J ELECTRISCHE KIDK35miKÏS BEL II6440 Verdachte moord op weduwe in arrest Fundament leggen voor verdere beschouwingen Rijksrapport rem op gemeentelijk initiatief Gasbel kan ook olieveld zijn Hofpersoneel viert kerst op Soestdijk Winterstil Marken wacht en hoopt op schaatshezo VLAER&KOL Politieke klank in1 kerstwoorden trrm i voor poging tot doodslag op broertje Bezorgclheid over recréatie Reukloosheid is geen argument Kerkrestauratie: 250 per gezin Meisje geeft zich aan Pacificatiecommissie 2e net Rijksbijdrage omhoog voor goedkope woningwetwoningen ÉST Jok de Veer ridder Nederlandse Leeuw Hoge onderscheiding voor mr. dr. Houben HET VRIJE VOLK DINSDAG 24 DECEMBER 1963 (Van een onzer verslaggevers) Verdacht van moord op de 85-jarige Enschedese sigaren- winkelierster H. Blikman-Holt- kamp, is gearresteerd de 17- jarige beroepsmilitair K. W. uit Enschede. Hij is maandagmid dag omstreeks kwart voor vijf gearresteerd in Brunssum, waar hij in gezelschap van zijn ouders het kerstverlof zou doorbrengen. 11 (Van een onzer verslaggevers) Winters Marken Hgt verstild onder een sneeuwlaag. In de haven rast leeg en verlaten de anders zo bedrijvige toeristen boot; in de winkel van Stftje Boes blijven de in de zomer zo begeerde souvenirs onaange roerd. SfP i0r Bankiers anno 1691 Uw rekening draagt een naam bij voor generaties van zakenlieden en beleggers Directeur De Liefde: Vrijdag kan het PAGINA 3 ■vC3*. Advertentie IM. MEENT 22-34, TEL. 11 6440, R'DAM OVERSCH.DORPSSTRATSiTIJ. TEL 41228. R'DAfa De jongen zou tegenover de Ko ninklijk? Marechaussee een bekeote- nis hebben 'afgelegd. Gisteravond is W. overgebracht van Brunssum naar Enschede, waar hij op de vliegbasis Twenthe is ingesloten. De oucfers van de jongeman waren vrijdag reeds naar Brunssum gereisd. De zoon zou zaterdag komen. Na zijn aankomst bij de familie vond zijn va der. dié. eveneens .beroepsmilitair- is, in de .weekendtas van zijn zoon een bebloed mes. W. senior ^die toen nog niets van de moord'af wist, vermoedde dat zijn zoon bij een vechtpartij betrokken was geweest. HU stelde zich in ver binding met de marechaussee in Brunssum die inlichtingen inwon in Amsterdam, waar W. junior enige tyd heeft gewoond. Van een vechtpartij was hier niets bekend, maar de plaatsvervangend brigadecommandant te Amsterdam legde op zijn beurt wei onmiddellijk verband met het in Enschede ge pleegde misdrijf. De marechaussee in Brunssum heeft de jeugdige militair daar daar op aangehouden. "IV. zou reeds bij het eerste verhoor hebben toegegeven de oude vrouw om het leven te hebben gebracht. In verband met de Enschedese moord heeft inspecteur J. A. Blaauw van de Rotterdamse recherche giste ren een bezoek een Enschede ge bracht. samen met een rechercheur van het bureau De Slinge. De heer Blaauw, die belast is met het onmid dellijke onderzoek in de dubbele moord Brekelsveld, op de sigaren winkelierster Barbara van 't Hoff- van Heek en haar achtjarige zoontje, heeft verklaard, dat het hier alleen maar een routine-onderzoek gold. Volgens hem bestaat er, wat betreft de dader, geen enkel verband tussen deze twee roofmoorden. Een tweejarig meisje in Kaap stad heeft haar teen, die door een scherp stuk ijzer was afgesneden, te rug. De chirurg zei dat de teen aan gehecht kon worden omdat de vader deze onmiddellijk na het ongeluk in de ijskast had gestopt. (Van een onzer verslaggevers) Bij de Haagse politie beeft zich maandag de 22-jarige mejuffrouw B. J. S. aangegeven wegens poging tot doodslag. De jongedame is aan gehouden en wordt vrijdag voorge leid. Mej. S. heeft