oorzaak van kolendamp: vrouw overleden... gecom botsing twee doden Loonpolitiek van dichtbij bekeken Zware lepel stort op vijf toeschouwers bij winkelcentru mf eest moet fors zijn MENEER DE REDACTEUR Weer olie- in Hoeksche Waard Wilde rit op markt met dood bekocht ■Traditioneel lawaai Dode op circuit Op.rijksweg Den Bosch-Utrecht Politie kamt Haagse Bos uit Restauxant met kerstdagen dicht - geen personeel Natuurkundige vermist Amsterdammer verdacht van goudsmokkel Automati sering post sorter en: trage zaak HBT VRIJE VOLK MAANDAG 23 SEPTEMBER 1963 Zijlstra in de raad van commissarissen Ned. Han del-Mij. Hulpvaardige zwaar gewond bij aanrijding nubeduidend goedkoper SpÉ|il|p '0fM SIS SI naar de Schouwburg! COUPONBOEKJE is voordelig (Van een onzer verslaggevers) De opening van het eerste stuk van Rijswijks winkelcen trum In de Bogaard zater dagmorgen door duizenden ga- Alkmaardermeer voor recreatie PAGINA 3 INTERNATIONALE E. sraoo. KACHELS KOPEN (3) SERVICE PAARD OP HOL DUS... (Van een onzer verslaggevers) De oliemaatschappij Caltex is te rug-gekeerd naar het gebied van de Zuidhollandse eilanden, voor een na der onderzoek van de bodemstruc tuur. Een werkgroep van de Britse Seismograph Service, die in ons land het (seismisch) onderzoek voor Cal- te.v verricht, is in de Hoeksche Waard weer aan het werk gegaan. Op zich zeil' hoeït deze nieuwe ac tiviteit niets bijzonders te betekenen. Caltex heeft verleden jaar in de Hoeksche Waard ook reeds een seis misch onderzoek laten verrichten. ✓Wat nu gebeurt, wordt door de olie maatschappij als niet meer dan een „aanvullend onderzoek" aangeduid, In de praktijk kan dit evenwel be tekenen. dat het eerste onderzoek po sitieve aanwijzingen heeft opgeleverd. Het is dan gebruikelijk, dat een seis mische werkgroep naderhand be paalde delen van de bodem langs dichter naast elkaar liggende lijnen onderzoeken, ten einde op die manier de gunstigste plaats voor een even tuele proefboring te bepalen. De nieuwe activiteit van de Caltex- maatschappij is vooral opmerkelijk, omdat ze de laatste tijd haar aan dacht voornamelijk op Noord-Neder land concentreerde. Verleden jaar strekte haar onderzoek zich in het zuiden overigens ook uit tot de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen en een deel van Noord-Brabant. Van een onzer verslaggevers) Op het circuit van Zandvoort is zondagmiddag omstreeks kwart over twee een sportauto over de kop ge slagen. Een der inzittenden is ten gevolge van dit ongeval overleden. De auto werd bestuurd door de 41-jarige Milva-officier M. W. Troll uit Den Haag. Zij en haar moeder werden ernstig gewond en overge bracht naar het St.-Eiisabeths Gast huis in Haarlem. Na aankomst hier is de moeder, mevrouw E. W. Troll- van Schaik, overleden. (Van een onzer verslaggevers) Eenendertig Nederlanders zijn dit weekeinde als gevolg van het windstille weer door kolendampvergiftiging getroffen. Een van hen, de 70-jarige mevrouw De Kleuver uit Veenendaal. is overleden. Vijf tien anderen moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. weekeinde als hel deksel van een doofpot, (lat elk begin van een verti cale luchtbeweging smoorde. Deze situatie levrt In najaar en voorjaar de kansen op kolendamp vergiftiging. De kachels branden, voorzover ze zijn aangestoken, nog maar heel laag. De afvalgasscn van de kachel hebben als ze niet door een fan worden aangedreven en op gejaagd te weinig stuwkracht ach ter zich om de in de schoorsteen om laag drukkende buitenlucht te over winnen. De giftige kolendamp siaat terug in de woning, 's Winters is het verschil tussen de temperatuur van de buitenlucht groter, waardoor de gassen makkelijker uit