...eigenlijk is dit geen concert... stukje Britse saamhorigheid WE B m Zeventig jaar muziek voor het volk EDUARD FLIPSE: Machtige belevenis, maar in ons land niet imiteren ORG Uw Sf-ecltdc tfèt Vüjc\/cl£. Sir Malcolm - u B-Auk 3ET VRIJE VOLK MAANDAG 16 SEPTEMBER 1963 PAGINA 3 Eén ding moet om te beginnen duidelijk zijnhet concert dat de jaarlijkse reeks popu laire promenadeconcerten in de Londense Royal Albert Hall afsluit, de befaamde „last night of proms is eigenlijk helemaal geen concert. Het is een gebeurtenis waarbij de muziek bijzaak is, een schilderachtig stuk Britse folklore, dat de Brit ontroert als manifesta tie van Britse saamhorigheid en de niet-Brït vertedert omdat die saamhorigheid even echt is als haar uitdrukkingswijze onwezenlijk. Het is feestvieren om verdriet te verbergen, ver driet om glorie die voorbij is en die nooit meer terugkomt. Helemaal geen concert? Nu ja, voor de pauze wil men wel naar muziek luisteren, al was het alleen maar om de tijd te doden, die moet verlopen om na de pauze te kunnen lachen om de grapjes van Sir Malcolm Sargent en zich te goed te doen aan het samen Brit zijn. Maar het is alsof de muziek niet wil klinken, omdat zij weet toch maar voorspel te zijn. Erg goed klinken doet zij trouwens nooit in de Albert Hall, ondanks de kunstgrepen die zijn toegepast, zoals het ophangen van een zwevend klankbord boven het orkest. De klank van het 60 man sterke strij kersensemble van het BBC Symphony Orchestra gaat de blauwe mist van die enorme koepel in en legt het voortdurend af tegen die van de blazers. /Vp de „last night of proms" geeft J dat echter allemaal niets, want men komt niet in de eerste plaats voor de muziek maar voor het ple zier van massaal samenzijn en daarvoor is nu juist die zo ontzag lijk grote, ontzaglijk lelijke en mits gevuld) ontzaglijk gezellige Albert Hall zo bij uitstek geschikt. -vv'i "h v. If m tam VERHAAL: FOTO'S: Jan van Gorhom Hans Akkersdijk Grand old lady Feesf voor de jeugd Waar anders kunnen 1500 mensen vlak voor het podium staan zonder dat de rest van de bezoekers ook maar enigszins in zijn uitzicht belemmerd is? Waar anders kan men zonder moeite 7000 mensen bergen die niet in de ruimte verloren gaan maar door de hoge opbouw van de zaal ais eenheid kunnen opreizen. Waar anders is het mogelijk zo fijn pesterig papieren pijl tjes van de hoge galerijen op lange luchtreizen de ruimte in te zenden? Of rollen closetpapier en serpentines zó ver te gooien? Deze pijltjes, serpentines en closetrollcn horen bij het vaste ritueel van deze eredienst van het Britse saamhorigheidsgevoel, evenals de kleurige ballonnen, de spandoeken, de pa raplu's met opschrift, de bolhoeden, de papie ren mutsen de krans om het borstbeeld van Sir Henry Wood de samenzang en de grapjes in de toespraak, waarmee Sir Malcolm het promseizoen afsluit. Dit alles is onmisbaar en het nam ook zaterdagavond zijn vaste plaats in de „last night of proms" weer in. Toen om zeven uur de deuren van de Albert PROM': Niemand geeft deze Sir Malcolm Sargent, dc held van de Londense -promenade-con certen zijn 09 jaren en hij zichzelf wel het minst. Zijn jeugdig uiterlijk is hem dan ook alles waard, ook. het geruime tijd met ge spreide armen staan als hem een nieuw rokkostuum gepast wordt en (zegt men) het dragen van een korset. Hall waren opengegaan, was korte tijd later de ovale ruimte van de parterre al grotendeels gevuld met een bonte menigté jongelieden, waartussen zich echter ook heel wat ouderen bevonden. De amfitheaters en de balkons wa ren nog zo goed als leeg, evenals het podium. De dichte drom in de ovale „arena" van de parterre kortte zich de tijd met het aanheffen van liederen, het laten knappen van ballonnen, het toejuichen van de orkestbedienden wan neer die zich vertoonden en van de papieren pijltjes als die lange reizen maakten. Een strenge meneer achter een microfoon vond het nodig dat laten vliegen van pijltjes „om veilig heidsredenen" te verbieden. Hij werd wegge hoond en de pijltjes bleven vliegen. Het programma voor de pauze was lang. te lang naar onze begrippen (65 minuten). Het werd beleefd aangehoord en ook wel met gejuich uit de arena begroet, maar wrikte geen enthousiasme los. In de voor het podium sa mengepakte menigte vielen de eerste slacht offers: verschillende meisjes werden, asgrauw door rodekruismensen weggebracht. Pas de hitte van de TV-lampen, die aan het eind van de pauze aanflitsten, bracht het legioen der 7000 op prom-temperatuur. „We want Mac!, we want Mac!" loeide de arena en Mac (Sir Malcolm) liet niet tevergeefs om zich roepen. Hij kwam. zag en overwon, ge nietend van zijn populariteit. Van het land van de hoop en de glorie, dat de componist Elgar en de dichter A. C. Benson in 1901 op het hoogtepunt van de macht van het Britse wereldrijk zagen liggen, liet hy zijn auditorium nogeens gloedvol de grenzen wijder uitleggen. Onder zijn bezielende leiding wist het auditorium zich vervolgens te herinneren, dat „Brittannië op bevel van de hemel zich uit de azuren zee verhief" en dat'„een wacht van engelen" toen aan ditzelfde Brittannië zingend beval de golven te