,IN HET BEGI1 ZIJN ZE TOT EN RIET AFGELEGD' NDSM en ADM Goudkuipe Gevolg kan Koningin niet bijhouden altijd al de sigaar voor moderne mannen I Vrouwen arbeid TURKEN IN BRIELLE PHILIPS T V 3 MAANDEN GRATIS! BEI 116440 Oven valt uit: gasloze uren in Den Haag? Wisseltruc had toch succes EMM Rijksweg 13 op smal gedeelte veiliger I Nog net goed voor 'n Turk i Reconstructie Worsteling door Gerda Brautigam HET VRIJE VOLK DONDERDAG 17 OKTOBER 1963 ,tfet zijn keurige mensen. Geen wijven- jagers en geen zuipers." Het is een uitermate vriendelijk volk." „De Turken? Drinken en vrouwen, hou maar op." Zo reageerden drie inwoners van Brielle op een vraag hoe zij dachten over de Tur ken, die op het ogenblik daar zijn gehuis vest. ,,'t Is hier beter dan in Turkije. Hier kan iedereen werken. De levensstandaard is hier veel hoger. De zaterdag en de zondag vrij. En iedereen is vriendelijk." Zo reageerde Ergün özdemir, voorman en tolk van de groep Turken in Den Briel. PAGINA 3; m MARTINEZ... even geurig en voortreffelijk als vroeger. Martinez in een fijnproevers-serie van 12| tot 33 ct. Zo heer lijk licht, zo rijk van geur, zo fantastisch fijn! SANTOSA MARTINEZ., de sublieme sigaar voor moderne mannen van vandaag l Bijna 150 jaar fabrikanten van lichte, geurige en fijne sigaren. Slangen ■'i (Van een onzer verslaggevers) De Turken die op het ogenblik op Voorne verblijven, kwamen in dertijd met de Kellog's Company mee, die hen in dienst nam voor de opbouw van de raffinaderij van de Gulf in het Europoortgebied. Het was een grote groep, die nu wat is uitgedund, omdat het werk praktisch is afgelopen. Het waren er eerst tachtig tot vijfentachtig. Nu zijn het er nog ongeveer vijftig. Zij zijn op het ogenblik onder gebracht in pension Austria in Den Briel en in pension Lokerse in Nieuwenhoorn. (gemeente Hel- levoetsluis). Verder zitten er nog ongeveer tien bij een particulier in Oostvoome. De mening van degenen, die dagelijks met de Turken te ma ken hebben, is onverdeeld gunstig. Het zijn vriendelijke, werkzame mensen, die hard sparen. ren, die verontwaardigd spreken over de „Turkse uitspattingen?" Er zjjn er enkelen, die zich mis dragen hebben. Dat zijn uitzonderin gen, zegt Ergün (in de wandeling „onze Jantje" genoemd door me vrouw M. Preinfalk, pensionhoudster van Austria). Hij en de andere Tur ken maken zich even kwaad om die misdragingen als de Briellenaren, Maar dat vormt geen verklaring. Dit is het antwoord van iemand, die da gelijks met de Turken omgaat: Ergün fizdemir is al byna twee jaar in Nederland. Hij spreekt zeer goed Nederlands en treedt dan ook voor Waarom zijn er dan Briellena- Niets meer te verdienen Mevrouw Marian Preinfalk ('lek bin nog een echte Weense") is met haar 68 jaren nog een toevlucht voor de Turken in Den Briel. ,,'t Zijn bes te jongens, keurig en netjes," vindt ze. (VERVOEG VAN VOORPAGINA) Maar bovendien heeft de metaal- bond niet of onvoldoende betwist, aldus de president, dat verschillende andere leden-werkgeverskennelijk als hun antwoord op de ook door hen niet langer weerstaanbaar onder vonden spanningen de vastgestel de maximum uurloonverdiensten be langrijk zijn gaan overschrijden. Dit naar indeling van gemeer.te- klasse en werkklassen en door toe kenning van meer arbeidsuren dun er werkelijk gewerkt is, zonder dat de metaalbond (hoezeer hem dat bekend is) daartegen optreedt De president concludeerde, dat de ADM (directeur Thomson'niet buiten de bond om gehandeld ueeft (de bespreking met de vakbond bestuurders zijn gehouden ten kan tore van