar het land uit te smokkelen in een KLM-vlicg tuig, dat op ZX juni uit Warschau naar Amsterdam vertrok. Tot 7 Jaar ALLE jear MATEN 8-11 Jaar, allo maten, nd 3 *4 5 112-16 Jaar,oUsmoteiyrui 3*95 ROTTERDAM: Vest-Kmiskado Koite Hoogstraat Meent Ketecar.lagedJJk LEIDEN: Haarlemmerstraat ZEIST: Slotlaau De R. en Chris te N. (25i uit Goer- litz stonden terecht wegens overtre ding van de Poolse grensbepalingen. De getuigenverklaringen namen vier uur In beslag, waarna het hof liet weten maandagmiddag uitspraak te zullen doen. Belde beklaagden kunnen maxi maal tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld worden. 'Ik was erg op hem verliefd en wij waren van plan in Holland te gaan trouwen.' zo vertelde de rijzige brunette. 'Ik heb nooit geprobeerd een paspoort te krijgen omdat ik Om half drie Is de 83-jarige heer J. Stuifzand uit Hoogeveen op een niet beveiligde overweg tussen Hoo geveen en Reilen op zijn fiets met de diesettrein Zwolle—Groningen in botsing gekomen en overleden. Vol gens de machinist van de trein had de oude heer niet opgelet. De trein had 15 minuten vertra ging. Omstreeks vier uur Is op een par ticulier overpad tussen Rarenstein en Wychen een vijfjarig meisje, Ani ta Rutten uit Wychen. door de trein Eindhoven—'s Hertogenboech—Nij megenZwolle gegrepen en gedood. Het is nog niet bekend, hoe het on geluk is gebeurd. Het meisje kwam op de fiets uit school en had een 5-jarig vriendinnetje achterop. Dit kind werd niet gewond. De machinist van de trein was na het ongeluk geheel overstuur en kon nog niet worden verhoord. De trein had 12 minuten vertraging. Eveneens omstreeks vier uur is een 69-jarige vrouw, de ongehuwde mej. G. de Vries uit Veenoord, op een niet-beveiligde overweg in Nieuw- Amsteraam gegrepen door de trein uit Zwolle en gedood. C Donderdagavond is de 26jarige on derwijzeres Maria -.Vertrappen .:uit Mlerlohout op de met halve bomen beveiligde spoorwegovergang bij Mlerlohout door de trein van kwart over zeven van Eindhoven naar Hel mond overreden en op slag gedood. Zij schijnt misleid te zijn geweest door een wegafsluiting. Mej. Verhap pen bereed een nog bijna nieuwe scooter. Zij was in ondertrouw. UTRECHT (ANP) De Centrale Raad van Beroep in Utrecht, die vandaag uitspraak zou doen in de zaak van de heren J. Dohmen en dr. C. Servaes, oud-wethouders van Sittard. contra de gemeente Sittard, heeft z'ijn beslissing uitgesteld. Men heeft nog enige tijd nodig voor een Juiste redactie van de uitspraak. De raad zal nu binnen drie weken uit spraak doen. wist dat ik 't toch niet zou krijgen Mejufrouw N. bevindt zich sind: 23 juni in de Mokotow-gevangenis in Warschau. Zij is daarheen ge bracht nadat zij de KLM-grondste- wardess geen paspoort had kunnen tonen. Zij vertelde dat zij' op een col lectief paspoort met een groep Oost duitsers naar de jaarbeurs van Poz- nan gekomen was en daar haar reis genoten in de steek liet nadat zij De R. ontmoet had. Zij hadden elkaar vier jaar gele den op de Lelpziger Messe leren ken nen en daarna regelmatig met el kaar gecorrespondeerd en getelefo neerd. De R. zei van zijn Nederland se vrouw gescheiden te leven en on langs echtscheiding aangevraagd te hebben. De R. verklaarde dat hij met een Pool wiens naam niet is genoemd had afgesproken mejuffrouw N. .te benaderen in de wachtkamer van het vliegveld. De Pool zou naar Tiaar toe gaan, haar op de Poolse manier de hand kussen en haar naar het toestel leiden. Alles verliep volgens plan. Maar een functionaris van de luchtha ven zag dat de vrouw niet door de passencontrole was gegaan. Hij waarschuwde de grensbewaking. Kort daarop werd ook De R. ge arresteerd. De R. en mejuffrouw N, die elkaar iet hadden gezien sedert juni. za- •1 in de verdachtenbank naast el- ar. Af en toe hielden zij elkaar bij hand vast. De president wees hun :.y,oek om 20 minuten met elkaar mogen spreken af. Hij verklaar- ue: 'Het zal hun geen kwaad doen als ze wachten op het vonnis.' 