Luchtmachtmannen gaan getraind vier dagen in diepvries t'&4 Extra uitgaven in Zuid-Holland 64 f 2.750.000.- 22. 6. 49. ILh «vu H igyp tel géén tederiand het kan ook anders 4r/i WAI DOEN WE MET OLIE! Stroom van gelukwensen voor Prinses 'Rauter gaf executiebeveF Onderzoek naar gasvergiftiging duurt nog voort Vanuit Utrecht 'afpellen' GEDEPUTEERDE STATEN Auto over kop: man gedood Stalen ponton om pier uit. te breiden? ,Akademie' steunt kandidatuur Vestdijk voor Nobelprijs ONZE In auto mag geen verlicht kerstboompje NIEUWE AANBIEDINGEN BIJ WULFSEN WULFSEN vu HET VRIJE VOLK DINSDAG 21 JANUARI 1964 PAGINA V SDfer Deppner i Krijsgevangenen in '42 jin Amersfoort vermoord Tegenzin Toestand Verhoren in Culemborg Kolendamp maakt 2 slachtoffers Gisteren, maandag, hebben, de 27 luchtmaehtmannen van; de vliegbasis EintSoven de eer-i ste dag van de overlevings- oefening ('survivallen' heet dat in goed luehtmachtjargon) in,' sneeuw en vorst doorgemaakt,1 De eerste dag dus van de ope-j ratie Diepvries,' waarvoor zë vrijdag met een luchtmacht- Friendship waren overgevlogen' naar Noorwegen. Niet op ski's In de bergen (Van een onzer verslaggevers) De gevolgen van de jongste loonmaatregelen zijn voor de provincie Zuid-Holland niet gering. Gedeputeerde Staten heb ben in hun memorie van beantwoording naar aanleiding van het begrotingsondersoek door de statenleden zo precies moge lijk nagegaan, wat de loonstijgingen inclusief de prijsstijgingen voor de provincie voor 1964 zullen betekenen. Zij komen' tot een totaal aan extra uitgaven van 2.750.000. Twee miljoen meer Nieuwe Lrug Amerikaanse psycholoog i Jack Ruby lijdt aan hersenbeschadiging' Man (56) rijdt in wak en verdrinkt 'Geen onrust in be j aarden tehuis' 40% korting op Zweedse tricot-nylon overhemden 50 Niet-strijken sportshirts voor de halve prijs 95 Betaal 30 gulden minder voor een suède vest? 50 KORTE LIJNBAAN 17 $4»fl ROTTERDAM Aannemers volgen zelfde gedragslijn bij loonsverhoging Onlangs circuleerde over de directietafels van de olie maatschappijen een artikel, geschreven door mej. W. M. Ja- blonskï. Het werd op 24 novem ber 1963 gepubliceerd in Petro leum Intelligence Weekly, een in de oliewereld gezaghebbend blad ;(Van een onzer verslaggevers)'! Een stroom van telegram men, brieven en ansichtkaar ten heeft gistermorgen luister bijgezet aan de 21ste verjaar dag van prinses MargrietZon dag werd dat feest in de huise lijke kring gevierd; maandag feliciteerde Nederland haar met het bereiken van deze bij zondere leeftijd. - O' Op het Amsterdamse Waterlooplein komen (büna) alle vreemde en won derlijke tweedehands goederen terecht. Soms zjjn er koopjes te halen, maar de meeste marktkooplieden weten tegenwoordig precies wat voor prijzen ze moeten vragen. Deze houten kerk beelden moesten 400 gulden per stuk kosten. Bjj aankoop van alle drie zou er over de prjjs waarschijnlijk wel te praten zijn. MUNCHEN (DPA) Gisteren is in Mitochen het proces begonnen tegen het voormalig hoofd van de veilig heidsdienst van de nazi's in het con centratiekamp Amersfoort, de nu 53- larige economische adviseur Erich1 Deppner. Hij wordt beschuldigd van mede-: plichtigheid aan moord op 77 Rus* sische krijgsgevangenen, die in april 1942 In het Amersfoortse kamp zijn doodgeschoten. Deppner verklaarde gisteren, dat het executiebevel door SS-generaa! Rauter op last van Htmmler in Ber lijn werd