Ontsnapte gevangene keert vrijw Doden in verkeer terug Twee langgezochte Franse gangsters in Cadzand gepakt m BATHMEN: alles is vergeven en vergeten V oor bussen-c.a.o geen obstakels? m Een bezoek aan Artis Suiker is duurder r kossmannI Souvenirs dit jaar duurder Dankzi j dappere wachtmeesters: O Gemeente Opsterland klasseloos door ALFREDl Heer van de onderhvereld Melkhandelaar veroordeeld daöïmt HET VRIJE VOLK DINSDAG 7 JANUARI 1964 PAGINA 3 DIRECTEUR STRAFGEVANGENIS, PÖMPSTA, TIONWEG 14, DEN HAAG. DINSDAG 7 JANUARI 1964 MELD IK ME VRIJWLLIG BU U TERUG. HOOGACHTEND m Bovenstaand telegram heeft de 28-jarige J. D. uit Venlo gistermiddag verzou den. Vorige week vrijdag ontsnapte hij hij de dodenkapel van het Yenlose St. Jo- gephziekenhuis aan twee bewakers. D. was de gelegenheid geboden afscheid te ne men van zijn overleden pleegvader die in de kapel stond opgebaard. 'Op nieuwjaarsdag kreeg ik in de Haagse strafgevangenis be richt dat mijn pleegvader was overleden, kort nadat ik van thuis een. brief had gekregen waarin stond dat hij erg ziek was en in het ziekenhuis was opgenomen. Bewusteloze man in berm van weg Schippersvrouw op nippertje gered Opzet gelukt J. D xxxxx No. 169-1355. Ik ben tevreden N r (Vervolg van voorpagina) GEBREK „Wilt u één of twee korreltjesV Onrust weggenomen PRATEN VERZOENING Onze prijzen blijven laag Wijnkelder 'IK KOM!' Er volgde een wilde jacht, maar D. zag kans spoorloos te verdwijnen. D. belde ons gisteren op en stelde ons van zijn besluit vrijwillig naar de gevangenis terug te keren op de hoogte. En daarbij heeft hij ons het verhaal verteld van zijn vlucht en de redenen daarvan. (Van een onzer verslaggevers)' Langs de weg die door de bossen van Nunspeet naar Elspeet loopt ie gistermiddag een bewusteloze man gevonden, wiens identiteit gister avond laat nog niet bekend was. Voorbijgangers ontdekten de onge veer dertigjarige man. die slechts ge kleed was in shirt en pantalon, in de berm van de weg. De man had geen schoenen aan; zijn doorweekte sok ken wezen erop. dut hij geruime tijd in het bos moest hebben rondgelo pen. De bewusteloze werd overgebracht naar het Boerhaave Ziekenhuis te Harderwijk. Daar kwam hij gister avond enigszins bij kennis, maar men kon uit zijn gemompelde woorden niet opmaken wie hij is of hoe hij in het, bos terecht is gekomen. In de omgeving wordt niemand vermist, ook niet uit een inrichting. De vijfjarige Rudi G. Verweij is gistermiddag verongelukt, toen hij onverwachts van het voetpad de rij weg opliep in Hilversum, waar hij woonde. Op dat moment passeerde een lege zandauto, bestuurd door M. van de B. (22). Het kind is regel recht onder de wielen van de auto terechtgekomen. Onderweg naar het ziekenhuis is het jongetje aan de zware verwondingen bezweken. De 34-jarige heer J. W. Snijders uit Hoorn is maandagavond tussen Oosthulzen en De Beets met zijn per sonenauto tegen een aan de kant van de weg geparkeerd staande wacht wagen gereden. De personenauto vloog in brand en slechts met moeite kon men de bestuurder uit zijn be narde positie bevrijden. Hij werd overgebracht naar het stadszieken huis te Hoorn, waar hij in de loop van de avond overleed. De 81-jarige H. Lindt uit Apel doorn. is maandag aan de gevolgen van een verkeersongeluk overleden, 's Middags werd de bejaarde man, die per rijwiel de Waldeck Pyrmont- straat in Apeldoorn wilde oversteken, gegrepen door een vrachtauto, Zwaar gewond werd L. naar het Julianaziekenhuis vervoerd, waar hij in de loop van de avond aan zijn verwondingen is bezweken. By het passeren van een voor