'Ik vraag voor mezelf en voor Christe dat wü vrij van schuld zul len worden bevonden.' zei De R. Hij verdedigde zijn optreden met de woorden: "Voor zover ik het heb be grepen heb je documenten nodig om een land binnen te komen, maar niet om het te verlaten.' Prof. Jerzy Slowowski, de aan me juffrouw N. toegewezen raadsman, verklaarde: 'Geen van heide ver dachten is van Poolse nationaliteit cn noch de Poolse gemeenschap, noch de Poolse sta.it heeft nadeel ondervonden van de romance tussen deze twee jonge mensen. Zij hebben reeds geruime tijd in de gevangenis doorgebracht wegens hun onvoorzich tigheid.' DEN HAAG (ANP) Minister Ho- gaers van "Volkshuisvesting wil nog geen kwalificatie uitspreken orer de goedkope woningen van Fijnaart en Deurne. Maar hij meent dat hun kwaliteit cn uit rusting niet voldoen aan de eisen die van rijkswege aan woningwet woningen worden gesteld. Dit blijkt uit het antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid Brandsma (p.v.d.a.l. Het is juist, «zegt de minister, dat enkele aannemers bereid zijn méér van deze goedkope huizen te bouwen. Maar zij vragen stuk voor stuk om rijksgoedkeuring. Deze is ais de bouwkosten niet de i 10.000 oversenrijden gedele geerd aan de gemeentebesturen. Om misverstand te voorkomen her haalt minister Bogaers, dat wonin gen die tot één complex behoren ais één werk moeten worden aan gemerkt. In zo'n geval dient de rijksgoedkeuring vnor de bouw dus. steeds centraal te worden verleend. De bewindsman zegt nog dat. hij sympathiek staat tegenover alle initiatieven, die beogen ook in de ongesubsidieerde sector goedkope woningen tot stand te brengen mits het werk aan redelijke eisen blijft voldoen. tVan een onzer verslaggevers) Op dc Staphorster kruising van rijksweg 27 onder Oosterhout is donderdagavond om kwart voor zeven een ongeluk gebeurd, dat aan een echtpaar uit Breda het leven heeft gekost. De 38-jarige A. H. A. J. V.. die met zijn 31-jarige echtgenote op de duo van zijn bromfiets uit de richting Oosteind kwam, verzuimde voorrang te verlenen aan een auto uit de rich ting Breda.Bij de aanrijding, die hiervan het gevolg was, werd me vrouw V. zo zwaar gewond, dat zij ter plaatse overleed. De heer V. over leed in het St.-Jozefziekenhuis in Oosterhout aan zijn verwondingen. De autobestuurder werd licht ge wond. De 82-jarige Nederlander G. P. uit het Belgische plaatsje Goe is don derdagmiddag in Kerkrade by een verkeersongeluk om hel leven geko men, evenals de "3-jarige Belg N. G. uit Terheide (N.B.), die met de auto van P. meereed. Een derde inzittende van deze auto. de echtgenote van de heer P.. moest in levengevaarlijke toestand in het ziekenhuis te Kerkrade worden op genomen. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Kerkradersteen weg en de Hammolenweg. P. zou met zijn auto geen voorrang hebben ver leend aan een autobus. Deze bus greep de auto, die een verkeerszuil ramde en enkele meters verder tot stilstand kwam. De auto werd geheel vernield, de bus liep lichte schade op. In Heusden is gisteravond de zes tienjarige J. Verdoorn uit Genderen met zijn bromfiets in volle vaart op een vrachtwagen gereden. De jongen was op slag dood. De wagen, waar van de motor was warm gelopen, stond geparkeerd op een donker weg gedeelte buiten de bebouwde kom. Donderdag omstreeks half twaalf is de driejarige Lambert Op pers uit Oirschot dodelijk