Schipper en maat 32 uur in IJselmeer-ijs J a M 4 Bruggen en wegen: kostbare werken KLM -commissarissen runo Vier stemmen over de 10% ij lil Namemioocl valt mee Opgravingen tonen aan: 4000 jaar geleden al mensen in Leidschendam Nieuwe c.a.o. m Drie jaar eis voor beroven prostituees Den Hollander bij Vredestein Verdachte srif- moord blijft ia bewaring Prinses Désiree verloofd met Zweedse baron «pi joUDSHQORN HET VRIJE VOLK VRIJDAG 20 DECEMBER 1963 PAGINA 3 Nacbt van huiveren Arts aan boord Ondernemingsraad ontbreekt in helft bedrijven WASAUTOMATENDEMONSTRAT1E en TELEVISIE-, HAARDEN- en KtiÉLKASTEtiSHOW Motordrijver Glas in bed: warm en veilig na een bar avon tuur op het Ijzig IJselmeer. Jansen (12.344) op 2e plaats Voor Rotterdamse wethouders f 3000,- in eer per jaar (Vervolg van voorpagina) o f!" exfra AGIO tractatie f Onduidelijk Papieren zaak (Van een onzer verslaggevers) Midden in een onafzienbaar IJselnieer-ijsveld begon het oude motorschip Willem Barends te zinken. De twee opvarenden, Gerrit Gerritsen van der Hoop, de schip per, en Klaas Glas, de motordrijver, vluchtten in de sloep, met drie blikken groente, een brood en een paar dekens. «at gebeurde woensdagmiddag om 2 uur, ten zuiden van Stave ren. Iweeendertig- uur duurde het eer een schip hen zag. Toen. don derdagochtend om 10 uur, kon de kustvaarder Schieborg hen aan boord nemen, een verkleumde schip per en een dekknecht die volkomen overstuur was. De Willem. Barends van de rederij Doeksen had een lading schelpen naai Hattem gebracht. Dinsdagmid dag w-egd: dc .schipper het erop. terug te varen, hoewel, er veel drill- ijr was. Drie uur later het schip lag dwars van TJrk begon de Wil lem Barends water te maken. Het Was lek gestoten op de schotsen. De pompen werden erop gezet en langzaam varend, ging het verder noordwaarts, want de haven van Urk ras door het dichte ijsveld onbe reikbaar. De pompen konden het niet bijhou den, een paar werkten er niet meer. Steeds dieper zakte de Willem Ba rends en teen brak het ogenblik »n dat ze gevreesd hadden. Ze moesten in de open sloep. Wrikkend verwijderden ze rich zich omdat ze verwachtten dat het schip zou kapseizen. Toen dat niet gebeurde, toen het niet nog de helft van het stuurhuis boven water of liever boven ijs bleef drijven, was et- voor hen geen terug. De schotsen maakten dat onmogelijk. En zo zaten ze daar, in hun spij kerbroeken, de een in een colbert, de ander in een leren jak. En met de wind uit het westen kwamen niet alleen haeelhuien aanzetten, maar ook steeds meer brokken (js. 'We gaan eronder, met sloep en al daehten we Maar er was een baken, een 'prik' in de buurt en daaraan hebben we de sloep vast gemaakt.' «at vertelden ze g' te ren aan hun redders. Maar ook de prik hield het niet Sr het. geweld van het ijs. De twee man werden verder oostwaarts gestuwd, die hele nacht hebben ze onder een paar dekens zitten huiveren. Hun noodrantsoen hebben ze niet aange raakt. De volgende dag probeerden ze wrikkend bij de val te komen. Er was geen doorkomen aan. Lopen over het ijs was ook onmogelijk. Ze bevonden zich tussen de Frie se kust en de noordwesthoek van de Noordoostpolder, en in die hoek var het IJselmeer was geen enke! scheepvaart meer. Ze zagen het ver weg nog een politieboof. man die merkte hen niet op. Het- wa hun geluk, dat er gistermorgen teel nog een kustvaarder uit Lemmet' vertrok om buitenom naar Harlin- gen te varen Kapiie'u L. Visser van de Schie borg zag ze op een kilometer af stand. 