hem rijdende wagen op de Dolderse weg, tegenover het Amerikaanse mi litaire kamp in de Zeister buurtschap Huis ter Heide, is de 32-jarige lood gieter G. K. uit Zeist maandagavond met zijn personenauto geslipt en in gereden op een groep militairen, die uiterst links van de weg wandelden. Van deze dienstplichtigen, allen ingedeeld bij de genie en gelegerd in de Dumoulinkazerne te Soesterberg, kreeg J. van der W. uit Zoetermeer enkele zeer ernstige kneuzingen aan de nekwervels. N. H. S. uit Franeker en M. J. G. S. uit Helmond braken beiden een been, R. de W. uit Utrecht werd licht gewond. Allen zffn in het militair hospitaal „Oog in al" te Utrecht opgenomen. ROSSÜM (ANP) De vrouw van de schipper kon op het nippertje worden gered toen maandagmorgen het Duitse motorschip Annalies zonk na een aanvaring op de Waal bij Rossum. De Annalies botste tegen de Thra- jcia van Phs. van Ommeren uit Rot terdam. Het met bandijzer geladen •Duitse schip zonk binnen twee minu- jten. De schipersvrouw, die dezer da- |gen een baby verwacht, zat na de laanvaring opgesloten in de roef. Haar man slaagde er op het laatste 'moment in de deur in te trappen. Ik vu diep onder de indruk, want vooral de laatste jaren heb ik een enorme steun aan hem gehad. Ik kreeg toestemnuiig om naar mijn overleden pleegvader toe te gaan, en liet via een kapelaan aan mijn vrouw In Venlo weten, dat ik omstreeks vier uur 's middags in Venlo zou zyn aan de dodenkapel.' 'Ik werd per auto naar Venlo ge bracht, maar onderweg rekende ik uit, dat ik veel vroeger aan de do denkapel zou zijn dan gedacht was. Dan zal ik dus mijn vrouw en kinde ren niet eens kunnen zien, zo rede neerde ik. Toen rees er een plannetje bij me. Ik maakte ongemerkt de lange stok los, die ik in mijn rechterbroekspijp had zitten, en welke mij het gemak kelijk lopen moest belemmeren. De bewaker die tegenover mij op de bank zat. had niets in de gaten. De boven ste riem was een koud Kunstje. Enige tijd later deed ik net, alsof ik jeuk had aan mijn enkel, en in een bewe ging had ik het onderste riempje los, en stak het in mijn zak. Ik wachtte echter op het geschikte moment om me van de lange stok te ontdoen. Dat kwam nog voordat we in Venlo waren. De bewaker boog zich over tot zijn collega, dis de auto bestuurde en toen rukte ik ineens de stok uit mijn broek en legde die rus tig achter de rugleuning van de bank neer. De hield echter mijn been stijf, als of ik de stok nog steeds drceg. Een tijd lang had ik de indruk, dat ze me toch in de gaten hadden, want ze begonnen allebei te zingen en te flui ten. Ik had echter heel wat anders aan mjjn hoofd, dan lollig te doen, zoals fluiten en zingen. Ik dachi vee! aan mjjn overleden pleegvader, en de waarschijnlijkheid, dat ik r.ïei eens mijn vrouw en kinderen zon zien. Toen begon ik echt te huilen. Toen we in Venlo aankwamen, moest ik de wagen loodsen naar de (Van een onzer verslaggeefsters) De souvenirs zullen dit Jaar on getwijfeld duurder worden. Dit heeft de heer G. Oudenaarden, voorzitten van de vereniging van souvenirfa brikanten maandagmorgen in Utrecht' gezegd bij de opening van de winter-; vakbeurs voor koffers en lederwaren: 'en de souvenirbeurs. De meeste souvenirfabrikanten werkten tot voor kort met goedko pe krachten zoals bejaarden, minder-i validen en thuiswerkers. Dit wordt' ■hoe langer hoe moeilijker: de mees je bedrijven werken nu met krachten 'in volledige dienst. dodenkapel en tóen we daar arriveer den, en ik helemaal niemand ontdek te, schoot het ineens door mijn ge dachten: ik zal mijn vrouw en kinde ren tóch