'Gevangeniswezen is stiefkind5 e za Leidse tentbeworiers gaan snel trouwen lanterfanten Waarschuwing tegen Cubaanse prijsvraag te laat mm van A iotZ [runoff uig met prinsessen later in Parijs door motorstoring Geschiedenis in citaten V; Justitie gemengd in rechtbankverslag 'TE WEINIG TECHNISCHE STUDENTEN' IBB Zware balk treft lasser dodelijk Indonesisch tin weer naar Billiton Lijkje van baby opgehaald Ri j schoolhouder toch in zee met examinator i HET VRIJE VOLK VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1903 Minister Bot: Het gevangeniswezen, trouwens de gehele strafrechterlijke bejegening, is dikwijls het stiefkind van de overheid en de volksvertegenwoordiging. De vijfdaagse werkweek ls voor de gedetineerden vaak een vloek; zij leren lanterfanten. Het loon voor gevangenisarbeid ls beneden peil. Voor enkele dubbeltjes per dag leert men niet werken. De behuizing is nog steeds, ondanks moderniseringen, onge schikt. Waartoe dienen grote regionale gevangenissen? Waartoe het gevangenisziekenhuis uit Vught verplaatst? De zedelijke verwildering in gevangenissen en huizen van bewaring is vaak grenzenloos. In de praktijk komt niet veel terecht van de beginselenwet 1953, volgens welke de uitvoering der straf mede dienstbaar behoort te worden gemaakt aan terugkeer in de maat schappij. De jongste kabinetsformatie ging aan het gevangeniswezen volkomen voorbij. I II(a (Van een onzer verslaggevers) Te laat en overbodig noemt prof. jr. J. H. van den Broek, architect te Rotterdam, de waarschuwing die het ministe rie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid uitgaf voor de prijsvraag, die de Cubaanse re gering had uitgeschreven ter gelegenheid van het congres van de Internationale Unie van Architecten. Dit wordt van 29 september tot 3 oktober in Ha vana gehouden. De prijsvraag werd in maart uitgeschreven. Architecten werden uitgenodigd een. her denkingsmonument te ontwer pen voor de Cubaanse 'over winning bij de slag om de Var kensbaai in 1961.' De inzen- dingstermijn sloot 31 juli. Zes jaar geleden GOED MAKEN PAGINA 3 ZAAIERS plaats ae.„ lees M Bep van Dam. en Leo Riethoven: woensdag in ondertrouw. EINDHOVEN (ANP). Mr. Bot, mi nister van O.J£, en W., heeft er zich donderdag in een rede te Eindhoven ongerust over getoond, dat de be langstelling voor het technisch we tenschappelijk onderwijs relatiel minder stijgt dan die voor andere studierichtingen. In de afgelopen vijf jaar is het to tale aantal eerstejaars studenten in ons land gestegen met 47 pet., maar het aantal eerstejaars in de techni sche wetenschappen met slechts 34 percent. Minister Bot sprak bij de opening van het hoofdgebouw en een aantal andere gebouwen van de Technlscne Hogeschool. In 195S ging men in Eindhoven uit van 1000 studenten. Een jaar later was het al verantwoord met 1800 studenten rekening te houden, maar nu gaat het al om 3400, zo niet meer, studenten. Wij hebben een achterstand, in te halen, zei de minister. Dat klemt des te meer, nu ons land met zijn sterke bevolkingsgroei en gebrek aan grond stoffen, met het buitenland moet concurreren door vervaardiging van hoogwaardige proriukten tegen ge lijke of lagere prijzen bij stijgende lonen en kortere arbeidstijden. Advertentie IM. „MUURVAST»;.. Wat Alabastine in spijker- of schroef- gat, dat houdt wat e noemt „muurvast"! 