Grote mensen zijn vaak zo dom. Verslapping discipline was oorzaak wanordelijkheden in Bredase gevangenis Kolendamp: beraad op Volksgezondheid Praagse arts getuigt van bruut optreden tegen Nederlander X SERVICE 3] f Prijsstop voor melk- bijprodukten op til Vrouwen ZESJE Kinderen spreken zich nit over de rassenscheiding Htt Ml IERLAND Nederland stelt VN-mariniers ter beschikking Minister handhaaft censuur op lectuur gewetensbezwaarden Luns lunchte met Soebanclrio Mr. Luns over zelfbeschikking in West Irian Theresiënstadt-proces Rojko voorhorlöcfeó Slecht vlees: paratyfus in Hoogeveen Metselaar slaat man met hamer Bruggen: nog altijd oorlogsschade MUI3MlM^STA VLO®!! Vaïi Aartsen vraagt geld voor mapjes HET VRIJE VOLK WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1963 PAGINA 3 Grote mensen zijn vaak zo dom, kleine kinderen weten niet beter denk ik, als grote mensen beginnen met ruzie zijn zij een voorbeeld voor kinderen LUUK tenslotte,'heeft onder aan zijn blaadje met grote letters geschreven HET 18 EEN RAMP. En daar heeft hij gelijk aan. Slecht verzorgd Een v,^„.iiue lueuwiyaeici op de Da,net>oeurs in de Haagse Houtruslnallende snehoaskogel. Het apparaat bestaat uit een gegolfde aluminium bol, die op nylon-kogellagers draaibaar gemonteerd is op een stalen onderstuk. Het is de bedoeling dat de bol met behulp van een slinger met de hand in beweging wordt ge bracht. Hij kan twintig liter waswater bevatten. Door de slingerbeweging ontstaat in de kogel overdruk en moet twee kilo wasgoed in één minuut brandschoon te krijgen zijn. Da* schreef een negenjarig meisje in Groningen over een vraagstuk uit de boze wereld van de grote mensen, dat door de te levisie, de kranten en de radio ook in de kinderwereld wordt ge bracht: het vraagstuk van de ras senscheiding in Amerika, De onderwijzer van een vierde kias in Groningen had de kinde ren gewaagd wat zij van de ras senscheiding dachten en. de ant woorden in kleine opstelletjes met tekeningen neergelegd wa ren even ontroerend als bescha mend. Ontroerend omdat de meeste kinderen van negen en tien jaar heel zuiver de kern van het vraagstuk aanvoelden. Beschamend voor volwas senen die hun kinderen een wereld presenteren waarin dergelijke ont- erende toestanden voorkomen. Gemeen, vindt NANNO het: 'Ik vind het maar gemeen dat de men sen zo gemeen doen tegen de ne gers doen. Als ik een vriendje had dat een. negertje was zou ik juist met hem gaan spelen en aardig tegen hem doen en op school zou ik hem helpen met de somen.' En EELCO zegt: 'Ik ken een heel kiein negermeisje en dat .meisje heeft nooit ruzie! Als ik een negervriendje had, dan zou ik hem altijd helpen. Vooral zou ik hem helpen ais eidereen hem gaat uitschelden, dan ga ik eidereen stuk voor stuk een pakslaag ge ven!' WILLEM schrijft: 'Ik vindt het gemene lafe dingen! Waarvoor zou het moeten. Waarom moet door gemene Amerikanen nu de straat vol doden bezaait worden. Ik ken een neger van vijf jaar, ik heb hem een keer naar school ge bracht. Ik zou het leuk vinden een neger tot vriendje te hebbe en ik heb er een! Hij heet Fredi.' JAN JACOB: 'Ik vind het erg flauw van de blanken dat ze voor neger andere winkels maken, het is ook veel geld verknoeien en zo kunnen de blanken en de negers nooit vrienden worden. Als de neger op een goede dag wraak nenemen is het de blanken hun eigen schuld.' Een eigen ervaring heeft NEL LY: 'Eerst (eens) kwam ik een klein negermeisje tegen ze was twee of drie jaar. Ze zei tegen mij ik heb mijn haar gewassen. Het was heel grappig. Ik vind het leuk