Telkenj are mishandelingen bij ontgroeningen, maar '63 bracht omme 1 ZWARTE JUDITH Eindelijk weer boer op Landbouw MOET U HOREN! m SOCIALISTISCHE JEUGD IN ÉÉN ORGANISATIE Onderdak voor Leids paar Catshiiis voor mr. Mcirijnen Aardgas: invloed op verdedigingswerken Knutselaars lijmen met VELPO^ omdat 't van Geta-Bever is HET VRIJE VOLK ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1963 PAGINA 3 (Van onze ondervrijsredacteur) 'Telken jure herhalen zich berichten omtrent ruwheden, physieke en zedelijke mishan delingen, die in den lande bui ten den kleinen kring der corpsleden (en van sommige oud-corpsleden) groote veront waardiging wekken. De studen tencorpsen kunnen die geval len niet ontkennen, maar hun nerzijds wordt beweerd dat het uitzonderingen zijn. die de hoogheid van het instituut zelf onaangetast laten.' De pers Ingedikt? Schuld van scholen Onze kinderen lijden Over enkele eeuwen na deze als hel laatste gebouw i.s verrezen op het laatste stuk grond leidt men hinderen rond naar een dingwaarop Boom staat te lezen. (Van onze. landbouwredacteur) Hij zit in een sober maar smaakvol gemeubileerdeka mer, waarin men basketball zou kunnen spelen en zegt: 'Vorige week toen ik bij een boer in Brabant was om me op de hoogte te stellen om trent de oogst, toen voelde ik me pas goed op m'n gemak.' Hij, dat is de nieuwe minis ter van Landbouw en Visserij, mr. Barend W. Biesheuvel. 'Mijn werkterrein is wel dit ministerie,' zegt hij, 'maar mijn werkelijke werkterrein ligt buiten, bij de boeren. Ik wil met ze gaan praten.T.V wil horen hoe zij er over den ken en ik wil ze vertellen wel ke mogelijkheden en moeilijk heden er zijn en komen.' Verplichtingen Gevierd Begrip Zwaar lo rreen wij deze school drie jaar geleden in gebruik namen,' zegt pastoor G. J. Schrijver, de moderator van het lyceum, 'wil den we graag wat meer doen dati alleen onderwijs geven, tt'e zochten naar buitenschoolse activiteiten en zo zijn we ook op dit idee gekomen. Vijfenveertig jaar geleden werd deze scherpe schets geschreven. De heer Valckenier Kips wonend in Delft is aari het woord in een groen boekje over de groentijd, waarin ook kran tenknipsels zijn verzameld over 'weder in liet najaar van 1918 geble ken schandalen.' De heer Valckenier Kips spuugt er zijn gal in uit. Zwijnerijen en zwelge rijen heeft hij geconstateerd in de groentijd der Nederlandse corpora, er wordt schunnige taai gesproken, 'zekere elementen van moderne per versiteit verlenen aan het tafreel nog schellere kleuren.' De ouderejaars lijden aan een belachelijke en bru tale standstrots en het angstige, op gejaagde wild is weerloos aan hen onderworpen. 'De onzedelijksten geven de toon aan. Menigte-waanzin! Ordinaire wreedheid dié zich zoo veilig botviert op de verschrikte onnoozele kinde ren.' De kranten van 1918 maakten in derdaad op hoogst dramatische wij ze melding van ontgroeningsschanda- len. Dat deden de kranten vorig jaar ook. En 1963? 7Q- HILVERSUM, (ANP) Naar ver wachting zal maandagavond de op richting van een grote socialistische jongerenorganisatie ccn feit worden. Voor dit doel komen in de VARA- studio die avond vertegenwoordigers van jongerenorganisaties bijeen in een slotvergadering na een aant.ii bijeenkomsten waarin de oprichting van de nieuwe organisatie is voorbe reid. De volgende organisaties nemen aan deze slotbijeenkomst deel: de Federatie van Jongerengroepen in de Partij van de Arbeid, de Democra- listische Studenten, de Socialistische