AMSTERDAM WIL ER NIET AAN, MAAR... K. Klement: toezicht op 150 auto's tegelijk Nacht alleen op losgeslagen bak Anton Kuil jubileert MERCEDES Champion bougies Mijnwerkers werden aangezet tot roken Aannemersgezin woont al maanden in tent m MOET U HOREN! 5111 itawiipis mmm Jeugd zendt op prijsvraag 93 balletten in Wolkammers in Sloehavengebied Veertienjarig meisje vermist uit Echt I EET VRIJE VOLK ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1963 PAGINA 8 (Van onzo verfceersredacteur) Burgemeester en wethouders van Amsterdam willen de parkeermeter Invoeren. Voor par keer s c h 13 v e n voelen zij voorshands niet. zy menen dat de ervaringen daarmee in het bui tenland en hier te lande niet gunstig zyn. 'Hier te lande' kan alleen slaan op Enschede: de enige stad in Nederland die ervaring heeft met de parkeerschijf. Deze is drie maanden geleden ingevoerd in d? kern van Enschede's binnenstad. By een bezoek aan Enschede bleek ons, dat de ervaringen daar zeer gunstig zyn en dat van ontevredenheid met de parkeerschyf niets bekend is. PARKEERWACHTER K. KLEMENT GEEN BETALING DRIE STEMMEN OOK VOOR EEN ZIJN ER Er is een Champion bougie voor elk type ajto. Eis Champions, ook voor uw wagen! Champions - volle vonk - snelle start - soepel lopende motor! CHAMPION ZILVERGLANS BOUGIES Merkwaardig "Wielrijdster verongelukt bij aanrijding in Almelo De 33-jarige mevrouw Van Oyen-Alberts uit Blerick kam peert met haar man en enige van haar kinderen noodge dwongen nog steeds op de cam ping aan de Onderste Molen in Venlo. - Enschede zeer tevreden over parkeerschijf DE HEER K. KLEMENT (44) te Enschede zal altijd kunnen zeggen dat hij de eerste par keerwachter in Nederland is geweest die iets van doen had met parkeerschijven. Lang voordat veel grotere steden te onzent overgingen op de mo dernste wijze van parkeercon- trole, stond hij op de Markt van zijn vaderstad en oefende toezicht op de geel-zwarte schijven achter voorruiten van soms honderd vijftig auto's te gelijk. K. Klement doet het nu drie maan den en als men hem vraagt van hoe veel auto's per week hij nu wel de parkeerstand moet aflezen, dan weet hij het op geen stukken na. Hij weet alleen, dat zij soms al om de vijf mi nuten wisselen, zodat hü er in één vak al een dozijn in het uur heeft. Ongetwijfeld lopen ziin klanten dus in de duizenden, want vooral zater dags is het druk in Enschede, dat zo vlak op 's rijks grenzen ook al stad van Butter- und Kaffeefahrten is. Vraagt men hem of hij ea leder ander op de markt nu tevreden is, dan luidt zyn antwoord heel wat posi tiever. Volgens hem gaat het heel goed. (Van een onzer verslaggevers) De 25-jarige Wim van den Anker uit Arasterdam heeft in de nacht van donderdag op vrijdag op een losge slagen bak van de Muider Zandex- ploitatie Maatschappij een angstig avontuur beleefd. De Zandexploitatie Mij. is bij de dijk- bouw in de nieuwe Flevopolder be trokken. 's Avonds bleef de bak in een doorvaart van de nieuwe dijk steken. Men besloot het logge vaar tuig te verankeren en Van den An ker als wachtsman achter te laten. In de opstekende stormwind sloeg de bak, die iets omhoog zat, toch los van het anker en ging aan het dry ven. Gisterochtend werd de bak vermist en een Neptune van het marine vliegkamp Valkenburg steeg op om het IJselmeer af te zoeken. De bak werd gevonden tien kilometer ten westen van Lelystad. (Van een onzer verslaggeefsters) Op 4 oktober zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer Anton Kuil ais penningmeester van het hoofd bestuur van de Bond van Arbeiders Zangverenigingen in Nederland