Schiedamse raad verleent krediet voor bouwplan Debatje over onderhandse aanbesteding van brug Voorwald dankt raad Vinnige woordenwisseling overgeval De Groot Goed korfbalweekeinde voor teams van Schiedam Singelkwartier gaat zijn jubileum groots vieren Schiedams jeugdwerk: méér ruimte Dr. Max Euwe wint ju bileum-simultaan TAXI? EURÖTAX 69 4 60 Vreemde gasten in Artis €r wisselkoersen V olleybalnieuws Tafelvoetbal Raadslid contra wethouder éladcu&feu/i. HET VRIJE VOLK DINSDAG 29 OKTOBER 1963 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse gemeenteraad heeft- gisteravond een 35 pun ten tellende agenda in betrekkelijk vlot tempo afgewerkt. Men besloot tot een groot aantal benoemingen, er werden panden aangekocht, percelen geruild en kredieten beschikbaar gesteld Het gebruikelijke allegaartje dus. Tot het verlenen van een kre diet van een miljoen werd besloten voor de eerst nodige uit gaven voor de bouw van 231 woningen en 36 garages in Niemv- land. Muys en De Winter zal deze woningen en garages in zeven woonlagen gaan neerzetten aan de 's-Gravenlandseweg. He bouwplan is van architectenbureau E. F. Groosman te Rotter dam. chiedammers j elkaar onder 2 Rijksweg onder beheer provincie TELEFOON Collecte Meer dan de helft van de Schiedamse jeugdverenigingen, 51 percent namelijk, Is onvol doende gehuisvest. WH men de toekomstige groei van het Schiedamse jeugdwerk opvan gen. dan moeten te zijner tijd ongeveer twintig jeugdgebou- wen gesticht worden. Het jeugdwerk In Schiedam heeft voorts behoefte aan een of meer kampeerterreinen en aan gymnastieklokalen. Kort ge zegd: het Schiedamse jeugd werk gilt om meer ruimte. Ruimte Ruimte Ruimte Burgerlijke Stand Het 25-jarig jubileum van schaakvereniging HVO Jn Vlaar- dingen Is maandagavond afgerond met een groots opgezette Si- niultan-seance, waar 78 personen aan deelnamen. Bovendien speelde de Hongaar Janos Flash nog twee blindpartijen. Nadat om half negen de eerste zetten waren gedaan, was het dr. Max Enwe die ten slotte het hoogste percentage scoorde. Tegen half twaalf had hij 23 partijen gewonnen, 2 remise gespeeld en 1 partij verloren en wel van de Shell-schaker C. F. van Tonger- loo. Een korte discussie ontstond er over het voorstel om de bouw van de Brandersbrug over de Schle ondershands aan te besteden. De speciale con structie van de brug maakt het volgens B. en TV. wenselijk, dat de bouw aan een gespecialiseerde aannemer wordt gegund. Tegen dat laatste argu ment venette zich het CPN-raadslid Collé, die stelde dat bij onder handse aanbestedingen in het verleden van de gespeciallseerdheld van be paalde aannemers niets was gebleken. Cc jcugdsociëteit Marimba (voluit: TJG Soos Marimba van de PvdA) heeft zaterdagavond ontdekt, dat de nozem zich in méér dan een uitmon stering in onze samenleving beweegt. Het jonge bestuur tan de Pas ge starte jongerensoos, die onderkomen heeft gevonden in het idyllisch in let groen verscholen Ons Gebouw, werd zaterdagavond plotseling ge confronteerd met de invasie van een groepje pretmakers. Ongewenste pretmakers wel te verslaan. De scherpe opmerker kon uit dictie en actie van de ongeveer vijftien lie verds opmaken, dat men hier te doen l-.ad met pupillen van het voorberei dend hoger en middelbaar ondericijs .Ji.b.s.'ers" zoasl de volksmond hen nog steeds noemt. De jongelie den waren ongetoenst, zoals we al zeiden. Niet ongenodigdwant Ma rimba staat in principe open voor iedereen. Maar er wordt enige icel- levendheid verwacht. Aan die eis werd door het groepje aankomende intellectuelen niet voldaan. Want, zo vertelde Marimba-secre taris Henny Semeifn mij gisteren: ,7,e kwamen binnen, zeer luidruch tig, trokken een paar tafels bij el kaar en