V rouw reed baby dood op zebra: niet rijden en boete geëist mmmmm Nieuwe Ford Consul: Corsair Leka voelt zich hier veilig zonder lijfwacht Briefkaart wordt zeven jaar te Laat bezorgd... Tién cent strafport mm Visie frrWm tf> sg; A-" I PHILIPS Ï.V. 3 MAANDEN GRATIS! BEL 116440 Man liet dave jongen voer hem chaufferen MimniiiiH Man vermist in Oldenzaal Gina gilde om katof toch oni nozem Man overleden na botsing in Aerdenhout Man overleden door kolendamp Baggerscliool heeft nu eigen gebouw Locomotief rijclt ploegbaas dood 'Fa' f f fit NOG DAG vr JAARBEURSGEBOUW HET VRIJE VOLK WOENSDAG 2 OKTOBER 1963 PAGINA 3 Eis: twee weken gevangenisstraf wê&Wêë Walvisneiis Weinig verkocht Zelf schoorsteen geveegd Donderdagavond II uur sluiting r 4000 m2 volledig ingerichte interieurs Qrganisatia H. H. de Klerk Zn, Gratis toegang Vredenburg Utrecht 1782 iiizendingen b.ai/ Advertentie I.M. Advertentie LM. MEENT22-34 TEL.M644Ö ÖVERSCH.DORPSSTRAAT 12 TfL.4122S (Van een onzer verslaggevers) 'Ik vergeet het nooit meer,' bracht ten kennelijk geslagen vrouw, de 34-jarige Haarlemse meubelconsulente Willi el mina V., er voor de Amster damse rechtbank uit. Af en toe huilde tij. 'Ik kom er nooit meer overheen. (Het was jo'n schattig kind,' iel re Meierend. Op 12 juli had zij op een zebra- ga d bij de kruising Postjesweg-Jan rooropstraat in Amsterdam een baby doodgereden. Ofschoon er al twee auto's voor de oversteekplaats voor voetgangers stonden te wachten, was zij deze beide gepasseerd. Haar auto greep de kinderwagen, waardoor de baby. de negen maanden oude Jaap Eiehelsheim. op straat geslingerd werd. Het kind kwam met zijn hoofd- ii tegen .een 'stoeprand en overleed OLDENZAAL (ANP) Be 61-jarige heer J. van Maurik uit Oldenzaal wordt sedert gisteren vermist. Hij heeft in overspannen toestand zjjn woning verlaten, Een ongeluk wordt gevreesd. Jan van Maurik nam zün heren fiets. merk 'Union', mee, toen hij bil nin huis vertrok. Hij is 1,70 m lang en heeft een gezet postupr. De heer Van Maurik draagt een terlenka-broek die antracietkleurig is, en een tweed colbertjasje, dat grijs gespikkeld is. Hij heeft lage zwarte schoenen aan. De politie in Oldenzaal (tel. nr. 05410-3334) verzoekt te worden in- eelicht over de verblijfplaats van de heer Van Maurik kort daarna m het ziekenhuis. Een vreselijk ongeluk; een heel ernstige verkeersfout.' zo noemde de president het gebeurde. De consulente gat toe een ogenblik minder oplet tend te zijn geweest, doordat zij bij net oprijden van de kruising op zeek was naar een bepaalde straat en naar een straatnaambordje keek. Op dat moment was er volgens haar geen verkeer. Toen zij weer op de weg keek, kon zij de aanrijding al <niet meer voorkomen. Zij had alleen de moeder gezien, de kinderwagen helemaal niet. Als snel heid gaf zij 33 km per uur op. Haar remspoor bleek echter negen meter lang te zijn. Zij beschikte over een jaar rijervaring en die morgen had zij net een nieuwe wagen in gebruik. Zelf vond zij dat zij in het alge meen goed reed, maar zij voegde eraan toe wel een hekel aan autorij den te hebben. De consulente, die voor een meubel fabriek klanten in een eigen rayon moet bezoeken, moet twee kinderen verzorgen. Haar baas zou haar niet kunnen handhaven als zij niet lan ger autorijden mag. De officier van Justitie toonde hier voor begrip, maar de veiligheid van het verkeer dient boven particuliere belangen te gaan, zo oordeelde hij. Het