Rekening voor 1963 sluitend Beveiligen kan niet sneller. Grensoverschrijdend goederenvervoer nu 42 pet. van totaal 1 Staatsmijnen: gaskwaliteit niet slechter Voorzieningen blijven in r.-k. bejaardentehuizen bii moderne eisen achter van Wereldhaven Economie van A tot Z "oSte? PHILIPST.V. 3 MAANDEN GRATIS! BE1116440 Iiar»e*aen lakens SENSATIONELE AANBIEDING! nu voor 80 percent georganiseerd KLM tot februari zonder president Stapel planken bedelft man Rubberfabriek in Haarlem uitgebrand tweepersoons -180x2.30 cm Eindhovense beschuldiging TfiuirenoQ t&ig&oo iO utp.boht m mmm SET VRIJE VOLK VRIJDAG 10 JANUARI 1964 PAGINA 3 (Van onze verkeersredacteur) Ondanks een kostenstijging' van 25 miljoen verwachten de Nederlandse Spoorwegen voor 1963 een nagenoeg sluitende re kening. Dit is een gevolg van een stijging van de ontvangsten in het afgelopen jaar met circa 54 miljoen (op een totaal van ongeveer 600 miljoen). In 1962 was het verlies 29 miljoen. i JUNKER+RUH ALL-GAS FORNUIZEN Onze prijzen blijven ladg Orizé priizeri blijven laag (Van een onzer verslaggeefsters) Een onderzoek in 346 katholieke bejaardentehuizen heeft uitgewezen dat het gemiddelde verzorgingstehuis onvoldoende is ingesteld op: intensieve verzorging van de 28 der bewoners, die daaraan behoefte hebben behoud en vergroting van de validiteit van de zelfstandiger bejaarden. VERPLEGING REVALIDEREN Skopje ontving na ramp reeds 35 miljoen dollar Meer winst Speculatie MODERNE TWEEDJASSEN 5 4975 5975 69.75 -~-r—--1 MEENT22-34TEL.116440 0 ij 0 HOORN I OVSHSC'H;00^reSBWAt« TEL4I25S ■ontvangsten met 54 iljoen gestegen Dit verheugende nieuws lieeit de president van NS. ir. J, Lohmann. .donderdag te Utrecht meegedeeld in de jaarlijkse bijeenkomst met de binnen- en buitenlandse pers. Over de beraamde tariefsverhoging, waartoe de directie voorstellen heeft ingediend bij de minister van Verkeer en Wa terstaat, kon de heer Lohmann geen enkel detail geven. De vorige tariefsverhogingen zijn. volgens ir. Lohmann. in het algemeen met begrip ontvangen. Het aantal rei zigerskilometers is gestegen met een hall: percent, het goederenvervoer zelfs met elf percent, namelijk met drie miljoen ton. Hjgrmee werd voor B(j het beveiligen van overwegen mag men de Nederlandse Spoorwegen geen onverschilligheid verwijten. Dit jaar werd het hoogste aantal overwegen beveiligd met automati sche knipperlichten (aki's) dat ooit in een jaar tot stand kwam, name lijk 65. Het streefgetal is nu 66 per jaar. Het werk wordt echter ge remd door de capaciteit, inzonder heid ook omdat NS tevens werken aan het automatische blokstelsel en de automatische treinbeheer- sing, die in 1975 klaar moet zjjn. Er is een programma om in tien jaar 450 van de duizend onbeveiligde overwegen in verharde wegen te beveiligen. De 345 overwegen, die van dit programma nog resten, ho pen de spoorwegen in vijf tot zes jaar te hebben behandeld. Doordat steeds meer wegen worden ver hard. komen er echter ook weer overwegen bij die beveiliging vra gen. Aldus heeft ir. J. Lohman, president van NS, donderdag aan de pers verklaard. Op vragen of toch geen versnelling mogelijk was. ant woordde hij, dat om bovenge noemde redenen de mogelijkheid niet ziet. Op beveiligde overwegen komen echter ook ongelukken voor. iVan onze verkeersredacteur) Bij de Nederlandse Spoorwegen is nu tachtig percent van het personeel georganiseerd in de erkende bonden, een ongekend hoog percentage, waar mee de directie zeer ingenomen is. De categorale bond FSV. Federa tieve Spoorweg Vakvereniging, geeft