I voor geintje, familie Buitenlandse zetters aan de machines PULLOVERS 15 Oostberlijnse advocaat hoopt op 'vergissing' bij arrest Bakkers: Zo vlug mogelijk cent meer voor het brood 'n Korrel zout 'Kunstmatige ademhaling al in water beginnen' Onbekend schip overvaren in de Oostzee Bejaarde vrouw gegrepen door goederentrein Vijfduizend oecumenische jongeren naar Margriethal Jxmgemmarkt AMSTERDAMMER VAST IN LEIPZIG: Korte staking bij Aviolanda ANMB wenst langere looptijd voor c.a.o.'s door Piet Heil zó lekker zó gezond BET VRIJE VOLK DINSDAG 24 SEPTEMBER 1963 PAGIN.i 3 Ook in Den Haag Financiële steun Weigerde consul hulp aan 'slachtoffer verkeersongeval elke woensdag 75 (Van een onzer verslaggevers) 'Ik hoop dat er een vergissing in het spel is,' zei maandag middag de Oostberlijnse advocaat van de Amsterdamse zaken man T. J. Lenssen (53), die 8 september in Leipzig is v.-arres- teerd, verdacht van smokkelarij. De raadsman, Wolfgang Vo met versgebrande 'hazelnoten, roomcaramel en vollemelk chocolade (Van onze soc.-econ. redactie) De bakkers willen een cent méér voor het brood. Liefst nu al, maar zeker over drie of vier weken. De bakkers willen' ook dat de regering zich niet meer bemoeit met de prijs van het brood dat aan huis wordt be zorgd. Bezorgingskosten i -Je nieuwe Eurocirema aan de Ley- j avond in tegenwoordigheid van Ko- I geen voordoek, maar een tl j,.g m jJen Haag, aic woensdag- I ningin en Prins wordt geopend, heeft scherm, dat als de film begint 'zwaait, s waaier open- (Van een onzer verslaggevers) Wat de officier van Justitie bij de Amsterdamse Rechtbank, mr. H. Bouma, gistermiddag als poging tot doodslag ten laste had gelegd cn door een getuige „een geintje", werd genoemd, was volgens de raadsman niet meer geweest dan „een hoog opgelopen familieruzie, waarbij de terminologie van de Riouwstraat niet als bewijsmiddel mocht worden gebruikt." De dagvaarding van de 40-jarige koienwerker B. O. zag er :fors genoeg uit. Hij zou op II mei niet alleen de keel van de vrouw met wie hij samenwoonde, W. v. d. K., hebben dicht gedrukt, waardoor zij bewusteloos werd, maar daarna ook nog geprobeerd hebben, haar drie kinderen (zeven, drie en anderhalf jaar) van het leven te be roven door in de keuken twee gaskranen open te zetten. Ter zitting beschouwde de officier het laatste deel van de tenlasteleg ging echter als een ondeugdelijke po ging, waarvoor hij vrijspraak vroeg, nadat een negentienjarige buurjon gen verklaard had, dat hij direct naar de keuken was gegaan, waar hij wel een flauwe gaslucht had geroken, maar waar het raam had openge staan. Hij eiste tegen de verdachte wegens poging.tot moord een gevangenisstraf van tien maanden'met aftrek, waar van vier maanden voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering. In het gezin van de koienwerker, waar nu het vierde kind op komst is, waren herhaaldelijk spanningen en ruzies. De man verweet de vrouw onder meer, dat zij slordig was met geld. te veel bij de buren naar de televisie zat te kijken en met de buurjongen uitging. Bovendien leefde hij in die tijd ten onrechte in de veronderstelling, dat hij aan kanker leed. Naar de keel Hij was haar ten slotte bij de bu ren naav de keel gevlogen, („maar niet om haar wat te doen"), nadat zij geweigerd had de boel thuis op te ruimen. Toen zij bleef weigeren boven te komen, had hij („om haar te ver hinderen met de buurjongen naar een café te gaan"), in duidelijk, maar minder fraai Nederlands geroepen iedereen te zullen vergassen, maar daarbij had hij „geen ogenblik aan de kinderen gedacht". Volgens een rapport was hij een (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Aan de hand van nieuwe gegevens kon worden vastgesteld, dat dit een grotere verhoging inhoudt dan van drie cent per uur. Daarom lieten de grafici bij de NRC hun eis tot een loonsverhoging van elf cent per uur vallen. De dreigende moeilijkheden