een negermeisje op school te heb ben ook wel een jongetje. Heus hoor ik vind het echt leuk.' CAEO stelt het heel simpel en juist: 'Ik vind het onnozel, want blanken ziin hetzelfde ais negers alleen negers zijn zwart en blan ken zijn. blank!' Dat is ook de mening van PE TER: "Ik vindt dat de mensen die blank zijn net zo kinder achtig doen als maar kan. Blanken en negers is aierbij gelijk alleen ne gers zijn zwart geboren.' En LEES JE: 'Als er eens een meisje of een neger bij om op- school was, dan zouden de kinde ren er mee gaan spelen. Maar dan zouden de grote mensen het niet willen hebben. En dat vind ik niet leuk.' De verschijnselen van kolendamp vergiftiging bij windstil weer in het weekeind hebben geleid tot overleg op het departement van Sociale Za ken en Volksgezondheid met de Hoofd Inspecteur Milieuhygiëne, dr. N. J. A. Groen. Besloten is tot een gedetailleerd onderzoek tot overleg met huisart sen en tot het zoeken van deugde lijke maatregelen. Deze zouden m de vorm van aanbevelingen voor de woningbouw kunnen worden gege ven. Het probleem van de koolmonoxy devergiftiging is zeer complex De verantwoordelijkheid voor het optre den van dit gevaar ligt gespreid. De bouwfactoren zijn vele waaronder de toestand van de schoorsteencon structie en de aansluiting van de scookapparatuur. Ook de omgeving is van belang: belendende bouwmas sa's, de menging van hoog- en laag bouw. In de nieuwbouw voldoet de schoorsteenconstructie onder norma le omstandigheden aan redelijke ei sen. Maar er moet acht worden ge slagen op de fysisch-technische ken- Dte„bij de bouwpntwerper om fouten te voorkomen en aan de ürukverde- ling rond gebouwen en gebouwen- groepen. 'Veel mensen hebben weinig of geen kijk op goed stoken,' zegt een voorlopig rapport van de heer A. Ba- sart, inspecteur van de Volksge zondheid in algemene dienst. NEW YORK (Reuter). De Ne derlandse en Indonesische ministers van Buitenlandse Zaken hebben van daag hun eerste ontmoeting gehad sinds 1956, toen het geschil over de Indonesische aanspraken op westelijk Nieuw-Gulnea in volle heftigheid uit barstte. Minister Luns was ln het Piazza hotel in New York gastheer van dr. Soebandrio. Tijdens een lunch, die twee uren duurde, spraken zij over onderwerpen van voor Nederland en Indonesië gemeenschappelijk belang. Dr. Soebanclrio had enige tijd ge leden het initiatief genomen voor een ontmoeting met minister Luns. Deze reageerde hierop door voor te stellen elkaar tijdens een lunch te ontmoe ten. Welingelichte kringen verklaarden, dat de ministers vermoedelijk later m het jaar nog eens bijeen zullen komen, mogelijk in Den Haag. Indien dit juist Is, zou dit het eerste bezoek van dr. Soebandrio aan Den Haag zijn in zijn functie van minister van Buitenlandse Zaken. Na zijn gesprek met minister Luns, vertrok dr. Soebandrio uit New York, voor de terugreis naar Djakarta. Het vraagt speciale aandacht voor de gevaren die alleenwonende bejaar den kunnen lopen. Vele aansluitingen zijn slecht ver zorgd. Zuinig stoken en gebruik van kleine kolen (maat 4 en 5) kan bij bepaalde soorten haarden en kachels gevaar opleveren. Oliekachels leve ren geen gevaar op, omdat zij onder moeilijke trekomstandigheden uit gaan. Bij het gebruik van een betrekke lijk giftige brandstof als gas is men over het algemeen vee! voorzichtiger. Bij aardgas is koolmonoxyde afwe zig: geen gevaar dus. Grote nalatigheid is er op het punt van het toch in de meeste po litieverordeningen voorgeschreven schoorsteenvegen. Bij hoogbouw zijn er nogal eens klachten over de