'We hadden er nog een hec' karwei aan om door het ijs bij zr te komen. Die sloep lag toen op een paar honderd meter afstand van het gezonken schip De motordrijver, de 30-jarige Klaas Glas, raakte af en toe buiten bewustzijn toen hjj in een warme kajuit in dekens werd gewikkeld. Via Scheveningen Medical vroeg en kreeg de kustvaarder medisch advies. In Kornwerderzand kwam al een arts aan boord en stond een ambulance klaar die het tweetal naar Harlingen bracht. Met een shock moest de motordrij ver worden opgenomen in het Sint- Jozeph ziekenhuis. Daar bleek dat hij ook longontsteking had opgelopen. Gerritsen van der Hoop mankeer de niets. Hy ging naar huis. nam een paar brandewijhtjes en slaappillen in. Maar toch werd hjj die middag wakker door de knallen van kruiend ijs, die hij in zijn droom hoorde. LUDWÏOSSTADT. West-DultS- land (Reuter) Een Jongen van der tien jaar uit Oost-Duitsland die door mijnenvelden en over prkikelddraad naar Beieren is gevlucht, heeft tegen de politie gezegd dat hij niet nóg een Kerstmis kon doorbrengen zonder zijn ouders, die in West-Duitsiand wonen. De jongen was vergezeld door eert vijftienjarige neef. (Van een onzer verslaggevers) Wegens beroving van verscheidene oermprostituées is gisteren voor de Haarlemse rechtbank drie jaar geëist Legen de aannemer Abraham de O. Uit Nieuw-Vennep in de Haarlemmer meer. De officier die over 'souteneurstrc- ken en Amerikaanse gangsterprak tijken' sprak, eiste ook verbeurdver klaring van de auto van de aan nemer. waarin deze een revolver had liggen. Tegen de straatmaker Huoertus C., die de aannemer in twee gevallen had geholpen, was de eis twee jaar, ■n tegen de monteur Willem de H., die De G. in één gevai terzijde stond, acht maanden, waarvan de helft voor waardelijk, met ondertoezichtstelling. (Van een onzer verslaggevers) Dr. ir. F. Q. den Hollander is Be noemd tot president-commissaris van de rubberfabriek Vredestein. Hij volgt in deze functie mr. H. Albarda op, die thans president-directeur van de KLM is. De heer Albarda bljjft lid van de raad van commissarissen van Vrede stein. De heer Den Hollander was tot dusver vice-voorzitter van dit col lege. De functiewisseling is door mr. Al barda reeds aangekondigd in juni toen hjj benoemd werd bij de KLM. Hij zei bjj die gelegenheid, dat hij de leiding van de luchtvaartmaat schappij op zich kon nemen o.a. om dat de heer Den Hollander zich be reid had verklaard, het president schap van de raad van commissaris sen. bij Vredestein. van hem over te nemen. Advertentie I.M. (Van onze sociaal-economische redactiet Bijna 45 percent van het aantal ondernemingen waar volgens de wet een ondernemingsraad moet zijn. had er werkelijk een. Dit blijkt tl' ..^n overzicht van de commissie onderne mingsraden van de SER. Er moeten eigenlijk 4696 ondernemingsraden zijn en er zijn er in werkelijkheid 21"4. In 1962 kwamen er 165 ondernemingsra den bij. De bedrijfstakken n. ;t het grootste percentage ondernemings raden waren de metaal met 81 per cent en de havens met 70 percent. SlOC* WAJSf r47N (Van onze parlementsredaetie) De aansluitende wegen van de Heinenoordbiu.- over de Oude Maas kosten veie meer dan de bouw van de brug zelf. Het zal technisch onmogelijk zijn, ze binnen enkele jaren tot stand te brengen. Dit heeft minister Van Aartsen donderdag bij de behandeling van .zijn verkèersbegroting in de Tweede Kamer gezegd. Een brug over de Wesrerschelde zou vele malen meer kosten dan het bedrag, dat thans jaarlijks aan we gen- en bruggenbouw op de begro ting staat. Bovendien zou deze oe ververbinding lange tijd minder ren deren dan soortgelijke investeringen. De minister vindt, het conflict tus sen de Vereniging voor Veilig Ver keer en de Voetgangersbond onaan-' vaardbaar. Hij