de schoor steen omhoog gaan. Meteorologisch gezien Is hel gevaar voor kolendampvergiftiging bij wind stil weer het grootst in wat lager ge legen komvormige woongebieden. Dat kunnen natuurlijk dalen en valleien zijn. Het kan ook laagbouw omgeven door hoge flatgebouwen zijn. Bouwtechnisch zijn lage woningen nog eens extra in het nadeel, omdat tiaar de schoorsteen toch al slechter Trekken dan bij voorbeeld in hoge flatgtlr-mwen. De gevallen van kolendampvergif tiging deden zich voor in Groningen (vier gevallen in één woning), in En schede en Glanerbrug (in totaal ne gen gevallen in vijf gezinnen), in Almelo (twee gevallen in één gezin), NieuwendUk bij Almkerk in het Land van Altena (zeven gevallen in één woning), in Veenendaal 'zeven ge vallen in drie gezinnen en in Brum- men 'een echtpaar). Na onderzoek bleken in de desbetreffende woningen schoorsteen en kachel in orde te zijn. Door het windstille weer echter zat er geen trek in de schoorstenen. Windstille dagen, schryft onze weerkundige medewerker, zijn zeld zaam in ons land. Gemiddeld komen er drie tot vier per jaar voor, meestal in de winter. Vorig jaar op 19 april deed zich voor het eerst in ons land een geval van kolendampvergiftiging voor, dat een direct gevolg was van rustig weer. Dat stond toen bovendien onder invloed van een warme Föhn wind, die door zijn neerdrukkende werking bij een temperatuur van 20 tot 22 graden in Twente de trek van som mige schoorstenen geheel teniet deed. - Het windstille weer van dit week einde had weer andere bijkomende factoren. Boven ons land bevond zich een zone van gelijke druk tussen een zich ontwikkelend hogedrukge- bied boven Engeland en een ander, reeds eerder aanwezig en wat afne mend maximum boven Scandinavië. Wat vaak voorkomt bij centra van liogedrukgebieden, deed zich dit weekeinde ook voor boven ons land: er vormde zich een inversie, zoals de meteorologen het noemen. Een omr kering van het temperatuurverval is een omschrijving van deze vakterm. Er ligt dan een -warme luchtlaag boven een iets koelere aan de grond. Die warme luchtlaag fungeerde dit (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen zijn op de rijksweg Den BoschUtrecht de heren Van K. uit Zon (Noord-Brabant), directeur van de Ruijsch Han delsonderneming, en zijn mede- inzittendc, Van B. uit Eindhoven, om het leven gekomen bij een gecompliceerde botsing, om het leven gekomen. De heer G. G. J. uit Albarda, bestuurder van een andere auto, moest naar hst ziekenhuis worden vervoerd. Het ongeluk moet ontstaan zijn toen Van K. en Van B. tot nu toe staat niet vtst wie van hen bestuur der was gingen inhalen. De wagen slipte op het moment dat het voet- tuig de berm raakte en werd één van de beide inzittenden eruit ge slingerd. De wagen kwam tien meter ver der tot stilstand, maar werd daarna aangereden door een met tegels ge laden vrachtauto uit Den Bosch. De De vrachtwagen schoot over de mid- t'anberm en werd geraakt door de personenauto van G. G. J. De wa gens kwamen naast elkaar in een sloot terecht. De chauffeur van de tegelwagen bleef ongedeerd. C Een kettingbotsing op de drle- banige rijksweg TilburgBreda heeft zaterdagavond één dode en negen gewonden tot gevolg gehad. De eerste aanrijding ontstond toen een zware Amerikaanse wagen, be stuurd door de 23-jarige woonwagen bewoner W. V. uit de Baroniestad, tijdens een inhaalmanoeuvre bij 150 km snelheid op de linkerrijstrook ge raakte en een Volkswagen met vier inzittenden raakte. Deze botsing bleek later op de avond voor de" 4.5-jarige kunstschü- aer-leeraar J. Sleeboom uit Nijmegen fataal: hij overleed, in een Tilburgs ziekenhuis. De Amerikaan raakte ook nog een tweede