Strijd om „reine lucht5' in het Waterweggebied op gang Vereniging vecht voor belangen van burgers Optische alfanumerieke documentenlezer maakt ponskaarten overbodig STIKSELS IN NIEUWE STIJL 29.75 Waffle Vier Belgen gedood bij frontale botsing Koninklijke Olie haalt aardig op I V ergroten van de veiligheid in bedrijven Jaar gevangenis voor vrouw die kind verdronk Jongeman redt familie uit boerderi j brand Op rijksweg Venlo-Roermoncl Hij rookt niet meer ■n, een er meulen Montecatini Oliereserves HST VRIJE VOLK DONDERDAG 14 NOVEMBER 1963 (Van een onzer verslaggevers) Met een politiek zo rijk mogelijk geschakeerd paletten einde de niet-politieke inslag zo duidelijk mogelijk te doen uitkomen, is gisteravottd in Vlaardingen de Vereniging tegen de Luchtverontreiniging in het Waterweggebied definitief opgericht. Adhesie Uit Hilversum was een adhesiebe- Doelstelling WILLY VAN GENT DE PUCH-SPECIALIST (Van een onzer verslaggevers) Zó kombineert Voss apart met niet duur! X Uniek bedrijf Strafvervolging na t ogel vergiftiging PAGINA 3 Betere kleding by NVderlaiM» Kattenburg sillds 1856 Naar de mening van het voorlopig bestuur Iaat de overheid zich te vee! beïnvloeden door het belang van de industrie, die men wil aantrekken en kent ï(j te weinig gewicht toe aan de belangd van de burgers. Deze een zijdigheid in de accentnering van de belangen wil de vereniging herstellen door het gewicht van haar georgani seerde belangen in de schaal te leg gen." vaat Uit bet Initiatiefcomité is een voorlopig bestuur gevormd, aange- vnld met een kandidaat uit de vergadering en per 1 januari wil men opening van zaken geven over het aantal leden en de beschikbare geldsmiddelen. Begin 1964 zal er een definitief bestuur worden ge- tuiging binnengekomen van het ook kozen, waarna voor de vereniging rechtspersoonlijkheid zal worden in die gemeente onlangs opgerichte aaneevraacd actie-comité tegen luchtverontreini ging. Als leden van de vereniging Ben kleine 150 belangstellenden KVP-kandidaat ais vijfde man. Het waren bijeen In de Stadsgehoorzaal, bestuur kreeg machtiging om tot uit- S v^nrdYnoen waar aan het slot van de vergade- breiding met nog twee leden over te en g ring bj) hand opsteken het volgende gaan. voorlopige bestuur werd gekozen: uw. Het begin 1964 te kiezen definl- H. Versloot (p.v.d.a.>, voorzitter; L. tleve bestuur zal ook een beeld moeten geven van de spreiding over het gehele Waterweggebied. Op het ogenblik telt de vereniging een kleine 350 leden, afkomstig uit Vlaardingen. Maassluis, Maasland, Schiedam, Delft en van de linker- Maasoever, de Snayer (c.-h.), secretaris-penning meester; H. Krabben (p.v.d.a.), voor propaganda en leden winning; G. E. van Letten van Bossen (p-s.p.), en met een buitenslands vertoevende (Van ten onzer wrelaggevws) De doelstelling van de vereniging is het trachten om langs wettige weg de belangen te behartigen van de in gezetenen van het Nieuwe-Water- weggebied bij het verkrijgen en be houden van 'reine lucht'. Het gaat in feite om een massa-organisatie, die geld bijeen wil brengen ten einde Directie van ENCK en N.V. Delta deskundigen te kunnen aantrekken Chemie in Vlaardingen voeren op 0m haar belangen verantwoord te het ogenblik besprekingen met soort- kunnen verdedigen. Om zoals mr, gelijke bedrijven in Nederland. Duits- Versloot het formuleerde tegen de land en Engeland om te komen tot luchtverontreiniging te kunnen doen het vergroten van de veiligheid. „Ons wat er met de gebrekkige kennis van geva.1 