Het is nog even wennen..., maar 22.000 man bouwen gewoon door Onderhandelingen bouw-c.a.o. mislukt „ZO IS HET.., weg - 880 nieuwe leden bij de VARA Nog steeds reacties HORLOGES 20% 10150% KORTING SIEBEL ABB Ook i AM kijkt kat ut(Haagse)boom PHILIPS T.V. 3 MAANDEN GRATIS! BEL 116440 Slechts 12% van kapitaal aanwezig iOSRAM INGRIJPEN: ONMOGELIJK H' WAT DOEN WE MET ONZE maar we nemen nog nader contact op opruiming Geruchten over TV-eiland Jongen door ijs gezakt en verdronken opruiming Stoffelijk overschot geïdentificeerd als van dr. Minnaert Geen liquidatie HET VRIJE VOLK VRIJDAG 17 JANUARI 1964 v, toPAGE$A 3 0UDSH00RN 55. (Van een onzer verslaggeefsters) Van de 3000 Nederlanders die per brief hebben gereageerd op de laatste uitzending van VARA's omstreden TV-programma 'Zo is 'thebben 1600 van hun afkeuring blijk gegeven. 1400 waren ervóór. Weliswaar hebben 400 kijkers voor het lidmaat schap van de VARA bedankt, maar daar staan ln dezelfde periode liefst 880 aanmeldingen tegenover. (Van een onzer verslaggevers) Minister Bot ziet af van maatregelen tegen de VARA. Dit beeft hij het hoofdbestuur van de omroepvereniging iaten we ten in een brief, die donderdag in Hilversum is ontvangen. Hiermee komt een eind aan de enorme opwinding, opgestokei? over een onderdeel van het TV-programma 'Zo is 'tvan 4 januari, dat Wordt getypeerd als *de aanbidding van het tele-i nsiphp^M' GESTRAND ZWART (Van een onzer verslaggevers) Te Rotterdam moest gisteren op een aandeelhoudersvergade ring van de N.V. Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij een beslissing worden genomen over liquidatie van deze werf. Goedkoper Beste van de werld et is beslist niet overdreven te stellen, dat de historische, in ternationale ontwikkeling van de oliewinning voor Nederland (en de andere Noordzee-landenbehalve grote mogelijkheden ook grote ri sico's met zich brengt. Dat sindsdien bekend is gewor den, dat de minister van Econo mische Zaken voorlopig geen ver gunningen voor boringen in het ex-territoriale deel van de Noord zee zal verlenen, doet aan het principe van deze opvatting niets af. (Van onze soclaal-econ. redactie) Gisteren waren in Nederland 22.000 bouwvakarbeiders normaal aan het werk. Het vroor een graad of ze ven en een ijskoude wind maakte een verblijf op de steigert niet be paald tot een pretje. Maar de bouw ging door. De stichting Verletbcotrjjding mag voorlopig over de resultaten van het eerste experimentele jaar meer dan tevreden zijn. Het voorbeeld van Zweden waar werken in de winter normaal is, hoeft niet langer b(j de verzameling sterke verhalen in de kast te worden opgeborgen. Door werken in Nederland kan net zo goed. Deze winter heeft ons dit ge leerd. Technisch zjjn er geen problemen. En de kosten worden ruimschoots goedgemaakt door het verminderen van renteverlies en verletkosten. Het bouwtempo hoeft niet veei lager te I goedkoop en ook daar kan normaal liggen dan in de zomer. Maar het moeilijke punt is de mentaliteit van het bouwvak te veranderen. De techniek van werken met hete- 1 acht kachels, tenten en dekzeilen is niet zo moeilijk. Zo heeft Van Ees teren in Leiden een tent van 62 bij 28 meter geplaatst over de fundering van een hoge kantoorflat. De hele bouwploeg is normaal aan het werk. En stort per dag 100 kubieke meter beton. De tent is duur. Maar het mate riaal is zo gekozen, dat het zonder kosten ook voor andere doeleinden gebruikt kan worden. Het groot auditorium van de Tech nische Hogeschool te Delft is omge ven door een geraamte van louter plastic. Kwetsbaar materiaal, maar gewerkt worden. Maar het sterkste staaltje is de bouw van een torenflat in Delft. Daar gaat in de openlucht het beton stor ten normaal zijn gang, dank zij sta len bekistingswanden, die geïsoleerd zijn met plastic. Als ze een beetje ingespeeld zijn doen ze het net zo vlug als in de zomer. Natuurlijk zjjn er fouten aan het licht gekomen. De plasticplaten