getracht vrijdagmid dag in het huls van haar ouders aan de Johannes Camphuysstraat, waar zij al enige jaren niet meer woont, omdat ze niet al te best met haar moeder kon opschieten, haar zesja rige broertje Jacobus te wurgen. Ze wüde hiermee haar moeder treffen. Ze greep de jongen bjj de keel, liet hem liggen en nam de benen. Jaco bus kwam echter weer bij en zijn moeder waarschuwde later de politie, opdat de sterke macht haar dochter eens op de vingers zou tikken niet zo 'vervelend' te doen tegen haar broer tjes. Mej. S. kwam zich echter zelf aan geven en vertelde precies wat er ge beurd was. (Van een onzer verslaggevers) Minister Bot van Onderwijs, Kansten en Wetenschappen heeft de pacificatiecommissie vanmorgen om 12 uur geïnstalleerd een aantal punten voorgelegd. Het eerste punt beperkt ook meteen de taak van de commissie: „een fundament leggen voor verdere be schouwingen over het tweede televisienet." De minister heeft de commissie ge vraagd rekening te houden met de uitspraak van de Tweede Kamer in dit voorjaar (afwijzing van commer ciële televisie - red.) en de motie Kleywegt, 't feifc dat er nu eenmaal nieuwe kandidaten voor het tweede net zijn, de behoefte aan reclameuit zendingen bij het bedrijfsleven en de invloed van televisie-uitzendingen van andere landen. De commissie zal de eisen waaraan gegadigden voor het tweede net moeten voldoen zodanig moeten omschrijven, dat een verant woord gebruik van de zendtijd ge- (Van een onzer verslaggevers) Komt de 'eigen gemeentelijke ver antwoordelijkheid' niet in de knel door de richtlijnen voor de recreatie die te vinden zijn in het dit jaar verschenen rapport "Recreatieruim ten in Nederland'? Dit vraagt het bestuur van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten zich af. En in een brief aan de mi nister van O. K. en "W. geeft het uiting aan zijn bezorgdheid. Het genoemde rapport, samenge steld door de Rijksdienst voor het nationale plan, geeft een overzicht van de recreatiegebieden in ons land en duidt ook aan welke recrea- tteverlangens er zijn, waar en hoe ze verwezenlijkt kunnen worden. De planologen die het rapport heb ben geschreven, hebben een schema voor de ontwikkeling van dag- en verblijfsrecreatie gemaakt. Ze ma ken ook onderscheid tussen gebieden van regionale en nationale betekenis. „We hebben er grote waardering voor," schrijft de "Vereniging van Ne- delandse gemeenten, „maar iaat men niet uit het oog verliezen dat dit rap port is samengesteld ten dienste van de ontwikkeling van de recreatie op nationaal niveau." Een dergelijke indeling wordt door de gemeenten als een bezwaar ge voeld. Zij vrezen dat instanties het rapport zozeer als richtsnoer gaan gebuiken dat gemeentelijke initia tieven die niet overeenkomen met de primaire bestemmingen tot niet- (Van een onzer verslaggevers) Het is nu wel zeker dat de Caltex °P Araeland gas of wellicht zelfs olie heeft aangeboord. Op een diepte van ongeveer 3100 meter heeft men een oüe-zandloag aangetroffen, waarin (Van onze parlementsredactie) Ter verdere stimulering van de bouw van goedkope woningwetwonin gen heeft minister Bogaers de extra- rijksbijdrage voor deze woningen verhoogd van gemiddeld ƒ3 tot ge middeld ƒ3,50 per week. De gemeenten zullen in 1964 in to taal zevenduizend van deze woningen Mogen bouwen. Zij komen voor een toewijzing in aanmerking als door ef ficiënte planning de bouw» en öc uondkosten van de woningen dui delijk lager zijn dan die van de over eenkomstige woningwetwoningen. Daarbij is de grootte van de toewij- Jtng afhankelijk