heeft geleid tot een open ge- vandaag en met de gebrekkige wet- dachtenwissellng In deze materie, geving (een uit 1880 daterende hin- waarvan het belang immers ver bo- derwet) bij mogelijkheid aan gedaan ven het lokale uitgaat." kan worden om stank en stof te voorkomen. Technisch gesproken zal Dit verklaarde de directeur, ïr. W. de vereniging werk genoeg hebben A. den Bakker, donderdag ter ge- voor jaren en wanneer er na rond legenheid van de officiële opening tien jaar tastbaar effect zal zijn ge- van het nieuwe kantoorgebouw van sorteerd, zou dat tot vreugde stem de ENCK in Vlaardingen. Hij rele- men. veerde de brand bij de zusteronder neming, de N.V. Delta Chemie, die /TWIrn-nun" op deielfde terreinen is gevestigd, „urunBiinrp Het 45 m hoge bouwwerk werd on- Met nadruk stelde mr. Versloot, dat der achitectuur van het Rotterdamse deze vereniging zich er verre van bureau van ir. J. W. G. Boks, W. moet houden een politieke inslag te Eijkelenboom ea A. Middelhoek ge- krijgen. „Zij begint daar, waar de realiseerd door het aannemingsbe- politieke partijen ophouden: bij de drijf H. Voormolen uit Rotterdam, verdediging van het groepsbelang te- In februari 1960 ging de eerste paal gen het belang van afzonderlijke in to de grond, december 1962 werd het dustrieën. Het is een belangengroep, in gebruik genomen en gisteren beeft een 'drukgroep', die met alle toegela- de burgemeester van Vlaardingen, ten middelen het speciale belang wil mr. J. Heusdans, het officieel ge- behartigen van de luchtgebruikers in opend. het Nieuwe-Waterweggebied. Advertentie IJM. WALENBURCERWEC 143, ROTTERDAM TEL. 89600 KARSTAD. Zweden (AP) e Magnus Anderson is vandaag opgehouden met roken. .Met iS een nare gewoonte en ik heb er 85 jaar tegen gevochten." m zo zei hij terwijl hij de as uit zijn laatste pijp klopte. An- derson wordt morgen honderd jaar. De 26-jarige vrouw F. van der V.- V. uit Den Bosch, die op 9 juli haar tweejarige dochtertje Fanny door verdrinking in het Drongelenkanaal om het leven heeft gebracht, Is door de Bossche rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van Justitie eiste 31 ok tober vijf jaar met aftrek tegen haar. Hy merkte toen al op, het te betreu ren dat de echtgenoot van deze gees telijk zwakke vrouw, die haar tot de daad heeft gebracht, niet kon wor den vervolgd. De man stond echter op de zelfde dag achter gesloten deuren terecht wegens een zedenmisdrijf met min derjarigen, De rechtbank heeft hem veroordeeld tot twee jaar met aftrek. De Koningin heeft vanmorgen op paleis „Huis ten Bosch" de staatssecretaris van Sociaie Zaken ea Volksgezondheid, dr. J, F. G. M. de Meyer, beëdigd. i&ÉMilMM (Van een onzer verslaggevers) Het Instituut voor Electronische Administratie te Rotterdam gal als eerste in Europa gebruik gaan maken van een Optische Alfa numerieke documentenlezer, een apparaat van anderhalf miljoen gulden, dat van een schrijfmachine kan lezen en ponskaarten over bodig maakt. Deze computer werd in Amerika bij de IBM besteld. Het Rotterdamse bedrijf, dat drie jaar geleden zijn opening beleefde, maakte dit donderdag bekend ter ge legenheid van de ingebruikneming van de tweede (gewone) IBM-com puter voor de verwerking van o.a. de loon- en salarisadministratie van tienduizenden werknemers van tien tallen bedrijven. Er zijn nog meer plannen. Zo zul- AdvertenUe LM. Soepele wollen flannel jurkjes kregen fijne stiksels, nét plooitjes: Voss-mode in „jonge stijl". In grijs, laguneblauw, emeraldgroen. wijnrood; mt. 