Universiteit Utrecht dreigt nemen illegale maatregelen SIEBEL Negen maanden geëist voor dodelijk ongeluk Rotterdamse coaster aan de ketting ra Telefoon JONGEMAN (26) WIL STEEDS MAAR IETS VERSCHRIKKELIJKS ZEGGEN Officier: Aannemer reed zelf PHILIPS T.V. 3 MAANDEN GRATIS! BEL 116440 lOUOSHGORN Veroordeling blijft 10 jaar i 100 boete voor dood van baby Man overleden na aanrijding %7tl. Kind door trein overreden KRATZ i HET MOOISTE Mm lil 11 BiDJ6H1 KET VRIJE VOLK WOENSDAG 16 OKTOBER 1963 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggever») Het zou zo'n mooi spookverhaal zijn geweest als wethouder mr. dr. Th. E. E. van Schalk uit Maarssen ons gisteravond niet had toevertrouwd: 'Ik geloof er geen barst van.' Nog slechts een paar uur tevoren had zijn vrouw met sid derende stem gestameld: "t Is of de angst op je afkomt.' En ze had schuins naar boven gekeken. Het leek alsof haar blik dwars door het plafond ging, naar de zolder met het kamertje. Een gewoon zolderkamertje met een hoop rommel, met twee afgedankte Kinderledikantjes, met de wind ln de dakpannen, met vogelnestjes en met grillige schaduwen op de hanebalken. Twee nachtjes Croiset erbij (Van een onzer verslaggevers) Gerustgesteld? m en het beste alléén (s goed genoeg als het om Uw verlo- -J vingsring gaat Fantastische modellen van het allerbeste fabrikaat entochnietduurder! Uw lievelingsring is er zeker bij. Op graveren kunt U wachten. Telefooncellenkraker steelt in korte tijd duizenden dubbeltjes Ongunstig Wurging Venloos meisje Schippersknecht verdronken Tussen vrachtauto's bekneld geraakt en zo ontstond het Huis met het nummer Aska weer vlot HET WAARMERK VOOR XEULEH BH lintt WBBBUBBBOBMO Enschedeër -verdacht van gelegenheid geven - gearresteerd Na aanrijding met aanhanger overleden 1.65 tot 2329 Nagalm van verleden in Maarssense zolderkamer Het 1» zo'n vriendeiyic huis, daar aai» de Kerkweg 10 in Maarssen, Maar dat zolderkamertje zit vol le ven, stemmen lijken 't wel De wind. De vogels? Of...? Niemand durft 't uit te spreken, maar er is iets angst aanjagends. iets dat niet van deze wereld moet zijn. Iets, waar jaren geleden een dienstmeisje al de zenu wen van kreeg; Mevrouw, 8c hou "t hier niet langer uit "t I» avonds net of er Iemand alt," huiverde Michel van Schalk (13). Iemand die plotseling te voorschijn sal springen.' Maar dat is nog nooit gebeurd, behalve die twee keer. Het Ss nu tien jaar geleden. De heer Van Schalk, die advocaat is, nodigde toen voor de grap zijn coHe- g* mr. John WemmersSage van Spar- woude, "een vermaard waarzegger op feestavondjes en partijtjes', uit om •ens in het griezelkamertje te komen Slapen. Het te een gruwelijke nacht ge worden. De volgende morgen bij het ontbijt vertelde de logé met knikkende knieën, bevende stem co een krijtwit gelaat, dat hij "s nachts klaar wakker was geweest, had gerookt en... duidelijk een Jongeman van 26 jaar niet van 27 of 25. néé van 26 had gezien. Een donkere jongeman in het ka mertje met de ritselende wind en de onherkenbare geluiden. 'Die jon geman wou me iets verschrikke lijks vertellen, maar hij kon niet' De gast is nog één nachtje blijven slapen. Wéér de jongeman. Wéér die zwarte haren. Wéér die gruwelijke pogingen om iets te zeggen, iets dat héél verschrikkelijk moest zijn. Dat kon je op je klompen aanvoelen. Maar toen verdween mr. Wemmer- slage van Sparwoude en de Van Schaiks hebben 'm nooit teruggezien. De angst zat er goed in. 'Je krijgt daar boven weerstanden,1 griezelde mevrouw Van Schaik. 