voor het afdekken bleken soms te licht en waaiden weg. Heteiuehtkacheltjes waren soms zo gemonteerd, dat de verbrandingsgassen in de werkruim ten terechtkwamen.. Maar dat zijn allemaal kleine technische feilen die in een volgend seizoen gemakkelijk verholpen kunnen worden. Veel moeilijker blijkt het veran deren van de mentaliteit op de bouw plaats. Opzichters en uitvoerders durven vaak de werkzaamheden niet voor hun verantwoording nemen om dat ze de ervaring missen met wer ken in de winter. Bouwvakarbeiders die zich in de ze dagen dapper weerden in de kou zijn er vaak heel moeilijk toe te krij gen zich op de kou te kleden, IJzer- vlechten met handschoenen aan gaat niet, vinden ze. Terwijl hun colle ga's in het buitenland niets anders doen. Pogingen van enkele aannemers om warme winterkleding te ver strekken zijn gestrand op de afkeer van uniform. Maar zijn allemaal Weinigheden zegt ir. Gont van de stichting Verletbestrijding. Volgend jaar gaat het beslist een stuk be ter. We zijn moei op weg om het verlet in Nederland uit te bannen. Advertentie I.M. MEENT22-34TEL.116440 - OVERSCRDORPSSTRAATi2TëL 41228 VARA over Bots brief: Voldoening... (Van een onzer verslaggevers) Met «en korte verklaring heeft het! dagelijks bestuur van de VARA gis teravond gereageerd op de brief van minister Bot. De hele tekst luidt: Hoewel de VARA zich niet met alle in de brief gegeven overwegingen kan verenigen en terzake nog na der contact zal opnemen met des minister, heeft het bestunr met) voldoening kennis genomen van de conclusie van de minister, generlei maatregelen tegen de VARA te treffen. De vergadering tan het dagelijks bestuur, in de VARA-studio's gehou den, duurde gistermiddag maar kort. VARA-voorzitter Burger en zijn TV-secretaris Rengelink verwezen na afloop naar de korte verklaring van het dagelijks bestuur. Er zou meer aanleiding tot com mentaar zijn geweest als het ant woord van minister Bot anders had geluid. Op detailpunten uit de brief zou nog wel enige kritiek te oefenen zijn, maar dat vereist een diepere en langdurige studie. Commentaar van andere zijde liet zich wel noteren. WD-fractievoorzltter nr. W. J. Geertsema verklaarde door zijn Wassenaarse burgemeesterstelefoon kort en bondig, de. beslissing van ar. Bot zeer terecht te vinden. 'Daarbij laat gelden,* aldus de heer Geertsema. 'dat 's ministers be sluit ook is gebaseerd op verklaringen van het VABA-bestuur, die we wel als verontschuldigingen mogen aan merken.'. In Leeuwarden zei PvdA-fractie- voorzitter dr. A. Vondeling: 'Het verbaast me niets. Welke maatregel zou de minister hebben moeten ne men? Ik heb van het begin af de reactie van de regering wat overdre ven gevonden. In plaats van zo hals over kop te (ireigen met ingrijpen had zij er beter aan gedaan, de VARA onderhands de kans te geven haar mening kenbaar te maken. En laten we de zaken duidelijk hou den.' vervolgde dr. Vondeling, 'er was in dit geval geenszins sprake van bij herhaling ernstig falen van de VARA hooguit van een uitglijden. En voor zê'n uitglijder, zelfs een ernstige, mag men toch geên censurering over wegen. Daarom kan ik niet zeggen, dat ik blij ben met het besluit van de minis ter. Hij had eenvoudig fatsoenshalve niet anders kunnen reageren.' Groningens burgemeester J. Tuin 'Ik vind niet dat het TV-programma elementen bevatte, die gevaar voor de goede zeden konden opleveren. De teksten zijn bepaald onschuldig. De. ■wijze van voordragen was niet zo fijn gevoelig.' Commentaar van eindredacteur Herman W i g b o I d van hét pro gramma 'Zo is 't,.. 'Ik vind dat de zaak nu tot normale proporties is teruggebracht. Minister Bot schrijft ergens in zijn brief Iets over het in acht nemen van christe lijke waarden. Het gaat in dit geval niet over christelijke waarden hoogstens om de vorm. Wat christe lijke waarden betekenen.' aldus de r.