zien. Rustig en kalm stapte ik uit de auto en deed toen nog net alsof ik hinder had van die stok. Ik keek nog maals rond er. toen ik nog niet mijn vrouw zag, draaide ik mi! om en ging er als een haas vandoor. Ik schat dat ik w>'n honderd me ter weg was, toen ik het eerste schot hoorde knallen, In totaa' is er negen maal op mij geschoten. ïk hoorde enkele malen de kogels langs mijn oren ftal ten, en een keer zelfs dacht ik dat ik geraakt werd. Ik bleef toen even staan, dat was tussen de broei kassen, en smeet toen mijn jas weg. Ik heb gerend tot ik in veiligheid was. De volgende dag ben ik heei vroeg naar de dodenkapel geweest en Ik heb daar afscheid genomen van fnijn pleegvader. Op zijn sterfbed had mijn moeder moeten beloven, dat ik niet als gevangene zou meelopen achter zijn baar; nu ben ik tot zekere hoogte tevreden. Ik heb me erran overtuigd, dat thuis alles goed is, mijn vrouw en kinderen kunnen rondkomen door öe Sociale Dienst (zij krijgt ƒ61,- en 7,- voor extra voeding, plus nog brandstof), er kan nog- wel wat bij, maar we mogen niet mopperen. Volgende maand verwachten wij ons vierde kind. Ik heb de toezegging dat ik dan even naar huls mag gaan, en ik hoop dat ze die nu niet in trekken. Ik moet nu zeven maanden straf uitzitten wegens diefstal van duiven, ik zal mijn straf niet ontlo pen, want ik heb ze verdiend.' (Van een onzer verslaggevers) Dank zij het heldhaftig optreden van twee Nederlandse wachtmeesters van de rijkspolitie, zijn twee beruchte Franse gangsters maandagmorgen in de Zeeuws-Vlaamse gemeente Cadzand gearresteerd. Beide Fransen zijn op 28 december ont vlucht uit de gevangenis te Boulogne, Met 150 man heeft de Belgische politie de afgelopen dagen op grootscheepse schaal naar deze mannen gespeurd, zonder resultaat. Maandagmorgen omstreeks half 12 kreeg de wachtmeester van de rijks politie te Cadzand, H. W. van den Berg een telefoontje van eafétarla- houder H. de Groote: „Ik heb waar schijnlijk de twee gezochte gangsters zien lopen op de boulevard." Wachtmeester Van den Berg sprong in burger onmiddellijk op zijn fiets. Hij vergat zijn handboeien, maar nam wel een revolver mee. „Bh de oude haven in Cadzand zag ik de Fransen," zei de wachtmeester. „Ik gooide mijn fiets aan de kant en ren de naar hen toe. Een van de man nen. de 32-jarige George Vlerlinck, De twee Fransen tussen de twee Cadzandse wachtmeesters Van den Berg (links) en Korstanje. V- -t-v".V ""A-JïA - In dat gesprek had hij zo veel kri tiek op de schoot geleverd dat het de heer Klaverdijk ging vervelen. Het schoolhoofd had toen de hoorn op de haak gelegd en de burgemeester verder laten praten. Sindsdien had den de heren elkaar niet kunnen luchten of zien. Heel het dorp van 2300 zielen sprak erover en de burge meester bond zelfs in de gemeente raad de strijd tegen zijn vijand aan. Hij signaleerde In de raad een ge brek aan beschaving op de lagere school van Bathmen. En in een sne- (Van onze soc.-econ. redactie) Naar verluidt zou het college van Rijksbemiddelaars gister middag hebben besloten geen gebruik te maken van zijn be voegdheid om aan de minister van Sociale Zaken te vragen de c.a.o. voor de streekvervoers- andernemingen onverbindend te verklaren. In de huidige loonpolitiek betekent dit: 'geen bezwaar' van de Rijksbe middelaars, dat de bussen-c.a.0. geen obstakels meer ontmoet en dus in werking kan treden. Zoals bekend, heeft de looncom- missie van de Stichting van de Ar beid vorige week de bussen-c.a.o. te zamen met die voor het AKU-perso- neel goedgekeurd. De veronderstel- lingi'dat de