veronge lukt. Het kind speelde met een an dere kleuter by de ouderlijke woning in de berm van de weg en stak plot seling de weg over. vlak voor een na derende auto. bestuurd door de 37- jaxige docent van het Wit Gele Kruis mej. M. S. uit Boxtel. Het jongetje ■werd door de auto geschept en op slag gedood. De vader werkte aan de andere kant van de verharde land weg op het land. Donderdagmiddag omstreeks 5 uur is de 76-jarige J. P. uit Helmond te Culemborg om het leven gekomen toeu hij per rijwiel de voorrangsweg Wethouder Schoutenweg overstak! Een. vrachtwagen, bestuurd door de heet' S., schepte de wielrijder, die meters ver werd weggeslingerd. HU overleed ter plaatse. In de nacht van woensdag op donderdag, even na middernacht, is de zeventienjarige H, Koppers uit de Boschstraat in Heerlen op slag ge dood door een voorbijrijdende perso nenauto, bestuurd door S. uit Schin- veld. De jongen keerde per autobus van zijn werk in Duitsland terug. De bus stopte vlak voor zijn ouderlijke woning. Hij liep van achter de stil staande bus de rijweg op, waar hy werd overreden door de passerende personenauto. Advertentie l.M. De totale omvang van dc schade aan de oogst is nog steeds niet bekend. Ook al schijnt de zon nu al twee dagen, toch kampen veie boeren nog met moeilijkheden bij het binnenhalen. Deze toto is ge nomen aan de rijksweg bij de Vel- sertunnel. Het hooi staat hier midden in het water weg te rot ten. Advertentie l.M. Hoflevrra «jEKÈVE (VERVOLG VAN VOORPAGINA) De erkende vakbanden verklaarden in de middaguren dat zij zich volle dig achter het standpunt van het hoofdbestuur stelden en dus vasthiel den aan de geldende c.a,i>. Vandaag, zouden alle bedrijven in stad en pro vincie Utrecht een pamflet krijgen toegezonden, waarin de eisen voor dc c.a.o. 1964 zyn vastgesteld, te weten 8 percent loonsverhoging cn twee dagen extra vakantie. Door bet zo vroeg bekend maken van de looneisen voor het volgend jaar hoopt men te voorkomen dat, het hi de metaalindustrie een chaos wordt. Bij de vliegtuigfabriek Fokker heerste gisteren een gespannen sfeer, die zich 's middags ontlaadde in een staking van een groot deel van da week- en uurloners. Na twee uur ging men hier weer aan het werk. De directie had toen toegezegd dat zij open stond voor overleg langs de nor male kanalen. In de machinefabriek Kromhout kwam het net niet tot een staking na de toezegging van directiezijde dat oo khier een vergadering met de ondernemingsraad op de agenda was gezet In andere delen van het land ble ven acties uit, al werkte de vroegere EVC (nu: Centrum voor eenheid in de vakbeweging en de klassenstrijd) hier en daar druk met pamfletten. Wel waren de gebeurtenissen in Am sterdam en de mogelijke gevolgen hiervan het onderwerp van gesprek in nagenoeg alie bedrijven. Minister Veldkamp heeft gister middag 'informeel contact' gehad met enkele" leden van de Stichting van de Arbeid. Hij wil zo spoedig mogelijk officieel overleg met de Stichting tot stand brengen. In een TV-interview verklaai'de de bewindsman gisteravond dat hij het betreurde dat twee grote Amsterdam se metaalbedrijven het systeem van loonvorming buitenspél hebben gezet. De mogelijkheden tot optreden tegen deze bedrijven noemde de mi nister van Sociale Zaken beperkt. De looncontroledienst kan een onderzoek Instellen en dat gebeurt dan ook en wanneer er iets strafbaars wordt gevonden, dan Is de beslissing over vervolging verder bij rechterlijke in stanties. De minister sprak waardering uit voor de wijze waarop de metaalsector zich van bet euvel van de koppel- bazery heeft weten te ontdoen. De Metaalbond, werkgeversorgani satie, heeft zich gistermiddag