Hermans heft zwaard van 'Damocles' tegen uitgever \an Oorschot Pr ij s ver hogi ngen Familie doet ontvluchte gedetineerde uitgeleide Journalist tegen grond geslagen Opvoeden Souveni/beurs Utrecht Bouwvakkers staken uit ongerustheid Zeven mensen aan cle dood ontsnapt Met busje van zwager terug naar gevangenis Regering wil tabakreclame niet verbieden Groningen wil trolleybussen afschaffen Een jaar voor verduistering van 28.000 HET VRIJE VOLK WOENSDAG 8 JANUARI 1964 (Van een onzer verslaggever?) De Groninger auteur Willem Frede- rik Hermans (De donkere kamer van Damocles, Tranen der acacia's en Para noia) vindt, dat zijn ex-uitgever, Geert van Oorschot, een wanprestatie heeft geleverd door een goedkope heruitgave van de twee laatst genoemde boeken. Bovendien verwijt Hermans hem zon der zijn toestemming De donkere kamer te hebben laten vertalen. De botsing- tussen schrijver en uitgever heeft geresulteerd ir, een kort geding. Dinsdagmiddag diende dat voor een van dc civiele kamers van de Amsterdamse rechtbank. De raadslieden van beide partyen eisten fikse dwangsommen, beide in de buurt van de 10.000 gulden. De uitgever Geert van Oorschot meent, dat zijn vroegere auteur, Willem Frederik Hermans, met publikaties in de tijdschriften Podium, Vrij Neder land en Bourgond (een Eindhovens studentenblad) op het terrein van de belediging is getreden. Hermans zou hem in die bladen o.m. 'een pooier* en 'een aasgier' hebben genoemd. Nietes-welles Uit de duim (Vervolg van voorpagina) Vuurzee in Den Haag (Van een onzer verslaggevers) Scheveningen, 'kwart over vier. Een blauw personenbusje met vijf Inzittenden rijdt over de Pompstationsweg. By de ge vangenis siaat de wagen rechtsaf, op de Ingang aan. Een van de inzittéhdèn van het busje is de 28-jarige J, D. (veroordeeld tot tien maanden wegens diefstal van duiven), die vrijdag in Venlo ontvlucht te bij een bezoek aan de rouw kamer waar zijn overleden pleegvader lag opgebaard. daar bij die malendie mooie molen Nieuwe vereniging van buschauffeurs Ontevreden grafici Jiebben eigen blad PAGINA 3 De controverse tussen Hermans er Van Oorschot dateert van oktober 1960. Toen maakte de schrijver be zwaar tegen de uitgave van Engelse en Duitse vertalingen van De donke re kamer van Damocles en de goed kope uitgaven van de beide andere boeken in Nederland. Volgens Hermans had Van Oor schot niet het recht de contracten met Duitse en Engelse uitgevers te tekenen. De ulgever heeft dat wel gedaan. 'Van "Oorschot mocht slechts be middelen, maar geen handtekening piaatsen,' zo betoogde gistermiddag Hermans' raadsman, mr. dr. J. P. van der Does, O. VAN OORSCHOT •van uorscnot mocnt aai wei.' zc zei diens raadsman, mr. M, A. Ver daasdonk, 'In het contract tussen mijn cliënt en Hermans komt de be paling voor, dat de auteur bij verta ling of verfilming van zijn boeken recht heeft op 75 percent van de op brengst. Dat betekent, dat Van Oor schot- bij vertalingen mocht bemid delen.' Mr. Van der Doest zei in zijn be toog verder, dat Hermans nadeel van de vertalingen heeft ondervonden, o.m. door een slechte Duitse verta ling. waarin een heilsoldaat een 'Ehrenbraut' wordt genoemd. De teg«s.vordering van Van Oor schot wegens belediging of onrecht matige daad door Hermans, vond de raadsman exorbitant hoog in verge lijking met de honoraria die deze uit betaalt. Hij kon zich niet voorstellen, dat Van Oorschot zich door de gewraakte uitlatingen beledigd voelt, terwijl hij zelf -enigheden als die van G. K. van het Reve in Op weg naar het einde laat drukken.' 'Pooier is.' aldus mr. Van der Does, •inderdaad boud beweerd, maar het valt te verdedig-'", als men weet dat dat iemand ts die van ontucht door anderen leeft.' 