tn functie trad. Vorig jaar verwisselde hij deze functie met die van bondsvoorzitter. Anton Kuil is een der oprichters van de arbeiders zangvereniging Kunst en Strijd te Amsterdam-noord van welk koor hij van de oprich ting af bestuurder is en zeer vele jaren voorzitter. Voor zijn vele werk belangeloos m dienst van de zangcultuur verricht, werd Anton Kuil voor enige jaren onderscheiden met de gouden me daille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Ongetwijfeld zullen velen op 4 Oc tober aan Kuils adres, Leeuwerik straat 1, Amsterdam-noord, van hun belangstelling blijk geven. Hy was daar inmiddels aangetroffen door een sleepboot, die het vaar tuig aan de luwzijde va» de dijk heeft getrokken. Door het onstuimige weer van de laatste twee dagen, ls de Urker kottervloot, tezamen meer dan 100 schepen, her en derwaarts ver spreid Naar uit de radiografische berichten blijkt, liggen momenteel plusminus 30 Urker kotters in Helgo land en een aantal in een Engelse haven. De aanvoer van Noordzeevis aan de Urker afslag is dan ook deze wede zeer beperkt. (Van een onzer verslaggevers* Het Sloehavengebied bij Vlissingen wordt, een centrum voor wol. Hier zal zich binnenkort de N.V. Woolcombers Zeeland vestigen, een nieuwe Ameri- kaans-Engels-Nederlandse combinatie voor het kammen van wol. Het bedrijf zal in eerste aanleg circa tweehonderd mensen werk ver schaffen. In vele Europese haven plaatsen ls een dergelijk bedrijf al gevestigd, in Nederland tot nu toe nog niet. Deze mededeling deed vrijdag de commissaris der Koningin in Zeeland^ tijdens een bezoek van Tweede- Kamerleden aan Zeeland. Hij sprak, de hoop uit dat deze vestiging aan-' leiding zal zijn voor de vestiging van scheepvaartlijndiensten en stuwa doors bij de Sloehaven, een project dat tot nu toe nog niet vlot op gang is gekomen. Hier is nog slechts één vestiging, namelijk een werf van N.V. De Scho de. Dezer dagen is een in het Engels gestelde brochure verschenen die ve;- spreid zal worden in Amerika. De ka-, merleden bezochten ook het werkte, rein voor de door de provincie t». bouwen tolbrug over de Oosterschc - de. Deze brug de grootste va-i Europa wordt vijf kilometer lang. De kosten bedragen 64 miljoen gul- den. De brug moet eind 1965 gereed zijn. Weliswaar komen er gedurende de korte tyd van het Interview heel wat teleurgestelde lieden by hem, die een bonnetje op hun ruit hebben ge vonden, of die een parkeerschyf komen vragen, of die alleen maar iets willen weten omtrent het parkeer- wezen, maar over dezulken laat hy zich optimistisch uit. (Deparkeer- schyven trekt hy zonder aarzeling uit een onuitputtelijke zak van zijn uni formbroek.) Die bonnetjes hebben nog niet vaak een bekeuring tot gevolg; parkeer wachter Klement is clement Alleen de man die anderhalf uur mocht wachten en er nog anderhalf nur bij deed, gaat er zonder pardon op en daarover Is deze supersemi-Iangpar- keerder dan ook niet verbaasd. Betaalde waarschuwing? Nee, die mag hy niet geven, want hy heeft wel by speciale gemeenteverorde ning opsporingsbevoegdheid ge kregen, maar zyn rijksveldwachter schap is onbezoldigd en by de sta tus van onbezoldigd passen geen boetebetalingen op straat. De zaken komen dus voor de kantonrechter of by transactie niet verder dan het parket. Een droeve Duitse dame klaagt dat nergens staat te lezen, dat het hier 'Blauwe Zone' is, maar hy verwyst min of meer in de landstaal van die dame naar Kassei en Stuttgart, daar komt ze toch zeker ook wel eens? Daar is het namelyk zo geregeld als te Enschede: borden bij het begin van de zone en geen