Sigaretten duurder - tienduizenden automaten worden onbruikbaar NOV in motie tegen rassen discriminatie Motie doet beroep op regering NOV wenst fusie met nijverheidsonderwijs tasivaarder zinkt: drie doden HHBE Burgervader van Bathmen Ik stel prijs op hoger beschavingspeil' 't Gaat anders door de ES Arbeidsongeval kost leven aan controleur Muzieklessen duurder Auto over kop: een dode Vlaggen uit op 9 januari Onder invloed in gestolen auto: politie schiet Baron van Tuvll v. Serooskerken burgemeester van Zoetermeer Vier jaar voor doodslag op prostituee Jongen overlijdt na aanrijding HET VRIJE VOLK VRIJDAG 3 JANUAP' 19R4 (Van een onzer verslaggevers) Als uiterlijk 1 april de gemiddelde prijs van een pakje sigaretten 1,25 wordt, dreigen e. g^ote moeilijkheden voor de winkeliers die verkopen per automaat. De automaten die nu vrijwel alle zijn ingericht op inworpen van een gulden (al dan niet met een kleine terugbetaling in het pakje zelf), zullen een gulden plus een kwartje tot zich moeten kunnen nemen. Dat eist veranderingen die in prijs uiteen lopen van 150 tot 275, zo vernemen wij van een der Nederlandse automatenfabrieken. Onze prijzen blijver» laag Jongen zit half uur in centrifuge Amsterdamse haven: 8541 zeeschepen Zolang als een leven Hoop opgegeven 1 PERS; F 98;^ 2T*ERS. F 118>" JAGINA 3 Keerpunt Eén Nigerië Advertentie M. Als vvij U nu vertellen dat wij morgen deze originele Be! O Fast damesblouses van 12.50 gaan verkopen voor nog géén acht gulden, moeten wij tr dan nog iets aan toe voegen? Bel O Fast damesblouses, niet strijken, de meest gewilde en gevraagde blouses, sportief en toch gekleed, met prachtige pasvorm. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Bel-O-Fast gestreepte dames blouses, in de maten 38 t/m 46, in diverse kleurstellingen, voor Alleen sommige (dorei automaten van buitenlands fabrikaat kunnen vrijwel iedere prijs verandering aan. Zo hoorden wjj van Deense automaten die tot 4,95 kunnen consumeren zonder dat zij behoeven te worden verbouwd.* De fabriek verwachtte dwi ook, dat veel winkeliers een geheel nieuw toestel zullen, aanschaffen, dat uit voorraad kan worden geleverd. Dé prijzen van acht- tot twaalfvaks-; automaten lopen ongeveer van 1250, tot 1500 gulden, onder aftrek van een inruilwaarde voor het oude me-- charusme, die om de 15 percent ligt. Bu automaten van de laatste zes maanden is veelal reeds rekening gehouden met verhoging van de si- garettenprjjs. Deze nieuwe machines zijn gemakkelijker te verbouwen dan oudere, maar honderdvijftig gulden zal een winkelier toch altijd wel kwijt zijn voor Iedere geldgeleider die moet worden aangepast. De eenvoudigste ingreep zou zijn, het veranderen van de algemeen Bij een arbeidsongeval op het ter rein van de Amsterdamse Ballast Mij. N.V. te Jutphaas, donderdagmiddag, heeft de 48-jarige kwaliteitscontro leur P. Keur uit Nieuw-Loosdrecht het leven verloren. De 57-jarige produktleieider P. A. Duin uit Utrecht liep hierbij een ver wonding aan de pols op. De heer Keur en de heer Duin wa ren gastemployês van de maatschap pij. Zij controleerden een machine, waarmee betonijzer werd gespannen, omdat er met deze machine iets niet in orde was. De twee platen die het ijzer spannen, sloegen los. De heer Keur werd in de hals ge troffen. Bij aankomst in het AZU te Utrecht bleek hij te zijn overleden. De heer Duin werd aan zijn pols ge troffen door een der platen. (Van een onzer verslaggevers) De 18e algemene vergadering, gis teren in Amsterdam, die 22.000 on derwijzers vertegenwoordigt, heeft er zich duidelijk over uitgesproken niet langer te willen leven onder wat ge noemd werd „de discriminerende maatregel van het wetboek van strafrecht, het stakingsverbod voor overheidspersoneel. Met andere organisaties van amb tenaren. en onderwijzers zai