op drieduizend leden te hebben, of wel tien percent van het personeel. Dit betreft voornamelijk treinperso neel, dus zo federatief is deze bond niet. Hij wordt dan ook niet erkend. Ongeorganiseerd is eveneens tien percent. Aldus een antwoord van ir. J. De verhouding tot onbeveiligde was Lohman. president van NS. op vra- in de laatste vier jaar zelfs als 14 Sen ter jaarlijkse persconferentie te -- - - Utrecht gesteld. net eerst m ae geschiedenis van NS de dertie mihoen ton overschreden. De toeneming met drie miljoen ton is te splitsen in één derde als gevolg van het wegvallen van ander vervoer in de strenge winter, één derde ver voer van zand voor de zeewering van Delfland en één derde toeneming van andere soorten vervoer. Dit laatste nu is een gevolg van de investeringen van de afgelopen jaren, waardoor men de klanten kan bedienen met velerlei soort wagens. Er zijn nu 1200 nieuwe wagens op een totaal van 20.000, In 1964 en later volgen nog 700 nieuwe. De personeelssituatie bij NS is nog altijd krap. hetgeen ir. Lohmann on der meer weet aan het lang uitblijven van een c.a.o. Het tekort nam toe met 727 man. zodat de n.v. nu 1250 per soneelsleden te weinig heeft. Het on- gunstigt is de situatie in de districten Amsterdam en Botterdam. Overplaat singen en inschakeling van hulp krachten geven slechts beperkt soe laas. Voorwaarde voor het bestendigen van de financiële situatie in 1964 is de goedkeuring van de voorgestelde tariefsverhoging, maar inmiddels zijn alweer tien dagen van het jaar ver streken. terwijl iedere dag er één is. zei ir. Lohmann. in mineur sprak ir. Lohmann over de voorstellen van de Europese com missie tot het invoeren van marge- tarieven. Deze zouden de commer cie handelingsvrijheid van NS ern stig aantasten en een aanmerkelijke vermindering van inkomsten zou het gevolg zijn. De president heeft echter vertrou wen in de wijze waarop de regering de Nederlandse belangen internatio naal verdedigt. Advertentie I.M. Advertentie I.M. 5 in een handomdraai j geschikt toor aardgas Reeds vanaf 333.- een echte Junker Ruit Toonzaal: Gustowea 57 - Rotterdam.7 (Van onze lucht vaartredacteur) De aandeelhoudersvergadering van de KLM, die een nieuwe raad van commissarissen moet benoe men, zal waarschijnlijk niet eerder dan in februari worden gehouden. Tot dan zal de KLM formeel zonder president-commissaris zijn. In de commissarissenvergadering van gisteren is de gedelegeerd-com missaris mr. A. H. C. Gieben ver zocht de leiding van de bijeenkomst op zich te nemen. De heer Gieben heeft aan dit ver zoek voldaan en zal rot een nieuwe raad is benoemd, de leiding van het college In handen hebben zon der echter de titel van president commissaris te voeren. Eiml 1965 zullen er in West- Duitsland geen eigenlijke woonkam- pen meer zijn. De Westduitse minis ter voor Vluchtelingezaken. Hans Krijger, deelde donderdagmorgen de Bondsdag mee. dat er in december 1960 nog 2281 kampen met 142.602 bewoners waren. Sindsdien zijn on geveer 68.000 kampbewoners in wo ningen ondergebracht. Het grensoverschrijdend goederenvervoer van de Nederlandse Spoorwegen is vorig jaar zodanig gestegen, dat het nu 42 percent uitmaakt van het totale goederenvervoer van NS. Dat is het dubbele van tien jaar geleden. In tonkilometers bedroeg de stijging 23 percent tegen 8 percent bij het binnenlands goederenvervoer. tot 36. Grotere voorzichtigheid bij het publiek is dus dringend nodig. Het aantal gereedgekomen overwe gen met automatische halve bomen (ahobs) heeft enigszins geleden onder de aandacht