Brand verwoest magazijn enC in Amsterdam erkeli ke kostprij s is anderhalve cent per kubieke meter Voor aanleg aardgasnet 200 mil joen MAPRO ONDERWIJZERS: Het gaat verkeerd Door middenberm: twee gewonden Kredietrem niet zó fors als was aan Steeds groeiende vraag naar academici maakt wijziging in de opleidingen noodzakelijk Beste idee: drie mille Probleem MOETIJ HOREN! REIS VAN BEATRIX f125.000 DUURDER wereldmerk PHILIPS T V. 3 MA AN IEI TG RAUS! BEI116440 W. Thomassen over aardgas: Excelsior vindt aardgas nog te duur f'M'H'l'MiCI Meisje brengt dief terug op rechte pad vitrage ophangen makkelijk met HET VRIJE VOLK ZATERDAG 19 OKTOBER 1963 PAGINA 3 de gordijnspiraal met 1001 mogelijkheden! Vier maanden eel en vier jaar niet achter het stuur Cl GA R E TTE S AMERICA'S BEST TOBACCOS Ki n derzan 2:111 id dag: Beatrix naar Assen De sterk gestegen behoefte aan academisch gevormden en de daarmee gepaard gaande wijziging van hun positie in de maatschappij .is het thema van een congres dat vrijdag en vandaag in Utrecht Is gehouden. Vier inleiders gaven daarop uitnodiging van de Utrechtse Studentenvereniging Unitas Studiosorum Rheno-Traiectina fü.S.R.) hun denkbeelden ten aanzien van deze materie weer. Te specialistisch Er teas een meneer in Statoren die wandelde achterstevoren. Ach. het hoójd loopt mij om, sprak de mandus daarom gaan de benen niet zoals ze horen. (Van een onzer verslaggevers) Gillend -luchtende mensen In nachtgewaad en een twintig meter hoge vuurkolom, die over een breedte van acht meter uit een etalageraam langs de gevels loeide. Dat was het eerste angstaanjagende beeld van een grote brand, die zaterdagmorgen im vier uur het magazijn van Vroom en Drees- iiisnn op de hoek BilderdijkstraatDe Ciercqstraat in Amsterdam gedeel telijk verwoestte. Twee boven de brandhaard gelegen woningen brandden grotendeels uit vóór de brandweer met groot mate riaal het vuur kon bedwingen. Zeven mensen, dit: in deze behuizingen woonden, hadden de vuurdood voor ogen toen zij door de brandweer uit hun benarde positie bevrijd wei-den. Via het reeds brandende trappe- huis en de ladderwagen werden zij in veiligheid gebracht door de brand wacht;. B(j deze brand, die voor ton nen schade heeft aangericht, werd slechts één persoon licht gewond. Dat was de twintigjarige R. Mommers, die dwars door het vlammengordijn uit de etalage en over de op de voetwee liggende glasscherven van de winkel- ruis; naar buiten vluchtte. Hij liep lichte snijwoaden aan zijn linkervoet op. De overige bewoners van de zestien boven het brandende winkelpand gelegen woonhuizen, kwamen met de schrik vrij. Maar die schrik is voor sommigen wel heel he vig geweest. Dat bleek wel uit de verhalen, die de vluchtelingen met rode oogleden van de rook diep onder de indruk vertelden in het café Lambregts. De eigenaar van deze zaak. schuin tegenover het pand van V. en D had spontaan van zijn café een opvang en trum gemaakt voor de verdreven bewoners, die grotendeels in nacht gewaad gevlucht Waren zonder iets te kunnen meenemen. Advertentie LM. DEN HAAG (ANP) De reis van prinses Beatrix naar ver scheidene Aziatische landen is duurder uitgekomen dan het departement van Buitenlandse Zaken had begroot. Voor de reis was toegestaan een bedrag van ƒ130.000. Mi nister Luns vraagt In een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van zijn depar tement dat hij bij de Twee de Kamer heeft ingediend een verhoging van dit bedrag met 125.000. (Van onze sociaal-economische redactie) De werkelijke kostprijs van het aardgas, dat is de prijs samenge steld uit exploratiekosten, transportkosten en winst, is niet hoger dan anderhalve cent per kubieke meter. Deze veronderstelling heeft de heer IV. Thomassen, burgemeester van Enschede, vandaag in Groningen bekend gemaakt op de aardgasconferentie van de YViarda Beekman Stichting. Hij vroeg zich in verband met de recente berichten over de omvang van de gasvoorraden af. of de grond slag