Volkswagen, eveneens met vier inzittenden, die allen werden gewond. Ten slotte zwenkte de onge luksauto naar rechts en drukte een kleine personenauto met twee inzit tenden, die letsel opliepen, een fiets pad op. Terwijl de politie een half uur la ter nog bezig was, de chaos op de weg op te ruimen, reed een vijfde wagen op de waehtende file in. Hier bij deed zich alleen materiële schade voor. De bestuurder van de Amerikaanse wagen was bij dit alles ongedeerd gebleven. De 68-jarige wielrtjdster mevrouw Maaskant uit Zevenhuizen is zater dagmiddag na een aanrijding op de Capelseweg ter plaatse overleden- Het ongeluk ontstond doordat de achter haar rijdende bestuurder van een personenauto, A. S. uit Zeven huizen. bij een poging om een tegen ligger te ontwijken door op de rem te trappen. De vrouw werd door de auto geschept en kwam onder de wielen terecht. Bij een aanrijding op de Eerste Dorpsstraat in Zeist is vanmorgen de 59-jarige heer XV. Viczee uit Zeist zo zwaar gewond, dat hjj op weg naar het ziekenhuis is overleden. De lieer Vlezee, die een bromfiets bereed, verloor de macht over het stuur toen een bestelauto hem pas seerde. Hij kwam op de linkenveg- helft terecht en werd daar aangere den door .een militaire, tankwagen. De heer Viezee laat een vrouw en acht kinderen achter. Maandagmorgen omstreeks 7 uur reed de 20-jarige B. Horn, werk zaam bij de Boekelose Stoomblekerij op de Geukersd(jk in Haaksbergen door onbekende oorzak met zijn mo tor tegen een lichtmast. H. was vrij wel op slag dood. O De 22-jarige D. uit Deventer is zondagavond om het leven gekomen toen hij op de hoek van de Van Mar kstraat en de Smymadwarsstraat met zijn bromfiets in botsing kwam met de Deventenaar S., die op een motor reed. D. was op slag dood. S. liep enkele lichte kneuzingen op. Beide voertuigen werden zwaar be schadigd. Van een onzer verslaggevers Prof. dr. J. Zijlstra, oud-minister van Financiën, zal zitting nemen in de raad van commissarissen van de Nederlandse Handel-Maatschappii. Het aantal commissarissenpiaatsen is van 19 op 21 gebracht. AMERSFOORT (ANP) Nadat hij een blinde had gehoipen de drukke Zuiderzeestraatweg over te steken Is taterdag de 35-jarige heer Petersen uit Ermelo in zijn woonplaats door sen personenauto overreden. Ernstig gewond is hij naar een ziekenhuis vervoerd. Advertentie X.M. Als bij U, einde van de week, deze prachtige Mystères voor de ramen hangen, dan zullen Uw vensters zich ongetwijfeld onderscheiden van alle anderen. Want deze Mystères, maar liefst 180 cm hoog, een aiiovernet, met ingeweven dessin van 100% katoenen garens gemaakt, waar voor U normaal graag f 4.— wilt betalen, koopt U nu per meter voor goed anderhalve gulden. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze aii overnet Myscère per meter (U koopt dus de breedte) 180 cm hoog, per meter voor (Van een onzer verslaggevers) De 52-jarige G. Kip, zonder vaste woonplaats, heeft zijn kennismaking met een 24-jarige chauffeur uit Nij megen zaterdagavond laat. met de dood moeten bekopen, toen de wagen waarin de jongeman hem op een paar woeste rondjes over de Nieuwe Markt in de Karelstad onthaalde, plotseling op een boom vloog. De vriendschap was gesloten in een café in de buurt. Het tweetai stapte later in de auto van de chauffeur en deze koerste de Nieuwe Markt op. Hier begon. hij. luid claxonnerend, rondjes te draaien waarschijnlijk om de aandacht te trekken van een vroeges verloofde van de chauffeur, die op de Markt woont-. Toen de moeder van het meisje naar buiten kwam met een fles, ont stond een onduidelijke situatie. E-r schijnt de poliiie had hierover zondagavond nog geen zekerheid met de fles gegooid