-k. Wigbold, "beseffen we zelf al te goed.' Commentaar van tekstleverancier Rinus Ferdi nandusse, ook pre sentator van het programma: *Tk vind het hee! jammer dat mi mister Bot zo heeft gereageerd. Ik ;had graag zes maanden uitgesloten "willen zijn. Ten eerste omdat ik dan rvakantie had kunnen nemen: ten [tweede vind ik dat iemand, die on- Jmiddellijk maatregelen aankondigt, ■die maatregelen ook moet nemen. iAnders had zo iemand maar iets iïanger moeten overwegen wat hij zou :willen doen.' Commentaar van Peter Lohr. die net omstreden programmaonderdeel op het scherm bracht: Tk heb het idee gehad, veertien dagen lang In een soort lanceercabl- ne te hebben gezeten en nu komt het bericht: de lancering gaat niet door Overigens vind Ik het wel erg pret tig dat het programma doorgaat; dat ons niets In de weg wordt gelegd. De teneur van de brief van minister Bot vind ik vrü redelijk. Hij heeft na aiies wat gebeurd is ook moeilijk an ders kunnen reageren.' (Van een onzer verslaggevers) Het is nu definitief vastgesteld dat de stoffelijke resten, die boswachter G. de Werdt van Staatsbosbeheer onder Laende woensdag heeft ge vonden, zijn van de sedert 18 sep tember 1963 vermiste 33-jarige Eind- hovense bio-chemicus dr. K. Min naert. Er waren verschillende zaken, die een identificatie gemakkelijk maak ten als ring, papleren, bril, kleding stukken, enz. Wel is er donderdag nog sectie verricht op het in vérgaande staat van ontbinding verkerende lichaam, maar de doodsoorzaak kon niet wor den vastgesteld. Advertentie I.M. voor heo die binnenkort de be schikking krijgen over een wo ning of voor hen die zomaar een nieuwe vloerbedekking, maar dan een bijzonder sterke, willen hebben, is deze aanbieding be doeld. Want morgen begint de verkoop van dubbelzijdig, dus extra solide Sisaltapijt. De ideale, oersollde vloerbe dekking ivoor grote gezinnen, normale prijs 7.25 voor de fa- briekscollectie... maar in deze Opruiming in een uitlopende maar bijzonder mooie kleur' rood, per meter voor nog géén vier gulden. Neemt kamer Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van dit dubbel zijdig Sisaltapijt, 100 cm breed, per meter voor 3» Géén tel. of schrift, bat Minister ziet af van maatre Dit verklaringen van de VARA is het de minister duidelijk geworden, dat geen kwetsende bedoelingen heb ben voorgezeten. Hij accepteert het leedwezen, dat de VARA over deze reactie bij grote groepen kijkers heeft uitgesproken. Hij neemt aan, dat de VARA herhaling van het ge beurde zal weten te vermijden. Intussen betreurt hij. ijet, .dat de VARA als verantwoordelijke zend gemachtigde het gebeurde niet heeft kunnen voorkomen. Bii de uitwerking van het pro gramma-onderdeel had bedacht moe ien worden, meent hfj, dat het ge bruik van bijbelteksten en een ge bedshouding groepen van de bevol king in hun diepste gevoelens zouden kunnen krenken. De indringende aard van de TV en haar grote bereik hadden bij de pre sentatie tot zorgvuldigheid moeten nopen. De uitwerking had voorzien moeten worden en de uitzending dus voorkomen. Hét programma-onderdeel moet, schrijft de minister, .gezien worden als in strijd met artikel 4 eerste lid van het Televisiebesluit .1.956: met name voor wat betreft het opleve ren van gevaar voor de goede zeden. Minister Bot besluit, dat de bona fide reacties op de uitzending niet zullen nalaten, bun invloed ten goede te doen gelden in dien zin, dat de verantwoordelijke instanties meer dan nooit tevoren zullen beseffen, hoezeer godsdienstige waarden het1 Nederlandse volk ter harte gaan. Advertentie I.M BandencenfraTa SPECIALE PRIJZEN T0U.ENSS7R/WT SS ROTTERDAM OCK ZATERDAGS HOPEND (Vervolg van voorpagina) Naast het spreidingsloon wm een lysteem van tariefbeloning een be langrijk geschilpunt. Wanneer een bouwvakker in tarief werkt, kan hij ioor lijn enorme routine in b.v. met- lelen of deuren afhangen, soms wei "0 percent boven zijn basisloon ko men. De werkgevers wilden volgens de bonden bij 30 percent een plafond leggen. Dat zou echter, menen de bonden, een onaanvaardbare rem leg gen op de toepassing van de tarief- arbeid. Andere zaken waar het overleg op gestrand is zyn: 6 De van werkgeverszijde voorge stelde afschaffing van de franchise- beloning van maximaal 15 percent, e De onenigheid over de arbeids duur, die de werkgevers in de zomer wilden verlengen (tot 95 uur) en in de winter verkorten. 