gegeven. "Als Ik geweigerd had. zou mijn eigen ieven in gevaar zijn geweest, Jk heb het bevel met tegenzin uit gevoerd, ofschoon Rauter zei, dat het ging om represaille wegens gruwelJ daden van de Russen tegen Duitse soldaten,' aldus Deppner. H|j voeg-i de hier aan toe dat h|j geschokt; Was door de opdracht. Ongeveer honderd Russische krijgsgevangenen z|jn in de herfst; van 1941 naar Amersfoort overge-' bracht. In maart '42 stierf een- kwart van hen wegens het uitbre-i ken van een epidemische ziekte.1 Deppner verklaarde, dat hij de over-! levenden naar een ander kamp wil4 de overbrengen, maar dat Himm-i Ier bevel gaf tot executie. Met klem ontkende Deppner dat de Russen wegens hun slechte toe stand zouden z|jn doodgeschoten. "Daarvoor zon ik m|j nooit hebben geleend het laten doodschieten van zieke gevangenen.' Vandaag wordt het proces voort gezet. Er zullen tien getuigen wor den gehoord. (Van een onzer verslaggevers) Met hernieuwde kracht is in de af gelopen dagen te Culemborg het on derzoek voortgezet in de zaak van de gasvergiftiging, die ongeveer een jaar geleden in deze Betuwse ge meente aan twee mensen het leven kostte. Met name is een aantal per soneelsleden van het particuliere be drijf, dat Culemborg van gas voor ziet, aan uitvoerige verhoren onder worpen. Onder hen z|jn er, die destijds, toen het onderzoek nog werd uitge voerd onder onmiddellijke leiding van de thans wegens financiële on regelmatigheden geschorste inspec teur-korpschef P. van R., nooit wa ren verhoord. Op het ogenblik berust de uitvoe ring van het onderzoek b'j de waar nemend korpschef, hoofdinspecteur B. D. Kalma. Overigens is de zaak in handen van de rechter-commissaris b|j de rechtbank te Utrecht. De kernvraag b|j dit onderzoek is, of het Culemborgse gasbedrijf (de N.V. v.h. De Liefde) schuld heeft ge had aan het dubbele dodeiyke onge val Met andere woorden: of het gas de vorige winter op fatale wijze een huis kon binnendringen door de slechte onderhoudstoestand van het oude buizennet ter plaatse. De jongste verhoren in deze zaak schynen mede gericht te zyn op het tot opheldering brengen van wat zich in het allereerste begin van het on derzoek heeft afgespeeld, namelijk ,het verdwijnen (of doen verdwij nen?) van een stuk opgegraven gas leiding, dat nu juist geacht kon wor den als bewijsstuk van belang te zyn. Op deze onregelmatigheid bü het onderzoek was in Het Vrije Volk van 28 november gewezen. (Van een onzer verslaggevers) Het bejaarde echtpaar De Conlrtck uit Koewacht is door kolendampver giftiging om het leven gekomen. De slachtoffers werden zondag avond laat, gevonden door buren. (Van een onzer verslaggevers) Generaal Cox. commandant van tic Tactische Luchtstrijdkrachten, was persoonlijk aanwezig' om deze eerste operatiedag van dichtbij mee te ma-j ken. Per helikopter arriveerde hij in Goi, dicht b|j de dennenwouden rond het gehuchtje Vesiaskaugum, waar dé 27 mannen van Eindhoven leren, hoe; ze een noodlanding op of een para chutesprong boven een poolachtig ge-i bied kunnen overleven. Instructeurs van de Noorse lucht-) macht hadden hun zaterdag al direct! onder handen genomen. Skiën moes-i ten ze leren. Al na een dag waren dei Noren iaaiend enthousiast over hunl Nederlandse leerlingen. 