zal tussenbeide ko men zodra oud-minister Korthals is geïnstalleerd als Veilig Verkeer- voorzitter. Er komt een Zeehavennota. zei mr. Van Aartsen. Het zal een tijd rovend karwei zijn. De nota moet uiteenzetten, welke ruimten en hoeveel kadelengte er in 1980 no dig zijn. Tegen rie uitbreiding van Kat- wjjks zeehaven bestaan veie water staatkundige bezwaren. Ze zou zeer kostbare voorzieningen vergen. In studie is nog het vraagstuk, van een dam naar Ameland, even eens het rapport over de Dollard. .Advertentie I.M., Heden tot 10 uur .GEBOUW Zaterdag van 10-—10 ATRIL M Karei Door- 'manstcaat 143 uur. In de periode januari-november van dit. jaar is voor ƒ3.2 miljard meer ingevoerd dan uitgevoerd. Verleden jaar bedroeg het invoeroverschot f 2.6 miljard. In november alleen werd voor bijna f 400 miljoen, meer in het buitenland gekocht dan aan het buitenland ver kocht. (Van een onzer verslaggevers) Niet Jansen (12.344), maar De Jong (13.226) is in Nederland de meest voorkomende familie naam. En in Amsterdam gaat De Vries (5610) aan de top. Dit zijn de belangrijkste conclu sies van een onderzoek, dat na mens de Centrale Commissie voor het Nederlandse Volks eigen is ondernomen door de heer H. Buitenhuis, weten schappelijk ambtenaar van het Naamkundebureau in Amster dam. Voor de enquete is de heer Bui tenhuis de bevolkingsregisters van tien steden met samen 2.475.639 inwoners ingedoken. Dit waren Amsterdam. Rotter dam, Den Haag, Tilburg, En schede. Arnhem, Apeldoorn, Emmen, Zutpheii en Middel burg. Hier worden achttien .grote' fa milienamen gedeeld door 103.474 mensen en dat valt erg mee, meent de heer Bui tenhuls. Hij wa.. aan het snuffelen gegaan naar aanleiding van een Zweeds pian om door grootscheepse naamsveranderingen een eind te maken aan de chaos van -trikssons, Johanssons, Gun- narssons etc. die daar heerste. Er bestaat plaatselijk of regionaal in ons land oek wel enige ver warring (voorbeeld: De Koel- wjjn .hausse' in Bunschoten- Spakenburg). maar over het geheel genomen is er bjj ons geen reden het Zweedse voor beeld te volgen. Naast de' 13.226 De Jongen en de 12.344 Janssens telt Neder land 11.468 gezinnen De Vries, 9892 Van den Bergs, 9499 Vis sers. 8830 Metiers en 8544 Bak kers. In Amsterdam volgen op 5610 (De Vries' en de naam Meijer 4296) Bakker (3936) en pas op de vierde plaats Jansen (3682). De Rotterdamse cijfers: De Jong 4090, Visser 3250, Van Dijk 2719, De Haagse: De Jong 2940, Van Dijk 2719, Jansen 2185. 4- J KUESJ1XG, Serawab (Reuter) Een Auster-vliegtuïg van het Britse leger is tijdens een oefenvlucht door Indo nesisch afweergeschut neergeschoten, terwijl het zirh in hrt luchtruim van Scrawak, op enkele kilometers van de jretis, bevond. (Van een onzer verslaggevers) «oor opgravingen in Leidschendam hebben archeologen van het Instituut voor pre- en protohistorie kunnen vaststellen, dat hier al ruim 2000 jaar voor het begin van de jaartelling mensen hebben gewoond, die leefden van jacht en visvangst en die ook al het land bebouwden en vee hielden. De vondsten in Leidschendam ver tonen veel overeenkomst met die van Via""dingen, enige jaren geleden. (Van een onzer verslaggevers De Rotterdamse raad heeft gister middag besloten Gedeputeerde Sta te.. te verzoeken de jaarwedde van de wethouders vast te stellen op 27.000 gulden. Zulks met ingang van 1 januari 1964. Dit betekent een verhoging van 3.000 gulden per jaar. De fracties van de FSP en CPN weigerden hun fiat te geven. Het w as :n de periode 1959-1982 een sensatie toen men- ir. Vlaardir.gen ontdekte dat hier al in jongste •steentijd op de oeverwallen van rivie ren en