Zeventig ongevallen op zebrapaden in 1963 Collecte voor sporthal kolen VREDEBREGT Piraten van de bloedrivier: deze week in Monopole Schiedamse kerken luiden zondag in Strijd om erkenning der parapsychologie 3 FLINKE JONGENS m Schiedamse Gemeenschap houdt declamatiewedstrijd immm I AMBTENAAR BANKWERKERS Spektakel rond Sporthal gaat van start V erkeerstelling op Koemarkt J. van cler Veer naar Almelo m WaJ FABRIEKSARBEIDERS I AFTAPPERS ISOHIEOA^ISEi a. MAGAZIJNMEESTER b. ASSISTENT analiste Jaarverslag verkeerspolitie Bótérstraat 64 tel. 68481 Doktersdiensten Burgerlijke Stand EET VRIJE VOLK ZATERDAG 18 JANUARI 1964 PAGINA 4 Bij SVVIlermes DVS: Bioscopen Bibliotheken Exposities Apotheek woninginrichting a bankstellen a eefhoeken m wandseis - a slaapkamers palissander teak noten mahonie broersvest 64-66 - tel. 67920 - schiedam yoor Gulliver Jonathan Swifts satirische roman 'GULLIVER'S TRAVELS' in 1726 voor het eerst verschenen, is door de schrijver bepaald niet bedoeld als kinderlectuur. Scherp en bitter hekel de Swift de onbekwaamheid, de ij del heid en de domheid van de politici. Van hedenavond af zal 's zaterdagavonds van 18.55 tot 19 uur van de torens van alle kerken in Schiedam, die luidklokken bezitten, door de gehele stad klokgelui klinken als aankondi ging van de komende zondag. Het levenswerk van professor Tenhaeff is geweest de parapsychologie uit het duister van de séance-kamers te bren gen in de sfeer van het wetenschappelijk onderzoek. Hij heeft aan veel kritiek bloot staan. Venijnige en ondeskun dige kritiek naast opbouwende. Hij zegt zelf: We hebben gedaan wat onze han den te doen vonden. De problemen liggen voor het opscheppen. N.V. MAGNESIET- en AMARILFABR. „MAF" vraagt De werkzaamheden bestaan uit het bijrijden van 100 kg balen, het vullen van 50 kg balen en het vervoer daarvan. Degenen die gewend zijn zwaardere werk zaamheden te verrichten, kunnen door pro- duktietoeslag een hoog loon bereiken. Sollicitatiesof nadere inlichtingen aan het adres Kon. Wilhelminahaven NZ 21-22, Vlaardingen, tel. (01898) 3845; na 17.00 uur en op zaterdag tel. (010) 63544. N.V. HOUTHANDEL W. S. v. d. WETERING EN Co. Nieuwe Maasstraat 2 - Schiedam - Tel. 69150 Gevraagd: Leeftijd 16 jaar. Over opleiding kan overlegd worden. AUTO UNION .DKW MEYERS EN DE PATER v. d. magazijnmeester GEMEENTE SCHIEDAM Fabrieken van Meikprodukten en Voedingsmiddelen N.V. Voor ons contrSIe laboratorium vragen wij een in het bezit van, of studerend voor, het diploma K.N.C.V. dee! 1. Leeftijd: plm. 20 jaar. Op dit iaboratorium wordt een grote ver scheidenheid van voedingsmiddelen en grond stoffen chemisch en bacteriologisch onder zocht. Studiekosten worden voor een belangrijk deel vergoed. Sollicitaties te richten aan de afdeling Personeels zaken, Oosthavenkade 42, Vlaardingen telefoon 01898-2941 of 010-69174 Wij construeerden een nieuwe VERPAKKINGSMACHINE. Deze machine is zo goed, dat wij TEN EERSTE: arsmiddellijk 4 bankwerkers nodig hebben, TEN TWEEDE: In juni beginnen met de bouw van een nieuwe fabriek. Wij zijn bereid voor werkelijk eerst klas vaklieden met ervaring in deze of gelijksoortige machines een hoog inkomen te garanderen. Brieven aan TEVOPHARM - SCHIEDAM N.V. RUBENSPLEIN 13 SCHIEDAM TELEFOON 66326 (Van een onzer verslaggevers) ifl^S^1JedatrS0 zebraPadea we hebben er 41 zijn In 1963 70 keer de plaak. gewees. van een ongeval. EU personen liepen daarbij letsel op Bit o"fen u'aren !22 2 motorfietsen. 