herhaling ter plaatse. Alleen bü de Grote Kerk staat een plakkaat waarop men kan lezen dat het Parkeerzone is en waar men de voorgeschreven schijven kan krijgen. Dat is by de politie, de ANWB, op het stadhuis (alle drie enige straten verder) of vlak naast het bord, by de VW. Dat de heer Klement re verstrekt uit zijn broekzak, is dus onofficieel. Ieder café aan de Markt heeft ze trouwens ook voor de klanten. Maar voor het overige:'Klement verwijst naar de burgemeester en dat is dan ook de hiërarchieke weg. Het is des te meer de hiërarchieke weg, nadat burgemeester en wethouders van Amsterdam zojuist in een voor dracht aan de raad hebben geschre ven dat het met die schyven in En schede niet goed gaat, evenmin als in het buitenland. B. en W. van Am sterdam willen dan ook parkeer meter s en slechts een schuchtere proef met schyven in een onbepaalde toekomst. "Niet goed?' roept burgemeester W. Thomassen verbaasd uit. Tk vind dat het héél goed gaat. Ieder een krygt nu altyd plaats op de Markt en dat was voordien niet het geval. De politie wilde eerst ook meters, maar is nu eveneens tot de schijven bekeerd. En de bewoners'; Een groep ban kiers aan de rar.u van de stads kern, waar de hoofa-etel staat van De Twentsche Bank, heeft mij al uitbreiding gevraagd van de zone. Dan zou er tenminstt de plaats komen voor hun bezoelers, die er nu niet is, hoewel er dat r parkeer vakken genoeg zijn.' Ja, zegt hoofdcommissari 1H. J, Te- seling, eerst vonden wy m. ters beter omdat de controle gemaki eiijker is, maar nu zyn wy met de chyf wel content. De controle van acht tot negentien uur kan op de Tarkt en de aanliggende Klokkenpias (een stil pleintje tussen de bebouwing) heel goed door één man geschieden, dat is wel gebleken. En in de heer Klement, oud-lid van de reservepolitie, heb ben wy een zeer goede gevonden. In gelijke zin als de burgemeester, de hoofdcommissaris en de schyf- wachter zelf, spreken ook een winke lier in de buurt van de Markt, een bankdirecteur aan het plein zelf en een caféhouder in de schaduw van de Grote Kerk die de auto's bü tiental len voor de deur heeft. De winkelier, de heer A. Overduin van de Haaksbergerstraat, is voorzit- ter van de Enschedese Middenstands- centrale. Heel gunstig, zeer tevreden, is zyn oordeel. Er is nu plaats voor de klanten waar vroeger de bewoners van de stadskern en hun werknemers stonden met hun wagens. De bankier, de heer J. G. van Laar, directeur van het bijkantoor Neder landse Mlddenstandsbank aan de Markt: voor het personeel hebben wy een eigen parkeerterreintje, dat heeft het stadhuis ook. Onze bezoekers varen wél bh' deze regeling. De bur gemeester wilde uit esthetische over wegingen eerst alle auto's van de Markt hebben. Dat was een utopie. Nu staan er meer dan vroeger: 180 tegen voorheen een top van 145 Heel veel hangt af van de man die de leiding heeft. Welnu, wy hebben daarvoor een ideale figuur, gekozen uit wel tachtig of negentig sollicitan ten. Waar is, dat de borden duide- lyker konden zyn. Misschien tóch hier en daar een herhalingstekst ter waarschuwing van vreemdelingen? De caféhouder, de heer Hammink van De poort van Kleef, de man die ons was geschetst als tegenstander: 'Ik tegenstander? O neen. Ook ik ben tevreden. Door de marge die in de schyf zit by het instellen, loopt de toegestane tijd in de praktijk soms uit tot twee uur en dat is toch rede- iyk voor een bezoek aan horeca zaken? En hotelgasten? Voor hen begint de verboden tijd 's morgens pas om half tien als zy 's avonds de schyf op acht uur zetten. Zoveel lang slapers zyn er niet in