34 t/m 44 len er vestigingen worden gebouwd in Twente, Groningen en Amster dam. Voor het in aanbouw zijnde kantoor in Eindhoven is een derde computer in bestelling. President-commissaris prof. mr. N. E H. van Esveld zei gisteren, dat Amerika heeft geleerd, dat er in Ne derland nog een enorm terrein braak ligt voor elektronische bedrijfsadmi nistratie. „Ook voor de allerkleinste bedrijven", voegde hij eraan toe. „Wij denken dan natuurlijk aan coördi natie we vinden dat ons .instituut op dit terrein wel degelijk een taak heeft te vervullen." Directeur A. van Mil zal daarom ook het systeem van „teleprocessing" naar Nederland brengen. Als dan een computer b.v. in Groningen het niet meer aankan, kan de verwerking met een eenvoudige ingreep overgeplaatst worden naar één van de andere fi lialen. Niet uitsluitend lonen en sala rissen worden uitgerekend; ook begrotingen en nacalculaties worden opgemaakt, voorraadad ministraties bijgehouden. Zelfs de meest economische routes t oor destructie-auto's worden haarfijn uitgestippeld. Het voor Nederland uniek bedrijf beschouwt zich zelf zuiver als een dienstverlenend instituut. Elke week gaat er aan netto-lonen vier miljoen in loonzakjes de deur uit. Voor zes tigduizend werknemers wordt het hele loonstrookje door middel van elektronische impulsen samengesteld. (Voor alle mensen, betrokken hij LEEK (ANP) Het boerderijtje van de heer J. Veenema in Pasop (gem. Leek), is in de afgelopen nacht geheel uitgebrand. Van de in boedel werd alleen het televisie toestel gered. Om half twaalf was de familie naar bed gegaan, om half een kwam de oudste zoon thuis, die de brand ontdekte in een schuur. Na de poli tie en de brandweer te hebben ge waarschuwd. wekte hij zijn ouders, zijn zevenjarig zusje en zijn 18- jarige broer door de ruiten van de slaapkamer in te slaan. Zelf liep hij daarbij snijwonden op. Hij moest door een arts verbon den worden. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. De eigenaar was verzekerd. DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid de heer Van der Goes van Naters p.v.d.a.i heeft de ministers van Landbouw en Visserij en van Justitie schriftelijke vragen gesteld over een geval van vogelvergiftiging bij Venlo. Hij vraagt, of het de bewindsman bekend is, dat bij Venlo een land bouwer op zijn met winterkoren in gezaaide akker het zeer giftige be strijdingsmiddel parathion heeft toe gepast. „niet tot normaal gebruik, maar met het kennelijke doei daar mee vogels te vergiftigen, wat hem in grote mate gelukt is." Voorts wil hij weten of binnen de daarvoor in de bestrydingswet ge stelde termijn een aanvraag tot toe lating van dit bestrijdingsmiddel is gedaan en zo ja, of hierop reeds is beslist. Ten slotte informeert het kamerlid of. indien parathion niet is toegela ten of de gestelde voorwaarden niet zyn nageleefd, hier sprake is van inbreuk op de bepalingen der be strijdingsmiddelenwet. van het wet boek van strafrecht of de dierenbe schermingswet en of ter zake tot een vervolging aal worden overgegaan. de IJ-tunnelbouw. wordt binnen een uur een complete loonsaldilijst op geleverd.) Over het vorige jaar behandelde het instituut in totaal 180 miljoen aan lonen en salarissen. Daarvan ging aan kleine vergissingen en ver schilletjes f 60 verloren De twaalfjarige Jacqueline Copley uit Huntingdon in het Engelse graafschap York, heeft bijzonder wijs toezicht Mij het maken van haar huiswerk". Als zij haar boeken en schriften voor zich neemt fladdert haar