te zijn. Het is vrij zeker dat de fles de auto heeft geraakt, maar onduide lijk is opnieuw, of de chauffeur als gevolg hiervan de verkeerde ma noeuvre maakte als gevolg waar van hij in volle vaart tegen een boom opreed. Beide vrienden werden ernstig ge wond. De oudere man is laier in het Sint-Canisiusziekenhuis aan zijn kwetsuren bezweken. (Van een onzer verslaggevers) De Haagse politie ncett vrijdag avond en zaterdagavond het Haagse Bos uitgekamd om te kijken, welke mensen zich daar zonder reden op hielden. De eerste avond ieverde het acht minderjarige jongens en drie juist meerderjarig géwordén mannen op. De tweede avond was de oogst: 23 jongens en 2 mannen. De knapen zyn later aan hun Ouders overgegeven. ,f ,'-ir B. Men kan loonpolitiek bedrijven met be.hiUp van veel moeilijke berekeningen, met de macro-econo mische norm, loonguoten en derge lijke ondoorzichtige zaken. Op Mi congres van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale bekijken sommige afgevaardigden de loonpo litiek, waarbij zij zo mauw zijn be trokken op een andere manier. Zij staan er dichterbij en bezien ie loon vorming weer eens onder een andere hoek. Zo deelde bij voorbeeld een ar beider uit het Botlekgebicd mee, dat hij de' steun geniet van een hulp, die van zeer verre wordt aangevoerd. Deze hulp komt 's maandagsmorgens angt -eer half twaalf uit zijn woon plaats reizen en vertrekt vrijdags middags vroeg near de zijnen. 'Hij geelt ine nu en den een sleutel aan 'en 'ik geef je te raden wat hij ver dient... Drieëndertig gulden meer dan 'ik.' De. afgevaardigde uit ,Epe: 'Bij mij in ti-< zou SO net. van. etc Adveytcntie I.M. Reflectie Betere plaatsen Vrije keuze DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG lichf Viern een cc Müsa af t«f. 1 f 1766 (Van een onzer verslaggevers) Het motel en restaurant Hoorn- wijck te Rijswijk zal dit jaar zijn gas ten geen kerstdiner serveren: het res taurant zal met de kerstdagen we gens personeelsgebrek gesloten zijn. Eigenaar IV. E. L. te Mey is van mening dat nog meer horecabedrij ven zijn voorbeeld zullen moeten vol gen. „Met de kerstdagen hebben wij extra-personeel nodig en dat is nu niet meer te krijgen. Het risico dat wij zonder voldoende geschoolde huip komen te zitten is te groot voor de organisatie van dergelijke feest- menu's. waar veel werk aan vastzit. Wij moeten onze gasten immers kun nen garanderen dat zij iets goeds voorgezet krijgen." De mening van de heer Te Mey wordt niet gedeeld door de Horecaf, de organisatie van werkgevers in ho tel en restaurantbedrijven, en door de Ned. Bond van Horecapersoneel. Men acht sluiting met de kerstda gen overdreven: met een vereenvou diging van de kerstdiners zal het vaste personeel de zaak wel aankun nen. De heer Te Mey: „Ik ben niet van plan met kerst een simpel di- nertje van soep-vlees-aardappelen- groe.nte te serveren. Het moet goed zijn, anders heeft het geen zin over een kerstdiner te spreken." degeslagen is in de eerste minuut rntsierd door een ern stig: ongeluk. Ten gevolge hier van werden vijf mensen ge wond, van wie er een in het ziekenhuis moest worden op genomen. Het ongeluk gebeurde ook voor de ogen van de twee voornaamste ge nodigden: de heer R. Zwolsman en burgemeester drs. A, Th. Bogaard Deze waren doorgelopen ondc schutting die twee vorkheftrucks uur twee meter hooggeheven hadden, en aan de andere kant juichend begroei door de New Orleans Syncopaters, dl« niets meer of minder dan When the Saints go marchin' in speelden. Nog voor de laatste klank hiervan was verstomd, stortte plotseling een 50 kg wegende massief stalen lepe! van een van de vorkheftrucks omlaag. Hij raakte vijf toeschouwers: vier aan het hoofd en een in de rug verwondend. Het ernstigst, er-an toe bleek de 16-jarige Rijswïjkse neen J. Rothen- gardt te zijn. Hij r- ,.,i naar een zie kenhuis worden georacht. De fatale lepel is losgeschoten uit een klauw waarin hij was geborgen en waarmee hij via een as aan de truck was verbonden, Vermoedelijk aldus het politic- onderzoek is deze arm uit de juiste stand gebracht doordat er vóór de. plechtigheid publiek over gelopen is. arbeiders blij zijn als zë 35 gulden schoon zouden verdienen.' Onderdendam: Voor de steenfa brieken worden de arbeiders van heinde en ver gehaald. Die verdie nen dan tien en vijftien gulden meer dan da arbeiders uit: de buurt. En dacht je dan dat die mensen lid van de Bond xoillen warden?' Amsterdammer: 'Bij die loonpo litiek moet ik denken aan mijn schooltijd. Bij ons in de straat stond een school «aar deftiger jongens op gingen. Zij waren ook. groter en sterker. Toen er riolering werd aan gelegd, zei zo'n deftige groter en ster ke jongen: 'Durf jij wel in zo'tl ri oolbuis te kruipen?' Het vleide mij, dat zo'n grote sterke deftige jongen zulke hoge ver wachtingen van mij had. De kleine ar me zwakke jongens van mijn eigen school waarschmcden me. 'Doe het, niet, die buis is veel te nauw, hij is maar 2,7 reijd en je komt er niet meer uil.' Ik ging er tochin en zatS natuurlijk dadelijk klem. En wie. denk je dat mij er uit gehaald hebben? Niet de grote. maar', de kleine, zwakke, arme jongens. Daar.moet ik vaak aan denken, als ik over de loonpolitiek hoor.' Oorverdovend laioaai in de Am sterdamse Koopmansbeurs. Voor de- tiende maal kreeg zaterdag jong .Amsterdam hét daar weer voor het zeggen. Of liever voor het roffelen. Naar eeuwenoude tradi tie konden ze, slaande op allerlei trommels en bussen, zich weer naar hartelust uitleven. Sommigen werd het lawaai te erg, zoals dit kleine blonde meisje dat ver schrikt de vingertjes in de oren stak (Van een onzer verslaggevers) Sinds woensdag' wordt in Eindhoven vermist cie 33-jarige natuurkundige dr. K, Minnaert, werkzaam b(j Philips' Natuurkundig Laborato rium. De rijkspolitie die de auto van de vermiste in de buurt van Leende vond, is een intensief onderzoek begonnen, waarbij onder meer speurhonden zijn ingeschakeld. De heer Minnaert is ongeveer 1,92 m lang, draagt' een bril met zeer ster ke en dikke glazen en is zonder bril vrijwel hulpeloos. Zijn signalement luidt: mager pos tuur, donker, krullend haar met scheiding. Kleding: bruine panta lon, blauw colbertjasje, wit over hemd, gestreepte das en lage, brui ne schoenen. (Van onze sociaal-economische redactie! De Algemene Bedrijfsgroepen Centrale (aangesloten bü het XVV; sinds vrjjdag 45.000 leden) zal niet langer meewerken aan de loonpolitiek als niet: 1. de Ionen voor 1964 fors worden verhoogd; 2. de c.a.o.'s die nog op basis van S,l percent z'un afgesloten, per 1 Januari 1964 worden herzien; 3. een loontoetsingsbeleid wordt gevoerd dat meer rekening houdt met de praktijk. BERLIJN (Reuter). De Amster damse zakenman Th. J. Lenssen, die in Leipzig is gearresteerd, wordt ver dacht van het Smokkelen ran goud en geschenken voor relaties. Voor het goud zou hij Oostduitsë marken heb ben willen kopen. Dit heeft cie aan de heer Lensen toegewezen Oostberlijnse advocaat Wolfgang Vogel zaterdag meegcrieeld. Her vooronderzoek kan volgens de advocaat zes tot twaalf weken du ren. Het proces zal in,Leipzig worden gehouden. De tholera-epldemie. die in de Zuidkoreaanse haven Poesan heerst, heeft volgens sommige berichten zes tien doden geest op 103 geconstateer de gevallen. De gehele stad is onder quarantaine gesteld. Japan heeft het goederen- en personenverkeer