Metaal-c.a.o. openbreken bij prijsstijgingen' alarmerende zen in Prij landbouw stijgen Speculaties Nieuwe prijsstijgingen Kennedy SINTERKLAAS KARTOENTJE Over salarissen ambtenaren nog geen akkoord Man overleden na val van twaalf meter Automobilist verdronken Penningmeester van Heerenveen nu uitgeleverd eet VRIJE, volk WOENSDAG 27 NOVEMBER 1963 PAGINA 3 (Vervolg van voorpagina) Be drie solidaire metaalarbeidersbonden hebben geen twijfel gelaten over hun waakzaam heid voor het prijspeil. Zij zullen er niet voor terugschrikken de openbreek-clausule (het reeds jaren bestaande artikel 35, lid 4) te hanteren bij alarmerende prijsstijgingen in het komen- de jaar. de JWe^ie!!rs daarvan °P zo'n ogenblik de noodzaak niet inzien, dan moet de Sticht ng TOn de Arbeid beslissen of het loon overleg tussen werkgevers en werknemers tussen tijds heropend dient te worden. (Vervolg van voorpagina) 5 nieuwe slepers Niet ontevreden A. Kloos: overheid moet ingrijpen Extra beloning Vijf gemeentegroepeu 4Jé, Echtpaar gedood op onbeveiligde VRAAGT UITSLUITEND lederwaren levenslange garantie Beatrix kwam in Dusseldorp terecht Vrij willigerskorps voor Columbia Voortvluchtige accountant meldt zicli P!ET£R5BURfcN (H IT5UM Van vandaag af publiceren wij elke dag tot en met 3 december een van de meer dan duizend inzendin gen voor onze Sinterklaas Kartoentje-wedstrjjd. Vol gende week dinsdag ten slotte zult u in deze krant lezen aan wis de drie bovfdprijzen en de tien troost prijzen zijn toegekend. De tekening van vandaag is van Jan van Vondel, Vogelstraat 15a, Rotterdam- Kralingen, f\n; \J 1, =2* Meisjes bekeurd: te jong om te dansen Over het minimumloon is nieis naders verteld, Afgewacht wordt nat de Stichting van de Arbeid hier over na de bijeenkomst van morgen, donderdag, kan meedelen. Wel is het bekend, dat het in de metaalindustrie bereikte akkoord over het minimumloon door de vakbonden redelijk wordt geacht DEN HAAG (ANP) De invloed op het eonsumentenprijspeil van de maatregelen, die voor de landbouw zijn genomen of in de naaste toe komst zullen worden genomen, is op dit moment niet nauwkeurig ie bepalen. Een aantal omstandigheden maakt echter een verhoging van het agrarisch prijspeil in de naaste toe komst onontkoombaar. De minister van Landbouw en Vis serij, mr. E, W. Biesheuvel, geeft dit als zijn mening te kennen in z«n memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting 1964 van zijn departement. Voor sui ker dient naar zijn oordeel een pro- duktie-stimulerend prijsbeleid te worden gevoerd om tot een belang rijke uitbreiding van de met suiker bieten beteelde oppervlakte in ons land te komen. De omstandigheden, cie volgens de minister tot verho ging van het agrarisch prijspeil moe ten leiden, zijn: A. Het proces van prijsaanpassing bmnen het kader van het gemeen schappelijk landbouwbeleid in de EEG, dat voor Nederland vrijwel steeds een geleidelijke verhoging der prijzen zal inhouden. B. De verplichtingen die Nederland in EEG-verband heeft aangegaan of nog zal aangaan met betrekking tot het verminderen van bestaande sub sidieregelingen (subsidie op brood en andere verwerkte produkten wellicht ook de subsidies in de zuivelsector). C. De recente ontwikkeling van het internationale prijspeil voor tarwe en suiker, D. De" noodzaak om verbetering te brengen, in de economische positie van de landbouw. Intussen heeft de regering-De Quav niets gedaan tegen de speculatie in grond en hulzen en tegen de uitke ring van hoge tantiemes Het ziet er naar uit, dat ook de huidige regering weer niets zal doen. Maar ir. Vos gal te verstaan, dat de regering dadelijk bereid moest