zoor de prijsbepaling, zoals die destijds door regering en Staten- Generaal is aanvaard, nog wel houd baar is. De Nederlandse Gasunie zal bc- gen bij het bepalen van hun winst- gjn volgend jaar voor ongeveer 20i) De heer Thomassen zei dit alles in een betoog over het onderdeel van het aardgas vraagstuk, dat thans de meeste aandacht heeft: de prijs die de consumenten voor liet gas zullen moeten gaan betalen. Er is terecht voor gepleit, zei de heer Thomassen, dat de gemeenten zich zullen mati- marge. miljoen gulden aanbesteden voor de (Van onze soc-econ. redactie) De tmetaalbuizenfabriek Excelsior acht de voorlopige aarrïgasprijs te hoog om direct te besluiten tot over schakeling op aardgas. Bovendien heeft de directie nog steeds geen in zicht in de vraag of binnen enkele jaren het Nederlandse aardgas voor industriële doeleinden tegen aan vaardbare prijzen geleverd zal wor den. Uit. het jaarverslag van Excelsior blijkt voorts dat de produktie in nee jongste boekjaar 47 percent hoger lag dan een jaar geleden. De gemid delde productiekosten daalden me: elf percent. De omzet in geld uitge drukt nam toe -net dertig percen' Dat de omzetstijging achterbleef bü de prpduktietoeneming was een ge volg van lagere afzetprijzen van dïk- wandige buizen. Het personeelsbe stand tam toe met 4ts percent. De nettowinst steeg met meer dan de -!fi van 485.000 tot 734.000. Een on- mderd dividend van vier percent dr voorgesteld. Het bestuur van Excelsior is niet tevreden ever de financiële resulta ten. De toekomst ziet men echter met vertrouwen tegemoet. De 'Stichting Bouwresearch heeft gisteren in Utrecht haar eerste gro te studiedag gehouden. Voorzitter ir. H. B. J. Witte deelde de talrijke belangstellenden uit de bouwnijver heid mee, dat de laatste tijd goede vorderingen zijn gemaakt. Gasbedrijven zijn immers openbare ïunleg benodigde aardgas- nutsbedrijven. Maar dan mogen de Bet; "e Gasunie vertrouwt zeer kort gemeenten op hun beurt ook mati- n:"e werkzaamheden te Bun ging verlangen van hun leverancier, ™en 'a'en uitvoeren, die als eerste de Nederlandse Gasunie. Anders zou op programma staan, de situatie ontstaan, dat de gemeen- De Gasunie zal binnenkort de ten kleine winsten maken in her- al- kwestie var- de eerste aaribestedin- gemeen belang, en de Gasunie grote gen ter goedkeuring voorleggen aan winsten gaat maken, die slechts ten raad van commissarissen Daarna dele voor de consument van belang '*f goedkeuring worden gevraagd zijn van de minister van Economische Zaken. Energieraatl gewenst Een woordvoerder van de bewinös- Drs. menin. man deelde zaterdagmorgen dan ook j Nederhorst was van mee. op dat moment nog niets te dat het ten zeerste gewenst gunnen zeggen over de plannen van is, nat er zo spoedig mogelijk een de Gasunie. energieraad komt, om de regering te Bij de aanbesteding van het gt- advïseren over alle energieproblemen, satirische werk zullen hoofdzakelijk In die raad zouden behalve de ener- de grootste aannemingstnaatschap- gieprod neen ten ook de consumenten pijen worden ingeschakeld Naar vertegenwoordigd moeten zijn. verluidt zouden zich reeds groepen van maatschappijen hebben gevormd Voorts stelde hij. dat men reeds om de enorme orders van de Gasunie nu bij de bouw van nieuwe woningen te kunnen opvangen, rekening moet houden met de moge- Waar de Nederlandse industrie niet lijkheid van centrale verwarming kan worden ingeschakeld bij het om- door middel van aardgas. Wanneer vangrijke werk. zal een beroep wor- het gas op grote schaal voor de ruim- den gedaan op de buitenlandse. Naar teverwarming zal worden gebruikt, verluidt zal Philips worden aange- dan is het logisch dat het verbruik zocht- om liet net, nadat het is ge in de zomermaanden aanzienlijk zal reedgekonien, geheel te automatise- dalen. ren Verdient het, zo vroeg de heer Nederhorst zich af. geen aanbeveling om in die periode het- gas te gebrui ken als brandstof voor elektrische centrales? Ook wees hij