75 Nu ook in handige emmerverpakking. Luchtdicht af te sluiten. Inh. I kg. prijs f 2,55 aiARASTWEHOUANOH.V.lEIDSfGRACHT 6 AMSTtROAM '(Van een onzer verslaggevers) Het Rotterdamse Cargadoorsbedrijf Heinrich Hanno en Co N.V. heeft een gerechtelijke actie ingesteld tegen Het Vrije Volk. De directie acht zich gegriefd en beledigd door vol gens haar 'in strijd met de waarheid zijnde mededelingen' in een recht bankverslag over havendiefstallen. Een van de verdedigers, mr. Ivens. zóu woorden in de mond zijn gelegd die hij niet zou hebben gezegd. Mr. Ivens was een van de pleiters in een Rotterdamse rechtzaak op 10 september, waarbij een groot aantal havendiefstallen aan de orde kwam. Mr. Ivens verdedigde de 49-jarige voorman controleur W. C. O., die werd beschuldigd van het weghalen van 25 ton vismeel. In zijn pleidooi stelde de advocaat, dat hier van diefstal geen sprake was. 'Het gaat,' zei hij, 'bij de ver scheping van massagoederen om manco's van miljoenen kilo's, die heus niet alleen in de Rotterdamse havens verdwijnen. Er is vaak ook een surplus, maar wie komt dat toe?' Daarna bracht mr. Ivens de N.V. Hanno ter sprake. Onze rechtbank verslaggever noteerde het volgende uit zijn mond: 'Ook door bedrijven ais Hanno worden oncontroleerbare partijen soms op onregelmatige wijze verkocht.' De heer Ivens ontkent deze woorden te hebben gesproken. Tot nu toe heelt Het Vrije Volk geen mededeling van de N.V. Hanno ontvangen dat deze een gerechtelijke actie wil instellen. In het tjjdvak van 1 juli tot 15 september zijn bij de operatie tegen de Maffia op Sicilië 600 arrestaties verricht en een grote hoeveelheid wapens en munitie in beslag geno men. (Van een onzer verslaggevers) Bep van Dam (17) en Leo Riethoven (29) zuilen woensdag in ondertrouw gaan en over enkele weken trouwen. Dan is een einde gekomen aan hun gedwongen onderdak van bijna drie weken in een klein tentje op een bouwterrein in Leiden. Gisteren heeft Bep van Dam, die door haar ouders het huis was uitgezet, van haar vader en moeder toestemming gekregen om met Leo te trouwen. «5f«sas»sss Pro/, mr. I. A. DIEPENHORST Leo Riethoven zei ons gisteravond: „Ik ben blij dat er een einde komt aan de mensonterende toestand dat wij in een klein tentje moesten samenhokken onder de ogen van zo veel kinderen. Aan al die moeders die kwamen klagen over die .onzede lijke toestanden' heb ik gezegd: Geef Bep een kamer. Daar gaat het om. Als ik onderdak voor haar had kunnen vinden, slie pen we nu niet in een shelter. Maar- ik moest een oplossing vinden. Voor dat we deze tent huurden,- hebben we wekenlang 's nachts door Leiden gelopen. Thuis werd ze niet toege laten. Drie, viermaal per nacht kwam ik bij de wachtcommandant van de poiitie en vroeg of ze Bep onderdak wilden geven. Maar de politie had geen ruimte. Ik heb de politie Bep naar huis laten brengen, ze werd er. niet ingelaten. Dan stond ik op de hoek te wachten, en weer de hele iracht lopen, straat in straat uit, naar spoordijken, lege huizen, krotten. En 's ochtends zeven uur moest ik weer ln Alphen zijn waar mijn werk als straatmaker wachtte. Ten slotte kon ik dat niet langer volhouden en heb Ik heci wat van mün spaargeld in motten teren. Wij zijn bij de kinderbescherming geweest. Een juffrouw vertelde ons dat er geen plaats was in een inrichting en ,dat we maar een goede portiek moesten opzoeken'. (Van een onzer verslaggevers) Een zevenhonderd kilogram zware balk die van drie meter hoogte om laag kwam heeft donderdagmiddag in Tcrneuzcn de 42-jarige lasser M. C. van Dongen uit deze Zeeuwsvlaamse havenplaats dodelijk getroffen. Het ongeluk gebeurde op het in aanbouw zijnde fabriekscomplex van de Down Chemical International in de Nieuw Neuzenpolder. Arbeiders hadden tevoren een staalcontractie opgericht, waarna de heer Van Dongen naar boven klom om een monorail te bevestigen. De gehele constructie sloeg daarbij om en de balk raakte de heer Van Don gen. Een andere arbeider, een 35-jarige inwoner van Souburg, werd gewond. (Van onze soc.