e is onze |ntje symbolische 12 miljoenste Trein grijpt 2 kinderen Journalist stichtte brand bij eigen krant - 8 maanden geëist Pensionhoudster zou haar jeugdige gasten hebben mishandeld STOOXOENONSTRATE Kamerleden willen Polygoon behouden Wonen, duurder dan u denkt pec #9o In Maastricht 2 jeugdbenden opgerold Vrouw gedood bij aanrijding in Utrecht Straks zoeken zes bedrijven gas en olie Concentratie in verfindustrie Lading dringt cabine binnen Uit geldkistje van buurman 800,- gestolen Metselaar dool stroom gedood DEKLES* in de VM het wonen Üa0n,een fyüeivan o SPIEKERMAN jOUDSHOORNj miI wordt nu voortgezet in onze vestigingen: IfÉËftIM DE KLERKeZN SET VRUE VOLK VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 PAGINA 3 Advertentie lil. (Van een onzer verslaggevers) „In een nacht hebt u voor meer dan honderdduizend gulden schade aangericht. Het grote raadsel is voor mij hoe u ertoe gekomen bent brand te stichten in het bedrijf, waar u als een zeer verdienstelijke kracht bekend stond en waar u hard voor werkte. U leefde alleen voor uw krant." TOT EN MET ZATERDAG A.S. ilssil CHAUFFEUR GEDOOD OOM FRANS Gevaar Overschot, maar... overheid past bij DE KLERK lARTi DQMOl DE KLERK jARTl DOMO'! DE KLERK ARTI DOMO Van Ommen DE KLERK vrij toegang (Van een onzer verslaggever®) Statistisch staat vast, dat gisteren de twaalfmiljoenste inwoner van Ne derland is geboren. Waar precies en wie precies weet niemand. Dat is uit de gegevens van de bevolkingsboek houding niet op te maken. Om aan de gebeurtenis de aan dacht te schenken, die zij verdient, heeft Het Vrije Voik symbolisch de twaalf miljoenste uitgekozen: in het centrum van het land. In Zeist. Daar kwam donderdagochtend om tien minuten over tien op bet ge meentehuis de 32-jarige metaaifor- ceur E. Veenhof aangifte doen van de geboorte van zjjn eerste kind, een meisje: Hermijntje Jannetje. Zij weegt vjjf pond en drie ons. De heer Veenhof was verbaasd te horen' dat zijn dochtertje best de twaalfmiljoenste zou kunnen zijn. Hij was zo beduusd dat hij op onze vraag hoe zijn dochtertje heette niet op haar naam kon komen. Gelukkig lag het geboortebewijs voor hem als een spiekblaadje. De ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer W. Th. E. Boeije, vond het een leuk voorval. •Dit gebeurt niet Iedere dag,' zei bij, en het zou aardig zijn als ik nu de twaalfmiljoenste heb mogen in schrijven.' Moeder en dochter maken het uit stekend. Eén ding heeft moeder Veenhof zeker met Hermjjntje Jan netje voor: 'Ze moet een goede huis- vtouw worden,' zegt ze. MAASTRICHT (ANP) Door het oprollen van twee jeugdbendes hoopt de politie van Maastricht, dat er thans een einde is gekomen aan een reeks diefstallen en inbraken, die in de loop van het laatste jaar in tal van Maastrichtse scholen, kantoren en huizen werd gepleegd. De ene bende, bestaande uit drie knapen van veertien, vijftien en zes tien jaar, heeft ingebroken bij zes scholen en een groentehandelaar. In de scholen stalen zy geldbedragen en een bandrecorder. De tweede bende bestond uit acht jongens, variërend In leeftijd van vijftien tot zeventien jaar. zy heb ben zich schuldig gemaakt aan in braken in acht scholen en twee nood kerken. Ook hier werden geldbedragen ont vreemd. Van het geld is niets meer over. Het is uitgegeven aan sigaret ten, snoep, bioscoopjes en dergelij ke. De jongens zyn verwoord en na overleg met de officier van Justitie naar huis gestuurd. (Van een onzer verslaggevers) Donderdagmiddag zijn de negen jarige Henriette Neiissen en haar 5- jarig broertje Basje op de onbe waakte overweg bij de steenfabriek te Udenhout door een trein gegrepen en op slag gedood. De kinderen reden op de fiets. Basje zat bij zyn zusje achterop. Zij gingen de overweg over in de richting van de woning, die even over de spoor baan ligt. De machinist van de trein heeft nog uit alle macht geremd, maar de afstand was te klein om de trein op tijd tot stilstand te brengen. UTRECHT (ANP) De 43-jarige mevrouw G. Keiman-Rosschaart werd vanochtend gedood toen een door haar bestuurde bestelwagen in