die men be steedt aan de aki's. Er kwamen er in 1963 achtentwintig tot stand. Aan automatisch blokstelsel werd vijftig kilometer voltooid, zodat het totaal werd 963 km. Advertentie IM Wij hoeven U toch niets meer te vertellen over de grote voor delen van Bei O Fast: over hemden, die druk geadverteerd in prijzen tot 16 gulden toe, voldoende bekend zijn. Wassen zoals U zelf verkiest... met de hand of in de machine- Bel O Fast overhemden van popeline, dat zich zeif strijkt in de was. Van deze voortreffelijke hemden, met alle goede eigenschappen die U van Bel O Fast kunt verwachten en van een partij Tricot Enkalon overhemden met Poes-garantie, hebben wij morgen een speciale aanbieding voor een ongekend lage prijs. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Bel O Fast en Tricot Enkalon over hemden, met Poes-garantie... hagelwit, in de maten 36 t/m 42, voor (Van een onzer verslaggevers) Tydens omstapelen van voorraden hout is de 49-jarige werknemer van de houthandel W. 3. M. Menkveld uit Assen, gistermorgen dodelijk veron gelukt. Een stapel planken vie! van 2V!- m. hoogte op de man, die bieronder be dolven werd en op slag werd gedood. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. (Van een onzer verslaggevers) De N.V. Rubberfabriek voorheen Gebr. Merens aan het Zuider-Buiten- spaarne in Haarlem is gisteravond uitgebrand. De brand werd om haif tien ont dekt, Na een ur was de brandweer het vuur meester. Dit jaar bestaan ae spoorwegen in Nederland 125 jaar. Het jubileum valt op 20 december, maar wordt gevierd op 19..september..met een- plechtigheid te Amsterdam of te utrecht'fdit "stütitnog"ntef vast. De N.V:'Nederlandse Spoorwegen zal het jubileum breed onder de aan- dacht brengen, onder meer door een affiche, icaarov een oude loco motief en een nieuwe elektrische staan. Reeds is een wedstrijd uitge schreven voor de zesde klassen van de lagere scholen. Ook komen er feestavonden voor het personeel, dat (met inbegrip van de gepensioneerden) een fotopocket- boék krijgt. PTT wijdt twee bij zondere postzegels aan het spoerr- wegfeest. Bij het grensoverschrijdende reizi gersverkeer was de groei veel minder sterk, maar er was toch stijging. De Nederlandse Spoorwegen zijn dus wel te spreken over de interna tionalisatie van het treinverkeer. In het bijzonder de 'gesloten ver voeren' vertonen een toeneming: in 1963 in tonnen met 25 percent, in tonkilometers met tien percent. Ge sloten vervoer is transport in vaste treinsamenstelltng, zonder rangeren, rechtstreeks van laad- naar losadres, In het personenvervoer wordt mid den van dit jaar de diesel-TEE Am sterdam-Parijs vervangen door een getrokken elektrische. Ir. J. Lohmann. president van NS. die hierover ter jaarlijkse persconfe rentie mededelingen heeft gedaan, kondigde tevens binnen niet al te lange tijd de elektrificatie aan van de grensbaanvakken Arnhem-Emme- rik-Oberhausen en Venlo-Kaldenkir- chen-Viersen. De elektrificatie van het Neder landse deel Arnhem-Babberich, 17 kilometer van eerstgenoemd traject, staat op het investeringsprogramma voor 1966. in welk jaar men ook hoopt klaar te zijn. Er zjjn drie voordelen: enige be korting van de reistijd., ontlasting van; station Arnhem en mindere vértragingsgevoeiigheid van de treindienst, Venlo-Kaldéhkirchen is .vooral .van,belang in het goederen verkeer. Het aantal TEEM-treinen (voor goederen) van en naar Nederland, zal stijgen tot zeven, doordat dit jaar een nieuwe TEEM. Rotterdam-Hamburg tot stand zal komen. Grote werken zijn op gang om de zwakke