de NOV zo krachtig mogelijk ijveren voor ver wijdering van dit verbod uit de wet. Argumenten zijn onder meer, dat de lager onderwijswet voldoende straf maatregelen biedt om het optreden van de strafrechter overbodig te ma ken, dat staking in bepaalde vitale particuliere bedrijven niet minder ernstig Is dan in het onderwijs, en dat de „gelegenheids wetgeving" van 2903, sedertdien nooit toegepast, sterk verouderd is. De vergadering ging ermee akkoord dat een studiecommissie uit de Alge mene Centrale van Overheidsperso neel de mogelijkheden van een sta kingsrecht zal bestuderen, al pleitte een enkele afgevaardigde ervoor de zaak te forcerendoor na de demon stratieve vergadering van. de onder wijzers volgende week woensdag zo nodig twee uur te staken. Een motie van het hoofdbestuur over de rassendiscriminatie werd met een stem tegen aangenomen. Het hoofdbestuurslid de heer "VV. Boswin kel, die eij toelichting op de motie FORT WORTH, Texas (Reuter De zeventienjarige James Baum- gardner uit Fort Worth in de Ame rikaanse staat Texas heeft geen na deel ondervonden van een gedwon gen verblijf van een half uur in een reusachtige centrifuge. Hij heeft dit te danken aan het feit dat de man die hem er in duw de, nadat hij geweigerd had geld te geven, niet over munten beschikte om de centrifuge, die in een zelf- wasserij stond, op gang te brengen. (Van een onzer verslaggevers) In het afgelopen jaar zijn in de Amsterdamse haven 8541 zeesche pen aangekomen met een gezamen lijke tonnage van 21.734.300 brt. In 1962 voeren 8151 de hoofdstedelijke haven binnen. De Rotterdamse haven heeft het Jaar 1963 afgesloten met het record cijfer van 26.351 binnengekomen zee schepen. Rotterdam registreerde 25.638 zee schepen, die voor een totale goede- renomslag van 96,8 miljoen ton zorg den. De verwachting is dat Rotter dam dit jaar de 100 miljoen ton over schrijdt.' AMSTERDAM (ANP) In ver band met de komende loonronde heeft het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Nederlandsche Toonkunste naarsvereniging zijn leden dringend geadviseerd, om met ingang van 1 januari 1964 de lestarieven met ten minste 10 te verhogen. De oud-minister van Justitie, mr. •V C V. Beerman, advocaat en pro cureur te Rotterdam, is benoemd tot raadsheer-plaatsvervanger in het ge rechtshof te 's-Gravenhage. gaf, bood de vergadering een veel in druk makend overzicht van de dis criminerende maatregelen ln Zuid- Afrika en de Verenigde Staten. In de motie, onder meer te verzen den aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties en aan de rege ringen van Zuid-Afrika en de Ver- ringen van Zuid-Afrika en de Ver enigde Staten, doen de onderwijzers een ernstig beroep op alle verant woordelijke regeringeneen einde te maken aan alle vormen van rassen discriminatie. In het bijzonder op alle onderwij zers en leraren in de wereld doet de NOV" een beroep zich met kracht te verzetten tegen de discriminatie van kinderen. De NOV. die zich met deze motie voor het eerst in zijn bestaan uitsprak over de rassendiscriminatie, zal zijn standpunt in de internatio nale leerkrachtenorganisaties naar voren brengen. gebruikte guldensautomaten intwee- gviidensautomaten. Dit zou meebren gen. dat de winkelier in de meeste gevallen drie kwartjes in het pakje Jtou moeten stoppen. Niet allen zou dit vee! werk ge ven, maar bovendien zou de auto maat een ware geldschryn worden, met bijzondere verleiding voor die ven of zelfs maar kinderen. Dit zou ongetwijfeld leiden tot hogere verzekeringspremies. Nog een andere oplossing zou zijn het kleiner maken van de pakjes bü gelijk blijvende prijs. Wij vernemen echter uit de branche, dat de siga- rettenfabrieken dit niet kunnen doen, omdat zij danhun automaten (in het fabricageproces) zouden moe ten veranderen. De meeste van de ongeveer 