Er moeten nu eindelijk eens maatregelen worden genomen Verkoud heid tSPRO' wolsman ziet wel iets in de sigaar azihladin roningen Stuk ijzer in gelaat WILLEM II fantastca 26» V 1 Mag politie huis binnendringen? Acht etages >adhotel op and voor tse boulevard De za muizeval KLM-VLIEGERS VERBOLGEN OVER UITSPRAAK RAAD v.d. LUCHTVAART IN DE 'BIJNA-BOTSING' louter lichte geurigheid NIET ROKEN OP SCHOOL Boete voor man die ballonnen liet ontploffen Mishandeling im Daamen: RU Groningen 350 jaar: elf eredoctoraten Beiden fout Wie betaalt? 'Ogen dicht' Onvoldoende contact Twee collega's door GerdüBrcmtfgarrt Herman Willemse gehuwd SET/VRIJE VOLK''DONDERDAG ID DECEMBER 1963 PAGINA 3 ^uiwwwttttHHmnwmHflfKSHiiuHHitmj^HinttimiHtnmiminnMiwnnimBttininttunmimiMHtiiiiwBraMiiCTHHinnnfflOTTOiMnirowmmtnunfnfmnfmfimnrumjinriiHnmnnmmnntRiimimimtmmtmimjnmmiramifflimmnmnnmimrm™ Advertentie I.M. Voorkom Rillerig? .Onprettig? Vlug: (Van een onzer verslaggevers) De Vereniging van KLM-vliegers is bijzonder verbolgen op de Kaad voor de luchtvaart. Oorzaak: de gisteren gedane uit spraak van de raad over de 'bijna-botsing' op 25 juli van dit jaar tussen een. Boeing van de Pan American Airways en een eenmotorige Beaver van de Koninklijke Luchtmacht boven Winterswijk. □ie Boeiing maakte namelijk een, enorme zwieper omdat de gezagvoer-' der de op het toestel aanstormende: Beaver probeerde en wist te ontwijken. De gevolgen waren ern stig. Passagiers werden uit hun stoe len. geslingerd en enkele zijn levens lang invalide geworden. Onder deze haat-mentali teit zucht Nederland al sedert 1945, toen de zogenaamde bevrijding kwam, die voor vele vaderlanders geen be vrijding bleek te zijn, maar het begin van veel ellende. Dit om hun consequente houding tijdens de Tweede Wereldoorlogom hun volks en dietse denken, of omdat zij hun tijd ver vooruit waren en Europees dachten? Feestdagen... Scven-Up hoort erbij.- Als fris drank, als mixdrank, als fééstdrank. Mix eens met Sevcn-Up: Oude of jonge jenever, bessen- of citroenjenevcr, cognac of vermouth... ver rukkelijk! Probeert u Seven-Up ook eens aan tafel. VERRUKKELIJK (Van een onzer verslaggevers) Het gloednieuwe Badhotel te Zandvoort (120 kamers en 30 luxe serviceflats) heeft een symbolisch voorschot genomen op de verbeterde betrekkingen met Indonesië. De exploitant, de voormalige koffie-importeur J. J. Pas uit Amsterdam, heeft een in rood en wit uitgevoerd Indonesisch hoekje laten inrichten. SERVICEFLATS Advertentie I.M. De uitspraak van de raad komt er op neer, dat men. beide vliegers fou ten verwijt, maar geen redenen ziet hen disciplinair te straffen. De Amerikaanse gezagvoerder werd verweten dat hij onvoldoende 'uitkijk heeft gehouden' eis de militaire vlie ger dat liij In strijd met het lucht- (Van onze soc.-econ, redactie) Het boudoirachtige balzaaltje Tan het Amsterdamse Lido heeft oerss dagmiddag het optreden beleefd van de heer It. Zwolsman met een van zijn nieuwste aanwinsten, de Verenigde Hollandse Sigarenfabrie ken, De heer Zwoismao, zelf de voornaamste aandeelhouder, had de vergadering bijeengeroepen om de structuur van de onderneming te wijzigen. De veranderingen bleken nietgering. i)e Verenigde Hollandse Sigarenfa brieken zal voortaan Verenigde Han- rielsondernemingScheveningenheten. De vennootschap bljjffc sigaren ma- ka, maar is bovendien moedermaat schappij geworden voor vijf ande re Zwoisman-ondeirneiningen met zeer uiteenlopende activiteiten. Dat z(jn de N.V. Oost-Hage, een. handel in tropische produkten, de' N. V. Van der Rijn, een groothan del in sanitair, ie N.V. Van der Berg en Werner, detailhandel