de metaalbond» en tevens dat „overleg niet insluit dat de ADM zich door het inzicht en het standpunt van eiseres zou hebben laten beïnvloeden of zelfs zich daarnaar zou hebben moeten ge dragen." Met betrekking tot de extra uit kering bij de NDSM merkte hij onder meer op, dat de bevoegdheden van het college van rijksbemiddelaars lonen betreffen, waaronder alleen verstaan kan worden de vergoeding die de werkgever terzake arbeid aan de werknemer toekent. Aan de in het geding zijnde uitkering (tan een buitenlander) kan dit karakter van loon niet worden toegekend, itldus de president. Van Cape Canaveral zijn woens dag twee kunstmanen gelanceerd uaAoorduia^ aaapsoptrep multbmj in de kosmische ruimte kunnen wor- wen waargenomen. De mensen hier kunnen niet meer aan ze verdienen. Ze zijn in het be gin afgelegd tot en met. Nu weten ze ongeveer wat alles waard is en tuinen ze er niet meer in. Ineens zijn het ook niet meer van die aar dige jongens... Of het waar is of niet, een feit is, dat er korte tijd een bloeiende han del in (ongeldige) rijbewijzen was. De turken konden die voor ongeveer 75 kopen. Zij dachten, dat ze daarmee zo weg konden rijden. Maar deze rijbewijzen waren door de Belgische Touringclub afgegeven en hier niet geldig. In België kan namelijk iedereen, die een auto koopt een internationaal rijbewijs krijgen. Feit is dus, dat vele van de Turken de trotse eigenaar van een waardeloos stukje papier wer den: De Brielse politie heeft het probleem tactisch opgelost. Er werd gepraat en gepraat met de Turken om ze aan het verstand te brengen (velen zijn nog anal fabeet), dat rijden zonder rijbe wijs hier nu eenmaal niet mag. Ten slotte zijn er enkele proces sen-verbaal opgemaakt en nu Is het afgelopen. Een tweede handel waar scheppen geld op is verdiend is de handel geweest in grote tweedehands sleeën. Grote Amerikaanse auto's zijn bijzonder in trek bij de Turken. Rondom het pension Lokerse in Nieuwenlioom staan tegen de twintig auto's geparkeerd. Er verblijven der tig Turken. Dat is niet helemaal zonder reden. Vele Turken, legt Ergün uit, hopen de wagens mee'terug te nemen. In hun vaderland brengen deze wagens enorme prijzen op. Sommigen wil len een taxibedrijfje beginnen. Eén Turk is bij voorbeeld al ruim tweehonderd keer op en neer gereden naar Turkije. Daar verkoopt hij dan de auto, waar hij mee gekomen is. Vooral in het begin hebben die buitenlanders tweedehands auto's ge kocht ver boven de prijs. Zo kocht een van hen een auto voor elfhon derd gulden, die beslist nog geen vijf honderd waard was. Op Voome ont stond een gezegde: „Een auto nog net goed voor een Turk." Er zijn ook anderen. Mevrouw Marian Preinfalk van het pension Austria by voorbeeld, die zei: „Zeg maar oma tegen mij. Als je me no dig hebt, zal ik je wel helpen." En mevrouw W. Lokerse uit het pen sion in Nieuwenhoorn, die Mamma genoemd wordt door de Turken en Spanjaarden, die er in huis zijn. Verleden week zaterdagochtend stopten er bij haar voor de deur in Nieuwenhoorn ticee taxi's uit Char leroi in België. Er zaten negen Tur ken in, die vroegen of zij alsjeblieft mochten blijven. Zij werkten in Bel gië in de mijnen en wilden naar Holland. Van hun landgenoten hier hadden zij het adres gekregen. Het heeft heel wat moeite gekost om hun aan het verstand te brengen dat zij tn België een contract hadden getekend, dat zij niet zo maar konden verbre ken. Uiteindelijk gingen zij weer te rug. met een grote, doos brood voor ondenceg. Zo komt het, dat door elkaar de zegge landers zijn vriendelijk. En