bera den over de rechtsmiddelen -die hem ten dienste staan tegen onderne mingen die de c.a.o., doorbreken. Het resultaat van dit beraad zal binnen kort. aan de ledenvergadering van de Metaalbond worden voorgelegd. Een merkwaardige bijzondeiTieid is dat de ADM-directeur ir. Thomson, die het lidmaatschap van de Metaal- bond heeft opgezegd, oud-voorzitter van deze organisatie is. Het NW heeft gisteren besloten tot eén spoedvergadering van het ver- bondsbestuur op maandag 16 septem- ...ber in verband met de loonmoeilyk- heden in de metaalsector. NVV-voor- zitter Roemers is dan weer terug van een bezoek aan Pakistan. VOOR HEN DIE DE ÉCHTE WILLEN (Van een onzer verslaggevers) In een grindgat op de Maas te Hasselt bij Roermond is gisteren de 33-jarige M. van Herten uit Horn verdronken. De man was in een roei boot, samen met de 34-jarige T, Smeets uit Beesel. bezig de kabel van een baggermolen van zyn firma te verleggen. Door het strak trekken van de kabel is de roeiboot echter omgeslagen, waarbij beide mannen in het water vielen. Zjj konden niet zwemmen. Dc heer Van Herten is verdronken, de heer Smeets kon zich aan de rand van de omgeslagen boot vastklemmen tot hij door zijn collega's op de bagger molen werd gered. Het slachtoffer was ongehuwd. Zijn lichaam Is ge borgen. Gistermiddag is de zeventienja rige Janine M. H. A. Bossemiers uit België, dochter van de schipper van het Nederlandse motorschip St.-Rita, op de Westerschelde by Walsoorden over boord geslagen en verdronken. De rijkspolitie te water heeft het stoffelijk overschot nog niet gevon den. Het schip was onderweg van Antwerpen naar Vlaardingen met een lading Ijzer, In de nacht van woensdag op donderdag is ln net Eindhovense ka naal onder de gemeente Geldrop de 68-jarige heer Ph. F. uit Eindhoven verdronken. P. was gepensioneerd en verbleef in een gezellenhuis te Eind hoven. Hoe hij te water is geraakt, is nog niet duidelijk. Zijn fiets werd langs het kanaal aangetroffen. Het 500 ton metende schip St- Etoine uit België is gistermiddag in de monding van het Amsterdam- RijnkanaaJ in Tiel in aanvaring ge komen met een bak van een duw boot. die uit dit kanaal kwam. Schip per De Neij van de St.-Etoine en zyn vrouw zyn door eert sleepboot van boord gehaald. De St.-Etoine is door midden gebroken en gezonken. Van een onzer verslaggevers) Drie prostituees hebben woensdag avond in een huis aan de Sint An- nendwarsstraat te Amsterdam hun 31-jarige collega M. J. D. bevryd van een klant die deze laatste' vrouw bjj de keel gegrepen had. Twee van de vrouwen die samen werken in een huis aan de genoemde straat hadden bezoek, gehad van de 47-jarige technicus F. V/. Omdat de man beschonken was en omdat hy .zich vreemd gedroeg hadden zij de technicus snel naar buiten gewerkt. Kort daarna hoorden zij gegil uit de kamer van hun 31-jarige collega D. aan de overzijde van de straat. Het gealarmeerde tweetal rende naar de overkant en trapten, geholpen door een derde vrouw die in het zelfde huis als Maria D. haar beroep 'uitoefent de deur van de kamer waaruit het gegil klonk, open. Binnen zagen zjj de vrouw in een deken gewikkeld, terwijl de technicus haar bij de keel vasthield. De huisgenote van het slachtoffer nep: Kyk uit, je maakt die vrouw dood. De man zou daarop geantwoord hebben: Ja, dat doe Ik ook. De drie vrouwen slaagden erin de man van Maria D. weg te trekken. De man is overgenomen door de polttie en op- gesloten in het bureau Warmoes straat. Daar verklaarde hij, dat hij de vrouw angst had willen aanjagen .omdat hy uitgeknepen werd als een citroen- De technicus zal voor de of ficier van ,Justitie geleid worden. (Van onze sociaal-economische redactie) "Men zegt dat het loonbeleid in Ne derland in gevaar is gekomen. Maar dat is dan niet het gevolg van de eisen tot loonsverhoging die de vak bonden in de metaalindustrie giste ren op tafei hebben gelegd. Wat zy naar voren hebben gebracht zijn wensen voor het volgende jaar. De verantwoordelijkheid voor de moeilijkheden liggen bjj de werk gevers die de c.a.o. hebben gene geerd door lonen te betalen die boven de c.a.o.