„Bescherm alsnog visserij, oester- en mosselcultuur Busbedrijf krijgt 15 °/0 VERKEER EIST SLACHTOFFERS Mysterieuze aanslag op plein in Roermond I liegend p aftreden Larive niet de juiste oplossing Bewoonster redt tehuis van ramp MENEER DE REDACTEUR Arrestaties overval-Epe GOLDEN FICTION Brand bedreigt bejaarden Zeeuwse vissers tot regering: V.M.Z. volgt voorstellen dr. Veldkamp Al voor tweede keer gegijzeld Aanrander van meisje gepakt Max Tailleur vermaakte het vorstenhuis Sergeant vindt dood in douche KVP kiest drs. Schmelzer tot fractieleider In café gezien Aerdenhoutse villa alweer door inbrekers bezocht Vermist jongetje was verdronken BET VRIJE VOLK MAANDAG 9 DECEMBER 1963 (Vervolg van voorpagina) PAGINA 3 ■CONTANTEN N0DI3? PERSOONLIJKE LENING Voor rokers met een eigen stijl De 37 volrijpe en dus zachte tabakssoorten - nauw keurig gemengd - zorgen voor het natuurlijke aroma van Golden Fiction. De tabakken van deze sigaretten worden dus niet gesausd en bevatten geen toegevoegd aroma. Geen brokken Prinses Irene geslaagd voor tolkexamen PRIJSLIJSTEN WINSTDELING 1 WINSTDELING 2 GEEF KUNST EEN KANS DELFT Een passerende politieagent herken de de wagen, waarvan het kenteken aan de politie bekend was. Hij waar schuwde de recherche en toen het tweetal terugkwam, werd het omsin geld er, gearresteerd. Zaterdag zijn zij voor de officier van Justitie in Krefeid geleid. In af wachting van hun berechting zijn zij in de gevangenis te Krefeid opge sloten. Zij ontkenden dat zij in de nacht van 15 op 16 november hebben deel genomen aan de roofoverval in het kantoor van de Nederlandse Handel maatschappij te Epe, waarbii de beheerder G. J. Scheperkamp (37) en izijn vrouw werden bedreigd en vast gebonden. De rovers maakten zich met bijna 21.000 gulden uit de voeten, Het spoor leidde al spoedig naar George Adolph B„ die de avond te voren iu een café te Epe was gezien in gezelschap van twee Duitsers. In samenwerking met de Duitse po litie werd nagegaan, welke Duitsers de laatste tijd met B. waren opge trokken. Konrad W. en Hermann W. werden herkend aan de hand van foto's, die werden voorgelegd aan be zoekers van het café in Epe, waar het drietal aan de vooravond van de roofoverval was geweest. De twee Duitsers hebben wél be kend, dat zij die avond in Epe zijn geweest. Zij waren met de blauwe iVolkswagen van Konrad W. naar .Nederland gegaan; B. reed in een gebroken-witte Opel van 1962, met een Duits nummerbord. Bij Nijmegen kregen zij pech aan de Volkswagen. In de Opel van B. zijn zij toen ver der naar Epe gegaan. Die Opel zou later door cafébezoekers in Epe wor den gezien. Daags na de roofoverval hebben Konrad VV. en Hermann W. de Volks. wagen kenteken KK-PC-33 bij Nijmegen opgehaald en in Duitsland verkocht. Tegelijkertijd kochten zij voor 4350 mark de antracietkleurige uit Krefeid afkomstige Mercedes. Eerst tien dagen geleden kwam de Duitse politie daar achter en zij gaf een bevel tot opsporing van de Mer- eedes, waarmee Koi rad W. al eens naar zijn huis was gereden zonder dat de politie, die toen nog op een blauwe Volkswagen loerde, hem daar bad kunnen grijpen. (Van een onzer verslaggevers) De Zeeuwse vissers hebben een dringend beroep op de regering gedaan, alsnog te pogen de visserij en de oester- en mosselcultuur voor Zeeland te behouden. Op een protestvergadering in Middelburg gaven de vissers zaterdag uiting aan hun teleurstelling over de be handeling van hun probleem door de regering en aan hun veront rusting over het uitblijven van toegezegde maatregelen. De vissers willen dat de regering ernstige studie maakt