vriendje Jackie'de uil op haar schouder om daar rustig te blijven zitten. Jackie m ook al mee naar school geweest en won daar gemak kelijk de eerste prijs in een wedstrijd roor huisdieren. Behalve Jackie heeft Jacqueline nog twee konijnen en drie egels als huisdieren, 's Avonds ko men er ook nog vaak drie uilen aan vliegen. maar die vertrekken later weer en alleen Jackie blijft wijsgerig bij zijn vrouwtje. Advertentie LM. (Van een on2er verslaggevers) Bij een frontale botsing op de gevaarlijke tweestrooksweg Venlo Roermond zijn vanmorgen drie Belgische vrouwen, - moeders van kleine kinderen, op weg naar hun werk en de chauffeur van het Volkswagenbusje waarmee zij naar een kleiwarenfabriek In Tegelen gereden, gedood. De vijf andere vrouwen werden met o.a. beenbreu ken in een ziekenhuis opgenomen. De chauffur is in het ziekenhuis overleden. ,Jk hoorde een schurend geltïïd, een klap en toen gekerm en gegil," vertelde ons mevrouw J. Stevens, wo nend aan de rijksweg in Belfeld, het Limburgse dorpje waar het ongeluk gebeurde. Zij voegde er aan toe: ..het was een verschrikkelijke ervaring, maar eerlijk gezegd kan ik er zo langza merhand wel tegen.Kan ik er zo langzamerhand wel tegen wil zeggen: de weg is te smal voor het drukke verkeer, er gebeuren vaak ongeluk ken. De oorzaak van dit ongeluk staat nog niet geheel vast. De chauffeur van het Belgische busje heeft eerst een vrachtauto uit Ermelo. die hem tegemoet kwam. geraakt. Daarna heeft h|j waarschijnlijk de macht over het stuur verloren. Met tamelijk grote snelheid is hij op een tweede vrachtwagen, afkomstig uit Apel doorn. ingereden. De drie verongelukte tegelsorteer- sters waren allen gehuwd en hadden kinderen. De 27-jarige chauffeur Kuppens woonde in Molenbeersel. De 31-jarige mevr. C. H. en de 40-jarige M D. waren afkomstig uit Kinrooy en de 35-jarige E. M. schoonzuster, van M. D.. woonde in Molenbeersen. MBMnnMii In Blerick Is gisteravond de 12-jarige J.P. uit deze gemeente om het leven gekomen. B|j een plotse linge zwenking kwam hij met rijn fiets onder een vrachtauto tereent. 4 Op een niet-beveiligde overweg tussen Wijchen en Nijmegen is gisteravond een vrachtauto tegen een trein gebotst. De chauffeur werd zwaar gewond en het spoor werd versperd. Om tien uur gisteravond kon het treinverkeer op deze lyn weer doorgang vinden. Advertentie LM. 4 Bij een verkeersongeval op rijks weg Amersfoort Ntjkerk is I gistermorgen de Amersfoortse schil der Hoefsloot (55) om het leven ge komen. Het slachtoffer zat achter in een personenauto die voorsorteerde om links af te slaan. Een auto met oplegger, die zich al op het linkerweggedeelte bevond, ver moedelijk om te passeren, reed ach ter op de personenauto in. De be stuurder van de personenauto en de derde inzittende bleven ongedeerd. 4 Op rijksweg 42 is gistermiddag omstreeks half twee de 28-jarige stu dent H. Kazemir. afkomstig uit. Kol- ham, gemeente Slochteren, veronge lukt. Hij kwam. (oen hij met zijn motorfiets onder Kolham linksaf wilde slaan, in botsing met een vrachtauto. 4 Gistermiddag is de tweejarige Richard van der Aa voor zijn wo ning in Enschede tegen een pas serende personenauto gelopen. Het kind werd zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht, waar het kort na aankomst te overleden. 4 Bij een autobotsing onder IJzendijke in Zeeuwseh-Vlaan deren. is de 21-jarige L. C. W. uit Brugge op slag gedood. H|j zat in "een auto, die op de voorrangsweg Bresken»—'Temeuzen van opzij werd aangereden door een andere auto. Beide bestuurders lie pen een zware hersenschudding op. De auto's werden totaal vernield. 