7 bromfietsen, 3 fietsen, 1 autoped en 12 voetgangers betrokken. In de meeste gevallen was de oor- zaak van de aanrijdingen op of bü de zebrapaden het filerhden. In veel mindere mate was onvoorzichtig oversteken van de voetgangers de oorzaak. Op initiatief van de Schiedamse voetbalvereniging SWV zal zondag tydens de plaatselijke derby SVV— HDVS gecollecteerd worden ten bate van de nicmv te bouwen Sporthal. Oorspronkelijk had men gedacht aan verhoging der entreegelden, doch om deze bijdragen een geheel vrijwillig karakter te geven, heeft men het beter geacht op bovenge noemde manier deze actie te voeren. Men vertrouwt erop, dat alle be zoekers van deze wedstrijd met gulle hand voor dit prachtig doel zullen offeren, opdat wij zo spoedig moge lijk In Schiedam op een. Sporthal kunnen bogen. „Monopole; De piraten van de Bloedrivier, vrij, za, zo, 7 en 9,15 uur, ma, di, 2 en 3 uur; Vallei der wetteloosheid, zo 2 en 4.15 uur; Gullivers reizen, wo 2 uur. Passage: .Alleman, dagelijks 2 en 815 uur. Gemeentebibliotheek, Lange Haven 131, maandag 73.30, dinsdag 9230 4.30 en 7—8,30, woensdag 930430, donderdag 930—1230, vrijdag 9.30— 430 en 7—830. zaterdag 930—430. Uorentziaan 6; maandagmiddag 1.304.30, dinsdagmiddag 1304.30, woensdagavond 7—9. vrijdagmiddag 130430. vrijdagavond 7.9. Or. Wibautpiein 129, maandag 1—9, dinsdag 1—4.30, woensdag alleen Jeugd 24, volwassenen 7—9. donder dag 93012, vrijdag volwassenen 7— 9 en 7—8 jeugd. Leliestraat; woensdag 1—4, vol wassenen en jeugd, 78.30 alleen vol wassenen, zaterdag 14 volwassenen ed jeugd. jchiedamseweg 26; dinsdag 25, alleen volwassenen, vrijdag 25 vol wassenen en jeugd. Galerie Wiegman: Schilderijen, gouaches, tekeningen van wijlen Kelius Faling. Galerie CCC (Mgr. Nolensiaan 476) Werk van Trees Suritigh, t.em. 3 fe bruari. Sted. Museum: Pastels van. Arend Kbosenschoonwerk van Frieda Hunziker, tot 10 februari. 'Gouka Co., Groenelaan 127, tel. 68035. De hoofdprijzen van de verloting t.b.v, het jeugdwerk van Hermes- DVS zijn gevallen op de nummers: 767.7, 1147 en 7081. Advertentie LM li—. vraagt gratis geilt, catalogus in IMIlill— Uit het jaarverslag van de ver keerspolitie bljjkfc voorts, dat vorig jaar 262 motorrijtuigen gecontroleerd zijn. In 110 gevallen werd daarbij pro ces-verbaal opgemaakt. De manke menten aan <1e auto's waren o.m.: versleten banden, defecte hoorn, on deugdelijke remmen (65 keer), defec te uitlaat, geen spiegel, geen ruiten wisser, ondeugdelijk stuur etc. De Schiedamse politie heeft ook in 1963 weer nauwgezet toegezien op de naleving van de maximumsnelheids - voorschriften. Aan bestuurders van motorrijtuigen werden 436 bonnetjes uitgereikt; in 1962 slechts 173. Brom fietsers kregen 933(1) keer een pro- ces-verbaal; in 1962; 743. In totaal hadden in. 1963 2245 ver keersongevallen plaats. De meeste daarvan gebeurden op de weg van Vlaardingen naar Rotterdam, die als een verkeersslagader door Schiedam loopt. Advertentie I)M. Officiële publikatie GEMEENTE SCHIEDAM De directeur van de Algemene Be graafplaats te Schiedam maakt be kend, dat het algemeen gedeelte, vak B op die begraafplaats zal worden ontruimd, in dit vak is begraven in het tijdvak van 24 juli 1933 tot 14 januari 1940. Belanghebbenden worden tot 1 april 1964 in de gelegenheid gesteld de opstanden af