tussen de tyrpografen en de directie van 'Het Vaderland' in Den Haag zijn voorlopig opgelost." De vier dagbladen behalve Het Vaderland ook nog de Nieuwe Haagse Courant, de Nieu we Leidse Courant en Cobouw die bij dit bedrijf gezet en gedrukt wor den, zullien normaal verschijnen. In een communiqué zegt de direc tie van Het Vaderland onder meer: „Het grafisch personeel heeft in een bijeenkomst gesteld dat binnen de mogelijkheden van de c.a.o. op korte termijn een optrekking van de lonen diende te geschieden naar het niveau van Amsterdam. Dit zegde de directie toe." Vertegenwoordigers van de vakbon den werden niet toegelaten tot de be sprekingen in Rotterdam. Er was geen bezwaar tegen aanwezigheid van journalisten. In Amsterdam bracht het actie comité van Telegraaf-typografen grafen gisteravond verslag uit op een bijeenkomst, die ook door collega's uit andere bedrijven werd bezocht Men besloot hier te bevorderen, dat de stakers financieel gesteund kun nen worden. Gedacht werd aan een uurioon per week van de grafici uit het hele land. In tegenstelling tot de Telegraaf en het Algemeen 'Dagblad kwam de Volkskrant vanmorgen wel uit, op nieuw in de vorm van een in Utrecht gedrukte noodeditie van acht pagi na's. Als gevolg van het akkoord bij de NRC, zjjn de NRC zelf, De Rotter dammer, het Dordts Dagblad, De Dordtenaar en de Zuidhollandse edi tie van Trouw vanmiddag weer ver schenen. Morgenochtend komen ook het Algemeen Dagblad en het Dag blad voor Rijn en Gouwe weer van de pers. (Van een onzer verslaggevers) Niet het voltallige technische perso neel van Be Telegraaf bleef gister avond buiten het gebouw staan. Op advies van hun Nederlandse colle ga's gingen de buitenlandse arbei ders naar binnen, opdat hun werk vergunning niet in gevaar zou komen. Deze werknemers horen thuis op de zetterij. Drukkerppersoneeï was echter niet aanwezig, zodat uitgave van een krant niet mogelijk vras. Niettemin vreesden de stakende ar beiders. dat de aanwezigheid van de buitenlandse werknemers ge bruikt zou worden om tot de sa menstelling van een noodeditie met kleine oplaag te komen, fonueraag moeien volgens scnema het Amsterdamse, huis-aan-huis verspreide, advertentieblad De Echo cn het weekblad Haagse Tost van de persen van De Telegraaf komen. De verschijning van deze beide bladen komt thans ook in gevaar. hardwerkende man, die veel van de kinderen hield en ook de vrouw ge tuigde, dat hij altijd goed voor hen was. Zfj had het voornemen, bij hem weg te gaan, weer laten varen en het tweetal wilde alsnog trouwen. „Om de ruzie voort te zetten," aldus de president, mr. J. Knottenbelt. „Dat zie ik er wel weer van komen. Gas is geen verstandig argument," hield hij de koienwerker voor. De raadsman wees er onder meer op, dat de man in die tijd volkomen uit het lood geslagen was en meen de, dat hij voor de subsidiair ten las te gelegde mishandeling van de wouw met vier maanden voorarrest al zwaar genoeg was gestraft. Hij vroeg de rechtbank, de koienwerker woensdag aanstaande bij de uitspraak onmiddellijk in vrijheid te stellen. (Van een onzer verslaggevers) In de Oostzee, tussen Warncmiinde en dc Deense kust. is vanmorgen een nog niet geïdentificeerd schip over varen en gezonken. Het is waar schijnlijk een onder Scandinavische vlag varende coaster geweest. Het scheepje werd overvaren door de Argentijnse vrachtvaarder Rio Queuen van 3100 brt. Op het nood sein van de Argentijn schoten ver scheidene andere schepen toe. Een uur daarna meldde de Duitse coaster Roland, dat men vier drenkelingen had opgepikt. Een Deer.s schip seinde twee opvarenden te hebben gered. In geen van deze radioberichten werd de naam van het vergane schip genoemd. Er zouden nog twee beman ningsleden worden vermist. DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid Ir. C. N. van Dis (s.g.p.)) heeft minister Luns schriftelijk ge waagd, of het juist is dat de