- econ. redactie) De Billiton Maatschappij heeft be vestigd, dat zeer binnenkort de ver scheping van tin naar Nederland voor verwerking in de tinsmelter in Arn hem zai worden hervat. Bij het verbreken van de econo mische betrekkingen tussen Neder land en Indonesië werd officieel ook de levering van tin aan de grote smelter van de Biliton in Arnhem (Hollandse Metallurgische Industrie) stop gezet Een deel van het Indonesische tin ging naar Malakka. De politieke moeilijkheden tussen Indonesië en dit land hebben er stellig toe bijgedra gen het besluit om de levering aan Arnhem te hervatten te verhaasten, hoewei reeds geruime tijd hierovei besprekingen gaande waren. AMSTERDAM (ANP) Uit het water van de Amstel is in Amster dam het lijkje van een pasgeboren kind opgehaald. Het was een Jongetje en volgens de politie een kleurlinge- tje. Het lijkje was in oude lappen ge wikkeld en bevond zich in een bood- schappentas. Ten einde raad zijn we toen op dat bouwterrein terechtgekomen. De re cherche is bij ons geweest en heeft ons toestemming gegeven daar te staan. Vanavond stonden opgescho ten jongens al klaar met bussen ben zine en fakkels om de tent in de brand te steken. Zelfs in een kerk- blaadje is er schande van gesproken dat zoiets in deze nette buurt in Leiden voorkwam. Mijn enige ant woord is steeds geweest: Geef Bep onderdak. Nu we kunnen trouwen, zijn heel wat moeilijkheden voorbij. We zijn geweldig dankbaar dat Beps -vader ons toestemming heeft ver leend. We houden van elkaar en wil len zo snel mogelijk trouwen. Dan zjjn heel wat zorgen voorbij. Ik hoop dat ook de kinderbescherming dat zal inzien. Er is een goede kans dat het bouwbedrijf waar ik als onderaan nemer werk, voor woonruimte in Alphen kan zorgen." Deze kritiek uitte prof. I. A. Diepenhorst, voorzitter van de Vereniging van Reclasserings- instellingen, donderdag te Utrecht op een persconferentie in verband met de nationale reclasseringsdag op zaterdag 28 september. Er verblijven bijna vierduizend mensen in de Nederlandse gevange nissen, rijkswerkinrichtingen en hui zen van bewaring. Vele duizenden 'meer zijn voorwaardelijk veroordeeld of na hun straf voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Zij vallen groten deels onder de zorg van de reclasse ring, die streeft naar een hernieuwde aanpassing van de reciassent aan de maatschappij. Het aantal reclassen- ten ligt jaarlijks tussen vijftien- en twintigduizend. 'De misdaad,' aldus prof. Diepen horst, 'schuilt niet in de duistere hoeken van de samenleving. De af-, faire-Christine Keeler heeft aan getoond, dat het kwaad overal aan- wezig kan zijn.' Soms wordt het kwaad door alco holmisbruik in de hand gewerkt. 