4 Op de rijksweg Leeuwarden Harlingen is gisteravond een auto uit Franeber, door nog onbe kende oorzaak, van de weg geraakt. De auto boorde zich over een afstamt van 25 meter door het geboomte j langs de weg. sloeg enkele malen over I de kop en kw am daarna in de Sclliilgstervaart terecht- De bestuur- j der. die alleen in de auto zat, kwam om het leven. I Velen onder onze klan ten zullen zich nog wel de bijzondere-Sint Nicolaas-aanbieding van vorig jaar herinneren van rundiederen acte-tassen met 10 jaar garantie. IJzersterke dubbele tassen met twee ruime vakken, twee grote voorzakken en brede riem, zó solide, dat de fabrikant elke tas 10 jaar garandeert. Ondanks de gestegen (eerprij zen, koopt U nu met deze Sint weer van zulke garantie- tassen. Actetassen, die normaal voor 14.75 verkocht worden, koopt U nu voor nog géért tien gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze dub bele actetassen met 10 jaar garantie, op het leder voor 9P rperwijl de aandeelhouders van da 3 KLM en dat, zijn we in zekere Zin allemaal deze week nog geen reden tot juichen hadden over de gang van zaken, konden aandeelhou ders Koninklijke Olie wél opgewekt kijken. De Koninklijke Shell Groep heeft een profijtelijk derde kwartaal gehad met een netto-winst van 57.7 miljoen pond sterling. 7.6 miljoen pond meer dan in iiet derde kwartaal van het vorige jaar. De tevredenheid zal te groter ge weest zijn. omdat de eerste zes maan den van dit jaar voor Koninklijks niet zó uitbundig geweest waren. Het eerste kwartaal leverde in verge lijking tot 1962 een winststijging van 4.7 percent, maar in het tweede was de stijging van de omzet (27 miljoen pond) maar net groot genoeg om de stijging van de kosten (25 miljoen) op te vangen. Dank zij het gunstige derde kwartaal ligt de winst over de eerste negen maanden van dit jaar nu toch at weer 6.2 percent hoger dan die over dezelfde periode van 1962. Bij de olie-industrie gaat het altijd om onvoorstelbaar grote bedragen. Van de totale ontvangsten gaat ge middeld een kleine dertig percent naar de fiscus in allerlei landen voor omzetbelasting, accijnzen enz. Deze belasting niet meegerekend bedroe gen de totale inkomsten in de periode ianuari-september vaa dit jaar 1741 'miljoen pond sterling, of als u dat duidelijker is 18.454.600.000 gulden. Deze* ontvangsten (inclusief ont vangen rente eii dividend) waren 123 miljoen pond hoger dan die van de eerste drie kwartalen van het vorige jaar, die op hun beurt 105 miljoen, hoger waren geweest dan die van januari-september 1961. De kosten stegen in diezelfde perioden met resp. 118 en 90 miljoen. Opmerkelijk is, dat in het derde kwartaal de verkopen in geid sterker zijn gestegen (10,2 percent) dan de verkopen naar hoeveelheid (7,2 per cent). Dat wijst op (voor de maat schappij) gunstiger prijzen. Het voor de Shell verheugende aspect van de jongste winststijging is. dat ze niet alleen in de Verenigde Staten -werd geboekt, welke (beschermde) markt het meeste winst geeft. In het eerste halfjaar was het nog zo, dat de winststijging geheel te danken was aan de uitkomsten van de Amerikaanse dochter Shell Oil. De winsten, elders daalden zelfs. In het derde kwartaal leverde Shell Oil 'maar' 2,35 miljoen van de totale winststijging van 7,6 miljoen pond. Andere 'oliemaatschappijen, die meer op de Amerikaanse markt ge oriënteerd zijn dan Koninklijke, heb ben daardoor