van de mate van kostenbesparing. een druk van maar liefst 635 atmo sfeer is genieten. Of deze laag nu olie of gas bevat, valt echter nog niet met zekerheid te zeggen, hoewel de indicaties voor lopig in de richting van gas wijzen. Ook weet men nog niet of het hier «en exploitabbele hoeveelheid betreft. Dat kan pas met zekerheid worden gezegd wanneer men een produktie- proef heeft genomen en daar is men op dit moment nog niet aan toe. Maandagavond tenminste draaide de boor nog rustig voort nadat men de nodige voorbereidingen had ge troffen om de gas- of olievondst in bedwang te houden. Daarvoor heeft men de boorspoeling verzwaard. Het is echter waarschijnlijk, dat nog dezer dagen een produktieproef zal worden genomen, waardoor duidelijk zal worden welke waarde aan deze Caltex-vondst kan worden toegekend uitvoering gedoemd zijn. Dat zou stellig het geval zijn als goedkeuringsbeleid en subsidiebe leid uitsluitend op de schematische aanduidingen van het rapport wor den gebaseerd. Het rapport, aldus de brief, dient getoetst te worden aan de inzienten van de betrokken regio nale en plaatselijke besturen, voordat beleidsbeslissingen worden genomen. waarborgd is. Van de commissie wordt de voorbereiding van een wet telijke regeling gevraagd, die voor een reeks van jaren in wisselende omstandigheden dienst kan doen. De wet zal regels moeten aangeven voor beslissing over concessie-aanvragen van nu en later en voor de verdeling van de zendtijd nu en later op het tweede net. Denkbaar is, aldus de ministerdat ie programma's op het tweede net geheel of gedeeltelijk een ander ka rakter krijgen dan die op het eerste (contrastprogramma's) Als uitzending van reclamebood schappen wordt toegelaten, zullen er voorschriften moeten zijn over aard en hoeveelheid, over de normen waaraan deze moeten voldoen en over de tijdstippen van uitzending. Tot slot ligt daar dan nog de vraag van de financiering waaraan de commis sie haar aandacht zal schenken. De minister meerit, dat een afzon derlijke opzet voor lïet tweede net denkbaar is. maar dat de regeling tegen de achtergrond van het be staande systeem moet worden bezien. CAIRO (APP) President Nasser van Egypte heeft de Arabische Liga gevraagd met spoed een conferentie van Arabische staatshoofden bijeen te roepen voor 'het oplossen van het vraagstuk van het verleggen van de loop van de Jordaan door Israël,' zo meldt Radio-caïro. (Van een onaer verslaggevers) Het hofpersoneel mn paleis Soestdiik heeft gistermiddag samen met de koninklijke familie het traditionele kerstfeest gevierd. Het feest had door de sfeer van kaarslicht, de geur van dennegroen, maar ook door de wijze, waarop het koninklijk gezin zich op deze middag ver enigd voelde met zijn personeel, een zeer intiem karakter. Prins Bemhard, die een kort welkomstwoord sprak, zei: 'Samen wil len vrij het kerstgebeuren herdenken met de bedoeling dichter tot elkaar te komen. Het kerstkind zal die liefde aan ons o-penbaren en door zijn licht ons verwarmen en versterken, voordat wij weer ieder on-s weegs gaan: Voordien hadden de Koningin en haar dochters chocolademelk ge schonken en krentenbollen uitgedeeld. Prins Bemhard drukte een ieder op het hart er voor te zorgen dat ze aan hun trekken kwamen. Daarna poseerde hij. compleet met pijp, samen met drie pijprokende marechaussees voor de televisiecamera's. Na de chocoladevisite schaarde men zich in de oarage rond de kerstboom, waar het paleispersoneel samen met prinses Christine en kele spelen opvoerde. De Koningin las het kerstevangelie voor, terwijl prins