schoorstenen van de hoogste woon laag, omdat ze vaak te kort zijn. (Van onze pariementsredaetie) De Nederlandse regering vertrouwt, dat de Verenigde Naties erop blijven toezien dat de Papoeabevolking in West-Irian de gelegenheid krijgt haar recht op zelfbeschikking voor 31 de cember 1969 uit te oefenen. De rege ring acht de taak van de VN Ln West-Irian eerst daarna voltooid. Dit deelde minister Luns van Bui tenlandse Zaken dinsdagmiddag mee in zijn verklaring voor de Algemene Vergadering var1 de wereldorganisatie in New York. Minister Luns zei, dat de aanvaar ding van de overeenkomst met Indo nesië inzake West-Irian voor de rege ring geen gemakkelijke zaak was Hij voegde daaraan toe, te hebben opge merkt dat de zeven maanden van VN-beheer over het voormalige Ne derlandse gebiedsdeel nuttig zyn ge bleken. Het eerste deel van de taait van de VN in West-Irian achtte mr. Luns te zijn geëindigd toen het gebied werd overgedragen aan Indonesië. (Van een speciale verslaggever) Tegen de voormalige kampchef van Theresienstadt, de SS'er Stefan Rojko is dinsdag in Graz waar zijn zaak voor een juryrechtbank voortduurt een bewogen getuigenis uitgesproken door de 50-jarige Praagse arts aioïk Had. De man had als gevangene ver plegersdiensten In het kamp moe ten doen. In deze kwaliteit had hij .een staaltje van bijzonder bruut Rojko-optreden tegen een Neder landse jood waargenomen. 'De Nederlander," aldus dr. Had, "was bij zijn aankomst in There sienstadt op een paar oorvijgen van Rojko en Joecki, de iagercomman- dant, onthaald. Hij sloeg terug. Rojko wierp hem toen een man tel over het hoofd en liet hem als straf een paar zeer zware stenen optillen en opgetild houden. Hij stortte na enige tijd van uitputting in elkaar. Toen moest hij een bord. soep eten waar een handvol zout in was gegooid.' Volgens de Praagse arts was de Nederlander wiens naam hij zich niet kon herinneren vervolgens in een cel geworpen. Ee" naar da gen later meldde Rojko. _>er Hol lander ist tot.' Dr. Had vond hem in de cel, overdekt met gestold bloed. Advertentie LM. 3 VÓÓR UW AANKOOP afgeregeld. Fabrieksfouten uitgesloten. TIJDENS AANKOOP deskundig advies. NA UW AANKOOP Bijzondere garantie en nazorg voor een lang leven van Uw horloge. 2 Jaar gratis verzekerd. Elk horloge wordt getest en afgeregeld op onze nieuwe vibrograph type 1963 Bij voorkeur laten wij U ad viseren door gediplomeerde horlogemakers. Ook na Uw aankoop blijven wij belangstelling voor Uw -horloge koesteren, hiertoe in staat gesteld door ons eigen, met de meest moderne apparatuur uitgerust, atelier. LIJNB A A N Dr. Had wierp Rojko voor het gerecht in Graz deze beschuldi ging in het gezicht, maar de be klaagde haalde zijn schouders op. 'Ik weet van niets,' zei hij. Er hebben ai veertig overleven den van Theresienstadt in het pro ces tegen Rojko getuigd sommi gen sidderend van angst, toen ze hun kwelgeest van bijna twintig jaar geleden bij het betreden van der echtszaal terugzagen. Er staan nu nog dertig getuigen op de rol. D« uitspraak in de zaak kan niet voor de volgende week worden verwacht. (Van een onzer verslaggevers) In Hoogeveen komt momenteel op vrij groie schaal voedselvergiftiging voor. De patiënten, die allen een be paald soort vlees hebben genuttigd, lijden aan een vorm van paratyfus van betrekkelijk onschuldige aard. Gisteren heeft de geneeskundig in specteur van de Volksgezondheid voor Groningen en Drente, dr. R. Man- tingh, een bespreking gehad met de Hoogeveense huisartsen. Hij noemde de voedselvergiftiging vrij omvang rijk. maar niet