3e roemden! de lichamelijke conditie van de Ne derlandse vliegers. Ze waren stom verwonderd over de snelheid, waar mee óe mannen van Eindhoven het skiën onder de knie kregen. Het enthousiasme bij de Nederlan ders was niet minder. Zelfs de vrije uren worden gebruikt om naar de ski-helling te gaan. Alleen kapitein Babeliowsky van het Vliegveiligheids Oefen- en Testcentrum in Soester- berg, een survival-specialist bij uitstek, moet het met lede ogen aanzien. Hij heeft een knieblessure opgelopen en de Noorse dokter heeft hem verboden nog langer op ski's te staan. Hy mocht gisteren echter wel mee naar het oefengebied. Alleen: hij mocht niet als de 26 anderen op ski's aan het touw, achter een 'wezel', een rupsvoertuig, dat een tros van twaalf mannen met een snelheid van soms veertig kilometer over de sneeuw trekt. Kapitein Babeliowsky was wel weer van de partij, toen men sneeuwschoe- nen ging maken van berketakken en het touw van de parachute. Sneeuw- schoenen, die wegzakken in de sneeuw voorkomen. In de middaguren leer den de 27 van Eindhoven snel en op de juiste wijze voor een sneeuw-ver- blijf parachutes bouwen. Ze zagen hoe hun Noorse instructeurs tegen jeen helling een sneeuwshelter bouw den. bescherming tegen kou en la wines. Vandaag zullen ze het zelf hioeten doen. Dat zijn zo de grote zaken, die de (mannen van Eindhoven leren. Er zijn verder die kleine dingen, die van le vensbelang kunnen zijn: bet letten bp eikaars gezicht. Eeri bevriezing voel je niet. wanneer er bij temperaturen van tien graden onder nul (de ge middelde dagtemperatuur: gistermid dag was het bijzonder warm: drie graden vorst) bijna geen wind staat. Daarom moet je. maat op je ge zichtskleur letten: Komt er een grau we kleur, dan is er bevriezingsgevaar. Je moet oro bevriezing tegen te gaan niet de hele oorschelp wrijven, maar alleen de basis. De Noren leren de luchtmachtman- nen, welk plantaardig voedsel in sneeuwgebieden eetbaar is. Ze leren hen, hoe je je kleding als een soort schoorsteen moet dragen, opdat trans piratie bij het skiën niet tot bevrie zing lijdt, wanneer de plotselinge af koeling komt. Zo worden de 27 man van van Eindhoven, waar kapitein-vlieger Gie- oel als squadron-commandant het be vel voert (majoor Verhey van het VOTC in Soesterberg heeft het mili- :aire commando over deze operatie), voorbereid op het hoogtepunt van Diepvries', dat woensdagavond om negen uur begint' een verblijf s nachts in de bergen. Woensdag zullen ze de iglo bouwen, waarin ze de nacht moeten doorbren gen bij een buitentemperatuur van ongeveer twintig graden onder nul. Donderdagmorgen elf uur keren ze veer terug naar herbergzaam gebied. Saterdag brengt de Friendship hen weer naar Nederland: vele ervaringen "ijker. Advertentie I.M. (Van onze verkeersredaeteur) De minister van Verkeer en Water staat heeft thans een 'afpellende maximumsnelheid' vastgesteld voor de oostelijke rijbaan van rijksweg 2, Utrecht-Amsterdam. Bij de nadering van Amsterdam komen er maxima van 90 "en 70 km, tot de 50 km voor de bebouwde kom zijn bereikt. De maatregel gaat 23 januari in. Hij is uitermate gewenst, omdat de .overgang van de autoweg naar de be bouwde kom met Utrechtsebrug than» ito abrupt is. Zo zal de netto salarispost van 13,176.000 met, 10,6 pet. verhoogd worden: dat is 1.200.900. De mini mumlonen worden op 100,ge bracht en dat kost ƒ100.000. Dan komt er ƒ500.000 bij, omdat de vele provinciale subsidies door de salaris verhogingen verhoogd moeten wor den, De prijsstijgingen worden op een toenemende