beheersen. Het was weer ontroerend en weer vertede rend. Brittannië beheerst de wereldzeëen al lang niet meer en het zal dat nooit meer doen Maar de Britten blijven het fijn vinden terug te denken aan de tijd toen ze het wel deden. Met wat pijn in het hart, ongetwijfeld maar ook met trots omdat ze althans het 'tweede deel van de engelachtige opdracht (om nooit slaven te worden) tot nu toe met ere hebben volbracht cn weten dat de wereld ze daar dankbaar voor is. Tje Londense promenadeconcerten zijn voortgeko- men uit een initiatief van de grote Britse diri gent Sir Henry Wood, die er van jongs af aan op uit is geweest de goede muziek naar het volk te brengen. In 1895 gaf hij zijn eerste promenadeconcert in de Londense Queens Hall. Het werd zo'n succes, dat ter stond de basis werd gelegd voor een nu bijna zeventig jarige traditie van dit soort populaire concerten in de Engelse hoofdstad. De 'proms' worden nu al vele jaren gegeven in de Roval Albert Hall, die akoestisch weliswaar allerminst volmaakt is, maar voor het overige zó geschikt voor dit soort con certen, dat men de gebreken graag op de koop toe neemt. Dit jaar zijn er in de Albert Hall 49 promenadeconcerten gegeven, waarvan er twintig uitverkocht waren. Vijf con certen waren minder goed bezocht, wat wil zeggen dat er nauwelijks 3000 mensen waren. De programma's van de Londense proms zijn populair, wat niet wil zeggen, dat men moderne cn minder bekende werken schuwt. Door minder populaire werken te 'ver pakken' in zeer populaire tracht men deze eerste te ver kopen. De muziekmensen van de BBC zeggen dat dat aar dig lukt. De Londense proms, hoe goed gemiddeld ook bezocht, zijn«nlet renderend. De jaarlijkse tekorten op de concerten worden door de BBC gefinancierd. "LTet was een machtige belevenis, 1 die ik voor geen geld ter wereld had willen missen. Het was ook uiterst leerzaam voor mij dit con cert te mogen bijwonen, want de Engelsen beschikken over bijna zeventig jaar ervaring op het ge bied van promenadeconcerten, dat in ons land nog vrijwel braak ligt. Van veel door hen opgedane ervaring kunnen wij gebruik ma ken en het nut van deze reis is, dat ik nu de mensen ken die over die ervaring beschikken. Maar één ding weet ik nu ook zekerder dan ooit: Rotterdam is Londen niet en Nederland is geen Enge land. Wij kunnen wel van de En gelsen leren, maar moeten ons er voor wachten hen te imiteren. In deze woorden ongeveer vatte Eduard Flipse, de eerste dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Or kest, de indrukken samen die hij had opgedaan op zijn reis naar Londen en zijn bezoek aan het laatste pro menadeconcert van het seizoen. De heer Flipse maakte deze reis op uit nodiging van de redactie van Het Vrije Volk. De dirigent bleek vol waardering voor zijn collega Sir Malcolm Sar gent. die hij voor het eerst zag diri geren en ontmoette. Hij had met name bewondering voor diens gave om met zijn jeugdige auditorium om te springen, vooral omdat dat audi torium niet gemakkelijk was en de dirigent herhaaldelijk interrum peerde. Een belangrijk voordeel van de Londense promenadeconcerten vond de heer Flipse. dat de jeugd daar vlak bij de dirigent staat. Dat zou ik, aldus de heer Flipse, in Rotterdam ook zo willen hebben. Of 't in de Na at loon van de Jast night of proms" ontmoetten elkaar Sir Malcolm RjVièrahal zo kan. is een andere Snrnr-nt en Eduard Flipse, pionier van dc promenadeconcerten van het Rot- vraag, die de heer Flipse zei op korte terdlms Philharmonisch Orkest. De heren hadden elkaar veel te vertellen, termijn te willen onderzoeken. Twee generalies Britten beleven het historisch ritueel van de ..last night of proms" ieder op hun eigen wijze. De jeugd (foto rechtsboven stormachtig en rumoerig in de van geestdrift' kolkende arena van de Royal Albert Rail. Een oud echtpaar tfoto hierboven) stil van ontroering over dit jaarlijks terugkerende hoog tepunt van Brits zelfbewustzijn en saamhorigheidsgevoel. Wat de gene raties in het Engeland van vandaag ook moge scheiden en dat is heel veel op deze dag zijn ze één! De 'grand old lady' van de Britse mu ziekwereld is Lady Jessie Wood, de weduwe van Sir Henry Wood, de stichter van het in stituut der Lon dense promenade concertenZij heeft sinds 190Ó geen pro menadeconcert ge mist en wasook zaterdagavond loeer present. Geen zaal in de gehele wereld is zo geschikt voor een massale muzikale gebeurtenissen als de reusachtige Royal Albert Hall. dit zo lelijke maar bij promenadeconscrten zo gezellige stuk Victori aanse bouwstijl. Voor dia gezelligheid neemt men de allesbehalve vlekkeloze akoustiek de zaal klonk goed toen de dames rokken, tot aan de grond droegen! graag op de koop toe. ?<r.; Foto rechts: Er ivas ook een groep Nederlandse jon gens en meisjes te midden van de roerige menigte in de arena van dc Royal Albert Hall, die in geestdrift voor de Britse jon gelieden niet on derdeed. Foto links: Al wat de Brit, jong of oud, aan nationaal sentiment met zich meedraagt zingt hij op de laatste prom ran het seizoen ei uit. 'Rule Brittan- nia, rule the lea ves!'

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1