c.a.o. voor de AKU even eens" genade heeft gevonden in de oger. van de Rijksbemiddelaars. kon den wij tot nu toe nog niet bevestigd krijgen. De bussen-ca.o, behelst een stij ging van de basisionen met 15 per cent, De waarde van de talrijke ver beteringen in de secundaire sector beloopt daarnaast ook nog een paar percenten. De c.a,o. gaat in op 1 ja nuari in plaats van X april. De contractpartijen zijn er blijk baar in geslaagd aan te tonen, dat de chauffeurs In het streekvervoer zoveel achterstand hebben op met name de gemeentelijke vervoerbedrij ven, dat een loonsverhoging van meer dan 10 percent gerechtvaardigd Is. De beslissing van het college van Rijksbemiddelaars is in grote delen van het bedrijfsleven met spanning tegemoet gezien. Wanneer dit college een stokje had gestoken voor de bus sen c.a.o., dan had dit, zo werd alge meen aangenomen, de onrust in de loonseetor weer kunnen oprakelen. In twee opeenvolgende brieven aan de Stichting van de Arbeid had het college de laatste weken ongerustheid geuit over de ontwerpcontracten met meer dan 10 percent loonsverhoging. Juist daardoor was de spanning over de beslissing van gisteren groot Het coHege van Rijksbemiddelaars zelf bewaarde over zijn beslissing gis teren het stilzwijgen. Verwacht wordt dat er vanmiddag, nadat de voorzit ter van de Rijksbemiddelaars, mr, R. J. Erdbrlnk met de Stichting van de Arbeid heeft gesproken, officiate me dedelingen zullen volgen. ciale "Spoedvergadering eens vaa leer tegen de dijk, die trillend van alles op de publieke triiiu. aanhoren zonder zich te kum dedigen. Volgens de burgemeester zou onderwijzer op de school van de heer Klaverdijk voor de klas hebben ge zegd: 'Ik heb pijn in m'n strot'. En: 'Ik heb pijn in m'n pens.' Maar dat bleek een misverstand te zijn ge weest. Enfin, het was een uitgebreide ordinaire dorpsrel geworden, waarbij velen de burgemeester verweten, dat hen. het te hoog in z'n hoofd had. Dacht u,' zei de burgemeester ons gistermiddag, 'dat ik me te hoog voel? Daar moet ik zelf om lachen. Ais Ik de gemeentewerkman voorbij m'n huis komt, dan zwaai ik tegen hem: *Ha, die Frits. En steeds als ik hem voorbij rijd, druk ik op de clax on.' Maar goed. de burgemeester wilde ook de beroerdste niet zijn en liet in de raad doorschemeren, dat hij best. wilde vergeven en vergeten. Maar de heer Klaverdijk voelde zich lelijk in zijn wiek geschoten 'een burge meester is voor mij net als elke an dere ouder.' Maar beiden waren ze ervan over tuigd, dat het zo niet langer kon. Het hele dorp sprak ar schande van en het ganse land. gniffelde om Bath men. Dat verdroot de burgemeester zeer en daarom zei hü ons gistermiddag: 'Laten we vijf minuten praten en dan gaan we als de beste vrienden uiteen.' De heer Klaverdijk had er wel oren naar, maar toen rees het probleem: Wie moet naar wie ko men? Geen van belden wilden de beren hun gezicht verliezen voor het argwanend gadeslaande dorp. "Als ik de hoorn had neergegooid zou ik naar de heer Klaverdijk zijn gegaan, maar nu h<j dat heeft ge daan. aldus de burgemeester. Doch hi) bleek bereid op een 'neu traal' terrein te komen om het schoolhoofd de Broederhand toe te steken. Aan uw verslaggever was de aan gename taak besehoren als heils-, boodschapper op te treden. De bur-j rem tester hield rich aanbevolen voor een ontmoeting met zijn tegenstan der, wiens secondant, de heer A. A. B. van der Wolf. het ijzer smeedde toen het heet was en de bijeenkomst op gisteravond tegen half negen in het plaatselijk café kon vaststellen. 