Jeugd van Nederland, de Socialis tische Onimop-lingskernen aangeslo ten bij Ruimte en de Nederlandse Culturele Sportbond. Deze organisaties vergaderen, sa men met het initiatiefeomité be staande uit Co de Kloet, (radioregis- seur). Peter van Halm iTV-regis- seun, André van de Wal (perschef). Ellie de Ruvter (secretaresse bij de VARA» en an Nagel (radiomede- werker». (Vervolg van pagina 1) Uit verklaringen van andere vrou wen kwam al gauw vast te staan dat 'een blonde jongeman met lichtblau we ogen. gekleed in een lichtgrijs pak' de laatste bezoeker van 'Zwarte Ju dith. was geweest. Deze zou daarvoor op de Nieuwezijds Voorburgwal her haaldelijk naar haar nieuwe adres, j (de Bergstraat). hebben ge- Ivraagd. Alle sporen liepen echter dood, tot ul_ 4l)yv^. Brabantse Rintwee jaar'geleden be- j (lScjiisocialistlsche studenten vercnl- pon te vetmocden, da„ een van haar - politeia de Democratisch-Socia- eigen vaste bezoekers. Jan van P. b die aan het signalement voldeed de dader kon zijn. In april van dit jaar wist zij hem. door op zijn ge moed te werken, tot een bekentenis te brengen. Zij zei destijds duidelijk te hebben gezien, dat Jan van P. Judiths laatste bezoeker was. omdat zij eerst eeri tijd ie met hem heeft staan praten en hem bij het verlaten van Judiths huis nog heeft begroet. In november 1963 zou Brabantse Ria Jan van P. hebben gevraagd: 'Zeg, jij bent toch die vent, die op de I avond van de moord bij m(j op de stoep bent geweest en daarna naar Judith is gegaan?' Zij zou toen ten antwoord hebben gekregen: 'Dat kan wei, dat zal wel 7.0 zijn.' Na dit gesprek heeft Jan van P. zijn bezoeken aan haar gestaakt, of schoon hij haar. volgens haar ver klaringen. daarna nog herhaaldelijk m de buur; had bespioneerd. Zij bleek ervan overtuigd te zijn. dat Jan van P. haar uit de weg had willen ruimen, omdat zij al teveel wist. Pas op 11 maart van dit jaar: i'Ik had nog geen zekerheid'» is zij met haar verhaal naar de politie gestapt. Begin april werd de tuinman in Amersfoort in zijn werkplaats gear resteerd. Brabantse Ria wist hern toen te bewegen toe te geven, dat hij in het halletje bij Zwarte Judith was geweest, later dat hij bij haar in de kamer geweest was en ten slotte dat hij het slachtoffer verlaten had. toen het dood op de grond lag. Bij de rechter-commissaris ging hij in zijn bekentenis nog veel verder. Hij zei toen: 'Ik herinner me. dat ik mijn handen onder haar nek had en mis schien heb ik mijn duimen toen wel op haar keel gedrukt.' De volgende dag zon Ria hem opnieuw in de Berg straat hebben gezien. Naar de officier van Justitie raeer.de, om te kijken of Judith werkelijk doodgegaan was. Drie weker» na het verhoor door ile rechter-commissaris trok hij al zijn vroeger, tot, in details afgelegde, vcr- klaringen echter plotseling in. Door 1 een vraag van een der rechters bleek. dat hij kort ervoor bezoek had ge- had va» zijn vader, die hem verteld zou hebben, dat zijn ouders in zijn onschuld geloofden. (Var. een onzer verslaggevers) Op het I.eidse bouwterrein, waar liep ran Dam cn Leo Riethoven bijna drie weken lang alleen wat spelende kinderen rond hun tent zagen, ston den gisteravond zeker duizend men- sen. Omstreeks zeven uur was de toestand zo verward, dat zes agenten I.eo Riethoven moesten assisteren, toen hij zijn tent bedreigd zag door opdringende buurtbewoners. Hij heeft daarop de shelter afge broken. te meer omdat voor Bep van Dam onderdak is aangeboden. Niet door de politie, of