et op. dat de lagere publiekrechtelijke lichamen een lage inkoopsprijs zullen moeten doorgeven aan de consument. Naar zijn mening blijven er grote hoeveelheden gas beschikbaar voor export, zelfs bij het grootst denkbare binnenlands ver bruik: tien miljard kubieke meter per jaar. (Van een onzer verslaggevers) Het Arnhemse Gerechtshof heeft vrijdag fit 33-jarige Nijmeegse koop man J. T. veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf en vier jaar niet rijden. T. wa« bij een autoritje met I2Q km snelheid n Mook frontaal tegen een boom gehotst. De gevolgen waren verschrikkelijk geweest: vier passa giers onder wie T.'s echtgenote op slag gedood. De rechtbank in Arnhem had T, indertijd dezelfde straf opgelegd. AMSTERDAM (YNTT Het is oir rebels te worden, dat de overheid niet het minste begrip toont voor de onhoudbare toestand van ambtena ren en onderwijzers.' Dit staat te lezen in het zojuist verschenen nummer van Het Schoolblad, orgaan van de Neder landse Onderwijzers Vereniging iNOVt. Boven het artikel staat: 'Het gaat verkeerd'. Het artikel is gewijd aan de ge zagscrisis. gevolg van het stelsel der zwarte lonen. Ogenschijnlijk.' zo schrijft, het NOV-orgaan. 'is het in de kringen van het overheidspersoneel heel ne'te burgers, ze staken niet vrij rustig. Maar het. gist er. Ze hebben drommels goed in de gaten dat er iets mis is met de inkomensverdeling in Nederland. Zij begrijpen niet, dat zij jaren lang op tie rand van de armoede moeten leven, en dat hun pas ap middelbare ieeftijd een burgermansbestaan wordt veroorloofd, terwijl anderen in weelde zwelgen.' De NOV meent dat net georgani seerd overleg slecht of helemaal niet functioneert. Tal van kwesties wach ten op een oplossing sommige ai Jaren. De onderwijzer gaat zich volgens de NOV verzetten tegen zijn rol van 'kale schoolmeester'. De Malste jaren heeft een sterke verjonging van het onderwijzerskorps plaatsgevonden. Dit betekent, aldus de NOV, dat een groot percentage Tan de onderwijzers 'in de onderste helft van een belachelijk lage salarisschaal bungelt". Voorbeeld. In Amsterdam heeft het zezin van een man met hoofdak te. 28 jaar. acht dienstjaren, vrouw en twee kinderen een netto-salaris van 415,17 per maand. Na aftrek van vaste lasten blijft hiervan ƒ247.78 over. Advertentie TXïr" Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856 (Van een onzer verslaggevers) De 46-jarige H. Philipsen. directeur van een isolatiebedrijf uit Rotterdam, is vrijdagmiddag op rijksweg 12 bij Woerden met zijn auto door de mid denberm gevlogen op een met glas werk geladen vrachtwagen. Hij en een Engelse compagnon, cie heer Lesley Hawkins uit Londen, zijn ernstig gewond in her, algemeen zie kenhuis te Woerden opgenomen. Her, ongeluk gebeurde enkele hon derden meters voor de plaats waar men bezig is met het aanbrengen van middenberm-beveiliging. De wagen had ren snelheid van on geveer 110 krr. Hij moest afremmen voor een voorligger, slipte en schoot op de vrachtwagen die dwars op de weg kwam te staan en daarna kan- telde. Een dam van dozen met glas van ongeveer twee meter hoogte versperde daiirna de rijweg. De personenauto werd vrijwel ver nield. Beide inzittenden werden bij de botsing uit de wagen geslingerd. Het verkeer over de rijksweg was ongeveer anderhalf uur gestremd. Advertentie TM. (Van onze sociaal-economische redactie) De door de Nederlandse Bank afgekondigd kredietheperking blijkt in werkelijkheid een minder forse ingreep te zijn dan wij op grond van de gisteren gepubliceerde gegevens moesten veronderstellen. Kr blijk tnamelijk merkwaar digerwijs een belangrijk verschil Ie bestaan tussen de mededeling over de kredietbeperking zoals die via het ANP werd verspreid en die in alle kranten ook /n is uitgelegd en de offieiële regeling, zoals ze vla de Nederlandse Bankiersvereniging aan de banken is bekendgemaakt. fn de eerstegenoemde bekendma king werd gezegd, dat de kredietver lening van banken aan particulieren ;:i de periode september tot en met december niet verder zon mogen «rij gen dan 'ot vier percen- boven de ïenndde'de stand van de krecüetvcr- r'Van een onzer verslaggevers) De kinderzangmiddag van 15 no vember in het Assen se Concerthuis krijgt bezoek van prinses Beatrix. Het. evenement is in verband met de koninkrijksherdenking georgani seerd door de Nederlandse Vereni ging voor de Volkszang. Zesdeklas- leerlingen uit de elf provinciehoofd steden en Amsterdam nemen eraan deel. De NCRV regelt een schakel uitzending via de radio. Medewerking verleent de Johan Willem Friso-kape! onder kapitein J. P. Larc. De Asser schooljeugd zingt hst lied 'De nieuwe haring' Dit is omstreeks 1813 geschreven door rar. Hajo A. Spandau uit Vries. lening in dB eerste heift van het jaar. Maar in de bekendmaking aan de banken staat, dat de norm zal wor den gebaseerd op het gemiddelde van de eerste zes maanden van 1963. verhoogd met vier percent van het driemaandsgemidriekie van de perio de eindigend eind augustus 1963 en vervolgens telkens verhoogd me: éen percent van het driemaandsgemid- dclde aan het eind van de maanden september, oktober, november en de cember. Dat wil dus Zeggen, dat de krediet verlening in feite tot iiet eind van het jaar tot ruim acht en niet tot slechts vier pereent boven het peil van iiet eerste halfjaar mag stijgen. Er is ook nog ecu tweede norm gesteld' ccn maximale stijging van 12 percent ten opzichte van hei. drie- maandsgemiddelde in de overeen komstige periode van het vorige jaar. Deze normen betekenen uiteraard w t? i een afremming van de krediet verlening. maar geen zo drastische inkrimping ais op grond van de eer dere berichten moest worden ver wacht. AMSTERDAM (ANP) Een vijftal van elkaar onafhankelijke studies van deskundigen heeft uitgewezen dat er een belangrijke overstcrfte bestaat bij rokers ten opzichte van niet-ro- kers en dat deze oversterfte in be langrijke mate wordt veroorzaakt door coroniaziekten, longkanker en longziekten (andere dan tuberculo se). Advertentie LM. MEENT22-34 TEL115440 OVEPSCMDORP$STRAAT'1?TPL*12» Het congres werd geopend aoor prof. dr. H- W. Julius, voorzitter van de centrale organisatie TNO. Hij be toogde. dat er in korte tijd vee! is ver anderd. •Het is nog niet zo lang geleden, da; het geruime tijd duurde voordat, de academici ergens aan de slag konden komen. Nu zijn tie rollen omgedraaid. De maatschappij schreeuwt als het ware om hen, nu de westerse samen leving zich op zulk een explosieve wijze uitbreidt. Naar de menina van prof. Julius is het een belangrijke taak uit te zoe ken welke weerslag deze vraag heeft op de verantwoordelijkheid van alle betrokkenen. In Nederland zijn nog geen 200(1 advokaten en ieder jaar treden er slechts enkele tientallen tot de balie toe.' Aldus het begin van de visie die de waarnemend deken der orde van Nederlandse advokaten. mr. J. ter Horst, vervolgens uitsprak. Hij stelde dat het teveel gevraagd zou zijn de juridische studie geheel op de balie te richten. Maar naar zijn mening biedt de studie aan de univer siteit in haar huidige vorm geen goede grondslag voor de advocatuur, omdat er voör bepaaide vakken (be lastingrecht, internationaal recht cn criminologie o.a.i nog geen concrete studiemogeli.ikhe.den bestaan. Mr. Ter Horst betreurde het. dat een poging van de balie om door mid del van de stageverordening te komen tot een verplicht goede na- opleiding is mislukt. 'Op deze manier blijft veel ontbre ken aan de praktische, zowel als de morele vorming van de aankomende advocaat.' De bestaande verplichting om gedu rende de eerste drie jaar op het kan toor of onder toezicht van een oudere advocaat praktijk op te doen. noemde de inleider een te zwakke basis voor het beroep Hij pleite dan ook voor het verplicht stellen van post-docto- raie colleges. Ook het feit dat de studenten bij de aanvang van hun studie worden geconfronteerd met. romeins en oud- vaderlands recht en pas later met het Nederlands recht, vond cle heer Ter Horst geen geiukkige omstandigheid. De opleiding van medici behoeft eveneens wijzigingen, die de aanko mend artsen een betere steun levert bij hun intrede ut de praktijk. Gepleit voor hervormingen in deze studie werd door dr. AI. G. van Nieuwen, huyzen. bestuurslid van liet Neder lands Huisartsen Genoot.sellap, 'De student leert veel over bijzon dere ziekten en behandelingen.' aldus de heer NTfinvenhmzen. 