gingen met hun poten op tafel liggen. Zitten kon je het niet meer noemen." Het soosbestuur werd boos er. ver zocht de jongeren zich fatsoenlijk te gedragen. Daaraan werd niet vol daan, integendeel. Af en toe, zo werd me door Henny Semeijn verteld, gingen enkelen van de jongelui naar buiten om een hartversterUnkje te nemen, men voerde namelijk zowel bier als cognac met zich mee. Toen hel allemaal wat te bar werd. heeft het Marimba-bestuur een charge uit gevoerd, waardoor de leider van de keetschoppers afgevoerd werd, Daar na volgde tie rest vanzelf, welke ge dragslijn ons ook van de schapen bekend is. De soosatond werd hierna onge stoord voortgezet. Het huisensemble De Marimba's (Wim Alblas en Ti- nus van Oord) hervatte zijn gespeel en de beentjes gingen vlotter dan ooit van de vloer. De nozem was dit keer niet in het leer gekleed en met smeerolie ge- pommadeerd, maar bleek qua kostu- nering en coiffure zeer a la mode. Maar de nozemmentaliteit onder dit bedrieglijke kleedje was er niet minder om. VANDAAG Bioscopen: MONOPOLS: BUtzmMel sn die Front 2. 7 en 9.15 uur (18 Jt.) PASSAGE: Li VtiCCla. 2. 1.15. «3 3.15 uur (18 Jr. T Olrrrjen: a, ARCADE: Ned. Bond ven vogelnet- J hebbers, 8 uur, IRENE; Ouderavond Willem de Z«u- verschool. 3 Uur. MUSTS SACRUM: Filmavond PV Wil ton Fyer.oord, 8 uur. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: BlttamSdel an die Front w 7 «tl 9.15 uur tig jr.). Opstand drr T Lrokodtllerunensen, en 4 15 uur 7 i 14 jr. PASSAGE: I» VlAccta, 2. 4.15. 1 <3 9 15 uur (18 jr.). Diversen: 7 AULA STED. MUSEUM: Lezing over V Toulouse Lautrec. 8 uur. VOLKSGEBOUW: vergadering PvdA, w 8 uur. DAOELUKS GEMEENTEBIBLIOTHEEK: Lanae J Haven 131: maandag 7-8.30 uur, dinsdag 9 30-430 uur donderdag 9 30-12 30 uur. vrijdag 930-430 uur en 7-8 30 uur zaterdag 930-430 JEUGDBIBLIOTHEEK ««troelen- atraat 28: dinsdag 3.30-5 uur, y APOTHEEK: Gouka, Hoogstraat 29. 28 OKTOBER Engels pond10.08110.091 Amerik. dollar 3.60W3.60(1 Franse frank 73,561i3,6li Belgische frank 7,225—7.225 Zwitserse frank 83,55—83.60 Zweedse kroon 09,42169,474 Duitse mark 90,63490.684 Deense kroon 52.19—52.24 Noorse kroon 50,364—50,414 Canada 3.3413,341 II Gistermiddag liep in de Van Swtndenstraat een hond tegen de auto van de heer P. F De auto kreeg hierdoor een deuk in het spatbord. De chauffeur Is de hortd enige JUd gerVöïgd tjléiï* hCÏ SpOOT "vS- ter zodat de schade niet op het baas je van de hond verhaald kan worden. Mr. J. B. Schiller (k.v.p.t vroeg waarom de besteding van de brug niet was gecombineerd met de aan besteding van de bouw van de Esso- kantoorfiats ter plaatse. Wethouder W. van Schooneveld antwoordde hem. dat bij de aanbesteding van de kan toorflats nog niet bekend was. hoe de Brandersbrug precies geprojec teerd zou worden. De raad verleende voorts een kre diet van 10.590 voor het inrichten van een afdeling Grondzaken en Landmeten bij de dienst van Ge meentewerken. Deze nieuwe afdeling zal zich gaan bezighouden met het in kaart brengen van percelen en wijken. Mr. Schiiler Informeerde wie dit werk in het verleden had ver richt. Wethouder Van Schooneveld kon hem erop antwoorden., dat voorheen de afdeling Waterbouw van Ge meentewerken zich ermee had be last. ,.De zaak kwam daar echter niet voldoende tot zijn recht. Het zal nu op betere basis geschieden." Ge deputeerde Staten. 