door de kinderbe scherming. maar door particulieren. Leo Riethoven zelf trekt voo.lopig bij zijn zuster in. Van verschillende kanten is woonruimte aangeboden voor als Bep en Leo over enkele we ken getrouwd zullen zijn. Er is dit najaar nog geen 'schan daal' aan de kaak gesteld, al is de groentijd door de pers op de voet gevolgd zoals men mocht vernach ten, De meeste groentijdsperioden lo pen volgende week aj. tweederde is ongeveer achter de rug. Een voot- lopigc balans leert. dat. zich in elk geval wel incidenten hebben voor gedaan in Dordrecht (maar dat' be- troj een h.t.sin Rotterdam, Lei den en Utrecht. Uit Rotterdam kwamen een week geleden onrustbarende berichten, er was geslagen, gekikkerd, twee groe nen zouden naakt zijn gefotografeerd, bij het Rotterdamse Studenten Corps. Maar even later kwamen de ont kenningen en afzwakkingen van de ze verhalen. En vijf groentjes lie pen zowaar naar het ANP om te vertellen dat het allemaal zo erg niet was enze waren verdrietig over het feit. dat de rectormag- nificus hun groentijd voor enkele dagen had geschorst. betoog mondt uit in een dringende 1 denten aan die 'geen studie in hun oproep, aan alle aangekomen stu denten filosofische colleges te geven. In Leiden kwamen de damesstu denten even in opspraak. In hun mid den zouden enige groenen zijn flauw gevallen. doordat zij teveel opeen werden gepakt in een benauwde ruimte. 'Niet waar', klonk het, de volgende dag. Ook incidenten bij de ontgroenin gen van het Utrechtse corps, in het begin van deze week zijn van offi ciële zijde met de kwalificatie 'wei-, nig betekenend', afgedaan. Wat men er van geloven moet? Zo veel als eigen vertrouwen of wan trouwen in de gedragingen van corps- studenten toelaat. Bij sommigen is dat weinig, bij anderen veel. Maar het heeft geen zin, de kritiek van buitenaf voornamelijk toe te schrijven aan rancunes, zoals in een onlangs in Leiden verschenen Iblauw! boekje doet. In die brochure doet de he.er A. van Doorninck jr. een poging tot diepgraverij naar deoorzaken van 'groentijdsschandaal 1962' en zijn (Van onze parlemenlsredactic) Minister-president mr, V. G. M. Marijnen gaat. zo spoedig mo gelijk zijn Èijkduinse gezinswo ning verlaten, om zijn- intrek te nemen in de ambtswoning, het Catshuis in. hei Park, Zorgvliet. Aan de vroegere woonstee van vader Jacob Cats is nogal wat veranderd en vernieuwd, zodat het een ivaardige woonplaats en onlvangstgelegenheid biedt voor de premier, zijn gezin en officiële gasten. In de begroting 1964 van het departement van Algemene Za ken is een. voorlopige post van. 25.00(1 gulden opgenomen als te gemoetkoming in ambts- en re presentatiekosten van de Cats- huisbswoner. Bovendien staat in dezellde be groting een bedrag van 25.000 gulden in verhand met materiële kosten aan het i-strekken van de ambtswoning verbonden. Hij heeft het smalend over de vele journalisten zonder universitaire op leiding. een enkele uitgezonderd, die een undex'dog gevoelen hebben, „veel al, tegenover al wat gestudeerd heeft en dit wreken op de groep die zij nog wel aankunnen; met andere woor den; maar raak schrijven en sensa tie puren uit verklaarbare misstau - den. Studenten zijn altijd een roerig en moeilijk volkje geweest, zegt hij. De burgerij begrijpt, hen niet en zij isoleerden zich. Als studenten zich uitraasden, op meubilair en schuine grappen tapten, moet dat. beschouwd worden als 'een heilzaam afreageren van spanningenZodat... 