zijn iets aan de prijs verhogingen te doen. Zij moet ook zorgen, dat wjj voort durend en snel op de hoogte worden gesteld van het verloop der kosten van levensonderhoud. Ir. Vos wilde ook individuele ver ticale prijsbinding (het voorschrijven van vaste prijzen voor één produ cent aan de kleinhandel) onverbin dend verklaard zien. Ten aanzien van de plannen van munster Bogaers stond ir. Vos heel sceptisch. Hij sprak van een trom melvuur van maatregelen, die nodig zijn om het grote woningbouwplan te doen slagen. Ontspanningen op de arbeidsmarkt is op korte termijn niet te verwachten. Op de bouw markt evenmin. Huurverhoging leidt tot speculatie. Huurverhoging zonder laoncoaxpensatie is uitgesloten. De CH-heer Geuze wilde het sprookje van minister Bogaers wel eens in reële cijfers zien. Ir. Vos sneed In zijn rede nog tal van andere kwesties aan. Hij sprak onder meer over de onbevredigende kabinetsformatie, over het aardgas 'de socialisticshe beweging wii vol gende concessies op gunstiger voor waarden voor regering en consument afgeven), de ontwikkelingslanden en de moeilijkheden in de EEG. Over de kabinetsformatie spraken ook de CH-a f gevaardigden mr. Fai- lema en de AR-heer Algra. Zif von den beiden dat de banden tussen 't kabinet en de regeringspartijen te nauw zjjn. Mr. Pollema zei. dat de Tweede Kamer zich tot dienaar van «e regering heeft gemaakt en de heer Algra achtte zich alleen moreel ge bonden. Aan enige afspraak zijn wij met gebonden.' De heer Algra heeft na een vaak amusante maar te uitvoerige con férence over de kabinetsformatie een Paar pittige vragen gesteld. Hij wilde weten, of de loonsverhoging die mi nister Bogars voor de bouwvakarbei ders heeft aangekondigd en de ver hoging van de AOW-uitkering door het hele kabinet worden gedekt. Aan een one-man-shaw had hij Seen behoefte. Mr. Van Rie! vond de gelegenheid nog eens te zeggen, dat aan de prio riteiten in het akkoord van Wasse naar in alle opzichten en. strikt de hand moet worden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse slepers- en ber- gtngsreücrij Goedkoop heeft een nuljoenenorder geplaatst ter moder nisering van haar vloot. Vijf nieuwe motorsïepers zijn besteld bij de Arnhemse Scheepsbouw Maatschap' PU. De eerste wordt in september wan het volgend jaar afgeleverd en de laatste voor december 1965. Het worden vijf zusterschepen waarvan model zojuist met succes in Wa- eemngen is beproefd. 'We hebben er geen Llngadjatti met aan- en uitkleedpartijen van gemaakt' zei ANMB-voorzitter ir Baart. Buiten het westen van het land vooral zal ook voor vele handarbei ders ta de metaalindustrie, bijvoor beeld in Friesland, de invoering van het minimumloon een werkelijke verbetering betekenen. De overeenstemming over de nieu we c.a.o. is zo tijdig bereikt, dat de noodzakelijke goedkeuringen kunnen samenvallen met de begm-datum 1 januari 1964. "Waar op 11 september de eis van acht percent loonsverho ging en twee dagen vakantieverlen ging werd gesteld, zijn de bonden niet ontevreden over het resultaat. Zo was gisteren ook de sfeer in de drie gelijktijdig vergaderende bonds raden, waar overigens meer over prijzen dan over lonen werd ge praat De totale loonkostenstij ging in de metaalsector gaat de 11 percent ruim te boven, nog afgezien van de ondernemingsgewijze diffe rentiatie en de extra beloning voor zwaar werk. Het* percentage van 9 is mede tot stand gekomen in ver band met de verbetering van de be drijfspensioenfondsen. die werkne mers en werkgevers elk een haif percent gaat kosten. De vakra&d zal de Stichting van de Arbeid machtiging vragen om be paalde ondernemingen maximaal vier pereent boven de c-ao. te laten uitgaan. Weliswaar is die vier per cent ruimte In de eerste plaats be doeld voor het witten van zwart loon, maar zij zal dan ook gebruikt moeten kunnen worden om de ver schillen tussen wit- en zwart beloon de werknemers weg te werken. Liever dan extra beloningsmoge lijkheden voor werk onder bezwaren de omstandigheden te scheppen, hadden de bonden het hele classifi catiesysteem op de helling willen zetten. Dat is niet gelukt, maar wel (Van onze soc.