Kreken mensen hadden ge- ivoond. De opgravingen brachten niet minder dan ruim 20.000 vondsten aan het, licht. Men vond niet. alleen veel stenen voorwerpen, zoals pïjl- punten, boortjes, schrabbers, maar ook materiaal dat door zijn vergan kelijkheid slechts zelden aan het licht komt: houtwerk, botten, schedels, ge weien en zelfs touwwerk. In Vlaardingen was het goed ge conserveerd doordat het zes tot drie meter onder NAP in de grond zat. Juist door dit materiaal heeft men zich een goed beeld kunnen vormen van de mensen uit het neolithicum naar wie de Vlaardingen-cultuur werd genoemd. Met behulp van de ('lt- methode hiermee kan de ouder dom van hout en houtskool worden berekend heeft men vastgesteld dat de ouderdom van de vondsten terugging tot ptus minus 2300 voor Christus. In Leidschendam heeft men scherven opgegraven van het vior de Vlaar- tiingen-cuiuiur karakteristieke aarde werk. gesiepen vuurstenen, bijlen, maaltijdrcsten In de vorm van stuk geslagen botten, van varken en hert en waarschijnlijk ook van het rund. De aftekening van paalgaten heeft i aangetoond, uat hier ook de wonin- jgen van deze steentijdmensen heoben gestaan. De vergadering werd niet bijge woond door prins Bprnhard, jhr. mr. E. van Lennep. W. H. de Monchy en mr. C. J. G. J. Vinkesteyn. In de och tenduren hadden de gedelegeerd commissarissen dr Ir. F. Q. den Hol lander. mr. A. H. C. Gieben. prof. mr. P. Lieftinck en ir. Th. P. Tromp langdurig vergaderd. De heer >1. Kuppert was de eerste die om vijf minuten over half vier de vergadering van commissarissen verliet. Een reeds maanden geleden .gemaakte afspraak maakte het hem onmogelijk de bijeenkomst tot het einde met» temaken. Om tien minuten voor half vijf ver liet ir. Tromp hel KLM-hoofdkantoor. Hij ontweek antwoorden op vragen van verslaggevers. Om kwart over vijf kwamen de heren Rahusen, Sydney van den Bergh. Tinbergen en Burgerhout, kort daarna gevolgd door de heer Houden, uit de kamer van de heer Den Hol lander leens de kamer van drs. Van der Beugel), waar üe Vergaderingtvas gehouden. Dp bijeenkomst kon als af- trelmien wnrdpn beschouwd De lieer Rahusen antwoordde op vragen van de verslaggevers: 'Ik ben gebonden aan afspraken.' Op de vraag 'Zijn ér besluiten genomen?' antwoordde de heer Burgerhout: 'Ik weet het niet.' In de kamer van de heer Den Hol lander bevonden zich torn nog de 'Van een onzer verslaggevers» Met zes dagen verlengd is de inbe waringstelling van de 43-jarige Antj G.-J. uit Veenoord in Drente, di< wordt verdacht van moord op haa 46-jarige echtgenoot L. Gommers. Zoals de zaken staan, zei donder dag de officier van Justitie in Assen' zal na verstrijking van de termiji dinsdag waarschijnlijk haar gevan genneming worden gevorderd. D rechtbank moet hierover beslissen De officier verwerpt de verondei stelling, dat Antje G.-J. het gif waar aan haar man is overleden van haa vader in Beerta hoeft betrokken. Aan de vrouw is iiunuidph mr c J. Drent,h uit Emmen ais raadsma toegevoegd. Advertentie I.M. BEK gezamenlijk: We kunnen mets zeggen. Toen ging de liftdeur dicht. De heer Den Hollander was Inmiddels via een andere uitgang uit het. KLM- gebouw verdwenen. Toen wij hem des .avonds opbelden, deelde mevr. Den Hollander mee, dat hij geen enkele persvertegenwoordiger te woord zou staa:6 Verwacht moest worden, dat gister avond geen contact meer tot stand zou komen tussen president-commis saris Den Hollander en minister Van Aartsen. De heer Den Hollander is onmiddellijk na de commissarissen- vergadering naar zijn woning in Maarn vertrokken. De minister zat gisteravond in Amsterdam aan aan liet jaarlijkse