deze industrie stad, dat dit moeiiykheden zou geven. wy concluderen dus, dat Enschede tevreden is met zyn Zone Bleue, het vyf jaar geleden in Parijs uitgevon den zeer beweegiy'ke systeem van parkeercontrole. Ten spyt van wat B. en W. van Amsterdam opmerken denkt men er niet meer en nog niet aan parkeermeters, maar wel aan uitbreiding van het eontrolege- bied, want dat is er zo klein als In de hoofdstad des lands niet voorkomt. Bovendien moet worden gezegd, dat zich op een steenworp afstands het H. J, van Heekplein bevindt, een mo dern plein, waar honderden aute's vry kunnen staan, behalve dinsdags en zaterdags als er markt is. Maar dan is er weer uitwijkmoge lijkheid naar de Boulevard 1945, een doorbraak van allure door verkrotte stadsdelen en dwars door oude fa briekspanden heen, waar Twentes metropool (130.000) zich een nieuwe city bouwt. Hoe het zü: het principe van de mobiele discus op automobielen is in Enschede gezond gebleken en men mag het met de verkeersbonden eens zyn, dat het navolging verdient. Want, in mootjes gehakt, is Amster dam niet méér dan Enschede en bok in de hoofdstad moeten de Klements te vinden zyn, die de schyf zo vlot doen draaien! Advertenti* IJM. 's werelds uitverkoren bougie te land, ter zee en In de lucht R. S. STOKVIS ZONEN N.V. (Vervolg van voorpagina) Het was zelfs zo, vertelde lr. Pique, dat de man die het vertikte om een aangeboden sigaret op te steken ge woon werd weggepest uit de ploeg. De punten waar gerookt werd, waren zeer geraffineerd uitgezocht. Zoals bij voorbeeld in de omgeving van een uittrekkende schacht en direct na het schieten. De rooklucht die men normaal on dergronds op een kilometer afstand merkt, werd dan of direct naar bui ten gezogen óf vermengde zich met de schietdamp. Op die manier is het volgens staatstoezicht te verklaren dat over de omvang van het roken nooit iets is uitgelekt, hoewel geble ken is dat er al minstens tien jaar door ondergronders werd gerookt. Ook bij een minder gesloten ge meenschap zou de overtreding veel eerder zijn ontdekt. 'De Domaniale ls een merkwaar dige mijn in dit opzicht,' zo zei ir. Pique, 'iedereen is er familie van elkaar.' Dat er nooit ongelukken zijn gebeurd, noemde hij echter een wonder. Want weliswaar stond de Domaniale bekend als een gas- arme mijn, kortgeleden zijn op ver schillende plaatsen nog explosieve mengsels gevonden. Wanneer daar iemand had gerookt. zou de ramp niet te overzien zijn ge weest. En, de ontslagmaatregelen ver dedigend, zei lr. Pique: Tk heb liever veertig ontslagen mijnwerkers dan veertig doden.' Voor de houding van in het bijzon der het toezichthoudend personeel had hij maar één woord: misdadig. (Van een onzer verslaggevers) De veertienjarige Tonny Vrancken uit Echt (L) wordt sedert dinsdag vermist. In overspannen toestand is zy 's nachts uit de ouderiyke woning gevlucht, met medeneming van wat kleren. Het meisje heeft een vrij gezet pos tuur, rond gezicht en donkerblond lang haar. Ze draagt een bril en ls gekleed In een nauwe zwarte rok. Ze loopt op zomerschoenen met een doorlopende hak. Wie inlichtingen kan geven wordt verzocht zich met de rijkspolitie te Echt (tel. 04754-224) in verbinding te stellen. Wonen In een lent is het lot van het aannemersgezin Van Oyen-Alberts uit Blerick: geen sinecure in herf stig Limburg. (Van een onzer verslaggevers) Bij linksafslaan is vrijdagavond de 17-jarige wielrijdster P. Schipdam in de Bomedroeksestraat te Almelo door een bestelauto gegrepen Zij is met zware verwondingen naar een gieken- huis vervoerd, waar zij enkele uren later