in ra dio- en televisie-toestellen de N.V. Spieker enElferiuk, een zand-, grint en overslagbedrijf en tot slot de n.v. die nog geen naam heeft en groothandel in aardolieprodukten gaat bedrijven en tevens service- stations zal stichten. Voorts trad de huidige raad van beheer ter zijde, om plaats te maken voor een nieuw college dat raad van bestuur zal heten. De heer P. van Kleef wordt daarvan voorzitter. Ook kwam er een nieuwe raad van com missarissen met als voorzitter de heer Zwolsman. (Van een onzer verslaggevers) Bit fraais citeert het Eerste-Kamer- lld dr. F. L. Polak van de PvdA uit ren artikel over amnestie in het "slachtmaand'- (november) - nummer van Europafront. Hij legt het voor aan de ministers van Algemene Zaken, Buitenlandse Zaken en Justitie en vraagt, of er te gen deze neo-nazistische uitgave geen stappen moeten worden gedaan. Nog een citaat uit het blad, taal fouten incluis: 'Tegen amnestie wor den bedenkingen weergegeven als: "Die arme joden hebben zoveel mee gemaakt", en meer dergelijke smoes jes. Vele verzetskerels en ander gespuis Is erop tegen. Toch kunnen we in veel verzetsfilros zien de vunzige prak tijken van de ondergedoken illegalen, morden deze altijd voorgesteld als"su- Pervaderlaoders" en de NBS'ers en Duitsers als schurken en misdadigers.' Bet streven van Europafront, zegt dr. Polak, is: 'Heel Europa dient te worden ingezet voor de hereniging van de gescheiden Duitse gouwen. Set blad schrijft ook over 'heel-Ne- derlands denken, en verstaat daaron der: van de zuidelijke Nederlanden, Noord-Nederland en Zuid-Afrika, in clusief apartheidspolitiek. Hoofclredac. teur is de heer Tijmon Balk MZn, Eyssoniusstraat 15, Groningen. i 'Van een onzer verslaggevers)' I 3D het snijden van ijzer met een pachinale schaar sprong woensdag morgen omstreeks kwart voor twaalf fïi de N.V, Ijzerwerf op de Keulse- fc&de te Utrecht een stuk ijzer weg. Het kwam terecht tegen de onderkaak pan de 31-jarige sjouwer W. A. L. (■■hi Eldercn u:c Utrecht, die met hel Iwrk bezig was. Met een kankfrre- 'tuur moest hij in liet St.-/" Ziekenhuis worden opgenom»" De heer Zwolsman zag goede winst kansen voor de nieuwe onderneming. De sigarenproduktïe wordt verder geautomatiseerd en verdubbeld in de fabriek te Hapert. De fabriek in Den Bosch komt leeg te staan en de heer Zwolsman constateerde tot zjjn tevredenheid dat dit pand uit stekend is gelegen voor talloze acti viteiten. Tot verrassing van de heer Zwols man 'hebt u in iedere onderne ming aandelen?' voerde de heer v. d. Werff sr. het woord namens de eigenaars van de aandelen die nog niet het eigendom, zijn van de heer Zwolsman, Hjj had overstem niets dan lof voor de ontwikkeling, Alleen de zaal vond hij niet bijzon der geschikt om te vergaderen. Dat gaf de heer Zwolsman grif toe. Hij heeft echter een begrijpelijk zwak voor het Lido, dat ook al een aanwinst van zijn EMS is. En hij verklaarde dat alleende rijksgoed- juring een betere vergaaeraccom- odatie nog In. de weg staat. verkeersreglement t!r- koers niet naar rechts maar naar links heeft verlegd. De uitspraak, zeggen de KLM-vlie gers, heeft niet alleen principiële be tekenis maar ook praktische. Van de ze- uitspraak kan afhangen welke par tij (Nederland of de maatschappij! waarbij de Param zich heeft verze-' kerd) de zeer hoge claims moet beta len die door een aantal passagiers ,van de Boeing zijn ingediend. Nu de raad geen der betrokkenen disciplinair gestraft heeft, zal waar schijnlijk in civiele processen nader moetan worden vastgesteld wie zal moeten betalen. De verwijten van de raad, dat de gezgavoerdet van de