te halen bij de opzich ter van de Algemene Begraafplaats. Woensdag 19 februari zal in Schie dam. de steentjesactie voor de Sport hal van start gaan. Op één avond- zullen 400 sportlieden de straat op gaan om 60.000 steentjes a 0,50 aan de man of de vrouw te brengen. Alle muziekkorpsen en drumbands van Schiedam zullen door de stad trek ken am met muziek de actie ie on dersteunen. Aan de steentjes zijn prijzen verbondenZondag zal er tij dens de wedstrijd SVVHemes DVS worden gecollecteerd voor de Sport hal. De KNVB heeft toegezegd dat als alle plannen rond zijn, het stich tingsbestuur op een bedrag van f50.000 kan rekenen. Advertentie LM. In het Monopoletheater kan men deze week (tot en met woensdag) te recht voor "DE PIRATEN VAN DE BLOEDRIVIER'. Die piraten komen overigens eerst aan bod als het verhaal al een aardig eindje op streek is. In de Hugenotennederzetting 'De Von' wordt de kleinzoon van de stichter gedeporteerd wegens een kleine 'misstap'. Dit gebeurt echter minder om het vergrijp tegen de strenge wetten, dan wel. omdat het corrupt bestuur van de nederzetting de door zijn gevoel voor rechtvaardigheid lastjge jongeling kwijt wil. Hij weet te ontsnappen en valt op zijn vlucht in handen van een groep piraten, die op weg zijn naar een plaats waar zij van hun rooftocht een beetje bij kunnen komen. Zo doen zij althans voorkomen. In werkelijkheid is het hun te doen om een schat, die In de nederzetting erborgen zou zijn. De jongeman dient daarbij in zijn argeloosheid als gids totdat hij achter de ware toe dracht komt. Daarna wordt de ne derzetting van alle kwade elementen gezuiverd. De kinderen van vele eeuwen heb ben echter veel plezier beleefd aan het boek en uiteraard hebben de filmmakers Gullivers verblijf tussen de reuzen en lilliputters als een uit daging gevoeld voor technische to verkunsten. In de woensdagmatinee van Mono pole dit keer een nieuwe, zeer amu sante, knap gemaakte versie van Onlangs vond op de Koemarkt weer de jaarlijkse verkeerstelling plaats, waarbij de voertuigen werden geteld, komende uit de richting Rot terdam en gaande naar het westen, alsmede de voertuigen komende uit de richting Vlaardingen en gaande naar het centrum. Er werd geteld tussen 10 en 12 uur en tussen 16 en 18 uur, zodat nor maal verkeer en spits-verkeer konden worden onderscheiden. De resultaten waren: van 1012 uur: beide richtin gen: auto's 2560 (3225), motoren 44 (60) wagens 20 (29), bromfietsen 849 (1223)van 16—18 uur (beide richtin gen) auto's 3811 <3752), motoren 320 <277), wagens 16 (17), bromfietsen 3470 (4586). 'Gullivers reizen'. Jack Sher was de regisseur, maar de speciale effecten zijn ongelofelijk knap gerealiseerd, Afgezien van de trucage is het ook een amusante film. Kerwin Matthews speelt de rol van Gulliver, June Thor- burn is zijn verloofde Elizabeth. Huisarts J. van der Veer (39), die met ruim vjjfeneenhalf duizend fondspatiënten in Nieuwland, een van de grootste praktijken van Schiedam heeft, gaat onze stad verlaten. Per 1 februari treedt de heer Van der Veer in dienst van de Bedrijfsvereniging voor de Tex tielindustrie te Almelo. Opvolger van dokter Van der Veer is de Zwijndrechtse arts W. J. Dam- brink. De heer' Var; der Veer wil in zijn functie te Almelo de praktijk op doen, die hij nodig heeft voor de aantekening „Sociale Geneeskun de", die hij in de komende jaren wil verwerven. Hij