Officier eist twee jaar met aftrek Vendetta in het 'milieu' met broodmes beslecht Gemangeld Burgerlijk Wetboek uitverkocht Puzzels en privéwerk leiden tot ontslag voor Vliegveldsneemvblazers en ijs-detector zullen wintermisèrebestrijden I m v i Valse dot Directeur Casa legt functie neer Telling binnenschepen m Voor Centrale Raad van Beroep: Altijd elegant in een pantalon Soepeler regels voor verblijf in Nederland KLM onderscheidt vliegend personeel JAARBEURSGEBOUW ^Bl kSB El^S ES8 ES- EjjEjS.- door Gerda Brmtftgnm HET VRIJE VOLK DONDHKDAG 3 OKTOBER 1963 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Van een zich in het Amsterdamse 'milieu' afspelende geschie denis heeft de hoofdstedelijke rechtbank gistermiddag uitvoe rig het vierde (en niemand kan nog zeggen: het laatste) hoofd stuk besproken: een nieuwe steekpartij op een brug over de Oude Zijds Achterburgwal. Hieraan vooraf gingen reeds: 1) een gevecht met stiletto, Doksbeugel en bierglas; 2) de nacht erop gevolgd door een schietpartij in de Albert Cuypstraat en 3) het in elkaar slaan van een protituée die 'het leven' uit wilde en om wie deze 'ven detta' (het woord Is van de raadsman) nog steeds verbitterd wordt gevoerd. -*SJ zen en Luxemburgers Stelselmatig geiveerd Stiletto en bierglas III PITTIGE KAAS Gold Star kreeg met ere het stempel van kwaliteit Overtuig uzeif 25 stuks f 1.- (Van een onzer verslaggevers) Rijkswaterstaat heelt één middelgrote en zes kleine sneeuw- blazers aangekocht van het type dat reeds in gebruik is op de vliegvelden Schiphol en Zestienhoven. De middelgrote sneeuw- blazer wordt in de omgeving van Utrecht gestationeerd, de klei nere in Assen, Gorkum en in Arnhem. Dit is een van. de maatregelen die Rijkswaterstaat heelt ge nomen voor de bestrijding van de overlast voor het verkeer door sneeuw en gladheid. Vredenburg- Utrecht 4000 m2 volledig ingerichte interieurs Organisatie H. H. de Klerk Zn. Gratis toegang 1782 inzendingen o.a. De officier van Justitie, mr. Berg- sma, zei zoals zijn ambtgenoten al eerder hadden betoogd 'dat we deze gewelddaden in Amsterdam niet kunnen hebben.' Hij eiste tegen de 23-jarige als 'Jan tje' bekend staande Woemenkoopman T. de G. (volgens de officier 'nog niet eens zo'n slechte kerel'! een ge vangenisstraf van twee jaar met af trek, omdat deze de caféhouder YVim P. K. met een broodmes in de buik gestoken had. 'Van de laatste staat vast,' zo zei de officier, 'dat hij terreur uitoefent en dat zijn omgeving bang voor hem is.' Het slachtoffer is een zwager van de bloemenkoopman Joop T„ die een paar jaar rijkswerkinrichting heeft opgeknapt, nadat de nu 28-jarige Ma- rietje P. hem als souteneur had aan gegeven. .Jantje' de G, verdenkt zowel de caféhouder als Joop T. wiens standplaats vlak tegenover de zijne ligt ervan zijn nering en leven onmogelijk te maken, omdat hij Ma- rietje bij zijn concurrent heeft weg gehaald. 'En het milieu.' aldus de raadsman, 'neemt dit niet.' (Van een onzer verslaggevers) De directeur van de Casa Acade mica in Amsterdam, de 45-jarige heer C, V., die op grond van zijn politiek verleden door het stichtings bestuur van het studententehuis met ingang van 1 oktober was ontslagen, heeft dinsdag inderdaad zijn func tie neergelegd. De heer P. Sierhuis, boekhouder van de Casa Academica, zal voor korte tijd als directeur optreden. Het bestuur van de stichting heeft in middels al een nieuwe directeur be noemd, die naar men verwacht over ruim een maand in dienst zal tre den. De naam van de nieuwe directeur wilde het bestuur niet eerder be kendmaken voordat het ministerie van O. K. en W. de benoeming had goedgekeurd. Totaal vernield was de auto van et negentienjarige A. J. E. B- uit borburg, nadat hij woensdag om- ptreeks het middaguur op de Vijver berg in Den Haag door een tram was aangereden. B. had de auto kort