'Er bestaat." zei dr. P, H, Esser, zenuw- Advertentie IM. INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS De vakbeurs voor het gezin In 324 fraai en leuk ingerichte stands een uitgebreid overzicht van de nieuwste nationale en Internatlo- l nale producten voor de consument Dagelijks 4 MODESHOWS „Mode uit de Lijnbaan" Geopend van 10-17 en 19-23 u. Zondags gesloten. AHOY'-GEBOUW - Rotterdam t/m 3 Okt. Hel Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken zag in deze prijs vraag een middel van de Cubaanse regering om het regiem-Castro te ver heerlijken. Via het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid liet Buitenlandse Zaken de Bond van Nederlandse Architecten waarschu wen voor het politieke karakter van deze prijsvraag. De BNA ontving deze waarschu wing na 31 juli. Te laat dus om nog effect te hebben. Bovendien overbo dig volgens prof. ir. J. H. van den Broek, omdat van Nederlandse deel neming aan de prijsvraag niets was gebleken. De toelichting van de Cubaanse re gering op de prijsvraag gaf. meende de héér Van den Broek, voldoende aanwijzingen dat het om een ver heerlijking van Castro ging. In de eerste instantie vond hij zelfs, dat de beschrijving van het 'manmoedig op treden' der Castro-troepen in deze toelichting de toegestane grenzen van een prijsvraag overschreed. Later is hij wel van deze mening teruggekomen, omdat in deze be- schrijving gegevens zijn verstrekt, die deelnemers aan de prijsvraag van dienst konden zijn bij het ontwerp, j Het besluit om het congres van de i Internationale Dnie van Architecten in Havana te houden werd reeds zes jaar geleden genomen, toen er nog niet een Castro-bewind was, zoals wij dat nu kennen. Het aanbod van de toenmalige Cu baanse regering om het congres gast vrijheid te verlenen werd door de re- gering-Castro gehandhaafd. Om iede re schijn van politieke discriminatie te vermijden handhaafde de Inter nationale Unie toen zijn besluit om naar Havana te gaan. Aldus ver klaarde prof. Van den Broek, die be stuurslid is van de Unie. Amerikaanse architecten zullen bet congres in Havana niet bezoeken, omdat zij geen uitreisvisum krijgen voor Cuba. Indertijd is tussen de Cu baanse en Mexicaanse regering en de Internationale Uhie afgesproken, dat het congres in Havana onmiddellijk gevolgd zal worden door een archi tectuur-symposium in Mexico City. Daar zullen de congresgangers van Havana en de Amerikaanse archi tecten elkaar ontmoeten. In totaal gaan zes Nederlandse ar chitecten naar Havana. Enkelen gaan daar op persoonlijke inschrij ving naar toe. De overigen vormen de officiële Nederlandse delegatie. arts en hoofd van de sociaal-psychi atrische dienst te Haarlem, 'een in direct verband tussen alcoholmis bruik en criminaliteit.' Weliswaar zag ook hij alcoholmis- me als een ziekte, 'maar het is ge vaarlijk daar te veel de nadruk op te leggen': 'Want we moeten oppassen, dat we hierbij de morele problemen niet uit het oog verliezen? Dat is moeilijk, omdat 'onze tijd wars van moraliseren is. Men zegt ons immers telkens weer. dat we tegenover alcoholisten geen moraliserende houding mogen aan nemen. Dat we d.e schuldvraag moe ten laten rusten. Het is echter de vraag of we de alcoholisten daarmee een dienst bewijzen.' Dr. Esser wees op de reclame die aan het gebruik van alcohol een so ciale waardering verbindt. Volgens hem kan welvaart alcoholisme en daarmee criminaliteit in de hand werken, zoals in Zweden: 'Weivaart brengt meer vrije tijd. Velen hebben niet geleerd die nuttig te besteden. Uit verveling gaan ze drinken.' Twee aangeslotenen bij de A(no- nime) AHcoholisten) vertelden ter persconferentie, hoe ze door de AA van de drank zijn afgekomen: 'Door te luisteren naar lotgenoten In de AA,' zei de een, 'leer je je zelf kennen. Je leert je tekortkomingen zien en je ontdekt, dat je door je ver slaving krom gegroeid bent. AA brengt je de boodschap van de hoop, toont je een nieuwe levenshouding door de morele code van de twaalf stappen haar het herstel.' En de ander: zei: 'Ik moest Iets goed maken van wat ik heb bedor ven.'