van de moge lijkheid de Oosterschelde en de Gre- velingen bij afdamming geschikt te doen blijven voor visserij en de oes ter- en mosselcultuur. Ook vragen zii een nieuw onderzoek naar de mo gelijkheid van het kunstmatig kwe ken van oesters in Zeeland als blijkt dat de verzoeting van de zeearmen door de aanleg van de Deltadanunen onafwendbaar is. In een geladen stemming hebben de vissers in het City-theater te Middelburg hun eisen in de vorm van een adres aan de regering en een appèl aan het Nederlandse volk kracht bij gezet. Veel kritiek hadden de ongeveer driehonderd aanwezige vissers op de werkwijze van de Delta commissie die hun belangen moet behartigen. „Onwillekeurig gaan onze gedach ten naar de Zuiderzeesteunwet, die 25 jaar na de totstandkoming nog zeer omstreden was", riep de heer A. L. S. Lockefeer uit als voorzitter van Zevibel, de organisator van deze vergadering. „Wij slaken uan ook de zucht dat wij hier niet met een soortgelijk stuk geconfronteerd zul len worden. De gedachte „steunwet" willen wij verre uitbannen, omdat wij menen niet gesteund te moeten worden, maar volledig recht te hebben op een alleszins rechtvaardige vergoeding van de schade in de ruimste zin." Advertentie LM. De visser» keerden zich op deze bijeenkomst niet tegen het Delta plan, wel tegen het feit, dat volgens hen met het bestaan van de visserij in het Deltagebied is afgerekend. Zij vroegen zich opnienw af of knappe technici de Delta-werken niet zo hadden knnnen ontwerpen dat be- hond van de visserij in dit gebied verzekerd zou zijn geweest. Het verdwijnen van de visserij zal een gevoelige klap voor Zeeland be tekenen. De aanvoer van consump tie-mosselen vertegenwoordigde in. het seizoen '62/*63 een waarde van zeven miljoen gulden, die van de mosselen 3,5 miljoen, garnalen even eens 3,5 miljoen. UTRECHT (ANP) 'De Federatie van door Verzekerden en Medewer kers bestuurde Ziekenfondsen (VMZ) is bereid om in de richting te gaan van de volksverzekering tegen zware risico's, waarover minister Veld kamp advies heeft gevraagd aan de Sociaal-Economische Raad. Zij wenst echter- de verplichte en de vrijwillige ziekenfondsverzekering te handha ven; voor de laatste is een ruimere subsidie uit de algemene middelen noodzakelijk.' Aldus de voorzitter van de Fede ratie, de heer H. Speleers. toen hij zaterdagmiddag de algemene verga dering van de VMZ te Utrecht open de. Hij" betreurde het, dat de minis ter nauwelijks tegemoet komt aan de bezwaren, die de ziekenfondsen te gen zijn ontwerp-ziekenfondwet heb ben. Bovendien werden de bevoegd heden van de ziekenfondsraad aan merkelijk verminderd. Ook over de honorering van de medewerkers van ziekenfondsen was hij niet helemaal tevreden. Hij voor zag op dit punt een verbetering in de loop van 1964. (Van onze sociaal-econ. reeactief Het ontwerp van een nieuwe c.a.o. voor het autobussenbedrijf bevat een verhoging van alle basisionen met 15 percent, ingaande 1 januari in- plaats van 1 april omdat op die da tum het huidige contract afloopt. Daarnaast zijn de vakbonden en de werkgeversorganisatie K.VVTO overeengekomen dat de bestaande, toeslagen eveneens met 15 percent worden verhoogd. Een van de nieuwe elementen m de ontwerp-c.a.o. is de toeslag vnor zogenaamde gebroken diensten, van twee gulden per dag. Adverten' .e I.M (Van onze verslaggevers) De 28-jarige J. de Laat Bit Ho ge en Lage Zwaluwe is zaterdag avond in Breda in zijn anto ver dronken. Zijn verloofde, de 24- jarige mej. M. Theloosen, werd door de 23-jarige W. Netten uit Den Bosch gered. De anto slipte op de kruising Trambrug-Academiesingel-Bel