Bemhard ten slotte een verhaal van Willem Brandt voordroeg, over een gebeurtenis, die zich twintig jaar geleden afspeelde in een Japans concentratiekamp. De kerstviering werd besloten met het zingen r-an 'Stille Nacht'. Het it stil in Marken, «en beetje té stil vinden de bewoners van het voormalige eiland die meer dan waar ook in Nederland gewend zijn aan vertier, aan mensen, vreemde men- sen. sk «BilÉiiiaM Dicht bij huis. op de Gouwzee, ligt op dit moment nog het vertier voor de jonge inwoners van Marken. Maar Lang zal het niet meer duren. DEN HAAG (ANP) De scheidendt voorzitter van het produktschap vooi Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ministei Veldkamp heeft hem gistermiddag de versierselen overhandigd op eer afscheidsbijeenkomst in Schevenin- gen. De 67-jarige Joh. de Veer if sinds 1951 voorzitter geweest van het produktschap. DEN HAAG (ANP) In verband met zijn aftreden ais commissaris der Koningin in de provincie Limburg op 1 januari is mr. dr. F. J. m. A. H. Houben benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. De lieer Houben beeft de functie van com missaris der Koningin in Limburg vanaf 1 januari 1947 bekleed. Advertentie I.M. utrecht BILTHOVEN ROTTERDAM EMMEN (ANP) De argumenten iver de reuklooshefd en het lekver- 'ies in Odoom snijden geen hout. De •cmeente wil van het contract met het gasbedrijf N.V. De Liefde af, omdat er een streekgasbedrijf wordt gevormd. Dat zegt de heer L. 3. Metz, di recteur van eD Liefde, naar aanlei ding van het besluit van da gemeen te Odoom om het contract met De Liefde op 1 januari '65 te beëindi gen. Overigens ontkende hij. dat het gasverliès in Odoom twintig tot vijf entwintig percent zou bedragen. Ter, aanzien van de reukloosheid van het gas zei hij: 'Het gas had toen het werd onderzocht voldoende eigen geur." fit hon kleine, houten woninkjes zitten ze' te hopen. Te hopen dat de vorst maar eens goed doorzet. Want alleen heel lage temperaturen kun nen de Gouwzee, bedwingen. En daar is het hen om begonnen. De ijslaag over de zee zal ze weer aanbrengen, die duizenden op de schaats die er zo graag mogen aanleggen op hun tochten van Mon nikendam naar Volendam. er nog verder naar Edam. Die zuilen weer een klein beetje van de levendig heid uit de zomertijd kunnen terug geven. Donderdag, tweede kerstdag, zou er een toertocht zijn. Die van. Mar ken hebben alles in gereedheid ge bracht om de liefhebbers van de lange toer hun kans te geven. Maar gistermiddag kwamen Kees Boes en Jaap Dorland teleurgesteld van de Gouwzee terug. Ze waren met hun bijlen zó door het ijs gegaan; zes centimeter maar hadden ze op de dikste plaatsen ge meten en dat betekent geen tocht op tweede kerstdag. Ze willen de dui zenden die zich dim op de zee wa gen niet blootstellen aan gevaar, want ijs op de zeehet blijft verraderlijk. Er zijn er in Marken en in Mon- nikkendatn die daar om lachen. Vo rige week vrijdag kwamen er al ze ven over, stoere jongkerels die te gen de middag over het ijs kwa men aangestoven. En er zijn anderen die hefc alleen of met een paar anderen erop wa gen. Maar voor honderden .duizen den en misschien wel tienduizenden tegelijk, is het ijs nog niet betrouw baar. zeggen ze in Marken. Blinkend in de felle middagzon ligt de Gouwzee op het moment dat het kan te achten. De sneeuw heeft zich glad over de ijsvloer gespreid, Het is er goed schaatsen, op een enkele honderd meter na, Daar heeft de zwakke wind in de eerste dagen van de vorst nog vat op het water oppervlak gekregen en vertoont het ijs onregelmatigheden. De jonge