.Dat .is, in de wereld van de AA, de tiende stap naar het herstel: te komen tot zelfonderzoek: 'Ik moet niet zeggen: IK kan er niets aan doen. want ik ben ziek. Dat is nega tief. Ik zal de morele balans op moe ten maken. Ik heb immers iets goed te maken Maar dat kan pas, aldus dr. Esser, als de alcoholist breekt met het drin ken. 'Want in de drank ontvlucht je de mogelijkheid om jezelf kritisch te bezien, om je schuld te voelen. Tot er bijna geen appèl aan het geweten meer mogelijk is.' Dat te voorkomen probeert de broederschap van internationale AA 300.000 leden, waarvan 400 tot 500 in Nederland (heel weinig vrouwen). (Van een onzer verslaggevers) In tegenstelling tot de verwachting is donderdagmiddag een der georga niseerde autorijschoolhouders van de kring Noord-Limburg ondanks de af gemaakte afspraak verleden week za terdagavond toch in zee gegaan met de examinator te Venlo, die men be sloten had te boycotten. Toen het be stuur van de rijschoolhouders dit ter ore kwam, hield men 'savonds met een een spoedvergadering ten huize van een der bestuurders. Voorzitter Halmans deelde ons donderdagavond mee. dat het be stuur besloten had maatregelen tegen 'dit lid te overwegen. De actie gaat onverdroten voort, aldus de voorzit ter. Het bestuur wil er wel rekening mee houden, dat de desbetreffende rijschoolhouder op het moment dat hij voorreed niet wist, dat hij de te boycotten examinator kreeg toege wezen. Op znij papiertje stond name lijk een andere examinator vermeld. De betrokken rijschoolhouder de heer J. Gijsen uit Venlo deelde ons donderdagavond mee, dat hij niet had willen weigeren en hij geen last wenst met de examinatoren. Hij be schouwde zich niet als een afvallige („Ik ben de oudste van de hele kring"), doch durfde schijnbaar niet te vertellen hoeveel er van de vijf kandidaten er bij de gewraakte exa minator geslaagd of afgewezen wer den.... Inmiddels hebben de Noord-Lim burgse rijschoolhouders tal van ad hesiebetuigingen ontvangen van as pirant-kandidaten. Advertentie IM. WINKELCENTRUM BINNENWEG 45 TEL 11.46.15 ROTTERDAM (Van onze Parijse corresponucmei De prinsessen Beatrix en Irene zijn donderdag iets later in Parijs gear riveerd dan mm verwachtte, omdat hun vliegtuig een ogenblik met mo torstoring te kampen had. Zij namen even voor twaalf uur hun intrek in het 'Inst.itut Néeriandais'. aan de Rue de Lille en verlieten het alweer een uur later, om te gaan lunchen met de opperbevelhebber van de Europese NAVO-strijdkrachten, de Amerikaanse generaal Hyman L Lemnitzer. Want het onderwerp van hun bezoek, dat tot zaterdagmiddag zal duren, is de NAVO. Vandaar dan ook, dat onze prin- ïpscpp «.-o'nm vnn Pariis zelf zullen zien. Gistermiddag bevonaen zij zien op het hoofdkwartier van de NAVO t* Rocouencourt (vlakbii Versailles) om zich' beter op de hoogte te stellen van de werkwijze van de Atlantische Gemeenschap, 's Avonds werd hun door onze ambassadeur bij de NAVO, dr. H. N. Boon, een receptie aange boden in het NAVO-Paleis, dat aan de rand van Parijs ligt bij Ports Dauphins. Vandaag leidt hun weg zowel naar het militaire kamp Satory en de ankfabrieken, waar onder meer de franse AMX 30 wordt gefabriceerd vaarvan zij een demonstratie zouden :ien ais naar het voorstadje