Harderwijks raadsel opgelost Order voor van Britse Hoogovens fabrieken Prinses Irene beëdigd Einde van „zwarte lonen in Rotterdam -'■d t =5 'Minister doet afbreuk aan gerechtvaardigde eisen' Hartekreet Koopman te trouw aan 15 vrouwen piano's Gratis logies bij regen i OSRAM ig aannemers eens over: Vijft Auto op boom - man overleden Marihuanabezit: 3 Surinamers gearresteerd Kamerleden vragen naar gasleverantie aan 'Brigitta' Huis stort in: één gewonde z- =2 HET VRIJE VOLK DONDERDAG 9 JANUARI 1964 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) De man die maandag langs de weg tussen Nunspeet en El- speet bewusteloos en trillend over het gehele lichaam werd aan getroffen, zonder schoenen cn zonder Jas, heeft gistermiddag in een observatiekamertje van het Boerhaave-ziekenhuis in Harderwijk aan adjudant P. Northausen van de Rijkspolitie in Nunspeet verteld, dat hij de 35-jarige Duitse bouwvakarbeider u W. is. Schijndood Kredietbeperking nog vier maanden Geen risico Vele gevallen 'ORDER VERGROOT' 55 ROTTERDAM (ANP) Op initiatief van de samenwerkende patroonsverenigingen voor de bouwbedrijven SPV in Rotterdam hebben ongeveer vijftig aannemers, die in Rotterdam en wijde omgeving grote werken uitvoeren, besloten in toenemende mate koppelbazen van de werken te weren en bovendien om een onderlinge looncontrole in te voeren. Onderzoek 35 percent Eerst grootvader Na bericht in HVV: i vragen over W eer polio op Tholen door Gerda Brautigam Bewusteloze blijkt uit gevangenis ontsnapte Vlak voor Kerstmis was hij so luidde zijn verhaal uit een Duitse gevangenis gevlucht. Daar moest hy enige maanden uitzitten wegens dieistal. Hij had een paar dagen in West- Duitsland rondgezworven en is toen bij Venlo liftend Nederland binnen gekomen zonder papieren en in de kleding die hi) in de gevangenis had gedrag en. In Limburg heeft hij teen enige kledingstukken gestolen, waaronder een overhemd, een sjaal, een pull over en een pantalon. Hij ontdeed zich van zijn gevan geniskleding en zwierf vijf dagen door Nederland, liftend en lo pend en hij voelde zich zó opge jaagd dat hö uit angst om door de politie te worden ontdekt zijn schoenen en overjas weggooide. Zo werd hy maandagmiddag be wusteloos als gevolg van uitputting en voedselgebrek door twee militai ren aangetroffen langs dezelfde El- speterweg. waar een paar maanden geleden een andere zwerver werd gevonden. Dat was 's morgens om zes uur. Een jongen die kranten bezorgt had hem toen in de kou zien lig- 'Van onze soc.-econ. redactie) De kredietbeperking zal nog min stens vier maanden duren. De Ned. Bank is het met de handelsbanken en landbouwkredietbanken eens ge worden over voortzetting daarvan tot en met april. De kredietverlening mag ir. die maanden vijf pet. groter zijn dan in het eerste halfjaar van 1963 gemid deld het geval was. Dit betekent een verhoging van de norm met 1 pet. De grootste Poolse radio- en televisietoestellenfabriek te Dzierzo- mow (Reichenbach) in SUezië is in de nacht van dinsdag op woensdag door brand grotendeels verwoest. gen: een oude man, weggedoken m een colbertjasje. De politie dacht dat hy dood was en wilde al een lykwagen waar schuwen toen de man één oog open de. Later bij het kacheltje op de politiepost kwam hij wat op verhaal. Het bleek een thuisloze te zyn, een zwerver, die hier en daar als tuinder werkte. De politie heeft hem nadien nog eenmaal slapend in een bestelwagen aangetroffen en toen is hy uit het gezicht verdwenen. De onbekende, die maandag is ge vonden, is direct naar het zieken huis in Harderwijk gebracht, waar hij werd omringd door goede zorgen en zyn signalement werd per telex verspreid: 1,75 meter, vrij tenger, helblauwe ogen, kunstgebit, litteken tje onder de kin. grazend krullend haar, gryzende snor, vry vol ge laat, droeg twee paar sokken, enz. En de politie betrok de wacht bij zijn bed Niemand had daar toegang. 