botsing kwam met een autobus. Het ongeluk gebeurde in Utrecht ter hoogte van rijksweg 12. De bus, die bestuurd werd door de 59-jaxige J. v. d. B. uit Utrecht, raakte in een slip en botste frontaal tegen de uit de richting Houten komende bestel wagen. Mevrouw Keiman raakte bekneld in haar kabine en overleed ter plaatse. De president van de Haagse recht bank, mr. Van Oldenborgh, richtte donderdag deze woorden tot de 28- jarige Leidse journalist A. M. van E., die, volgens de dagvaarding en ook blijkens zyn eigen bekentenis, In do nacht van 18 op 19 juni enige malen brand heeft gesticht in het gebouw van zijn blad, een brandje in een brievenbus van een ander blad, een bromfiets in brand heeft gestoken en ten slotte op rijksweg 4 bij Oogst - geest tegels uit het rijwielpad heeft gehaald en die met de punten om hoog op de rijweg had geplaatst, zo dat er ernstig gevaar voor het ver keer ontstond. De verdachte had die avond cafés bezocht en verkeerde flink onder de invloed toen hij naar huis gtair op zijn bromfiets. En daarop is het 'op onnavolg bare wijze misgegaan', zoals de pre sident het uitdrukte. Van E. begon met lege flesjes door ruiten te gooien, in het dagbladgebouw stichtte hy met zijn aansteker brand in ver- Advertentie IM. PARAPLU'S de grootste sortering vindt men bij ANNO 1894 Ook voor overtrek ken of repareren. HOOSSTRAAT 158 R'DAM TEL 137903 J (Van een onzer verslaggevers) Tegen een 50-jarige houdster van een kinderpension te Santpoort, dat enige lijd op «ast van B. en W. werd gesloten, heeft de officier van Justi tie te Haarlem donderdag een boete van 200 geëist. De pensionhoudster, mevrouw A. M-, stond terecht wegens mishande ling van een aantal aan haar zorgen toevertrouwde kinderen. De sluiting van het kindertehuis DAGELIJKS VAN 10TOT10UUR Advertentie I.M. GEBOUW'"ATRIUM" KAREL DOORMANSTR. 143 Momenteel verrichten buiten de NAM drie andere maatschappijen ex ploraties naar olie en gas in Neder land. Bovendien hebben twee buiten landse maatschappijen kennisgeving gedaan dat zjj een dergelijk onder zoek willen beginnen. De maatschap pijen die exploraties verrichten, zijn behalve de NAM, Mobiloil, Caltex en BP. Minister Andriessen heeft er geen bezwaar tegen, dat meerdere onder nemingen gelijktijdig in hetzelfde ge bied onderzoekingen verrichten. Hij volgt de ontwikkeling nauwlettend en zal ais het nodig is zorgen dat er passende maatregelen worden geno men. Dit heeft de minister meege deeld in antwoord op vragen van het kamerlid Polak (p.v.d.a.). Van de maatschappijen die actief zijn, heeft tot nu toe alleen de NAM boringen verricht. De Caltex treft voorbereidingen voor een eerste bo ring op Ameland. Ten aanzien van de boringen bui ten de kust wijst de minister op de hestaan.de vGlkcnrachterlijks begin selen. (Van onze parlementsredactie) Het Tweede-Kamerlid Willem* (p.v.d.a.) acht het van groot belang dat het Nederlandse filmjournaal be houden blijft ten behoeve van bet eigen land en voor het buitenland. De heer Willems verwacht dat de re gering maatregelen treft om te voor komen dat de vervaardiging van de journaals wordt gestaakt. Het Tweede-Kamerlid wil over de ze kwestie mondelinge vragen stel len aan minister-president Marij- nen en minister Bot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de kamervergadering van dinsdag. Hij zal de vragen tevens stellen namens het Tweede-Kamerlid meivrouw Van Someren-Downer (v.v.d.). Polygoon-Profilti maakte onlangs bekend, genoodzaakt te zijn de con tracten voor het Nederlands jour naal en het wereldnieuws op te zeg gen per 1 januari. De heer TVillems stelt, dat de wij ze waarop deze journaals in het ver leden zijn gebracht over het alge meen veel lof verdient. Hij zou stop zetting van de vervaardiging betreu ren omwille van de voorlichting en van andere culturele oogmerken. Hierdoor zou bovendien het enige vaste Nederlandse programma-on derdeel uit de bioscopen verdwijnen. Tot slot acht hij het Nederlands filmjournaal met zyn vele interna tionale uitwisselingsovereenkomsten van groot belang voor de verster king