2» deelde de wet houder nog mee. verlangen nu bij iedere grondtransactie gedetailleerde inlichtingen. Er zal dus werk'genoeg zyn voor de nieuwe afdeling. Er werd een krediet van 27.000 verleend voor het maken van een proef-straatverlichting op een ge deelte van de Burgemeester Knap- pertlaan. Men wil daar hoge masten met kwikdamplampen aanbrengen. Het liberale raadslid, drs. J. J. Hout man, bleek niet enthousiast voor het experiment. Hij zag liever natriumlampen aangebracht. Het argument, dat Op twee na zijn alle teams van de Schiedamse Volleybalclub in de af gelopen week wederom in het strijd perk geweest. Dames 1 ging op bezoek bij het Vlaiardingse Shell en zegevierde met 30, belaas zonder veel tegenstand te ontmoeten. Setstanden 715, 715 en 5—15. Dames 2 ontving Hou Stand uit Rotterdam, altijd een zeer lastige te genstander. De Schiedamse meisjes speelden een zeer slap partijtje vol leybal kregen terecht met 13 klop. Heren 1 gaat blijkbaar weer dezelf de weg als vorig jaar. het seizoen van de gelijke spelen. Ditmaal kwam Ag- gredior naar Schiedam en na een gewonnen eerste set 15—12. werd de tweede set geschonken 12—15. In de derde set kwamen de Schiedamse he ren weer opzetten 1511. De heren vonden het blijkbaar welletjes zo en Aggredior kreeg de vierde sei gemak kelijk in haar bezit, 515. De SVC- heren zullen beslist uit een ander vaatje moeten gaan tappen, willen zij op het eerste plan blijven mee spelen. De uitslagen van het vorige wees gespeelde tafelvoetbal lulden: Barba dosDHS 44; Schied. Sj>—Gelufc- vogels 3—5; WO—RODA 3—4; Bo- russiaPechvogels 42. Barbados kwam via een strafschop op gelijke hoogte met DHS. Schied. SportGelukvogels was een gelyk opgaande strijd, die door de gast in winst werd omgezet. WO stond met de rust met 30 achter tegen RODA maar in de tweede helft zag WO kans de uitslag eervoller te maken. Bi! BorussiaPechvogels was de ruststand 1—1, Vrijgezel was deze week vrij. natriumlampen zulk onaangenaam lichteffect. ueooen, schoof hij ter zijde door te zeggen: „Beter een lijkkleur in de BK-laan dra een LIJK in de BK-laan." Er ging voorts nog een kmiietje onder de hamer door van 5500 voor de vernieuwing van de drainering van de schooltuinen aan de Vlaar- dingerdijk. Op vragen van raadsle den deelde wethouder Van Schoone veld mee. dat de tuintjes aan de Vlaardingerdyk voorlopig nog niet weg zullen gaan. HU verzekerde, dat het opknutse- len van de tuintjes ook een struc tuurverbetering van de grond tot ge volg zal hebben. Dit laatste ter ge ruststelling van de heer Collé. die bekende als schooljongen flinke roof bouw te hebben gepleegd op de tuin tjes. De overige raadsstukken gingen zonder discussie onder de hamer. (Van een onzer verslaggevers) De heer J. II. 31. Voorwald, die nü nog zeer slecht gehuisvest Is in de woning Van Smaleveltstraat, heeft dezer dagen de sleutel gekregen voor een nieuwe woning: binnen' kort zal hu de woning Goeman Borgesiusstraat 27 betrekken. Hier mee is een eind gekomen aan de tien jaar geduurd hebbende ern stige woningnood waarin het gezin Voorwald heeft verkeerd. De kwes tie heeft, zoals men zich zal her inneren, nogal wat publiciteit ge had. Op 21 oktober jongstleden echter heeft de heer Voorwald aan de Schiedamse gemeenteraad een brief gestuurd met de volgende inhoud: „Naar aanleiding van mijn schrijven van 18 september jl. aan u, kan ik u mede delen dat het huisvestings probleem is opgelost. Namens myn gezin dank ik a alien die zich voor mij hebben ingespannen en ver zoek ik u mijn voorgaande schrij ven als afgedaan te willen be schouwen." w.g. J. H. M. VOORWALD (Van een onzer verslaggevers) De geschiedenis van de groentehandelaar H. de Groot, die een aantal weken geleden plotseling en zonder pardon uit zijn pand Groeneweegje 70 is gezet, is gisteravond in de Schiedamse gemeen teraadsvergadering het onderwerp geweest van een. vinnige woor denwisseling tussen het liberale raadslid G. P. Verhulsdonk en wet houder mr. M. J. M. van Kinderen. Aan de orde was een ingekomen stuk van mr. 3. \V. de Vroom, raadsman van de heer De