50 000 sigarettenautomaten in Nederland zijn echter zo niet ingericht. De meerdere kosten door verbouwing zullen trouwens voor de winkelier nog niet eens het ergste zjjn. Het laats zich verstaan dat de tienduizenden machines niet alie van 31 maart op 1 april zullen kunnen wtrden veranderd. Integendeel, een fabriek te Amsterdam noemde ons een wachttijd die tot een iaar kan oplopen, zóveel aanvragen heeft zij reeds. Tijdens de wachttijd zal dc winkelier dan niet per automaat kunnen verkopen. Het laat zich nu aanzien, dat heel wat winkeliers gaan overwegen dc verkoop per automaat maar af te schaffen. De opbrengsten zijn de laatste jaren zeer waarschijnlijk door de wijze waarop de TV de mensen aan huis bindt reeds sterk teruggelopen, zodat bij voorbeeld de figuur van de "wisselman' zo goed ais verdwenen is. De wiseelman leefde van de toe gift die de klant bereid was te geven. Het aantal klanten Is noch tans dermate geslonken, dat het be roep niet meer loont, zo vernamen w(j althans in de hoofdstad. BUSSUM (ANP) Gisteravond Is op de provinciale weg Bussum-Weesp- Amsterdam een personenauto met twee Inzittenden door de gladheid van de weg geslipt, tegen een boom gebotst en over de kop geslagen. De naast de bestuurder gezeten 27-jarige Wiggers de Vries uit Bus- sum werd u>'t de auto geslingerd en op slag gedood. De bestuurder, de heer N. K. dc B., uit Weesp liep geen letsel op. Het on geval gebeurde ter hoogte van de Gaasp, tussen Weesperkarspel en Diemen. DEN HAAG (ANP) In verband met de herdenking op donderdag 9 januari 1964 van het feit. dat 500 jaar geleden de Staten-Generaa! voor het eerst bijeenkwamen, heeft de regering besloten dat op deze dag van alle rijksgebouwen de Nederland se vlag zonder oranjewimpel wordt uitgestoken. (Van een onzer verslaggevers) Na een achtervolging met een sur veillancewagen, met vwaailicht en schijnwerper aan, en T.a drie waar schuwingsschoten heeft de Rotter damse politie vannacht op de 2e Hogcnbanweg een persi nenauto tot stoppen gedwongen. De bestuurder, de 24-jarige Haarlemse decorateur G. van N., die ouder invl. ed van al cohol verkeerde, is ingesleten in het hoofdbureau van politie. De metgezel van Van N., dc 29- jarige tegelzetter J. T. uit Haarlem, heeft verklaard, dat de auto de.s avonds vanaf de Gedempte Oude Gracht in hun woonplaats was ge stolen. Een telefoontje van de politie te Rijswijk luidde de actie tegen de bei de Haarlemmers in. Zonder te beta len hadden zij in Rijswijk benzine getankt, waarna zij in de richting Rotterdam wegreden. Bij de Over- schieseweg werden ze door de Rot terdamse politie opgemerkt. (Van een onzer versalggeefsters) De ontevredenheid van de onder wijzers over het uitblijven van een beslissing over hun salarissen heeft zich in een huishoudelijke vergade ring, die na middernacht begon, ont laden in een motie, die met op één na algemene stemmen werd aange nomen. Met deze motie wordt vooral het voorstel gesteund van de ANOF. de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie, in het overleg met de re gering gedaan, tot drastische inkor ting van de salarisschaal en verho ging van de beginsalarissen. De NOV (Nederlandse Onderwijzers Vereniging) -vergadering constateerde in de motie, dat de regeringsverte genwoordigers in het georganiseerd overleg de redelijkheid van de etsen der onderwijzers niet hadden kun nen weerleggen. De NOV wijst er met kiem op, dat de ontevredenheid over deze gang van zaken in het bijzonder bij de jongere onderwijzers en kleuterleid sters tot spanningen leidt en doet een klemmend beroep op de regering, op zeer korte termijn aan de rechtvaar dige verlangens van de ANOF-orga- nisatle te voldoen. 14.952 ,i. 