over enkele weken komen er weer negentig Turken en daar na waarschijnlijk nog meer. Hoe ontvangt de Nederlander ze? Gaan we om het hardst proberen om ze te plukken of gaan we ze ook als mens beschouwen? Dat laatste zal niet moeilijk zijn. De Turken zijn vriendelijk en meegaand als kinderen. Het eerste zai althans voorlopig óók niet moeilijk zijn. Ze zijn name lijk ook net zo naïef als kinde ren. hy uit de grond van zijn hart. zijn landgenoten op als tolk en voor man. „Nederland is een fijn land," zegt (Van een onzer verslaggevers) Op de Haagse gasfabriek is de be langrijkste oven, waar raffinaderij gas in stadsgas wordt omgezet, we gens ouderdom uitgevallen. Men heeft dit ovenblok buiten bedrijf gesteld, nadat zich enkele ontploffingen had den voorgedaan in verschillende ka mers, waaruit het ovenblok bestaat. In Den Haag wordt thans met man en macht gewerkt om de gasvoorzle- ning te waarborgen. Men heeft reeds eerder een overeenkomst met Voor burg gesloten om aanvullend gas te leveren (aanvang: over enkele we ken) men heeft nu ook een beroep gedaan op het Delftse gasbedrijf om de residentie te helpen. „Op korte termijn" is de verwachting. De raad is door B. en W. ingelicht, waarbij de buitenbedry'fstelling, die dinsdag zijn beslag kreeg, wordt ge motiveerd met veiligheidsoverwegin gen. Er is sprake van komende voor zieningen en nadere maatregelen om voor de komende winter de gasvoor- ziening zonder stagnaties te laten verlopen. Uit de termen van het Haagse college krijgt men de indruk, dat een oplossing niet zonder gasloze uren zal kunnen worden gevonden. Allerwegen wordt hier het zwijgen toegedaan. (Van een onzer verslaggevers) Twee van de vier wisseltrucspecia- liaten, die maandagmiddag in Rot terdam tot twee keer toe vergeefs hebben geopereerd, blijken toch nog succes gehad te hebben. Zij zijn ook in een passagekantoor aan de West- blaak geweest en verzochten daar een bankbiljet van duizend gulden te wisselen. De bediende hielp hen en dacht niet meer aan het geval, tot dat hij de krant las. Woensdagmor gen ontdekte hy een kastekort van ƒ290. Maandagmiddag hadden drie mannen, van wie wordt aange nomen dat ze Zuideuropeanen zijn, geprobeerd geld te wisselen in een garage in het Groothandelsgebouw, maar dit mislukte dank zij de oplet tendheid van het personeel. Een donkerharige vrouw mislukte het ook, nu in een bankgebouw aan de Blaak. Alle vier zijn nog spoorloos. Advertentie LM ff BANGKOK (ANP) In afwijking van het officiële programma de koninklijke familie donderdag, de derde dag van het staats bezoek aan Thailand, reeds om zes uur opgestaan voor een matineus boottochtje over de Chao Phya rivier naar het buitenverblijf van de Thaise luchtmaarschalk Davee Chulasap, eens een vermaard toneel-acteur en filmster, evenals zijn vrouw. i-PL De drukkende hitte en de benauw de atmosfeer schijnen onze Koningin niet in het minst te deren. Monter en fris bezocht zij woensdagavond na een zeer drukke dag waarop zij o.m. een eredoctoraat in de politieke wetenschappen kreeg, de prachtige voorstelling van klassieke Thaise dansen en de volgende ochtend was zy al weer vroeg present voor het ingevoegde bezoek aan de luchtmaar schalk. Het gevolg was dit juist iets te veel. Dat bleef uitslapen. Samen met het vroegere filmecht- paar gebruikte het koninkiyk gezel schap in het huis van de luchtmaar schalk het ontbijt, waarna men In sampans de zeer schilderachtige drijvende markt bezocht. Koningin, Prins en Prinses bewon derden hier de om hen heen drijven de vaartuigjes, die beladen waren met exotische bloemen en planten. Bangkok bood onze vorstin gaiant een sampan gevuld met de mooiste exemplaren aan. Door dit uitstapje liep echter het programma in de war. Om 9 uur moest het gezelschap in het nationale museum zyn en anderhalf uur later by het Rode Kruis. Tot grote teleurstelling van het museumpersoneel werd bekend- Advertentie LM. •MEEN 7*22-54 TEL116440 .'