T&tcW Oranje en Ruys verkocht W itteveen Zaakgelastigde bedreigd door Ambonnezen Sjaril vraagt toezicht en po IVOROL tandpasta Prima en niet duurt Winst AKU stijgt met 32 percent Volendamse Dorusfilm op TV Exploitatie alleen bij voldoende garantie 8 WAT DOEN WE MET ONZE "Wat'n héérlijke lunch! 'Schrijf twee leugens op' Zweedse Edet- papierfabriek in Tilburg C. C. Steensma in dienst van Ruys Haarlem Vleesprijzen blijven hoog Verre Visserij verkoopt 4 trawlers 3)1 wintersoepen Eenvoudiger normen Twaalf maanden voor NVSH- administrateur Haagse PTT-agent Molenkamp nu in functie hersteld f 17/7 miljoen meer HET VRIJE VOLK DONDERDAG 16 JANUARI 1964 PAGINA-3 Brandlucht 68 ct Bruine Bonensoep met hele bonen 78 ct Dak verteerd Treurig nieuws1 (Vervolg van voorpagina) Gevolgen BEWERINGEN IJSSELOORD In Noord-Afrika, waar alleen in 1962 bijna 400 miljoen ton aardolie werd ontdekt. In en rond de Noord zee, waar momenteel ongeveer 25 oliemaatschappijen naar gas en olie speuren. Tweemaal brand in woning aan Oudedijk binnen 6 uur (Van een onzer verslaggevers) Tweemaal op dezelfde avond is brand uitgebroken in het huis Oudedijk 154 in Rotterdam. Het eerste begin van brand, gisteren vroeg in de avond, werd door de bewoners met een slang op de waterleiding nog herwaren, maar toen vannacht om ongeveer kwart voor één de tweede, vrije verdie ping plotseling als een fakkel brandde, was het gauw gebeurd. Deze zolderverdieping, bewoond door een Turkse student en een jong echtpaar met een baby van twee maanden, brandde in minder dan een half uur tijd uit. Het jonge gezin konzich ternau wernood redden door via het achter balkon te vluchten. De student was niet thuis. Het bluswater van de brandweer, die vflf stralen op de uit slaande vlammen richtte, bracht grote schade op de eerste etage aan. De totale schade wordt geschat op 35 mille. De twee verdiepingen zijn gelegen boven de bloemenz&ak De Peppel, waar eveneens aanzienlijke water schade ontstond. Alie bewoners warer. gisteravond thuis: het echtpaar A. Schell, dat de bloemenzaak beheert, de 29-jarige kantoorbediende J. W. Menkveld, de bewoner van de voor kamer op de eerste etage, de 21-ja- rige koelmonteur Paul Otto, zijn achttienjarige vrouw en hun twee maanden oude zoontje en de Turkse student Ignolü, die een stage door- J* loopt aan het Bouwcentrum kamer doorgebracht. De Turk is later met een koffer met kleren naar het huis van meneer Schell aan de 's-Gravenweg gegaan om daar te gaan De koelmonteur merkte om 7 uur slapen.' een brandlucht op. Hij waarschuwde de anderen en samen gingen ze op De kantoorbediende en het echt- onderzoek uit. paar Otto gingen -om kwart over De heer Menkveld vertelde: „We twaalf naar bed, maar niet nadat ze ontdekten dat een contactdoos op de "en controleronde door het hele huis kamer van de student, vóór op de hadden gemaakt. Er was kennelijk zolderetage, in brand stond. De wand mets aan de hand. maar op dat mo er omheen schroeide. Ik heb toen ment moeten de elektriciteitsbuizen vanuit de badkamer een straal water onder de vloer van de zolderverdie- op de muur gericht en zo het brandje PLn& a* gebrand hebben, geblust." De heer Menkveld: „Ik lag nog .„Maar toen bleken er een paar half in bed, toen ik stoppen doorgeslagen te zijn. De stu- ï*"a?^er brand- dent en het echtpaar, die toen zonder hlcl,t- ?acht begint het nou ,r ITUP? Tm ila tranlra» 1>«W JW licht zaten en die geen kaarsen had den. hebben de avond bQ mij op de Advertentie I-M, Anders dan anders. Een dampend bord Hollandse Erwtensoep of Bruine Bonensoep van Knorr. In 20 minuten op tafel. Hollandse Erwtensoep met echte erwten (Van onze soc.