'Een emotie, een nare sfeer, iets onbehaag lijks, alsof je elk ogenblik kon wor den teruggestuurd dat kwam daar op dat zolderkamertje op je af.' Niemand durfde erin, seker 's nachts niet als alles piepte en kraak te en de lucht vol stemmen en gelui den leek. In dit grensgebied tussen werkelijk' held en verbeelding bloeiden de meest fantastische verhalen. In de oorlog raten Duitse militairen in het huis. Zouden die...? Zouden ze een jongen hebben dood geslagen? Een jongen die bij voor beeld zou zijn opgehaald uit een boer derij in de buurt. Mét de angst groeide de fantasie: De SD had een jongen doodgeknup peld, kijk daar, bij het raam. brrr.. Men griezelde en huiverde en ver telde elkaar sterke verhalen die via een buurjongen de 23-jarige stu dent in de medicijnen Jaap van Vier sen reikten tot een heuse hoogle raar, de Utrechtse parapsycholoog prof. dr. Tenhaeff. Een paragnost zou geen paragnost zijn als hij bij het horen van zon gaaf, mysterieus griezelverhaal niet... Enfin, hij toog naar Maars sen, met een helderziende, de heer Croiset. in zijn kielzog. Zo stonden ze vorige week samen op de stoep van Kerkweg nummer tien. Prof. Tenhaeff zei met een knik naar de heer Croiset: 'Meneer hier 'Wanneer niet nog meer geld wordt uitgetrokken voor bet wetenschappe lijk onderwijs, om wetenschappelijke ambtenaren aan te trekken, zullen de problemen van de Utrechtse universiteit het volgend jaar niet meer zQn te overzien- WJ zuilen dan genoodzaakt zfja tot het nemen van iDegaio maatregelen.' Dit zei de rectormagnificus van de rijksuniversiteit «te Utrecht, prof. dr. H. Freudenthal, dinsdagmorgen op een persconferentie. De rectormag- nificus doelde hierbij op het niet toe laten van nieuwe studenten (iets dat de wet niet toestaat) of het aanleg gen van wachtlijsten. Het tekort san wetenschappelijk personeel bedraagt al enkele jaren ongeveer 800. Het ontwikkelingsplan van de Rijksuniversiteit Utrecht voor de jaren 1963-'66 voorspelt in 1864 een toeloop van 1875 eerstejaars en in 19© 2160 eerstejaarsstudenten. Het totaie aantal studenten op de universiteit zal dan waarschijnlijk stijgen tot 9300 en 10.200. De benodigde aantallen weten schappelijke ambtenaren zijn vol gens het ontwikkelingsplan dan res pectievelijk 3650 en 3905. Prof. Freudenthal kon niet precies opgeven voor welke faculteiten even tueel nieuwe. inschrijvingen zaBèa moeten worden geweigerd. Het nl in ieder geval niet gelden voor de wis- knnde-faculteit. Hier wordt, volgens de reetor-mxgnificus, al enkele jaren gewerkt met ongeveer zestig co-assis tenten. omdat in deze sector bet te kort aan wetenschappelijke ambtena ren ruim zestig pereent bedraagt. weet van niks. Laat 'm zijn gang maar eens gaan.' Men liet hem zijn gang gaan. Eerst toog de heer Croiset naar de studeerkamer en toen prompt naar de zolder en, ja hoor, naar het gruweikamertje. Hij wees in een bepaalde richting en zei: Hier on geveer twee kilometer vandaan bij een pias is een Jongeman uit een boerderij gehaald, hierheen ge bracht en doodgeknuppeld.' Waar het stoffelijk overschot dan gebleven was, In een put, luid de het antwoord. De Jongeman had zwarte haren en u raadt 't al hij was 26 jaar. De heer Van Schaik schrok zich een hoedje. Dus toch? Later in de veilige huiskamer zei de heer Croiset op de toon van iemand die over het weer praat: 'Gaat u maar rustig naar boven, hoor. U zult geen angst meer heb ben.' Maar mevrouw Van Schaik bleef trillen als een espeblad. waar- op de heer Croiset haar geruststelde: 'Ik zal t even wegmaken.' 