ÖVERSCH DORPSSTRAAT 12 TEL. 41228 (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Hy belde hoofdinspecteur Greive, want K. voldeed enigszins aan het montagesignalement, dat was opge bouwd uit de gegevens van een paar buurtbewoners, die 's avonds een man in de buurt hadden gezien: een don kerharige man met een vrij klein postuur. Sedert de uitvoerige verho ren van zondag, waarbij vs»-' '""am te staan, dat K. Rotterdam ed kende, omdat hij er een r Jaar heeft gewoond, is hy in o*<a .eg met de officier vastgehouden en by stuk jes en beetjes werd de zaak-Van den Hoonaardstraat gereconstrueerd. Hagenaar bekent Het sluitstuk, de echte reconstruc tie, had plaats in de afgelopen nacht. De straat werd afgezet en EL nader de in gezelschap van de officier van Justitie, de rechter-commissaris mr. H. Oort, de commissarissen Th. Ar- don en W. J. van der Kroef, hoofd inspecteur Greive en twee recher cheurs de fietsenstalling, waar Johan na Ludewigs om het leven werd ge bracht. Een ledepop verbeeldde het slacht offer. Wat zich daarbinnen afspeel de, bracht politie en justitie tot de overtuiging, dat de zaak rond was. Bovendien kreeg men de indruk dat K., die nooit eerder is veroordeeld, het als een bevrijding voelde einde lijk alles te kunnen vertellen. Op die maandagnacht, van 6 op 7 mei, was hy naar Rotterdam gefietst. In de buurt van de Bergweg zag K. zyn latere slachtoffer fie*'-»n. Mejuf frouw Ludewigs had toen net op de Schiekade afscheid genomen van een kennis, met wie zy op bezoek was geweest by een bejaarde bewoner van het Emmahuis aan de Schie kade. Advertentie IM. MAMUMCTijb Zy had als alle gebruikers een sleutel van de fietsenstalling en toen zij naar binnen ging, werd ze vastgepakt door K„ die haar 'p enige afstand had gevolgd. Nadat de kap persbediende zich aan de vrouw had vergrepen, volgde een korte worste ling. Daarbij werd de vrouw gewurgd met de aan haar mantel bevestigde sjaal van dezelfde stof. Opmerkeiyk was het aantal aan randingen, waarvan in diezelfde pe riode in het noordeiyke stadsdeel werd melding gemaakt, onder andere twee gevallen op de Noordsingel. Een 25-jarige en een 45-jarige vrouw de den daarvan aangifte. Een week na de moord in de Van den Hoonaard straat, eveneens op maandagavond, wd: L een 67-jarige vrouw in de Dres- selhuyssra&t lastig gevallen. De tot dusver onbekende man greep haar by de keel. Hoewel de vrouw er door de wurggreep slecht aan toe was, wist zy alarm te slaan. Toen de politie arriveerde bleek de man spoorloos. Later bleek, dat hy zich vermoedelijk- in wat struiken had schuilgehouden, toen een aantal politiewagens zoekend en speurend door de buurt reden. De rechter-com missaris, die vanmorgen, onmiddel- iyk aan het justitiële onderzoek is begonnen, sal aan alle aanrandings- gevallen in het oude Noorden aan dacht gaan schenken. Met de dubbele moord-Zuldwjjk heeft K. naar de stellige overtuiging van de politie niets te maken. De man, die daar aan het Brekels- veld de sigarenwinkeliersters Bar bara van 't Hoff-van Heek (38) en een van haar zoons (de 8-jarige Marcel) vermoordde, moet een zeer agressief iemand z(jn geweest. K., die in Scheverdngcn by zyn ouders inwoont, is dat allerminst. Hij is tot nu toe voor slechts een paar kleine gevalletjes met de politie in aanraking geweest. gemaakt, dat de hoge gasten niet konden komen. Ze reden regelrecht door naar het Rode Kruis. Prins Bemhard ging echter een kijkje ne men op een luchtbasis van de Thaise luchtmacht. 