0 De diensttijdentoeslag om de binding van de arbeider aan bedrijf of bedrijfstak te bevorderen. De bon den vroegen hogere bedragen (o.m. 5 per week na vijfjarig dienstver band bij één baas) dan de aannemers wilden geven. 0 De door de bonden gevraagde optrekking van de ziekengelduitkerin gen van 90 tot 100 percent van het davloon, en optrekking van de uit keringen b(j regen of vonst tot 90 per cent van het basisloon. Als het regent of vriest scheelt dat een bouwvakker soms 3 gulden loon per dag. De onderhandelaars van werkne- merszjjde hadden er geen vastomlijnd idee van in hoeverre een 20 percent verhoging van de c-a.o.-Ionen de zwarte loonvorming had kunnen te rugdringen. De schatting van het zwarte loon ligt op 25 percent voor de Het besluit kon niet worden geno men. omdat maar 1.2 percent van het uitstaande kapitaal was verte genwoordigd. Zelfs de twee commis sarissen ontbraken tot grote ergernis van de aanwezige aandeelhouders. De commissaris H. Sïjthoff verbleef in Amerika en de commissaris C. W. Brand had zonder meer bericht van verhindering gestuurd. Veel kritiek was ér" ook op de vroe gere directeur, die op 1 maart 1963 ontsiag nam.' Hy heeft kans gezien om er in twee jaar alles door te draaien," merkte een der aandeelhou ders bitter op. De belangen van het nog aanwe zige personeel van deze werf zijn door de bemoeiingen van de metaal - bedryfsbond ANMB veilig gesteld door reservering van ƒ100.000. Advertentie IM Radio Luxetn- is de toestand byna draelfde. Ook ln Duitsland komt 'de politieke party niet voor de radio. VARA-voorzitter mr. J. A. W. reclamezender van Burger maakte dit donderdagavond burg. In Engeland bekend op de vergadering van de Eindhovense afdeling van de Party van de Arbeid, die in Cocagne ver gaderde. Onder grote belangstelling vertelde mr. Burger over tiet ont staan van de reacties. Er was zelfs een protest by dat op origineel NSB-papier was geschre ven in 'NSB-stljP. Mr. Burger noemde het onvermy- deiyk om via radio en televisie van tjjd tot tyd mensen te kwetsen. Dit zal niet alleen de VARA overkomen, maar ook de andere omroepvereni gingen. Als voorbeeld noemde hij de veelvuldige kritieken op het in 1960 door de NCRV uitgezonden toneel stuk "De bloeiende perzik'. Talloze mensen voelden zich door ln Amerika kan men met geld veel bereiken. In Denemarken ligt de toestand voor de socialisten iets gunstiger, maar daar komen de an dere partyen niet aan bod. Onder zoekingen hebben uitgewezen, dat ons stelsel goedkoper werkt dan die men in het buitenland heeft, zei de VARA-voorzitter. (Van een onzer verslaggevers) 'Onmiddellijk ingrijpen in een TV- programma-onderdeel. dat slechts een duur van enkele minuten heeft, is feiteljjk onmogelijk. Aldus verklaart minister Bot in" antwoord op schriftelijke vragen- van de fractieleiders der vier rege ringspartijen over de 'Zo is *t uitzending van 4 januari. 'Ik was tot ingrypen ook niet ge rechtigd,' zegt de heer Bot, 'omdat' volgens artikel 6 van het Televisie-' besluit 1956 alleen controle achteraf, op de inhoud van TV-programma's mogelijk is.' De minister heeft in zijn antwoord- aan de fractieleiders een afschrift' van zyn brief aan de VARA bijge sloten. De vragenstellers waren: mr. Geert sema van de WD, drs. Schmelzer' van de K.VP, de heer Smallenbroek, ..ik. ucytn nou te geloven... EMMEN (ANP) De 14-jarige Koelof Bruintjes is gistermiddag to zijn woonplaats Emmerefscheider- veen in het Scholtenskanaal ver dronken. De jongen, die met zyn vriend aan het schaatsenrijden was, zakte plot seling door het