Groot. B. en W. stelden voor om het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Dat deed de raad, maar eerst werd het beleid van B. en W. in de zaak De Groot door de heer Verhulsdonk flink gekapitteld. HJj stelde dat door het slopen van de woningen Groenewegje 64 en 6ö het pand nummer 70 zodanig werd aangetast, dat het ingrijpen noodza kelijk was. Waarom werd dit pand niet vóór de sloperij gestut?' zo vroeg de heer Verhulsdonk. Hij was voorts van mening, dat de gemeentelijke woningdienst onvoldoende pogingen heeft gedaan om De Groot aan een gelijkwaardige woonruimte te hel pen, Het aangeboden pand aan de Singel was bes'ist niet gelijkwaardig. De heer Verhulsdonk verzette zich ook tegen het feit, dat B. en \V. doen voorkomen dat De Groot slechts één, weinis serieuze poging heeft gedaan om zün bedrijf tijdig te verplaatsen. De groentehandelaar heeft gesollici teerd naar de nieuwe winkels in N'ieuwiand en ook een poging heeft gedaan om op de Parkweg te komen. "De oplossing zou een eenvoudi ge noodwinkel in de naaste omge ving van pand 70 geweest zijn. Met deze oplossing had u al deze ellen de kunnen vermijden', zo sprak ae heer Verhulsdonk. Er zijn fouten gemaakt, zo conclu deerde hij en besloot met het college in overweging te geven, met de heer De Groot in contact te komen en een eervolle, loyale oplossing te vinden. Wethouder Van Kinderen, die het betoog van de heer Verhulsdonk met een niet al te vriendelijk gezicht aan hoorde. interrumpeerde fel, toen het liberale raadslid vaststelde, dat men De Groot zonder vorm van proces 'uit zijn woning had getrapt'. "Wat zegt u? Wat betekent dat?' vroeg wethouder Van Kinderen. "No"', legde de heer Verhulsdonk uit; '.-Us men je in zeventig minuten uit je winkel zet, is dat toch wel 'er uit trappen'. "Een andere term zou beter geweest zijn', kwam burgemeester Peek tus senbeide. "Ook al goed', zo zei de heer Ver hulsdonk. Wethouder Van Kinderen was zeer slecht te spreken over de toon van de filippica van de heer Verhulsdonk. 'Als het niet uit respect voor de hele raad was, zou ik er niet over denken op zo'n betoog als de heer Verhuls donk gehouden heeft, In te gaan', zo begon hij. 'Het is de heer Verhuls- DEN HAAG (ANP) Rijkswater staat heeft de provincie Zuid-Hol land een voorstel gedaan om de rijksweg DelftMaassluis over te ne men. Het rijk betaalt dan 1.977.000 toe. Meer van dit soort rijkswegen zullen aan de provincie worden over gedragen. Daarover wordt overlegd. Maar voor de weg Delft-Maassluis is de overdracht urgent, schrijven Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, „omdat de kantonnier voor deze weg dit jaar wordt gepensioneerd en de rijkswaterstaat het ondoelmatig acht, als de weg door het rijk wordt over gedragen. daarvoor nog nieuw per soneel aan te trekken donk zeer kwalijk te nemen, dat hij het college bij voorbaat reeds in staat van beschuldiging stelt', zo meende de wethouder. De panden 64 en 66 waren ge sloopt, omdat de gemeente daar het volste recht toe had: de panden wer den niet meer verhuurd- Wethouder Van Kinderen ontkende voorts cate gorisch een gemeentelijke verplich ting om de heer De Groot een gelijk waardig bedrijfspand aan te bieden. De heer De Groot is zelf veel te laks geweest, zo luidde zijn opinie. Pas in 1961 heeft hij voor het eerst gesolli citeerd naar andere ruimte. De heer Verhulsdonk, die ook to tweede instantie nog enkele opmer kingen maakte, vond het antwoord van de wethouder niet bevredigend. Maar de zaak is voor de gemeente afgedaan, zo besloot wethouder Van Kinderen de discussie. 