Boeing niet vol doende heeft uitgekeken kart dan wel eens veel gewicht in de schaal leggen. Er is al eerder felle kritiek op de tbehandellng van deze zaak uitgeoe fend. Me: spreekt bij de KLM-vliegers over 'de-beste-stuurhri-aan-de-wal' en het maandblad De Bok van de er eniging maakt met afschuw melding 'van een uitspraak van een lid van de raad die vond dat de Boeiing hele maal niet had hoeven uit ie wijken omdat de Beaver zeker tien meter on der de linkervleugel van de Boeiing zou zijn doorgevlogen. ■Doe in zo'n geval je ogen maar dicht* vertrouwde dit lid van de raad de Panam-gezagvocrder toe. Waar het in feite de KLM-vliegers in dit geval om gaat is dat er bij het vliegen 'op zicht zoals hier geschied de en niet op de instrumenten, zo als bij slecht weer), tussen de mili taire verkeersleider en diens civiele collega op Schiphol. Eeide of Zestien hoven geen voldoende contact was. De militaire verkeersleider wist. dat de Bearer schuin de luchtweg 'Blue One' kruiste waarin de Boeing vloog. Hij stelde Schiphol daarvan niét op de hoogte. 'Deze situatie dient veranderd te worden. Als men dan niet tot de in- rrijpende maatregel kan overgaan al het op zicht vliegende verkeer uit de Advertentie 1M. .dan wiüen wij het beste proeven: corridors te veroanneti (men kan er gemakkelijk onder door vliegen) dan kan men toch eisen da! op zicht vlie gende vliegers alléén in de luchtwe gen mogen als ze contact houden met 5e verkeerscentra.' aldus de vereni ging van KLM-vliegers. DEN" HAAG. (ANP) Aile onderwij zers in Nederland dienen het roken te staken, althans onder schooltijd. Dit is de strekking van een motie, die aan de orde komt in de van 2 tot 4 januari in Krasnapolsky te Amster- dam te houden jaarvergadering van de Nederlandse Onderwijzers Vereni ging. De NOV zegt overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid van een actie, zoals deze it voorgesteld door het' bureau Kankervoorlichting te Am sterdam om door voorbeeld en voor lichting de ontwikkeling van de rook gewoonten bij de jeugd tegen te gaan.: Er wordt een klemmend beroep ge*! daan op de leden en alle onderwijzers! !n Nederland het roker, althans tij-; dens de schooluren te staken. HAARLEM (ANP) Een 22-ja- ï'lge bijrijder uit Haarlem, die op nationale bevrijdingsdag op "net Ppaame 350 ballonnen deed. ontplof fen, is gisteren door de politierech ter in zijn woonplaats wegens straat schenderij veroordeeld tot 30 gulden boete. Hij raakte met een lucifer een ballon aan die met 249 andere op een sportauto was vastgemaakt. Het resultaat was dat alle met waterstof gas gevulde ballonnen op een niet gebruikelijke manier de lucht in gingen. Er ontstonden een explosie en een steekvlam, die f.w-ee dames in de sportauto ernstige brandwonden toe brachten. Een van hen heeft vier weken niet kunnen werken. De jongeman werd vrijgesproken van de ook ten laste gelegde toebren ging van letsel door schuld. BONN (Reuter) Dr. Heinrich von Brentano, voorzitt-r van tie West- Duitse christen-democratische partij' •die sinds twee weken in een zieken-! ihuis te Münchcn wordt verpleegd.' 