'Want het was een onhoudbare toe stand geworden'. De heer Van der Wolf was de eer ste die het duo na de grote verzoe ning mocht gelukwensen: De dorps gemeenschap Is herenigd. Mag ik u iets aanbieden'. En de burgemeester zei iets in de trant-van-het-is-geen- schand-te-vallen: Het is schand niet pp te staan. i En er werden handen geschud en toosten uitgebracht en uw verslagge ver moest de dank incasseren vani beide vroegere opponenten, die ziels- •■•■lukkig verhaalden hoe blij ze wa- dat hij de één had verteld wat -nder had gezegd en de ander rezegd wat de één had verteld:! êet een oplossing komen. Laten •aar ris hani reiken.' Een escadrille Amerikaanse straaljagers van het type Lockheed F-104 Starfighters heeft voor het eerst een non-stopvlucht van de Califomische basis George naar de basis Moron in Spanje gemaakt. De afstand van 9840 km werd afgelegd in ruim tien uur. Onderweg werden de jachtvliegtuigen in de lucht van brandstof voorzien. Advertentie LM Voor al onze klanten die gewend zijn om bedragen van 5 tot 7 gulden uit te geven voor een meter gordijnstof Is dit een prachtige aanbieding. Want morgen begint de verkoop van een grote partij van deze Handdruk en Filmdruk over- gordijnstoffen, per meter voor nog géén drie gulden. In klassieke en moderne dessins, in tientallen kleurstellingen is dit een unieke kans voor hen, die de hoogste eisen stellen aan hun interieur. Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze hand- en filmdruk overgordijn- stoffen, 120 cm breed, per meter voor Géén tel. of schrift, best greep onmiddellijk ln zijn rechter broekzak om zijn revolver te pakken. Ik weet niet meer wat Ik deed." ver telde de wachtmeester. „Ik handelde in een reflex: dé mensen 5n Cadzand zijn doodsbang voor deze inbrekers. Ik moest ze te pakken krijgen." In doodsgevaar greep hij de hand van de gangster. Hij kreeg de revol ver te pakken en slingerde Vierlinuk over zijn schouder. De man krabbel de versuft overeind en rende het strand op. .Die Is ontwapend," dacht wachtmeester Van den Berg. Hij slaagde erin, de tweede, ongewapen de, man met zyn revolver ln be dwang te houden. „Ik vroeg een jongen, de hand- boelen te halen, deed ze de man om en bracht hem mee naar mijn huls. De Fransman, die eerst door wacht meester Van den Berg was ontwa pend en daarna de vlucht nam. werd later achtervolgd door de door om standers gewaarschuwde wachtmees ter Kastanje te Retranchement, „Ik stapte op de bromfiets en racete naar het strand de revolver klaar voor gebruik. Tien minuten moest ik hollen," aldus deze wachtmeester, „voor ik de man te pakken had. Pas na het tweede waarscnuwmgs- schot kwam hij met de handen om hoog op mij af. Ik was buiten adem. Ten slotte ben ik 55 Jaar en hjj Is 32. We staken allebei een sigaret op en gingen naar het gemeentehuis. Beide Fransen waren tot onge veer vijftien jaar veroordeeld wegens vele inbraken, waarby enkele malen wapengeweld was gebruikt. Zy gaven drie celgenoten slaappillen en over meesterden de bewazer, wie zij bo vendien zijn dienstpistool afnamen. In verscheidene Belgische badplaat sen hebben de mannen de volgende dageninbraken gepleegd. In Den Haam verbleven zij verscheidene da gen in de leegstaande villa van een miljonair, zy staken zich in de meest luxueuze kleren, terwijl 150 Belgische politiemannen naar hen op jacht waren, In dezelfde kleren wer den zij maandag in Cadzand gear resteerd. zy droegen, tiroler hoedjes, duimlederen vesten en loden jassen. Zaterdagmiddag werden z(j voor de eerste maal ln Cadzand door bur gers gesignaleerd. Achteraf is geble ken, dat belde mannen zich schuil