ijs. Toen de jongen na geruime tijd op het droge was ge bracht, bleken de levensgeesten al te zijn geweken. „Trouwens het volk wil geen ander stelsel," aldus mr. Burger, „er is sta tistisch nagegaan hoeveel mensen be wust een lidmaatschap van een be- dit stuTtohunrêligïe'gekwetst. JHet paalde omroepvereniging kiezen. Dat de ARP- mr- Beernink van de is juist een van de voordelen van het is op zn minst 70 percent!" -• huidige omroepstelsel dat men vol- komen vrij is in de keuze van de uit zendingen, zolang er maar geen sprake is van het kwetsen van de goede zeden. Bovendien komt men door het Nederlandse stelsel ook nog eens te weten hoe het nu eens by een an dere partij is en biyft men aiet al leen in zyn eigen straatje. Men krygt op deze manier ook een in zicht in de denkwyze van anderen," aldus de heer Burger. HU vond het radio- en televisiestel sel dat Nederland heeft, één van de beste van de wereld. Hy vertelde, dat de deelnemers aan het congres van de Socialistische Internationale, dat vorig jaar is gehouden, bijzonder en thousiast waren over ons stelsel. Als een politieke party ln b.v. Frankrijk een verklaring wil uitgeven via de radio, is dat (in eigen land) onmogeiyk. Dit kan alleen via de (Van een onzer verslaggevers) Nog steeds zijn er reacties te melden op de 'Zo is 1.'-affaire 0 In een brief aan de VARA distantieert het moderamen van de Genera!» Synode der Hervormde Kerk zich van de hetze, die tegen het programma is ontketend. Mgr. Bekkers, bisschop van Den Bosch, ontvangt tientallen brieven met reacties op de kritiek, die hy zaterdagavond in KRO's TV-uit- zending Brandpunt tegen de schijnheiligheid van velerlei commen taren heeft gespuid. Zeven van de tien briefschryvers, zei mgr. Bek kers donderdagavond, stemmen met myn betoog in. De overigen heb ben blykbaar niet goed geluisterd. Zy menen, dat ik alle kritiek tot schynheiligheid heb bestempeld. 0 Het bestuur van de zaterdag in Amsterdam opgerichte Vereniging van Vrienden van Zo is 't al meer dan duizend leden heeft besloten een TV-prijs in te stellen voor het beste satirische programma in het seizoen 1963/'64. De prijs is duizend gulden groot. In de jury zitten: Hella Haasse uit Amsterdam, schrijfster: prof. dr. M. A. Beek uit Amsterdam, theoloog; Gerard van den Boomen uit Amsterdam, hoofdredacteur van het r,-k. weekblad Nieuwe Linie; prof. H. M. M. Fort- mann uit Nymegen, psycholoog en H. Schaafsma uit Utrecht, TV-criticus van de NRC. In een brief aan de VARA heeft het 'Vrienden'-bestuur gevraagd om onver korte handhaving van het 'Zo is 't.'-programma. groepen die wat dat betreft het hoogst in de boom zitten. Op de vraag "wat nu' zei zowel de heer Brandsma als de heer Nellssen dat de onderhandelaars in eigen kring en met de centrale organisaties in beraad zullen gaan. De heer Neus- sen met name vreesde van het stag neren van de bouw-onderhandelin- gen ernstige gevolgen voor het even tueel voortbestaan van de Stichting van de Arbeid. Hy is bereid zo nodig weer zeer spoedig met de tegenparty aan de tafel te gaan zitten en ver wacht van de werknemers hetzelfde. De heer Brandsma beantwoordde een vraag of hij arbeidsonrust in de bouw verwachtte als volgt: *Dpt zal de praktijk Ieren. Als bonden zuHen wij de bouwvakarbeiders (70 percent is in de erkende bonden georgani seerd) aansporen tot discipline. W(j hebben ons gebonden aan een con tract tot 1 maart en ivy willen ons houden aan dit contract tot 1 maart.' Advertentie IM. Onze meer dan 1 jaar oudo Zwitserse merkhorloges ruimen wij gedurende 8 dagen op met grote korting, uitsluitend in onze zaak Coolsingel 50 Beursgebouw. Deze horloges zijn reeds enige tijd uit onze collecties genomen. U kunt nu een goed zwitsers merk- horioge kopen tegen een fantas tisch lage prijs met volledige service en garantie. Voorraad slechts 215 stuks. JUWELIER Deze aanbieding alleen in onze zaak Coolsingel 50-Beursgebouw Rotterdam, Advertentie