'heeft gisteren een storing in de bloedsomloop gehad. Von Brentan» was in het ziekenhuis opgenomen voor een keeloperatie. Op het ogen blik is zijn toestand redelijk. Hij .verkeert niet in levensgevaar. Seven-Up is ook verkrijg- •baar in handige draagrar- tons en in de voordelige gezinsfles. (van een onzer verslaggevers) De mishandeling van Wim Daa men roept de niet alleen juridisch interessante, maar ook voor elke burger belangrijke vraag op, of de Haagse politic het recht had de wo ning aan de Van Tuylstraat in Sche- Teningrn binnen te dringen. Juristen wijzen op de artikelen 55, 120 en 123 van het Wetboek van St: af vordering, die opsporings ambtenaren het recht geven elke plaats te berieden in het geval van ontdekking op heterdaad van een misdrijf. Ze voegen daaraan onmiddellijk toe dat de opsporingsambtenaar in het bezit moet zijn van een machti ging als iemand hem de toegang tot zijn woning weigert. In Den Haag maakte zich een jon geman zwager van Daamen schuldig aan een overtreding, toen hij met zijn bromfiets te hard reed op de Scheveningseweg. Daarna maakte h(j zich schuldig aan een misdrijf door zich te onttrekken aan de arm van de wet op het moment, dat hij ontsnapte aan de agent, diehem had aangehouden. Het acht etages lellende hole', is met zijn 32 mete> hoogt- het hoog- ste gebouw van Zaftdvooxt, va- t-rtoren niet meegerekend. 0e bouw heeft ongeveer zes miljoen gulden gevergd. Het hotel staat aan de boulevard vlak bh het hotel Bouwes op het stuk duingrond, waarop voor de oor log hotel Seinpost, heeft gestaan Badhotel is modern Ingericht. Het Pe-ft, eenvoudige kamers met ont- -=■:( voor f 17,50 en luxe kamers met rv» voor 55.— per dag en per n izomerprijzen). Voor dit be drag hebber de gasten niet alleen ae beschikking over hun kamer, maar ook over een Wiener Bocbonnière. een Bier- en Weinstube, Milano Es presso Bar. bowlinghal, kapsalon en ondergrondse garage. Aan het hotel is een zelfbedie ningsrestaurant en een congreszaal voor 250 personen verbonden. De nogal omstreden service flats (de exploitant kreeg eerst geen toestemming voor verhuur als vakantieverblijven in de vrije sector) zijn ingericht voor zes tot acht personen. De prijs van deze flats is nog niet vastgesteld Drie etages van het hotel bestaan .,c kamers en vijf uit flats. Het hotel 's eigendom van de r.eer M. Caransa te Amsterdam. Het is ontworpen door architect ir. F. L. de Vlaming en gebouwd door N.V. Texel. Voor de heer f. J, Pas betekent tie opening van het hotel de afslui ting van tien jaar inspanning 'met zeet grote problemen en bijzonder veel tegenwerking'. Zoveel inspanning en zoveel te genwerking, dat de heer Pas er binnenkort een boek over zal laten verschijnen onder de titel 'Hoe liouw ik een hotel?'. 'Ook de tegenwerking van mijn concurrenten hier zal ik daarin be- srhnivpn.' aid"* da hntoloYnlnitant.. De agent is hem gevolgd naar het huis van Daamen. De jongeman vluchtte dit huis binnen. De agent, wilde hem volgen. Hij kwam toen in conflict met Wim Daamen. De heer Daamen handelde juri disch juist toen hij de agent trachtte te beletten zijn huis binnen te Ko men. Hij mocht hem op grond van artikel 120 de toegang tot zijn huis weigeren. Door althans volgens de verkla ringen van agenten slagbewegin gen te maken naar de betrokken agent, maakte hij zich echter schul dig aan een misdrijf. De agent is de woning ten slotte toch binnengedrongen. Hjj verklaar de zicht echter bereid de woning te verlaten als de heer Daamen kon aantonen, dat het zijn woning was. In de gang van het huis kwam het daarna tot een vechtpartij, toer. de agent Daamen naar buiten trachtte te sleuren .met behulp van twee col lega's.' Men kan hierbij weer de vraag stellen of ook aan de twee colle ga's van de agent de toegang ot het huis ontzegd is. Z(j mogen het huis betreden tot het moment, waarV op de bewoner hun de toegang ont zegd. In dat geval kunnen zij niet an ders doen dan een machtiging to nen of het huis bewaken ende hulp inroepen van de kantonrechter, een commissaris van politie of van de burgemeester. In het gezelschap van een van deze drie autoriteiten