heeft tien jaar in Schiedam als huisarts gewerkt. Zijn praktijk moest van de grond af opgebouwd worden. Dokter Van der Veer, die als 28-jarige in Schiedam kwam, slaagde erin om een van de groot ste praktijken van Schiedam te krijgen. Zijn sympathieke, rustige persoonlijkheid maakte hem zeer geliefd bij zijn patiënten. Dokter Van der Veer beschouwt zijn werkperiode in Schiedam als ,een afgerond tienjarenplan". De studie in de sociale geneeskunde, die hij thans gaat aanvangen, betitelt hij als „een nieuw vijfjarenplan". Het komende weekeinde zullen de volgende artsen dienst doen: J. Mok- kenstorm. Van Ruysdaellaan 52b, tel. 64098; C. J. M. Vlootman, Singel 151, lel. 67760; G. in "fc Veld, W. de Zwijgerlaan 23. tel. 68599. Zondagsdienst apotheken: Gouka en Co., Groenelaan 127, tel. 68035. Voor de vierde maal za) over enkele weken onder auspiciën van de Schie damse Gemeenschap een declamatiewedstrijd worden georganiseerd voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs te Schiedam. Hoezeer dit evenement in korte tijd bestaansrecht heeft gekregen, blijkt wel uit het feit, dat nagenoeg alle scholen voor voortgezet onderwijs deel nemen aan de wedstrijd. -Dit is het resultaat van een door de deken der r.-k. kerk, pastoor Roelriik. op 23 september tot de plaatselijke Oecumenische Raad van Kerken "gericht verzoek. Daarin werd medegedeeld, dat de pastoors van de Schiedamse r.-k. kerken hebben af gesproken op de zaterdagavond van 1835 tot 19 uur hun kerkklokken te luiden- De Oecumenische Raad van Ker- kW behandelde dit schrijven in zijn vermdsring- van 10 oktober 1963. waar het met grote instemming werd ontvangen. Er werd besloten, dit verzoek aan de kerken door te geven. Het resultaat Is verrassend ge weest Niet alleen de Hervormde en de Lutherse kerk, doch ook de Ge reformeerde kerk, hoewel niet bij de Oecumenische Raad aangesloten, be richtten met dit voorstel ln principe akkoord te gaan en opdracht re zullen geven, wekelijks op de voor gestelde" tijd hun kerkklokken te doen lulden, opdat in Schiedam we kelijks een gemeenschappelijk geluid der kerken zou kunnen klinken. Inmiddels heeft ook het Schiedam se gemeentebestuur besloten hierin te participeren en opdracht gegeven om de klokken van de Grote Kerk, die iedere avond om 21 uur luiden, des zaterdagsavonds niet meer om 21 uur, doch om 1835 uur te doen luiden. Op 3 maart zal Jong Schiedam in de aula van het Stedelijk Museum weer laten zien in hoeverre het poë zie begrijpt en kan weergeven. De juryleden zijn: de dichter Gabriëi Smit. de heer C. Ouboter, bestuurslid der Rotterdamse Kunst stichting. en mevr. R. G. Koudstaal -Hofstre. declamatrice en jurylid der Rotterdamse declamatiewed strijden. In afwijking van vorige jaren zul len de jongere deelnemers 's middags voor het voetlicht komen. De ouderen worden 's avonds beoordeeld. Iedere deelnemende school komt met een afgevaardigde in beide groepen uit. Elke deelnemer moet een verplicht gedicht voordragen en een gedicht naar eigen keuze. Buiten de individuele prijzen dingt elke school mee -aar de wisselpriJs beschikbaar voor die school die het hoogste puntentotaal behaalt. Geboren: Geertruida M. d.v. J A Cammelot en B S J Zondag; Alfred S. z.v. J Huizer en E M Paczejka; Cornells, z.v. C van Os en J J van der Oraat; Carolina M, d.v. C N M Langeveid en G T Laarhoven; Ta mara I. d.v. R Veira en P