'HU is.' zo vertelde mevrouw Vac Schaik tien minuten op de zolder geweest oJost mag weten wat hij laar heeft uitgespookt' Volgens Antotae (15) van Schaik heeft hij de geest gerustgesteld, maar mensen die van dit soort maca bere en mysterieuze zaken verstand zeggen te hebben, houden het erop, dat de heer Croiset de emotie heeft weggenomen. Welke emotie? vraagt ge. Het ant woord moet lulden: De achtergeble ven emotie. Vraag niet verder, maar luister lie ver naar de student Jaap van Viersen 'ik wil er overigens niks mee te maken hebben" die had horen verluiden, dat er best wel eens iemand gekweld zou kunnen zijn. van wiens benauwdheden iets is blij ven hangen 'het verleden blijft nagalmen'. Maar zijn vader, de heer W. J. van Viersen. moest van 'ai die tafel dansers* niets hebben. 'De heer Croi set verdient er zijn geld mee. Als iemand zijn kat mist dan klopt hij bij Croiset aan. Die verdient er een boterham aan.' Ook van de zijde der ex-illegali teit wees men de verklaringen van Croiset van de hand: 'In dat hul» is niemand om het leven gebracht.' Ook de heer Van Schaik meende, toen hij er nog een» rustig *n nacht je over geslapen had: 'Ik geloof er geen barst van Advertentie I.M. JUWELIER-HORLOGER. Rotterdam; Stadhuisplein 24-26 Cooisingel 50, Nw. Binnenweg 227 (Van een onzer verslaggevers) „Vijf maal is deze man gezakt voor zijn rijbewijs. Vijf maal heeft hij bewezen niet te kunnen rijden. Dat hij dan toch rijdt is in mijn ogen bijna zo erg als doodslag. De jonge bewoners van het vreemde huis in Maarssen kijken van veilig afstand naar het raam waarachter zich vreemde tonelen afspelen. Deze vernietigende conclusie trok de officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank mr. Abspoel gistermiddag in zijn requisitoir tegen de 46-jarige aannemer J. G., die hfj ten volle aansprakelijk stelde voor de dood van professor R. van Dijk, hoogleraar in de sociologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en voor de zware verwondingen van diens echtgenote. Tegen de aannemer die zelf voor het leven invalide is geraakt bij de dodelijke botsing (op 16 juni bij de Vechtbrug in de rijksweg naar het Gooi) eiste de officier daarop be halve de maximale ontzegging van de rijbevoegdheid (vijf jaar) een ge vangenisstraf van negen maanden. ,Ik wil in dit geval nu eens geen rekening houden met de persoon van de verdachte," aldus de officier. ,Voor hem past geen medelijden." Omdat de aannemer verklaarde in de mening te verkeren dat niet hij maar een ander gereden had (hij was verzekerd doch op voorwaarde dat er een chauffeur naast hem zat), moest de officier eerst bewijzen dat G. zelf achter het stuur had geze ten. De 31-jarige chauffeur H. S. die de aannemer dagelijks reed, heeft beweerd op het tijdstip van het ongeluk op een bruiloft in Utrecht te zijn geweest. Diens alibi werd door vier familieleden en een kennis gesteund. „En in het com plot van de meinedige bruilof tsgan- gers gelook ik nog niet," aldus de officier. De rechtbank had deze zaak aan gehouden onder meer voor het ho ren van dominee J. G. BahrtmuUer uit Stadskanaal, tegen wie omstan ders zouden hebben gezegd dat er een chauffeur tussen uit geknepen, was. Ook een EHBO'er uit Muiden kwam met 't verhaal, maar de officier leidde uit de tijdstippen waarop zij ter plaatste waren af, dat zowel de dominee als de EHBO'er niet het eerst ofp de ongeluksplek waren ge weest. achter het stuur, waardoor mogelijk het gerucht in de wereld is geko men, dat de chauffeur er vandoor gegaan was) achtte de officier niets bijzonders. „Niemand kan voorstel len wat de gevolgen van zo'n ge weldige schok zullen zijn." De raadsman, mr. G. H. Steyn, achtte het complot van de "bruilofts- gangers' niet