-econ. redactie) "Op vergaderingen van de vakbond hoor je niets dan leugens en in het vakblad lees je niets dan leugens.' Deze uitroep van de buschauffeur A. W. A. Gordijn, die de praktische lei ding had van de nachtvergadering van ontevreden buschauffeurs op 1T december te Utrecht, heeft geleid tot een open brief van de heer W. Spit, voorzitter van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel. De heer Gordijn is lid van deze bond. In het bondsblad Richting, nodigt de heer Spit de heer Gordijn uit twee leugens uit het vakblad aan tf tonen. Hy kan dit doen in een open brief, die volstrekt ongewijzigd zal worden geplaatst, zo belooft de heer Spit. De KBV-voorzitter vraagt zich m rijn open brief af waar de actiedrift van de heer Gordijn zo ineens van daan komt. "Voor zover mijn kennis reikt hebt u zich nooit voor een be stuursfunctie beschikbaar gesteld, noch aan de propaganda of het vor mingswerk deelgenomen.' weer? In de keuken heb ik een em mer met water gevuld, maar toen zag Ik plotseling boven de trap de vlammen naar bulten slaan. Meteen heb Ik de brandweer en de politie gealarmeerd. Ze waren er onmiddel lijk' Later bleek, dat, toen hy de brand eerst weer zelf te lijf wilde gaan, het jonge echtpaar met hun kind boven nergens anders heen kon dan naar de achterkant. De heer Otto sloeg de ruit aan de achterkant in en samen met zijn vrouw en kind bereikte hij het balkon. Ze hebben geprobeerd de buurman op nummer 156 wakker te bonzen, maar toen dat niet lukte, klauterden ze verder. Bij de tandarts, mevrouw Van Duyn- Bol, op nummer 158. vonden ze ëen goed heenkomen. Nog vannacht zijn ze naar familie in Den Haag ge bracht. De feite vlammen, geholpen door de oostenwind, verteerden het dak aan één z(jde volkomen. De brand weer wist echter te voorkomen dat het vuur op het huis van de heer 3. E. van Leeuwen (66) oversloeg. Wel werd het keukentje op de tweede verdieping gedeeltelijk door het vuur aangetast. De brandweer, die onder leiding (Van onze Scandinavische correspondent) De Zweeds papierfabriek Lilla Edet, gevestigd in het niet ver van Gothenburg gelegen dorp met de zelfde naam, zal begin 1965 in Til burg een fabriek openen die zich op papier voor sanitaire doeleinden zal specialiseren. Grondstoffen zullen uit Zweden worden aangevoerd. Men heeft reeds een machine met een capaciteit van 7.000 ton per jaar aangekocht. In de aanvang zal de fabriek vijftig man werk verschaffen. Met de bouw zal zeer binnenkort onder leiding van de Zweedse des kundige ir. Lars Haeger worden be gonnen. Lilla Edet bezit reeds een doch teronderneming in Zuid-Amerika. Aangezien er grote onzekerheid heerst omtrent de toekomstige eco nomische betrekkingen tussen Zwe den en de Europa-markt wil men door middel van een Nederlandse vestiging vaste voet in het gebied van de EEG-landen krijgen. Door gunstige voorwaarden en goedkope werkkrachten viel de keus op ons land. De zolderverdieping van een huis aan de Oudedijk brandde van nacht uit, nadat bijna zes uur uur tevoren een contactdoos in de voorkamer als gevolg van kortsluiting vlam had gevat. Op de achtregrond de slaapkamer van het echtpaar Otto en zijn twee maanden oude baby, dat door een raam aan de achter kant en via twee balkons aan de vlammen wist te ontsnappen. Rechts staat mevrouw M. J. A. Otto-Verbraeken. die vanmorgen de slaapkamer in een waardeloze ruïne veranderd aantrof. stond van hoofdbrandmeester M. van de Blink, was tegen half twee het vuur meester. Aanwezig waren de bluseenheid 122, de G4. de bluseen- heid 121, de L2 en A12. Het verkeer werd tijdens de blussing over de Gerdesiaweg omgeleid. HAARLEM (ANP) De directie van A. E. Ruys Haarlem N.V. deelt mede, dat binnenkort de heer C. C. Steensma, die per 1 januari de KLM verliet, in dienst van de vennoot schap za! treden. Na een oriënteringsperiode van en kele maanden in het buitenland zal hy een vooraanstaande plaats in het bedrijf gaan innemen, aldus de directie. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Moeilijker kan het worden voor „e oudere functionarissen in de hogere civiele rangen. Voor deze categorie wordt een speciale regeling getrof fen. Met nadruk werd gezegd dat al het personeel van de dek- en ma- Chinekam er dienst op andere schepen van de respectieve koopvaardijvlo ten zal worden ondergebracht. De directeuren van de twee rede- De minister heeft die verklaring voor kennisgeving aangenomen. Mede op grond daarvan was volgens de rede rijen de verlening van de exportver gunning voor beide schepen door het rjjk niet meer dan. een formele aan gelegenheid. Beide directies wezen er vandaag op, dat zij de onderhandelingen met Lauro los van elkaar hebben gevoerd. Desondanks kunnen de transacties nauwelijks los van elkaar worden ge rijen bestempelden vanmorgen op een zien. De Oranje en de Willem Ruys gemeenschappelijke bijeenkomst de w'erden.met name op de dienst naar verkopen als 'treurig nieuws'. Het be- in samenwerking ge- v. exploueerd. Wanneer slechts een van sluit is volgens hen het gevolg tod tefde ^hepen zijn verbocht> km een complex van factoren. Na het de exploitatie van het andere nog wegvallen van de vaart op Indonesië moeilijker zijn geworden, zag het er aanvankelijk naar uit, dat beide schepen elders lonend emplooi Dat Lauro beide schepen wel lo- konden vinden. nend denkt te exploiteren, komt door- dat de Italianen, speciaal in de emi- tv, rf. grantenvaart. aanmerkelijk eenvoudi- *er nonnen hanteren. Dat wordt om. wS i geïllustreerd met de verbouwings- voted door een r«telmati?e kos- Plann«n- Beide schepen gaan straks tenftijging. Een vefhoging^van de me«r P^S^rs vervoe- tarieven bracht in 1962 weer enig ren Qan cnans- soelaas, maar in 1963 werd de ex ploitatie weer veel moeilijker. Beide De Oranje zal voor de Nederland de directies verklaarden, dat de jong- aangekondigde zomercrulses nog ma st* 'loonexplosie' in feite de deur ken. De daarna geplande reizen rond heeft dichtgedaan, de wereld komen te vervallen. De laatste reis van de Willem Ruys voor Al geruime tijd geleden hebben zij de Llovd eindigt kort voor Kerstmis, de vorige minister van Verkeer Passagiers, die dan nog over retour- en Waterstaat meegedeeld, dat ver- biljetten voor deze schepen beschik- koop van de twee passagiersschepen ken. kunnen reizen met andere wellicht onvermijdelijk zou worden, maatschappijen. De loonstijging zal een reële verbete ring betekenen, zei prof. Witteveen, Hi) sprak de hoop uit dat men niet een grotere loonsverhoging zal eisen want dan zou het moeilijk worden voor Nederland om met de export te concurreren op de we reldmarkten. In dit verband her innerde h(j er nog eens aan dat ons land de helft van het nationale produkt In het buitenland afzet. 'e loonsverhogingen komen niet ai- leen uit de grote winst iel hij, in de scheepsbouw heeft men loons verhoging gekregen hoewel daar met verlies wordt gewerkt. 'j verdere loonstijgingen zal er een terugslag ontstaan bij de investe ringen en export omdat de winst marges op de export onvoldoende worden. Als gevolg daarvan zullen bedrijven die nu nog net mee kun nen in de concurrentiestrijd ermee op moeten houden, aldus prof. Wit- teveen. \ndere gevolge van grotere loonstij ging zouden kunnen zijn een be- talingsbalanstekort en inkrimping van de geldcirculatie. Hij verwacht te voor 1964 in elk geval grote spanningen in de monetaire sfeer terwijl de investeringen onder druk komen te staan. In 1965 zullen deze sterk dalen, zo voorspelde hij. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse rechtbank heeft vanmorgen aan de 48-Jarlge admini strateur Jan C. S., beheerder van het Aletta Jacobshuis van de NVSH in Amsterdam, conform de els veroor deeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waar van drie voorwaardelijk en onder toezichtstelling gedurende de proef tijd van drie jaar. De administrateur heeft bekend, zich in tien jaar tijd 35.000 a 40.000 uit de kas te hebben toegeëigend. Volgens een rijksaccountant is er echter meer dan 77.000 verdwenen. De rechtbank sprak In het vonnis van verduistering van vele duizenden guldens. In deze verduisteringszaak is ook de voormalige penningmeester van de afdeling Amsterdam van de NVSH en vriend van de beheerder, K., betrokken. Volgens de beheerder, doch dit bleef ter zitting onverklaard, zou hü van 1956 tot 1962 geen geld meer voor zich zelf uit de kas hebben genomen, doch wel maandelijks f 100 aan de ex-penningmeester hebben overgemaakt. Dit'zou dan gebeurd zijn uit angst voor K. en om diens stilzwijgen te verkrijgen, aldus de verdachte. K. heeft nog niet terechtgestaan. (Van onze landbouwredacteur)" Er i» nog weinig uitzicht op goed koop viees. Het ziet er raar uit, dat de prijzen van het varkensvlees en bet rundvlees voorlopig nog wel hoog zullen blijven, als er nog geen prijs verhoging bijkomt Waarschijnlijk zal het tot augustus duren voor van een aanmerkelijke daling gesproken zal kunnen worden. Dit is gebleken tijdens de vergade ring die het produktschap voor Vee en Vlees gisteren in Utrecht heeft ge houden. Omdat de boeren over weinig wintervoer beschikken, verwacht men dat deze winter nogal wat slachtvee naar de markt zal worden gebracht. Er komt ook een groter aanbod van varkens en tenslotte wil men tot eind maart twee maal zoveel slachtkoeien als vorig jaar uit Denemarken laten komen. Het ziet er echter naar uit, dat de vraag groter zal blijven dan het, aan bod. De prijzen blijven dus hoog. Vlees uit Argentinië is intussen de helft duurder geworden. Wanneer we een vroeg voorjaar met veei gras krij gen. za! het aanbod van slachtrund- vee weer kleiner worden, omdat' de boeren dan over voldoende voer be schikken. AMSTERDAM (ANP) D« Verenig de Machine Fabrieken gaan voor Noord-Koren een kunstmestfabriek bouwen. Het contract daartoe is gisteren in Amsterdam ondertekend. De fabriek zal gaan werken vol gens het procédé van Stamiearbon, een dochteronderneming van Staats mijnen. (Van onze parlementsredactle) j Op zijn verzoek zijn de Indo- j nesische zaakgelastigde in Den j Haag, drs. Moh. Sjarif. door Buitenlandse Zaken toezicht en zo nodig bescherming van de politie toegezegd. De heer Sjarif en zijn pers- attaché IViarto zijn bedreigd met molestatie. De dreigementen zijn geuit door extremisten onder dc Ambonnezen, die een onafhankelijke republiek Zuid-Molukken wensen. Hun plan is. voor het gebouw van de Indonesi sche ambassade in Den Haag te gaan demonstreren. Aanleiding zou zijn de arrestatie j van dr. Soemokii. leider van het i Zuidmoluks verzet tegen Djakarta, die kort geleden op Ceram in han den van het Indonesische leger is gevaiien. Drs. Sjarif wordt verweten, dat hi- groepen Ambonnezen in Den Haag fotokopieën heeft voorgelegd van dr. Soemokils' verklaring .in Djakarta ondertekend, dat de strijd om onafhankelijkheid van de Zuid- Molukken is geëindigd. Deze beweringen wijst drs. Sja rif van de hand. Hij zegt niemand onder 'Tuk te willen zetten: *Am- boanezen die wij ontvangen komen vrijwillig en krijgen elke gewenste voorlichting.' Men betreurt het, dat een intern Indonesisch geschil in Nederland dreigt te ontaarden in een exces. Alles wordt in het werk gesteld om de verhitte gemoederen te kalme ren. Intussen zijn in het ambassadege bouw aan de Tobias Asseriaan in Deo Haag voorzorgsmaatregelen ge nomen, De politie houdt een oog in het zeil in de omgeving. Ook wordt gesurveilleerd in Was- senaar.waar drs. Sjarifs ambtswoning staat. In het Ambonnezen-woonoord (175 woningen, duizend zielen), in Capelle aan den IJssel hebben de verreweg in de meerderheid zijnde aanhangers van een republiek Zuid-Molukken geëist dat vier gezinnen, die te ken nen gaven naar Indonesië te willen terugkeren, uit hel woonoord worden verwijderd. De gemoederen raakten verhit toen bleek, dat de betrokkenen in het bezit waren van een fotokopie van de proklamatie waarbij dr. Soemokii in Djakarta verklaarde, dat de strijd tegen de Indonesische republiek ten einde was