heeft een opsporingsambtenaar wél de be voegdheid een woning te betrdn. Ook de vraag of er met voldoen de tact wordt gehandeld speelt een rol bij de beoordeling van deze zaak. Het is aan de politie overge laten de genoemde artikelen met de nodige tact en soepelheid te han teren. Ten slotte moet men ook de vraag sfel!en of de gang, waarin de agent met zijn collega's trachtten Wim Daamen te overmeesteren, ais een deel van het huis kan worden aan gemerktWanneer dat niet. het ge val is. dan mag de politie deze gang als een openbare ruimte beschou wen. Met steun van het Quarics van Uffordfonds heeft het Gelders Or kest aan Hans Kox de opdracht ver strekt tot het componeren van een kort orkestwerk ter opening van het volgend seizoen, da het 75ste van d» Arnhemmer» wordt. (Van een onzer verslaggevers) Ter gelegenheid van het 350- jarig bestaan van de rijksuniver siteit te Groningen op 24 juni 1964 heeft de senaat aan elf per sonen een eredoctoraat aangebo den, onder meer aan de letter kundige Simon Vestdijk, de musi coloog Bertus van Lier en de oud-directeur van het Groninger Museum, W. Jos de Gruyter, Reeds eerder was bekendgemaakt, dat aan koningin Juliana het ere doctoraat in de sociale wetenschap pen zal worden aangeboden. Dr, C, J. Dippel. hoofdscheikundige van Philips, krijgt het eredoctoraat in de godgeleerdheid aangeboden. Prof. Edward Hallet Can* krijgt het eredoctoraat van de faculteit der rechtsgeleerdheid aangeboden. Eredoctoraten zijn verder aangebo den aan sir Holmes Sellors. prof. dr. I. M. Kolthoff (van geboorte Neder lander, tot Amerikaan, genaturali seerd! en de Italiaanse prof. E. Bompiana. Charles Wilson, fellow of Jesus College. Cambridge, krijgt het ere doctoraat aangeboden (faculteit der letteren). In deze sector vallen ook onderscheidingen ten deel aan Si mon Vestdijk, aan de misicoloog Ber tus van Lier en aan W. Jos de Gruy ter. Maurice Allais, een Frans wiskun dig economist en econometrist, krijgt voorts het eredoctoraat aangebodt-n (faculteit der economische weten schappen), evenals prof. dr. Heli- muth Plessner, oud-rector-magmfi- cus te Göttingen. «cse opzienbarende hoofdtooi, uul- rrorpen door een Parijse kapper, is speciaal bedoeld om de komende feestdagen op te luisteren. Ingre diënten: juwelen, een mantilla en een valse knot. Waarom muizevallen, Excellen tie? Die kreet Is een poosje gele den in de Tweede Kamer ge slaakt door een geachte afgevaar digde die, net als de Nederlandse huisvrouwen, geen idee meer had wat nu wel en wat niet duurder mocht worden. En zo ja, hoeveel. Tot troost van de huisvrouwen die zoetjes aan gebukt gaan onder het gevoel dat ze te dom zjjn om iets te begrijpen: bet was de econo misch alleszins geschoolde heer I. Baart. Waarom muizevallen? Zitten daar dan van die buitenlandse grondstoffen aan die ineens zo duur geworden z(Jn? Hebben ze iets te maken met de hulp aan de boeren, die tegenwoordig overal de schuld van krijgt? Ik ral het geval van de muizevallen laten onderzoeken,' beloofde de minis ter met een plechtig gezicht en dat was goed voor een lachertje een welkome vrolijke noot in het soms saaie kamerledenbe- staan. Inmiddels heb Ik een lijst, die gelijk met de zaak-muizeval mee genomen zou kunnen worden in dat onderzoek. Mensen die het land hebben aan cijfertjes moeten dit verhaal verder maar over slaan; het staat er vol mee. Die cijfertjes heb ik gekregen van huisvrouwen uit verschillende plaatsen in het land, die van half november tot de eerste weck van december met papier en pot lood boodschappen hebben ge daan. Daar gaat-ic. Waarom haarnetjes? Vallen die onder