van het aanzien van Nederland in het buiten tand. Ook in de mees te andere Europese landen worden de daar verschijnende filmjournaals soms met grote bedragen gesteund. De zestienjarige Rietje van der Veen uit Rotterdam is donderdag na een maandenlange bewusteloosheid In het Djjkzigtziekenhuis overleden. Het meisje, dat aan de Oudeland- seweg woonde, werd op 15 mei by een botsing met een bus ernstig aan het hoofd gewond. Het ongeluk gebeurde op de hoek van de Parelvissersstraat en de Traviataweg. Rietje van der Veen zat achterop de bromfiets bij een zeventienjarige jongen. LEIDEN De chemische fabrie ken Ceta-Bever te Beverwijk lijm, beits en doe-het-zelf-artikelen gaat deel uitmaken van de Sikkens- groep. De Sikkens-groep is een on derdeel van het concern Koninklijke Zout-Ketjen N.V. De transactie zal tot stand komen door omruil van aandelen. Ceta-Be ver zal in de nieuwe verhouding blyven bestaan als een zelfstandige eenheid. Tegelijkertijd heeft de directie van verffabriek Vettewinkel meegedeeld, dat de samenwerking tussen dit be drijf en de Nederlandse muurverf industrie Nemi in Mijdrecht Ml wor den uitgebreid. Vettewinkel gaat de muurverf van de Nemi verkopen. Vrijwel het gehele aandelenbezit van de Nemi is in handen van Vette winkel (Van een onzer verslaggevers) Een personenauto en een truck met oplegger zyn donderdagmiddag op de provinciate weg te Bergschenhoek frontaal gebotst. De bestuurder van de truck, de 55-jarige chauffeur P. J. Verzijl uit Dordrecht, werd gedood, doordat de lading van de oplegger, die uit betonnen heipalen bestond, de cabine binnendrong. De bestuurder van de personen auto. de 40-jarige vertegenwoordiger W. C. Jansen uit Vlaardingen, is met onder meer een bekkenfractuur in zorgwekkende toestand naai- een ziekenhuis gebracht. Het ongeluk is vermoedelijk ont staan doordat de heer Jansen plotse ling moest remmen voor een overste kend kind, waardoor hij op de lin ker weghelft kwam. heeft indertijd enige stof doen op waaien. De raadsman van mevrouw M. bestreed vooral de strekking van deze publikaties. De sluiting was in hoofdzaak gegrond op administratie ve tekortkomingen, zei hij. De mishandeling van kinderen zou niet verder zijn gegaan dan een draai om de oren en tikken met een mattenklopper of een pantoffel. Negen kinderen werden als ge tuige gehoord. Enkelen van hen vertelden dat zij na op de Luilak- markt aan hun begeleidster te zijn ontsnapt, 's nachts in het pension terugkeerden en toen in de badka mer met een mattenklopper op de blote billen waren geslagen. Wegens mishandeling stond even eens de 45-jarige Amsterdamse koop man P. H. terecht. Een jongen van dertien jaar die acht jaar in een pension had doorgebracht, verklaar de dat hij en zijn vriendjes het wel altijd goed hadden gehad, totdat die man ome Frans zijn intrede in het huis had genomen. Toen zou een merkbare verruwing zijn ingetreden. Behalve aan klappen ontbrak het niet aan scheldwoorden. De koopman was er tevens van beschuldigd, dat hij de kinderen meer dan gruwelijke verhalen zou hebben opgedist over wreedheden van Algerijnen. Tegen hem eiste de officier een geldboete van ƒ400. Een aantal ouders van pension- kindecen, gehoord als getuigen a dé charge. getuigden dat zij ervan over tuigd waren dat hun kinderen uit stekend waren behandeld. Een der ouders wist, dat haar zoon een paar klappen van de koopman had gekre gen. maar zij had de man zélf ver zocht, zo zei ze. de jongen eens ste vig onder handen te nemen. De uitspraak volgt op 24 oktober. (Van een onzer verslaggevers) De Woerdense politie heeft deze week een 23-jarige huisvrouw aange houden, die ruim 800 heeft ont vreemd uit het geldkistje van haar buurman, een Incasseerder. Zij heeft het geld in de loop van een half jaar uit het kistje gehaald, wat mogelijk was doordat zij zich meester had we ten te maken van een huissleutel en het huis binnendrong als de buren niet thuis waren. Toen na lange aarzeling verden king ontstond, waarschuwde de in casseerder de politie. Die trof maat regelen en toen er weer geld ver dween, werd