kwaadaardig. De bron van besmetting is naar aile waarschijnlijkheid een plaatselijke vleesleverancier. De man heeft vlees verkocht, dat weliswaar was goedge keurd door de veterinaire inspectie, maar er moeten zich in vrij grote mate bacteriën in hebben bevonden. Gewoonlijk wordt geen bacteriolo gisch onderzoek ingesteld daar dit te tijdrovend zou zijn. Mede door de vrij hoge temperaturen in de afgelopen week is het vlees snel aan bederf onderhevig geweest. Nog altijd moet oorlogsschade aan bruggen worden hersteld. Minister Van Aartsen van Verkeer en Water staat deelt hieromtrent in zijn be groting mee» dat zai worden voort gezet de herbouw van de Oelerbrug over het Twentekanaal, van de brug in de Oude Bredasebaan over het Markkanaal bij Terhevden en van de brug over het Oud# Maasje bij Capeil*. Advertentie LM. ROEIT ZÉ GENADELOOS UIT (Van onze verkeersredacteur) Wie een kentekenbewijs ontvangt van de Rijksdienst voor het Wegver keer in Den Haag, krijgt een fraai plastic etui om beide delen, maar het afgeven van kentekenbewijzen gaat tegenwoordig zo hard. dat het rijk niet meer uitkomt met de post van plastic etuis. Mits dien vraagt minister Van Aartsen op zijn begroting van Ver keer r>s Waterstaat achtduizend gul den u eer aan voor plastic mapjes. DEN HAAG (ANP) In de afge lopen zomer is in de gevangenis te Breda ecu verslapping in hei regiem opgetreden, waardoor er wanordelijk heden hebben plaats gehad. De ver slapping van het regiem kwam voor al tot uiting tijdens de zogenaamde „celrecreatic", die inhoudt dat gede tineerden op bepaalde avonden enkele uren met ten hoogste vier personen in een celbijeen mogen zijn voor ontspanning in de vorm van spelen als schaken, dammen, kaarten of van gezamenlijk studeren of praten. Er is een gegrond vermoeden dat bepaalde gedetineerden van deze vorm van recreatie ernstig misbruik hebben weten te maken. Dit zegt de minister van Justitie, mr. Y. Scholten, in antwoord op schriftelijke vragen van liet Tweede- Kamerlid mevrouw Singer-Dekker (p.v.d.a.) over de wanordelijkheden in de Bredase gevangenis. Aangezien, toen deze vermoedens vaste vorm begonnen aan te nemen de directeur door ziekte afwezig was en een onmiddellijk ingrypen wense lijk werd geacht, werd de hoofddirec teur van de strafgestichten te Den Haag, die destijds zelf directeur van de Bredase gevangenis is geweest en derhalve met de gang van zaken in dit gesticht goed bekend was. tij delijk met de waarneming van de directie belast, met de opdracht de normale situatie te herstellen. Hij heeft hiertoe bepaalde maat regelen genomen, zoais het opheffen van de celrecreatie en verdeling van de bevolking in groepen voor het gezamenlijk deelnemen aan bepaalde gemeenschappelijke activiteiten in het gesticht. By de uitvoering van deze maatregelen heeft hij enkeie malen schriftelijke mededelingen tot de gestichtebevolking gericht om ze ker te zyn, dat ieder van de inhoud kennis nam en niemand zich op on bekendheid met de getroffen maat regelen zou kunnen beroepen. Reeds geruime tijd zijn orde en discipline in het gesticht volledig hersteld, aldus de bewindsman. Met betrekking tot de vraag wat de oorzaak was van de misdragingen zegt hu. dat deze in de besloten on natuurlijke leefgemeenschap van een strafgevangenis niet steeds voorko men kunnen worden en zich ook elders wel eens voordoen. In dit geval heeft het bestaan van de celrecreatie, gekoppeld aan een zekere verslapping van de discipline in het gesticht, misdragingen in de hand gewerkt. Hierby wijst de minister erop. dat destijds