'Wij nemers geen risico,' aldus de adju dant. die met de Apeldoornse dis trictsrecherche wegwijs probeerde te worden uit de onsamenhangende Duits-klinkende kreten van de bewus teloze. die enige etmalen buiten kennis bleef. Gisteren kwam hij bij en toen hij had gegeten en zijn verhaal had verteld, oordeelde de dokter, dat IV. uit het ziekenhuis kon worden ont slagen. Nog gisteren is hij naar het bureau van de rijkspolitie in Nun speet overgebracht. Hij zal als ongewenste vreemdeling over de grens worden gezet. Dit geval vestigt weer eens de aandacht op de grote categorie men sen, die verdwijnen, wier signale ment verspreid en wier opsporing verzocht wordt. Zij komen te staan in het wekelijks verschijnende opsporingsblad: delin quenten: zij die uit gevangenissen, asiels en psychiatrische inrichtingen zijn ontvlucht: misdadigers die door het buitenland worden gezocht: ver miste kinderen: stoffelijke overschot ten die worden gevonden en waar van de identiteit onbekend is: enz. Elke twee maanden verschijnt een opsporingsregister met duizenden na men. De mutaties voor dit register worden om de twee weken aan alle politieposten doorgegeven. Met dit alles is de afdeling Op- sporingsbijstand van het ministerie van Justitie belast, die aan de hand van kentekens ook de eigenaars van automobielen opspoort. De gevluchte Duitser stond daar echter niet te boek en no tastte de politie aanvankeiyk over zijn iden titeit geheel in het duister. Er was geen enkele aanwijzing: géén portemonnee, géén horloge, geen paperassen niets. Hoe lang, aldus de politie, kan het ook niet duren voordat een stoffelijk overschot kan worden geïdentifi ceerd? Want het aantal mensen, wier familieleden niet weten waar zü verblijven, is legio. Zjj worden niet o! niet zo gauw vermist, om dat zij geen vaste woon- of ver blijfplaats hebben. En hoevelen heb ben geen familieleden meer? (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse recherche heeft de 63-jarige koopman J, W, aange houden in zijn woning in de binnen stad op verdenking van huwelijks- zwendel en oplichting. De man was aangeklaagd door een vrouw uit Amsterdam die hij trouw beloften had gedaan en die hem 200 had geleend. De koopman had indruk gemaakt door voor te geven dat hij veel in het buitenland was voor dè exploitatie van zijn casino's in Zuid- Frankrijk. Bij het onderzoek van de politie bleek dat hij ook aan een dame in Utrecht eeuwige trouw had gezworen. Deze dame ontkende echter dat W. geld van haar geleend zou hebben. Huiszoeking by de koopman leverde een keurig lijstje op met de namen en adressen van vijftien vrouwen in het hele land die W. trouw gezworen had. Verder werden enkele brieven aan deze dames gevonden, die gereed voor verzending waren. Doordat een bus op een be ijzelde weg bfj Saven, ten zuidwesten van Tereran omsloeg, kwamen gis teren elf passagiers om het leven. Er waren negen gewonden. De Canadese regering gaat in de komende drie maanden veertien oor logsschepen 'in de mottenballen leg gen' als bezuinigingsmaatregel. Het gaat om drie torpedobootjagers uit de Tweede Wereldoorlog. 10 mijnen vegers en een escorte-onderhouds- vaartuig. (ran onze soc.