schakel in het Europese ver keer Bazel-Gotthard-Chiasso te ver sterken. Belangrijke vooruitgang is geboekt bij het ontwerpen van een uniform systeem voor het merken en numme ren van goederenwagens met een twaalfcijferige code, wat onder meer voordelen heeft voor de elektronische verwerking. Ook de oostblokstaten nemen deel aan het overleg. Advertentie I.M Horgen begint de speciale ver koop van flanellen lakens voor een prijs, die U alleen tijdens zo'n extra aanbieding kunt ver wachte)?. Twee-persoons flanellen la kens, 180 x 230 cm, die vorige winter nog verkocht werden voor zeven 5 acht gulden, kunt U nu kopen, voor nog géén vijf gulden. Donzig warm anti-rheuma van een extra zware kwaliteit flanel. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze flanel len lakens, 180 x 230 cm, kleur ecru, voor Géén tel of schrift, best. (Van een onzer verslaggevers) De Staatsmijnen hebben gisteren de beschuldiging van de hand gewezen, als zou dit bedrijf de laatste tijd gas van aanzienlijk mindere kwaliteit aan haar aïnemers (gemeenten en grote bedrijven in vrijwel heel zuid-Neder land. Red.) leveren. Het onderzoek waarvan de resultaten in ropportvorm zijn verschenen, ls gehouden door de Kotholieke Vereniging van Bejaardentehuizen. Van de 438 katholieke tehuizen werkten 346 eraan mee. De 19.600 bejaarden in deze tehui- !en vormen ssmen byna een derde deel van alle bejaarden in Nederlandse verzorgingstehuizen. Dezt enquete is het eerste grote onderzoek in Nederland geweest naar de verzorgingsbehoefte in de tehuizen. Doel was, een oplossing te brengen voor 'de verwarring, die er in ons land heerst ten aanzien van het -roHeem der verzorgings- en verpïeegbeboeftige bejaarden' en bij te dragen tot een goede taakverde ling tussen verzorgings- en verpleeg tehuizen en andere inrichtingen. In een zuiverder taakverdeling ziet de gerontologische commissie van de katholieke vereniging, die het on derzoek insteld\ onder meer de mo gelijkheid, in de toekomst onnodige er, 'vaak verdriet meebrengende ver huizingen van bejaarden van het ene naar iiet andere tehuis te beperken. Een soortgelijk onderzoek als nu in de -erz-rgingstehuizen gedaan, wordt voor de verpleegtehuizen in het vooruitzicht gesteld. Het percentage bejaarden die in tensieve verzorging nodig hebben (28) wordt verrassend hoog ge noemd. Bedlegerig blijkt 6,8 pet. te zijn, volledig hulpbehoevend 9,5 pet, gedeeltelijk hulpbehoevend 23,7 pet.. Alleen behoefte aan huishoude lijke verzorging heeft 43,6 pet. Van de 346 tehuizen die aan het onderzoek hebben meegewerkt, ble ken slechts negen te beschikken over een voorlopig (door de Ziekenfonds raad) erkende verpleegafdeling, 39 hebben een niet-erkende afdeling, de andere behelpen zich met een aan tal ziekenbedden of verplegen zieke bewoners op eigen kamer. Zieken die niet in eigen kamer kunnen worden verpleegd, hebben verpleging op de ziekenafdeling of in -en ziekenhuis nodig, aldus het rap port, Blijkt de ziekte een langdu rige toestand te worden, maar is de revalidatiekans goed, dan kan opne ming in eet verpleegtehuis volgen. Uitgangspunt moet zijn dat de be jaarde terugkomt in het verzorgings tehuis, zoals jongere mensen na ziekte terug gaan naar het eigen ge zin. Ook als de prognose voor de levenskansen slecht ls, moet de be jaard mens in het tehuis kunnen rekenen op verzorging, temidden van valide leeftijdgenoten. Dit zal voor de bejaarde onnodig isolement voorkomen en in de verpleegtehui zen de doorstroming bevorderen. In het algemeen, aldus het rap port, moet