crumweg en verdween in het ijs koude water van de Mark. De heer Netten, die het zag ge beuren, aarzelde geen moment en sprong de wagen na. HU zag kans het meisje uit de wagen te halen. Een poging om ook de bestuurder te red den moest hij opgeven. Diens stoffe lijk overschot kon pas na twee uur met behulp van de brandweer en de duikerschool worden geborgen. Het meisje is ter observatie in het St. Ignatiusziekenhuis opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) De mijningenieur Cornells Bloot, dlc thans in Bolivia als gijzelaar wordt vastgehoudenis daar een paar jaar geleden ook al eens gegijzeld. Dat vertelde ons een van zijn twee broers in Katwijk, waar ook hun moeder, mevr. de weduwe Bloot (60) woont. Die gijzeling was ook het ge volg van eeii vakbondskwestie. Maar toen waren het geen landelijke, maar plaatselijke moeilijkheden. Ook toen mocht Ir, Bloot zijn huis hij woon de bij de mijn in bet mijncentrum Catavi niet veriaten. De heer Bloot is een jaar of zes, zeven geleden voor het eerst naar Bo livia gegaan. Tien jaar geleden- hij was toen 28 studeerde hij in Delft af als mijningenieur, waarna hij een paar jaar bodemkundig onderzoek in Libera verrichtte. Nadat hij met An tieke Reus uit Arnhem was getrouwd, ging hij een paar keer naar Bolivia. Ook heeft hij nog een jaar bij de staatsmijnen te Heerlen gewerkt. Een half jaar geleden vertrok ir. Bloot voor de derde maal naar Boli via, een paar maanden later gevolgd door zijn vrouw "met hun drie kinde ren. (Van een onzer verslaggevers) Bij een inbraak in Aerdenhout zijn een groot bedrag aan sieraden en enkele duizenden guldens aan bui tenlandse valuta gestolen. De inbre kers hebben zich zaterdagmiddag tij dens de afwezigheid van de bewo ners toegang verschaft tot een villa aan de Zandvoorterweg die reeds meermalen door inbrekers is bezocht. Men kwam binnen door het ver- oreken van een raam aan de ach terzijde van de vilia. Een door de recherche van Bloe- mendaal ingesteld onderzoek, onder meer met behulp van een speurhond, neeft tot nu toe geen resultaat opge leverd. 9 Op rijksweg 42 bij Winscho ten is de heer R. P. van den Besrg hoofd van de school te Beerta, met zijn auto geslipt en in een 6loot ge fcartteld. Zijn echtgenote kon zich niet uit de wagen bevrijden en ver dronk. De heer Van den Barg werd met een shock in het ziekenhuis te Winschoten opgenomen. 9 De 37-jarige kantonnler van Rijkswaterstaat, J. van Kóoy uit Heerwaarden, is op de van Heemstraweg nabij het dorp Game ren aangereden door een auto die de v-oorrangsweg op reed en daarbij op slag gedood. Er was door mist weinig zicht. 9 Op de weg tussen Lippenhuizen en Jubbega is zaterdagavond de 20 jarige J. Betten uit Gorredijk met zijn auto geslipt en tegen een boom gevlogen. Een oom van de bestuur der, de 41-jarige R. Betten uit As sen, kwam daarbij om het leven. 9 Be 76-jarige mevrouw C. M. Mes- kers-Hoogervorst uit de v. d. Palm straat in Rotterdam ls zaterdag avond op slag gedood op de Beu- kelsdijk toen ze met haar man, ko mende uit een kerk, bij het overste ken door een auto tien meter werd meegesleurd. De heer Meskers (81) is zwaar gewond in een ziekenhuis op genomen. De politie van bet bureau Oostervantstraat (tel, 35888) zoekt getuigen van dit ongeluk, met name een man, die van een jonge vrouw of meisje een zwart lederen tas in ontvangst heeft genomen. 9 Op de Oostzeedijk in Rotterdam werd zaterdagavond de 58-jarige me vrouw C. M.. Fokkema-de Roodt uit de Infirmeriestraat door een auto ge grepen en eerst 25 meter meege sleurd en daarna vijf meter wegge slingerd. In het ziekenhuis Bergweg constateerde men de dood, 9 De 22-jarige A. van Oosterhout uit Roosendaal is zaterdagnacht vlak by zijn woonplaats met een auto tegen een boom gereden en om het leven gekomen. 