dit jaar grotere winst stijgingen geboekt dan het Neder lands-Engelse concern. En dat is voor een bedrijf dat niet alleen op de ver- koopmarkten moet concurreren, maar ook (bij het aantrekken van nieuw kapitaaï) op de kapitaalmarkt, van veel belang. De belegger vergelijkt winstcijfers en dividendverwachtin- g«n, Intussen gaat de ontwikkeling snel verder. Deze week is bekend ge worden, dat onderhandelingen - gaan de zijn over een deelneming van de Koninklijke Shell in een vafi de grootste chemische 5 'conccrSfe in Europa, het Italiaanse Montecatini. Beide concerns werken a! in twee ■projecten samen, nl. in een Italiaanse maatschappij die o.a. insektenbestrii- dingsmiddelen en andere chemische stoffen ten dienste van de landbouw produceert, en in een gemeenschap pelijk chemisch bedrijf in Pernis, dat in februari is geopend. Tot nu toe heeft Montecatini steeds aarzelend jgestaaa tegenover samenwerking met ■Koninklijke, maar volgens de Finan cial Times gaan de zaken bij Monte catini de laatste tijden wat moei lijker. zodat men daar nu meer be langstelling voor samenwerking zou kunnen verwachten. In ieder geval kan samenwerking van deze twee grootmachten aanzienlijke nieuwe 'perspectieven openen. Over de toekomst van de olie- industrie heeft deze week de presi dent van British Petroleum, M. R, Bridgeman. in een rede in Chicago belangwekkende dingers gezegd. Hij zei te verwachten, dat de vraag naar alle soorten energie tezamen in de komende 10 A 15 jaar met ongeveer 31 percent per jaar zal toenemen. Daarna zou de toeneming wellicht geleidelijk kleiner worden en tegen het eind van de eeuw twee percent per jaar bedragen. De afzet van olie en aardgas zou inmiddels sterk stij gen: van 21.5 miljoen barrels per dag in 1962 tot 32 miljoen in 1970 (43 per cent meer) en tot 46 miljoen barrels in 1980 (ruim het dubbele van de huidige afzet). Over de vraag of de wereldolie reserves we! groot genoeg zijn. is men optimistisch. Tien jaar gêieden werd de aangetoonde olievoorraad ge raamd op 15000 miljoen ton. een voorraad voldoende voor 26 jaar. op basis van het toenmalige verbruiks- peil. Sindsdien is al 8000 miljoen ton van deze voorraad verbruikt, maar ais gevolg van nieuwe ontdekkingen zijn de aangetoonde voorraden thans meer dan 40.000 ton, of we) voldoende voor 40 jaar het huidige verbruik. En dat terwijl nog niet meer dan onge veer 5 percent van het in aanmer- Sinfc komende aardoppervlak wer kelijk goed geëxploreerd is. De oliemaatschappijen zijn druk doende verder te zoeken, ook al om dat zij minder afhankelijk willen zijn van (politiek vaak onstabiele) tradi tionele vindplaatsen. Merkwaardiger wijs scheppen zij daarmee voor zich zelf echter weer andere problemen: want reeds nu is de potentiële pro- 'duktie van olie, gegeven de bestaande ipijplijnen en havenoutiüage in de 'wereld buiten de Verenigde Staten en de landen achter het IJzeren Gor dijn, al ten minste 1.8 miljoen bar rel per dag groter dan de huidige vraag. Volgens de heer - Bridgeman legt deze potentiële overproduce een enorme druk op het Prijspeil van olie. Hij acht het niet uitgesloten, dat het genoemde cijfer in de komende 12 a. 18 maanden nog aanzienlijk groter zal worden. Belangwekkende beschouwing. Toch geven de financiële uitkomsten van de oliemaatschappijen ons nog niet de indruk, dat we 'te maken hebben met bedrijven, die zwaar gebukt gaan onder een «I te sterk omlaag gedrukt OriisDeil. Advertentie IM.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 3