-econ. redactie) De Britse Ford-fabrieken hebben bij Hoogovens In IJmuiden een reus achtige order geplaatst voor de levering van stalen plaat. De order is het gevolg van een reeds enkele weken durende staking bij de Steel Company of South Wales in Port Talbot. Het bedrijf is de grootste leveran cier van stalen plaat voor de Britse auto-industrie. Ford poogt de beteke nis van de order aan Hoogovens te kleineren uit angst voor moeilijkhe den met de Britse havenarbeiders, die de leveranties besmet zouden kunnen verklaren. 'Wij betrekken reeds lang staal uit IJmuiden.' zo zegt het Engelse be drijf. 'Wij hebben onze order slechts vergroot.' Uit andere bronnen wordt echter vernomen, dat de regelmatige leve ranties totaal andere soorten betreft. Het zou hier wel degelijk om een nieuw - order gaan. Naar verluidt zou de order zó groot zijn. dat Hoogovens een deel zou hebben ondergebracht bij de Duitse Dortmund Hörder, een onderneming waarin Hoogovens een 'meerderheids- belang heeft. Volgens berichten in Britse bladen zou Hoogovens ook van de Britse autofabriek Vauxhall een enorme or der voor stalen plaat hebben ontvan gen. Het was zo schreven de Engelse kranten, voor de eerste inaal dat de Britse auto-industrie stalen plaat be stelde bij een buitenlandse onderne ming. Hoogovens hebben de berichten Deze vijftig aannemers hebben on geveer drie kwart van de op de bouwwerken in Rotterdam en wyde omgeving werkzame arbeiders in dienst. Ten aanzien van het loon hebben zij besloten om tot het van kracht worden van de nieuwe bouw-cn.o. de basisionen met vyf percent te ver hogen. Aangezien de rechtens geldende io nen in de praktijk met vijf percent of meer zijn overschreden, houdt dit in, dat de betrokken bouwvakarbeiders geen hogere' lonen zullen ontvangen dan voor 1 januari 1964. Wel gaan de sociale uitkeringen en het vorstverlet omhoog, zodat in overeenstemming met de bouwnota 1963 de sociale status van de bouw vakarbeiders wordt verhoogd. Aangezien de betrokken aanne mers een gezonde loonsituatie na streven en zeer urgent achten, ter wijl zij ook in de onmogelijkheid verkeren hogere lonen te betalen, zijn de betrokken bedrijven vastbe sloten zich aan de overeenkomst te houden. Bovendien hebben ze zich ver plicht met kracht te bevorderen, dat onderaannemers voor de arbeiders in hun dienst op de betrokken bouw plaatsen ook deze gedragslijnen zul len volgen. Een nieuw facet in deze situatie is, dat de bedrijven medewerking gaan verlenen aan een loon-enquête. Zij stemmen in met een accounts- onderzoek inzake het naleven van de loonafspraken. tJifc de heden gehouden vergadering van de Rotterdamse SPV is geble ken, dat bovendien een commissie namens de vereniging verdere maat regelen ter bevordering van het na komen van de loon- en andere af spraken zal beramen. De bedryven hebben op zich genomen de omvang van het werken met koppelbazen te verminderen. Dit werken met koppelbazen zal voor 15 februari geheel moeten zyn geëindigd. Zij hebben zich ook ver plicht geen arbeiders van collega's zonder geldig ontslagbewijs in dienst te nemen. Bij handelingen die in strijd met de afspraken moeten wor- SILVOLDE (ANP) Op de weg Dinxperlo—Ulft is gistermiddag een vrachtauto uit Aalten bij het uitwij ken in volle vaart tegen een langs de kant van de weg staande boom gereden. De cabine werd vernield en de 16* Jarige naast de bestuurder zittende B. T. H. te Barse uit Aalten werd gedood. De bestuurder liep geen noemenswaardige verwondingen op den geacht, is melding aan het secre tariaat van de SPV verplicht gesteld. Ter toelichting op deze mededelin gen wees een woordvoerder van de SPV Rotterdam erop, dat het loon- pakket op de bouwwerken thans on geveer 35% bedraagt. Aangezien een risicoclausuie ontbreekt staan de aannemers, die wel te maken hebben met de hogere prijzen van de toe