strafbare feit (dood door grove schuld) achtte hij bewezen, 'maar het raakt op de achtergrond bij de veroorzaakte ellende.' aldus de offi cier. die de consulente eigenlijk niet geschikt vond om auto te rijden. Hij eiste ten slotte drie jaar ont zegging van de rijbevoegdheid, waar van twee en een half jaar voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en, omdat hij een gevangenis straf in dit geval niet opportuun vond. bovendien een boete van f 290 of veertig dagen hechtenis. De rechtbank zal 15 oktober uit spraak doen. De 28-jarige controleur bij een havenbedrijf Th. V. heeft zich op 14 juli op de Nassaukade door een tien jarige dove jongen, die hij op schoot had genomen, laten rüden. Dit bleek dinsdagmorgen voor de Amsterdamse rechtbank, waar de controleur toe gaf destijds onder invloed van alco hol te zijn geweest. Hij wilde zich van een café naar huis laten rüden. De officier van Justitie eiste 2 we ken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De controleur meende dat ook als hij niet dronken was het jongetje beter kon rijden dan hij zelf. "Ik werd l -t lekker en nam hem op schoot, zodat hij kon sturen en ik de pedalen bedienen,' vertelde de con troleur. Joukje Jongsma en Ben Dingerdis zijgisteren in Zandvoort onder enorme belangstelling getrouwd. Ze hebben, zoals we verleden week al schreven, elkaar ontmoet tijdens de. HVV-reis met de Waterman en Croote Beer naar Lissabon, verloren elkaar uit het oog, tot de bruid (we duwe, moeder van twee vrolijke jon- (Van onze verkeersredacteur) Ophieuw komt'er eeö nieuwe auto mobiel bp de Nederlandse markt, thans in de klasse tussen ƒ7000 en ƒ8000 en ditmaal van de Engelse Fordmaatsehappij, die voor de fabrï- fage een geheel nieuwe fabriek (11.000 mant htjeft gesticht te Halewood in het door werkloosheid geteisterde ge bied van Liverpool, De nieuwe Ford, die voor het eerst Internationaal wordt getoond op de vandaag beginnende Salon de l'Auto. mobile te Parijs, heet Ford Consul Corsair de Luxe en dit Corsair be tekent dan zoveel als vrijbuiter, boe kanier, mede ter herinnering aan kapers die Liverpool lang geleden zijn.welvaart hebben bezorgd, Ht) is bestemd om de Consul 315 te ver vangen, waarvan de produktie 1 ok tober is gestaakt, omdat zoals Ford openhartig zegt er een betere wage", j mkbaar was. Als die betere wagen ziet Ford dan zeer zeker de nu aangeboden vier- cilinder vierzitter, die ƒ7375 zal kos ten in tweedeurs luxe-uitvoering en ƒ7725 als vierdeurs, in beide gevallen uitgerust met stuurversneliing voor de geheel gesynchroniseerde vierver- snellingsbak. Met 'remote-control'. In goed-Ne- derlands pook geheten, is de prijs ƒ125 hoger, voor welk bedrag men dan ook bucketseats ofwel kuipstoe- len krügt in stede van een voorbank. SCHIPHOL (ANP) De staatsvorm van Albanië is nog steeds de constitu tionele monarchie, het huidige communistische regime is onwettig.' Dit zei dinsdag de ruim twee meter lange, 24-jarigé koning in ballingschap van Al banië, Leka de Eerste, toen hij na een driedaags bezoek aan enige beken den in Ben Haag enkele uren op Schiphol vertoefde. De jonge koning heeft gedurende zijn gehele leven slechts enkele da gen in eigen land doorgebracht. Drie dagen na de geboorte van koning Leka op 8 april 1939 gaf Mussolini zijn troepen beve! Albanië binnen te val len, waarop zijn vader, koning Zog en zijn moeder, koningin Geraldine met hun pasgeboren zoon de wük namen naar Engeland. Na de Tweede We reldoorlog hadden de communisten de macht inmiddels overgenomen. De hoop dat hy ooit nog eens in een democratisch Albanië zou komen, heeft koning Leka nog niet opge geven. Over hem doet het verhaal de ronde, dat hij altijd omgeven is door een tot de tanden gewapende lijf wacht en dat hij ook altijd zelf gewa pend is. 