zo denkbeeldig als de officier. Zijn standpunt luidde dat er zoveel twijfel was, dat de aan nemer behoorde te worden vrijge sproken. In het andere geval vroeg pleiter zijn cliënt buiten de gevan genis te houden, omdat hij dan ook een grote morele schuld met zich mee moet dragen en lichamelijk ernstig gehandicapt blijft. De uitspraak werd bepaald op 29 oktober. AMSTERDAM (ANP). De 20-jari ge Amsterdammer I.. van der W. heeft bekend in de afgelopen 2Va maand meer das tienduizend dubbel tjes te hebben gestolen uit telefoon cellen in cafés en restaurant in de Amsterdamse binnenstad. Met een pijpje dat hij ook als sigarettenpijpje gebruikte, vernielde Van der W. de sloten van de kastjes waarin de tele foondubbeltjes terecht komen. De politie heeft de afgelopen pe riode wel 40 aangiften binnengekre gen van diefstallen uit telefooncel len. Sommige telefoonautomaten werden twee maal per week door de man geleegd. Doordat het signale ment van de 'telefooncellenkraker' langzaam maar zeker kwam vast te staan, kon de politie hem aanhouden. De werkloze jongeman bekende direct- Hü is inmiddels voor de offi cier van Justitie geleid. Dat waren een automobilist en een dame die op de bus stonden te wach ten en zij hebben uitdrukkelijk ver klaard dat zfj niemand uit de auto van de aannemer hebben zien weg hollen. ..Het Is ook wel erg onwaar schijnlijk," aldus de officier, „dat deze figuur die door niemand Is ge zien, zelf niet bij het ongeluk ge wond geraakt is." Dat de aannemer in zijn auto aan de rechterkant gevonden is (en niet Advertentie LM. MEENT22-34 TEL.116440 OVFRSCH.DORR5STRAAT 12 TEL.4t2S8 'Desondanks kunnen we het vol gend jaar nog meer co-assistenten aantrekken.' ai,dus prof. Freudenthal. Toch achtte hij dit een teer ongun stige ontwikkeling, omdat h« voor vele studenten een stadieverlenging betekent. Voor de faculteit scheikunde kas deze regeling niet worden getroffen. "Het zou levensgevaarlijk zijn, studen ten op d« laboratoria proeven te laten nemen onder toezicht van oudere jaars.' merkte prof. Freudenthal op. DEN HAAG (ANP) De Hoge heeft filteren bet beroep tot eaasatie verworpen van de proeareur-generaal ton hel gerechtshof van Arnhem te. fVn het arrest waarbij de 27-Jarigo glas-in-loodtetter K. G. W. M. we gens doodslag werd veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering. Do procureur-generaal had levenslang geëist. M. was schuldig bevonden tan m veroordeeld wegens aanranding en wurging van het 16-jarige me'rie Jo ke Groenendaal uit venlo. AdïCiCïit-gSSKaii 5». Cu, J. A. Moons had vorige maand geconclu deerd cot verwerping van het beroep. M. pleegde hef misdrijf op 19 mei 1*80 te Tegelen nadat hü kort tevo ren was weggelopen uit een peychla. tnsche inrichting te Hetlloo. (Van een onzer verslaggevers) De 34-jarige nvmbelc on sa lente Wïl- -helmln» F, die op een zebra een baby van negen maanden heeft doodgere den, is gisteren door de Amster damse rechtbank wegens dood door schuld veroordeeld tot 100,boete en een jaar voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De ets luidde drie jaar oatzegging waarvan twee en een half jaar voor waardelijk en ƒ200.boete. Het ongeluk gebeurde in Amster dam bil de kruising Postjesweg—Jan Tooropetraat. De meubélconeulente passeerde twee auto's die al voor de oversteekplaats stonden te wachten en raakte «n kinderwagen. De baby. Jaap Eichelsheim, werd op straat ge slingerd en kwam met het hoofdje tegen «een stoeprand terecht. De meubelconsulente verklaarde op zoek te zijn geweest naar een bepaal de straat en naar straatnaambordje* te hebben gekeken. Zij