-econ. redactie) 'Hier is duidelijk sprake van een vooruitlopen op de loonsverhoging. Het is dringend nodig, dat de over heid haar lakse houding iaat varen en een aantal duidelijke voorbeelden stelt door het uitvaardigen van prijs- stops.' Zo luidde hetcommentaar van de heer A. Kloos, tweede voorzitter van het KW, op de stortvloed van prijs verhogingen die consumenten uit het hele land dagelijks melden bjj het CCO. 'Wij zullen in het overlegorgaan van de vakcentrales deze hele zaak aan de orde stellen,* zei hij. 'En wij zullen ons beraden of onder deze om standigheden geen sprake is van uit holling van het akkoord in de Stich ting van de Arbeid.' 'In de besprekin gen tussen de minister en het be drijfsleven is duidelijk gesteld: Geen vooruitlopende prijsverhogingen tot 1 januari.' 'Er doemt thans een ernstig gevaar op voor een loon- en priiwpiraal. De vakbeweging kan maar één middel stellen tegenover deze prijsverhogin gen, en dat is: Nieuwe looneisen. Maar zij is er wel van overtuigd, dat men in deze situatie slechts doelma tig kan werken indien er aanvullende maatregelen van de overheid komen.' ingebracht als onderhandelingspunt voor de volgend jaar te roeren c.a.o.- besprekingen. Daarin "komen ook een minder in gewikkelde betaling van ploegenpre- nues overwerkbepahngen. investe- rmgsloon, verdere verkorting van de werktijd, speciale jeugdbepalingen en buitenlandse arbeidskrachten aan de orde, evenals een beginnende om schakeling van weekloon op maand salaris met de daaruit voortvloeien de gevolgen voor de opzegtermijn en verdere rechtspositie. De extra beloningsmogelijkheid voor werk onder verzwarende om standigheden kan gelden hitte, stof, lawaai etc., en is voor gieterijen ac tueler dan voor bijvoorbeeld Instru mentmakerijen. Ook de mate van ge oefendheid en deskundigheid zal in het nieuwe systeem een rol spelen. Dat ook dit een van de wapenen is in de strijd tegen de koppelbazen hoeft geen betoog. Het in augustus ingevoerde koppelbazen-artikel is in de nieuwe c.a.o. onverminderd ge handhaafd, in afwachting van een wettelijke regeling (voor het lenen en uitlenen van arbeidskrachten) waarvan ook de SER-meerderheïd voorstander is. De zes gemeentesroepen zijn terug gebracht tot vijf, wat betekent dat in elke groep behalve groep A (de grote steden) het uurloon met één cent is verhoogd. De Twentse steden Hengelo, Enschede en Almelo zijn telfs twee groepen opgeschoven. De vakantieverlenging met twee dagen zal volgend jaar de werkge vers niet veel pijn doen: er is be dacht dat 1964 een schrikkeldag (ex tra werkdag) telt, en een tweede kerstdag op zaterdag, die dus toet met van het aantai werkdagen af valt. (Van onze soc.-econ. redactie» Het Rijksoverleg ever de ambtena rensalarissen, dat gisteren Is voortge zet, heeft nog niet tot overeenstem ming geleid. Er is op het ministerie van Binnenlandse Zaken de hele dag, tot 's avonds halfs zes, vergaderd. 