9 De 78-jarige T. Klelren uit Ter- win s e 1 e n (L.) is zaterdagavond in zijn woonplaats door een bestelauto aangereden en zondag in het zieken huis" te Kerkrade overleden. Het on geval gebeurde toen de bejaarde man probeerde een bus te halen die op vertrekken stond. 9 Op de rijksweg Tilburg Breda is zondagavond een. VW combi, bestuurd door de 25-jarige J. van der Eerden uit Waalwijk tijdens een Inhaalmanoeuvre op de zeer gladde middenbaan geslipt en tegen een boom gereden. De bestuurder was vrijwel op slag dood. De ingehaalde personenauto reed op de combi in, maar de vier inzittenden, afkomstig uit Breda, kwamen er met de schrik af. 9 De 42-jarige automobilist J. Kijkhoek uit Slikkerveer (gemeente Ridderkerk) bleef zaterdagavond dood achter het stuur van zijn auto, toen hij over de rijksstraatweg in die gemeente reed. Hij was met enkele vrienden op weg naar huis. Plotseling begon de wagen te slingeren. De naast de be stuurder zittende passagier wist de voet van de bestuurder van de gas pedaal te Icrijgen en kon de auto laten uitrollen. 9 De 57-jarige rijksambtenaar G. P. A. Cosman uit Voorburg is zater dag in de Ursula-kliniek in Wasse naar overleden, aan de gevolgen van een verkeersongeval, dat hem don- (Van een onzer verslaggevers) Zondagavond omstreeks half zeven wandelde een vijftienjarig Dordts meisje over de Buitenwalevest in haar woonplaats. Plotseling werd zjj door een man van achter aangegre pen, op de grond geworpen en over weldigd. Het--meisje gilde, waarop verschil lende mensen te hulp schoten. De aanrander werd gevat en naar het hoofdbureau gebracht. Daar bleek het' de gehuwde. 36-jarige ..classifi ceerder J. J. Sch. te zijn. De man is ter beschikking van de justitie ge steld. Advertentie LM. Neem een m I uitsluitend voor vasta loontrekkende.-!. m Agent voor Rotterdam e.o. Cl, de Vriese!. 47a, tel. 0.10-50264 SOESTDIJK (ANP) Koningin Juliana en de prinsessen hebben za terdagavond een weidadigheidsvoor- stelling bijgewoond die werd gehou den ten bate van de Max Tailleur reuma-actie. De voorstelling was ge organiseerd door de voetbalvereni ging Koninklijk Paleis Soestdjjk (KPS). Deze vereniging pleegt eik jaar voor leden en donateurs een feest avond te organiseren waarvan de opbrengst, is bestemd voor een lief dadige instelling. Max Tailleur was zelf naar Soest- dijk gekomen om de voorstelling in te leiden. In een krap kwartiertje deed hij een paar grepen in zijn om vangrijke moppenbagage, en ver maakte zijn 'vorstelijk publiek' met sinterklaasmoppen met en zonder baard en een selectie uit zijn 'die- rengrappen'. De 400 kijkers en luis teraars reageerden uitbundig op de soms spitse, soms pikante grappen van de meester-moppeatapper, En passant liet deze zijn auditorium weten dat hij even uit Milaan was komen overwippen om in Soestdijk op te treden en om daarna weer snel over de grens, nu naar Madrid, te verdwijnen. Koningin en prinsessen kregen be halve Max Tailleur nog andere Ne derlandse sterren van de lichte muze te zien. Vorig jaar kon de voetbalclub van het paleis een bedrag van dertigdui zend gulden aan een liefdadig doel overmaken. Vast staat dat men er ook dit jaar, mede dank zij de be langstelling van het koninklijk huis, weer in zal slagen een flinke som bijeen te brengen. V EEN LAURENS PRODUKT WAGENINGEN (ANP) De zeven jarige Willem Westland uit Wage- ningen, die sinds vrijdagmiddag