Ruei! -Malmaison, waar zich het Hawk- mreau bevindt. De ITawk, een ingewikkeld geieid- orojectlei voor de luchtverdediging, is met de bijbehorende afvuurinrichting in produktie genomen door vijf NAVO-landen: ..Frankrijk. Italië, De prinsessen Beatrix en Irene ge bruikten de lunc.h met NAVO-opper bevelhebber generaal Lyman L. Lem- tzer, met wie zij hier zijn geioto- feerd. Duitsland, België en Nederland. Tientallen industrieën uit deze vijf landen werken samen om de Hawk te vervaardigen en het bureau dat de verantwoordelijkheid draagt voor de realisatie van dit moeilijke project, ;taat onder leiding van de Neder- ■mdse luitenant-generaal b.d. Rcy- lierse. De lunch wordt hun vandaag aan- leboden door du SecrSlaris-aBiieraal an de NAVO, Dirk U. Stikker eveneens een landgenoot waarbij een kennismaking zou plaatsvinden met de delegatie van Nederlahd, die in het NAVO-paleis haar eigen 'grondgebied' heeft. 4TAe hoogconjunctuur, die het eco- •L»nomische beeld van ons land in het afgelopen jaar beheerste, heeft zich met onverminderde kracht voort gezet. De verwachtingen, die hierom trent bij de jaarwisseling bestonden, zijn belangrijk overtroffen. Het is ver heugend, dat onze economie in staat is gebleken de recessie van 1958 snel te overwinnen en deze te doen plaats maken voor een hernieuwde expan sie, gepaard gaande met een grote werkgelegenheid en een hoog peil van de produktie. Het tempo van de expansie brengt echter het gevaar met zich mee, dat de bestedingen sneller toenemen dan de produktie. In verschillende sectoren doen zich knelpunten voor, waardoor terughou dendheid ten aanzien van een ver dere vergroting van de bestedingen noodzakelijk is.' Inleiding miljoenen nota 1961). 'Nadat Nederiand zich in 1958 snel van de tegen het einde van het voor afgaande jaar ingetreden recessie had hersteld, heeft het economische leven zich ononderbroken in opgaan de lijn bewogen. De algemene toe stand is sedertdien gekenmerkt door hoge werkgelegenheid en produktie, een bijna stabiel prijspeil en 'n gun stige ontwikkeling van de betalings balans. Drie belangrijke doelstellin gen van het sociaal-economische be leid zijn derhalve in grote lijnen ver wezenlijkt. Dit geeft reden tot ver heugenis. Dat bij de expansie in de afgelopen periode het evenwicht is bewaard, getuigt op zichzelf van een innerlijke sterkte van onze volks huishouding. Nochtans mag niet wor den verheeld, dat naast gunstige as pecten ook tekenen aanwezig zijn. die tot waakzaamheid nopen. Naar mate de expansie zich voortzet ont staan spanningen die mogelijkerwijs nog in kracht zullen toenemen.' (In leiding miljoenennota 1962). 'De expansie van onze volkshuishou ding, die na de re cessie van 1958 een aanvang nam en snel leidde tot een volledige inschake ling van het be schikbare arbeids potentieel, is tot dusverre niet on derbroken. Sedert eind I960 toen de capaciteitsreservers volledig waren aan gewend beperken fysieke factoren het groeitempo van de produktie. De stijging van de spannirg tus sen de middelen en bestedingen, waarop in de miljoenennota voor '62 de aandacht is gevestigd, heeft zich niet ontladen in een overbesteding. Het stemt tot verheugenis, dat onze economie de schokken van de ver korting van de arbeidstijd en van de loonsverhogingen, die boven de ont wikkeling van de produktivlteit uit gingen, zonder ernstige verstoring van het evenwicht heeft kunnen door staan. Toch blijft grote waakzaam heid geboden.' (Inleiding miljoenen nota 1963). 