'Aasgier' wenste hij te vertalen als miet-hoogvlieger'. zoals ook in de contra-reformaanse pre ken gebeurt.' Hij vorderde tot slot stopzetting van de verspreiding van Tranen dei- Acacia's en Paranoia in de goedkope uitgaven (Witte Olifant-reeks!, een opdracht aan Van Oorschot om alles in het werk te stellen de buitenland se contracten te ontbinden en een verbod nog enig werk van Hermans in de goedkopere reeks uit te geven. Boven dit alles wenste hij dwangsom men, variërend van 2000 tot 10.000 gulden te zien gesteld. 'Nimmer heeft Hermans metéén woord gerept over onaanvaardbare vertalingen en contracten, maar op eens exploderen de meningsverschil len en dan -'..egt er ruets meer.' al dus mr. Verdaasdonk in zijn verdere pleidooi. HU voerde aan. dat de schrijver akkoord is gegaan met Van Oor schots bemiddeling bij de vertaling van De donkere kamer in het Noors en Italiaans; met de Engelse verta ler zou de auteur zelfs rechtstreeks contact hebben gehad. Mr. Verdaasdonk concludeerde, dat zijn cliënt zijn boekje niet te buiten is gegaan en dat Hermans geen scha de heeft geieden. Ontbinding van de overeenkomsten met de buitenlandse uitgevers achtte raadsman niet mogelijk, omdat vol gens het geldt nde recht ia die lan den een actie tot ontbinding alleen kan worden gevoerd door de bena deelde en niet door de partij die eventueel de wanprestatie heeft ge leverd. 'Wat betreft de herdrukken van Tranen der accacia's en Paranoia in een goedkopere druk heeft mijn cliënt gebruik gemaakt van zijn recht tot herdrukken.' zo betoogde mr. Ver daasdonk verder. 'Hermans heeft alle gelegenheid gehad veranderingen in de tekst aan te brengen, maar van die aanbiedingen heeft hij geen ge bruik gemaakt.' Voorts achtte hij Hermans* publi katies in de bladen uit de duim gezo gen en de naam van de uitgever aan tastend. In zijn repliek stelde mr. Van der Does nog dat Hermans niet in een serie wenst te worden ondergebracht met schrijvers als Vestdijk. Multa- tuli, Tsjechow en andere oude schrij vers. ■Niemand behoeft zich overigens voor de schrijvers te schamen.' zo be sloot mr. Verdaasdonk net geding. De civiele kamer zal op 21 februari uitspraak dnen Emmeinstaal, een andere fabrikant van stalen meubelen, neefr de prijzen over de gehele linie met acht percent verhoogd. Stalen meubelen van Polak zijn vijf percent duurder geworden. De prijscourant van Pilastro bevat naast verhogingen ook prijzen, die gelijk zijn gebleven. Wandstrips van deze fabriek zjjn verhoogd van ƒ.2,'10 op 3,15. van 3.90 op 4.50 en van ƒ4.80 op ƒ5,55. Platen met lade gaan respectievelijk van ƒ25.50 op ƒ27,75 en van 39,— op 42.—. Kapstokken stegen in prijs van ƒ85,50 op ƒ88,50, van 67,50 op 69,15 van 50.70 op 55.95 en van ƒ3150 op ƒ35.10. Salonmeubelen van Frtstho stegen in prijs van 570,— op f594,dres soirs van f 870,op 930 en van ƒ444.— op f 480,Stoelen van de zelfde fabriek stegen in prijs van ƒ122,25 op 129.—, van ƒ140.— op 148.50 en van 168.op 178,50, In de sector van de woningtextiel worden ook veel artikelen duurder. De percentages en bedragen, waarmee de verschillende soorten en kwalitei ten in prijs omhoog gaan, lopen ech ter nogal sterk uiteen. Hier zijn enke le prijswijzigingen voor de meubel stoffen van De Ploeg: zij stijgen per meter van 29,45 tot f 36,—, ®an ƒ33.— tot ƒ37,—, van ƒ32.50 tot 36,—, van ƒ46,— tot f 53.