het regiem in dit gesticht geheel gericht was op levenslang en zeer lang gestraften, merendeels po litieke delinquenten. Ook de celre creatie die in andere gestichten niet bestaat. werd destijds inge voerd voor die groep om de recreatie mogelijkheden voor deze zeer lange tijd van hun vrijheid beroofden enigermate te verruimen. Naderhand werden steeds meer commune veroordeelden in het ge sticht opgenomen, zonder dat het regiem voldoende aan hen kon wor den aangepast omdat het voeren van twee regiems in dit gesticht niet mo gelijk was. Het op de celreereatie mogelijke toezicht is, gezien de aard van de gewijzigde bevolking, gebleken onvoldoende te zijn, terwijl ook overi gens de situatie het bovenomschre ven ingrijpen nodig maakte. <Van onze parlementsredactiei De Nederlandse regering heeft be sloten een contingent mariniers ter beschikking te stellen van de Ver enigde Naties. De Nederlandse ma riniers gaan deel uitmaken van de strijdmacht van de VN die waar zulks nodig wordt geacht kan wor den ingezet om de vrede te herstel len. Het regeringsbesluit moet op enkele technische details nog worden uitgewerkt. De minister van Buitenlandse Za ken Luns heeft secretaris-generaal Oe Thant dinsdag in New York van het regeringsbesluit op de hoogte ge bracht. De beslissing houdt onder meer in. dat een contingent van ongeveer driehonderd mariniers in een zoda nige staat van paraatheid wordt ge houden, dat het binnen vierentwin tig uur, in actie kan komen. Het con tingent bestaat uit een infanterie- eenheid die is uitgerust met machi negeweren. mortieren en terugstoot loos geschut. Er worden verkenners aan toegevoegd en manschappen van de inlichtingendienst, de verbindings dienst en de medische dienst. Wat betreft de logistiek en de ad ministratie kan het contingent zelf standig zijn binnen het raam van de voorzieningsorganisatie van de Ver enigde Naties. Meer contingenten zullen, indien nodig, binnen enkeie dagen gereed kunnen zijn voor actie. Geselecteer de stafofficieren zuilen onmiddellijk worden gedetacheerd bij het hoofd kwartier van de VX-strijdmachl waarvan de Nederlandse mariniers deel gaan uitmaken. Zolang de Nederlandse eenheden niet feitelyk ter beschikking zijn ge steld van de VN zullen de wereldor ganisatie geen kosten in rekening worden gebracht. Sfsivï, (Van een onzer verslaggevers) Minister Andriessen, van Economi sche Zaken, heeft een prijzenrege- ling in. voorbereiding voor enkele bijprodukten van melk in Friesland, de kop van Noord-Holland en de om geving van Arnhem. Een paar weken geleden hebben de contactcommissies voor de consump- tiemeikhandel in deze gebieden öe- De 34-jarige J. H. uit Hoogeveen heeft bij werkzaamheden aan het r.-k. ziekenhuis te Zwoile de uitvoerder H. R. uit Papendrecht met een hamer op het hoofd geslagen. De metselaar wilde protesteren tegen het hem aan gezegde ontslag. De toestand van H. R. is niet ernstig. De metselaar is, nadat proces verbaal is opgemaakt, weer vrijgela ten. In de Beatrix en Irenehailen ia Utrecht is van 28 september tot 10 oktober een internationale meubel beurs Wonen 1964. met 20 Deense, 44 Nederlandse en enkele Italiaanse en Duitse Inzendingen. sloten de prijzen van yognurt. rijste pap. karnemelksepap. bloempap en havermoutpap te verhogen. Ze deden dit onder m:er om het verschil in prijsniveau tussen de Randstad Hol land en deze gebieden ietwat te ver kleinen. De verhoging betekende per liter één of twee cent. De verhoging kreeg, wat Noord- Holland en Friesland betreft, de goedkeuring van het Produktschap voor