Noch de burgemeester van Capelle aan den IJssel. noch de regerings commissaris voor de Ambonnezenzörg noch ir. Manusama die behoort tot de RMS-voormannen in Nederland slaagde er tot dusver in. de opge wonden inwoners van TJsseloord tot rede te brengen. De vier gezinnen weigeren het woonoord te verlaten. Zij kunnen daartoe slechts bij rechterlijk vonnis worden gedwongen. DRS. SJARIF (Van een onzer verslaggevers) Maandag zal de heer Th. Molen kamp in de Haagse Bijenkorf weer op een voor hem vertrouwde plaats zitten: achter het loket van het t'TT-postagentschap in dit waren huis. De heer Molenkamp was vorig jaar aangehouden, verdacht van diefstal van ƒ34.000. Hij zat zes weken in voorlopige hechtenis, maar later werd de 37-jarige chauffeur W. S. L. aangehouden. Deze zou volgens de justitie be kend hebben dat hij, en niet de heer Molenkamp, het geld heeft ont vreemd. De directie van de Bijenkorf heeft nimmer het vertrouwen in de heer Molenkamp verloren en nam hem na zijn ontslag uit voorlopige hechtenis weer in dienst. Thans heeft men besloten hem ook weer in zijn oude func tie te hersteilen. Deze daad betekent voor de heer Molenkamp de volledige rehabilita tie, waar hij recht op heeft. Tegen de chauffeur L. is vanmor gen een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van twee jaar en zes maatr eten en verbeurdverklaring van alle luxe elektrische apparaten die hij van het verduisterde geld had ge kocht. Advertentie l.M. (Van een onzer verslaggevers) De heer J. J. van der Toorn direc teur van de Scheveningse rederij WN heeft gistermiddag aan zijn schippers verteld dat vier van de moderne trawlers van z(jn vloot van 22 verkocht worden. De onderhande lingen hierover zijn in volle gang. Jk heb de schippers dit willen ver tellen om ze op t(jd de gelegenheid te geven iets anders te zoeken.' zei de heer Van der Toorn ons gister avond. Overigens waren de onderhande lingen voor de verkoop van de sche pen al aan de gang voor dat de sta king uitbrak. Wel gaf hij zijn schip pers te kennen dat zyn bedrijf geen verhoging van loonkosten kon ver dragen. .Ik blyf niet varen voor niets.' aldus de heer Van der Toom. (Van onze soc.-econ. redactie) De brutowinst van de Algemene Kunstzijde Unie was vorig jaar met 72,9 miljoen ruim 32 percent gro ter dan in 1962, toen deze 55,2 miljoen bedroeg. De nettowinst, na 3ftrek van belastingen, steeg van 36.4 miljoen tot 48J. miljoen. De omzet nam van 1962 op 1963 toe van 382 miljoen tot 447 mil joen. De. kosten stegen minder, na melijk van 340,1 tot 391,6 mil joen. Als gevolg daarvan steeg de winst van de Nederlandse bedrijven, van 41.9 tot 55.4 miljoen. Dat de totale brutowinst sterker steeg, was te danken aan enerzijds een toeneming van de post dividen den en interest van deelnemingen ea anderzijds een vermindering van het negatieve resultaat van de diverse baten en lasten. De cijfers die de AKU vandaag heeft gepubliceerd, dragen een voor lopig karakter. Zij zijn niét door de accountants gecontroleerd. «t meneer Cor Sityn óók tn dit programmal Het Is voor een bedrijf een wet van Meden en Perzen, dat het zijn investeringen afstemt op de markt- behoefte. Geen industrie zal er in normale omstandigheden aan den ken jaar in, jaar uit enorme kapi talen uit te geven, zolang dat niet nodig is om aan de vraag naar haar produkten te kunnen voldoen. Doet een bedrijf dat toch, dan lapt het alle bedrijfseconomische grondregels aan zijn laars, of het is een olie- industrie. In ons tweede artikel hebben wij de Suez-crisis ter sprake gebracht en de con sequenties daarvan voor de oliewpreïd. In de periode van 1946 tot 1956. toen Suez wei begon te dreigen, maar zich nog niet deed gelden, is de bewezen olie reserve in de gehele wereld verdrievoudigd De Jaarlijkse produktie in die tien jaar verdubbelde slechts. Het ingrijpen van president Nasser had tot gevolg dat de oliemaatschappijen, die de