Luchtverontreiniging zit Z.-Hollandse Staten hoog Moties aanvaard house of enqland house of enqland Meer aanwijzingen in roofoverval te Epe Middenstand wil soepel prijsbeleid Stand SIEBEL mmmm mm ss mm sans familie zou dit op franse coupe geïnspireerde kostuum kunnen hetenHet staat n.l. volstrekt alleen in z'n chic. z'n grandeur en z'n superioriteit Aannemersbond: Bouwvakkers pre te v. Problemen rond Maasvlakte: advies gereed Mlileré %m ■verdwijnen Bouwers willen meer subsidie Bakkers hebben nieuwe c.a.o Soldij 1 jan. met kwartje omhoog Politie kon niet optreden tegen „Pleinfiguren" B fi door Gerda Brautigam CLAUDIA HET VRIJE VOLK DONDERDAG 12 DECEMBER 1963 Streekplannen Geklede grijze en blauwe kamgaren flannels van first class merinos. In uni of kleine werk- hopsacks en and-picks van179.50 tot 299.50 eP 09 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Vandaag heeft de socialistische fractie in de Zuidhollandse Staten een aparte uitspraak gevraagd over 't klemmende vraagstuk van de luchtverontreiniging. Zij deed dit volgens mr. H. B. Engelsman (p.v.d.a.), omdat dit probleem zo acuut is, dat er een apart accent in het geheel van de besprekingen over het rapport „Tussentijdse planologische verkenning van Zuid-Holland" gelegd móet worden De aangekondigde motie zal te verwarmen en tochtige Ridderzaal worden gevolgd door een tweede, waarin de socialistische fractie de hoofdpunten uit dit rapport, dat de provincie een duidelijke plaats geeft In het krachtenveld op na tionaal en internationaal terrein, kort en krachtig vastlegt. Mr. Engelsman somde aan het einde van de vergadering gistermid dag gehouden in een nauwelijks Er is thans een Intern advies ge reedgekomen over de problemen rond de Maasvlakte. GS wachten hoewel ze niets van de inhoud weten met spanning af. Aldus gisteren mevrouw Jle Ruijter-De Zeeuw, toen ze een be gin maakte met de beantwoording van de vragen over de planologische verkenning van Zuid-Holland. Ze legde de Staten uit, dat de re gering (beter de minister) voor het technisch probleem van de indijking van de Maasvlakte en de (geruchtmakende) puzzel, hoe de de marcatielijn tussen industrie- en re creatiegebied moet lopen, het advies heeft gevraagd van een speciale com missie, onder auspiciën van het Na tionale Plan. De provincie is er maar zijdelings bij betrokken, maar wel is juist dezer dagen dit advies gereedgekomen, zo zei dt vrouwelijke socialistische gede puteerde. (Van een onzer verslaggevers) 'Tegen de aanwezigheid zonder meer van bepaalde dubieuze figuren op en in de omgeving van het Leidse- piein kan uiteraard niet worden op getreden, zodra deze de openbare orde of veiligheid zouden aantasten of dat dreigen te doen.' Aldus antwoorden B. en W. van Amsterdam op vragen van het raads lid H. van Veen. Zijn vragen laadden betrekking op persberichten, dei melding maakten van gewelddaden op het Leidseplein. Hec college zegt verder: De politie heeft de daarvoor in aanmerking komende houders van cafés verzocht haar onmiddellijk in te lichten over zich in, hun bedrijven voordoende wanordelijkheden en daarbij volledige politiële steun toegezegd. De situatie rond het Leidseplein 7,al de bijzondere aandacht van de politie blijven behouden, aldus het college. die hoofdpunten op: Het Zuidhollandse middengebied dient zo veel mogelijk open te blijven, zodat de provinciale ex pansie buiten het gewest gezocht moet worden. Bij de steden moeten, gezien de achterstand, grote recreatiegebie den tot stand worden gebracht. Er dienen voorzieningen in het massavervoer per rail te worden getroffen. Er is een snelle beslissing over de ontwikkeling van het Waterweg gebied (dubbele monding en plan- Maasvlakte) noodzakelijk. Wie in de Staten gisteren ook het woord voerden, er bestond een com munis opinio over het middengebied van Zuid-Holland. Dr. Winsemius (p.v.d.a.) had op de gevaren gewezen, die o.a. de aanleg van twee rijks wegen door dit gebied kunnen in houden. Mr. J. Wilkens (v.v.d.) wilde in het Zuidhollandse hart niet veel weten van een verbod voor kassenbouw. Dr. Eijsink (k.v.p.) twijfelde