Gongriep. Overleden: G J Boonstra, 53; W van der Kruit, 68 Jr. Prof. dr. W. H. C: TENHAEFF (Van een onzer verslaggevers) In Rotterdam zelden ze In die tijd: voor een fatsoenlijk beroep moet je in de handel gaan of dokter worden. Psychologie werd 'een raar vak' gevon den. Toen ik in 1925 in Utrecht ging stu deren, waren er dan ook maar zes of zeven studenten. Eén daarvan was Jan de Quay.' Het is professor dr. W. H. C. Tenbaeff, die in zijn Instituut voor Parapsycholo gie In Utrecht herinneringen ophaalt. Heden is hij zeventig jaar geworden. 'Psychologie, dat was het begin. Of liever ge zegd: een voorwaarde. Op de h.b.s. in Rotterdam had ik al belangstelling gekregen voor parapsy chologische verschijnselen. Veelal werden die spiritistisch verklaard, als manifestaties dus van gestorven mensen. Eerst geloofde ik dat ook. Naarmate ik meer zag en meer te weten kwam. ging ik inzien dat ook andere verklaringen mo gelijk waren. Ik begreep dat een ondergrond van psychologie en filosofie nodig was om verder te kunnen onderzoeken. Ik werd autodidact. Terwijl ik werkte op het kantoor van vader, die directeur was vau een Rijnvaartmaatschappij, leerde ik in inijn vrije tijd, zocht contacten met paragnostisch begaaf den en verdiende het geld om te kunnen stu deren.' In 1933 promoveerde dr. Tenbaeff op het proefschrift Paragnosie und Einfühlen. In dat zelfde jaar werd hu' toegelaten als privaatdocent in de parapsychologie aan de universiteit te Utrecht. Een. jaar tevoren was P. A. Dietz in Lelden privaatdocent geworden in hetzelfde vak. 'We kenden elkaar sinds 1925. In 1928 hebben we samen het Tijdschrift voor parapsychologie opgericht 70 jaar Had professor G. Heymans in Groningen al inleidende onderzoekingen op universitair niveau gedaan, nu met Tenhaeff en Dietz was het vak min of meer officieel geïntroduceerd aan de universiteit. Onder veel tegenstand ove rigens van mensen, die meenden dat parapsy chologie geen wetenschap mocht heten. Wegens illegale werkzaamheden en aange bracht door de NSB werd dr. Tenhaeff eind 1942 ontslagen, waarna een arrestatiebevel volgde. Het werd onderduiken en lezingen hou den ln beperkte vertrouwde kring. In 1945 te rugkeer naar de universiteit, waar in 1951 het privaatdocentschap werd gevolgd door een leer opdracht (dus met bezoldiging van staatswege; een verdere stap naar officiële erkenning). In 1953 kwam de benoeming tot bijzonder hoogle raar de eerste leerstoel in de parapsychologie ter wereld! met daaraan verbonden een eigen instituut. We zijn aangeland bij de dag- van vandaag, waarop de zeventigjarige voor het af scheid staat van zijn ambt. maar met een hoop vol uitzicht op de mogelijkheid dat er voor de parapsychologie een gewone leerstoel zal komen. niet meer kan worden ontkend en dat alleen daarom al onderzoek geboden is, terwijl men be seft dat uit dit onderzoek ook al zou het geen verklaringen leveren belangrijk materiaal kan loskomen ten dienste van bij voorbeeld de psy chologie. Langs drie wegen heeft het Utrechts Insti tuut de vraagstukken benaderd. Ten eerste door het existentlebewijs te leveren, dat wil zeggen: vast te stellen dat bepaalde verschijnselen zich inderdaad voordoen. Een bekend voorbeeld is de brief, die profes sor Tenhaeff op 27 november 19S7 kreeg met een nauwkeurige beschrijving van het auto-ongelkk dat prins Bernhard die met name werd ge noemd twee dagen