geleden gekocht, hij was niet verzekerd. Persoonlijke ongelukken deden zich bij deze aanrijding niet voor. De brandweer heeft de resten van de auto op een wagen geladen en voor onderzoek naar het bu reau van de verkeerspolitie gebracht. De bestuurder van de auto week op de Vijverdam vlak voor een na derende tram naar links uit om op de trambaan door te rijden. Hij schatte de afstand verkeerd en werd gegrepen door de PCC-wagen van lijn negen. De ulo werd tussen de voorkant van de tram en een verkeersruit gemangeld. Het tramverkeer had een uur ver traging. (Van een oneer verslaggevers) Midden in de oorlog werd En geland opgeschrikt door een in gezonden. stuk. in de Times: 'SHAKESPEARE IS UITVER KOCHT. Nederland ziet zich momenteel geplaatst tegenover een heel an der probleem: er is in de boek handel geen exemplaar meer te koop van het Burgerlijk Wetboek. Juridische studenten, die hun kandidaats hébben gedaan en zich nu vol moed op de studie van ons burgerlijk recht willen starten, stropen stad en land af op zoek imar een BW. Met hongerige blik zwerven zij langs stalletjes en winkels van tweedehands boekhandelaren, die deze plotse- linge vraag óók het hoojd niet kunnen bieden. Maar er daagt uitkomst. Uit gever W E. J. Tjeenk Willink in Zwolle deelt mee. dat over een dag of tien het leed geleden zal zijn. De exemplaren van Ae nieuwste druk róllen al van de pen en zullen spoedig de boek- winkels worden binnengedragen. 'Een ieder wordt geacht de wet ie kennen' zal dan geen dode letter meer zijn! DEN HAAG (ANP) Met ingang van I oktober geldt een nieuwe regeling voor het verblijf van Belgen en Luxemburgers in Nederland. Het be ginsel van denieuwe regeling is na tionale behandeling, behoudens uit zonderingen. Slechts in uitzonderingsgevallen kan worden overgegaan tot verwijdering. Als Belgen en Luxemburgers hier langer dan drie jaar wonen, wor den zij praktisch ais geassimileerd beschouwd. De mogelijkheid tot ver wijdering is dan nog beperkter. Als «ij geen middelen san bestaan heb ben, is dat op zich zelf geen reden om hen uit te zetten. (Van een onzer verslaggevers) „Slordig werk afleveren, te laat op het werk verschijnen en privé- werkzaamheden in de dienst verrichten". Dit zijn de bedenkingen die de gemeente Dordrecht tegen de technisch-ambtenaar le klasse M» K. uit Dordrecht heeft. K. werd op 1 oktober 1962 onslagen. Hij had tegen zijn onslag beroep aangetekend bij het Rotterdams ambte narengerecht. Zijn verweer was daar niet ontvankelijk verklaard. Gisteren trach'te hij de Centrale worden hersteld. Dit was o.m. ge- Easkd van Beroep te Utrecht van zijn gelyk te overtuigen. Over drie we ken doet de raad öf uitspraak öf roept nog een getuige-deskundige op. K. ontkende alles wat hem werd ver weten. Voor zijn te laat komen wa ren psychologische redenen de oor zaak, had hi) zijn hoogste chef, de directeur Openbare Werken, verteld. Deze psychologische redenen wa ren: te weinig werk, zodat hij zich overbodig voelde. De slordigheden hadden betrekking op technische fouten in zijn bestek. Deze fouten moesten later vaak met grote moeite Advertentie l.St. was o.m. beurd bij het bouwen van een school, een fontein, een politiebureau en een kantoorgebouw. K. ontkende ook dit. „Ik kan met getuigen aantonen dat dit niet waar is." De privé-werkzaatnheden be stonden uit puzzelen, zijn puzzel vrienden bellen en privê-zaken rege len. K. is nl. huisbaas. - Op deze citaten uit de door de president voorgelezen contramemorie reageerde K. fel met: „vaiselüke be schuldigingen." De directeur Open bare Werken vertelde, dat K.'s gan gen de laatste tijd geregeld werden nagegaan. Zijn telefoontjes werden gecontroleerd en tevens had hij per soonlijk met K. gesproken over diens tekortkomingen, K. beloofde steeds beterschap. Volgens de directeur voelde K. zich te hoog voor het