werd vermist, blijkt verdronken te zijn. De politie heeft zaterdagavond omstreeks acht .uur het lijkje uit de Stadsgracht opgehaald, na aan wij tingen van een vriendje, dat zich vrijdagmiddag na schooltijd met het tnaapje op het ijs van de gracht had jewaagd. Het vriendje was zo ont- !aan dat het pas zaterdagavond iets turfde te zeggen. Op grote schaal hadden politie en jurgers naar het jongetje gezocht. De rijkspolitie heeft zaterdagavond aan de Bergstrhe Maas het stoffelijk overschot van de heer C. G. Vrijer, in leven hoofdopzichter bij het Ministe rie van Marine gevonden. De heer V. kwam op 25 juni om het leven toen een polyester lan- dingsboot van de marine kapseisde. - Een twintigtal mensen heeft zondag verwondingen opgelopen toen in Gjoevik in het oosten van Noor wegen een houten trap voor ski springers onder het gewicht van de toeschouwers bezweek. (Van onze luchtvaartredacteur) De categorale organisaties van vliegend en hoger KLM-personeel zullen trachten tot een beter contact te komen met andere groepen van het personeel. In oprichting is een contactraad van deze catego rale organisaties. Op den duur hoopt men ook aan het gesprek in de ondernemingsraad deel te kunnen nemen. (Van een onzer verslaggevers) Vrijdagavond laat ls op het Mun- sterpiein in Roermond een aanslag gepleegd op de 40-jarige heer Th. Rondagh, employé bij de Provin ciaal Limburgse Electrieiteitsmaat- schappij. De heer Rondagh. die werkzaam is op de Maascentrale in Buggenum, werd in een slecht verlichte hoek van het plein bewusteloos en met een gapende hoofdwonde aangetroffen. In het ziekenhuis te Roermond con-, sta teerde men een schedelfractuur. Er werd terstond operatief ingegre pen. De toestand van het slachtoffer is kritiek. De heer Rondagh woonde vrijdag middag op de centrale in Buggenum een feestje bij dat daar het personeel van de PLEM werd aangeboden dooi de directie, ter gelegenheid van de onthulling van een energiemonument. Na afloop is hij met collega's naar Roermond gegaan en heelt hij voor zover de Roermondse politie kon na gaan nog een café bezocht. Enkele uren later vond een verloofd paartje, dat over het Munsterplein wandelde, de heer Rondagh bloedend in een goot. Zij hadden twee mannen in het halfduister bij elkaar zien staan en plotseling was een doffe klap geval len. Naderbij gesneld, vonden de jonge lui de heer Rondagh. De andere man was toen reeds uit het gezicht ver dwenen. Ofschoon de Roermondse po litie onmiddellijk na de ontdekking een onderzoek instelde, is zij er nog niet in geslaagd de dader aan te hou den. derdag in Den Haag was overkomen, den verwacht. Voor een hervatting van het over leg met de directie dat op 11 novem ber door de organisaties van vliegend personeel werd opgeschort, zullen de ze organisaties voorlopig niet de eer ste stap zetten. Zij menen dat het aftreden van de heer Larive niet de juiste oplossing van de directie-moei lijkheden is. Zij willen van de overge bleven directieleden eerst bewijzen zien dat ze de KLM er bovenop kun nen heipen. In een communiqué dat de catego rale organisaties zaterdag na een dag vergaderen uitgaven wordt nog eens herhaald wat de vliegersvereniging vrijdagavond reeds meedeelde: andere factoren en belangen prevaleerden boven het belang van de maatschap pij zelf en leidden tot het vertrek van de heer Larive. In de heer Larive ziet men in vlie gerskringen een man die zijn volle dige werkkracht in dienst heeft ge steld van de KLM bij de drie overgebleven directieleden zijn er twee die een deel van hun tijd moe ten besteden aan de vervulling van een groot