'maar hij leert niet de patiënt kennen, met wie hij als huisarts in de praktijk wordt geconfronteerd.' De spreker meende, dat er op de universiteiten ook een lacune bestaat als net gaat 'om net leren urage.n var. verantwoordelijkheid. De student heeft naar zijn mening :n de hlar- cliie van de academie een te lage plaats, terwijl hij veel te weinig in contact komt met diegenen die wel verantwoordelijkheid dragen. Hij bepleitte tot slot een innig con tact tuisen student en patiënten, waarbij de medische zorg zich al naar gelang de voortgang van de studie zou kunnen verruimen. In die verband noemde dr. Nieu- wenhuvzen de ontwikkeling van de huisartsenpraktijk aan de Universi teit van Groningen het nauwlettend volgen waard. Op de avondbijeenkomst van de eerste congresdag werd gesproken door mr. E, F. Dijkstra, plaatsvervan gend hoofd van de afdeling algemene personeelszaken van de Unilever. Hij stelde onder meer da: de uni versiteitsopleiding rekening zal moe ren houden met de veranderingen die zich in het bedrijfsleven hebben vol- tlokken. Hij besprak ook de mogelijk heden om in samenwerking met de universiteiten en hogescholen In het bedrijf zelf een nadere opleiding en vorming te geven. (Van een onzer verslaggevers) 'Dat geld terug of met my is het uit!' Met deze kordate woorden heeft een Amsterdams meisje haar 17-jarige vriend uit Haarlem kunnen over reden om bij de politie van zijn woonplaats te gaan opbiechten dat hij gestolen had: tweeduizend gul den. P ebehorend aan zijn baas De jongeman in kwestie. J. B.. had het. geld. geborgen in een envelop pe, op een onbewaakt ogenblik weggenómen van het bureau van de boekhoudster van een Haarlem se farmaceutische fabriek, waar hij werkt. Hij was spoorslags naar Amsterdam gegaan om met de buit en met ztta hoofdstedelijke vriendinnetje goede sier te gaau maken. Hij diste haar het verhaal triomfantelijk op - maar op haar rechtschapen reactie had hij niet gerekend. 'o beduusd was hij ervan dat hij zich dadelijk by de politie ging melden. Volgens persberichten is don derdag op de Donau een motorboot, die voor de marine van Birma op een Zuidslavische werf was ge bouwd. tijdens een proefvaart gezon ken toer, men er met grote snelheid mee wilde keren. Eer, diplomaat en een marine-officier van Birma, als mede vier Zuidslaven worden ver mist. AMERSFOORT (ANP) Op de ne gende jaarvergadering van de Rijks- ideeënbusorganisatie heeft eerste lui tenant J. A. J. de Jon van de vlieg basis Volke' vrijdagmiddag een belo ning van 3.001) ontvangen. Zijn idee was het heste. dat dit jaar was Inge diend. Luitenant De Jong ontwikkelde twee navigatie-schablonen, die naast operationele voordelen ook een be sparing aan man-uren opleveren. Voor de ha-bv Volke! beteken- dit een besparing van 17.5 man-uren per dag. wat neerkomt, op ƒ26.250 per jaar. De schabionen zijn sinds kort ook in gebruik bij de Belgische lucht macht. De Duitse. Italiaanse en Ca nadese luchtmachten hebben er grott belangstelling voor. IN' Nijmegen noemen zr. hem 'de Generaal'. De 72-jarige Marinus Sehouwenaar, die na een avontuurlijk vrijgezellenle- ,-en negen jaar geleden plotse ling neerstreek in het Labre Huis voor thuislozen aan Je Graafseweg, bespéëlt die volks gunst als een volleerd acteur. Hij heeft allang begrepen dat je in deze maatschappij moet opval len, wil je zeker als een thuis loze niet naamloos ondergaan, De Generaal valt op. Hij heeft eer machtige witte baant, hij heeft een zachte, vriendelijke stem en hij heeft