leveringsbedrijven, met de rug tegen de muur. Het is hun financieel on mogelijk. zo werd meegedeeld, om nogmaals vijf pereent uit te keren. Die zou, naar de mening van de SPV. het einde van tal van bedryven betekenen. Bovendien, zo meent men. Is de arbeidsproductiviteit in het laatste half jaar niet onbelangrijk gedaald, waardoor er ook geen aan leiding tot verdere loonsverhoging kan zyn voorshands. De Rotterdamse patroons hopen dat hun voorbeeld in het land ge volgd zal worden. Zy hebben van de organisaties, samenwerkend in de Raad van Bestuur voor het Bouwbe- dryf, de verzekering gekregen, dat hun initiatief met het gezag der or ganisaties gesteund en uitgedragen zal worden. niet willen bevestigen. Een feit is, dat gisteren de koers van de aande len Hoogovens op de Amsterdamse Beurs aanzienlijk is gestegen. Advertentie I.M. I .STEINWAY 1 BIÜTHNER I RICH. WEBER enz «v.o. 48.- PER MAAND nxii U WESTERSINGEL 42-44 ROTTERDAM TELEFOON (010) 135025 OOK ENIGE OCCASIONS 675.-, 875.-, 955.- P.m. v.a. 18.-. Prinses Irene is woensdagmiddag tijdens een b uitengewone openbare zitting in het Paleis van Justitie te Utrecht beëdigd als tolk-vertaler Spaans. De Koningin en prinses Beatrix op de foto links op de achtergrond woonden deze plechtigheid bij. Mr. J. J. Plugge. de president van de rechtbank, beëdigde de Prinses. „Het is de eerste keer, dat een lid van de koninklijke familie voor de rechtbank staat," zei hij. ,Jk hoop. dat deze eerste schrede op de weg naar een maatschappelijke werkkring u veel vreugde mag brengen." Prinses Irene die 9 december van het vorig jaar in Amsterdam slaagde voor het rijksexamen tolk- vertaier. zal de rest van junuari in Spanje doorbrengen bij de Nederlandse ambassadeur Van Panhuys in Madrid. De vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland heeft gis teren een motie, ingediend door de PSP. met 33 tegen 28 stemmen aan genomen. waarin er by de minister van Binnenlandse Zaken op wordt aangedrongen, de gemeenteclassifi- catie op te heffen. Voor stemden de fracties van de PvdA, een deel van de protestants christelyke groepering de communisten en de PSP. (Vervolg van voorpagina) J. A. A. Poncin (Katholieke Onderwijzers Vereniging) be schuldigde minister Bot ervan dat hij de gerechtvaardigde eisen van de onderwijzers op het moment 'zoveel mogelijk afbreuk' doet. Hij memoreerde het overleg sinds 1956: de vergelijking met de techni sche ambtenaar van regeringskant. het bezwaar daartegen van de ANOF ...nee 1Vel, aUt'en als 't regent nrttg je een nieuw; badpak. de belofte van een lunetie-anaiyse het uitblijven daarvan, het slech functioneren van het overleg met re geringsonderhandelaars zonder on derhandelingsbevoegdheid op belanr rijke punten, de overeenstemmi: over de slechte positie der onderwi' zers t.o.v. de technische ambtenare het aandringen van de Kamer, o.n herhaaldelijk bij monde van de hec Klijwegt. op spoedige voorzieningen het telegram van de ANOF aan di regering op 14 november. 'De salarissen.' zei de heer Poncin. 'van de jonge onderwijzers hebben geen gelijke tred gehouden met die welke overal elders worden betaald. Het salaris was in 1957 al te laag, nu is het totaal onvoldoende.' En over de lange salarisschaal (27 jaar!'Er zijn veel collega's die eerst grootvader moeten worden, voordat zy aan een maximumsalaris komen. Voorzitter D. H. Dutmer (prot.- christelijke Onderwijzers Vereniging? zei, mevrouw Van Someren-Downer citerend, dat onderwijzers geen men sen zijn die gemakkelijk op barrica den klimmen. 