uitgave van 450.000 berekend en, voor de verdere gevol gen van de loonsijgingen is onvoor zien nogmaals ƒ500.000 nodig. Optel ling: ƒ2.750.000. Men moet afwachten, wat de rege ring nu ten aanzien van de rijks uitkering aan de provincies gaat doen. Overigens zien Ged. Staten geen reden voor een alarmstemming, al zien si) de toekomst niet zonder zorg tegemoet. Als het voornemen van de regering om de opcenten op de grond- en per sonele belasting te vervangen door opcenten op de motorrijtuigenbelas ting, dan zal de provincie daaruit twee miljoen meer ontvangen. Aardig is het overzicht, dat Ged. Staten weergeven over de leen- schuld per inwoner, die de elf pro vincies hebben. Daaruit blijkt o.a., dat Zuid-Holland met ƒ31,45 op de vierde plaats in de provincierij komt. Men moet het zich dus maar uit het zijn hoofd zetten, als men denkt, dat Zuid-Holland tot de rijkere provincies behoort, zeggen Ged. Staten. Deze provincie moet met name op verkeersgebied hoge kosten maken, vanwege de bodemgesteldheid. Op merkelijk is het feit, dat de rijksuit- kcring daarbij voor kostbare brug- verbindingen gebaseerd is op de leng te en op basis van de kosten van se condaire wegen. Dat een brugstuk van gelijke leng te meebrengt, zal ieder duidelijk zijn. De subsidie-politiek zal wat voor zichtiger worden gehanteerd- Wat de woningbouw betreft mer ken Ged. Staten op, dat in de toe komst circa 70.000 krotten moeten worden opgeruimd. Verwacht wordt, dat een hogere woningproduktie dan in de afgelopen jaren bereikt kan worden. Ged. Staten hebben voorts dezer dagen een dringend beroep op de minister gedaan om de hoogste prio riteit aan de plannen voor de bouw van een nieuwe brug over de Oude Maas te verlenen. Zij zijn zich ervan bewust, dat meer en betere wegver bindingen noodzakelijk zijn om het verkeer ruimte te geven. Dat geldt mot name voor de oeververbindingen Ten slotte merken Ged. Staten om trent de recreatie op. dat het nieuwe Brielse Maasplan omstreeks 1968'69 gereed zal zijn. Het college wil bo vendien nagaan, of in het Deltage bied een nieuw natuur- en vogel reservaat ter vervanging van De Beer mogelijk is. Een bescheiden vervanging biedt reeds het vogeleiland op de noorde lijke oever van de Brielse Maas bij da Zeedam. DEN BOSCH (ANP! De -U-jarige heer J. de Voogd uit Geldrop is maan dagmorgen om het leven gekomen toen de auto waarin hij zat op de Vlijmenseweg onder Den Bosch over de kop sloeg. De bestuurder, de 39-jarige heer M. Arts uit Geldrop. werd met een zware hersenschudding en een hoofd wond in een ziekenhuis opgenomen. Oorzaak van het ongeluk was ver moedelijk gladheid. DALLAS, Texas (Reuter) Dr. Rov Schafer, een psycholoog van de Yale- universiteit, is van mening dat Jack Ruby lijdt aan een beschadiging van de hersenen. Hij oordeelt een nader onderzoek naar Ruby's geestvermo gens nodig. Dr. Schafer verklaarde gisteren voor het gerecht van Dallas dat Ruby niet over zijn volle geestvermogens beschikte toen hij op 24 november de moordenaar van president Kennedy, Lee Oswald, in het politiebureau van Dallas neerschoot. (Van een onzer verslaggeefsters) De Zwolsman-groep heeft bij de dok- en scheepsbouwmaatschappij Verolme to Rotterdam een stalen pon ton van 75 meter breed en 125 meter lang besteld. Over de bedoelingen, die men met dit ponton heeft, wensen de opdracht gevers zich nog niet uit te laten. De mogelijkheid