Neder landse consul in Dyon geweigerd heeft hulp en bijstand te verlenen aan de Hagenaar J..A. Rutgers, die in de omgeving van Dyon een auto- ongeval had- Zo ja, wil de heer Van Dis ook graag weten of de regering van plan Is maatregelen tegen de bewuste consul te nemen en of zij bereid is de heer Rutgers schadeloos te stellen voor de gevolgen van de nalatigheid van de consul. In antwoord op een vraag onzer zijds toonde de heer Rutgers zich hogelijk verwonderd over het feit, dat de heer Van Dis zich tot minister Luns had gewend. „De heer Van Dis heeft zich tevoren niet 'met mij in contact gesteld. Is het de gewoonte dat kamerleden over dergelijke kwes ties vragen stellen zonder voorkennis van de betrokkene? Ik zal mijn eigen wegen wel weten te vinden." De heer Rutgers, die, zoals men zich herinnert, na het ongeval door een buitenlands persbureau 'doodver klaard* werd, merkte nog op: „De hele zaak hangt mij mijlenver de keel uit. ik wilde graag dat er niet meer over gesproken werd." Op onze vraag, of hij zich inderdaad met de consul In Dyon in verbinding had gesteld, zei de heer Rutgers: „Daar wens ik mij niet over uit te iatan." WASHINGTON (Reuter. AP) Een volledige Amerjkaansc pantserdivisie met ondersteuningseenheden zal vol gende maand door de lucht van de VS naar West-Duitsland worden ver voerd. De operatie wordt uitgevoerd als onderdeel van een grote strate gische oefening van de NAVO. DEVENTER (ANP) Maan dagvis de 82-jarige weduwe J. M. Alfrink op de mr. De Boerlaan in Deventer door een goederentrein aangereden en om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op een spoor lijn van het spoorwegemplacement naar een industrieterrein, die vlak langs de Mr. de Boerlaan loopt. De machinist die voor een in re paratie zijnde brug had gestopt, trok toen alles veilig werd gegeven, lang zaam op. Op dat moment wilde de bejaarde vrouw voor de trein langs lopen. Zij kwam tegen de bumper te recht en was vrijwel op slag dood. (Van een onzer verslaggevers) Overweldigende belangstelling be staat er voor het Oecumenisch Jongerencongres dat op 28 septem ber in Utrecht van start zal gaan. Het aantal deelnemers overtreft reeds nu de vierduizend en men vreest, dat de deuren voor talrijke jonge ren gesloten zullen moeten worden, omdat men. meer dan vijfduizend jonge mensen in de Margriethal niet bergen kan. Het congres heeft als motto: 'Vijf broden en twee vissen'. Het wordt georganiseerd door vertegenwoor digers van de Oecumenische Jeugdraad in Nederland en de Ka tholieke Jeugdraad. De belangstelling komt uit alle ge ledingen van het in ons land zo rijk geschakeerde kerkelijk leven Ruwweg zou men kunnen voorspel- len, dafc ongeveer 50 percent van de deelnemers uit katholieke kring komt; de andere 50 percent van de diverse protestantse kerken. Frappant is het naar verhouding gro te aantal gereformeerde jongeren dat zal komen; zeker een derde van alle protestantse deelnemers. Op het pogamma staat o.m. een bal let o.l.v. Rudi Mees, begeleid dooi het trio Pim Jacobs, en een ge meenschappelijke maaltijd, waar onder Seth Gaaikema en pater Joop Mittelmeyer met Jacques van Al phen en Roelof Stalknecht zullen optreden. Bij deze maaltijd liggen aan elke tafel van vijf lig jongeren vragen gedrukt op servetjes en verzameld door 'verspieders* klaar. Hïerovci kan van gedachten worden gewis seld. De vragen draaien om hei thema 'Vooroordelen zijn gevaarlij ker dan u denkt* en 'Oecumene is vernieuwing'. Advertentie I-M Noorse dessins in vele prachtige kleurencombinaties. Zware zuiver wollen kwaliteit. Dubbele boord en manchetten. Speciaal verlaagd J.M.prijs leeftijd S jaar met kleine stijging per moot b.v. tO jaar 19J* (Van een onzer verslaggevers) Al In het water moet met konsl- matige ademhaling via mond- nf neus worden begonnen. Bij gunstige ge vallen komt dan al onmiddellijk een eigen ademhaling terug.' Dit is een van de