Harendiner. Advertentie I.M. Een „waard"ig geschenk £>cv. gouden armband, het cadeau voor Haar, die Uw liefde waard is. Een ongeëvenaarde collectie Teeds v.a. f 77.50 WINKELCENTRUM - BINNENWEG45 TELEFOON 1t.66.15 - ROTTERDAM STOCKHOLM 'Reuter, AP» Prinses Désiree van Zweden, dr derde doch ter van de in 1947 bij een vliegramp omgekomen prins Gustaaf Adolf, en kleindochter van de Zweedse Koning heeft zich gisteren verloofd met baron Ntclas Silfverschioeld. Zij hopen vol gend jaar mei te trouwen Baron Niiila» woont met rijn moe der, die weduwe is en die nog twee jongere kinderen heeft, m het 15de- eeuwse kasteel Koberg bijTrolhaettan 'Van een onzer verslaggeversi Voor de 11 000 handarbeiders m de sigarenindustrie is een nieuwe c.a.o. overeengekomen met een loonsver hoging voor stukwerkers van ruim acht percent, en met een hoeere loonsverhoging voor achtergebleven aurïoners en jeugdigen. Het aantal vakantiedagen wordt uitge'.re'd met twee en de vakantietoeslag met één percent verhoogd. Alle mannen van 24 jaar en ge huwden en kostwinners van 23 Jaar krijgen het minimumloon van 100 tuiden. De lonen van nie:-handarbeid»rs iti ie risareninduscfte worden cp over. enkomstige wijze verhoogd. Partijen bij de c.a.o.'s voor de sub ..erverwerkende industrie zijn het eens geworden over een ïepnsvcrh" «mg vsn 9.2 percent per 1 januari verlenging van de vakantie met tv.ee dagen en optrekking van enkele leugdlonen. 1 pvc loonopciat'e. die zich in 1964 IJ nalu- het zich tot dusver laat aanzien soepel zal voltrekken, geelt nog steeds stof tor. overpeinzingen. Zo heel: NW-voarzirter Roemers eind vorige «eek op een hoofdbestu- renvergndenng van her, NVV kant tekeningen gemaakt bij enkele reac ties die naai' voren waren gekomen op een vorige maand gehouden verga dering van het verbond van katho lieke werkgevers. De nieuwe voorzitter van dit ver bond. mr. Van Boven, heeft bij die gelegenheid gezegd er begrip voor te hebben, dat de vakbeweging rot het uiterste heeft vastgehouden aan haar eisen. Zii kon. oók volgens mr. Van Boven, met anders, omdat de werk gevers zo weinig discipline hadden getoond. De vakbeweging moest Wel hec onderste uit de kan halen om de neiging van werkgevers zwarte lonen ie betalen, de kop in te drukken. Kon de heer Roemers voor deze op merkingen waardering hebben, ander* was hei gesteld met uitlatingen, die de president van de Nederlandse Bank. dr. M. W. Holtrop. deed op de zelfde bijeenkomst van het katholiek* werkgeversverbond Dr. Holtrop be ioogde op deze bijeenkomst, dat de inor.opcratie. hoewei zij misschien sociaal-psychologisch onvermijdelijk was, economisch :och '.vet bepaalds risico's in zich borg. Economisch ver antwoord «as volgens de president van onze centrale bank een loonsver hoging van zes tot zeven percent. Over deze uitlatingen nu is de heer Roemers gevallen Opmerkelijk was dat voor dr. Holfrops tegenstelling tussen hei economisch wenselijke en her sociaal-psychologisch noodzake lijke. Want de loonexplosie die zien nu voltrek", past bepaald beter in het .sociaal-psychologische klimaat na de nazomer van 1963 dan ra een analyse van de economische vooruitzichten voor 1964. Bovendien, was niet de ver dediging van hec loonakkoord van mr. Van Boven waarvoor de heer Roe mers zei zoveel waardering te hebben zuiver van sociaal-psychologische aard? \7d:komen terecht echter legde de NVV-voorzitter de vinger op een onduidelijkheid, die op een essentieel punt zac in de inleiding van dr. Hol trop. Want in het betoog van dr. Hol trop bleek nergens of hij sprak over officiële, rechtens geldende Ionen of over werkelijke verdiensten. Dit