met geheed Zuid-Korea voorlopig verbo den. (Van onze parlementsredactie) De automatisering van de sortering bij de postdienst vordert langzaam. De grote verscheidenheid van de aangeboden poststukken maakt de zaak bijzonder moeilijk. Over de hier mee samenhangende vraagstukken wordt regelmatig internationaal over leg gepleegd. Experimenten in Gouda en Rotterdam hebben aan de ver wachtingen voldaan. Proefnemingen op grotere schaal zijn 'n voorberei ding. Dit deelt minister Van Aartsen van Verkeer en Waterstaat mee in de toelichting op de PTT-begroting voor 1964. De baten van de posterijen worden voor 1964 geraamd op 304,1 miljoen. Dat is ruim 32,1 miljoen meer dan het voor 1983 geraamde bedrag. De toeneming is voor een derde deel toe te schrijven aan de verkeersstijging. Verwacht wordt, dat het binnen landse brievenpostverkeer van 1963 op 1984 zal groeien met 50 miljoen stukken. De groei zal geringer zijn dan van 1962 op 1963 door de vertra gende invloed van de tariefsverho gingen. Daardoor zal waarschijnlijk ook de buitenlandse brievenpost ge ringer stijgen dan in de vorige periode. Voor 1964 wordt verder, hoofdzake lijk als gevolg van tariefsverhoging, gerekend op een daling van het aan tal voor vervoer aangeboden post pakketten. Aan het eind van zijn bijzonder geslaagde driedaags congres te Am sterdam sprak de ABC deze eisen za terdag in een resolutie uit. Op het congres heeft zoals te ver wachten. was, de loonsituatie sterk haar stempel gedrukt. Het stelde in de resolutie vast, dat' de conjunctuur dit jaar heel wat gunstiger is ge weest dan het Centraal Planbureau een jaar geleden heeft voorzien. De ABC'ers wijzen in hun resolutie de vier percent stijging van de con tractlonen. die hetplanbureau voor 1964-heeft berekend, als onaanvaard baar van de hand. Zij spreken uit dat, het loonpeil in Nederland te laag is in vergelij king met de oris omringende landen en dat de investeringen te hoog zijn opgevoerd met als gevolg toenemende spanning op'öe arbeidsmarkt en on dermijning van c.a.o.'s. ALKMAAR (ANP) Hét Alkmaar- der- en Uitgeestenneer zal in de toe komst bestemd worden als recreatie centrum. Het is de bedoeling havens, stranden (picknick- en pleisterplaat sen aan te leggen. Op de rijksbegroting 1962 en 1963 zijn voor dit doe! reeds bedragen van 100.000 en,"ƒ200.000 beschikbaar ge steld, In de binnenkort te houden ver gadering van Noord-Hollands Provin ciale Staten zal een voorstel van Ge deputeerden 'aan) de orde komen, om een recreatiestichtingin het leven te roepen. Dit zal geschieden in samen werking'met'de gemeenten Akersloot en Uitgeest. Rjjk en provincie zullen subsidies verlenen by de aankoop van de be nodigde terreinen en wateren. Advertentie IM, De nabetrachting over het pas gehouden congres van de Socia listische Internationale en de terugblik op het congres van 1904, brachten bij mij herinneringen boven aan dat congres van 1904. Toen reeds een overtuigd en ac- ticf socialist heb ik dat congres van 1904 met grote aandacht ge volgd. Toch herinner ik me van de besluiten en resoluties totaal niets meer. Dat alles is vervaagd door de geweldige stroom van feiten cn gebeurtenissen welke zich in die'S» jaar hebben vol trokken Alleen het .spectaculaire en anekdotische staat mij nog levendig voor de geest. Op de zondag tijdens het con gres werd er in de Watergraafs meer een openluchtbijeenkomst gehouden. Uit het gehele land kwamen partijgenoten toege stroomd. Ofschoon wij het woord •show' loen nog niet kenden, ont brak het geenszins aan uiterlijk vertoon. Twee Fransen Gustave Hervé en Que.sde de ene een be dachtzaam hervormingsgezinde, de ander een fel radlcaa! revo lutionair