ernstig aan de visie van GS. dat de ontwik keling van het middengebied toch nog in goede banen zou zijn te lei den, en de heer Van der Bruggen <a.r.) noemde het gewoon een pro bleem. Vrijwel alle fracties voerden het woord (alleen de PSP zweeg in alle talen en was des middags ook af wezig» over de luchtverontreiniging, waarbij dr. ir. W. Verhoeven (p.v.d.a.) het in bepaalde delen zo ernstig noemde, dat zi. het mo ment niet veraf is, dat industrieën zelfs door geldelijke beloningen niet meer in staat zullen blijken arbeidskrachten aan te trekken (Pemis en Hoogvliet). Dr. Verhoeven herinnerde de Sta ten eraan, hoe zijn fractiegenoot Emmens jarenlang een roepende in de staten woestijn is geweest, toen deze op de problemen van hygiëne van water, bodem en lucht wees. „Sindsdien hebben we drie forse waarschuwingen gehad: de smog van december 1962. de drinkwater catastrofe in Rotterdam en de brand van Delta Chemie in Vlaardingen." GS onderschatten, zo zei hy ver der, de problemen inzake de drink watervoorziening. Er wordt steeds gesproken over de hoeveelheden, nimmer over de kwaliteit, Wü heb ben een net van buizen nodig, die werkelijk goed water van veraf aan voeren. Van veraf: dat is het buiten land, want alleen daar is zuiver wa ter te vinden. „Realiseren GS zich, dat, er ook een ruimtenood bestaat voor het aanleggen van spaarbekkens?" Later zei mr. dr. N. Geelkerken (a.r.) dat de Amerikanen resultaten hebben geboekt met het bereiden van drinkwater uit afvalwater. De kosten zouden omstreeks 1970 gelijk liggen aan de winningskosten van thans daarna lager. „Ik heb de indruk," al dus voorzitter mr. Klaasesz, „dat vele huisvrouwen thans reeds een kopje thee van afvalwater zetten Advertentie IM. Sprekende over de streekplannen drong mr. Wilkens (v.v.d.) er op aan, dat ze slechts globale aanduidingen zouden geven. Dr. Eijsink (k.v.p.) vroeg daarentegen de plannen oude Rijnmond en midden-Zuid-Holland, die nog moeten verschijnen, te com bineren en mr. Engelsman stelde met klem, dat de ontwerpen voor het middengebied beslist niet later dan 1966 van de ontwerptafei mogen ko men. Op het stuk van het verkeer werd oun. geïnformeerd naar de NS-lijn Schiphol-Den Haag, drongen de Sta ten aan op een forse aanpak van de wegenbouw in de provincie („er zijn miljarden mee gemoeid", aldus de heer Wilkens) en uiteraard kwamen er vele vragen over de nieuwe mon ding voor de Waterweg en over de Maasvlakte. (Van een onzer verslaggevers) De luchtverontreiniging is een bij zonder bedenkelijke zaak, die Gede puteerde Staten ernstig verontrust. Wjj zullen moeten gaan overwegen, of we verdere uitbreiding van de woongebieden, onmiddellijk rondom en nabij de Waterweg nog wei mogen goedvinden, zolang niet voldoende maatregelen genomen zijn tegen luchtverontreiniging. Aldus vanmorgen een bezorgde ge deputeerde mevrouw De RuijterDe Zeeuw (p.v.d.a.), toen het college van GS in de Zuidhollandse Staten aan het antwoord toe was. Op grond van de verzamelde gege vens TNO zet het signaal op rood is wel duidelijk dat met spoed een wet noodzakelijk is ter bestrijding. De provincie heeft zelf geen midde len ter beschikking, zodat wij alleen Advertentie I.M. MMMHOnpii bu de regering op de allergrootste spoed kunnen aandringen. Mevrouw De Ruijter zei overigens, dat er bijzonder moeilijk vat te krij gen is op de luchtverontreiniging. Er is niet aan te geven, welke fabrieken niet toelaatbaar zijn. Het zijn de combinaties van fabrieken, zoals in het Waterweggebied, die gevaar op leveren. Sprekend over de recreatie, zei me vrouw De Ruijter, dat deze dringend uit de piannensfeer moet komen. Het grootste probleem is de financiering. Er is uitgerekend, dat in het westen een miljard nodig is voor recreatie. Bepaal ik me tot Zuid-Holland, dan zullen er in de eerste twintig jaar grote plannen van elk duizend hec tare uitgevoerd moeten worden. Voor kleinere objecten is dan nog 1600 ha extra nodig. Dat is 300 miljoen sa men, die alleen met hulp van het rijk op tafel kunnen komen. Het centrale probleem In de pla nologische verkenning Is Inderdaad het middengebied, zo