'de vrou wen der burgerij cn de jonaedoch- ters' er, in grotere mate van ver schoond, bleven cn beschermd da.11 voorheen. Doordat nu de studies zo veel laiïger-zijn geworden, 'kan dit niet meer voldoende. De heer Van Doorninck borduurt nog verder op het thema, dat 'de burgerij" instinctief jaloers is op de afgesloten groep. De pers appelleert weer op die verdrongen sociale ran cunes cn opgekropte gevoelens. E11 dat terwijl de studentencorpora in oorlogstijd haarden van verzet wa ren. Als de studenten van nu blijk ge ven van een foute mentaliteit is dat volgens hem vooral de schuld van het onderwijs op de scholen. Boven dien komen er tegenwoordig veel stu- familie en geen wetenschappelijke tafelgesprekken gewend zijn.' Er is zelfs bij andere families waar men wei gewend was te stu deren 'dikwijls een verarming van algemene ontwikkelingen tafelge sprekken Op te merken. Er wordt, maar over oppervlakkige zaken ge praat en echt discussiëren gebeurt niet meer op de sociëteiten. Kortom: meer levenskunst gevraagd cn vooral meer filosofie-studie. Het publiek is rancuneus en onder de intellectuelen heerst een cultuurcrisis. Men ziet: het blauwe boekje Is een fel contrast met het groene van de heer Valckenier Kips. Deze laat- De 59-Jarige wielrijder W. van Meenen uit Maurik is vrijdagmorgen ste windt zich ook op over het benent bi.) de grote verkeersbrug in Tiel do- dat 'in de Amsterdamse arena groe nen, alleen in Jaeger gekleed, op varkens moesten rondrijden tin 19J3) een bewijs, dat tradities zich goed handhaven...) (Van onze parlementsredactie) De aardgasvondstcn in ons land doen hun invloed gelden op de begro ting van het departement van Alge mene Zaken, voor wat betreft de ci viele verdediginzsvoorbereidiflg. De aanvankelijke plannen voor noodraffinage van ruwe olie in oor logstijd gaan waarschijnlijk van de '•.lan als een inmiddels begonnen TNO-studie uitwijst dat aardgas a«n transport- en andere doeleinden dienstbaar gemaakt kan worden. Een andere afwijking van het be treffende vierjarenplan (waarin voor 1964 is uitgetrokken ruim 88 miljoen gulden) betreft de bouw van gesprei- delijk verongelukt bij een botsing metdieseloliedepots voor de Nedc: Voorts is een groent je het mes op de keel gezet, dicht bij een anders hoofd werd een pistool afgeschoten een derde' kreeg een zweepslag ter wijl hij lag vastgeketend in een hon- demand. Her waren kinderen die thuis in matigheid en reinheid opge voed zijn. Een ingezonden stuk: 'Vooruit pij. verenigingen Voor Eer en Deugd i en Mannenadel, katholieke moeders in de vrouwenbeweging, op! op! een flink adres door duizenden geteekend, aan onze premier, wij dulden niet langer dat onze kinderen gevaar lij den' etcetera. De schrijver besluit: schaf de groentijd af. De corpsleden vormen onder de studenten (gelukkig, ver zucht hij) slechts een voortdurend slinkende minderheid. De cijfers van nu zeggen 'dat, onge veer één kwart van de totale studen tenbevolking is aangesloten bij een j corps. j De buitenstaanders zullen met ar gusogen blijven toekijken naar wat I er elk jaar in september, gebeurt en de corpora zullen hun fantasie in een j andere richting dan die van geweld moeten blijven sturen, willen zij die J ene kwart behouden. Wat de noga!geëxalteerde schrij- I ver van het groene boekje 45 jaar geleden bestreed, is bijna verdwe nen. Maar het staat vast, dat pas het jaar 1963 de grootste ommekeer heeft gebracht. een truck. landse Spoorwegen. It rt» Toen de benoeming van mr. Bicsheuvel tot minister