'r', 7.969 -vlH' O 3 913 - 17' n 2.217 - IV 0 1.150 -ÜH' "n 630 - 4-J' 1.452 'J r 1.060 3' O 906 -r 4' 624 5C* 1.293 5 'f 618 1' r/c (Van een onzer verslaggeefsters) De Nederlandse Onderwijzersver eniging (22.000) leden is bereid op te gaan in een nieuwe organisatie, sa men met de Nederlandse Bond van Leerkrachten bij het Nijverheidson derwijs, die 5000 leden telt. Na een urenlange discussie heeft de achttiende algemene ledenverga dering van de NOV te Amsterdam gisteravond laat in principe tot de fusie besloten. De leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs zullen in de paasvakantie een beslissing nemen. De aanvaarding van dit voorstel .van het NOV-hoofdbestuur was het resultaat van een jarenlange voorbe reiding. In 1957 werden de eerste stappen gedaan door de leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs. De nieuwe organisatie zal openstaan voor leerkrachten bij alle takken van onderwijs, opgebouwd volgens de structuur van het onderwijs, zoals die in de mammoetwet is vastgelegd. Het voorlopige ontwerp van de nieuwe organisatie voorziet in vakfunctie- en belangengroepen. Het samengaan van de diverse do centenorganisaties wordt nu dringen der geacht dan in het verleden, om dat de organische eenheid van het onderwijs volgens de mammoetwet tot nu toe niet in de organisaties der leerkrachten werd weerspiegeld. j DEN HAAG (ANP) Per 16 ja nuari is benoemd .tot burgemeester van de gemeente Zoetermeer de heer H, G. I. baron Van Tuyll van Se rooskerken, thans burgemeester van de gemeente Wiseh (Gelderland). De nieuwe burgemeester van Zoe termeer is 46 jaar, Nederlands her vormd en niet aangesloten bi) een politieke partij. Sinds 1953 was hij burgemeester van Wisch, daarvoor, vanaf 1 mei 1946 burgemeester van Ruurlo. De gemeente Wisch heeft meer in woners dan Zoetermeer. Bij de be noeming is rekening gehouden met de grote groei die Zoetermeer de ko mende vijftien jaar volgens de plan nen zal doormaken. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Nog voordat de Langkloof en de voor anker liggende schepen alarm konden slaan, was de ramp aan de wal a! bekend. Een landbouwer, die op de Zeeuws-Vlaamse wal thuis zat. hoorde een verschrikkelijke klap en direct daarna het gegil van mensen. Hij belde de politie, die Terneu-.en waarschuwde, vanwaar onmiddellijk vier sleepboten van de sleepdienst Muller uitvoeren. Door de dichte mist duurde het drie kwartier voordat de eerste dren kelingen konden worden opgepikt. De Langkloof streek zelf direct een sloep, maar toen de bemanning daar van de motor wilde aanslaan, wei gerde deze. Ze verdwenen met het bootje in de mist. veroorzaakten een nog grotere ongerustheid, maar wer den later teruggevonden, met de in middels geredde Cees Marren bij zich. In "Vlissingen heeft kapitein Van der Wal later het dramatische ver haal van zijn redding verteld. .Het duurde zo lang als een leven," zei hij. „en we vroegen ons alsmaar af waar de redders bleven. Toen we door de Langkloof werden gegrepen, heeft matroos Blok nog geprobeerd naar beneden te gaan, maar bij kreeg geen kans meer. Ik heb de mannen die sliepen wakker gegild en ben toen ais een haas naar het dek gerend. Het schip maakte direct zware slagzij en het water spoelde vrijwel onmiddel lijk over het dek." Samen met loods Davcloose heeft de gezagvoerder nog geprobeerd de sloep te water te brengen, maar ze gleden uit en moesten hun poging op geven. Voordat de bemanning het be sefte, stonden alien tot de knieën ln het water, terwijl het schip steeds meer naar stuurboord begon over te hellen. Kapitein Van der Wal: „We konden niets meer doen, er bleef ons niets meer over dan in het ijskoude water te springen." Een geluk bi) het ongeluk was, dat alle acht te water geraakte mannen konden zwemmen. Ze bleven, Cees Marren uitgezonderd, allemaal bij elkaar. De kapitein kwam vlak bij de reddingssloep terecht. Deze dreef on