zei mevrouw De Ruijter vervolgens. Ze was het eens met de uitspraak, dat „geen roof bouw op deze groene weide" van Zuid-Holland mag worden gepleegd. Het einde van deze Staten-ver- gadering kwam met de indiening van twee moties: de eerste, waar in op grond van de steeds ernsti ger luchtverontreiniging van GS werd gevraagd aandrang uit te oefenen op het rijk voor een spoe dige bestrijdingswet. Zij werd on dertekend door alle grote en mid delgrote fracties en met alleen de SGP als tegenstemmer aanvaard. Na deze motie-Verhoeven kwam er eer, motie-Engelsman, die in dit ge val niet door de AR mede onderte kend werd, maar wel haar instem ming verwierf. Ook hier was de SGP tegen. In dit uitvoerige stuk werden GS uitgenodigd met omliggende provin cies en het rijk alles te doen om het groene Zuidhollandse hart open te houden, bij het rijk om krachtige steun te vragen voor de aanleg van recreatiegebieden bij grote steden, van het rijk financiële steun te vra gen voor massavervoer per rail en van het rijk een spoedige beslissing over de Waterwegmonding te vragen. mmm PUBUKATIE VAN AK.U, ARNHEM "nu o» ••>Y7 Zie het Erekalon wasvoorschrift (Van onze De loonstjjgin, redactie) bouwsector t de gele- rknemers. staan in geen ven. verde prestaties van De bouwnijverheid verkeert In een mentale crisis door gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel en gemis aan de wil een betere inspanning te leveren. De ondernemers met lopende con tracten zijn daardoor in een onhoud bare positie gekomen. Deze bittere kritiek op de bouwar beiders staat in een resolutie die gis teren terwfjl de onderhandelingen over de bouw c.a.o. in volle gang zijn is aangenomen op de algemene vergadering van de Nederlandse Aan nemers en Patroonsbond te Scheve- ningen. De bond bepleit sanerende maatre gelen opdat in de toekomst grotere jrestatie en produktiviteit in de jouw gewaarborgd worden. De vakbonden zouden, volgens de resolutie, moeten garanderen dat er voor het basisloon de nodige presta ties worden geleverd. Ook dient er een plafond te worden gesteld aan oververdlensten, aldus de NAPB. De bond wenst, zo mogelijk per Januari, een c.a.o. die naleefbaar en hanteerbaar is zowel voor onderne mers als werknemers, met sancties op overtredingen. Als er op 1 januari nog geen nieu we c.a.o. is kunnen de basisuurlonen volgens de NAPB-resolutie, wel met vijr procent stijgen, maar het werke lijke loonniveau moet dan hetzelfde blijven. Met andere woorden de NAPB wenst dan slechts een papieren loons verhoging. (Van een onzer verslaggevers) De aanwijzingen tegen de twee Duitsers Konrad W. (33) en Her mann W. (22) stapelden zich op. Vrijdag zijn ze in Aken gearresteerd, verdacht van de roofoverval in de nacht van 15 op 16 november in het kantoor van de Nederlandse Handels Mij te Epe. De beheerder van dit kantoor, de heer G. J. Scheperkamp en zijn vrouw zijn gisteren in Duitsland ge confronteerd met de twee ontkennen de verdachten. Men had dit tweetal opgesteld temidden van zes Duitse politiefunctionarissen in burger. De heer en mevrouw Scheperkamp kon den hen niet uit deze acht mensen als de daders van de roofoverval her kennen. Dat was ook moeilijk, omdat de daders tijdens de overval nylonkou sen over hun gezichten hadden ge trokken. Ook caféhouder Schepop en zijn vrouw, alsmede hun buren de heer en mevrouw Krijgsman, die aan de vooravond va nde roofoverval in het café van de heer Schepop te Ernst (gem. Epe) vertoefden, zijn mee naar Duitsland geweest. Zij hebben Kon rad W. en Hermann W. wel her kend als het gezelschap waarmee de derde nog voortvluchtige verdachte George Adolph die avond in het café is geweest. Wachtmeester Klok uit Groenle heeft met zijn speurhond de sortëer- proef toegepast. Hij liet de hond rui ken aan de zwarte nyionkous, die na d« overval bij het bankkantoor was gevonden, waarop de Speurhond direct toeliep op de gearresteerde Duitsers, die te midden van de andere mannen stonden. Behalve deze zwarte nylonkous was er ook nog een bruine bij het bank kantoor gevonden, alsmede twee ver regende sokken, die de daders over hun schoenen hadden aangetrokken. Wachtmeester Klok zal ook hier voor sorteerproeven toepassen. Op een spijl boven aan de trap In het pand van de Nederlandse Handel- Maatschappij is een vingerafdruk ge vonden van de derde verdachte B. van wie de politie vermoedt, dat,hij, naar België of Duitsland is uitge weken. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse wethouder van Onderwijs, dr. P. J. Koets, heeft gisteravond tij dens de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad medegedeeld, dat de curatoren van de Amsterdamse universiteit thans zover zijn met de voorbereidingen dat een tandartsen opleiding aan deze universiteit met het nieuwe universitaire jaar kan be ginnen. Dr. Koets achtte dit van groot belang, omdat de opleidings mogelijkheden op dit gebied in Ne derland te klein zijn. (Van onze soc.-econ. redactie) De Nederlandse Bond van Bouw ondernemers wil dat de gesubsidieer de bouw wordt uitgebreid en dat de subsidie zal worden verhoogd. De woningwetbouw moet zich be perken tot de woningvoorziening van de sociaal zwakken, zei voorzitter D. J. Beuker gisteren op het congres van de organisatie te Scheveningen. Naar zijn mening is subsidiebouw in vele gevallen goedkoper dan wo ningwetbouw. alleen zijn op het ogenblik de subsidies te laag. Die moeten worden opgetrokken, naar het oordeel van de Bond van Bouw ondernemers, omdat er anders niet voldoende goedkope woningen ge bouwd zullen worden. Hij kondigde voorts aan. dat met kracht zal worden gestreefd naar kwaliteitsgaranties voor goedkope woningen. De bond zal richtlijnen geven voor de technische omschrij ving van woningen en algemene voor waarden opstellen voor de verkoop van woningen. (Van onze soc.-econ. redactie) De Stichting van de Arbeid heeft de c.a.o. voor het bakkersbedrijf (21.000 werknemers) goedgekeurd. Het contract gaat in 1 november jl. met een verhoging van de functie- lonen met 5 percent. Op 1 januari volgt dan een verhoging met nog eens 5 percent. In de functielonen is 1 pet. AOW-compensatie verwerkt. De vakanties zijn met drie dagen verlengd tot 15 dagen. De ploegen dienst van 44 uur is voor werken onder ongunstige omstandigheden teruggebracht tot 43 of 42 uur. De ploegentoeslag is tenminste 12,5 pet. van het functieloon en de nachttoe slag is van 56 op 60 cent per uur ge bracht. Het minimumloon is wel aan vaard, maar nog niet uitgewerkt. UTRECHT (ANP) Het prijsbeleid van de regering heeft de instemming van de Nederlandse Rooms-Katho lieke Middenstandsbond, als maar de nodige soepelheid wordt betracht. Dit heeft de voorzitter van de bond. de heer J. B. A. Burkmans, verklaard op het congres van deze bond. HU wenste met name, dat het voor overleg over de prijzen van brood, melk en brandstoffen zou worden af geschaft en dat aan het bedrijfsleven zelf meer verantwoordelU'kheid zou worden gegeven. De voorzitter van de katholieke middenstandsbond riep de onderne mers op beheersing te tonen bij prijs verhogingen. De prijsverhogingen die er thans zijn, hebben naar zijn me ning niets te maken met het loon- akkoord, maar zijn te wijten aan stij gingen van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt en aan gestegen vrachtkosten. (Van onze parlementsredactie) Minister de Jong heeft gisteren ln de Tweede Kamer medegedeeld dat de soldij van de dienstplichtigen met ingang van 1 januari met een kwartje per dag zal worden verhoogd. Van alle kanten was daar op aan gedrongen in verband met de prijs stijgingen. Een soldaat gaat nu 1.50 verdie nen, een soldaat X ƒ1.60 en een kor poraal ƒ1.75. Verbaasd ben ik alieen maar over het feit dat het verhaal van de Delftse timmerman zoveel mensen verbaasd heeft. Wisten we dan nog niet, dat *vij een stan denvolk van de ergste soort zijn? We komen er alleen zelden eerlijk voor uit. Vandaar waarschijnlijk di- algemen- verbazing; h< be stuur van die club van flateige naren heeft gewoon hardop gezr-d, dat die timmerman ze te min was. Maar zo hoort het helemaal niet. i Hiermee hebben ze de ongeschre ven, keurige, hypocriete code over treden, die voor zulke gevallen li» Nederland bestaat. Ze