huiszoeking bij de buur vrouw gedaan. Daar trof men nog enkele biljetten aan, waarvan de nummers waren op geschreven en waarvan vaststond dat zy uit het kistje verdwenen waren. Na een langdurig verhoor viel zy door de mand. scheidene afdelingen, die het bedrijf op een schade van negentig mille kwam te staan. Op weg naar zijn woning trof hy tegen een gevel een bromfiets aan. die hfl met benzine uit zyn eigen tank bewerkte en in brand zette. De volgende dag ging hy naar zijn werk of er niets gebeurd was. De politie vertelde hy na zyn aanhou ding, dat het zien van de brandjes hem een 'bevredigend gevoel' gaf. „Ik begrijp zelf niet hoe ik ertoe gekomen ben," zei de verdachte. „Ik kan er geen motieven voor opgeven. Wel kan ik een oorzaak noemen. Ik was overspannen, ik had me over werkt, ik deed de taak voor twee mensen en was regelmatig onder doktersbehandeling." „Een verklaring kan ook zjjn, dat u zo'n enorme hoeveelheid alcohol had verwerkt..." „Daar kan ik goed tegen," verze kerde de verdachte. In het psychiatrisch rapport werd voorgesteld hem tydelyk te doen op nemen in een psychiatrische kliniek. De officier van Justitie, mr. Lu- lofs, zei onder meer: „Wanneer men spanningen wegwerkt op deze ma nier, levert men gevaar op voor de maatschappij. BU alle onzekerheid over de mo tieven staat een ding vast," aldus de officier: „gek is hy niet." Mr. Lulofs eiste ten slotte acht maanden gevangenisstraf met aftrek, voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering en de voor waarde van een psychiatrische be handeling. De raadsman, mr. C. H. Westra, karakteriseerde zijn cliënt als iemand die veel harder werkte dan hy aan kon, een man met een abnormale geldingsdrang, die het succes najoeg, ook ten koste van anderen. „Ik ge loof helemaal niet, dat hy by zijn zinnen was toen hy de branden stichtte," aldus de pleiter. Mr. Westra vroeg een kortere gevangenisstraf met een strenge psychiatrische behande ling. Uitspraak op 24 oktober. Advertentie LM. niet alleen goedkoop maar ook bijzonder goed gesorteerd Noorse sokken, originele gei teharen noorse sokken, als kacheltjes aan Uw voeten» gaan wij morgen verkopen. Voor onze duizenden mannelijke klanten, die uit ondervinding weten dat koude voeten niet al leen onaangenaam, maar ook de bron kunnen zijn van alle moge lijke Rarigheid. Betaaide U er gisteren 3.50 of nog meer voor... dan was dat geen dubbeltje te veel... maar morgen'als Heropenings-aanbie- ding per paar voor nog géén twee gulden. Debatten over huurverhoging zijn aan de orde van de dag. Maar wat weten we eigenlijk omtrent de uitkomsten van woningexpïoltaiie? Weinig helaas. Zelfs ons goede Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft jarenlang zonder groot resultaat ge zwoegd om een betrouwbaar inzicht te krijgen. Deze week heeft het voor het eerst een tabel op tafel durven leggen, waarin ontvangsten -en uit gaven in verband met de exploitatie van woningwetwoningen zijn samen gevat en wel over het jaar 1961. Woningwetwoningen, jawel. Het CBS heeft, zo blijkt uit het septem- ber-nummer van zijn Maandschrift, intensief geprobeerd door middel van enquêttes gegevens te verzamelen om trent het totale huizenbezit ook het particuliere. Maar 'ondanks in tensieve rappeiering en het veelvul dig inwinnen van nadere informaties bleef het percentage vragenlijsten dat uiteindelijk voor verwerking in aanmerking kwam, laag.' Voor het particuliere womngbezit zelfs 'bij. zonder laag'. Vandaar dat men zich ten slotte heeft bepaald tot een beperkt staek- prcefonderzoek voor woningwetwo ningen in exploitatie bij woning bouwverenigingen en gemeenten. Dank zij de nu gepubliceerde eerste tabel weten wij, dat op de 669.000 woningwetwoningen ln 1961 494 miljoen aan uitgaven zijn gedaan, waar tegenover f 524 miljoen aart ontvangsten ston den, zodat er vol gens Bartjens een overschot van 30 miljoen was. De bo vengenoemde uit-, gaven omvatten zo wel de exploitatie kosten, zoals het normale onderhoud, verzekering, belas ting enz. (samen 108 miljoen) als uitgaven wegen3 achterstallig