-bedragen uitgaan. Wij achten dit een groot gevaar voor de c.a,o, als instituut, vooral omdat nu de neiging zal bestaan ook elders de c.a.o. te negeren.' Advertentie l.M. (Van een onzer correspondenten) Óp de Grote Heide bij Venlo, waar velen in het weekeinde recreatie zoe ken. zyn vier scherp gestelde Engelse cn Amerikaanse vliegtuigbommen ge vonden, plus enkele opengescheurde bommen. Van deze projectielen, twee van 1000 en twee van elk 500 pond, was de ontsteking nog ia orde. Ze konden gemakkelijk tot ontploffing worden gebracht. Ze kwamen tevoorschijn by het egaliseren door enkele bulldozers in verband met de aanleg van een nieuw zweefvliegterrein. Met behulp van de detectors is het hele terrein onderzocht. Naderhand zijn nog een paar zware bommen gevonden, deze lagen bijna anderhalve meter onder de grond. De hulpverleningsdienst maakte ze onschadelijk. De Grote Heide heeft voor de Duit sers in de Tweede Wereldoorlog dienst gedaan als vliegveld en het werd door de geallieerden vaak hevig vanuit de lucht bestookt. WASHINGTON (Reuter, AP) Pre sident Kennedy is inderdaad van plan in de loop van deze maand een 'toespraak te houden tot de Algeme ne Vergadering der Verenigde Na ties in New York, zo heeft hij gis teravond op zijn persconferentie in Washington de ai lopende geruchten hierover bevestigd. De President xei ■echter niet op welke dag hjj ijfat toe spraak zal houden. Nieuw in onze vergrote kleuter afdeling Wollen Kinderpull- overs met de moderne dubbele rolboord. Morgen begint de speciale ver koop, terwijl het seizoen nog moet beginnen. Een prachtige kwaliteit wollen kinderpull- overs, heerlijk warm, voor leef tijden van 3 tot 12 jaar— nis voor bijna de halve prijs. Dit zei de heer I. Baart, voorzitter van de Algemene Nederlandse Me- taalbedrijfsbond donderdagavond tijdens een televisie-interview voor de AVRO. De heer Baart legde er de nadruk op. dat de ANMB zich voor de huidige looptijd (dus tot 1 januari) aan de c.a.o. gebonden acht. De bonden hebben echter reeds nu hun eisen voor het komende jaar laten weten, omdat zjj door te zeggen dat zij zich aan de c.a.o. hielden de onrust alleen zouden hebben vergroot. Het effect van de looncontrole van minister Veldkamp achtte de heer Baart niet groot. 'Als een zaak zo uit de pot kookt geloof ik, dat de looncontrole niet. erg veel betekent. De ervaring heeft trouwens geleerd, dat straffen wegens c.a.0.-afwij king zo kiein zijn. dat die werkge vers de boeten bij voorbaat incal-, culeren. Op de vraag of het mogelijk zou zijn de situatie bij de ADM en NDSM terug te draaien tot het loonpeil van voor de verhogingen van deze week, antwoordde de lieer Baart' "Ik acht dit uitgesloten. Hoogstens zal het zo zijn. dat als de c.a.o, straks vernieuwd wordt deze verhogingen bij deze bedrijven in de nieuwe lo nen worden ingewerkt.' De ANMB en de metaalbonden van KAB en CNV. waarmee nauw wordt samengewerkt zal eventuele sta kingen in de komende dagen of weken beslist niet kunnen steunen omdat uitdrukkelijk is vastgesteld, dat over punten die in de c.a.o, ge regeld zijn niet kan werden ge staakt. Van werkgeverszijde met name NDSM en ADM-directies bad men. althans voor dit moment, ge weigerd voor de TV een uiteenzet ting te geven. 