aantal commissariaten. "De instelling van een contactraad van de categorale organisaties is een directe reactie op de naar de mening van de verenigingen ongelukkige af loop van het directie-conflict. Het zieh beperken tot de behartiging van categorale groepsbelangen is naar de mening van de verenigingen onder bepaalde omstandigheden een nadeel. Dit is met name voor de vereniging van KLM-vliegers een opvallende verandering in mentaliteit. Het vliegend personeel zal zijn taak, ook na het aftreden van de heer La rive. voor de volle honderd percent blijven vervullen. Slechts wanneer de overgebleven directie maatregelen zou nemen tegen de categorale organisa ties In verband met het optreden naar buiten van deze verenigingen in november, moeten moeilijkheden wor- (Van een onzer verslaggevers) 7>e 21-jarige dienstplichtige ser geant M. J. Taal uit Den Haag. cur sist aan de school Militaire Inlich tingendienst te Harderwijk, is vrij dagavond laat dood gevonden in een douchecel van de Oranje-Nassau- kazerne. Een onderzoek heeft uitge- we_.n dat hij aan een hartaanval is overleden. Men vond zijn stoffelijk overschot onder de nog sproeiende douche toen de wacht een ronde maakte en nog licht zag branden in de douchecel. In Tulear op Madagascar zyn 300 mersen ziek geworden na het eten van verse sardines. Enkelen zijn gestorven. De aard van de vergifti ging staat nog niet vast. (Van een onzer verslaggevers) De 185 bewoners van het r.-k. bejaardenhuis St. Elisa beth in Hulst zijn vrijdagnacht bejaarden en de zusters wakker en snel begon men de oudjes in veilig heid te brengen. Een 74-jarige inwoner redde het 1 leven van een 93-jarige stokdove omstreeks half twee wreed uit vrouw, die tot overmaat van ramp hun slaap gerukt door eenhaar (,eur ook n0* afgesloten bleek brand die het gehele midden gedeelte van het tehuis heeft vernield. De bewoners konden in vei ligheid worden gebracht. De schade beloopt enkele tonnen. Dat deze brand geen mensenlevens heeft geëist, is te danken aan (het optreden van de 83-jarige mevrouw M. Prienv-van Couteren. Zij werd wakker, naar ze verklaarde, omdat' ze zo'n dorst had. Tot haar schrik bemerkte ze dat haar kamer vol rook kond en dat ei- vlammen uit een :ast sloegen. Ze rende naar kamer uit en bons- ',e op de deuren van haar buren, ■in de kapel greep ze het! klokketouw ?n begon verwoed te luiden. In minder dan geen t(jd waren de te hebben. Hij sloeg een raam in en wist de vrouw in veiligheid te bren gen. Een zuster moest vijf maal via de daken achtergebleven bejaarden van een bovenverdieping redden. Buurt bewoners namen de ouujes in huis. De brandweren van Hulst en St. Jansteen konden niet verhinderen dat ongeveer 30 kamers volledig uit brandden. Advertentie I.M. 'Van onze parlementsredactie) Drs. Schmelzer, de vroegere staats secretaris voor PBO en Bezitsvorming, is gekozen tot fractieleider van de KVP. Hij volgt dr. De Kort op. die, naar deze zaterdag verklaarde, om persoonlijke redenen en 'ter overbrug ging van de in de partij bestaande opvattingen over de politieke leiding" is teruggetreden. Dr. De Kort stelt zich ook niet meer beschikbaar voor een functie in het bestuur van de fractie. Het terugtreden van dr. De Kort komt niet geheel als een verrassing. De wijze waarop hij tijdens de kabi netsformatie de PvdA buitenspel zette, heeft ook in de KVP kwaad bloed gezet. Zijn terugtreden werd dan ook al enige tijd verwacht. Een commissierapport over de werk wijze van de fractie heeft hij aange grepen om de fractie gelegenheid te geven een geheel nieuw bestuur te kiezen. Hrt is de bedoeling, dat