Zuivel, dat deze goedkeuring vrijdag jl. nog eens tegenover de mi nister heeft verdedigd. Dr. Andries sen heeft echter geweigerd de verho ging te accepteren: hij eiste herstel van de oude prijzen. Men. is op deze ministeriële eis met ingegaan. Het is dan ook te verwach ten, dat de pryzenmaatregel van de minister een prijsstop betekent voor de betrokken me'kprodukten in Friesland, Noord-Holland en Arn hem. Commentaar van de heer Sake van der Ploeg, die vorige week in het Produktschap voor Zuive! de houding van de minister in deze zaak hekelde: "De minister schiet hier met een kanon op een mus. Hij moet wel per se een prijsstop willen hanteren. Overigens zal deze maatregel, die voor Friesland, Noord-Holland en Arnhem prijs verlaging betekent, een zotte in druk maken op de consumenten, omdat over een paar weken de prij zen voor melk en meikprodukten weer omhoog zuilen gaan ais de nieuwe verrekeningsprjjzen voor meik tussen boeren en fabrieken zijn vastgesteld.' DEN HAAG (ANP) De minister van Defensie is niet bereid de ver bodsbepaling voor het iezen van be paalde iinks georiënteerde lec tuur door te werk gestelde gewetens bezwaarden op te heffen. Dit blijkt uit het antwoord van de heer De Jong op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid A. J. Brug- geimn (p.s.p.). De verbodsbepaling geldt het Iezen en in bezit hebben van 'communisti sche en semi-communistische perio dieken, periodieken op het gebied "an communistische vakbeweging, overige periodieken van extremistische aard. alle geschriften van Nederlandse o( buitenlandse oorsprong waarvan de inhoud of strekking natlonaal-socia- üstiscb. fascistisch, communistisch of revolutionair is.' Een u)ceK of unt yeteu-ci' werd ifc op een dug Iweenwai ttu-- yenodigd, uityeaaagd kuil ik ve ter zeggen, om mi] in net open baar uit te. laten over de vrouw en wel in het bijzonder over de vrouw als geidverdtenend we zen. Go, die op de titel vu.n ait opstel zijt aJgegaa n en meenue een poeiiscne of aan nel ±uc.a leven anueende nouae ie ~u.- ic,t aantref jeu, wunt act it-t-n aas nier wel slagen. net yuui over yeid, tanen, autsiwuayeid. ae organwaaeyraua en dergelij ke veiveienae dingen. Ik woonde een congres bij van vrouwen die spraken over haar plaats in de maatschappij. Het gesprokene stemde vu}, zo- ais dat op zovele congressen, van mannen, vrouwenjonge ren en ouderen, gebeurt, ver drietig. Siuar hier ivas nog een bijzondere reden tot neerslach tig neut. tnuelen oer vrouneiï richtten namelijk scherpe ver wijten tot de mannen. Uit het geheel der redevoeringen rees de man op als een bekrompen, heerszuchtig wezen, dat zonder goede gronden de beste brok ken opeist en dat de vrouw verdrukt en gering acht. Suggestibele personen, waar toe ik mij rekenen moet. gaan dan onmiddellijk over tot een diepgaand zelfonderzoek. Ver wacht gij. dot de thee klaar M, als gij "van uw werk komt slun gelen? Zit gi) rustig kranljes te lezen, terwijl zij tn het zweet haars aansclvjns de andijvie stooft? Moet zij alle knopen aan uw overjas setten op straf fe van honende opmerkingen? Zit gij rustig een stukje te ver tinnen, terwijl tij klopt, veegt en tuigt en met zeepsop in dc weer i's? Slaat gij beschermend uw arm om haar schouders bij storm, en tegenweer, omdat zij 'maar' een zwakke vrouw is?' Zo vraag tfc mij benard af. En het antwoord moet tuiden: 'Ja, ja. ja.' Maar ik ben niet zo'n zc'J- kweller of tegel'ik rijst in mij enig verzet. 'Wat drommel.' zo zeg' ik, 'gaat u dat a"emnal aan? Wij bevinden ons daar re delijk wel bij en als het mort, wring ik wel eens zware stuk ken uit. zet thee ot droog de vorken en messen af.' 