dersteboven, de gezagvoerder wist er op te klimmen. Verstijfd van de kou begon hy om hulp te roepen en zijn mannen moed in te spreken. „Ik riep steeds weer: geen paniek, blijven zwemmen, er komt hulp," vertelde hij vannacht. Maar het duurde voor hem en de anderen toch nog een eeuwigheid eea* een sloep van de tanker Seabreeze hen in de mist had gevonden. Ze werden ra zendsnel aan boord getrokken, over gebracht naar het Noorse schip, waar men al met warme dranken en droge kleren stond te wachten. De gelukkigste man was machinist De Coo. Hij was op het moment dat de ramp zich voltrok met twee an dere opvarenden beneden. Zijn col lega's konden niet meer wegkomen, hij heeft ze althans niet meer ge zien. De tweede machinist kon nog op het nippertje de trap opkomen. ,Die stond', vertelde liij, ,op dat ogenblik a! verticaal. Ik kon me met grote moeite omhoog trekken en ben toen pardoes in het water gespron gen.' Tot twaalf uur vannacht hebben vijftien boten naar de drie vermiste opvarenden gezocht. - Met sterke schijnwerpers speurden ze het water en de schorren af. Er was een kans dat de vermisten zwemmend een droge plaats hadden weten te berei ken, maar toen ze te middernacht nog niet waren gevonden, moesten C f4 -J. \J jio-f. 1 V'-vH t - -pJl'-dlup I.rroie-iqracht: staande van iinks naar rechts: Van Guiik, José Pierano en Jachk Blok Zittend van* links naar rechts: loods Davelose, B. de Coo en kapitein v. d. Wal. de redders de hoop opgeven. Een rijkspolitieboot uit Terneuzen heeft nog anderhalf uur langer gezocht, maar keerde toen ook naar de haven terug. De scheepvaart op de Westerschel- de, die direct na de ramp werd stil gelegd, is vanmorgen vroeg weer her vat. Het wrak is afgebakend. Slechts het bovenste deel van de mast steekt nog boven water uit. De Looiersgracht was een van de modernste schepen van de Neder landse kustvaart. Het schip, waar op gezagvoerder Van der Wal als af- loskapitein voer. is in 1959 in de vaart gebracht. Het is eigendom van de rederij Spliethoff. De gloednieuwe Langkloof. die geldt als een van de modernste koolschepen ter wereld, heeft een gat in de voorsteven ge kregen. Het iek zit boven de water lijn. Advertentie LM BIJ 0U0SH00RH 01^ V0ORRMD i? MEENT 22r34,;TÖi116440f R'DAM ÖVERSCrt.:ÓOR'PSSTfiS'Aj-1iTkL:412é.R'dAM (Van een onzer verslaggevers) De gemeente Bathmen onder de rook van Deventer is opgeschrikt door een uitlating van de burgemees ter, de heer G. VV, Bazen (v.v.d.K Deze verklaarde aan het slot van de laatste raadsvergadering in het oude jaar zonder aanleiding: 'Ik heb be sloten mijn kinderen van de schooi in het dorp te nemen. Ik stel prijs op een hoger beschavingspeil.' De dorpsgemeenschap heeft een en ander hoog opgenomen .Weinig da gen na de mededeling van de bur gemeester verschenen er verschillen de Ingezonden stukken in een plaat selijk dagblad. De eigenaar van een nertsfarm in het dorp reageerde met een gedicht Daarnaast lieten verscheidene nota aelen. de directeur van de coöperatie ve iandbouwverenigiag en de dieren arts zich horen. Allen waren het eens over het, be schavingspeil van dc openbare lagerc schooi in Bathmen: 'Daar is niets op aan te merken. Goed voor ieder kind uit ieder milieu,' schreef men. Alles draait om 's burgemeesters zoontje Adje. dat in de vierde klas is blijven zitten. Zijn rapport kon zijn onderwijzer niet bekoren. Ge trouw aan een goede gewoonte stuur de schoolhoofd K. Klaversdijk de va der van het onfortuinlijke knaapji een brief, waarin het besluit van het blijven zitten vermeld stond. Burgemeester Bazen was het echter met eens met oe gang van zaken. Hij heeft de heer Klavers- dijk meegedeeld dat deze zelf naar hém toe had moeten komen. Het schoolhoofd antwoordde dat hij zelfs voor de zoon van de Burge meester geen uitzondering wenste te