's Morgens gebeurde dit in aanwe zigheid van minister Toxopeus van Binnenlandse Zaken en minister Veldkamp van Sociale Zaken, 's Mid dags zetten de personeelsdelegatie f?)e ambtenarenorganisaties) en de rijksdelegatie zonder ministers het overleg voort. Zoals bekend, kwam er op 18 no vember overeenstemming over een loonsverhoging van 10 percent en over een minimuminkomen van 100 per week of ƒ440 per maand. De standpunten waren echter nog niet tot elkaar gekomen over de voorstel len met betrekking tot de verdien- stebeloning, de uitkeringsregeling en de standplaatsaftrek. In verband met parlementaire werkzaamheden kan minister Toxo peus vandaag het overleg niet bij wonen, maar in zijn aanwezigheid gaat het donderdagmiddag en -avond verder. Men acht enige kans aanwe zig. dat het donderdagavond tot een akkoord komt In het nu aangebroken stadium van de onderhandelingen geven beide partijen de voorkeur aan de rol van de kip. die onder het broeden niet gestoord wenst te worden. V Wfe St AMSTERDAM (ANP). De 49-jarige klinker H. G. Langenhorst heeft maandag een val van 12 meter ge maakt van het dak van zijn woning in Amsterdam, toen hij een televisie antenne wilde nazien. De politie veronderstelt dat hij een sprong heeft gewaagd naar een ander dakgedeeite. dat hij echter niet be reikte. Hy kwam op de binnenplaats terecht. Enige uren nadat de man ernstig gewond naar het Wilhelminagasthuis was overgebracht, is hij aan zijn ver wondingen bezweken. In het Wilhelminagasthuis in Am sterdam is gisterochtend de 81-jarige C. Burggraaf overleden aan de ver wondingen, die hij maandag bij een val van een stenen trap in de Spaar bank voor de stad Amsterdam opliep. (Van een onzer verslaggevers) Het echtpaar A. Spin-Noorman uit de buurtschap Eesveen bij Steenwjjk is gisteravond op een onbewaakte overweg gegrepen door een goede rentrein en op slag gedood. De 33-jarige man en zijn 30-jarlge echtgenote reden met hun bromfiets de overweg tn Steenwijk op zonder de naderende goederentrein op te merken. Het echtpaar had drie kin deren: twee meisjes van twaalf jaar en een jongetje van drie maanden. t Door nog onbekende oorzaak is de j 7i-jarige arbeider M. Markgraaf uit Eindhoven gistermorgen bij riole ringswerkzaamheden aan de Flora- laan-west te Eindhoven onder een vrachtwagen gekomen. I De man moest met ernstige ver- wondingen worden opgenomen in het i St.-Josephziekenhuis, waar hij in de j loop van de morgen aan zijn ver wondingen bezweek. De zevenjarige Jurmias DoekeWa- kano uit Drogeham is dinsdagmor gen aan de grens van het dorp Har- kema Opeinde op de betonweg op zijn fiets overreden door een zand- auto en op slag gedood. Het jonge tje was op weg naar school. Hij was enig kind. De vijfjarige Jan Snippe uit Den Helder werd gistermorgen door een auto van de gemeentelijke reini gingsdienst aangereden toen liij op een zebrapad stond. Kort na de aan rijding overleed hij in het gemeente- liike ziekenhuis. Dinsdagavond is de 19-jarige brom fietser H. Schoven uit Loenen tegen stilstaande met paard bespar-nen wagen gereden en op slag gedood. De wagen was aan de achterzijde voldoende verlicht, zodat het vermoe den bestaat dat de jongeman het voertuig niet of te laat heef opge merkt. Het ongeluk gebeurde op de Klaarenbeekseweg te Loenen. AMSTERDAM <ANP) De 27- jarige Amsterdammer H. Hulst is vannacht omstreeks 12 uur verdron ken. toen hij met zijn auto uit een bocht van de provinciale weg Die- menWeesp vloog en in het water van de Gaasp terechtkwam. (Non onze sudaal-economische medewerker) Het Consumenten Contact Orgaan, Muzenstraat 25, in Den Haag, heeft de afgelopen dagen uit het hele land meldingen ontvangen van nieuwe prijsstijgingen. Hier volgt de lijst: AMSTERDAM SCHEVEXINGEN HEEMSKERK GRONINGEN ROTTERDAM SNEEK MIDDELBURG IKNSCM AMSTERDAM AMSTERDAM COF.MIOIT DEN BOSCH EINDHOVEN VOORHOUT JUTPHAAS