'Tfc vind wel, dat de vrouwen nog veel meer maatschap pelijke facties zouden kunnen en moeten vervullen dan nu het geval is.Het is beslist niet nodig, dat een vrouw alleen maar minister van Maatschap pelijk Werk behoeft te worden Er zijn trouwens reeds tal van vrouwelijke politieagenten en tramconductrices, chefs, in- spectnces en directrices. Voor sommigen onzer is het even wennen. Zij zijn geneigd hei on derscheid tussen de directrice en de vrouw uil het oog te ver liezen en dat geeft dan zijn ei genaardige moeilijkheden. Er zijn thans directeuren die hun secretaressen venvarren met het aardige meisje, dat achter stenoblok en schrijfmachine schuilgaat en dat is soms al lastig yenoeq. Dat de secretaris of adjunctchef de bureau zijn directrice zou uitnodigen het weekeind met hem door te bren gen in Scheveningen. lijkt ons voor de gezagsverhoudingen vernietigend. En het omgekeer de is ook niet aantrekkelijk. Terwijl ik dus voor een vol komen maatschappelijke gelijk stelling van ■'■•an en vrouw ben, zie ik toch (Vu.' enkele compli caties. Persoonlijk ben ik dan ook heel blij, dat ik geen vrou welijke chef heb. Als manne lijke chefs aanmerkingen ma ken, vind ik dat al pijnlijk, maar een berispend opgeheven vinger van een aantrekkelijke vrouw ware om regelrecht door de grond te zinken. Die toe stand moet voor het huwelijk bewaard blijven. Gelijk men ziet heb ik noo wel enige aanpassingsmoeilijk heden bij een volledige maat schappelijke emancipatie van de vrouw. Ik prijs mij gelukkig dat mijn as wel 'uitgestrooid zal zijn voor het zover Is. Volgende generaties moeten dat maar op knappen. Maar da: is hei na tuurlijk ook uit me' het man tels aangeven, dames voor la ten gaan, arm om schouder slaan ai dergelijke mannelijke onhebbelijkheden pre dan en hiermee kom ik ■*~J aan mijn tweede uitdaging wordt het ook de hoogste tijd, dat vrouwen zich behoor lijk gaan organiseren. Dan moet. het uitzijn met het para siteren op de vakbondscontri buties van de mannen. Dan zal het ook afgelopen zijn dat vrouwen op kandidatenlijsten komen, omdat zij vrouwen zijn en als zodanig een bezienswaar digheid in de besturen en ver- tegenwoordtgende lichamen. En dan zal het ook niet meer zo erg zijn. als er eens een knoop van onze jas al is, want dan krijgen wij ruimschoots tad die er weer rustig aan te zetten. Is het in deze tijd nog nodig er op te wijzen hoeveel gemakke lijker alles zal verlopen, als de vrouwen in groten getale aan het produktievroces gaan deel nemen? Tel nationale inkomen sal loodrecht omhoog stijgen, de krapte op de arbeidsmarkt neemt af, koppelbazen verdien- nen als sneeuw voor de zon, c.a.o.'s worden gehandhaafd, de lonen in de witicasserijen wor den witgewassen en minister Veldkamp kan rustig m een Horecabedrijf een kippetje gaan eten zonder daarbij gekweld te worden door de gedachte, dat het door een kók met zwart loon is bereid. Er zit veel, heel veel goeds in de emancipatie. Ik zie haar graag komen. Maar en daar voor ben ik lid van de PvdA viet mate. Want voor strenge vrouwen, ben ik als de dood H. VAN HULST Advertentie I.M. INTERNATIONALS CONSUMENTENBEURS De vakbeurs voor het gezin In 324 fraai en leuk ingerichte stands een uitgebreid overzicht van oenleuwste nationale en Internaho- nale producten voor de consument Dagelijks 4 MODESHOWS „Mode uit de Lijnbaan" Geopend van 10-17 en 19-23 u. Zondags gesloten. AHOY'-GEBOUW - Rotterdam »/m 3 Okt.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1