'Het zou de schijn wekken, dat wij ons zouden willen verdedigen, ter wijl wij in feite nog niet eens zijn aangevallen.' zei de directie van de ADM irs een verklaring. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze wollen Kinderpullovers, modern en heerlijk warm, in de kleuren rood, koren, groen enz. voor een prijs, waarvoor U ze geen tweede keer kunt verwachten. (Van onze parlementsredacUe) Het Centraal Sociaal Werkgevers verbond had vanochtend nog niet veel commentaar op de gebeurtenis sen met de metaalionen. Mr. Mait- land, eon van de secretarissen van het verbond, sprak over een nare gang van zaken, „Wij hebben," zei hy. „er gisteren langdurig over vergaderd, maar we ten nog niet wat er aan moet wor den gedaan. Wij zullen voorlopig afwachten wat minister Veldkamp nu gaat doen. „Maar verder." aldus mr. Mait- land, ..kan ik er op dit moment ook geen wils woord over zeggen." In de ZuidengcLse plaats Llns- lade is een elfde persoon gearresteerd m verband met de trelrtroofzaak. Het is de 33-jarige bookmaker Tho mas Wisbey. Tegenover de politie zei hy nergens van te weten. Het Internationale Monetaire Fonds, kortgenaamd IMF. is een van de best werkende internationale instellingen. Niet minder dan negen landen if aden in het op 30 april ge ëindigde verslagjaar tot het fonds toe, daarmee het aantal leden tot 86 vermeerderend. De nieuwe leden zijn allemaal jonge staten zoa.a Somahland, Sierra Leone. Tanganjl- ka. Koeweit. Jamaica etc. Elf jong» landen staan op het punt tot het fonds toe te treden hun aanvraag was op 30 april reeds goedgekeurd terwijl nog eens zeven nog maar kort .onafhankelijk geworden staten een aanvraag voor het lidmaatschap heb ben ingediend- Het IMF is een ware wereldbank, al is de naam Wereldbank voorbe houden aan zijn zusterinstelling, de Internationale Banjr. voor Herstel en Ontwikkeling. een van de be langrijke r.aken van het IMF regelend op te treden in het inter nationale monetaire verkeer en waar mogelijk de centrale banken van de aangesloten landen steun te ver lenen in hun monetaire politiek. Voor landen met betalingsbaians- moeilijkheden fungeert het IMF onder bepaalde condities di» vraagt, als een tijdelijke kredietge ver. Hulp van het fonds wordt niet alleen gevraagd door jonge ontwikke lingslanden. maar ook industriële lan den als Canada, Japan en zelfs Enge land generen zich niet te erkennen dat zij soms een tijdelijk beroep op het IMF moeten doen. Soms is dat nodig in de vorm van een directe kredietverlening, ais de eigen middelen te kort schieten om een land over bestaande of dreigen de valutaire moeilijkheden heen te helpen. Vaak echter kan ook worden volstaan met. een indirecte hulp; een niet mis te verstane toezegging, dat het IMF bereid is bij te schieten, mocht een land de druk op zijn valu ta niet zelf kunnen weerstaan. Zo'n toezegging kan vaak bij inter nationale speculatieve transacties, die 'net vertrouwen in de waarde van een valuta ondermijnen of die berusten op geschokt vertrouwen in de toakomstige waardevastheid al een afdoend weermiddel zijn. De toe gezegde hulp van het IMF is dan in staat om interna tionaal aanbod van de bedreigde* valu ta wat de keer zijde is-van het ont trekken van devie zen aan het betrok ken land door mo netaire oorzaken weer tot normale proporties terug te brengen, zonder dat het: IMF werke lijk hulp geeft. De aanval op het Engelse pond, die werd afgeslagen door een toegezegde omvangrijke hulp voor het geval het nodig mocht zijn van de kant van het IMF. was er een goed voorbeeld van in het vo rige jaar. Bij de telkens weer opduikende ge ruchten over een' noodzaak de dollar in prijs, te