een voudige werk, dat hij moest doen. Mr. M. J. Geleynse, die optrad na mens K., stelde dat zijn cliënt voort durend ten achter werd gesteld. „Hij Is als t ware stelselmatig uit deze ambtenarenwereld geweerd." De gemeente doet alsof K. zich niet thuisvoelt in deze wereld. Niets is tflinder waar. Hjj werkt juist het liefst b ijde gemeente om zodoende iets te kunnen doen voor 'zijn Dordt'. Zijn werkvertrek was geheel afgeslo ten met glas. Dit is symptomatisch voor de houding die tegenover K. werd aangenomen. „Men was afgun stig op hem, omdat hij al voldoende verdiende met zijn huizen en het puzzelen." Mr. L. Saiomonson. die voor de ge meente optrad, zei dat K.'s mentali teit- niet deugde. „We mogen niet te veel aandacht schenken aan de droomfiguur K„ zoals mijnheer Ge- leynse hem afschildert. Het ontslag was volkomen terecht." De moeilijkheden dateren van ja nuari 1962: een aantal lieden belaagt De G. dan met een stiletto en een bierglas, waartegen 'Jantje' zich met een boksbeugel verweert. De volgende nacht wordt er onder de ogen van de door hem gewaarschuwde politie op hem geschoten. Hiervoor vallen straffen van acht maanden, waarvan vier (en één van vijf) maanden voorwaardelijk en 'Jantje' zelf krijgt drie maanden. In de herfst wordt Marietje P. door Joop T. ernstig mishandeld in de Leidse- straat, hetgeen met zes maanden wordt bestraft. Uit doorgesneden autobanden, sui ker in zijn benzine (waardoor bij (Van een onzer verslaggevers) KLM-gezagvoerder A. K. Bosman zal maandag uit handen van presi dent-directeur mr. H. Alharda de gouden speld met twee briljanten ontvangen, omdat hü 20.000 vlieg uren in dienst van de KLM heeft volgemaakt. Gezagvoerder Bcsman is een van de 89 leden van het vliegend perso neel van de KLM, die maandag zul len worden onderscheiden voor het voltooien van 1,0.000 of meer vlieg uren. Met 20.000 uren is gezagvoerder Bosman de belangrijkste jubilaris bij deze traditionele vliegurenpcnning- uitreiking. Vier stewardessen, de dames L. Es- baeh. M. M. C. Muller P. G. Ram makers en J. E. R. W. M. Zirmieq Bersmann ontvangen een gouden armbandpenning voor 10.000 vlieg- urer:. 32 vliegers, 14 boordwerktuig kundigen, 2 boordtelegrafisten en 17 pursers en hofmeesters krijgen de bronzen penning voor 10-000 vlieg uren. Een zilveren penning voor 15.000 vliegmen gaat ssaar 6 vliegers, 3 boordwerktuigkundigen, 6 boord telegrafisten en 4 pursers en hof meesters. Ais altijd worden ook dit jaar de vliegurenpenningen weer uitgereikt op Schiphol. panne krijgt) en moeilijkheden op de markt, letdt 'Jantje' de G. ten slotte af. dat hij nog steeds door Zijn tegenstanders dwars gezeten wordt. Begin augustus van dit jaar gaat hij 's nachts naar het huis van de caféhouder, na eerste flink gedron ken er het broodmes uit zijn woning gehaald te hebbee, schreeuwt hem van buiten af toe 'hem met rust te laten' en nodigt hem uit naar bene den te komen.. De caféhouder geef: hieraan gevolg en ligt even later breeduit en bloedend op de brug. Ter zitting ontkende hij 'Jantje' met een bacosleute! te hebben ge dreigd. De laatste beweerde echter, dat hij de sleutel, die hij bemachtigd zou hebben, tegelijk met zijn mes in het water had gegooid, toen er men sen aankwamen. De caféhouder bleek na twee dagen al uit het ziekenhuis te zijn weggelopen, naar hij zei, om iemand anders ervan te weerhouden represailles te nemen. 'Wat moet dit worden?' vroeg de verdediger, mr. J. K. M. Mathuisen, zich af. 'Hier moet een eind aan ko men. We leven ten slotte niet in Amerika.' Hij betoogde, dat bij een zo zware straf als door tie officier ge- eist was, 'de verkeerde de klappen krijgt' en vroeg om een mild vonnis. Als de rechtbank hiermee niet ak koord kan gaan. wilde hij eerst nog rapporten over zijn cliënt zien uit gebracht. 