ver schil mag voor sommige delen van ons land en voor een aantal bedrijfs takken van louter academische aard zijn. voor de Nederlandse economie als geheel is het du zeker niet. Nog onlangs deelde de regering mee. dat het zwarte loon ongeveer zes tot zeven percent van de loonsom be droeg. Daarbij moet men dan nog be denken. dat deze gegevens zonder twijfel afkomsng zijn van de looncon- troledienst, die ra het algemeen een paar maanden ach ter is bij de werke lijke toestand, D« voorzitter van het wetenschappelijk bureau van het NVV. dr. W. Hessel, raamde enkele maanden geleden in Econotnisch- Statistische Berichten het zwart» loonaandee! al op zes tot acht percent. Wanneer dr. Holtrop dus spreekt over een stijging van het loonpeil. Is t echt wei zaak te weten, waarover hij precies spreekt. Want ais tuf hiermee bedoelt een verhoging van da werkelijke 'dus officiële plus zwarte Ionen, noem; hij in feite de huidig» zwarte lonen en een daarover te ge ven verhoging verantwoord. En daa kan hij moeilijk van de vakbeweging venvachten, da: zij zich zal keren legen de zwarte lonen; Er zijn bedrijfstakken, waar zich, naast de papieren loonpolitiek, al ia- renlang een zwarte ioonpohtiek kan handhaven, zonder dat daardoor veel bedrijven in moeilijkheden zijn ge komen. Wel kwamen er arbeiders :n moeilijkheden, zoals de bouwvak kers. die zich vorige winter ve'.e we ken moesten zien te redden met een uitkering, die in vele gevallen onge veer de helft- bedroeg van hun werke lijke loon.' Het was dus geen wonder, dar er in de vakbeweging de laatste jaren steeds meer stemmen opgingen voor het 'witten' van /wart loon. Als wij het goed hebben, had de N'VV-textiei- bor.ö De Eendracht de primeur op d» punt. Want een loonpolitiek kan met blijvend worden gevoerd met een belangrijk zwart loonbestand. Vodra immers een loon beleid een pc Pieren zaak is geworden, heeft het zijn gezag verloren en kan het leter worden begraven. Loonpolitieke ineorie is een boeiende zaak. maar nnvrtmhthaar waaneer zij „iet is ge en: op de praktijk. Daarover zv.eeg dus dr. Holriop Maar hij behoorde dan ook to' de mmderheid in de Sociaal-Economische Raad. die het loonakkoord van de Stichting var; de Arbeid met wilde aanvaarden dan na wat tegensputte- ren en onder wat geknabbel aan de vakantie-uitbreiding. Er is toch wei tH£ï,erc'" ^a- Kroonieden van de SER. die dl', standpunt huldigden hun oordeel meer hadden laten be palen door het feit. dat zij slechts hadden, te adviseren over een »door de bER-meerderhe:d in de Stichting van de Arbeid beklonken) voldongen ïnr dun door de zaak zelf. De Kroon- icoen van de SER hadden, zo zeiden deze boze tongen, het gevoel buiten spel te zijn gezet. Overigens is in deze discussie ook interessant de opmerking, die prof. Rum nu* herige utvk oók ai op een vergadering van katholieke werkgevers heeft gemaakt Gij maak: n, io stelde hij, nu wel de- zorgt! over de gevolgen van de loonexplosie, maar men moet zich ook een bezinnen op de oorzaken van dergelijke verschijnselen. Prof. Ronune gaf zelf het antwoord: *D» oorzaak is de onvolgroeidheid van de medezeggenschap der werknemers. In de onderneming U er zelfs nauwe- ïijks sprake van enige medezeggen- schap. De heer Homme zei het natuurlijk rnoQier dan wij het hier weergeven. 2 nn uitwerking van het begrip medezeggenschap te ook anders dan d:e. welke wij zouden willen voor staan. Maar wij geloven toch. dai hij met zijn opmerking juist ook op de piaaïs, waar hij deze maakte raai: heeft geschoten. Advertentie I.M. - w. Nederland Kattenburg sinds 185

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1