later op deze wijze over kwam. Ten tweede de studie der psychologische struc-' tuur van paranormaal begaafden. Al in 1934 was Tenhaeff begonnen, met de dieptepsychologischa benadering der paragnosten. Hierover zegt hij: 'Elk mens beschikt van nature over deze ver mogens. De een zegt: Ik merk er niets van, de ander zegt: Ja soms en de derde weet het. Het is als met dichten. Het vermogen hebben we al lemaal. maar een heeft het meer dan de an der. Ten derde door toepassing van de statistische methode, i die vooral door de Amerikaan' J. B. Rhine intensief is be oefend en die hierin bestaat dat men onder strenge expe rimentele voorwaarden de proefpersonen kaarten laat raden. Raadt men (en veelal; kiest men de proefpersonen willekeurig) vaker- goed dan het wiskundige toevalsgemlddelde kan' verklaren, dan heeft men de kwantitatieve be handeling en de experimentele herhaalbaarheid bereikt, die men zo gaarne het kenmerk van we tenschappelijk onderzoek noemt. Dit onderzoek in zijn geperfectioneerde vorm heelt tot ondubbelzinnige resultaten geleid. In Nederland houdt in het bijzonder de mede werkster van prof. Tenhaeff, mej. N. G. Lou- werens zich hiermee bezig. is de lijn. der ontwikkeling geweest ln die jaren? In het. algemeen dat de weer standen tegen het vak in belangrijke mate (niet geheel!) zijn verdwenen. Het inzicht is doorge broken dat de werkelijkheid der verschijnselen De toeloop naar zich paranormaal begaafd noemende 'genezers' is in de laatste tjjd ont stellend toegenomen. Een sociologisch onderzoek bij de Utrechtse bevolking heeft aangetoond, dat 23 pereent daarvan gebmik maakt van onbevoegde genezers. Als men aanneemt dat er in het hele land een paar duizend van zulke "genezers zijn en als men ln aanmerking neemt dat zij elk per dag toch zeker vijf mensen behandelen, kan men nagaan hoeveel keer per dag de wet van 1865 wordt overtreden, die zegt dat het verboden is onbe voegd de geneeskunst ie beoefenen. Aldus professor Tenhaeff, die hieraan toevoegt dat alleen al door de omvang van dit verschijnsel de justitie in een moeilijk parket is geraakt. Er is dan ook sprake van een zaait, die op veelomvattende wijze onderzocht moet worden. In Nederland is een stichting in het leven geroepen {waarin o.m. kamerleden zitting hebben) onder voorzitterschap van mr. In 't Veld, die deze kwestie onderzoekt. Het instituut van prof. Tenhaeff, dat deze materie parapsychologisch onderzoekt (wc zij» niet voor of tegen: we onderzoeken), riet de noodzaak van óók sociologische en psycho logische benadering. Bij voorbeeld moet de patiëntenkring van de 'genezer' op deze wijze worden bekeken. Reeds is gebleken, dat de grote categorie van deze bezoekers uit de mid denstand komt en dat vrijwel steeds eerst de arts is geraadpleegd. Professor Tenhaeff gelooft de massale toeloop te kunnen verklaren uit het vaderlijk en magisch prestige, dat de 'genezer' blijkbaar bezit voor velen, die deze vormen van prestige niet meer vinden bü de voor hun gevoel uitsluitend wetenschappelijk optredende arts. Professor Tenhaeff is van mening dat een ruim opgezet wetenschappelijk onderzoek van deze kwestie merkwaardige psychosomatische vondsten kan opleveren. Een nieuw onderwerp» dat psychologische, so ciologische en medische kanten heeft naast de parapsychologische kant is het vraagstuk vaa de paranormale 'genezers*. (Tussen aanhalings- ins, want