dit bestuur min of meer naar het voor beeld van het fractiebureau van de PvdA zal functioneren. Drs. Schmelzer ls 42 jaar. Hij stu deerde in Tilburg economie en is zeven jaar staatssecretaris geweest. De jonge fractievoorzitter van de KVP is m 1956 staatssecretaris ge worden en als zodanig voornamelijk belast geweest met de netelige vraagstukken van de bezitsvorming en de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. In de zeven jaar dat hij zich met deze zaken heeft beziggehouden sedert het laatste kabinet-Drees. het interim kabinet-Beel en het kabinet De Quay heeft hij geen opzienba rende resultaten bereikt maar ook geen brokken gemaakt. Drs. tv. K. Norbert Sehmeltzer, die ais in de laatste fase van de kabi netsformatie werd genoemd ais op volger van dr. De Kort zou een ont dekking van zfjii voorganger, prof. Ronime zijn. Hij. is een bekende figuur in de Europese beweging. Volgens de Volkskrant is de heer Sehmeltzer een groot voorstander van een nauwer samengaan tussen de prot. chr. partijen met de KVP. Hij zou van mening zijn. dat een organisatorisch samengaan, de vor ming van een Nederlandse christen democratische unie dus in de toe- In de fractievergadering van de KVP is de heer Sehmeltzer gekozen met een meerderheid van tweederde van de stemmen. De andere stemmen waren verdeeld over verschillende kandidaten. Andere veelgenoemde kandidaten, mr. Aalberse en mr. Cals kwamen niet in aanmerking. De gezondheidstoestand van mr. Cals laat nog niet toe. dat hij de zware functie van fractievoorzitter op zich neemt en mr. Aalberse is partijvoorzitter. Het aftreden van dr. De Kort is allerminst een verrassing. Zijn toch al niet zeer grote gezag "is tijdens de Kabinetsformatie van deze zomer nog sterk afgenomen. Dat hij ais fractie voorzitter zou aftreden werd dan ook algemeen aangenomen, alleen door wie en wanneer hij vervangen zou worden, was een onderwerp van speculatie. Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856 AMSTERDAM (ANP) Prinses - rene is vanochtend aan de univers5- :eit van Amsterdam geslaagd voor het njksexamen tolk-vertaler Spaans Koningin Juliana was bij de bekend making van de uitslag, circa kwart voor twaalf, aanwezig. Het Consumenten-Contact Orgaan heeft nu verschillende malen lijstjes met prijsstijgin gen gepubliceerd. Maar daar stonden tn hoofdzaak levensmid. delen op plus alleen kappersta rieven. Ik vraag mij af, waarom; ook niet de trein- en bustarie ven, de luister- en kijkgelden, posttarieven en niet te vergeten de kranten en tijdschriften. Of durft het CCO de officiële in stanties niet aan? J. Th. RUYGROK, Schoolstraat ill. Krimpen a. d. Lek. De prijsstijgingen die het CCO gesignaleerd heelt en gemeld heeft bij het ministerie van Economische Zaken, zijn prijs stijgingen die niet officieel zijn aangekondigd en die in strijd lijken te zijn met de officiële spelregels van de prijspoltiek. Het CCO meldt deze ten einde ze nader te doen onderzoken. De prijsstijgingen die a noemtzijn ofwel officieel gemeld en ge controleerd, ofwel nog niet in gevoerd. Het heeft zin prijsver hogingen aan te 'melden die aan de aandacht dreigen te ontsnap penhet heeft geen. zin dat te doen met verhogingen, die be keken en onvermijdelijk zijn be vonden. (Red. HVV.) Koninklijke Shell heeft aan zijn aandeelhouders aandelen voor een waarde van 325 miljoen uitgekeerd. En wel over te rugwerkende kracht gesproken delende in de winst over het gehele jaar 1963. En dan te be denken hoe de arbeiders moeten vechten voor een loonsverhoging, waarbij van allerlei kanten ge roepen wordt over gevaar