'Dat is vaak hel geval.' be vestigde hij op Schiphol. 'Maar in Ne derland voel ik mij volkomen veilig en is een lijfwacht dan ook overbodig. Tn welke landen hij die dan wel nood. zakelijk acht. wilde hij liever niet zeg gen. ■■•■■■■■■iiiuiiaiiiii PALAM (AFP) Gina Lollobrigida die in Palma op Majorca onder leiding van Basil Dearden werkt aan de film ,J-a femme de paille", heeft dezer dagen gezorgd voor opschudding in een plaatselij ke bioscoop. De bekende Italiaanse film ster maakte om zich na de langdurige repetitie te ont. spannen een wandeling door ie plaats, toen zij besloot een cowboyfilm te gaan zien. De hoofdfilm was nauwelijks be gonnen toen er een snerpende gil klonk, gevolgd door enkele krachttermen in het Italiaans. De lichten in de zaal gingen aan en aller aandacht werd gevestigd op de filmster, die ontsteld riep dat een of an dere „gamberro" (nozem) het gewaagd had haar langs de benen te strijken Een onderzoek, waaraan ve le bezoekers enthousiast hun medewerking verleenden, toon de echter aan dat de aanhart- kelijkheidsbetuiging geweten moest worden aan de zicarte kater van de bioscoopeigenaar. Nadat de gerustgestelde filmster de nodige handteke ningen had uitgedeeld, ive^d de voorstelling hervat. Nog geen tien minuten later weer- klonk echter iveer een gil en enkele krachttermen, ditmaal in het Spaans. Uit het feit dat vlak daarop het kletsend ge luid van enkele oorvijgen werd gehoord, konden de bezoekers afleiden dat nu werkelijk een gamberro aan het werk was geweest. De Russische astronaute Valenti- na Tereskowa is dinsdag voor een be zoek van vijf dagen a Cuba In Ha vanna aangekomen. L.j werd begroet door president Dorticos en premier Castró, In het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar is op 78-jarige leeftijd over leden de kunstschilder Piet Wigman. •.Merkwaardie is. dat. thans cius niet de stuurbandgreep, maar de vlóër- versnelling wórdt geleverd ais extra... Het bieden van variatie heeft Ford zich trouwens met deze noviteit tot doei gesteld, want behalve in de ge noemde vier varianten komt de Cor sair larer ook nog aan de markt als Gran Turismo. Hoewel de Corsair van nogal con ventionele constructie is. zonder 'ris kante nieuwigheden', is Ford er toch trots op, omdat bh voorbeeld de krukas van de 1498 c 'overvierkante' motor vüf maal is gelagerd, zodat er volgens de ontwerpers weinig verschil is met een turbine, en omdat in de auto toch wel zulke nieuwigheden zy'n verwerkt als een dubbele khalpot, geruisloosheid verzekerende koets- werkbespuiting, 'levenslange door smering' en omdat deze middenklasse auto de walvisneus heeft gekregen van Fords veel duurdere Amerikaanse Thunderbird en de binnenbekleding van de Zodiac. Men heeft getracht de binnen ruimte groter te maken dan gebrui kelijk was en in elk geval beschikt de wagen over een zeer grote bagage ruimte met- een inhoud van 0,6 ku bieke meter. De topsnelheid ligt omtrent de 135 km. De Corsair wordt geleverd als 64 pk, maar in de editie Gran Turismo met 82 pk. Er zijn schijiremmen op de voorwielen. Per 