z'n medailles. Ze rinkelen wiet z'n vijfenzeventi gen bij elke slap die hij doet, want nooit r. al de Generaal voor de onbeduidendste boodschap -n voet op straat zetten zender zijn onafscheidelijke medailles. Hij heeft daar ren simpele redene ring voor. Hij zegt: 'Kijk. in Nijmegen kennen ze me overal ranwege die medailles. Die draag ik elke dag. want draag je ze de ene dag wel en de andere niet. dan zeggen de mensen, hij is gek, maar draag je ze alle dagen, dan zeggen ze. zeker 'n hobby van die man.' Over de herkomst van zijn me taal blijft hij vaag, 'Ik heb ze verzameld," zegt hij. 'ik ben er met drie begonnen en tegen Je rest ben ik aangelopen. Het zijn allemaal sportaiedailies,dat komt omdat ik zelf vroeger een enthousiast sportman hen ge weest ik heb nog in het Ca nadese militaire elftal gezeten. tja, dat gelooft u misschien niet, maar ik heb vee! gereisd, Ame rika, Canada, Algiers, ik heb op de wilde vaart gezeten, Ik heb veertig jaar geleden theologie gestudeerd aan een Amerikaan se universiteit.ik ben her vormd en ik hou 't nog altijd bij ook Een mens is geboren en tja, je blijft niet eeuwig op de ze wereld, je moet maar zien dat je er weer goed afkomt ook. niet. Ik heb ooi in het Canadese leger gediend, ik heb nog een brief en een foto van president Kennedy, ik heb Hij grijpt naar een portefeuille, want in mijn ogen heeft hij iets van een vertederend medelijden ontdekt. Een brief van het Witte Huis in Washington aan mr. 31. Sehouwenaar uit Jank voor een 102 jaar oude publikatse plus 'en foto van hem zelf. die hij de pre sident van de Verenigde Staten had gestuurd. II lees de brief, maar de Generaal i« bevreesd dat de inhoud niet goed tot mij door dringt. 'ik weet niet of u Engels kunt lezen, maar er staat in dat de President t zo leuk van me vond en dat Ie "t eerst wou hou der maar later bedacht, dat die publikatie voor mij misschien van msehatbare waarde is. zodat ie 't mij maar teruggestuurd heeft. Dat staat er allemaal in, want ik ken goed Engels.kijk. hier heb ik een brief van de universi teit. waar ik gestudeerd heb... kunt u t lezen... ze herinneren zich myn naam niet, maar ze vonden 't wel leuk, dat staat er in.' dailies en een prachtige witte baard aileen niet voldoende zijn om de jongens van Bussutn aan "t watertanden te brengen, heeft liy er wat anders op bedacht. Hij wil voor een quiz in aan merking komen. Zijn onderwerp; op welke wijze is de aardbol of het heeia; ontstaan? 'Het is wei en ingewikkelde vraag." zegt hij bedachtzaam, 'maar ik ben in de overtuiging dat ik voor dat vraag stuk een oplossing weet. Kijk, met ïo'n quiz kun je wel vijfhonderd gulden verdienen, soms zelfs wel 's duizend. Dan kom je in 'n apart compartin ent met van die automatische ho en tjes op je hoofd en aangeziew ik van dit onderwerp veel afwet, wou ik ook wel 's een kansje wa gen. Ik heb veel gereisd en ik geloof dat ik dr oplossing wel weet. Nee, nee, ik zeg 't u niet, want ik wit 't graag bewaren voor de elevisie.ais ik dat nu open baar maak, is er geen aardigheid meer aan. Voor de mensen niet en voor mij niet Krijg ik niet de gelegenheid, tja, das blijft 't in de doofpot. WILLY LEVIE De |e Generaal ieeft niet uitslui tend op zijn herinneringen. Daarvoor is hij r.og ie vitaal. 'Ik ben wel 's een dagje a Valken burg en dan lopen aile cafés en restaurants leeg omdat de men sen naar me komen kijken van wege die medailles, ziet u. En dat vinden die gelegenheden in Valkenburg niet plezierig dat iedereen wegloopt. Daarom ge ven ze me hier in het huis vijf gulden ais ik m'n medailles thuis laat als ik naar Valkenburg ga. Nou dat is natuurlijk ook inte ressant, want dan ben ik vijf gul den ryker.' Nu heeft hjj weer een nieuw krijgsplan ontworpen om toch méér stay alleen maar lokale be langstelling op te wekken. Kort gezegd: dr Generaal wil voor het kastje. >Iét z'n medailles. Maar omdat zelfs vijfenzeventig me-

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1