bestaat, dat men het zal gebruiken om de Schevenifig- se pier uit te breiden. De Zwolsman-groep heeft al enkele malen vergeefse pogingen gedaan bouwvergunning te krijgen voor uit breiding van de pier. Met een stalen eiland als nu wordt gebouwd, zou men dat probleem omzeilen. Zo'n ei land is namelijk geen bouwwerk, maar een schip en daarvoor is geen vergun ning nodig. Het staat in elk geval wel vast, dat dit reusachtige ponton niets te maken heeft met de plannen, die de REM (Reclame Exploitatie Maat schappij) heeft voor televisie-uitzen dingen vanuit zee. MARKEN, (ANP) De 56-jarigö Amsterdammer J. de Booys is maan-! dagmiddag verdronken, nadat hij in, een wak was gereden in het ys langs; de dyk Volendam en Marken.; Jongens, die het ongeluk haddenj zien gebeuren, haalden een paal van de dyk en staken die de man toe.' Het slachtoffer liet de paal echter glippen en verdween onder water.! De 22-jarige K. Zeeman heeft zich; daarna aan een touw in het water' latert zakken en de man boven wateri gehaald. Hy bleek toen reeds ver-) dronken. Advertentie I.M. DEN HAAG (ANP) In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Wïeldraaijer (p.v. d.a.) over het bejaardenhuis van de Theodora Elizabeth-stichting te IJs- selmuiden, zegt de minister van Maat schappelijk Werk, mevrouw Schouwe- naar-Franssen, dat na een onderzoek waarbij o.m. een persoonlijk ge sprek is gevoerd met een groot aantal der bewoners niets is gebleken van een onrustige sfeer in dit tehuis of onvoldoende verzorging. Niettemin is aan Gedeputeerde Staten verzocht, zo zegt de minister, het daarheen te leiden, dat de pro-, vinciale commissie bejaardenzorg en.' de provinciale inspectie samen met; het bestuur, alles in het werk te stel-j !en om de verhuizing naar het dit; jaar gereedkomende nieuwe gebouw, te doen strekken tot een algehele ver nieuwing in de zorg aan de daar td huisvesten beiaarden. DEN HAAG (ANP) Volgens de laatste opgave van de PTT is het aantal radiotoestellen in ons land gedaald. Op i januari waren 2.637,236 radio-ontvangtoestellen geregistreerd tegen 2.640.692 op I december. Het aantal geregistreerde televisie toestellen zette z|jn stijging voort: er waren er op 1 januari 1.574.395 aan gegeven bij de dienst luister- en kijk gelden tegen 1.552.876 op 1 december (op 20 januari was het aantal 1.601.344). i januari 460.071 tegen 460.681 op 1 december ji. Mei ka Red-Express: het kwalifeits-overhemd uit Zweden! Drievoudig getest op materiaal en zeer zorgvuldig gemaakt: o.a. boord uit één stuk; nylon triplure in manchetten; „Sanitized", dus franspiratie-lucht werend. Voorradig in effen wit, alle maten. Normale prijs 19.75. Nu per stuk 12.95 2 stuks voor Sportshirts van goede no-iran poplin in diverse moderne dessins en beschaafde effen tinten. Normale prijzen 17.95 en 13,95 Nu slechts 8.95 en Voorpanden van echt suède, mouwen en rug van wollen tricot. Goede pasvorm en afwer- king. Alle maten voorradig. Normale prijs 79.50 Nu slechts AMSTERDAM (ANP) Bij de stukken en de aanbevelingen van het Pen-centrum-Nederland, de Vereni ging van Letterkundigen en de Maatschappij der Nederlandse Let terkunde, die naar de Zweedse Aca demie te Stockholm zullen worden gezonden en waarmee deze de Neder landse letterkundige Simon Vestdijk opnieuw kandidaat stellen voor de Nobelprijs voor letterkunde 1964, be vindt zich een schrüven van de Ko ninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen waarin ook zij de kandidatuur ondersteunt. Aan de Zweedse Academie, die over de toekenning van de prijs beslist, is reeds vijf jaar geleden een dossier overgelegd dat o.a. de vertalingen van Vestdijk» boeken bevat. Daaraan zijn thans nog meer vertalingen toege voegd. DEN HAAG (ANP) Ook elders in het land zal men de reeds in Rotter dam en Amsterdam aangenomen ge dragslijn van aannemers gaan volgen om de vijf percent loonverhoging per l januari alleen in de secundaire ar beidsvoorwaarden tot uitdrukking te brengen en de rekeningen van de le veranciers en toelevrende bedrijven te bevriezen op het peil van 1 decem ber 1963. Een besluit hiertoe is genomen in een maandagmiddag gehouden verga dering van de samenwerkende pa troonsverenigingen van bouwbedrij ven in Den Haag, Delft en Leiden. De vergadering werd bezocht door 200 aannemers. Eenzelfde besluit is geno men door de samenwerkende pa troonsverenigingen in Drente, Noord- Holland-Noord, Friesland, Overijsel- West en Noord-Veluw» Het was een interview met de Egyptische minister van Industrie, dr. Aziz Sidky, en wat deze bewindsman zei, klonk de olie directeuren als muziek in de oren. Het kwam op het volgende neer: Egypte zal voortaan weer buitenlands kapitaal tot de olie-exploratie toelaten. Gezien het ris kante van deze exploratie. Gezien de enorme investeringen, ervoor nodig. Gezien het trage tempo van de exploraties, als zij alleen aan het nationaal kapitaal worden toege staan. En omdat Egypte, als de exploratie zou leiden tot een groot olieoverschot voor de export, toch de hulp nodig zou hebben van de grote. Internationale verkooporgani saties. Nu delen diverse landen, ook in de wes telijke invloedssfeer, die opvatting niet. De Sowjet-Unie uiteraard ook. niet, maar die laten we buiten beschouwing, omdat daar immers geheel andere, door de politiek be heerste regels worden gehanteerd. Zo kan het gebeuren, dat Rusland zijn olie aan verschillende landen tegen zeer verschillen de prijzen verkoopt. Polen, bi] voorbeeld, betaalde in 1961 bijna twee keer zoveel voor de Russische olie als Italië. Oost-Duitsland bijna de helft meer dan West-Duitsland... XT et voorbeeld van Egypte verdient wel de H aandacht, omdat de oliemaatschappijen bron en de verkoop van de daaruit verkre gen produkten bijna tien jaar lang is. Die opvatting mag gelden, voor Egypte, waarom zou ze ook voor een hoog ontwis- keld land als het onze moeten gelden? In de vorige artikelen hebben we al uiteen gezet, dat het risico van exploratie in en rond de Noordzee aanzienlijk kleiner is ge- het gebruiken om hun positie te verdedigen. Het zoeken naar olie, redeneren zij, is voor een staat een hachelijke onderneming. Het betekent dat hij op eigen houtje met enorme kapitalen, zo hij daar al over be schikt, zou gaan speculeren. De oliemaat schappijen, met hun over de hele wereld gespreide belangen, kunnen die risico's veel beter dragen. Mógen die dragen, omdat hun activiteiten op het principe van de vrije onderneming zijn gebaseerd. En als een staat olie of gas vindt, zou hij eerst nog enorme kapitalen moeten inves teren in transportmiddelen, in een raffina derij. de onmisbare petrochemische neven industrieën en in een verkoopapparaat. Zo'n staat-zal dan ook moeten bedenken, dat de periode tussen de opsporing van «en olie- worden. Ze vergt uiteraard grote