—, van ƒ36,tot ƒ41.en van ƒ42,15 tot 47.50. Gordijnstoffen gaan in orljs om hoog van 6,95 tot f 7,45 van 7,95 tot ƒ8,45 en van ƒ12,50 naar 13,50 om maar enkele voorbeelden té noe men. Voor de huishoudelijke apparaten Is er een stijging van drie tot vijf pereent. Voor de meeste van deze artikelen ligt de prijsstijging echter tussen 3,7 en 4.2 percent. Het blijkt dat veel fabrikanten en grossiers op het ogenblik niet ver kopen, waardoor een schaarste ts ont staan aan bepaalde artikeien. Een bepaald merk strijkijzer en grammo foons zijn moeilijk verkrijgbaar. Men verwacht dat de leveranties over eni ge weken wel weer los zullen komen. Prijsdalingen in de sectoren van de auishoudelijke apparaten zijn niet Semeid. Nadat een aantal pocketboeken deze tomer al duurder is geworden, zijn er in prijsstijgingen voor de gebonden Boenen, die soms méér dan tien gul den bedragen. De gebonden boeken beneden de tien gulden worden over het algemeen een gulden duurder, evenals de kinderboeken. Boeken uit een popuiair-weten- schappelijke serie stegen twee gulden in prijs. Een encyclopedie steeg van ƒ29,50 tot 35.— en het boek van dr. Spoek kwam van f 9.75 op 12,50. De prijsverhoging van de suiker heeft een onmiddellijke invloed op de prils van artikelen, waarin suiker is verwerkt. Suikerwerk en snoepgoed, bonbons en chocolade zullen in ver houding iot de hoeveelheid suiker, die daarin verwerkt is dan ook duur der worden. Deskundigen meenden dat er sprake zou zijn van ren prijs verhoging van vier tot negen cent Per ons. Er zijn echter ook fabrikanten, die voorlopig niet tot prijsverhoging wil len overgaan. Of de oriizen verhoogd worden hangt dikwijls óok af van de concurrentie. Inmiddels heeft de Friesch-Gro- ningsehe Coöperatieve Beetwortelsui kerfabriek in Groningen via tele grammen er bij de ministers van Economische Zaken en Landbouw op aangedrongen de prijs voor de sui kerbieten nog verder te verhogen. Men vindt de prijs van f 65 per 1000 kilo bieten onvoldoende. Het moet (75 zijn. W. F. HERMANS Bü een verkeersongeluk in Zuid- Feru zijn dinsdag 15 mensen om het leven gekomen en 30 gewond. De bus, waarin z(j zaten, sloeg om op een weg die door zware sneeuwval vrijwel on berijdbaar was. (Van een orner verslaggeefsters) Zeven mensen zün op het nippertje aar. de dood ontsnapt bij de gewel dig hoog oplaaiende brand, die gis teravond laat de tweede verdieping van het pand Bierkade 11a in Den Haag grondig heeft verwoest. Even over elven zette de brandende olie die uit een omgevallen petro leumkachel stroomde, het kurkdroge hout van het oude pandje, zo snel in brand, dat de bewoners, waarvan de meesten al in bed lagen, ternauwer nood konden ontsnappen. Zes van hen konden nog over de trap wegkomen. De 38-jarige loodgie ter L. v. d. Berg echter zag daar geen kans meer toe. In pyjama vluchtte hij het dak op. Zijn positie in de smalle dakgoot naast de steeds feller oplaaiende vlammen was hachelijk. HU werd echter opgemerkt door twee politiemannen, de hoofdagenten L. J. Meyer en J. J. de Jong. Vier huizen verder belden zti de bewoners uit hun bed en via deze woning stormden zij naar het dak. Door go ten en over brandladdertjes bereik ten zij ten slotte de heer v. d. Berg. De overige bewoners, de meeste eveneens in pyjama, keken vanaf de straat verbijsterd toe hoe de vlam men al hun bezittingen verslonden. Een regen van vonken bedreigden aanvankelijk de omliggende huizen. Nadat de felste vlammen in zeeën van water waren gesmoord, bemoei lijkte een mist van rook het verkeer in de omliggende straten, onder meer op het Spui. Een paar flinke pakkerds van zijn vrouw Maar ze waren voorbarig. Ue familie mocht nog even mee naar binnen. Na 23 jaar in de gevangenis te hebben doorgebracht, is de 55-jarige Portugese communistenleider Manuel Rodrigues da Silva wegens zijn ge zondheidstoestand tegen borgtocht vrijgelaten. Hij is gedeeltelijk ver lamd. Van alle politieke gevangenen in Portugal is Manuel Rodrigues da Silva de man die het langst in de gevangenis heeft gezeten. D. keert, zoals hij per telegram had aangekondigd, terug naar de gevan genis om de resterende drie maan den en 28 dagen van zijn straf uit te zitten. Waar h(j geweest Is al die tijd? 