de verzorging in de be jaardentehuizen meer worden ge richt op de 'optimale validiteits- graad' van de bewoners, meer op activering dan op pasciviteit. De medische staf moet daarop meer in gesteld zijn dan tot nu toe het geval is geweeri. Er moeten meer voorzieningen ko men voor dit revalideren of valide houden van de bewoners: heilgym- nastië*. arbeids- en bezigheidsthe rapie. hulp bij spraakmoeilijkheden, voetverzorging. Bouw en inrichting van het tehuis en de opleiding van het personeel moeten daarop zijn gericht. In dit verband betwijfelen de rapporteurs of de subsidiërende instanties hun maatstaven wel aan de tijdsomstandigheden hebben aan gepast. De verzorgingsbehoefte van de bejaarden in de katholieke verzor gingstehuizen is het grootst geble ken in Dren.p, Utrecht en Gronin gen. het kleinst in Friesland en Zee land. Behalve de bejaarden wonen on geveer 1700 mensen be.ieden de 85 jaar in de katholieke tehuizen. Van hen is 72 pet. lichamelijk of gees-' telijk hulpbehoevend. Uit de enquê te bleek dat tehuizen geleid door re ligieuzen. gemiddeld twee maal zo veel bedlegerigen en volledig hulp behoevenden verzorgen als tehuizen van leken. Het rapport besteed» ook aandacht aan de 'invaliderende' invloed van de inrichting'. personeelstekort maakt snel. efficiënt werken nodig, dat eigen activiteit van bejaarden vaak onmogelijk maakt op gebieden, waar zij in eigen tempo eii met de nodige stimulansen nog actief ton den kunnen zijn. Deze beschuldiging was gisteren vervat in een artikel in het Êindho- vens Dagblad, waarin de directeur Gemeentebedrijven van Eindhoven, ir. is. Hustinx, ouder meer opmerkte dat de aanzienlijke vermindering van de gaskwaliteit in Eindhoven reeds aanleiding had gegeven tot ernstige storingeD. Een door het Eiadhovens dagblad geïnterviewde (niet met name ge noemde) gasdeskundige stelde zelfs dat de huidige kwaliteit van het staatsmijngas de toleranties van de landelijke gasnormen ver overschrijdt en evenzeer de grenzen waar binnen volgens de keuringseisen de huishou delijke apparaten normaal moeten functioneren. Volgens het blad zouden ook ver schillende grote Eindhovens bedrij ven, o.m. Philips en de ETOS-coöpe- ratie, ernstige storingen hebben moe ten overwinnen. In het artikel wordt geconcludeerd 'dat de Staatsmijnen onverantwoor delijk te werk gaan en dat het een schande genoemd mag worden dat deze gasleverancier met het oog op de toekomst van het aardgas thans zijn meer dan dertigjarige gasklanten in de steek laat, voor kosten laat op draaien en aan gevaren blootstelt.' In het commentaar dal de voor lichtingsdienst van de Staatsmijnen gisteravond gaf naar aanleiding van deze besehuldiging, wordt toegegeven dat de samenstelling van het staats mijngas sinds enkele maanden, als gevolg van technische omstandig heden <o.a. een verandering in de soorten verwerkte kolen), inderdaad een wijziging heeft ondergaan. Deze samenstelling garandeert ech ter nog steeds een kwaliteit,, die ruimschoots binnen de contractueel vastgestelde eisen ligt, aldus Staats mijnen. Een incidentele bedrijtsstoring tij dens de afgelopen vorstperiode heeft echter enkele duidelijke kwaliteits schommelingen tot gevolg gehad, zo wordt verder gezegd. De druk van het gas is door de Staatsmijnen evenwel niet verlaagd, integendeel, zelfs ver hoogd. tin Eindhoven zouden huis vrouwen vee! klachten hebben over verminderde druk, waardoor veel meer tijd nodig zou zijn om water te koken of het eten gaar te krijgen. - red.) Bij de Staatsmijnen vindt men het overigens wei typisch dat er blijkbaar alleen in Eindhoven klachten zijn over het. gas en elders niet. Dat de kwaliteit van het gas verminderd zou zijn met het oog op de komst van aardgas, noemen de Staatsmijnen 'een zeer tendentieus en lelijk verzin sel' en dat de Staatsmijnen op het ogenblik noodzakelijke reparaties aan de installaties achterwege laten 'pure nonsens." 