uitspraken van br. J. F. Crul, lector in de ancste- sioiogie te Nijmegen. Dr. Crul legde er de nadruk op dat de verstikking van de -.ersenen bij verdrinking tij dens de eerste minuten het grootste gevaar vormt dat met alle voorrang en met de grootste spoed bestreden moet worden. De kunstmatige ademhaling via mond of neus zal reeds vanuit een boot of zwemmend dienen te begin nen. In landen waar deze hulp reeds jaren wordt toegepast is meer dan de helft van de drenkelingen gered. Dr. Crul heeft zaterdag gesproken voor de Koninklijke Nationale Bond voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken te Nijmegen. gel, hoopte dat de zaak van kleine omvang is: veel kleiner dan de Oostduitse autoriteiten hadden aangenomen, dat zij de heer Lenssen derhalve ten on rechte vasthouden. 'Misschien kan dan met een geldboete worden volstaan.' Advertentie I.M. In dat geval verwachtte ae advocaat, wie wij telefonisch om inlichtingen verzochten, dat het onderzoek binnen twee weken zal zijn voltooid. 'Een beschuldiging is nog niet uit gebracht, maar officieus heb ik van het Openbaar Ministerie vernomen dat het hier om smokkelarij gaat. Ik weet nog niet van welke voorwerpen, maar ik neem aan dat mijn cliënt goud heeft ingevoerd.' aldus de ver- decbger. hij zal de heer Lenssen. .die in Leipzig in voorarrest zit, deze week bezoeken. Het onderzoek, zo zei hij, kan maximaal drie maanden duren, maar alleen in gevallen waarin een proces onvermijdelijk lijkt De heei Vogel hoopt echter dat deze zaak zonder een proces kan worden afge daan. Mevrouw Lenssen. die haar echtge noot de laatste vijf jaar op zijn rei zen naar. de jaarbeurs te Leipzig vergezelde, begrijpt niet waarom hij is gearresteerd:, Tk heb nooit iets van smokkelarij of zo gemerkt.* Het echtpaar waar de heer en me vrouw Lenssen in Leipzig logeerden bij hun jaarbeursbezoeken is even eens gearresteerd. 'Zij kregen van ons wel eens een lap stof voor een jurk of een paar schoenen ten geschenke. Wij lo geerden er al zoveel jaren,' aldus mevrouw Lenssen. Haar man ver koopt niet alleen kleding in Oost- Duitslar.d, maar hij verkoopt ér ook antiek, evenals in Polen en Hongarije. Mevrouw Lenssen heelt de hulp van dc advocaat ingeroepen na ad vies van de Stichting Nederlandse Kamer van Koophandel voor' Duits land. De arrestatie van. haar echtgenoot maakt het risico duidelijk dat een Nederlander in Oost-Duitsland ioopt. en dat hij, als hij in moeilijkheden geraakt, geen hulp van eeD Neder landse ambassade kan verwachten. Want die is er niet, omdat Neder land de DDR niet erkent. "Dan moet men er maar niet heen gaan. Zakenmensen die naar de jaarbeurs in Leipzig gaan. zijn vol doende gewaarschuwd,' aldus het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) Bij de mij. voor vliegtuigbouw Aviolanda NV te Fapendrecht heeft hel grootste deel van het personee! gisteren een uur lang het werk neer gelegd. In rijen van vier marcheer den de werknemers naar hél directie- kantoor om te demonstreren,.dat men ook hier een loonsverhoging verlangt. De demonstratie verliep bijzonder rustig en na een uur was het bedrijf weer normaal aan het werk. De di rectie heeft nog geen verdere mede delingen gedaan. Vanmorgen brak een korte staking uit bij Lips Brandkasten ea Sloten- fabriek NV te Dordrecht. Nadat de ondernemingsraad Ln vergadering was gegaan, werd de staking onmiddellijk opgeheven. De vergadering duurt nog voort. Ook bij Tornado te Dordrecht Is vanmorgen een korte staking uitge broken. (Van onze sociaal-econ. redactie) De metaalbedrijfsbond ANAIB geeft de voorkeur aan c.a.o.'s met een lan gere looptijd dan één jaar. De secre taris van de ANMB, R. Baarda, noemt in een artikel in het kader blad De Schalm 'bij voorbeeld ten minste twee jaar' als looptijd van de c.a.o. Mocht het beraad binnen de Stich ting van de Arbeid en de SER er on verhoopt toe leiden, dat binnen het huidige loonpolitieke stelsel geen plaats is voor langer lopende c.a.o.'s, dan nog zou de ANMB willen over wegen een c.a.o. van by voorbeeld twee jaar aan te gaan voor de secun daire arbeidsvoorwaarden. Herziening van de loonparagraaf zou dan na een jaar mogelijk moeten zijn, aldus de heer Baarda. Uit het artikel blijkt, dat de metaalbedrijfsbond er niet tegen op ziet dat de metaalindustrie haar rol als koploper van de c.a.o.