t.M Najaar 1963, bet najaar van de grote bont'mode, In alle mode bladen, dames-, week- en dag bladen leest u teikens opnieu w. dit jaar bontmutsen, bonthoe- den, kortom bont is dit jaar „hoofdzaak". En duizend») hebben wij er ver kocht voor 7.90. deze moderne Nylon bonthoeden, luxueus, zacht en warm. Morgen begint de Opruimings verkoop van de restanten... van al deze Nylon bontmutsen, voor nog géén vijf gulden. om 9 our be gint de verkoop van deze ele gante moderne Nylon bont mutsen in de kleuren zwart, wit, groen en grijs, voor Géén tri. of schrift best. Zolang tenminste de opsporing en vooral de winning van de bodemschatten daar in banden ligt van de particuliere maatschap pijen en de medezeggenschap van de staat onvoldoende geregeld is. Wij durven er, op grond van de voorspel lingen der geologen, zonder meer van uit gaan, dat onder de Noordzee grote rijkdom men op exploitatie liggen te wachten. Maar wie zegt, dat die rijkdommen ln de gegeven omstandigheden zullen worden aangeboord en gewonnen in een temen, dai voor ons. de gemeenschap, het beste is? Die zekerheid is er op het ogenblik niet. Sterker nog: het, is niet eens onmogelijk, dat aardgas en (of) aardolie, verborgen in het aan ons iand toevallende deel van bet Noordzeepiateau. voorlopig niet of op be perkte schaal zal worden geëxploiteerd. Doodeenvoudig omdat de oliemaatschap pijen hun activiteiten liever r eerst) op een ander gebied richten, het Engelse, het Deen se. het Westduitse deel van de Noordzee hit voorbeeld. Wanneer zij daar grotere winsten kunnen maken Is dat, met de historische gang van zaken voor ogen, tenminste geens zins uitgesloten. De enorme activiteiten van de opsporings teams van de oliemaatschappijen voor en op onze kust hoeven allerminst in een andere richting te wijzen. Evenmin de jongste, opzienbarende plannen van een maatschappij als de Amerikaanse Caltex. Want a! deze activiteiten liggen nog slechts in het eerste stadium, in de exploratiefase. Met de exploraties, het opsporingswerk, willen de oliemaatschappijen hun belangen juist veilig steilen, hun machtsgreep op de wereldeconomie zoveel mogelijk versterken. Op zoveel meer plaatsen zij olie vinden. gevonden bodemrijkdotnmen pas over tien tallen jaren nodig te hebben! Men doet dat, om zijn onafhankelijkheid van de verschil lende landen te vergroten en. als gevolg daarvan, de greep op deze landen te ver sterken. Wij wiilen niet beweren, dat deze politiek voor wat betreft de Noordzee nu reeds de boventoon voert. Daarvoor is het trou wens ook nog te vroeg. Belangrijke vondsten buiten de kust konden in dit .stadium nog niet worden gedaan, concessies voor het naar zoveel meer wingebieden kunnen ze uitwijken, wanneer ze menen da' ze hier of daar onvoldoende aan hun trekken komen. Die gedachiengang, welke zo oud is als de oliemaatschappijen zijn. mag dan door hen worden versluierd met de bewering, dat zij zoveel meer moeten exploreren, omdat de wereldbehoefte zo snel stijgt de cijfers weerleggen haar afdoende. Men gaat. we herhalen het nog eens. niet ieder jaar méér miljarden In het opsporings werk steken, wanneer men zeker weet, de Noordzeegebied zijn nog niet verleend, over de voorwaarden moet ook nog worden on derhandeld. Het probleem is wat de olie maatschappijen betreft, hier dus nog niet zo actueel. Dat het toch al speelt en ons. de nationale gemeenschap, tot de grootst mogelijke waak zaamheid dwingt, Is nog slechts kort geleden door de Nederlandse Aardolie Maatschappü geïllustreerd. Op 23 oktober 1963 belegde lr. J. P M. Bongaerts. de directeur van de NAM, to Schoonebeefc een persconferentie. Bii die gelegenheid wilde hy weinig of niets zeggen over de Noordzee-activiteiten van zijn maat schappij: rel maakte hij duidelijk, dat de NAM met nieuwe boringen in zee liever wil wachten tot er méér zekerheid over de con cessieverlening is verkregen.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1