hadden de gebruikelijke weg moeten volgen. Dan had er geen haan naar ge kraaid. Zodra die timmerman op het tapijt kwam, had men moeteiri zorgen voor nog een paar, uiter aard academisch gevormde, kan didaten voor die flat. Dan had men makkelijk een stuk of twintig enorme objectieve argumenten kunnen vinden, waarom de tim merman moest afvallen. Mocht dan de timmerman toch nog op het idee zijn gekomen dat hjj misschien niet goed genoeg was, dan had men met de hand op het hart moeten beweren, dat zulk een gedachte nimmer in iemands brein zou opkomen. De gekozen gegadigde was nu eenmaal eerder ingeschreven, had meer (minder) kinderen, een groene, rode of blauwe urgentieverklaring.Zo hoort dat in Nederland. Want geloof niet, dat we in dit lieve land van ons, waar we op passende momenten het democra tisch stelsel plechtig vieren avondtoilet met kleine orde tekenen van standsverschil niets moeten weten. Integendeel, we vinden het de gewoonste zaak van de wereld. Al naar uw stand gaal u in het middaguur schaften, koffiedrhricn of lunchen. -M naar uw stand be- zoekt u de dokter 's morgens tus sen acht en negen of 's middags tussen één en twee. Al naar uw stand verdwijnt u op gezette tijden achter een deur met het opschrift Mannen (of Vrouwen), dan wel Heren (of Dames). Als u een baan heeft waarvoor u moet reizen, hangt het van uw stand af of de auto, die uw baas betaalt, twee dan wel acht cilin ders bezit, of dat uw treinabon nement geldig is voor de tweede dan wel de eerste klasse. Het hangt voorts van nw stand af of u loon verdient, salaris of honorarium en of v dit per week, per maand of per kwartaal wordt uitbetaald. Uw stand bepaalt of uw vrouw mevrouw is, juffrouw of tante Marie. Dit is verouderd, dacht u? Niet. als uw vrouw er een centje bij verdient met uit werken gaan. Dan is haar kans op juffrouw Dinges aanzienlijk groter dan op mevrouw Dinges. En a's ze boven de' vijf tig is, kan het heel wel tante Marie worden. Of tante Jans. Niet tant .Hiep of tante Jannv, echter Dat hoort niet bü haar stand. Het is allemaal nogal gek en het gekste is, dat we het nemen alsof het zo hoort. Ais u goed oplet, zult u merken dat er zelfs ver schil is tussen een mijnheer en een heer. Personen van het man nelijk geslacht worden vaak door hun seksegenoten begroet met zo'n kwaei-nonchalant: 'Dag heer'. Zul ke mannen zijn net niet hoog ge noeg in stand voor een normaal: 'Dag mijnheer'. Het kan zijn dat het aJleen een Amsterdams verschijnsel is, maar ik geloof het niet. De stand zit diep in ons veran kerd. Of kent u soms geen men sen, die hun kinderen maar niet naar een middelbare school sturen ai hebben ze de hersens of lid laten worden van een tennis club al gaat naar die sport hun hart nit omdat *zo iets nou eenmaal niks is voor ons soort mensen.' Soms verdoezelen we het een beetje, vanwege opgemelde code. Dan spreken we niet van stand maar van milieu. Ouders brijgen de goede raad hun Pietje maar niet naar die school of die club te sturen: hij zon er milieu-moei lijkheden hebben. Wat heel wel kan betekenen: hij zou er wegge pest worden, omdat, hjj niet van voldoende stand is. Ach, wat wilt u de Neder landse overheid gaat immers voor. Een timmerman die veertig jaar lang voor één baas gewerkt heeft, krjjgt een bronzen medaille: een professor die zijn stiel een bepaal de tijd heeft uitgeoefend krijgt een Leeuw of ten minste een Oranje Nassau. En wat vraagt u als de kinde ren met een nieuw vriendje ko men aanzetten, zeker als uw opgroeiende dochter een vriend thuis brengt? U vraagt: 'Wat doet zijn vader?' Want stand, beste mensen, is een hardnek kig stukje Nederlandse folklore. Advertentie LM. J UW EL IE R - HOR LO G E R Edelsmeedkunst op z'n best, Claudia is het topmodel uit de beroemde serie Constant verlovingsringen. Bekijk deze volmaakte trouwring aan uw vingeren oordeel zelf.Dat kan bij Siebel. Alle maten en breedten zijn voorradig en op graveren kunt U wachten. Stadhuisplein 24-26, Cooisingel 50 Nieuwe Binnenweg 227, Rotterdam ovei(SCH. DORPSSTRAAT 1P.TFI lm r.Dam

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1