hebben gehouden ln het gedurende de winter leegstaande luxe hotel „De blanke top", waar zij onder meer de wijnkelder plunderden. Maandagmiddag - werden belde In brekers naar het bureau van de of ficier van Justitie en later naar de gevangenis ln Middelburg getara< door de wachtmeesters Kastanje en Van den Berg. zy worden in verze kerde bewaring gesteld en zullen ver moedelijk worden beschuldigd van dreiging aan een politieman en dief stal. Te verwachten is, dat zij na hun straf, in Middelburg te hebben uitgezeten, worden uitgeleverd aan België en daarna aan Frankrijk. (Van een onzer verslaggevers) De raad van de Friese gemeente Op sterland heeft de gemeenteclassifi catie afgeschaft. In de vergadering van maandagmiddag heeft mea, bij het vaststellen van de bezoldiging van het gemeeniepersoneel, daartoe met algemene stemmen besicyen. ttet gemeeniepersoneel, ambtenaren zowel als gemeente-arbeiders, zul len vanaf 1 januari een salaris ont vangen, dat overeenkomt met dat van hun collega's in de eerste klas se gemeente, Opsterland is inge deeld in de derde klasse. Burgemeester Harmsen verdedigde namens het college het voorstel tot afschaffing van de classificatie. Een der raadsleden toonde zich scep tisch over het resultaat. Hij ver wachtte dat de Kroon het raadsbe sluit zal vernietigen. Tegen stem men deed hij echter niet. Ue maatregel betekent dat de ambte naren voortaan ongeveer per maand een tientje meer in het loonzakje zullen vinden en ook de gemeentearbeiders meer zullen krijgen. "jl/fet een meisje Jat het 11-1 aanvaardt wandelde ik leven l aanvaardt wandelde Ik door Artis We hielden ons lang op bi) de kleine roofdieren en we troffen het: twee grote lichtbruine katten met spitse, lange ore;, zaten recht op tegen elkaar aan, de een met het onderiyf naar rechts, de an der met het onderiyf naar links, de volkomen identieke koppen naast elkaar, de vier ogen op ons ge richt. waariyk alsof ze porselein wilden worden en op onze schoor steen staan. Er waren aardige en minder aardige poezen, met langgerekte en korte lijven, op lage en hoge poten, gestreept, gevlekt of effen, en een vos en een wolf en eek hoorns van allerlei aard en aanleg, en een miereneter, zo uitstekend ingericht voor het miereneten. W bleven het treffen; de lama stond in zyn hokdeur als een wat nieuwsgierige oude boer, na d» dagtaak, van Italiaanse origin» want het hooi hing hem als spa ghetti uit de bek. De zeeleeuwen verlangden naar vis en raasden hun kleine bassin rond, dolzinnig springend en schreeuwend; hun vijver werd een zee en de golven spatten over de rand. De flamingo's, vers uit de eco- llne getrokken, maakten zich zelf belacheiyk door eerst op zo hoge poten en met zo fraaie vlerken de duizend-en-één-nacht te Illustreren, dan de formidabele hak-snavel open te doen en een dom gekrijs uit te stoten. Ur lagen twee krokodillen voor- ■k-4 beeldig te ioei half over el kaar. erg geheimzinnig en gevaar- ïyk, en opeens hapte de een naar de ander, die spattend weggleed; was daar nu al dat loeren en drei gen voor nodig geweest. We woonden het voederen van de roofdieren by. In het smalle gangetje naast de nachthokken stonden we met tientallen ander» mensen en zagen hoe de oppasser telkens een schuif opentrok en dan rende, grommend, brullend, met woeste lenigheid een tyger, leeuw, poema, panter, luipaard van zijn terras het kleine hok binnen en klemde een bloederig stuk vlees in zyn klauwen. Een enorme leeuw, zeer barbaars van kraag, klauw en geel oog, lag een hele tyd op zijn stuk vlees, met zyn kop tussen de tralies, te