'Wij zullen de beer De Groot zijn verhuiskosten niet to rekening brengen', zo deelde hij nog mee. Advertentie I.M. Van onze korfballers kan Schiedam op het beste weekeinde terugzien. Slechts één wedstrijd ging verloren. De overige vier werden gewonnen, waar van die van het derde met enorme cUfers. BU Succes werden twee van de vier wedstrijden in het voordeel van de blauwwitte» beslecht, maar ODI stelde over aile linies teleur. In het bijzonder de nederlaag van het eerste viel uit de toon. Schiedam was tegen HPi duidelijk de stekste. Al heel snel zorgde H. Verschoor via een doorbraak voor 01. Na de gelijkmaker werd het in tweede opstelling 1—3 door treffers van P. Veer en J. Waard, met welke cijfers werd gerust. Vooral in derde opstelling waren de Schiedammers sterker. D. Vermeulen zorgde na de hervat ting voor 14, waarop HPV iets kon inlopen, 24. De thuisclub ging na Onder het motto „Open uw hart voor het geestelijk gehandicapte kind' zal ook dit jaar weer en dit voor de vijfde maal, de nationale collecte gehouden worden In de periode van 28 oktober t.m. 3 november. De op brengst komt ten goede aan onze geestelijk misdeelde medemens, dat wil zeggen aan een categorie uit onze samenleving die ruim 250.000 'Neder landers omvat. Voor de vijfde keer wordt nu de landelijke interconfessionele collecte gehouden waarin samenwerken de drie landelijke verenigingen: De Nederlandse Vereniging voor So ciaal Pedagogische Zorg; De Vereniging van de H. Jozef van Cupertino; De Pro Chr. Ver. tot Bev. van So ciale en Pedagogische Zorg en le drie Ouderverenigingen, resp. Helpt elkander Voor het Zorgem kind; Philadelphia. Genoemde zes verenigingen hebben reeds veel tot stand gebracht b.v.: kleuterschooltjes voor imbeciele kin deren ideze worden door het Minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen nog niet als „schooi" er kend; dagverblijven oor zwaar geestelijk en of lichamelijk gehandicapten; maatschappelijk werk onder zwak zinnigen tehuizen voor zwaar geestelijk ge handicapten die ouderloos zijn; internaten, observatiecentra, werk plaatsen. Al deze activiteiten gaan uit van het particulier initiatief. Bezint u zich eens op uw eigen mi' teriële voorspoed, uw gezinsgeluk, uw rijkdom gezonde kinderen te hebben, dan zijn wij ervan overtuigd dat u ter bevordering van het geluk van de geestelijk misdeelde medemens, de as. collecte <28 okt. tan. 3 nov.) ex tra zult steunen. üw bijdragen kunt u ook storten of overschrijven op: gironummer 516323 t.n.v. D. de Bruin te Schiedam Prof. Kam. Omneslaan 139b. Voor Schiedam roepen we de hulp in van personen boven 14 jaar, die willen collecteren op zaterdag 2 nov. Meldingsadressen; Openbare Lagere school v BLO hoofd dhr Feenstra, Burg. Honnerl. Gre-elaan 496. telef, 66281St.-Petrus Cs.uislusschool voor R-K BLO, hoofd dhr Houtsma, Burg Honnerl. Gretela&n 498, tel. 64372; Mr, Dr. Willem v. d. Berghschool v. Chr. BLO, hoofd dhr Nieuwstraat, Burg. Honnerl. Gretelaan 494, telef. 67505. D. de Bruin, Prof. Kam. Oa neslaan 139b, tel. 67983. Op de Schiedamseweg bij Kethel gistermorgen een scooterrijder in botsing gekomen met een automobi list. De laatste reed de rijbaan op zonder voldoende acht te geven op het verkeer. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd en de scooterrijder v. d. P. moest behandeld worden door dokter Van der Kuy omdat zyn rech terduim uit de kom was geschoten. De vereniging Het Stogelkwartier ie Schiedam zal volgend jaar haar 35-jarig bestaan op indrukwekkende wijze gaan vieren, dit staat vast.. Maar de vorm waarin de feestelijkheden zullen plaatsvinden is voorals nog niet bekend. Ook niet nadat de vereniging Het Stogelkwartier er gis teren in haar algemene ledenvergadering uitvoerig over heeft gesproken. Meeegedeeid werd wel dat er reeds ƒ1500,— voor het festijn is gereser veerd en voorts werden de aanwe