de categorie: verklaarbare prijsstijgingen? In Epe werd ge noteerd: van 90 cent naar f 1,2.7. Eveneens te Epe: een knot brei- wol van ƒ1,90 naar ƒ2,35. Zuigta- bletjes tegen keelpijn van SO cent naar ƒ1,45. Zeker, daar zit sui ker in en die is een paar centen duurder geworden. Maar recht vaardigt dat een prijsstijging van 60 percent? Over naar Leeuwarden. Daar steeg een ander merk breiwol van ƒ2,40 per knot tot ƒ2.55. Twee schoonmaakbedrijven aldaar ver- boogden hun prijzen, de een van 70 cent tot een gulden, de ander van f 1,50 tot ƒ1,75. Op 1 decem ber, een volle maand voor d« da tum waarop er sprake zal zijn van loonstijgingen. Naar .Hengelo in Overifsel. Weer eert ander merk breiwol steeg van ƒ2,95 toi 3,20. Soda Tan 23 op 27 cent. De kappers vroegen daar begin november een dubbeltje meer voor een kind knippen cru twintig cent meer voor een vol wassen man. Uit verschillende wijken In Am sterdam komen de volgende gege vens: antraciet III steeg van ƒ12,80 tot 14,25 (daar is tnmki- dels ;en prijssfop afgekondigd). Perziken op de markt gin gen van ƒ349 naar ƒ1,3» en rij gen van 39 cent per pakje naar 45 cent. Nu Iets leuks uit Amsterdam. Een bepaald merk en model da messchoenen was in een winkel in het centrum zowaar drie gul den goedkoper geworden! Juich niet te vroeg: in een andere win kel waren ze twee gulden in prijs gestegen. Een glazcnwassersbedrijf in de hoofdstad Terhoogde de prijs van het lappen met twee kwartjes; mijn prijzennoteerster heeft ge weigerd die te betalen omdat het nog geen januari is. Een stomerij vroeg twee dubbeltjes meer voor het stomen van een jumper!je. Een bekend merk gezichtscrème steeg van 1,75 tot 245. In Haastrecht sloeg een filiaal bedrijf z(jn kaftpapier op van 90 ceDt tot 1,10 en Wormerveer komt weer met breiwol van ƒ2,65 naar ƒ2,80 per knot. Zou er iets met de schapen aan de hand zijn? Nu nog een paar merkwaardi ge verschillen. In een brief lees ik: de spiritus is verhoogd van 57 tot 68 cent per fles. Dat is 26 percent. In een andere brief; de spiritus is nog steeds 65 cent per fles. maar de inhoud is vermin derd van 0,7 (ot 04 liter. Omge rekend per liter is dat een stij ging van 93 cent op 1,30 bijna veertig percent. Nee, ik heb er geen verklaring voor. Wat de koffie betreft, de goed koopste soorten zijn het meest in prijs gestegen. Die van 1,22 is opgeslagen tot ƒ1,34 in de ene en tot 1,3e in de andere winkel. Waarom die twee centen verschil is m(j niet duidelijk. De koffie van 1.48 is 1.56 geworden, die van ƒ1,80 kost nu ƒ1,84 en de soorten boven de twee gulden per pak zijn weinig of niet duurder geworden. Bij de vleeswaren komen heel vreemde verschillen voor. Ter il lustratie een paar notities OTer ontbijtspek: 48—56 cent, 42—55 cent, 5864 cent. Verhogingen van respectievelijk 16, 31 en 1» percent. Zijn zulke verschillen nu werkelijk redelijk te verklaren op ;rond van de schaarste aan var- cens? Bij kaas ten slotte valt hetzelfde verschijnsel op; om maar een 'reep te doen: 32—34 cent, 31—38 rent, 34—36 cent, 34—40 cent. iVaarom de ene keer twee cent per ons en de andere keer zes of :even cent? Die verschillen kan :ech niemand de boeren in de ichoeaen schuiven. In Utrecht is de langcafstandzwem- mer Herman Willemse getrouwd. Her man, die 29 jaar is en onderwijzer op ae school aan de Weerdsitigel te Utrecht, huwde niet de 23-iarigr on derwijzeres aan de schooi Marco Pofó laar Eltsabeth Johanna Buisman Het echtpaar Willemse gaatini Vleuten-De Meern. wonen. Op de receptie waren veel promi-i nenten uit de sportwereld aanwezig, j

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1