overleed. Haar man bouwt als aannemer met negen man personeel hulzen in Duitsland, maar ziet momenteel geen De parkeerschijf zoals hij voor heel Nederland is vastgesteld. Aan de voorkant van de kartonnen huls een venstertje, waarvoor als men het binnenwerk draait in kleur hei tijdstip verschijnt waarop men begint te parkeren. Er zit een marge in van een half uur. Aan de achterkant eveneens een venstertje waar men kan aflezen welke vertrektijd corres pondeert met de ingestelde begintijd. Hier zijn drie mogelijkheden: een half uur, een uur of anderhalf uur. Voor alle drie geeft de schijf de bij behorende tijd. Op het bord in de betrokken gemeente staat dan te lezen aan welke parkeerduur men zich moet houden. k kans om in Nederland een eigen wo ning te betrekken. Tot 1 juli van dit jaar woonde het gezin Van Oyen in een huis te Ble rick, dat tot kort voor die datum eigendomwas van de familie. Het huis werd verkocht en de nieuwe eigenaar mocht er volgens een clau sule bij de koop meteen intrekken. Hy maakte gebruik van dat recht. Na de verkoop kwamen er finan- cieel-zakeiy-ke moeiiykheden voor aannemer Van Oyen en kwam er van zijn bedoeling zich in Duitsland te vestigen, niets terecht. Een nieuwe dreiging hangt het ge zin thans boven het hoofd. Per 1 ok tober sluit het kampeerterrein en zal men ook met de vochtige tent moeten verhuizen. Waarheen weten de Van Oyens nog niet. 'In een van de stadsparken van Venlo of desnoods in de tuin van de burgemeester.' aldus movrouw Van Oyen, die tien kinderen ter wereld heeft gebracht en thans weer in ver wachting is. AMSTERDAM (ANP) De directie van het Nationale Ballet heeft uit het hele land en zelfs uit België en Duitsland 93 door kinderen tot 18 iaar geschreven scenario's voor bal- 'etten ontvangen. Dit was het resultaat van een door het Nationale Ballet uitgeschreven prijsvraag, waarbij de opdracht luid de: maak eens een eigen ballet. Mevrouw Sonia Gaskell is over dit aantal inzendingen bijzonder tevre den en nog meer over de kwaliteit. Hr zijn verbazend goede dingen uitge komen, oordeelde zij over het inge- :onden werk, dat nu zal worden be oordeeld door een jury bestaande uit Annie Schmidt. André Presser. Guus Oster, Guillaume Landré. Rudi van Dantzig, Robert Kaesen, Ben de Ro- chemont an Sonia OaafesL Tk heb het echt niet willen geloven toen ik het hoar ds. Maar dr. B. van D(jk, hnofdgeneeskundigt op de tu- berculose-afdaiing van het gloednieuwe sanatorium Bea- trixoord in Haren (onder Gro ningen) is een serieus man, die over ernstige zaken geen grap jes zal maken. Zijn ongeloofwaardig verhaal komt hierop neer. Het vorig jaar in gebruik genomen sana torium Beatrixeord kan plaats bieden aan ruim 300 patiënten uit de drie noordelijke provin cies en de kop van OverijseL Van die ruim 300 bedden wor den er op het ogenblik 260 In beslag genomen door t-b.c.-pa- tiënten. De overige 45 bedden, be stemd voor astma-patiënten, staan leeg. Ze staan ai een jaar lang leeg. Niet alleen de ka mers met de bedden, maar óók de hele vleugel van het sa natorium, waar deze afdeling is ondergebracht, maakt een vol strekt onbewoonde indruk. De oorzaak: een tekort aan gediplomeerde verpleegsters. Dat, zult u zeggen, is geen nieuws. In heel Nederland Is een tekort aan gediplomeerde verpleegsters. Akkoord. Maar Beatrixoord in Haren zon zijn magnifiek-ge- outilieerde astma-afdeling on middellijk in gebruik kunnen nemen als het sanatorium al vast twee gediplomeerden wist aan te trekken. Die twee zijn kennelijk in het noorden niet te vinden... Ai een jaar lang niet. Het gevolg: een van ,de modernste afdelingen van ons land met een apparatuur en een outillage die, pakweg, twee miljoen gulden hebben gekost, staat leeg, omdat de patiënten die hier in observatie zouden moeten worden opgenomen (en die al een jaar op een wacht lijst staan) niet naar behoren kunnen worden verpleegd. Dr. Van Dijk staat erop een rondgang te maken door de verlaten vleugel Hy Iaat ka mers zien voor twee, vier en zes patiënten. Keurig-opge- maakte, hagelwitte bedden, die nog nooit beslapen zijn. Smet teloze wastafels, die nog geen druppel water te verwerken hebben gekregen. Een kamer voor de hoofdverpleegster, die hier nog nooit gezeten, laat staan getobd heeft. Een lab, een isoleerkamer, een operatie zaal, dienstvertrekken, een re creatieruimte, een eetzaal... alles y se lijk nieuw en verla ten. In de hele vleugel heerst een onwezenlijke rust. De vertrek ken van de patiënten.bieden een comfort en een uitzicht, dat kan wedijveren met het allerduur ste hotel De geraffineerdste technische snufjes zijn hier verwerkt. De dienstvertrekken kijken uit op een juweel van een zus terhuis. 'Elke verpleegster heeft hier haar eigen flat, een woon- en slaapkamer, een keu ken, een toilet en douche, een kleedruimte en... een eigen ingang. De meeste flats zijn be woond. Maar een paar staan er leeg, want voor die flats zijn nog geen bewoonsters gevon den.' I't schat,* zegt dr. Van Dijk, 'dat een jaar of tien j,..eden de eerste plannen voor dit gebouw gemaakt zijn. Maar in die jaren zijn enorme veran deringen gekomen in de be handeling van tuberculosepa tiënten. Het aantal gevallen is gelukkig teruggelopen, de be- handelingsdnur is verkort, nieu we medicijnen hebben nieuwe mogelijkheden geopend. Toch geloof ik niet, dat er in ons land nog een sanatorium te vinden is, dat zoveel patiën ten met longaandoeningen huis vest als wij hier. Onze maxi mum-capaciteit, samen met het oude gebouw in Appelscha, loopt tegen de vierhonderd. Dat aantal is een top, waar we nooit boven komen. Integen deel, het valt te verwachten, dat dit cijfer ook hier zal dalen. Daarom hebben we hier in Ha ren ruimte gemaakt voor een astma-afdeling. We hadden ons voorgesteld patiënten op te nemen, die wij een week of vijf, zes in obser vatie zouden kunnen nemen. Niet de zeer emstigen, maar degenen die in vrij redelijke conditie zijn en bjj wie wy mo gen verwachten, dat een klini sche behandeling een belangrij ke verbetering teweeg zal kun nen brengen. Bovendien zou dit een grote ontlasting kunnen zyn voor de longafdeling van het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen, waar deze mensen- al leen poliklinisch behandeld kunnen worden. Op onze andere afdelingen kunnen we ons net redden met gediplomeerden en leerling-ver pleegsters, maar dan ook net. Voor deze astma-afdeling heb ben we zegge en schrijve één gediplomeerde kracht. Maar we hebben er minstens drie nodig... denk maar aan de dag- en nachtdiensten, de vrije dagen en de vakanties. We willen niet eens hard van stapel lopen. We zouden hij voorbeeld met een tiental pa tiënten kunnen starten, maar wat doe je zonder gediplomeer den? De verpleging en verzor ging op deze afdeling is moei lijk en tijdrovend. De patiën ten moeten voortdurend wor den geobserveerd en op bepaalde medicynen worden ingesteld. Daar heb je ervaren krachten voor nodig.' Dat is het verhaal van dr. Van DUk in Haren. Een tekort van twee gediplomeerde ver pleegsters, een geheel lege vleu gel met 45 beddentiental len patiënten op de wachtiysl Ongeloofwaardig of niet? WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1