van Land bouw bekend werd, hebben velen, die hem als voorzitter van de Christelijke Boeren, en Tuinders- bond kenden, gezegd: 'Eindelijk weer een boer op Landbouw.' Dal klopt. Hoewel mr. Biesheuvel geen praktiserende boer is wel een boerenzoon heeft hij de akker van de wereld als zijn werkterrein gehad. Hij was ook voorzitter van de Wereldboerenbond. Daardoor kon hij verder kijken dan zijn toch wei grote -- Hollandse neus lang is. Hij weet dat veel proble men van de boeren hier, ook de problemen zyn van boeven in wat voor vreemde landen ork. 'Maar nu,' zegt. hij, 'ga ik me met óe Nederlandse boeren be moeien. Ik ga er in de eerste plaats voor zorgen dat de boeren stand vertrouwen krijgt in het be leid van de overheid. Ik wil de landbouw ervoor waarschuwen zich niet in de put te laten piraten. Natuurlijk, ér zijn moeilijkheden, maai' er z(jn ook kansen. Er is geen enkele reden om te geloven dat de landbouw een afgeschreven bedrijfstak is. We hebben wel eens moeilijker tijden doorgemaakt.' 'Dit alles,' zegt minister Bies heuvel, 'wil ik zelf aan de boeren gaan vertellen.' H(j zit daarbij te trappelen als een paard dat zich nog maar moeilijk in het ambte lijk toom laat houden. Maar er zijn verplichtingen, er zijn zaken, die nu eenmaal alleen op het mi nisterie zelf behandeld kunnen worden, cn hij zal er rekening mee moeten houden dat de besprekin gen in Brussel van elke maand één week in beslag zullen nemen. In Brussel wordt aan de land- oouwpolitiek voor de komende Eu ropese Economische Gemeenschap getouwd. Het gaat er van komen, zij het met horten en stoten, met mee- en tegenvallers. "De Nederlandse landbouw heeft op liet ogenblik een kater van de Euromarkt,' zegt de nieuwe minis ter. 'Daar is geen aanleiding voor. Maar we zuilen de boeren moeten zeggen hoe het is, we zullen moe ten zeggen dat de Euromarkt voor de zuivelprobiemen geen oplossing biedt. We zullen er op moeten re kenen ciat we onze produkten straks binnen de EEG ook ::.et kwijt kunnen. Bij de onderhande lingen in Brussel zullen we er voor moeten zorgen dat we kunnen blij ven exporteren naar landen buiten de Euromarkt."' Er zijn zonder twijfel wel boe ren in Nederland geweest, die bij de benoeming van mr. Biesheu vel' tot minister van Landbouw, gedacht hebben: 'Nu behoeven; we maar te kikken en we krij gen het.' Zo ziet het er niet naar uit. Als minister heeft mr. Bies heuvel geheel andere verant woordelijkheden dan .als voorzit ter van de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond. Men zal hem er wel eens lelijk op aankijken. Wanneer deze minister de boe ren meteen vijf cent meer voor hun melk gaf zou hij zeker tij delijk de meest gevierde minis ter van Landbouw zijn. Maar of het verstandig is? Er zijn nu meer gelden beschikbaar gesteld voor de landbouw 362 miljoen alleen voor de melk is geen kleinigheid maar de middelen zijn toch be perkt. Minister Biesheuvel zegt: 'Ik ben niet van plan de weg van de minste weerstand te - voigen door een beleid op korte termijn. We moeten de boeren nü helpen,, maar we moeten ook oppassen dat het landbouwbeleid op langere termijn daardoor niet wordt geschaad. Het beleid dat we dit jaar willen voe ren moet passen in een politiek van méér jaren. Maar het spreekt de boeren op het ogenblik minder aan dat de uitgaven voor cultuurtechnische verbeteringen (ruilverkavelingen en dergelijke) hoger zijn. Hetzelfde geldt voor het land bouwonderwijs cn de voorlichting. Het zegt trouwens