'Thuis,* is het antwoord, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, 'thuis bü mijn vrouw.' Z(jn 26-jarige vrouw knikt bevesti gend. Zij is meegekomen om haar man uitgeleide te doen. evenals D's moeder en zijn oudste zoon. de vijf jarige Arnold. Het busje is van de heer Hofleer, zwager van D. Onder weg van Venlo. vanwaar zü om kwart over twaalf vertrokken, naar Scheveningen, zijn ze niet door de politie aangehouden. De poort van de gevangenis blijft intussen dicht. Voorlopig maakt nie mand zich druk over de ontvluchte (VERVOLG VAN VOORPAGINA! Hij nodigde vader en zoon Briels uit om mee naar boven te gaan om daar de zaak uit te praten. Maar zo ver liet Carel Briels het niet komen. H(j schreeuwde onbeheerst: „Het moet nu maar eens afgelopen zijn met dat geschrijf," waarop de heer Eilander zei: „Lees eerst de tekst maar eens, dan kun je er over oor delen." H(j bood de heer Briels hierop een sigaret aan, waarop deze reageerde met de woorden: ,Ik rook je rotzooi niet. ik rook van mijn eigen centen.' Ineens greep Briels de heer Eilan der b(j zijn jasje. Dit was het be gin van de handtastelijkheden. Ver volgens begon de heer Briels te slaan en greep de heer Eilander bij zijn haren. De aangevallen journalist trachtte te ontvluchten en rende de straat over naar een goede kennis om daar bescherming te zoeken. De heer Briels en zoon Rutger achter hem aan, ter wijl zij luidkeels om politie riepen. Op het Mariaplein hadden z(j hem ingehaald, zo vertelde de heer Eilan der verder, „en zü sprongen boven op me en begonnen op mijn gezicht te timroeren, terwijl zoon Rutger mijn arm had omgedraaid. Even later sommeerde Briels me, mee te gaan in zijn auto, die in de Straalmanstraaf, stond. Hij greep me bij mijn arm en zij wilden me ae auto inslaan. Ik verweerde me hevig en toen begon Briels iets kalmer té worden. Hij zei, dat hij naar burgemeester Hustinx wilde gaan." De heer Eilan der, die hevig bloedde, stelde toen voor, naar de woning van de burge meester te lopen. Gezamenlijk ging het toen daarheen, maar de burge meester was niet thuis. f; De heer Eilander kreeg hierna de kans om naar het politiebureau te gaan. Hij werd opgepikt door een politieauto, terwijl later de heer Briels en z(jn zoon eveneens door de politie werden aangehouden cn naar het hoofdbureau overgebracht. De vrouw van de heer EUander had namelijk de politie opgebeld. Logischerwijs heeft de heer Eilan der een aankiach' ingediend wegens mishandeling en poging tot vrijheids beroving. subsidiair huisvredebreuk De politie vond naderhand de bril van de heer EUander op straat lig gen, diens rijbewijs enkele honderden meters verder en een gouden horloge van Rutger Briels eveneens op de plaats van de aanslag. DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris voor Sociale Zaken en Volks gezondheid dr. A. H. J. Bartels over weegt een reclameverbod voor rook artikelen niet uit te vaardigen. In zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mr. G. H. Slotemaker de Bruine (ps.p.) wijst hij op het zeer ingrijpende ka rakter van een dergelijke maatregel en op de initiatieven die van over heidswege worden optwikkeld om tot een drastische verandering van de rookgewoonten te komen. Hij wil nagaan in hoeverre het ge stelde doel bereikt kan worden door het- bevorderen van een passende activiteit van het desbetreffende be- drijfsleven. In zijn antwoord aan het Tweede- Kamerlid zegt staatssecretaris Bartels nog dat een vergelijking met de situatie in Italië dat onlangs een reclameverbod voor roo.tmiddelen uit vaardigde niet opgaat. In Italië bestaat namelijk een staatsmonopolie voor de produktie en verkoop van tabaksaxtikelcn, waardoor tie verhou dingen er anders liggen. gedetineerde, die bibbert van de kou, 'Mijn overjas heb ik verloren bij mijn vlucht,' vertelt hij. En dan met een blik naar de 'grauwe muur: 'Ik hoop dat de bewakers hem mee terug ge nomen hebben.' Of de politie niet bij hem aan huis geweest is? De moeder van D. lacht geheimzinnig. 