kwetsbaarheid van hun belangrijkste oiie- wingebied hadden gevoeld, hun opsporings programma's ijlings versnelden. Het duurde een paar jaar voordat, ze daarmee goed op gang waren gekomen. Nemen we nu 1950 als uitgangspunt, dan is de wereldoliereserve tot en met 1962 zelfs meer dan verviervou digd. En dat, terwijl het verbruik van aard olie (produkten) in dezelfde periode ook slecht» verdubbelde. Volgens de allerlaatste gegevens ts de wereldreserve aan aardolie thans 34 keer zo groot als het huidige verbruik per Jast van ongeveer 1300 miljoen ton Dat is dan de zogenaamde bewezen reserve, tn werkelijk held zit er nog véél meer. De schattingen van deskundige geologen variëren van een wereldvoorraad van 600 miljard tot 2000 wiflUwW U4AAJSM.U, TTet merkwaardige van deze cijfers is niet. dat in onze aardbodem veel en veel meer olie zit dan men enkeie tientallen jaren geleden dacht. Ook niet dat er wel eens meer aardolie zou kunnen zijn dsn de wereld met nieuwe energiebronnen in opkomst nodig heeft Veel opvallender is het verschijnsel van het van eikaar weglopen van de cijfers voor de olievoorraad en de oüeproduklie. Het illustreert immers, dat de oliemaatschap pijen veel meer geld uitgeven voor de explo ratie (opsporing) dan nodig is om in de behoefte te kunnen voorzien. Op basis van het verbruik in 1962 zou tnen zeifs kunnen zeggen, dat er nog maar den van de NAM-boringen in de Noordzee belicht. De opvatting van Shell, die de Tri ton aan de oliewinning in liet Meer van Maracaibo onttrok, omdat de exploitatie voorwaarden daar ongunstiger waren ge worden. In datzelfde Venezuela, een van de rijkste oiiegebieden ter wereld, begon de ohe-explo- ratie reeds in 1878. Het duurde daar echter meer dan dertig jaar, voordat er op een schaal van enige betekenis werd geprodu ceerd. De Caribbean Petroleum Company, de Venezuela Oil Concessions Ltd. en andere maatschappijen begonnen namelijk pas, toen in een nieuwe mijnwet de produktie voor hen aantrekkelijker was gemaakt. voor een goede dertig jaar olie voorhanden is en gezien de ontwikkeling zal die periode nog korter zijn. Maar die bewering gaat mank. omdat het zeker is da' er véél meer olie is en omdat hei in 1963 bepaald nog niet nodig is, miljarden te investeren om de produktie voor het Jaar 2000 veilig te stellen Aan deze enorme exploratie-activiteit lig gen voor een groot deel andere factoren ten grondslag. Ze liggen voornamelijk in het oöHtieke vlak en de hele geschiedenis van de oiie-industrie is er in feite op gebouwd Diverse andere landen kennen een soort gelijke ontwikkeling Mexico Is er een van. Folitieke strubbelingen maakten, dat. de olieconcerns de produktie dsa> tot in ue dertiger jaren voortdurend lieten dalen! Kort voor de Tweede Wereldoorlog werden de Mexicaanse olievelden genationaliseerd; een paar Jaar na de oorlog werd een schade regeling getroffen en sindsdien stijgt de produktie in Mexico regelmatig Üeze geschiedenis houdt voor Nederland een waarschuwing m. In her tweede artikel hebben we ook reeds de achtergrön- Hit historische voorbeelden leren ons. dal *-* nationale bodemrijkdommen, indien dr exploitatie daarvan werd overgelaten aan particulier* «li»m**t«chsppijrs. alleen dan werden ontgonnen, wanneer de regeringen deze maatschappijen winsten garandeerden, die ia hun ogen voldoende waren. Was aat niet het geval, dan bleven öe rijkdommen in de bodem, werden de win nings- en opsporingsprogramma's vertraagd of geheel afgebroken. Die gang van zaken heeft niets onlogisch. Want daarvoor zijn het particuliere maatschappijen, opererend met- het geld van hun aandeelhouders, die daarmee géén lief dadigheid willen bedrijven Wanneer in Venezuela de winsten kieiner. in Araoië de politieke onzekerheden groter worden, dan zullen de daar werkende oliemaatschappijen hun positie eiders proberen te verstevigen.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1