DEN HAAG NIJMEGEN HILVERSUM AMSTERDAM DEN HA VG DIV, PLAATSEN DEN HAAG SCHIEDAM AMSTERDAM DIV. PLAATSEN SCHIEDAM DIV. PLAATSEN UTRECHT AMSTERDAM ROTTERDAM OLDENZAAL SCHEVENINGEN VOORST DIV. PLAATSEN .AMSTELVEEN AMSTELVEEN JUTFAAS AMSTERDAM gesneden bruinbrood zoutarm bruinbrood ontbijtkoek japonnen «tomen: Eerste stomerij Tweede stomerij wasserij dameskapper, wassen en watergolven meubelen damespolshorloges IlforüIUm klltwortelolle Nlvea brandspiritus van Breder Nourv pharm vitamine C. tabl. Ferla" conserveringsdruppels Odore.v Colgate tandpasta, famllletube Castello scheercrème staaf scheerzeep Palmolive DDD-balsem grote tube Zyniafluor tabletten Antlgrlppine Mt)nhardt'« cachets Norit tabletten Slnasprll klnderasplrior F.au de Cologne Boldon Nlvea utra olie Nlvea matcrème Odol 1/4 fles Aronal tandpasta Medinos tandpasta Life buoy toiletzeep kachelpijpen e.d. 1»(jv.: roetzakpUp (Inkoop) Frio diepvries: doperwten middelfijn sperziebonen f(jn. WO gram talnboontjes extra fijn, 40(1 gr. Borgt» garens Swan herenzakdoeken l-per«oons Cleopatraledlkant Reumanella laken» kindermaUlot maat 2 van 2.98 op 4,98 fhiver» custard pudding van 1,113 op l.tO Honig John Molr pudding van 0,36 op 0.38 nootmuskaat 30 gram van 1.13 op 1,'in witte peper 50 gram van O.T3 op 0,81 zwarte peper 50 gram Tan .0.72 op 0.80 tomatensap Betuwe 180 i'C van 0.42 op 0,48 Ned. bloemenhoning 250 gram van 1.20 op 1.3.7 Ned. heidehoning van 1,73 op J.80 De Gruvter He* azijn van 0,17 op 0.31 De Grujter rijst van 0,32 op 0.36 De Gruvter bloem van 0,28 op 0.32 >Ue van 0,90 op 0,91 Nass! groente van 0,33 op 0.00 keukenstroop van 0.39 op 0.63 appelstroop van 0.39 op 0.63 Paneermeel Verkade van 0.S3 op 0.38 (en gewichtsvermindering van 20 gram) Haust toast van 0.35 op 0.37 (en twee tot drie stukjes minder per pak) Stmon de Wit kattenbrood van 0.45 op 0.48 Crackfree stijfsel van 0.40 op 0.50 Mellta flltersakje* van 0,35 op 0,60 Lassie cornflakes van 0,79 op OAS t.voti* gazeuse van 0,35 op 0,40 Alm extra van o.33 op 0.35 A. Heifn ketjap van ".00 op 0.92 A. Heljfn zuurkool van 0.19 np 0.7» JSC Hérmans limonadesiroop ran 0.89 np 0,93 Tan 0.00 op 0,64 maal 2 ct. verhoogd van 0,32 op 0,59 van 1.93 op 2,73 Tan 1,93 op 2,30 70 op 75 ct. pet kilo van 3.50 op 4,— 23 duurder Tan 35,— op 65.— Tan 1,73 op 135 Tan 0,73 op 0.85 van 0.83 op 0,90 Tan 3.23 op 3.83 van 0,86 op 1,25 van 1.13 op 1.25 van 1,10 op 1,15 van 1.0,5 op 1.40 van 0.63 op 0,74 van 2,30 op 2,55 van 1.72 op 1.85 van 1.60 op 1.80 van 0,43 Op 0.60 van 0,65 op 1.10 van 0,83 op 0.90 \an 1,70 OP 1,93 van 1,30 OP 1.65 van 1,50 Op 2.23 van 1.55 op 1,75 van 0.44 op 0.45 van 0,53 op 0,60 un 0.70 op 0.75 10— 22% duurder van 4,30 op 5.23 van 1,— op 1,02 0..90 280 gram voor 0.96 van 1,33 op t.30 van 2,10 Op 2,13 van 0,23 op 0,30 van 2.95 op 3.23 van 55,— op 3.9,50 van 10.25 op 10.90 Ene Ans koedoe, een niet meer zo jonge, doch zeer v-.Mie a.Uuoue in Art14 te Amsterdam heejt onlangs het leven geschonken aan een dochtertje, maar de feestvreugde is nog aanzienlijk vergroot door de bevalling van Eveline Koedoe, dochter van Ans. die hier met fiere blik in de lens kijkt. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) Prinses Beatrix is vanmorgen ten gevolge van de mist bi) haar terug keer uit Washington in Dusseldorp terechtgekomen in plaats van fn Am sterdam. Hofauto's moesten inder haast naar Duitsland gestuurd wor den om de Prinses te halen. De dichte mist op Schiphol maakte het landen van meer vliegtuigen on mogelijk. DEN HAAG (ANP) Columbia, Libanon en Ivoorkust zijn de vol gende ianden waar jongeren vrijwil ligerskorpsen heen zullen gaan. Voor Columbia begint binnenkort de selectie van vrijwilligers. De ploeg wordt als volgt samengesteld: vier sociale werkers of werksters met er varing ln groepswerk, vijf verpleeg sters. twee onderwijzers, drie huis- houdleraressen. drie middelbare technici en drie tropische landbouw deskundigen met als leider een so cioloog. In Libanon wil men nijver heidsonderwijs gaan geven ui een kamp toot Palestijnse vluchtelingen. In Ivoorkust wordt het project van landbouwkundige en medische aard, Advertentie IM. Betere kleding bij Nederland Kattenburg: sinds 1855 ARNHEM, (ANP) De 56-jarige accountant J. M. W. uit Arnhem, die ervan wordt verdacht de Arn hemse Slagerscentrale voor enkele duizenden guldens te hebben be- nadeeld, heeft zich gemeld. De man is zes weken spoorloos geweest. W. voerde voor de Centrale ge durende vele jaren het beheer over de bescheiden. Toen men hem van bestuurszijde enkele weken geleden vroeg de bescheiden te willen over leggen met het oog op het op maken van de balans gaf de accoun tant hieraan geen gehoor. Hij was er volgens hem nog niet klaar mee. Nadat men enige tüd later op nieuw had aangedrongen dat hij de stukken moest overleggen, verdween hij roet een gehuurde auto. (Van een onzer verslaggevers) De oud-penningmeester van de voetbalvereniging 'Heerenveen" E, K. is gisteren door de Duitse politie uitgeleverd en voor de officier van Justitie te Leeuwarden geleid. K. wordt ervan verdacht gelden ten na dele van zijn voetbalclub en van de N.V. Ruban te Oudeschoot te hebben verduisterd. K. vluchtte na de gepleegde ver duisteringen (totaal ƒ4000) naar Duitsland, waar hij in een winter sportcentrum werd gesignaleerd. De Duitse politie arresteerde op aanwij zingen van een kennis van K. de oud-pennmgmeester. Het Oostduitse persbureau ADN meldt, dat smds 1 november 810 Westduitsers de wens te kennen heb ben gegeven, dat zijn in Oost-Duits- land willen wonen. Enkele dagen ge leden berichtte ADN dat smds het beam van deze maand 17 Westduitse militairen asiel in Oost-Duitsland hadden gevraagd. "J^VMned# is dood. Als u dH leest is hij al begraven, tenci/l ik het schrijf, nog met. Een paar dagen lang hebben de televisie, de radio en <f* kranten ons hierover met nteuivs overstelpt. Wie zich er niet opzettelijk voer afsloot, werd dagelijks talloze malen herinnerd aan de dood van Kennedy. Het trommelvuur van nieuws dat op onze geesten wordt gericht toerkt verdovend. Honderden miljoenen men sen die irijdagavond hoorden, dat Kennedy vermoord was, waren zonder twijfel werkelijk geschokt. Om verschillende redenen. De president van. de Verenigde Staten was een roor dit ambt jonge man, die er bovendien nog veel jon ger uitzag dan hij was. Drie jaar geleden wisten wij nog mets van hem. maar in dte drte jaar ts hij behalve een machtig man ook een figuur van vlees en bloed geworden, een man met een gezin, met brede Amerikaanse lach en met het verdriet om een gestorven kindje. Voor telen van ons was hij één van de twee of ine mannen die het lot van it wereld in hun handen hebben. En wij hadden de indruk ge kregen, dat ons lot bij" hem betrekkelijk veilig was. In de ondoorzichtige strijd om d* macht had hij enkele keren be slissingen genomen, die juirt leken of bleken te 3tin. Wii waren geschokt, om de dood ran Kennedy, maar vooral om dat ons een stuk gevoel van veiligheid ontviel. 