verzocht de rechtbank haar het rijbewijs niet te ontnemen, omdat zij voor twee kin deren moet zorgen en haar baan niet zou kunnen houden als zij niet lan ger rijden mocht. (Van een onzer verslaggevers) De achttienjarige schippersknecht R. Kroeae uit Zaandam is dinsdag morgen in het Noordzeekanaal. De joMctnaa, die zich aan boord van de sleepboot Cor, de firma Hennis uit Santpoort bevond, is overboord gevallen ter hoogte van Zijkanaal D. gevonden. Het dreggen zal vandaag worden voortgezet. Vu «en onaer verslaggever») Dinsdagavond ia te Hoogerheide ee nongeluk gebeurd waarbij de heer J. B. «te Wilat uit die plaats om het leven Is gekomen. Da néér Bé wiiai acetic de weg over en werd gegrepen door een auto, be stuurd door de heer R. de L. uit Hoo gerheide. Het slachtoffer werd zo ern stig gewond dat hij ter plaatse over leed. De heer De Wlldt wa» zestig Jaar sa gehuwd. (Van een onzer verslaggevers) Op verzoek van een firma in Greenock is dinsdag in deze Schotse havenplaats de Rotterdamse coaster Massfctde (lts tei) aas de fcètiiag gelegd. Aanleiding daartoe: Een ver schil van mening tassen de eigenaar van de lading en het bedrijf waar voor de -Maaskade in ttydcharter vaart, over de vraag wie een reke ning van ruim 16.000,moet be talen.. De Maaskade, een 22 Jaar oud schip, dat als Havik te water werd gelaten en later onder meer als Kijkduin heeft gevaren, kreeg ver leden week Op de Noordzee met moeilijkheden te kampen. Na een zware storm begon de lading te schuiven en de kapitein. H. van Gel- deren, kon zijn schip op het nipper tje behouden. Hij vluchtte onder de Schotse kust en liet, voor hen de reis naar Clyde voortzette, de lading verstouwen. Daarna ontstonden de moeilijk- heiden over de betaling van dit werk. De reders. H. J. en C. van Santen, bleven er buiten, omdat z}J het schip hebben versdjarterd aan de RBSM te Rotterdam. Deze maatschappij stelt, dat tenminste een deel van de kosten door de eigenaar van de la- moet worden betaald. 'en werd her, er vanmorgen niet over eens, met het gevolg dat een deurwaarder aan boord van de Maaskade kwam en een aanhou dingsbevel op de mast van bet schip plakte. De kapitein werd op straffe raa arrestatie verboden uit te varen. De rederij van de Maaskade ver wachtte dat het beslag vandaag sou worden opgeheven. .Er is geen sprake van wanbetaling. Het gaat slechts om een aantal for maliteiten die vertoond houden met het betalen van kosten voor herstou- wing van de lading." „Wij staan geheel buiten het con flict. Het moet worden opgelost door de cargadoorsfirma en de assura deuren." aldus een woordvoerder van de RBSM in Rotterdam. ALKMAAR (ANP) De 38-jarige heer P. J. Booy, algemeen verkoper bij de Hollandse Vleescombinatie Groot-Booy, is gistermiddag op het terrein van het slachthuis bekneld geraakt tussen twee vrachtwagens. Ernstig gewond werd hij naar het St.- Elisabeth ziekenhuis vervoerd, waar hü later is overleden. Advertentie 131. •r|fr ZTERIKZSs «ANP) De Noorse kustvaarder Aska (590 tort.), die gis ternacht in de monding van de Ooe- terschelde aan de grond was gelopen, is vannacht door drie sleepboten vlot- getrokken. Het schip heeft de reis naar Antwerpen roortgeaet. Toen aan het eind van de achttiende eeuw de legers van Napoleon Keulen bezetten, gaven de kwartiermeesters het stamhuis van de familie Ferdinand Mfllhene in de Glockengaste het nummer ^kDfccOLCXxSt 5K *0Si 5CM wTtXt (l (Van een onzer verslaggevers) Verdacht van gelegenheid geven tot het plegen van ontucht ia ge arresteerd de 58-jarige Enschedeër D. J. HL, handelaar in tweedehands auto's. Ook