maken. Wilde geruchten circuleren nu in la'hmen. Men fluistert-, dat de bur- ;ervader zelfs de schooïuitvoering reeft willen verhinderen en dat hij niets heeft willen geven aan de col lecte voor de sinterklaasviering op de school... En Adje? Die gaat nu weer r.aar schooi. In Colmsgate. een kilometet of zes van Bathmen ai. (Van een onzer verslaggevers) Het Amsterdamse gerechtshof heeft vanmorgen de 31-jarige tuinman Jan v. G. uit Maarsbcrgen wegens dood slag op de 45-jarige Amsterdamse publieke vrouw Judith Krieger-Rud- dingh (Zwarte Judith) veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek. De -rouw is op 16 iuli 1959 gewurgd gevonden in haar wo ning in de Bergstraat. De raadsman, nu*. H. G. Th. Keune, heeft onmiddellijk na de uitspraak namens de tuinman cassatie tegen het arrest aangetekend bij de Hoge Raad. De procureur-generaal had slechts mishandeling de dood ten gevolge hebbend bewezen geacht, doch daar voor de maximumstraf van zes jaar geëist. De procureur-generaal stelde zich daarbij op het zelfde juridische standpunt als destijds de rechtbank, die de tuinman echter een lagere straf, namelijk drie jaar, oplegde, Het gerechtshof verwierp thans echter de juridische conclusie van de rechtbank en procureur-generaal en kwam tot de zelfde slotsom ais destijds de officier van Justitie, die ook wegens doodslag een veroordeling vroeg en wei tot zeven jaar met af trek. De tuinman heeft na zijn aanvan kelijke, onder invloed van een andere prostituee tBrabantse Riai afgelegde bekentenis al zijn vroegere verklarin gen ingetrokken en sindsdien hard nekkig ontkend op de bewuste avond bij Zwarte Judith op bezoek te zijn geweest. BRUNSSUM ANP) In Bruns- sum is gistermiddag de vijftienjarige F Swelsen uit deze gemeente door een vrachtwagen geladen met ste nen en bestuurd door K. uit Haren aangereden en zo ernstig gewond dat hij kort na aankomst in het zieken huis is overleden. EEG? Dat betekent marathon- con ferenties, uitgeputte ministers, over werkte ambtenaren EEG1 pet ne- tekent ook oorzaak van allerlei stijgingen, van brood, z'! vel enz. M> moet het de oppervk.Vtpe krant" c- z.-r bij tijden vv. 1 .-oescAi.'x A. 'l daarom is lie.', nu w nrt w?;r z-u» crisissituatie achter de rug hri v. n. de moeite waard een blik te .'«can. op enkele cijfers ovet.de jongste om wikkeling van onze buitenlandse han del die bok nog een andere kijk op de'EEG geven. Het gaat dan ore- de Nederlandse export, in de eerste tien maanden van 1963. in verge.u- king tot dezelfde periode van 196-, In mii- Iti ver- joenrn jtcHjk'.r.g guldens met W6T Totale export w v. naar EEG naar Duitsland r.aar België—Lux. naar Frankrijk naar Italië r.aar Engeland Scandinav.landen Azië Afrika Amerika w.v Ver. Staten Wel zeer duidelijk blijkt. dat onze exportstijging zich vooral op de Euro- mamlenden heeft gericht. Het feit. dat binnen de EEG de invoerrechten op vele produkten sinds 1938 met zes tig percent zijn verlaagd, is hier sul lig niet vreemd aan. iter, is waar schijnlijk niet overdreven hoog ge schat, als men stelt, dat sinds het begin van de Euromarkt onze export naar de EEG-parm-w'.anden met tachtig percent is gegroeid. Met name in Frankrijk en Italic. vroeger Sterk ar ge- Sloten landen, zijn belangrijke marken voor Nrdr-rianc se .exportproducten opengegaan. Do eo- vengenormdii saj- gi ngspercentag-x van 23 en 42 per cent staan niet op zich zelf; in 1962 werden in de export naar deze landen stijgingen van resp. 13 en 19 percent be haald Wanneer men aanvaardt, dat voor een land als Nederland export een van de belangrijkste motoren van re welvaart is. dan is ook duidelijk, dat EEG voor ons nog wel iets méér be tekent dan alleen crisis en prijsver hogingen: een steeds belangrijker deel van ons inkomen verdienen" wij op EEG-markten. Zelfs zijn wij