'Moet ik daar heus in?', griezelde de Koningin, toen ze in de tuin van het Pasteur-instituut van Het Rotte Kruis voor de slangenkuil stond, waarin zij via een trapje kon afda len. De slangen bevonden zich daar in een soort kippenren,waarvan ech ter de deur openstond. Onze vorstin bleef maar veilig achter de betonnen afscheiding naar beneden kijken, waar een arts en met enkele slan- genhoeders onverschrokken de grie zelig kronkelende giftige cobra's beetpakten, de bek openden en. er met een pincet stukken vlees in sta ken of het gif aftapten Gastvrouwe bij dit bezoek was de 31-jarige even slanke als charmante t koningin Sirikit.die beschermvrouwe is van het Rode Kruis. ,'gi „Het smalle stuk van rijksweg 13 bij Delft, is, sinds er een maximum snelheid geldt en de politie er regel matig controleert, veiliger geworden. Het verkeersbeeld is er veel rustiger dan voorheen", zo zei ons hoofdin specteur W. E ker van de Delftse 1 politie. Enkele malen per week wordt er gecontroleerd en er vallen dan ook processen-verbaal. Zo werden in de periode van 5 april (begin max snel heidsregeling) tot 1 oktober van dit jaar 1251 processen-verbaal uitge deeld. Men heeft kunnen constateren dat b aantal overtredingen minder is geworden. Het is nu een zeldzaam heid wanneer een wagen boven de 90 rijdt. Voor de controle was het zo dat herhaaldelijk tot snelheden van ver i boven de 100 werd gereden. Hei aantal ongelukken is in verge- lyking met dezelfde periode van ver leden jaar ook afgenomen, 73, waar- j onder 10 kettingbotsingen in 1962 tot 45 waaronder twee kettingbotsingen in 1963. 4 'iM si Van de ongeveer vyftigdulzend Stockholmse schoolkinderen tussen 11 tien en zestien jaar oud verrichten ijl er byna drieduizend vakantiewerk. :5« Ongeveer dertienhonderd van hen zyn nog geen veertien jaar, zodat zy speciale toestemming nodig hebben maar voor naar schatting negentig procent wordt die bepaling ontdoken. I Komaan, middelbare vrou wen van Nederland, er raoet wat gedaan worden, U heeft toch zeker die roepstem wel gehoord? Het klonk zeer vriendelijk! Helemaal niet dat kiiie, harde, bevélerige. Een teder lied was het. Zogezeid zoetgevooisd. En met van die zalige zachte weemoed erin, waar wij vrouwen immers zo dol op zijn. Zoiets van: Dideldomdijne-weent-Marijnen Economietje is aan 't verkwij nen: Ach. wil mij een uitweg tonen. Neen, neen, niet zulke lonen, Arreme Economietje gaat dood. Wie zal haar redden uit de nood? De Vrouwen, zingt zachtkens Marijnen. of woorden van gelijke strekking. Nou, hoe is dat? Laten we de zanger voor gek staan met zijn iokkers'ied? Of gaan we wat doen? Het hoeft niet om niet, hoor. Er staat wat tegen over. Gelijke beloning voor ge lijkwaardige arbeid. Jaren op gewacht en nu, met één klap, pats, daar is het. Zijn wij vrouwen ooit te be roerd geweest om het vader land te redden? Neen immers'. Dan ook thans opgemarchcerdi Vrouwen Vooruit! Tienduizen den open arbeidsplaatsen wack- op u! Wat zegt u, mevrouw? U bent al een paar maal op werk uitgeweest, maar het is nooit gelukt. Ach, u wilt maar een paar uur per dag werken; u heeft nog twee jongens thuis. Fart-time werk ligt niet opge scherpt nee, Zeker nirt op kantoren. En