-gelederen blijft vervullen. De verhoging van de broodprijs, edeeltelijk als gevolg van hogere bloemprijzen. is al op het ministerie van Economische Zaken aan de orde gesteld. Over een vrije prijs voor brood, dat thuis wordt bezorgd, wil men binnenkort met het ministerie gaan praten. Voor de verhoging van de brood prijs bestaan, volgens de bakkers, twee redenen: 1. Er bestaat door de verrekening van de broodprijs een tegoed dat in gehaald zou kunnen worden wanneer het brood veertien weken lang één Cent duurder werd. Dit tegoed is ont slaan doordat de berekening dikwijl! op halve en kwart centen uitkwam Men rondde dan steeds naar bene den af. Deze halve en kwart centen zijn nu zover opgelopen dat er veer tien weken nodig zijn, waarin de klant een cer.fc méér betaald, om de achterstand ie verrekenen. Op basis van de bloemprüs van dit ogenblik zouden de bakkers drie tiende cent méér voor het brood mo gen vragen. Ook daar is dus een achterstand. De bloemprijs blijft door allerlei omstandigheden stijgen en men kan met vrij grote zekerheid ■vaststellen dat de achterstand op drie of vier weken tot een halve cent is opgeiopen. Ook deze halve cent een stijging dus van de prijs van de grondstof willen de bakkers graag verrekenen. Een geheel andere zaak 'is de vrije prijs voor het brood dat bezorgd wordt. In tegenstelling tot de win kelprijs. waarop de regering toezicht zou moeten blijven uitoefenen, wil men vrijheid voor de broodbezorging Daar zijn, volgens de bakkers, sterke argumenten voor. De kosten van de broodbezorging zijn de iaatste jaren sterk gestegen. De lonen zijn omhoog gegaan, et- moest gemechaniseerd worden zonder dat dit tot een produktivi- teitsverhoging heeft geleid het broodverbruik neemt af maar de bezorger moet toch aan de deur blij ven komen de zogenaamde 'vaste kosten' nemen toe. Wanneer de overheid blijft vast houden aan de beheersing van de be- zorgprijs voor het brood, dan zullen de bakkers er van af gaan zien nog brood ie bezorgen, zei men ons bij de Nederlandse Bakberijstichting. 'De kans is dan groot dat de bezor ging juist gestopt wordt waar zij het hardst nodig is, namelijk op veraf ge legen plaatsen en in wijken met een dunno bevolking. Op die manier zou den de verbruikers er de dupe van worden'. Misschien is rnv salaris geen goudmijn, het staat dan toch taalkundig in verband met een zoutmijn. Zoutgeld salarium noemden de Ro meinse ambtenaren hun toe- slag, die in de plaats was ge komen van een vroegere ge woonte om zout natura uit te reiken als een extraatje. Waarom dat nu juist zout moest zijn, ontgaat ons mis schien. maar is menig volk nog steeds volkomen duidelijk. Zout is niet alleen maar een smaakje. Zonder zout geen menselijk leven en zonder regelmatige zoutaanvoer geen menselijke beschaving. Zo ligt die zaak. In onze gocdgeregelde wes terse wereld kan nog wel eens iemand op een snikhete dag schijnbaar reddeloos in elkaar zakken omdat hij te veel zout heeft uitgezweet. Wordt dat tijdig herkend, dan is het- euvel met een beetje zout weer te verheipen. Het slachtoffer weet dan voortaan dat het pedante wezen Mens is overgeleverd aan een subtiel mineraal evenwicht in zijn lichaam. XTermenigvuldig dit ene geval met de x. waarmee het ge tal wordt bedoeld van hen die in een gegeven streek hun zout- rantsoen niet halen en we zou den massale sterfte en ontvol king zien. Zouden, want ver moedelijk heeft het zoutgebrek in zulke streken de bevolkings groei al van meet af aan ge remd. Om een