wat dit betreft in 1963 een bijzonder opmerkelijk punt gepasseerd: het nu afgelopen jaar was het éérste waarin meer dan ce helft van de 7eder!andse export op de Euromarkt-ianden was gericht. Toen cle E'F:G tot stand kwam was het nog zo, dat slechts iets meer eau 40 percent 'an de Nederlandse ex port ifaar de EEG-landen ging. Het grootste deel -- en wij Nederlanders hebben nooit nagelaten daor in ge sprekken met anderen op te wijzen ging naar landen buiten de EEG, Ons belang bij de buitenwereld was veel groter dan ons -belang bij d» EEG. Sindcdier is het EEG-aan- deel in de Nederlandse export ech ter steeds meer gestegen: van 41.5 percent in 1958 tot 53 percent in de eerste tien maanden van 1963. Anders dan vaak gesteld wordt, is het dan-ook niet meer zó, cat Nederland nu zo bij uitstek het. land is, dat een uniek belang heeft bij grote export naar niet-EÈG-landen: Duitsland voert naar verhouding veel meer naar landen buiten de Euro- markt uit dan Nederland. In de eer ste negen maanden van 1363 beliep de waarde van de Duitse ex—'vt naar EEG-landen 3505 miljoen dollar. Die van de export naar niet-EEG- ianden ....6621 dollar. Voor' Frankrijk en Italië liggen de verhoudingen ana loog. Hetzelfde gèidt ais men niet ai- leen kijkt naar de export, naar ook als men de invoer in beschouwing reemt. Ook die komt wat Neder land betreft tegenwoordig voor 52 percent uit EEG-landen. Wei is zeer opmerkelijk, dat terwijl de Neder landse uitvoer naar niet-EEG-ian- den blijkens bovenstaande cijfers in 1963 nogal stagneerde (bet beeld 's overigens als men de ci'fers rnder bestudeert meer verscheiden dan uit bovenstaande tabei blijkt) de Neder landse invoer uit vrijwel alie de len van de wereld nog vrij sterk is toegenomen. Dit alles wil intussen zeker niet zeggen, dat de EEG (stellig een club van economisch snel groeiende lan den) alleen reden tot juichen geert. Het jongste Brusselse overleg "eeft z,e^-er n'e'- Gp een gegeven ogen- buk leek het er tenminste te oor delen naar wat men in Nederland hoorde op, aisof maar één ding van wezenlijk belang was voor de be oordeling van de resultaten van de conferentie: de vraag of de mar garine in Nederland al dan niét duurder zou worden. nu zuilen wij de betekenis van een dergelijke prijsverhoging berite' met onderschatten. Maar het ging we) degelijk om heel wat meer, Voor Nederland betekent bij voorbeeld de getroffen zuivelregeling dat de schat kist mogelijk ongeveer honderd mil joen gulden per iaar aan zuivelsub- sidies zai kunnen besparen, omdat die steun in EEG-verband wordt over genomen. Dat *- beslist niet gering. Overigens is het voordeel, dat Frank rijk in de toekomst van deze agra rische regelingen hoopt te trekken veel groter. De Gaulle mag (naar men zegt) weinig van economie we ten, hij wist bijzonder goed. waaróm hij die landbouw-r- dingen er zo graag door wille halen. Maar ook b:j de margarine stond méér op het het ging mede om steun aan oe Italiaanse boeren, die olijfolie produceren. De nu getroffen rege ling zou er wei eens op neer kun nen komen, dat de vetproduktie binne" de EEG-landen (Italië) gestimuleerd wordt ten koste van landen die tot nu tce margarine grondstoffen leverden, zoals Nigeria Je aardnotenleverancier. en de Fi- lippijnen, die voor een belangrijk deel afhankelijk zijn van hun copra- exnort. Dit zijn. de zaken waar het op het ogenblik in de EEG om gaaf er voor te zorgen, dat in een wereld waarin het probleem van de ontwik- kelmgslanden een van de nijpend st-e ts, die landen hun exportprodukten tok echt kwijt kunnen. Wij betwH- elen of de ministers dat bij voor beeld op het punt van de margarine tot het eind toe voldoende in het oc lebben gehouden, toen zij in Bru- >el zo moeizaam naar compromis zochten.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1