18 oktober begint de Neder landse Fordfabriek te Amsterdam de assemblage, voorlopig eerst van d« vierdeurstypen de 1 *.xe. Bü een proefrit op het zeer natte, zeer gladde en zeer winderige circuit van Zandvoort is ons gebleken dat Fords Corsair de Luxe een vlotte, soepel rijdende middenklasser ls. snel optrekkend en zelfs onder de slechte omstandigheden stabiel. De auto is fraai van lijn, in uitvoering vooi het overige niet overdreven en zelfs hier cn daar. gezien de prijs, eenvoudig te noemen. Er zijn twaalf nieuwe ideuren. De omzetstijging in een groep die het bedrijf zelf betitelt als D-klasse, namelyk tussen ƒ6500 en ƒ8000, is de laatste tijd in het bijzonder voor Ford genieven beneden de stiigingen die over de hele iinie zo frappant zijn. Door zijn nieuwe troef hoopt Ford voor de Nederlandse markt nu op verbetering. Door het aantrekken van Spanjaarden en Turken zal de Amsterdamse fabriek binnenkort in staat zyn vijftien auto's per uur of 135 per dag op te bouwen, wat dan per dag een stijging zal betekenen met twintig eenheden. gens) in Zandvoort door de uit Sant poort komende bruidegom werd te ruggevonden. Het was duidelijk een Feijenoord huwelijk. Supportersdie de reis naar Eenfica—Feijenoord ook hadden meegemaakt, waren tmet roodwit'e vlaggen) naar het Zandvoortse raad huis gekomen om het huwelijk bij te wonen. En 's middags, tijdens een drukke receptie, zat zowaar Cor Steijn. de grote gangmaker aan boord van de Waterman, op het podium achter zijn hammondorgel.' RIO DE JANEIRO (AP) De 1800 werknemers bü de scheepswerven van Verolme in Angra dos Reis (Brazilië) rijn maandag in staking gegaan. Volgens de vakbond hebben zü het werk neergelegd uit protest tegen het ontslag van 80 werknemers. De vak- '•ond heeft ook gemeld, dat de onder neming andere werknemers in dienst tracht te nemen om degenen, uie met ontslag zijn gestuurd, te vervangen. Dit wordt echter door de directie van de scheepswerven ontkend. AERDENHOUT (ANP) Bij een verkeersongeval, dat gisteravond is gebeurd in Aerdenhout, is de 31-ja- rige aannemer H. Revers zo ern stig gewond geraakt, dat hjj enkele uren later in Haarlem is overleden. De heer Revers is met zün perso nenwagen op het gladde wegdek ge slipte en frontaal in botsing ge tomen met een uit de richting Zandvoort komende vrachtauto. De chauffeur van deze vrachtauto bleef ongedeerd. De heer Revers was gehuwd en vadem van. twee kinderen. Advertentie tM. Betere kleding bij Nederland Kattenburg j sinds 185S (Van een onzer verslaggevers Een uitermate verbaasde heer A. Hiemstra kreeg gistermorgen post bode Koren uit Kockengen aan zijn deur, die hem. een briefkaart in cou vert overhandigde en beleefd een dubbeltje strafport op. :te. De heer Hiemstra, ezn bekende flessenhandelaar in Port! ~.n, be taalde automatisch, maar goed en teel in de huiskamer terug keek hij vreemd op: uit de envelop kwam een briefkaart van zijn schoonmoeder, mevrouw F. Heicla-Holtrnp, tevoor schijn die zij vanuit Wolvega op woensdag 14 noi :mber 1956 aan zijn adres had verstuurd De postzegel van 7 cent was in middels ongeldig geworden. De briefkaart bevatte mededeling over het dagje uit van mevrouw Heida in Wolvega. Zij noemde di verse familieleden, waarvan er in middels al en1 zijn overleden. De heer Hiemstra heeft, na van zijn verbazing te zün bekomen, hel postkantoor in Kor .ngen opgebeld over de tien cent strafport. Het is toch zeker niet mijn