'Twee keer zijn ze ge weest, vannaent nog," vult D. aart, 'maar se vonden natuurlijk niets.* 'Op weg hierheen,* voegt hij daar aan toe. weer naar de gevangenisin gang kjjkend, heb ik steeds maar zit ten denken of de heren zullen kun nen begrijpen dat ik mijn straf niet heb wUlen ontlopen. Misschien heb- (Van een onzer verslaggevers) Omdat de directie van de N.V. Aan- neroinffsmij J. P. van Eesteren niet bereid is ongeveer honderl bouwvak kers de door hen verzuimde vrijdag na Kerstmis uit te betalen, hebben dinsdagochtend tweehonderd van de driehonderd bouwvakkers enige tijd het werk aan de nieuwbouw van de Nederlandsche Bank aan het Fre- deriksplein te Amsterdam neerge legd. Zij belegden in de kantine een ver gadering, ook omdat zij ongerust zijn over de Komende loonbetaling. Zoals bekend, zjjn de lonen in het oouvvak na 1 januari met 5 percent verhoogd. Dit echter onder de be- oaling dat dit hogere c.a.o.-ioon zo nodig gebruikt kan worden om even tueel zwarte ionen weg te werken. Ge vreesd werd. dat vrijdag in het loon zakje mets van hoger loon te bemer ken zou zijn. GRONINGEN (ANP) Het riet er naar uit, dat de trolleybussen uit het Groninger stadsbeeld gaan verdwij nen. Burgemeester en wethouders hebben aan de gemeenteraad voor gesteld de exploitatie van elektrische bussen geleidelijk te beëindigen. Als streefdatum voor volledige be ëindiging stellen zij voor 1 januari 1967. Het gecompliceerde bovenleiding- net in het centrum van de stad geeft dikwijls aanleiding tot ontspo ringen. Vooral in de spitsuren ver oorzaken deze ernstige verkeersop stoppingen. ben ze een beetje gevoel voor mijn geval. Ik nam de benen om mijn vrouw en kinderen. Die zou 11: kun nen zien tussen vier en vijf vorige week vrjjdag in het ziekenhuis. Maar we kwamen er al om vijf voor half drie aan. En ja. toen ik er eenmaal was. kon ik mün vrouw niet plotse ling in de steek laten. Ik heb vier keer gezeten, maar mjjn hoogste straf voor deze laat ste was zes weken. Het ging alle maal om diefstalletjes, van een ko- njjn, een accu. enz. Maar tien maan den is wel verschrikkelijk. En ik moet toch yoor mijn vrouw zorgen. Se verwacht een baby, de vierde. Ik zou zo graag de volgende maand als het zover is, nog even terug naar Venlo.' Zijn moeder neemt een resoluut besluit. Twee keer moet ze bellen voor opengedaan wordt. D. krijgt een paar fikse pakkerds van zijn vrouw. Maar dat blijkt voorbarig. De hele familie mag nog even mee. de portiersloge in. Een minuutje later gaan ze weer in de auto zit ten voor de terugreis naar Venlo. Misschien iaat de politie daar nog op het station uit te kijken naar D. De adjunct-directeur van de Sche- veningse gevangenis vertelde ons nog dat in principe de minister van Jus titie beslist over toewijzing van verlof aan een gedetineerde. Verder commentaar wenste hij niet te ge ven. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse rechtbank heeft klateren de 24-jarige boekhouder B. B. wegens verduistering veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaai met aftrek van het voorar rest. De officier van Justitie had een laar en drie maanden met aftrek ge elst. De boekhouder was ten laste ge legd dat hij bjjna 28.000 gulden ten nadele van het Centraal verkoopkan toor Zand en Grind in Amsterdam had verduisterd. Het geld was volgens verdachte geheel in het huishouden opgegaan, hetgeen door de officier van Justi tie ter zitting m tvijfel was getrok ken. UTRECHT (ANP) In Utrecht 1! dinsdagmiddag de Algemene Neder landse Vereniging van Werknemers in het Personenvervoer opgericht. Tot oprichting van deze nieuwe organi satie was al besloten op een nacht- vergadering van chauffeurs op 16 de cember. Sindsdien hebben zich. vol gens het vooriopig bestuur van de ver eniging, 1200 chauffeurs ais lid aan gemeld. Het is met de bedoeling dat de ieden van de nieuwe vereniging hun eventuele lidmaatschap van een van de drie erkende bonden van vervoers- personeel opzeggen. De vereniging zal haar activiteiten vooriopig beperken tot het uitoefenen van pressie op deze bonden die. volgens haar. de belangen van de buschauffeurs niet zo goed UMgejijk behartigen. voorais nog zat ae nieuwe verent- ging ook niet proberen om zelf deel te nemen aan de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers. De vereniging heeft de door enkele andere categorale organisaties aange boden samenwerking en financiële hulp afgeslagen. AMSTERDAM (ANP) Gisteren is het eerste nummer van Grafici en democratie in een voorlopige oplage van 6060 exemplaren van de stencil machine gekomen. Het Is het maandblad van de com missie van vertegenwoordigers van dagbladbedrijven en grafische indus trieën. die eind vorig jaar ook en kele stakingen by dagbladbedrijven leidde. De commissieleden, ahen le den van de drie erkende vakbonden zijn ontevreden over het beleid van hun bondsbesturen en willen nu gaan ijveren voor „democratisering van hun vakbonden". „De bonden dienen ontdaan te worden van 'leiders' die slechts compromissen kennen ais van het soon Oud-Wassenaar en die meer prijs stellen op het vertrouwen van de werkgevers dan dat van nun le den." aldus het inleidende artikel De redactie zegt dat zjj haar op positie tegen de vakbonden niet tof ae grafici wil beperken, maax dat di oppositie landelijk In alle erkende vakbonden most worden georgani seerd. Categorale organisatie wordt afgewezen. jVjaar men vroeger zei hebben i-de Pruisische schoolmees ters de Frans-Duitse, oorlog van 1870'71 gewonnen. Men gaf. daarmee te kennen, dat dit on derwijzend personeel de Prui sische jeugd in dier voege hed gevormd dat hun leerlingen en 'oud-leerlingen niets liever de den dan marcheren, excerceren en vechten. Ik betwijfel dit. Even goed als ik betwijfel, dat me>: sou kunnen zeggen: 'De Duitse schoolmeesters hebben, de oorlog van 1914'18 en van 1939—'45 verloren. Het zou hen sieren als het zo teas, maar nogmaals, ik betwijfel het. Ik vermoed, dat men geneigd is de invloed van de onderwij zers op de zedelijke vanning van hun leerlingen te over schatten. Daarom vrees ik ook. dat profess or Holing zich op teleur stellingen moet voorbereiden. Hij heeft volgens een onzer verslaggevers op het congres van ds Nederlandse Onderwij zersvereniging gezegd, dat het geschiedenisonderwijs zich moet bezighouden met "de ge zamenlijke problemen waarvoor de mensheid staat, zoals vraag stukken van de vredesverzeke- ring en van de verdeling van. de rijkdom: Nu moet men beginnen met in het oog te houden, dat de grote meerderheid van de le den der NOV ik schat wel JS.