inwoners van Marken, die even bulten de haven een ijsbaan hebben aangeveegd, kijken dikwijls verlangend naar die na enkele hon derden meters in de mist verwazew- de zee uit. Maar voorlopig krabbe len de kleinen in hun klederdracht over het baantje en draaien "s wat ouderen onvermoeibaar hun rond jes. Vrijdag hebben Cees Boes en Jaap Dorland gezegd- Vrijdag kun ne we over. Winterstil Marken wacht en hoopt In zijn isolement. Strenge vorst met kerst zal leven in de brouwerij bren gen en wie weet nog wat rnders. Sijtje Boes houdt haar winkel t :h maar open en in de uitspanning aan de haven houden ze de koffie warm, Optimisme in Monnikendam Voorzichtigheid in Marken, groot optimisme in Monnikendam. 'We rijden op tweede kerstdag.' zei Her men Steur, de voorzitter van de plaatselijke IJsclub gisteravond- rij kwam toen juist van het ijs en de metingen hadden uitgewezen, dat de Gouwzee op de laatst bevroren plek ten toch ai een vloer van twaalf cen timeter droeg. Marken zal dus toch zijn schaat sende bezoekers krijgen. Het kan druk tn het dorpje worden, want voorzit ter Steur sprak heel beslist over een delename die het cijfer van. vorig jaar (25.000) aou benaderen. commons. Mississippi (Reuter) Ekn Kenis tr aal bommenw erper van het strategische luchtcommando is gisteren bij de luchtbasis Columbus in de lucht ontploft en brandend neergestort. Alle zes bemanningsle de*» «ijn omgekomen. DOOR ds. L. H. RUITENBERG Vorsten en partijleiders, presi denten en predikheren zullen ia de komende dagen hun kerst woorden spreken. Wij zuilen ze moeten horen ook. Ieder zal op zijn wijze, aanknopend bij het kerstfeest, een boodschap nebben en van te voren kan men vast stellen. dat het over vrede zal gaan, ülbricht zal dan politieke vrede bedoelen: de VPRO-spre- ker zal denken aan vrede-des-har ten en paus Paulus aan beiden. Verder kan men opmerken, dat steeds meer mensen geroepen worden om samen te zingen. De kerstzangbtjeenkomsten lokken de duizenden. Met dominees en bisschoppen op de eerste rij. Vi sioen van eenheid. Dit thema van eenheid, in de buurt van de vre de gebracht, zal menige ziel be roeren en een sfeer scheppen van prettige gevoelens omdat het le ven toch kennelijk niet zo grim mig is als het lijkt. Omdat waar wl) alien naar hunkeren, nl. vre de en eenheid, een beetje zicht baar wordt. Nogmaals: dit heeft met poli tiek te maken. Die eenheid op kerkelijk ge bied, vroeger vergeten, nu nage streefd, kan niet anders dan voor het hele leven betekenis hebben. Want de kerk is nog steeds niet een apart grondgebied in onze sa menleving. maar vertoont zich onder ons en er gaat straling van uit. Ook op de politiek. Dat weten wij Nederlanders maai* al te goed. Een recent voor beeld: toen in 1944 een breuk kwam in de Gereformeerde Ker ken in Nederland was het onver mijdelijk. dat er óók een nieuwe partij kwam. De heer Jongeling zit dan ook voor het GPV in de Tweede Kamer. Laten wij op dat eenheidsver langen ietten. Onlangs hield prof- dr. G. C. van Niitrlk, hervormd kerkelijk hoogleraar aan de Uni versiteit van Amsterdam een tlen-minutenspeech voor de tele visie in de aan de politieke par tijen door de regering ter beschik king gestelde zendtijd, zoals het sierlijk heet. Hij sprak voor de CHU. Na een uiteenzetting over de betekenis van het christelijk geloof voor het gehele leven, sig naleerde hij de ontwikkeling naar de eenheid onder de christenen. Hij wees op de oecumenische strevingen bij protestanten en r.