met een vurrode das stonden heftig te bekvechten met levendig gebarenspel, waarmee de Fransen zo goed overweg kun nen. De Russisch-Japanse oorlog was in die dagen in volle gang, of misschien juist beëindigd. Tij dens die openluchtbijeenkomst zagen wij de Rus Piegannw cn de Japanner Sem Katajama el kaar ten aanschouwen van een duizendkoppige menigte omhel zen. Zo iets vergeet je niet. De kleine Japanner begaf zich temidden van het publiek. Daar ontmoette hij een boom van een kerel, die hem bij zijn naam noemde. Op onnavolgbaar hoog- haariemmerdijks zei hij: Kata jama. Of dat nu de juiste Japan se klankvorming is geweest, weet ik niet. maar een feit is. dat onze Japanner stralend van vreugde dc hand greep van die Amster damse bootwerker, die als een grote lummei met zijn figuur geen raad wist. Conclusie: Er was toch vroe ger veel meer contact. Zou het nu helemaal niet mogelijk zijn om van die oude gloed iets te doen herleven? Wtllaertstraat 9, Amsterdam. De heer Craamer uit Arnhem heeft in deze rubriek over een onaangename ervaring geschre ven, die hij opdeed na het ko pen van een kachel. Het euvel, dat hij vermeldde (rookontwik keling), geeft mij de indruk, dat wij twee jaar geleden een kachel van hetzelfde merk kochten. Hij vertoonde althans hetzelfde de fect. Onze ervaring daarna (s echter van geheel andere aard dan die van de heer Craamer. Wij hebben rechtstreeks naar de fabriek geschreven. Er kwam een eerste klas monteur bij ons aan huis om een nieuwe deicselafslui- ting te monteren. Gehee! gratis. Dar- noem ik service. D ziet het: 7.0 kan het niet alleen, zo hóórt hei. F. .VIUI7,ELAAR. Karl Marxstraat L Zaandam. Jk kocht vorig jaar een nieuwe weegschaal en een nieuwe snij machine. Kosten ongeveer 2500. Vorige week kwam er een mon teur van de firma bij me bin nen. Hij wilde de schaal en de snijmachine nazien, omdat ik toch noc een garantiebewijs had. Toen hij klaar was, kreeg tk een rekening van f 14.40 voor een uur en vijftien minuten arbeids loon. Op die manier wordt ser vice een aanfluiting H. ELEVELD. Stationsstraat Gieten. 30. Het incident met de caleehe van Ie prinsessen op Prinsjes dag i> niet het eerste met paar den van de koninklijke stallen. Ongeveer 75 Jaar geleden maak ten koningin Emma cn haar dochtertje Wilhelmina in Den Haag een rijtoer. Toen gingen ook de paarden ervandoor Het had hee! ernstig kunnen aflo pen. als met Anton Kabelaar op de bok was gesprongen en de paarden tot stilstand bracht door de teugels te grijpen. Een prachtige daad van deze man. De mensen hebben er toen nog een leuk versje op gemaakt: Anton Kabelaai', die goede jongen Dieke. dieke. donla Hij is op de bak gesprongen Dieke, dieke donla Hij heeft de koningin gered Wat een pret. C, FOLPMERS, Van Biankenburgstraat 72, Den Haag. Het ls mij dus herhaaldelijk gebieken. Dat velen dus te pas en te onpas 't woordje 'dus' uitspreken. Men kan het dus steeds per televisie en radio horen In Interviews met sportlui, mu sici. artiesten cn professoren. Wie dus praten heeft geleerd, doei, dus maar hieraan mee Of het dus netjes staat dat is dus weer vers twee Alleen bij kinderen dus heb ik 't nog niet vernomen Die zijn dus met Hollands taal misschien nog niet zo ver ge komen Wie dus tn 'modern' Neder lands voortaan wil converseren Kan dus bij televisie-interviews dat kosteloos dus leren. S VISSER. Sal. Levystraar. 90. Zwaagwesteinde. I" resident de Gaulle en bonds kanselier Adenauer hebben zondag hun gesprek in het jachtslot Ram- bouillet in de omgeving van Parijs voortgezet evenais zaterdagavond wa ren slechts two- - 'ken by het ge sprek aanwezie

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1