ÖOO of meer van de 22.COÖ leden werkzaam, is bij het lager onderwijs. Wat men bij het lager onderwijs, dus in de vierde, vijfde en zesde klas, be ginnen moet met vraagstukken van de vredesverzekering en tan de verdeling van de rijk dom is mij een raadsel. Zeker, ik weet 'oei. dat dezt vraagstukken ook nu aan de orde worden gesteld. De kinderen worden immers onder het aanleren van gepaste en nuttige kundigheden opgevoed tot de maatschappelijke en christelijke deugden, die trou wens in ome cultuurkring vrij wel samenvallen. Wij. dat wil zeggen de ouders en de. onder wijzers. vertellen de kinderen dan ook onophoudelijk, dat zij niet moeten vechten, dat zij vriendelijk en verdraagzaam moeten zijn en de verhalen over meisjes die zwavelstokken verkopen, vlijtige mensen dis op een vochtig strobed sterven, losbandige zonen uit gegoede, families die de verkeerde weg op gaan, zijn talloos als het zand der zee. Ik weet, dat men de vruch ten van het onderwijs en de opvoeding niet met een maat stok kan. nameten. Maar ik teil er wel op wijzen, dat alle zede- kundige verhandelingen, die sinds eeuwen in kerken, huis gezinnen en scholen zijn. ge houden, betrekkelijk weinig aanwijsbare invloed hebben ge had. Ik dacht ook, dat de meeste, verreweg de meeste mensen wel wéten, dat vechten en vooral het massale vechten dat oorlogvoeren heet. verwerpelijk is en dat men bij voorbeeld ook het liegen dient na te la ten. Het wéten blijkt echter niet voldoende. Meermalen toch tzirden onze agressies ons de baas en het zij met spijt- gezegd wij allen liegen dat het een lieve lust is.. Er zijn dus nog andere din gen nodig om ons op het goede pad te houden en als ik wel ben ingelicht zijn de psycho logen druk bezig uit te zoeken, waarom, wii het kwade dat wij met willen toch doen. Vf et dit alles wil ik geenszins - zeggen, dat wij nu maar alle kinderlijke en kinderach tige onzin, die het krijgsbedrijf ah iets bewonderenswaardigs en begeerlijks voorstelt, moeten gaan nababbelen. Dat doet een zinnig mens toch niet. Er zijn hier en daar nog wel infantiele figuren die in vervoering raken, als zij over onze tachtigjarige heldenstriid tegen de Spaanse dwingeland of over Tromp en De Ruyter horen, maar die ko men in het Nederlandse onder wijzerskorps naar ik meen toch zelden i-oor. Wel meen ik. dat de vader landse geschiedenis wel uit de leerplannen der lagere schalen geschrapt kon worden, als taf Tromp en De Ruyter en Jan van Schaffelaar geheel en al naar het rijk der onpersonen moeten verwijzen. Hiertegen verzet zich echter vooralsnog de wet- op het lager onder wijs. In mijn onderin jzersverleden heb ik wel getracht bij de jeugd belangstelling te wekken voor de ontwikkeling van het wagenwiel en de draadnagel, van het knoopsgat en ran de woon cultuur van grot lot flat. Ik ben waarin nimmer ge slaagd. Maar de aandacht wam onmiddellijk toe, als Claudius Civilis met baard en al oprukte tegen de Romeinen, als ik der Heerlen God dan in 's hemels naam nog maar eens om zeep bracht en als ik Het Grote Leger weer eens over de Bere zina hielp zo goed en kwaad als het kon. Voor deze zucht naar sen satie die kinderen zo goed als krantelezers en televfsiebezit- ters eigen schijnt te zijn, ben ik ten slotte gezwicht. Het enige wat ik doen kon. was de helden te ontluisteren en hen tot taak niet al te beste mensen te maken. Ten slotte teas Claudius officier in het Romeinse leger geweest. Floris een hoogst verdacht personage en Napoleon in menig opzicht een ordinaire dief. Tk geloot vliet, dat er nog 1 wordt gezongen over het Nederlandse, volk. "dat richt waar men zijn erf bespot, de hand aan 't zwaard, het oog op God: een lied dat ik wel eens door- een volwassen per soon heb horen instuderen. Dat is natuurlijk al icel een vooruitgang, maar wie wel eens een klas hee.fi gezien, die de opgewonden liederen onzer va deren zong. moet onder de in druk zijn gekomen van dc ge lijkmoedigheid waarmede de lieve kleinen al die vaderlands liefde hebben geslikt. En ten slotte moeten tcij toch ook niet vergeten, dat uit deze kinder tjes van vroeger de Rölings van heden zijn gegroeid. Opvoeden bliift een raadsel achtige zaak. H. VAN HVLST Ssop *15 böck bij dé ARBEIDERSPERS

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1