'Maar vandaag is de uiterste grens bereikt. Vandaag staan we op de barricaden.' Van minister Toxopeus. die vier jaar geleden had gezegd van het georganiseerd overleg een waarlijk overleg te willen maken, zei de voorzitter: "Wat kan een mens. zelfs een minister, toch falen in zijn streven.' NOV-voorzitter 'W. van der Geve! wees er nog eens op dat binnen het georganiseerd overleg van regerings kant de ANOF-mening niet is bestre den, dat de salarisschaal van de on derwijzers en kleuterleidsters onrede lijk lang is en dat de aanvangssala rissen te laag zijn. 'Na het teiegvam van 14 november moest de rcaeriu? een beslissing ne men. Vandaag wr»?hten wij daar nor on "Ook bij het vaststellen van prior!- leiten blijft onrecht onrecht, zei de NOV-voorzitter. 'Wij hebben er geen begrip voor. dat een kleuterleidster :net een mulo-opleiding en nog een driejarige beroepsopleiding op 21- 'arige leeftijd ƒ359.- bruto verdient. Wij hebben er wel begrip voor dat ij met enige jalouzie een advertentie "est waarin meisje* van 17. 18 jaar ordt gezegd: Wordt Marva, u krijgt •eteen al 250,- per maand en na iderhalf jaar tussen, ƒ365,- en 425,- per maand. En wij hebben er geen begrip voor, 'it een jong onderwijzer sinds 1 januari ƒ455.- bruto verdient: nau welijks het door de vakcentrales zo noodzakelijk geachte minimumloon.' In de motie, die de ANOF aan de regering zal zender., zeggen de onder wijzers dat de regering de conclusies van liet vergelijkend onderzoek on derwijzer-technisch ambtenaar zal moeten honoreren, wil het vertrou wen in de overheid ais werkgeefster niet ernstig worden geschokt. Zij wijzen erop dal de ontevreden heid tot ongewenste spanningen voor het onderwijs leidt en verzoeken de regering met de grootste klem, op zeer korte termijn aan de verlangens van de ANOF te voldoen. Minister Bot had de vergadering doen weten, dat hij naar Utrecht zou zijn gekomen als hij niet een verga dering van de ministerraad had moe ten bijwonen. Er was een aanta! Ka merleden aanwezig onder wie de he ren Klijwegt en Van Bennekom van de Partij van de Arbeid en mevrouw Van Someren-Downer (v.v.d.), BHUBANESmVAR, India iReu- ter) De gezondheidstoestand van de Indiase premier Nehroe gaai vooruit. Zijn bloeddruk Is op het ogenblik ge zakt tot een geruststellend ped. AMSTERDAM (ANP) De aan houding van een 21-jarige Surinamer in Amsterdam, verdacht van bero ving van een onder invloed verkeren de Hongaar, heeft geleid tot de ar restatie van drie Surinamers. die vier marihuanasigaretten in hun be zit hadden. Een hunner, de 23-jarige zeeman E. H. had bovendien een pakje mari huana by zich. dat echter voor 7 8ste bleek te bestaan uit. zgn. astmashag. dat veel lijkt op marihuana en er ook vaak voor wordt verkocht. De beroving, waarbij een bedrag van 1Q0 gulden werd gestolen, ge schiedde in de nacht van maandag op dinsdag in de binnenstad. Op de hiervan verdachte Surinamer T. M. D. werd een marihuana-sigaret ge vonden. In zyn woning op de Brouwers gracht trof de recherche twee van zyn landgenoten aan. de 20-jarige E. M. en de 23-jarige A. U. De derde man werd in een broodjeszaak in het centrum gearresteerd. (Van een onzer verslaggevers- De Tweede-Kamerleden Vondeling en Öele (beiden p.v.d.a.) hebben de minister van Economische Zaken schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van ons bericht, dat Gro ninger aardgas door de NAM zal worden geleverd aan de Duitse olie maatschappij Brigitta, evenals de NAM een dochteronderneming van Shell en Esso. De kamerleden vragen de minister of het juist is, dat de gasleverantie geschiedt op niet-commerciële basis en zonder tussenkomst van de Gas unie op grond van het in 1960 ge sloten Eems-Doliard-akkoord tussen Nederland en West-Duitsland. Ze