schuld dat dte kaart na bjna zeven jaar pas zijn bestemming bereikt? zt hij. De plaatselijke postdirecteur heeft de heer Hiemstra uiige Hgd er maar eens over te komen praten. (Van een onzer verslaggevers) Maandagavond is in Meppel de 81-jarige W. Hazelaar door kolen dampvergiftiging om het leven ge komen. Zijn echtgenote die al 15 jaar bedlegerig is. werd in zeer ernstige toestand naar het zieken huis gebracht. Zij verkeerde gis teravond niet meer in levensgevaar. Bij het onderzoek dat de politie heeft ingesteld is komen vast te staan dat de heer Hazelaar zelf de schoorstenen heeft schoongemaakt. In het rookkanaal van de huiskamer- sehpersteen vond de politie enkele proppen roet die de afvoer van de verbrandingsgassen hebben verhin derd. Koop 'n boek bij de ARBEIDERSPERS INTERNATIONALE j CONSUMENTENBEURS 1 AHOY' GEBOUW Lfm 3 Okt, SLIEDRECHT Zaterdagmor gen wordt door burgemeester Chr. Hofwegen in Sliedrecht de eerste baggerschooi in ons land officieel geopend. De Commissie Vakoplei ding Baggerbedrijf heeft namelijk dank zij de medewerking van het ge meentebestuur de beschikking ge kregen over een houten schoolge bouw. Reeds twee Jaar werd ln Sliedrecht op provisorische wijze onderwijs ge geven aan werknemers in het bag gerbedrijf en in het bijzonder aan molen- en zuigerbazen, die in de praktük reeds gevormd waren tot vakbekwame baggeraars, maar waar voor toch een theoretische vorming nodig bleek. Dit temeer omdat steeds moderner en technisch geperfectio neerd materiaal wordt ingezet. Over de noodzaak van theoretisch onderricht zal zaterdag bü de ope ning van de school gesproken wor den door drs. J. E. Tuinhout, voor zitter van de Commissie Vakoplei ding Baggerbedrijf. De cursisten volgen schriftelijke lessen van het Kon. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. Tot nu toe werden deze lessen op zaterdagen in Sliedrecht mondeling toegelicht en eventueel aangevuld Het resultaat Is geweest, dat aan ongeveer honderd deelnemers het diploma A (molen- baas) of het diploma B (zuigerbaas) kon worden uitgereikt. In een ver volgcursus behaalden nog vijftig cur sisten het C-diploma (molen- en zuigerbaas) Doordat men thans de beschikking heeft gekregen over een eigen schoolgebouw hoopt men in de toe komst de scholing van het bagger- personeel op nog betere wijze ter hand te nemen. (Van een onzer verslaggevers) De 63-jarige ploegbaas van de Ne derlandse Spoorwegen H. W. Maat man uit Groningen is gistermiddag op de spoorlijn Groningen-Nieuwe- schans door een losse diesellocomo- tlef geraakt. Hij werd weggeslingerd cn was vrijwel op slag dood, De heer Maatman werkte (het een p.oeg op het lijngedeelte' lussen Kropswolde en Martenshoek. Na het passeren van een personentrein na derde de locomotief, die waarschu wingssignalen gaf. Het siachtoffer moet deze niet gehoord hebben. Wjaarschijnlijk hebt c het ook al gemerkt, dat wij tegenwoordig meer en meer visualiseren. Hoe zei u Ah juist, visualiseren, zichtbaar ma ken dus Als je vroeger een krant ol een boek las. moest je zelf maar proberen het je allemaal voor te stelten. Jo heeft zich in slechts één generatie een al- *--> gehele revolutie voltrokken, tn onze jeugd lazen wij, dat het zou gaan regenen, maar dat nu en dan de zon zou doorbreken Volwassen ge worden konden wij het ons gemakkelijk maken. Op gezette tijden zeiden wij: Even het weerbe richt horenen dan draaiden wij aan een knop. Het vermoeiende