niemand wat wanneer-men beweert dat het in het jaar tweeduizend allemaal keu rig in orde zal zijn. Ik denk meer aan een politiek op middellange termijn, zo in perioden van vijf of tien jaar. Dan kan men ook zien wat er gebeurt. Het Ontwikkciings. en Sane- ringsfonds, waarvoor nu een uels- ont verp bij de Tweede Kamer is ik heb aangedrongen op een zo snel mogelijke behandeling biedt mogelijkheden in dat op zicht. Dit fonds moet een grote be tekenis krijgen.' Vanuit zijn ministerskamer stapt hij dan weer terug in de dagelijk se praktijk met de opmerking: 'De boeren zuilen het echter zelf moe ten doen. Vooral van de jonge boe ren verwacht !k veel. Met behulp van het Ontwlkkelings- en Sane ringsfonds kunnen wij ze steunen. Er wordt op het ogenblik nage gaan wat er aan de saneringskant en aan de ontwikkelingskant zou kunnen gebeuren. Géén eenvoudi ge zaak. Maar hij zegt dat op een bijna vechtlustige toon er z(jn mogelijkheden!' Hij weet dat er een aantal boe ren mee. op zullen moeten houden, dat anderen een moeilijke tijd wacht, dat e.r ook bij de landar beiders twijfel en onrust heerst. Als oud-voorzitter van een boeren bond weet hij dat waarschijnlijk nog beter dan veie anderen. 'Maar,' zegt hij dan, 'er is nog zelden zoveel begrip voor de moeilijke positie van de landbouw geweest. In alle kringen van de bevolking is er een bereidheid om te helpen. De. latidbouw-organisa- ties moeten beseffen dat zij deze gunstige stemming snel zouden kunnen doen omslaan wanneer ze met overdreven eisen komen. Er i- werkelijkheidszin nodig. Van Ir' Ontwikkciings- en Sane ringsfonds is bij voorbeeld ai ge zegd dat het door de afdeling "sane ring" een negatieve landbouwpoli tiek is. Onjuist. Die sanering, waarbn ongetwijfeld boeren afvloei en, heeft ook positieve kanten: er komt méér grond door vrij.' Het gesprek heeft véél langer ge duurd dan de Ujd, die er voor wa.s uitgetrokken, want als deze minis ter over boeren gaat praten is hij moeilijk meer tc „toppen. Mr. Biesheuvel beheert nu een van de moeilijkste en zwaarste departe menten. Hij zal het beslist niet ge makkelijk krijgen en hij weet dat ook. Hij is er echter de man niet naar om de moeilijkheden uit de weg te gaan. De boeren kunnen er zeker van zijn ciat zij in lang hlet alles hun zin. van hem krij gen. Ze kunnen er echter ook ze ker van zijn wij kunnen het niet nalaten nogmaals de verge lijking te maken dat er nu op het- Ministerie van Landbouw weer een minister is die hart voor Zijn zaak heeft. En dat is afgezien van de financiële as pecten op zich zelf al een gro- e winst. A (lVü*f^T'tls ,1 pen kleine 2000 eindexamen- Xj kandidaten uit de drie noordelijke provincies en Overijsci. die in de herfst van 1964 hun eigen weg in het le ven moeten zoeken, zulien vol gende maand in Zwolle een unieke kans krijgen zich al vast op een zo breed mogelijk vlak te oriënteren. De schoolleiding en het le rarenkorps van het r.-k. Tho mas a Kempis Lyceum in Zwolle hebben in de afgelopen tien maanden een plan verwe zenlijkt, dat groot respect af dwingt. 