onder houd, woningverbe tering, rente en aflossing van bouw en grondkosten en betaalde erfpacht- canons. (Samen 385 miljoen). Bevredigend, die 30 miljoen over schot? Ja, mits men er 'maar wel rekening mee houdt, dat onder de ontvangsten een zeer aanzienlijk be drag - 132 miljoen zit aan subsidies van rijk en gemeenten. Zonder die bijdrageir zern er een verlies van 100 miljoen gulden op de exploitatie van woningwetwoningen zijn geweest Belangwekkender worden de gege vens als men de gemiddelden per woning neemt en wel onderverdeeld naar de bouwperiode. Dit is voor wo ningen geëxploiteerd door bouwver enigingen (niet gemeenten dus) ge daan in onderstaande tabel, die weer geeft de gemiddelde uitgaven en ont vangsten per woning per jaar. (De onderhoudsbedragen geven werkelij ke uitgaven'aan). Bouwperiode Vóór 1930- 1943- 1930 1945 1961 Eploitatie kosten tw.o. normaal on derhoud) Achterstallig on derhoud Rente, aflos, op bouw- en grond kosten Erfpacht Tot uitg. Huren 215 228 131 86 10 I 224 10 534 475 Over/tekort Subsidie Resultaat 59 31 -~~28 161 15 414 501 87 - 8 95 - 679 30 847 652 -195 275 - 80 Zaterdagmorgen om 9 uur be gint da verkoop van deze noorse import geiteharen sokken, in de maten 10-11-12 en de extra grote maat 13, jfijljA - Het leggen van de langste tele foonkabel ter wereld een verbin ding tussen Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland en Canada is vol tooid. Begin december zal de ver binding, die 350 miljoen gulden heeft gekost, in gebruik worden genomen. MONSTER (ANP) De 17-jarige metselaar E. J. van der Kruk uit Monster is gisteren door stroom do delijk getroffen, toen hij met een pneumatische boor bezig was eert oud muurtje van een school in Monster af te breken. Duidelijk blijkt, dat alleen de voor oorlogse (crisis) woningen een over schot laten zelfs zonder bijdrage van de overheid. Duidelijk blijkt ook. dat die overschotten vooral te dan ken zijn aan de opvallend lage kos ten van rente en aflossing, dat wil zeggen aan de doorwerking, het goed kope bouwen en lenen in de dertiger jaren. rtndanks het feit, dat de huren van '-'de naoorlogse woningen in deze steekproef ruim 30 percent hoger zijn dan de huren van de vooroorlogse, vertoont de exploitatie van de na oorlogse woningen aanzienlijke tekor ten. Tekorten die worden gedekt doordat de overheid op deze wonin gen 5,30 per woning per week bij draagt, Dat wü zeggen in deze sta tistiek die gemiddelden geeft- Tegen woordig Is het al weer meer. Ja, wonen is (nog) duurder dan u denkt. Ook de stijging van de post bouw- en grondkosten geeft maar een flauwe afschaduwing van de wer kelijke stijging, omdat ook dit cijfer In de tabel een gemiddelde van vele jaren betreft. Vergelijkt men de cijfers over de exploitatie door woningbouwvereni gingen met die van gemeentewonin- gen dan blijkt, dat de gemiddelde huuropbrengst per woning bij de ge meenten lager is, maar dat de ge meenten ook iets minder besteden aan onderhoud en verbetering dan de bouwverenigingen. (Althans voor zover het de vooroorlogse woningen betreft). Wie al deze cijfers bestudeert, be- treurt des te meer, dat er vooral over her, vooroorlogse particuliere bezit aan huurwoningen geen cijfers zijn. vooral omdat de huren van dia woningen in het algemeen hoger zijn dan die van woningwetwoningen en aan het onderhoud minder wordt besteed. De indruk die men uit de wel beschikbare cijfers krijgt, is dat huurverhoging voor die categorie beslist niet het meest urgent is. In Birmingham (Engeland) rijn twee dubbeldeksbussen tegen elkaar gereden. Vierenveertig mensen moes ten naar eeo ziekenhuis worden over gebracht, maar niemand heeft zwa re verwondingen opgelopen. Advertentie IM. de grandioze manifestatie in het Jaarbeursgebouw, georganiseerd door H. H. de Klerk Zn Binnenweg BeijerïanJselaan lij'ióèdn 21 Tfjdïlijfc Grote Marfchlr» 5 I 1 Grde Maithfr. 51 Voontrut 36 ROTTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG DEN HAAG UTRECHT Mariapfaals 2 Oude Marl! UTRECHT VUSSlNGEN DEVENTER

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1