zige (en ook niet-aanwezige) leden opgeroepen om met suggesties te ko men voor de jubileumviering. De opkomst op de jaarvergadering In zaal Marijke was niet bar groot. De verslagen van secretaris en pen ningmeester werden behandeld en er waren enkele bestuursverkiezingen. Het gaat de vereniging Het Singel- kwartier heel goed. Het ledenaantal was op 1 oktober jl. 830; dit betekend een ledenwinst van 81 in tien maan den tijd. Ter sprake tijdens de ver gadering kwam ook de lichtelijke za- lennood waarin Schiedam verkeert. Voor de jaarlijkse feestavonden moet het Smgetkwartier altijd on derdak zoeken in Rotterdam. Musis Sacrum, zowel als Arcade zijn lang niet groot genoem 830 leden met in troducés te herbergen. Voor de viering van het 35-jarig bestaan is men van plan het Pas sagetheater te huren. Lukt dit niet, dan zal het toch weer Rotterdam worden. En dat betekent bussen voor het vervoer naar huis in de late nacht en dat betekent oak extra- kosten. Onbekende lievertjes hebben zich toegang verschaft tot het opslagter rein van de straatmakerswerf aan de Overschieseweg. De jongelui hebben onder meer een graafmachine gedeel telijk vernield. (Van een onzer verslaggevers) Bovenstaande conclusie kan men trekken na kennisname van het rap port, dat de Schiedamse Jeugdraad dezer dagen heeft gepubliceerd. Het rapport vormt het resultaat van een diepgaand en iangdurtg onderzoek, dat de Jeugdraad heeft verricht naar de huisvesting van het Schiedamse jeugdwerk. Die huisvesting Is to vele gevallen uitgesproken slecht en te klein. Het rapport pleit er dan ook voor om m samenwerking met de ge meentelijke planologische dienst en met financiële steun van de gemeente de ruimten te creëren die de Jeugd nodig heeft en waar door een voortzetting van het zeer belangrijke jeugdwerk mogelijk blijft. Het onderzoek dat de Jeugdraad heeft ingesteld, strekte zich uit over 41 gebouwen. Daarin waren 4777 jon geren gehuisvest. Daarvan bleken 648 Jongeren <13.2 <V> met zeer slech te verenigingsruimte opgescheept te zijn; 1788 <37,8 ut jongeren waren onvoldoende ondergebracht en 2341 <491) voldoende. Maar voldoende betekent nog geenszins; goed! Het is onmogelijk in vele gevallen om diverse vormen van jeugdwerk op de juiste wijze te laten plaatsvin den, De ruimte ontbreekt daarvoor. Uitbreiding is in de meeste gevallen onmogelijk door geldgebrek. Het rap port zegt daarom: „De gemeentelijke overheid zou voor een goede stimu lans ter verbetering van .de huisves ting kunnen zorgen door het, verle nen van financiële hulp." Financiële hulp bij de bouw ran geheel nieuwe Jeugdgebouwen, spe ciaal In de nieuwe stadswijken (in Nieuw land-Oom en -West en in Ke thel xijn vrijwel geen vestigtogsmo- gelijkheden voor het jeugdwerk) en hulp voorts bij de verbetering en het onderhoud van bestaande gebouwen. Grote behoefte schijnt er ook te bestaan aan een kampterrein. Enkele Schiedamse verenigingen kunnen be schikken over een stukje weide in de Kethelse polders. Verreweg de meeste verenigingen zijn echter ge dwongen om ver buiten de stad, in Delft onder meer, te gaan kampe ren. De Jeugdraad meent, dat Schie dam behoefte heeft aan een kam peerterrein van ongeveer drie hec tare. Een verruiming van de nood zou ontstaan indien men het eilandje in her Prinses Beatrixpark, dat momen teel niet in gebruik is, voor kamperen kan inrichten. Ook het beschikbaar stellen van de ruimten In en rond het Schiedamse Schoolbuitenhuis in Oosterhout zou voor vele Jeugdver enigingen welkom zijn, aldus het rap port van d« Schiedamse Jeugdraad. de jongeren gerekend mogen worden. Ongeveer 20 percent, 2400 dus, zul len zich aansluiten bil Jeugdvereni gingen. Van die 2400 iaten er nog 600 afweten: dat zijn de jongens die nooit op de verenigingsavonden ver schijnen. Men rekent dus op 1800 ac tieve leden. Eén gebouw biedt plaats aan ca. 95 personen, er zijn dus onge veer twintig nieuwe gebouwen no dig. Eventueel kan men verschillende van de gebouwen samenvoegen in jeugdcentra, zo suggereren de op stellers van het rapport. Ze wijzen daarby op voorbeelden ln Amster dam, waar drie jeugdcentra zyn die ieder acht Jeugd verbiy ven hebben, een gemeenschappeiyke speelzaal en een gemeenschappeiyke vergader ruimte. Kosten van zo'n centrum: een kleine twee en een halve ton, ex clusief inventaris en grondlasten. Hoewel de raad een prognose moei lijk vindt, schat men toch dat in de naaste toekomst behoefte zal bestaan aan ongeveer twintig jeugdgebouwen. Men gaat er bi) deze schatting vanuit dat in de toekomstige agglomeratie Kethel 35.OW mensen gaan wonen Daarvan zullen er ongeveer 12.000 tot Met drie van zulke centra zou Schiedam kunnen volstaan, zo meent de Jeugdraad. Grote illusies omtrent de verwezeniyklng van deze wens zal de raad wel niet koesteren. Maar men is ervan overtuigd, dat hoe dan ook in de nood zal moeten worden voorzien. RUIMTE! zo luidt de eis. Het voortbestaan van het jeugdwerk ln Schiedam hangt ervan af. dit succes feller spelen en dat was voor de Schiedammers het sein even eens harder te gaan aanpakken. Met nog twee doelpunten stelde H. Ver schoor de overwinning veilig. 2—8. Succes had tegen het uitstekend spelende Tjoba weinig in te brengen. In het eerste kwartier wogen de par tyen aardig tegen elkaar op, maar daarna gaf de betere techniek en het doortastender optreden van de thuis club de doorslag. D eerste helft werd afgesloten met een 40-voorsprong voor Tjoba, die na de hervatting tot 6—0 werd opgevoerd. Kort voor het einde kon B. van Krogten de eer redden. 61. Dat ODI van Merwede zou verlie zen zullen weinigen hebben verwacht, maar van begin, af aan waren de Sliedrechtenaren sterker. Na 10 maakte C. van Kooy geUJk. I1. De rust ging in met 31, welke voor sprong door Merwede ln dé tweede helft tot 4I werd verhoogd. Eerst toen kregen de ODI'ers de gelegen heid meer van zich af te byten. I. v. Keulen en C, van Kooy de laatste vanuit een sfcrafworp stelden de eindstand op 4-—3. SCHIEDAM Geboren: Hendrt. kus A. z. v. K. T. den Herder en A. v. Geidercn: Peter z. v. P. de Nys en W. Duchenne; Robertus z. v. H. G. v. Vliet en C. van Waas; Rona,d z. v. P, v. Komen en M. v. Dooren: Al- phonsus A. M. z. v. W. M. M. Moo- nen en P. H. Heinrici; Abraham z. v. C. v. Rossen en W. E. Blom: Michiei J. z. v. P. A. M. v. Vliet en A. M, Hodes; Hermanns z. v. H. Slagmoo- len en A. v. Dyk; Marcel z. v. G. j. Baks en J, A. v. Dyk; Mariene M. d, v. S. K. Boorsma en J. Marks; Chris tina J. d. v. C. L. Speeimeöer en M. A, L. Maagdenberg: Jolanda d, v. A. G. Bockkom en S. F. v. Dyk; Gerar- dina C. H. d. v. A. C. H. Slot en G. C, Vonk: Johan z. v. W. P. j. a, v. d Gaag en J. J. Bats; Hendrik z. v. W. J. Buurman en A. Verschure; Maria M. d. v. C. H. T. v. Styn en M. M. Flering; Johannes M. C, z. v. j. m, C Groeneweg en S. S. Zonneveld; Pietertje d. v. G. Ballijns en M. M. T. E. Clemens. Overleden: M. v. d. Burgh 50 jr W. A. Eijgenraam 33 jr; G. A. v. Schein- delen 66 jr echtg v. H. F. Zandstra; W, van Hemert 78 jr. Geboren: Arie z. v. A. Boes en N. Akkerman; Erik J. z. v. J. j. Tobé en L. H. Kok; Roland W. z. v. W. H. v. Scheepen en M. Verhaal; Casper z. v. C. v. Tilborg en E. v. d. Geer; Bea trijs M. A. d, v. R. P. V, M. ten Hagen en G. M. Scheepers. Overleden: H. Raatjes 62 jr wed v. H. Kuipers; M. M. Lentzsch 37 jr echtg. van P. den Hartog. in het dierentehuis ln de St. An na Zusterstraat te Schiedam is een bruine raspoedel komen