'Wij waren van mening.' zegt de pasbenoemde rector drs. A. J. Koks, 'dat de stu die- eh beroepenvoorlichétng aan jonge mensen niet alge meen en volledig genoeg is. In veel gevallen worden vaak maar enkele facetten belicht en wij menen, dat een derge lijke voorlichting zich juist dient uit te strekken over een zo breed mogelijk beroepenveld. N'u kun je dat zo wei stellen, maar hoe breng je zoiets in de praktijk? Ken enkele schooi kan zoiets niet realiseren, want als je eindexamenkandida ten hebt die je over een, la.it ik zeggen veertigtal studie- en beroepsmogelijkheden wilt voorlichten, versnipper je ai- leen maar je tijd cn je ener gie. Toen hebben we gedacht, dat we dit eigenlijk groter lou den moeten aanpakken en alle openbare en bijzondere scho len in de vier noordelijke pro vincies hierbij zouden moeten betrekken, die gezamenlijk elk jaar een 5600 examenkandida ten afleveren. De reacties van de meeste scholen, zowel open bare, rooms-katholicke als protestants-christelijke. wa ren enthousiast en toen we dat wisten, zijn we pas goed aan het werk gegaan.' De resultaten van die ti'n maanden zwoegen zijn in drukwekkend. In dc week van 21 tot en ra et 25 oktober staat het onderwijs aan het Thomas a Kempis Lyceum stop- Maar vijf dagen lang zullen vijf groepen van vierhonderd Jonge mensen (leerlingen van h.b.s.- en. gymnasia, m.m.s. en uit de hoogste klassen van de ulo) voorlichting krijgen over beroe pen als (landbouwkundig) in genieur, bosbouwkundige, le raar VIIMO, jurist, wis-, na tuur- en scheikundige, arts, econoom, ambtenaar bij rijk, provincie en gemeente, archi tect, journalist, psycholoog en socioloog, bioloog en geoloog, predikantof priester, maat schappelijk werkster of jeugd leider, Iccszaalassistëntc of as sistente van een röntgenoloog. Voorlichting ook van land- ;n luchtmacht, van de marine, van politie, spoorwegen en PTT. van de academie Beeldende Kunsten, van bank-, rerzeke- ring.s- en belastingwezen. Nog nooit heeft één school in ons Jand zich een dergelijke formidabele krachtsinspanning getroost om een paar duizeml jonge mensen in écn klap een heel klein beetje - cgwijs te maken. Het programma is vernuftig in elkaar gezet. Elke dag begint mcf een ontvangst in dc aula van deze prachtige school, waar een korte inleiding zal worden gehouden. De beroepen en studierichtin gen zijn twee aan twee gekop peld: elke deelnemer mag naar rrije keuze drie groepen van twee beroepen (dus in totaal zes) uitkiezen, waarover hij of zij wenst te worden voorge licht. Dc honderd voorlich ters', die naar Zwolle zuilen komen hebben zich verplicht geen werving te bedrijven... Na dr koffiemaaltijd is er een bezoek aan een speciale tentoonstelling in het schoolge bouw, waar voorlichtingsmate riaal bijeengebracht is en in zendingen te zien zijn van en kele grote instellingen en be drijven, zoals het rijksarbeids bureau. de staatsmijnen en Ï'TT. Daarna staan voor hen, die niet verder willen studeren, excursies op het programma, ook weer Ier keuze: excursies naar een bank. een analisten- school. een dagbladbedrijf, de h.t.s., de kweekschool, een lees zaal. politiebureau of zieken huis. En voor de besluitelozen die maar geen keus kunnen ma ken, staan voorlichtingsfilms ter beschikking Toekomstige studenten krjjgen een uiteen zetting van een studenten decaan van een van de omrin gende universiteiten. We zouden hiervan graag een jaarlijkse traditie willen ma ken. Maar dan moet steeds een andere s'-hool de organisa- tiezorg op zich nemen, zod»# wij volgend jaar ergens na bezorgd naar toe kunnen trek ken. Want dit is een reusach tig werk geweest... vergeet niat dat je dit naast je gewone taak erbij krijgt.' 'ik ben een onmaatschappe lijk wezen geworden.' /egt ,ie rertor zuchtend, 'en de mode rator mag ook we! uitkijken dat hii niet onmaatschappelijk wordt.' M'lLLi' LEVIE

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1