verlagen, omdat de beta lingsbalans van de Verenigde Staten steeds slechter wordt, dient men ook te bedenken, dat de VS naast hun eigen grote reserves toch ook nog op grote, steun in ÏMF-verband mogen rekenen. Steun, die ten dele ook al in een' bijzondere, mede door het IMF georganiseerde en gestimu leerde vorm blijkt, doordat de VS met de centrale banken van vele ianden overeenkomsten ter bescherming van de doliar hebben gesloten. Een aantai van de financieel.sterk ste landen waarbij Nederland heeft zich bovendien bereid verklaard het IMF voor bijzondere gevallen nog extra middelen ter beschikking te stellen. Zes miljard dollar, waarvan twee miljard uit de VS zelf omdat de extra middelen ook voor hulp aan andere bedreigde valuta gebruikt kunnen worden, staan het IMF op deze wijze ter beschikking. ÏTet jaarverslag van deze wereld- bank bevat naast vele gegevens over deze arrangementen een groot aantal beschouwingen, die enerzijds zonder meer registreren, dat het IMF nauw betrokken is bij het economisch wereldgebeuren en dit van dag tot. dag en van land tot land volgt en die an derzijds algemene beschouwingen over dit gebeuren bevatten. Grote aandacht wordt besteed aan de. ian den die de grondstoffenleverancicra van de wereld zijn en die voor het belangrijkste deel tot de onderont wikkelde niet-induslriële gebieden be horen. In een inleidende beschouwing over rte betalingsproblemen van deze lan den. stelt het IMF tn het verslag 1963 vast; het grootste deel van het dage lijkse werk van het Fonds is gecon centreerd .op de problemen van d» onderontwikkelde landen. Naar de oorzaak hiervan hoeft men niet. lang te zoeken. Deze landen ondervinden doorlopend moeilijkheden als zij hun externe transacties iln- en uitvoer, geld en kapitaalverkeer met het bui tenland) in evenwicht willen houden. Die moeilijkheden, zegt het IMF. ziin tot drie belangrijke oorzaken ta nig re brengen: 1. het overheersen in vele van deze landen van infla toire tendensen, die vaak verband houden met •ntwikkellngsprogram- ma's. 2. verhoudingsgewijs grote fluc tuaties op korte termijn in hun ont vangsten uit de export, en in de kapi- laalsbewegingen. 3. een betrekkelijk langzame stijging van hun ontvang sten tilt de export rin het bijzonder als men dit vergelijkt met de groei van de bevolkingi. Ten deie is dit laatste het gevolg van structurele oorzaken, die de vraag naar produk- ren waarin deze landen zijn gespe cialiseerd, beïnvloeden, ten dele is hes ook een gevolg van bpperkingen in d» afzet van htm produkren in liet bij zonder op markten in de ontwikkelds landen. Sprekend over de inflatoire ten densen in deze landen, die hun In ternationale positie verzwakken en die hen minder geschikt maken voor kredietverlening uit andere landen is nei IMF allereerst wel senoodzaaku Je constateren, dat een streven naar vergroting van het totale nationals inkomenal was het maar om on* «er ne druk ran de bevolkingsgroei een daling van net- inkomen per noozd te voorkomen - voor de hand ligt. Bovendien, zegt het OIF, is hei een gerechtvaardigd verlangen in de ze landen levensstandaarden te berei dt1' h minder v«' verwijderd zijn jan de levensstandaard in de indus- l!!?ö(en' Het ™F waarschuwt v.Aufl' ,dat efn reële groei van het nationale inkomen vaak in eevaa- gebracht wordt, doordat men al té gemakkelijk stimulerend denkt ta xunnen werk»n deer'inflatoire finan cieringsmethoden, die tot grote ver storingen leiden. Het IMF somt nog vele andere tegenwerkende factoren op. die de onderontwikkelde landen m hun streven omhoog belemmeren. Koop 'n boek bij de ARBEIDERSPERS

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1