prof. Tenhaeff zegt: 'Of de gene geneest weet ik niet. Ia bepaalde gevallen nen ze verbetering brengen in. de toestand van de patiënt, wellicht omdat de 'genezer' een goede suggestie-therapeut is. Dit kan een ge vaarlijke kant hebben, omdat de patiënt denkt dat hij genezen is, terwijl misschien alleen zijn klachten zijn verminderd.) Deze kwestie, die uit voeriger behandeling verdient dan in dit be stek mogelijk is, wijst Intussen al in de richting van een toekomstige ontwikkeling die de para psychologie zal betrekken in vraagstukken van sociale aard. AIGR. NOLÊXSLAAN 458* I TELErOOX 6223*.'.'' Twee Amerikanen zoeken net KOSTHUIS in Schie dam. Br. onder no. S 1867 b.v.d.b. WONINGRUIL aangeb. te Apeldoorn. Vrije woning, oud 3 jaar. nieuwbouw, ka mer, 3 sl-kamers, grote keu ken, douche, tuin en schuur. Huur 62,- p. m. Gevr. idem of flat in Vlaardingen. Br. ond. no. 1508 b.v.d.b.. Hoofd straat 178, Apeldoorn. De POTTENWINKEL biedt aan: 1 sierpot decor 17 cm 2,50; 1 sierpot geel 19 cm 2,95; 1 sierpot decor 14 cm ƒ1,75. Totaal ƒ7,20. Deze week slechts 3,95. Ruys daellaan 72, hoek Hobbema- straat. Voor 'vit-, schilder- en BE- HANGERSWERK is het ver trouwdste en voordeligste adres toch altijd G. J. J. Ponjé, Schaperlaan 61, tel. 64019 CURSUSSEN TE SCHIEDAM Begin februari 1964 vangen nieuwe cursussen aan voor de volgende opleidingen Herhaiings- en begincursussen voor het prak- djjkdipioma Boekhouden en het Praktijkdiplo- ma Moderne Bedrijfsadministratie {M.B.A.) alsmede een begincursus voor het Middenstandsdiploma „Algemene Handelskennis" Examen 1965. Dc nieuwe exameneisen maken het noodzakelijk reeds nu met deze opleiding te beginnen. Spoedige aanmelding gewenst bi): H. Meyers. West-Fntnkelandsestr. 137. Schiedam, tel. 66465. J. de Pater, Fr. Haverschmidtiaan 39, Schiedam, te». 67658 of op donderdagavond 3 februari 1964 ln Gebouw „Irene", Nieuwe Haven 155, Schiedam, van half acht tot negen uur. Internationale Handelsonderneming zoekt voor zo spoedig mogelijk voor haar magazijn te SCHIEDAM: i.b.v. rijbewijs B.E. Sollicitaties worden gaarne Ingewacht onder no. BA 577 aan het bureau van dit blad. vuui uw rastuius un- tuurlijk naar fotohandei K. v. Vu uren, Hoogs tr 106, Schiedam ln spoedgevallen desgewenst ïo l uur klaar Bij de Dienst voor Sociale Zaken, afdeling rijksregelingen (w.o. de G.S.W.-regelmg)kan worden geplaatst een in de rang van schrijver A of hoofdschrijver, afhankelijk van bekwaamheid. Administratieve ervaring op het gebied van rijksregelingen. strekt tot aanbeveling. Salarlsgrenzen resp. ƒ407,.tot ƒ542,en 500,tot 626,per maand exclusief hnurcompensatie en vakantie toelage van 4% van het jaarsalaris. Verplaatsingskostenbesluit, studietoelage- en spaarregeling zijn van toepassing. Sollicitaties binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad te zenden aan de directeur van de dienst, Broers- veld 142 te Schiedam. Alles op gem. oetaung vanaf 1.— p. w. GOEDEREN HANDEL Fa. A. SCHJL- PEROORD ZN., Tuinlaan 40. Schiedam Kapsalon Heiene, de salon voor de betere PERMANENT stroomloos voor ieder haar geschikt 7,50. Hêlene tiéde permanent, de meest ideale natuurlijke permanent to Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent. Kapsalon Héléne, Rem brandtlaan 22, Schiedam, tel. 67170. f 1,00 reductie op deze adv. ttollandia

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 2