vragen of de levering niet op louter particuliere regelingen berust, en wilr lea ingelicht worden over de be staande bepalingen en reglementen. Voorts vragen zij of de gegevens over de omvang en ligging van het aardgasveld bij de grenzen van hec concessiegebied Groningen zodanig zij. dat men van het gasvoorkomen in .het Eems-Dollardgebied al een duidelijk overzicht kan hebben. Zij willen ten slotte weten of de Nederlandse regering, toen zij de ex ploitatievergunning aan de NAM gaf nauwkeurig op de hoogte was .n de verplichtingen in het Eems-Dollard gebied en of z(j daar ook rekening mee heeft gehouden. Op welke wijze, aldus de socialis tische kamerleden, hebben de toe komstige leveringen de overeenkomst met de Gasunie beïnvloed of zullen ze dat nog doen? DEN HAAG 'ANP) Het Tweede Kamerlid cie heer P. Voogd (b.p.i heeft schriftelijk aan de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksge zondheid. de heer Barteïs. gevraagd hoeveel kinderen op het eiland Tho len tegen kinderverlamming zijn in geënt. hoeveel kinderen niet zijn in geënt en hoe dit laatste aanta! ver deeld is over de verschillende gods dienstige gezindten, resp. de groep die niet tot een godsdienstige ge zindte behoort. Het kamerlid vraagt, dit gezien de berichten inzake de poliogevalUn. waardoor de indruk gewekt wordt dat alleen kinderen van ouders, be horende tot een bepaalde godsdien stige gezindte, door deze ziekte ge troffen zijn. (Van een onzer verslaggevers) Bijzonder goed is gistermorgen een ongeluk in het vlakbij Maastricht gelegen dorp Amby afgelopen. In de Dorpsstraat was men bezig met het verbouwen van een woning tot winkel. Waarschijnlijk door ver keerd stutten stortte omstreeks acht uur het huis volledig in Van de vijf arbeiders van het aan nemersbedrijf Haren kwamen cr vier met de schrik vrij. De 16-jarige H. Rings uit Itteren raakte echter on der bet puin bedolven. 'Tm slaagde er vrij snel in om hem bevrijden Met. een gebroken arm laacndlse kneuzingen werd hy naar het zie kenhuis overgebracht. De heer A. G. Ligihart te Vlaar- dingen heeft in de goedheid zijns harten wel wat overhoop gehaaid. Hij kan niet geloven dat zestig jaar geleden reders van vissersschepen zulke boeven cn vissers zulke slaaf se sukkels waren, als Herman Heijermans ze heeft afgeschilderd in zijn Op Hoop van Zegen. Of daar maar even een officieel onderzoek naar ingesteld kan worden. Ik moet er niet aan denken. Wij zijn immers een strikt rechtvaardig volkje; we zouden ons niet kunnen beperken tot Heijermans. De hele vaderlandse literatuur zou nageplo zen moeten worden op waarheid en verdichtsel. fs Karei de Grote destijds werke lijk aan het roofridderen geslagen, samen en in vereniging met ene EU'gast? En dat nog wel op last van een engel, opdat hij er achter zou komen dat de verbannen EJe- gast een brave, koningsgetrouwe borst was, maar Kareis zwager Kggheric een hondsvot die hem naar het leven stond. Zo staat het al sedert de dertiende eeuw in de ridderroman Karei ende Elegast- Maar of het waar is? En Halewijn? Die zong een tie- dekijn en at die het hoorde wou bij hem zijn. Dat liep dan wel slecht af voor de onnozele maagdekljns die op dat malle gezang afkwamen: hij bracht ze om zeep, de vuige lust moordenaar. Tot een fikse koningsdochter zelf het zwaard ter hand nam en hem de kop afsloeg. Haar pa was blij town ze weer heelhuids thuiskwam* Daar werd gehouden een banket, het hoofd werd op dc tafel gezet. Smakelijk eten! Of zou het mis schien niet echt gebeurd zijn? Een paar eeuwen verderop treffen we de heer Vondel aan. Hij maakte zijn eigen grafschrift. Hier ligt Von del zonder rouw, hij