kapitalen. Maar waarom zou een staat die niet mogen investeren wanneer, gezien de opvattingen van de oliemaatschappijen zelf, daarmee veel grotere kapitalen terug verkregen Kun nen worden? Tjten land als Egypte (en er zijn helaas nog J-J legio andere landen) beschikt over vee! minder grote technische en wetenschappe lijke mogelijkheden. In Nederland worden reeds jarenlang bodemschatten door de staat geëxploiteerd. De Staatsmijnen in Limburg behoren, dank zij onze wetenschap en tech niek, dank zij de bekwaamheid van onze mijnwerkers, tot de beste, de modernste van Op haar pas verworven volwassen - fee id doelde namens het Prinses Mar grietfonds ook de heer A. F. Vas ■Dias die traditiegetrouw geschenken 'kwam aanbieden. 'In koopvaardijtermen gesproken, «heeft u de begrensde vaart van de (prille jeugd onder tocdsaanwUzing ■verlaten. De uiterton is bereikt en Ce wyde zee ligt voor u.TT zult uw; rigen koers moeten bepalen voor dé goede weg. wy zullen u uit het zicht verhezen, maar blijven u volgen,' al-! dus de heer Vas Dias, i Na de Prinses een behouden! vaart en een rustige koers te heb-! ben toegewenst, bood hij haar na-i mens de verenigde scheepvaartbe-j (drijven een enorme taart en voor-' jaarsbloemen aan, j Ook een delegatie van de Federa-; tie Goud en Zilver kwam haar ge-! Jukwensen aanbieden. Drs. B. Wj Buenk, de voorzitter, bood prinses Margriet een gouden broche aan. Def jarige speldde dit kostbare sieraad) onmiddetiyk op. Europa. We noemen in dit verband ook het Kema, een instituut dat zich in korte tijd een wereldnaam veroverde. Onze Technische Hogescholen. Oók onze overal ter wereld gevraagde waterbouwkundigen, hun in het buitenland soms onuitvoerbaar gedachte plannen. Werken, waarvan de coördinatie trouwens ook een overheidszaak is. Zou dit land de kennis, nodig om de olie-exploratie goed te laten ver lopen, zich dan niet eigen kunnen maken? (Van een onzer verslaggevers) Een verlicht kerstboompje mee voeren in een auto mag niet. Dat i» het oordeel van de Heerlense kanton rechter mr. F, van de Kroon, die gis teren een 55-jarige fabrikant uit Heer voor deze overtreding veroordeelde tot een boete van elf gulden, subsi diair twee dagen hechtenis. De fabrikant was omstreek* kerstmis door de Kerkraadse poli tie geverbaliseerd op grond van da overweging dat de kerstboom, dia met zuignappen aan de binnenkant tegen de voorruit was geplakt, het uitzicht van de bestuurder belem merde. De officier van Justitie, mr. 3, Franss en, had de verdachte daar naast nog ten laste gelegd dat hy •meer en andere verlichting In of; aan de wagen' had gevoerd dan vol-i gens het wegenverkeersreglement i*j toegestaan. HU eiste voor beide over-i tredingen elf gulden, resp. twee gen. De kantonrechter meende echter, dat er van belemmering van het uitzicht geen sprake was geweest en sprak de fabrikant op dit punt dan ook vrij. Het tweede punt van de tenlastelegging achtte hij wel ba- wezen. Zowel de officier al» de fabrikant hebben aangekondigd in beroep t«' sullen gaan b(j de rechtbank te Maastricht. De kerstboomrage was vorig jaar! uit Duitsland naar ons land vooral naar Limburg komeni overwaaien m Duitsland was kérst-I boomverllchting in een auto vorte! jaar reeds bij de wet verboden, Dei Duitse kunst-fcerstboomfabrtkanton) probeerden toen over de grens mm afzetgebied te vinden.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1