aangehouden zijn twee Win- terswijkers die in het huis vpn H. pornografische films zouden hebben vertoond. De autohandelaar woont alleen aan de Kottendijk. Hij zou tegen be taling vertrekken in zijn woning voor rendez-vouws beschikbaar hebben ge steld. Tot de vaste klanten van de pu blieke vrouwen die in H.'s woning opereerden, behoren ook in En schede werkende buitenlanders. H zal ook wegens overtreding van de drankwet worden vervolgd. Hij zou deze zonder vergunning hebben verkocht. Verscheidene keren had men hem kratjes bier naar binnen zien dragen. TILBURG (ANP) Doordat de bestuurder van een vrachtauto met aanhanger dinsdagavond in Tilburg geen voorrang verleend zou hebben aan de 22-jarige J. A. M. de Brtiijn uit Loon op Zand. kwam deze met zijn motor in botsing met de aan hanger. De motorrijder werd daar bij zo ernstig gewond, dat hy van nacht in het St.-Elisabethziekenhuis is overleden. APELDOORN (ANP) Op de on bewaakte overweg in de Muizenweg te Apeldoorn, ln de spoorlijn Apel doornZuthpen, is gisteren het 21 maanden oude meisje Geraldine Nij- man uit Apeldoorn om het leven ge komen. Het kind stond op de spoorbaan toen uit de richting Zutphen een dieselelektrische trein naderde. De bestuurder zag bet kind slaan en begon onmiddellijk te remmen. Hij slaagde er evenwel niet in de treto tijdig tot stilstand te brengen. Het meisje werd door een treeplank tegen het hoofd geraakt en overleed ter plaatse. Lady ChurehUI, de 78-jarige echt genote van Sir Winston Churchill, verblijft in het Westminster-zieken- huis in Londen, waar zy enige dagen geleden voor een rustkuur is opgeno men. Het sensatieblad New York Mir ror heeft dinsdagavond bekendge maakt dat het woensdag zal ophou den te verschijnen. Het blad Is ln handen van zijn concurrent, de New "York Daily New», overgegaan. Het is voor mij altijd weer een boeiende gedachte, dat ik met enkele lichte vingerbe wegingen kabaal kan maken in elk van de rond 1.200.000 gezinnen en bedrijven die op het telefoonnet zijn aangeslo ten. En ik heb wel eens ge dacht, dat het aardig zou zijn, als je ook nog zou kunnen zien tegen wie je spreekt. Dat blijkt een diepe gedach te te zijn geweest. Want on langs las ik. dat er een prijs vraag is uitgeschreven onder de studerenden aan hogescho len en universiteiten, welke als volgt luidt Welke verandering in de uitdrukkingsbewegingen van degene, die telefoneert zijn er te verwachten, wanneer hij, zowel als degene met wie hij telefoneert, in staat is de an der door middel van een tele visiescherm te zien?' Ware ik nu student dan zou ik graag aan deze prijsvraag meedoen. Het komt mij namelijk voor, dat het telefoneren volmaakt van karakter zou veranderen. Het is niet ongebruikelijk, dat degene die wordt opge beld, afwachtend en ongeïnte resseerd zijn naam noemt. Sommige- mensen sluiten ver volgens hun ogen en mompe len af en toe:'Ja' 'ja'... 'o'.'... 'hee''ei zo' 'neeneeneé'juist''ik bel u nog wel even terug Is men van aangezicht tot •tV aangezicht tegenover de mede-telefonant zit, moet men wel wat meer belangstelling tonen. Men kijkt de spreker onderzoekend aan, ziet dat hij een duur pak draagt, maar een gekke das en begint zich een meestal onjuist) oordeel te vormen over zijn persoon lijkheid. Het komt voor, dat mensen met een dun, vibre rend stemgeluid een zeer wilskrachtige kin hebben en fonkelende ogen. Dat stemge luid zoudt ge gemakkelijk weggewerkt hebben. Gij zenidt enkele krachtige woorden ach teruit de keel spreken en het daarbij passende gewichtige gezicht gezet hebben. Maar als die vent met zijn kin en zijn ogen aan