van inflatie. Over bovenstaande mil joenen zwijgen zij die zo roe pen echter. J. C. DE ROO Zwaanshals 312 Rotterdam Mijn vrouw klaagt de laatste maanden, dat zij niet meer kan uitkomen. Hoe ik ook rekende, liet tekort op onze lopende re kening bleef bestaan. Nu heb ik geen goudvoorraad om het te kort te dekken en das moet ik op mijn behoeftebevrediging be zuinigen. In de textielindustrie blijkt de produktiviteit veel meer te zijn gestegen dan oorspronkelijk was berekend. En wij maar star vast houden aan 2,7 percent. Een vrije dag meer zou de Neder landse economie in gevaar bren gen! Van de aardgasopbrengst gaat nu, prof. Vondeling heeft het be rekend. miljarden naar de aan deelhouders. Daarvan is een groot deel verloren voor de Ne derlandse economie. Wij houden de KLM in stand en financieren de F 28 van Fokker. Maar waar om moet nu de gemeenschap risico dragen voor bedrijven die met risico's werken, maar moe ten de bedrijven waar de winst bij voorbaat vaststaat, door par ticulieren worden geëxploiteerd? De winsten die daar worden gemaakt, moeten ten goede ko men aan de gehele gemeenschap. De sociale verzekeringspremie» kunnen dan tot een minimum worden verlaagd, waardoor da werknemers een hoger loon kun nen krijgen zonder prijsverho ging, Men moet doelmatig na tionaliseren en wel die bedrijven die van belang zijn voor de ge hele Nederlandse gemeenschap. A. J. LENTFERT R. van Chalonsstraat 7 Dordrecht Als de heer Voors zijn inge zonden stuk nog eens redelijk had overgelezen, alvorens het in de bus "te werpen, had hij er zeker van afgezien. Indien niet, dan hoon ik dat er niet veel mensen in ons land wonen die er zo over denken als de heer Voors. want dan zie ik de toe komst donker in. Indien prof. Drees had ge weten, dat er mensen zouden zijn, die zijn uitspraak 'de pro ducenten kunnen beter wat an ders gaan doen, ais er geen vraag meer is naar hun pro- dukt' op een dergelijke marüer zouden interpreteren, dan had de heer Drees zich misschien wel driemaal bedacht. De heer Voors vergeet, dat er ook mensen zyn die niet alleen prijs stellen op een gezond li chaam (sport), maar ook op een gezonde geest (cultuur.) Cultuur is het geestelijke prc- dukt van een samenleving, een samenleving waarvan ook de heer Voors deel uitmaakt. De kunst behoort ook tot de ze cultuur. Het is wel jammer en een onjuiste situatie dat in onze 'welvaaratsstaat' zo wei nig mensen financieel in staat zijn in aanraking te komen met deze kunst, d.w.z. theater-, con cert- en museumbezoek etc., maar daarvoor moet u de oor zaak niet zoeken by de kunste naars. U noemt hen "individueel,' maar deze individualiteit is aan mensen zoals u mede te danken. Gelukkig zijn er in ons land mensen die de noodzaak van subsidie ter bevordering van de sportaccommodatie (ook uw voetbalvelden!), zowel als subsidie voor kunstenaars in zien. Leest u eens een goed boek over kunstgeschiedenis. Dat is de raad van iemand die graag een goede voetbalwedstrijd zjet, maar ook kan genieten van een goed kunstwerk. H. v. d. TEMPEL, Worp Tjaardastraat 19, Sneek. Minister Bogaers* bouwplan is geprezen. De bouwvakkers die het moeten realiseren, worden sn Delft met de nek aangekeken. Als onderdeel van 's ministers bouwplannen behoort bescher ming van de bouwarbeider. Hij 5-1 t0„ch niet graag horen dat bouwvakkers weigeren te werken aan f la "bouw H. JANSEN, Konijnenwaï sl Tïel. Zeventien mensen zijn zonde rt Vtnt Ti het 15t'en gekomen doof- TnrtH?» 3Z,' ,bu Manisa in West- e,?n kleine autobus door een trein werd gegrepen.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1