beetje zout te be machtigen moesten jagende vol' m in een ver verleden heel wat dieren vellen en het vlees dan nog liefst rauw of geroos terd eten. Zout in poedervorm en zelfs een woord voor zout kenden deze mensen niet, maar zonder dat ze het besef ten was het dierlijk vlees hun zoutmijn. Overigens moesten die dieren het zout ook ergens halen en wel door zulke hoeveelheden plantaardig voedsel te verwer ken als een mens niet voor elkaar zou krijgen. Zoutverwer- ving via dierlijk vlees is zo'n marginale methode, dat de be- volkingsschaarste in Centraal Afrika er wel eens door ver klaard zou kunnen worden. Evenals het schijnbaar zonder linge ontbreken van' grote, doorlopende beschavingen in die streken. Deschaving is ten siotte een d kwestie van v"itijdsbeste- ding. Jagende vouten kenden die weelde niet. Daarvooi' was de overgang nodig naar een landbouwhuishouding. Maar een landbouwhuishouding zon der zout is onbestaanbaar. Granen en groenten bevatten namelijk zo v.cinig zout. dat mineraal zout aan het dieet moet worden toegevoegd. Bij kustvolken was dat geen pro bleem. bij grote rivierbeseha- vingen meestal ook niet Ont breekt evenwel mineraal zout in een streek en kan het ook niet geïmporteerd worden; dan géén landbouw en géén be schaving. Zout is een heerlijk thema voor cultuurfilosofen, die alles uit één basisgegeven willen ver klaren. Het gaat zo lang en zo goed op. Heeft een mineraal arm land de mogelijkheid om zout te importeren dan wel te veroveren, dan gaat dat land. op het handelspad of het oor logspad. Op deze manier verkregen zout - in eigen land ontbre kend. maar elders haalbaar maakte het witte poeder tot een machtsfactor. Wie het be zit heeft het volk evengoed in zijn greep als wanneer hij de luchtpijp kan dichtknijpen. Heeft daarentegen een 'and eigen zoutrijkdom, dan bestaat er wegens geringere afhanke lijkheid van de machthebbers een grotere Rans op wat meer volksvrijheid. Jezus noemde zijn volgelingen 'het zout der aarde', de Arabieren verbinden zout met wede. Met zout. pekel, kunnen levensmiddelen worden ver duurzaamd. Zonder zoutvaart 'en haringkaken niet de vroege cn snelle opkomst van eigen iiande! cn scheepvaart. De neger kan in de tropen beter lichamelijke arbeid verrichten dan de blanke. Een rasverschil? Volgens Josue de Castro Is het eenvoudiger. Een naakte huid zweet minder zout uit dan een met kleding bedekte huid. Het geheim is: je hemd uitteefcken. Dc enige Europese kolonisten die dat zelf ook gewend waren te doen. waren de Spanjaarden en de Portugezen. Die konden dan ook wél lichamelijk werk doen in de tropen. Wat dit al lemaal weer heeft betekend voor rasbeoordeling laten we maar als vraag staan De Israëlische zoutexpert M. R. Bloei) herleidt (Scientific American van iuli) tot zout- pt-oblemen zulke zaken als: de slavenjachten in Afrika, de veroveringslust van de Romein se keizers ie de schijnbaar waardeloze gebieden rond de zéér zoutrijke! Dode Zee. de fluctuaties in de jonge Euro pese geschiedenis (verbonden aan het stijgen en dalen van het zeeniveau en het daardoor verloren gaan of herkrijgen van zoutwinninesmoeeliikbe- den). een der drijfveren voor de in vasies der Noormannen en nog veel meer llemaal lang geleden, want rs- tegenwoordig zijn we wat handiger in het winnen van zout en de distributie gaat makkelijker Wat niet weg. neemt zegt Bloch dat nog altijd ongeveer 30 percent van de wereldpmduktie uit zout- pannen ln kuststreken komt. zodat een nieuwe kleine stjj. ging van het zeeniveau tal van streken wederom in znnf.nond kan brengen Niets is eenvoudig en ook de verklaring van cultuurver schijnselen uit een paar gram poeder per hoofd en per dag, dient men met een kon-eitje zout te nemen Maar er zit genoeg waarheid in om elk cultuurhistorisch werk. dat de invloed van het zout niet vermeldt, onvolledig te noemen

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1