'De kwaliteit van het gas ging voor de wijziging in de samenstelling ver uit boven die welke indertijd in de contracten was vastgelegd en is ook op dit ogenblik nog beter dan waar ook in het land,' aldus de Staats mijnen. Advertentie I.M. BELGRADO (Reuter) De Zuid- slavische stad Skopje, die vorig jaar getroffen werd door een aardbeving, heeft tot nu toe 35 miljoen dollar ontvangen, aldus het Zuidsiavischfc persbureau Tanjoeg Meer dan 14 miljoen kwam uit 73 landen: Zuid- slavië bracht 21 miljoen voor de ge troffen stad op. Koop 'n boek bij do ARBItDXXSTXKf De N.V. Maatschappij tot Exploi tatie van Onroerende Goederen De Wereldhaven heeft enig opzien gebaard door reeds op de ochtend van de 2de januari haar jaarverslag' 1963 gedrukt en wel te publi ceren. Terecht hebben velen zich af gevraagd, of dat verantwoord kan. compleet met accountant.ver klaring en al. gedateerd 31 decem ber 1963. Als Wy aandeelhouder wa ren zouden wij er ter jaarvergade ring een vraag over stellen. Als wij aandeeinouaer waren zou den wij trouwens meer hebben om over na te denken. Wereldhaven is een typisch voorbeeld van een on- roerende-goederenmaatschappij in een haussemarkt. De N.V. bezat en exploiteerde indertijd het befaamde (en mislukte) Twaalf-Frovinciënhuis in Rotterdam. Begin 1962 zjjn de aan delen echter in andere handen over gegaan: er is een nieuwe directie gekomen, de horecabedrijven zijn verkocht en de maatschappij is nu voornamelijk bouwer en exploitant van onroerende goederen. De getaxeerde waarde van het on roerende goed (winkels, kantoren, woningen en diverse bedrijfsgebou wen) bedraagt volgens het verslag 13,6 miljoen gulden. Daarnaast heeft de N.V. o.m. in aanbouw: 430 wonin gen in Den Haag en Voorburg, kan toren en een motel in Rotterdam. Deze projecten gaan samen 30 mil joen kosten; er is al tien miljoen in geïnvesteerd. Sinds de overname is de divendpolitiek veel royaler gewor den. Over 1962 werd niet 7 of 8 percent uitgekeerd zoals in 1960 en 1961, maar 15 percent dividend plus één bonusaandeel. Dit jaar wordt voorgesteld over het (vergrote) kapi taal IS percent dividend uit te keren plus 50 pet. bonusaandelen (op twee uitstaande aandelen één cadeau). TF/'aar berust dit alles op? Volgens het jaarverslag is de winst ge stegen van 610.000 in 1962 tot 1.077.000 in 1963. Bepaald een for se stijging, al moet daarbij worden vermeld, dat 165.000 daarvan moe ten worden toegeschreven aan 'inci dentele opbrengsten' die met geen letter worden toegelicht. Nergens In het verslag blijkt in tussen. dat da N.V. op de pan den in exploita tie ook afschrijft en zo ja. hoeveel. We zullen maar aannemen. dat het gebeurt, an ders moet op da winstcijfers die we noemden ze ker een aftrek worden toege past om de wer kelijke winst te benaderen. Of vindt de directie afschrijving niet nodig, omdat zij meent, dat onroerend goed toch alleen maar in waarde stijgt en niet daalt? Want dit hele verslag staat in het teken van de waardestijging van het onroerend goed. Lees de eerste re gels maar mee; "De stijgende ten dens van de onroerend-goedprijzen bleef in het verslagjaar onvermin- dercf aanhouden en hef laat'Mh aan- zien'."'dal hieraan