'Koe zal het nu verder gaan?' W11 waren ook verbaasd en geschrokken, omdat dit m Amerika kon gebeuren. Vroeger en tn verre landen was het leven ran staatshoofden on zeker. In Rusland werden tsa ren vermoord en in een land als Vietnam kon het ook ge beuren dat een kcmir.g gedood werd. Maar in onze wereld kon het niet gebeuren, meenden wn. Amerika is onze wereld. Het is vlakbij. Hoe het stad huis van Maastricht er uitziet, weten buiten Limburg maar weinig mensen, maar het bee'd van het Witte Huis kent vrii- wel iedereen. Weinig minuten nadat de schoten gevallen wa ren. ivisten wij het in on-.e huiskamers. Daarna kwamen de foto's en na enkele vren zagen miljoenen, wat er op he'- zelfde ogenblik in Washington gebeurde. Dat wij het konden zien door een voorwerp dat een paar honderd kilometer boren de aarde zweeft, verbaast ons al niet meer. De moord op Kennedy is tn onze onmiddellijke nabijheid geschied en gaat ons allen aan. Vier uur na zijn dood zijn er m Berhin tienduizenden mid den in de nacht bijeengekomen, veertien uur later waren er op de Amsterdamse Dam duizen den verzameld, voor een bui- i -nlands staatshoofd die eigen lijk niet 'buitenlands' m—r was. went wij horen bii dit buitenland. Wat de Nederlandse regering beslist, is vaak ven minder belang dan wat de regering in Washington beslist, of wat een andere keer de regering in Partij, Bonn. Lon den of Moskou beslist. Dat zijn wij ons allemaal min of meer vaag bewust ge worden, toen mij hoorden dat Kennedy vermoord was. Maar het trommelvuur ran de be richtgeving is alweer bijna ver stomd en over een paar dagen zullen er kranten verschijnen, nieuwsbulletins worden gelezen en journaals worden vertoond, waarin de naam Kennedy niet meer wordt genoemd. i:e fantasie, ons voorstel lingsvermogen. is beperkt. Gelukkig. Verleden week vn /- dag waren wij getroffen, nn niet meer. Als wij een hele week echt verdriet moesten hebben over de dood van Ken nedy, sou ons leven niet meer te dragen zijn. Tegelijk met Kennedy is een politieagent doodgeschoten. Zijn vrouw, zint verloofde, zijn moeder, hebb'rt niet veel aan Kennedy gedacht. Wat ging hun Kennedy aan? Hun eigen man, hun kind was doodgeschoten. Weet deed èt rest er verder toe? En op dezelfde dag dat Ken nedy overleed, zijn er in ons land meer dan 250 mensen ge storven en over de hele wereld 100 000 mensen. Op de dag daarvoor en de dag daarna ook, en vandaag weer. Om de dood van één mens. een fami lielid. een vriend, kunnen zc f leed voelen, om de dood tan 250 of 100.000 mensen met meer. Als voor onze deur iemand naakt zou liggen te sterven van de honger, zou iedereen van ons zonder aarzelen tien onlden geven en meer om hem te redden. Maar wie van ans aeeft vijfhonderd gulden per jaar om de tientallen miljoe nen op de wereld te redden dte buiten onze gezichtskring naakt liggen te sterven van de konger"> Wij kunnen ons van alle ellende geen voorstelling ma- k-n en wij willen het ooft niet Terecht niet. wellicht. Want terwijl er honderdduizend men- sen per dag sterven, worden er tweehonderdduizend gebo ren. Het geluk is misschien kortstondiger dan het leed, maar het is wijder gespreid Kennedy is dood. Waarschijn lijk heeft nog nooit de dood tan één man zoveten zo diep geraakt. Nog nooit is de aarde zo klein geweest Als zij nr<g kleiner wordt, zal het mis schien zóver komen, dat u-ij ons bij de dood tan één min niet meer hoeven af te vragen Hoe zal het nu terder gaan Maar dan mogen er ook geen miljoenen meer omkomen ran gebrek. H, VAN HULST fVan een onzer verslaggevers De Harilnger politie heeft invallen gedaan ln verscheidene dansgelegen heden en proces-verbaal opg#m»ab+ tegen tal van meisjes, die jonger waren dan 18 jaar en zich daarom niet in deze dancings mochten op houden. De politie heeft de ouders verzocht beier op te ietten hoe hun kinderen hui» vrije tijd doorbrengen.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1