tt, mevrouw? O heeft nooit wat geleerd. Zeke- in de crisisjaren van school gekomen. Vader werkloos en u moest meteen in een dienstje. Ja, dat ging toen zo- U heeft geen zin om weer de rommel van anderen te gaan redderen: u bent te lang baas in eigen huis geweest. Of ik n begrijp? Mevrouw, al was ik het zelf. ,Een scholingscursus voor oudere vrouwen? Nee, daar kan ik u heiaas niet aan helpen. Ja mevrouw, zegt u het eens? De routine in uw vak kwijtge raakt. U bent er ook al zoveel jaren uit, nietwaar? Zeker, voor u zou een bijscholingscur sus al voldoende zijn. Nee, ik moet u teleurstellen. Dat kleine mevrouwtje ach teraan? Zo'n hekel aan het verkoopsterswerk, dat u vroe ger deed. Lieve mens, daarom bent u nog niet slecht. Dol op kinderen? Ja, diploma's wor den er wél gevraagd. Een spoedopleiding? Ik zon niet weten waar. En part-time werk? Och lieve En die boze mevrouw? Als er ooit weer een depressie komt, hoort de getrouwde vrouw in eens weer thuis in haar gezin, zegt u. Zeker ambtenares ge weest voor uw trouwen, hc? Ja, dat dacht ik wel. Tja daar zitten we nu, dames. Beleefd doch dringend opgeroepen om de vaderlandse economie te redden. Maar als ie hard komt aanlopen, sla je je handen op een lege plaats. Hoe komt dat nu toch? Er zit wet een tikkelt'e waar heid in wat die boze mevrouw zei. Toen er andere econo mische zorgen waren dan van daag. hield Hogerhand ons weg van de arbeidsmarkt met plechtige bezweringen omtrent onze taak als Vrouw en Moe der. En nu we economisch aan trekkelijk geworden rijn. ont dekt Hogerhand plotseling ons bestaan. Dat er al jarenlang een serie vraagpuntjes lag in het sociale vlak. heeft Hogerhand onverschillig aan zijn hoge laars gelapt. Natuurlijk heeft het zin dat getrouwde vrouwen die tijd over hebben, weer beroeps arbeid gaan doen. Dat is nut tig voor de maatschappij en nuttig voor hen zelf. Je telt weer mee en dat is een plezie rig gevoel, als je taak thuis klein geworden is. Maar die taak thuis bestaat nog wel! En als de maat schappij werkelijk prijs steit op beroepsarbeid van getrouw de vrouwen, dan zal ze zich moeten aanpassen bij het feit, dat die taak thuis bestaat. Part-time werk zai een van zelfsprekendheid moeten wor den. Ook in de ziekenhuizen, bejaardenhuizen, kinderhuizen. De boel loopt er nu al in het honderd bij gebrek aan men sen. Die nood wordt niet op gelost door te blijven schreeu wen om jonge meisjes. Alsof ze aan bomen groeien. Boven dien: die jonge meisjes trou wen tegenwoordig vroeg en een vrouwenoverschot is er niet meer. Dat is allemaal geen nieuws. Er zijn tientallen rapporten over geschreven, er zijn con gressen over gehouden. AI jaren weten we, dat de oudere getrouwde vrouwen de reserve bron van arbeidskrachten zijn, die we wei moeten aanboren. De jeugd gaat steeds later wer ken (gelukkig) en de oude men sen leven langer. Waardoor de groep van 'produktieve' mensen steeds kleiner wordt in verhou ding tot het geheel. Meer dan tien jaar geleden rijn er al waarschuwende stem men opgegaan. Maar de brood nodige scholings- en he.silio- lingseursussen hebben wij nog steeds niet. Part-time werk komt slechts hier en daar een beetje op gang. (Waar het op gang komt, slaagt het in de regel goed!) Aan stimulerend werken in deze richting heeft Hogerhand nog nooit ge dacht Och, laten we maa» dank baar bedenken: die gelijke be loning Is er nu, onder druk van overspannen Economietje. In eens doorgekomen. Misschien doet ze de rest vandaag of morgen ook wel. M.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1