vooralsnog geen einde zal komen.' H^Lis de0e die dit fonds in net afgelopen jaar een van de meest spectaculaire van de hele beurs heeft gemaakt en die het de directie mogelijk maakt bij herha ling nieuw kapitaal aan te trekken. In de balans is het onroerend goed (voor zover in exploitatie) opgeno men "tegen de door onafhankelijke taxateurs per 31 december 1963 vast gestelde taxatiewaarde." Dat lijkt safe. De vraag is natuurlijk: welke waarde is dat? De gebruikswaarde? De waarde op basis van de inkom sten? Of.de verkoopwaarde van 'n speculatie-object? Als dat zo is en deze factor speelt stellig mee dan wordt die waarde zeif mee bepaald door de hausse die op het ogenblik ia onroerend goed heerst. Een stille re serve zit daar dus niet in. Welnu, gaat men nu op deze. toch waarlijk niet krappe basis, bereke nen wat de reële waarde is, die ach ter één aandeel Wereldhaven zit, dan komt men op een koers van ongeveer 390 percent. Maar... op het moment van de verschijning van het verslag noteer den deze aandelen aan de beurs niet 390. maar... 725 percent. En het jaarverslag bleek géén aanleiding tot een daling, maar aanvankelijk zelfs tot een stijging van de koers... onroerend goed, mijnheer, daar zit stijging in. Morgen 9 uur begint de verkoop van schitterende in vlotte raglan-modellen met rug ceintuur, geheel satijn gevoerd, voor ongelooflijk lage prijzen: Serie i Serie il Serie III, nd nd ROTTERDAM Woit-Kruilfcatio ROTTERDAM Kort» Hoogstraat ROTTERDAM Moros o ROTTERDAM Xatondr. iagortljl: o HOOGVLIET WinfcoUonlrvtn o VIAAROINGEN: tiosvold lïtOEN Haarlommerstraat ZEIST Siortson i). 2'o begint de speculatie in onroe- rende goederen en in aandelen, die onroerend goed representeren, i malle vormen aan te nemen. In de week van 27 december tot en met 2 januari was het meest verhandel de fonds aan de Amsterdamse beursZwolsman EMS, gevolgd door de grote vier (Koninklijke. Phi lips, Unilever en AKU). Daarna kwam dus vóór Hoogovens, Ko ninklijke Zout en. enz. - deze We reldhaven. waarvan de koerswaarde binnen één jaar (de bonus meegere kend) tot het 3,5-voudige is geste gen In feite is het rendement, dat men bij dergelijke koersen kan verwach ten kleiner dan een spaarbank biedt. Maar deze aandelen worden dan ook gekocht in de verwachting, dat ze nog wel verder zullen stijgen. De gang van zaken doet heel sterk denken aan de ontwikkeling in de jaren voor 1929 op de New-Yorks» effectenbeurs. Wie het boeiende boekje De krach van '29* van Gal- braith (de man van De economie van de overvloed) leest, ontdekt treffende overeenkomsten. Uiteraard is hier geenszins mee gezegd, dat er geen enorme verschillen zijn en dat nu een ineenstorting als in '29 voor de deur zou staan. Maar het zou voor velen niet gek zjjn te beden ken. dat men óók op dit gebied op een goed moment zjjn hoofd kan sto ten. E n hard. Natuurlijk zijn er (ook in dit verslag) allerlei verklaringen, die aannemelijk maken, dat de prijs stijging van onroerend goed nog wel zal aanhouden. Maar juist wie daar op vertrouwt, zouden wij willen ver wijzen naar Galbraith, die hele pagi na's citaten geeft van economen en instituten (en waarlijk niet de eer ste de besten) die tóén haarfijn wis ten voor te rekenen, dat het koers- peil in wezen nog best gezond was. Dat was vlak vóór de grote krach, die en de redeneringen en de koer sen aan gruzelementen sloeg, John Kenneth Calbrallh De krach van '29. Uitg. J. H. de Bussy, Amsterdam. Nederlandse vertaling: A. Vfestervaarder,

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1