aanlopen. De eigenaar kan hem of haar terug krij gen. Een half uur later beëindigde de Hongaar L. Lengyel zyn 27 partyen. Hy was de enige die ongeslagen bleef, maar 9 partijen eindigden in remise, hetgeen echter nog altyd een score is van 83.3 percent. Anders was het gesteld met Janos Flash, die op zich had genomen om 25 partyen te spelen plus 2 hlind- partyen. Het waren deze laatste par tijen, die hem nogal parten speel den. want hy bleek zich niet vol doende te kunnen concentreren. Tegen. P. Korpel nam hy na 30 zetten een foutieve afruil en dat kostte hem de party C. Wesdijk, de andere „blinde" tegenstander van Flash, kon zijn partij helaas niet uitspelen omdat de Hongaar eenmaal een loper voor een paard had verwisseld. De tolk was van mening dat een misverstand de oorzaak ls geweest. Het blindspelen was dus geen suc ces, Van de overige 25 partyen won Flash er 18, speelde er 5 gelijk en verloor er 2. Overigens was het voor hem geen schande te verliezen var de Nederlandse kampioene mevrouw Vreeken die pro kwart voor een van nacht de felicitaties in ontvangst kon nemen. Daar hiykt dan meteen uit, dat Flas zeer veel tyd nodig had om aan zyn gemiddelde van 82 percent te komen. De andere winnaar was de heer J. v. d. Driessche, lid van de schaakclub Schiedam. Naast de reeds genoemde schaak grootmeesters en de Nederlandse kampioene mevrouw Vreeken be vond zich ook nog onder de deelne mers, de oud-wereldkampioen bil jarten, Piet van der Pol uit Rotter dam. HU verloor van dr. Enwe. De burgemeester van Vlaardingen mr. J. Heusdens, woonde een ge deelte van het evenement by. even als de directeur van HVO. de heer P. Baaima. Een fraai bloemstuk vormde het geschenk van het ge meentebestuur aan het jubilerende HVO. Het zilveren jubileum was voor het bestuur van HVO tevens aanleiding om de heer Baaima'tot'erelid te be noemen. De .HïfO^irecteur kwam meteen in functie, want de leden J. den Breems, E. Bongers, P. de Goe de, en D. A, Tom waren 25 Jaar lid van HVO en werden eveneens gehul digd. (Van een onzer pronkt er met twee kan camoufleren. Daar verslaggevers) prachtig groene exem- wacht hij dan met het plaren. Op de vleugels logge lijfje op een dragen ze een geelge- prooiHij is uitgerust kleurde negen. En met een 'hengeltje plus daarom ziet de bevol- lokaasDat is een king van Tanganyika kleint beweegbaar uit kun schadelijkheid wasje op de kop. Is er door de vingers, want een prooi in de nabij- december is nationale heid dan wordt het uit- wasje, alsof het op een Sprinkhanen zijn merkwaardige diertjes. In Nederland draagt niemand ze echt een kwaad hart toe, maar in warmer streken is dat anders. In dichte wolken kunnen ze daar in 'attend, neerstaken op de kost- bare oogst en vreten alles in een oogwenk kaal. Luie vissen In Tanganjika ech ter neemt men de vraatzuchtigheid van de bidsprinkhaan op de koop toe. Deze in heel tropisch Afrika voorkomende insekten- soort neemt er een heel eigen plaats in. Waar om nu in het insec- tanum van Artis te zien. De dierentuin In het Aquarium heeft een luie visser zijn intrek genomen. Het is de nauwelijks in gevangenschap voor komende hengelaarsvts. Deze zonderling houdt zich doorgaans op tus sen het begroeide ko raal op de bodem, van Indische en Stille Oce aan, waar hij zich door zi jn kleur en vorm goed steeltje staat, omhoog getild en lokkend heen en weer bewogen. Vis jes die zich erdoor la ten verleiden worden dan razendsnel door de grote muil van deze Kleine rover opgeslokt. Twee andere aanwin sten in het aquarium zijn de ruwe en de doornhaai, afkomstig uit de Atlantische Oce aan. Hun komst brengt het aantal haaiensoor ten in Artis op zeven.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2