de telefoon komt, zult gij wellicht ge neigd zijn van schrik onder de tafel te kruipen. Geheel anders is het alt gij een grote, moderne onderne ming opbelt. Dan wordt de hoorn opgenomen door eert persoon van de vrouwelijke kunne, die zegt: 'Goede mor gen, u spreekt met het Alge meen Wereldtijdschrift, wie wilt u spreken1' De bedoelde personen wor den uitgekozen op hun melo dieuze stemgeluid. Soms heb ben zij een bijpassend gelaat, maar lang wiet altijd. Dat doet bij de hoor-telefoon niet zoveel terzake. Bij de kijk-te- lefoon echter zal de tegenstel ling tussen de overheerlijke stem en het foeilelijke geacht u een ogenblik van uw stuk brengen. De milde glimlach die nu nog om uw lippen speelt, zal dan tot een ver schrikte grijns worden. O, een kort ogenblik maar. doch vol doende om de telefoonvisie- juffrouw tot in het diepst van haar ziel te kwetsen. En dat wilt gij niet Ontvankelijke naturen tul len m het andere geval het hele -telefoongesprek vergeten en verrukt uitroepen: 'Maar Hef je, wat heb je daar een aardig bloesje aan! En is het kopje juist weer geperma nent?' Enfinmen kan zich gemakkelijk voorstellen, dat zich een heel gesprek ontwik kelt, maar ten slotte zat zij u toch verbinden met de pre sident-directeur van hst Alge meen Wereldtijdschrift, een norse man die zegt dat hij in conferentie is. Maar bij de telefoonvisie gaan dergelijke leugen* niet meer op. Want gesterkt en overmoedig door het ge sprek met de beeldschone te lefoniste kijkt gij het privé- kantoor eens rond en zegt: •Komkom, niet zo jokken, er is niemand in uw kamer. Die conferentie zuigt gij uit uw duim. Luister een* even, mijn waarde heer.-/ En als gif dan met alle bruisende levens kracht die het meisje u heeft ingegoten, het directorium van het AW te lijf gaat, zult gif de barse baas kunnen krijgen, waar gij hem hebben wilt. ledereen die wél eens een grote instelling heeft opge beld. zal ervaren hébben, dat hij eerst wordt verbonden met toestel 301, maar daar niet te recht is en overgezet umdt op 415. Daar wordt hij te woord gestaan door een heer die hem dan liever de afdeling inlich tingen. geeft, een ogenbUkfs alstublieft, hallo, inlichtingen, ik verbind u door, nee me neer u moet toestel 301 héb ben. dan zal ik u even geven aan de meneer die dit behan delt. Zulk een rondgang door de onderneming verwekt bij kortaangebonden mensen wel eens enige wrevel. Als echter de televisiefoon komt sjouwt men op zijn gemak alle afde lingen af en doet een schat van ervaringen op. Ongewoon belangwekkend zal het ook zijn om te tele foneren met de mensen die een apparaat naast hun bed hebben staan. Tot nog toe kon men zich voorstellen, dat de ze mensen diep in de nacht en vroeg in de ochtend pa raat en actief waren. Voortaan zal men hen zien ligger, met verwarde haren en knipperende ogen en de kracht van hun volzinnen wordt verzwakt, doordat oH ziet hoe zij zich uitvoerig de borst liggen te krauwen. ("Pen slotte moge ik een si- 1 tuatie schetsen, die zich naar ik hoop nimmer zal voordoen. Gij staat onder de douche. Iemand schreeuwt in de verte; 'Ooonf "Waf?' 'Foonl' 'Neem 'm dan apt* 'Kan ik niet!' Nu snelt gij, zoals gij u daar stond te reinigen, naar het dringend bellende appa raat. Gij neemt op en hoort een doordringende kreet. Juist ziet gij nog uw oudtante bezwijmd nederzijgen. Ook tij heeft een televisieschermpje aan de telefoon. Heel griezelig! Maar welk een mogelijkheden! H.vo» Hulst luewgiwjititfr Advertentie Dl. Voor ERO naar Korto HooOstraat )o ROTTERDAM Telefoon 13 i'»7 6?

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 3