grommen, hulpeloos en boosaardig, trok zyn kop terug en brulde, indrukwekkend en be spottelijk. De apen deden in het openbaar alles wat wij gewend zyn in het geheim te doen of ons zelf wijs maken dat we niet doen; de lui aards en vliegende honden hingen als zwarte zakken aan hun twee nagels; de leguanen bibberden met al hun groene franjes; de gordel- dieren scharrelden ritselend over de grond; twee gieren zaten naast elkaar op een boomstronk; en overal werd geblaft, gepiept, ge knarst, gekreund, geknord, gegild, gebalkt, geschreeuwd, gekrijst, ge jankt, geslobberd. Hoe wonderbaar- lyk is de natuur. TTaarover hadden we het later. Wat zy die heit leven aanvaardt vond de natuur en het bestaan zin vol ingericht, met al die special» voorzieningen voor aanval en ver dediging. zy bewonderde de dek- kleuren en gordels even overtuigd als het talent om hard weg te lo pen. zy vond de kleverige tongen even fraai als de scherpe klau wen, haar begrUpende sympathie ging zowel uit naar de lange pluim staarten als naar de lange nekken, en zeker op dat uur leek de we reld haar doelmatig en aange naam. My beklemde de rijkdom van specialiteiten, de fantasie van de natuur kwam mjy luguber voor. Ik kon in de geschiedenis niet veel anders zien dan een samenstel van toevalligheden en ik werd on- passeiyk wanneer ik my bezon dat met de bomen die de hemel in groeien de nekken van de giraffen de hemel ingroeien en dat ieder schepsel vergezeld is door een ander schepsel, uitsluitend be stemd om hem op te vreten, en ik huiverde: het leven, de levens drang. zich blind manifesterend in al deze variëteiten, mooi of mon sterlijk naar het toeval van d» noodzaak wii, een woest gewriemel. LONDEN (AP) De Noorse actrice Aagot Carena Balensi is onlangs beroofd door een inbreker, van wie zij zegt: Wat mij het meest van hem opviel ivas zijn hoffelijkheid." De inbreker verscheen aan de deur van haar flat met bloemen en vertrok met juwelen ter waarde van 12.000 pond (120.000 gulden). •Jk lag in bed. Ik hoorde het dienst, meisje hem binnenlaten en toen kwam hij binnen met de medede ling ,dit is een inbraak." „Hy gaf my opdracht myn gezicht naar de muur te keren en zei het meisje naast mij in bed te krui pen. „Hy bond haar vast en begon my ook te binden, maar ik riep: „Doe dat nou niet want ik heb alleen mijn nachtjapon aan." „Hij wendde beleefd het hoofd af terwijl ik mijn voeten van onder het beddegoed trok. Later bond hy myn voeten vast met een paar zwarte maillots." Mevrouw Balensi klaagde later dat zij niet op haar gemak lag en de in breker schikte beminnelijk haar hoofdkussen om het haaf gemak kelijk te maken. „De bloemen zyn tenminste mooi," zei mevrouw Balensi. „Dat is maar een kleine attentie," antwoordde de Inbreker. Later is hy door de actrice geïden tificeerd als de 23-jarige Stanley Robert Lardnt De gedupeerde wees hem aan uit een aantal men sen, die door de politie aan haar getoond werden. Lardner ontkent en de rechter heeft opdracht gegeven hem een week ln hechtenis te houden hangende het vooronderzoek. (Van een onzer verslaggevers) De Haarlemse economische politie» rechter heeft gisteren de melkhande- hsfr J. H. H. uit Haarlem veroordeeld tot ƒ260 boete, waarvan ƒ200 voor waardelijk. De handelaar had melkproüukten tegen een hogere prijs verkocht dan is vastgesteld bij ministeriële prijs- beschikking. De officier van Justitie had een boete vaa 800 geëist, waarvan 400 voorwaardelijk. Advertentie I.M BRANDEWIJN VAN MISPEIBIOM EEN HEERLIJKE. EERLIJKE BORREL

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1