'Jantje' de G. zei nog eens nadruk kelijk 'uit zelfverdediging1 te hebben gehandeld doch zija verweer vond bij de officier weinig geloof. De rechtbank bepaalde de uitspraak ten slotte op 16 oktober. Advertentie I.M. 1 (Van een onzer verslaggevers) Tegelijk met de telling van de schippersbedrijven als onderdeel van de derde Algemene Bedrjjfstelling van het CBS zal de Rijkswaterstaat op 15 oktober 1963 een scheepvaart- telling houden van de binnenschepen in Nederland, omvattende de Neder landse en buitenlandse schepen. Bij deze telling zijn alle- schepen, groter dan 20 ton, en alle sleepboten betrokken, niet uitzondering van veerboten, dienstvaartuigen woon schepen, vissersschepen en kustvaar ders. Het doel van deze scheepvaarttel- ling is het verkrijgen van technische gegevens1 ten behoeve van de scheep vaartbeweging, zo deelt het ministerie van Verkeer en Waterstaat mee. Advertentie I.M. Ook de algemene Nederlandse bedrijfsbond in de mijnindustrie heeft aan het dagelijks bestuur van ,het bedrijfschap voor de steen» kolenmijnindustrie een brief gezon den. waarin de bond verzoekt op korte termijn in de mijnindustrie- raad besprekingen te openen ter verbetering van de lonen en de ar beidsvoorwaarden. CS 563 UlBiHr TOK BW Een tweede maatregel Is: het ne men van proeven met ijsdetectors. Deze winter zal een dergelijke instal latie worden gemonteerd bij de Vel- ser tuimel. De ijsdetectors zijn zeer gevoelig voor temperatuur- en vochtschomme- lingen. Rijkswaterstaat wil deze ap paraten koppelen aan een lamp die bij dreigende gladheid met een flik kerlicht de weggebruiker waarschuwt. Ook wordt overwogen een alarmcen trale In te richten die waarschuwin gen voor het verkeer verspreidt, zodra de ijsdeteetor alarm slaat. Slagen de proeven dan zullen ook elders in ons land, waar doorgaans de gladheid het eerst optreedt, detectors worden geplaatst. Rijkswaterstaat heeft zich voor de sneeuw- en gladheidsbestrijding op de wegen laten voorlichten door zijn commissie gladheidsbestrijding. In het buitenland, waar de weersomstan digheden ongeveer gelijk zijn aan die in Nederland, heeft men de metho den die daar worden togeepast, be studeerd. Da commissie heeft zo vroegtijdig gerapporteerd, dat de «neeuwbiazers voor 1 december kunnen worden gele verd. Als de blazers voldoen zullen hl 1964 meer worden aangeschaft, ook nog van groter formaat. Ter vervanging van de oude sneeuwploegen zijn grotere en zwaar dere typen gekocht. Niet veel: men wil eerst ervaring opdoen met het zwaardere type, dat moet kunnen ope reren zonder het verkeer te belem meren. Ook de interne organisatie van rijkswaterstaat voor de gladheid- en sneeuwbestrijding is verbeterd. Ver scheidene zout- en zandopslagpiaat- sen zijn vergroot. Ook zijn meer tele foonverbindingen aangelegd, zodat sneller hulp kan worden verleend. Advertentie f.M, Grote jaarlijkse beurs voor particulieren Dagelijks van 10 tot 10 uur op: Artifort Zitmeubelen Fristho Meubelen Desso Tapijten Ster Meubelen K.V.T. Tapijten j Dansk Stif Mobel Luxaflex Heugafelt j Bergoss Tapijt Ploegstoflen j Linoleum Krommenie Tretford Formule Meubelen/Slumberfend Bedden /Terrasöl Tuin-en Terra? Meubelen./ Pastoe Meu belen j 't Spectrum Meubelen Keukens en Electr. Huish app /MahJongg-Wandmefi— beien j Royal Systeem f Kompas Stoffen Nationale Deense Meubel Inzending Ik heb een probleem. Ik zou dolgraag willen weien hoe ministers thuis praten. En hun ambtenaren, die de stuk ken voor hen schrijven. Zeggen ze nou gewoon net als ieder ander: 'Lekker weer vandaag; ik kan mijn jas wel thuis laten'? Of zeggen ze: 'Het stemt tot grote voldoe ning, dat de meteorologische omstandigheden geenszins on bevredigend genoemd kunnen worden en dat ik, gelet op bovenvermelde omstandighe den en mede in aanmerking genomen de zojuist via de Radio-omroep medegedeelde alleszins gunstige verwach tingen voor het komende et maal, mag aannemen mijn overkleding thnls te knnnen laten?' Ze schrijven vaak wé! zo... Als zo'n man nou een flinke vrouw heeft, heb je kans dat het los loopt. Die zegt dan af en toe wel: 'Hoe niet zo gek vent, praai gewoon'. Maar stel je voor dat ze hem naar de ogen kijkt. Dan is er geen red den meer aan, dan gaat ze onherroepelijk ook zo zitten praten. 