- kat-holieken. Zonder veel over gang. alsof het eenzelfde zaak was dat was het ook ongetwij feld voor hem wees hij cp een gelijke beweging in de politiek. Zoals in Europees verband de verschillende christelijke partijen elkaar gevonden hebben, zo zal dat ook in nationaal kader moe ten gebeuren. Niet zozeer, als ge- loofseis in de wettische zin. maar als een uitvloeisel van geestelijk» eenheid in het godsdienstig vlak. Ik signaleer dit verschijnsel. Het is betrekkelijk nieuw. Wie kennis draagt van de ontwikke ling van het eenheidsstreven der kerken, dat zich in de Vereld- raad van Kerken heeft gemanifes teerd, zal weten, dat één van 4e krachten tot samengaan was, het verlangen van jonge christenen om óók op het gebied van het so ciale en staatkundige leven nieu we dingen te zeggen. En de oude paden te verlaten. Het boeiende was juist, dat de niet-traditioneel- ehristeüjke oplossingen zeer in ernst werden genoemen. Mijn eer ste aanraking met de oecumeni sche beweging ais student was in 1931, toen een oecumenische jon- gerenconferentle in Genève han delde over de werkloosheid. De protestantse socialist later mi nister André Philip hield er de belangrijkste rede. En die loog er niet om. Het was bepaald ieto an ders. dan Colljn zei. En in Nederland waren het niet ln de eerste plaats de christelijke politici, die zich inspanden voor de oecumenische beweging. Daar voor stelde deze beweging aller lei vanzelfsprekendheden ln chris telijk Nederland te zeer in de waagschaal: ofschoon en dat snoet ook gezegd worden zij zich nimmer als een politieke zaak heeft willen zien en graag christelijke politici wilde aantrek ken. Mét het breder én populairder worden van deze beweging, mét het méér aanslaan bij grotere groepen, vooral bij jongeren, komt nu de drang om die oecu mene gestalte te geven in de or ganisatorische praktijk, ook van het politieke leven. Het is nu niet de doorbraak naar algemene or ganisaties, naar een gezamenlijke verantwoordelijkheid voor het ge zamenlijke welzijn, die lokt, maar iets anders: de gezamenlijke machtsvorming in politiek op zicht. Dra. Scltmelizer, de nieuwe KVP-fractievoorzitter, heeft het woord oecumene in zijn vraagge sprek met Henri Faas in de "Volkskrant van. 14 dec. over het samengaan met de protestanten (van ARP en CHU dan) niet ge noemd, maar ook hij ziet die mo gelijkheid juist 'omdat er op geestelijk vlak een veel sterkere openheid voor elkaar la geko men.' Ook hier een haast argelo ze doortrekking van de oecume nische gedachte naar een christe- Hjk-politieke eenheid, zander daarbij te verdisconteren, wat juist in de loop vau de jaren van oecumenisch overwegen (heel duidelijk in Amsterdam 1948) op dit punt gezegd is. Het leek mi; nodig hierop aan de vooravond van bat kiestfwwt te wijzen Moeten wij nu wantrouwend staan tegenover de kerstwoorden, die van vrede en eenheid spre ken? Neen, natuurlijk. Maar wU moeten er wel voor pleiten, dat men ze niet argeloos gebruikt en gaat overwegen, dat d» oecume ne ook wel eens gestremd kon worden, wanneer zt) door tevelen gebruikt wordt om voor een chris telijke eenheidspartij t» pleiten. BREDEVOORT (ANP) Twee honderd hervormde gezinnen in Bre- devoort hebben samen ƒ50,000 bij eengebracht voor de restauratie van de Nederlandse hervormde kerk daar Dit te gemiddeld ƒ250 per gezin De hervormde gemeente van Bredevoort. tussen Aalten en Winterswijk, telt ongeveer 1000 lidmaten. Er moeten nog 40 gezinnen worden bezocht. b« wie men nog ƒ10.000 hoopt te ont vangen. Reeds eerder heeft de ge meente- voor de restauratie van de toren 40.000 bijeengebracht.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1