lezen was niet meer nodig. Thans behoeven wij ook niet meer te luiste ren. Wij zien vlak voor ons een wolkje, waaruit wat regen dmipt en daarnaast een klein zon netje. Klaar. Als er geschreven stond: ■Plotseling ging de deur open en met een akelige grijns richtte Archibald een revolver op de beeldschone Jet, die eert luide gil slaakte. Sjaak bedacht zich geen ogenblik, doch wierp zijn slof naar het moordtuig, ivaardoor het schot, dat op hetzelfde Ogenblik afging, slechts de theepot raakte.' dan moesten wij maar raden hoe het nu precies in zijn werk gegaan was. Rt GC t T%*/ Het is ons reeds duidelijk geworden, dat het visualiseren ook een vergaande invloed heeft op liet politieke leven. Voorheen kocht men in bewogen tijden vlug schriften en brochures a drie ot vijf cents. Wie belangstelling had voor de publieke zaak nam er een paar avonden voor om het geschrift ter dege door te werken. Vaak ook ging men naar vergaderingen om een beknopte samenvatting van de denkbeelden der kandidaten te verne men, maar dan schatte men zich veelal een uitvoerige, op schrift gestelde toelichting aan Een enkele keer, voornamelijk in kinderboe ken, werd het verhaal ondersteund door afbeel dingen, waarop men kon zien, hoe de personen er uit zagen en wat zij in hun schild voerden Langzamerhand is men er acuter gekomen, da lezen zó moeilijk is, dat slechts weinigen snap pen wat ze nu precies lezen. Sinds enige tijd is men er dan ook toe over gegaan de woorden en zinnen tot een minimum te beperken. Wij krijgen geen platen bij teksten, maar zeer beknopte teksten bij platen. En ah het even kan, worden de teksten geheel weaoe laten. Het behoeft geen betoog, dat het teleuisu- aliseren hierbij tan de grootste betekenis is. Uit sleur en traditie laat men de mannen en vrouwen die straks ons land gaan besturen nog wel eens wat zeggen, maar dat moet bijzaak zijn. De partij die de moei heeft straks ook de kandidaten icca te laten en iirect een associatie zal weten te leggen tussen '"en weelderig filmster en het lijst nummer, zal daar de zij bij spin nen die de dame in kwestie zo gaarne ontbeert. pre mannen van de reclame weten dat al. On- verschillig ot zij automobielen, hoeden, rundvet of torenkranen willen verkopen, een dame in badkostuum komt er zeker aan te pas Enfin, tvii moeten ons vertrouwd maken met de gedachte, dat het lezen in onbruik geraakt En daaruit moeten tvii de consequenties trek ken. Ik ben er maar vast mee begonnen En ik hoop. dat het h-ran^tt rr' dat mijn klantenkring zich danig zal uitbreiden. Minzaam aanbevelend. En hoe ziet-ie d'r uit Nou, zo: Tegenwoordig zien de partijen meer en meer van deze omslachtige middelen ter overtuiging af. Zij laten het portret van enkele hunner schoonste kandidaten aanplakken en dan moe ten de kiezers zelf maar zien, wie zij het liefste willen hebben. Advertentie l.M .'if Grote jaarlijkse beurs voor particulieren Dagelijks van, tO tot 10 uur op: •i i ■»- Artilort Zitmeubelen Fristho Meubelen j Desso Tapijten Ster Meubelen K.V.T. Tapijïbn j Dansk Stil Mobel Luxaflex j Heugafelt Bergoss Tapijt j Ploegstoffen I Linoleum Krommenie Treiford I Formule Meubelen Slumbertand Bedden Terrasol Tuin- en Terras Meubelen Pastoe Meu belen j't ëpecteum Meubelen j Keukens en Elecir. Huish.app.J Mah Jongg Wandmeu- belen Royal Systeem Kompas Stoffen -Nattonale-Deen5frMiêubël"lnzëncJmg~

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1