'De economische ontwikkeling ln ons land beweegt zich sedert gerui me tijd langs het plafond, dat de be schikbare capaciteit aan de expan siemogelijkheden stelt. Deze bewe ging wijkt af van het vroeger gang bare patroon. De schommelingen van de conjunctuur waren in de na oorlogse periode al aanmerkelijk min der geprononceerd dan voordien. In de jaren vijftig kwamen twee lichte recessies voor, die een gevolg waren van een expansie, die in lich te overbesteding uitliep. Deze reces sies werden echter spoedig weer door een nieuwe krachtige expansie gevolgd, zodat de ontwikkeling over de afgelopen periode als geheel ge zien een overheersend expansief ka rakter toonde en werd gekenmerkt door telkens terugkerende spannin gen op de arbeidsmarkt en een ge leidelijk voortgaande stijging van do kosten van levensonderhoud. De hui dige economische ontwikkeling wijkt van dit patroon af, doordat de over spanning van de arbeidsmarkt, die zich in 1960 begon te ontwikkelen, tot nu toe niet door een recessie is ge volgd. maar een welhaast structureel karakter schijnt te krijgen.' (Inlei ding miljoenennota 1964). «The ondergetekende is zich ervan -LJ bewust, dat men de betekenis van de begroting als conjuctuurpoli- tiek instrument niet te hoog moet aanslaan en ook dat van het budget slechts een beperkte conjucturele te gendruk kan uitgaan. Dit neemt niet weg, dat de omstandigheden een zo groot mogelijke tegendruk noodzake lijk kunnen maken. De mogelijkheid moet onder ogen worden gezien, dat in verband met een verdere verscherping van de con- juctuur een belastingverlaging per l juli 1961 beslist slecht zou uitvallen. Een belastingverlaging als thans wordt voorgesteld, betekent op het moment van in werking rieden een impuls van niet te onderschatten be tekenis. Het verleden heeft aange toond. hoe belangrijk een juiste keu ze is van het tijdstip.' (Slotbeschou wing 19691). 'Bij het beoordelen van de beteke nis van de begroting voor de con- -uctuur verdient het stellig wel aan beveling de progressiefactor, een soort ingebouwde tariefsverhoging, niet uit het oog te verliezen. Zijn remmende werking moet niet worden onder schat. Het kabinet heeft besloten 1 juli van het volgend jaar ais in gangsdatum van de tariefsverlaging voor te stellen. Een in werking stel len van de tariefsverlaging reeds op zeer korte termijn zou strijdig ziin met de noodzaak het beroep op de kapitaalmarkt zoveel mogelijk te be perken. (Slotbeschouwing 1962). 'Dooi een deel van de over een langere termijn beschikbaar komen de ruimte te reserveren voor belas tingverlaging krijgt de structurele belastingpolitiek een gelijkwaardige plaats en ontkomt men aan het ge vaar. dat deze als sluitpost wordt gehanteerd.Bij het kiezen van de juiste tijdstippen voor belastingver laging kunnen conjucturele overwe gingen een belangrijke rol spelen...' Slotbeschouwing 1963) Het Kabinet heeft als program mapunt aanvaard het beleid ten aan zien van de belastingdruk tenminste te richten op neutralisering van de progressiefae tor tn de belastinghef fing. Onder de geschetste omstan digheden is het in 1964 doen ingaan van een belastingverlaging conjuctu- reel ongewenst Het is integendeel uitermate nuttig, dat de progressie factor haar remmende Invloed ten 1964 ultoefent- (Slotbeschouwing 'Totale belastihgbaten: 8 mii.iard in J958, 11 mlltafd in 195?. 12,5 mil- lard in 1964. (Staatie nota 1964)

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1