is gestorven van de kouw. Maar hij kon toch niet van te voren weten of hij van de kou zou sterven? Ais die man zo omsprong met de waarheid, wat moeten we dan den ken van die arme Gijbreeht en zijn benarde vest? Tot dusver ging mijn bloed altijd koken als ik aan die misselijke Haarlemmers dacht of waren het Spaarndammers? Dat ben ik even kwijt, ik heb dat stuk al geruime tijd niet meer gezien. Nou ja, in ieder geval deden toen een stelletje provincialen heel le lijk tegen Amsterdam. Of niet, misschien, fk ga na aan alles twijfelen. Neem Poot. Hoe genoeglijk roit het leven des gerusten I andmans heen, die zijn zaligh lot, hoe kleen, om geen koningskroon zou gevent Nou zeg, in 1700? Met al die mis oogsten en oorlogen, en geen garan tiefondsen en richt- en sluisprijzen? Of Saartje Burgerhart. Wat had dat lieve, frisse deerntje het te stel len met haar huichelachtige tante Slimpslamp en de geestverwant van dat slechte wijf, broeder Benjamin, 'een luie zuipzap van een Kerel in een paarsehe Japon', Zouden die kwezels, non echt naarbet leven getekend zijn, of hebben de dames Wolff en Deken overdreven in hun oprechte afkeer van schijnvrome sekten? En Hildcbrand. Dat diakenhuis mannetje, die Keesje. Wilde de va der van het gesticht hem werkelijk het geld van onder zijn hemmetje afnemen? Of heeft Hildcbrand dat maar verzonnen, omdat hij er zelf graag mooi op wilde staan als de nobele heer, die a lies ien goede keerde voor Keesje? Nu heb ik alleen maar een paar greepjes gedaan uit onze inheemse literatuur, maar stel'je voor dat we er de wereldliteratuur bij gaan be trekken, De koningsdrama's van Shakespeare bij voorbeeld. Die doodenge meisjes Lear of dat gru welijke mevrouwtje Macbeth. Heb- die nou echt bestaan? Zijn Riehard de Derde wordt trouwens ook nog steeds gespeeld en toch twijfelen sommige Britse historici eraan of die man werkelijk zijn onschuldige neefjes vermoord heeft om zelf op de troon te komen, zoals de overlevering wil... Ach, maar zulke stukken worden immers niet gespeeld om hun his torische waarde. Het gaat om de dramatische waarde, om de kunst. Net als bij de stukken van Heijer mans, van wie ik overigens in de literatuurles op school leerde: Zijn toneelstukken zijn in hoge mate tendentieus. Dat is lieel lang geleden, maar ik herinner mij nog dat het mij een schok gaf. Tendentieus, gekleurd? Op Hoop van Zegen ook? O ja, dat in de eerste plaats. Meer, dan bij voorbeeld De Opgaande Zon. Ik hoorde ervan op. Als kind uit een zeevarende familie, waar het leefde van de verhalen over gamme le rotsehepen, had ik dat stuk over het 'wegbrengen' van een schip om wille van de verzekeringspenningen, zonder meer geslikt. Misschien heeft de hartekreet van meneer Ligthart te Ylaardingen nu wel voor veel mensen gedaan, wat destijds de literatuurles voor mij deed: twijfel gezaaid. En dat kan geen kwaad. Misschien is het een gekleurd ver haal. Een gegeven dat Heijermans gebruikte om er een brokje oersterk toneel van te maken, hetgeen zijn goed recht als schrijver was. En winst voor de Nederlandse toneel literatuur. Maar laten «,e alsjeblieft niet gaan uitzoeker wat waarheid was en wat verdichtsel. Dan zou geen schrijver meer ooit een pen op pa pier durven zetten en dat zou het einde betekenen voor alle literatuur. Denk u maar eens de man in, dio over honderd jaar de band hoort met Oudejaarsconference van Wim Kan. Als hij ook zo'n waarheids zoeker is. wil hij Uitgezocht hebben of Nederland in 1963 werkelijk slechts twee problemen kende: Hoe vermager ik en waar Iaat ik mijn auto. Nou ja... Advertentie LM

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1