'Hoewel het in mijn voor nemen lag het avondmaal, al thans gedeeltelijk, te doen be staan uit varkenskarbonade, heb ik, zulks betreurende, van dit voornemen moeten afzien, aangezien de prijzen van var kenskarbonade, de grenzen, die primair bepaald dienen te worden door de marero-econo- mlsche produktiviteitsontwik- keling, aanzienlijk hebben overschreden.' Je vraagt je zelf af: Wat moeten daar nou voorkinderen van komen? Of komen Zulke kinderen komen niet. Hun wordt het leven geschon ken, in het kader ener, al dan niet geplande, procreatie. Goed, ik overdrijf. Ik over drijf schandalig. Er zijn best ministers en ambtenaren die een redelijk leesbaar stuk kunnen schrijven. Bovendien van ieder Kamerlid mag verwacht worden dat hij of zij zulke geijkte kanselarijtaal als 'Daartoe ontbreken mo menteel helaas de middelen* kan vertalen Int 'Daar hebben we nu geen geld voor.' En tóch Neem nou de Troonrede en bekijk dat werkstuk eens niet als een brokje politiek maar als, laten we zeggen, een op stel. Er staan een aantal ge wone, zakelijke, niet eens al te kronkelig opgediste roedede lingen in, dat is waar. Maar dat was zeker niet ge noeg. Blijkbaar moest het mooi gemaakt worden. Óf misschien vindt men het gek als een Troonrede binnen de tien minnten is voorgelezen. In elk geval zijn er Hit de los se hand een stelletje akelige gemeenplaatsen door ge strooid. Zoals: 'Het stemt tot voldoening dat inmiddels vele landen het Verdrag tot stopzetting van bovengrondse kernproeven hebben ondertekend.' 'De regering zal het hare ertoe bijdragen om de tarief- onderhandelingen, die het vol gend jaar te Genève -rullen plaats vinden, te doen slagen.' "Een goed onderwijssysteem is zowel voor de opvoeding van de jeugd, ais voor de krachtige groei van onze volkshuishouding noodzake lijk.' Het zijn plechtige, gedragen volzinnen, dat wel. Maar wat is het nut van open denren intrappen? Heeft u verrast uitgeroepen: 'Is dat even een pak van mijn hart, de rege ring is zowaar blij met dat kernstop verdrag?" Het lijkt we evenmin aan nemelijk dat Kennedy een paar ministers heeft opgebeld om te juichen: In Holland hebben ze non toch zo'n stel frisse, jonge kerels in de rege ring. Ze gaan straks in Ge nève de boel niet sabote ren Nu ik er even over heb na gedacht, ben ik toch wel blij met die zin over dat goede onderwijssysteem. Dat moest nou toch echt maar eens een keer gezegd worden. Een goed onderwijssysteem is noodzake lijk voor de opvoeding van de jeugd. O zo. Dat knnnen druil oren die dachten, dat de jeugd meer gebaat is bij een slecht onderwijssysteem in bun zak steken. Tja, en dan zitten we nog met die toenemende industri alisatie e« verstedelijking van ons overbevolkt land. Ze doen de gevaren van de mens In zijn levenstmlieu stijgen. Daar moet u niet gering over den ken. De mens in zijn lévens milieu héél bedenkelijk, hoor. Er moet wat aan gedaan worden. Wat? Dat stond er niet bij. Het was maar zo'n fraai stuk je opvulsel. Omdat anders de Troonrede niet lang genoeg zon zijn. Of omdat het voor al mooi moest wezen. Zoiets als de valse dot. die meisjes met te korte haren gebruiken, als ze tóch een torenkapsel willen. En maar klagen dat het Nederlandse volk zo weinig belangstelling heeft voor po litiek... Bij KB. is prof. dr. J. E. do Quay, lid van de Eerste Kamer, voor de tijd van twee jaar benoemd tot lid en voorzitter van het bestuur van de Carnegie Stichting.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1