m Or. Van Heivoort namens deel van KVP: 'Ontheffing prijsstop bejaardenhuizen niet moeiJijk te krijgen A Groninger (9 maanden voorarrest na diefstal fiets) gaat in beroep m EIERSTRIJD Lisas V arkensprijzen dalen iets Gevangenisstraf voor mislukte branclkastkraak Terreur tegen Scheveningse vissers groeit V erontreiniging lucht Rotterdam ueemt teveel itoe uw handen lopen nu gevaar SPAANSE SINAASAPPELEN HET VRIJE VOLK WOENSDAG 29 JANUARI 1964 PAGINA 3 Aanklachten tegen Kees Manders op de meest© staat nu het teken (Van onze parlementsredactie) Nadat drs. Westerhout van de PvdA dinsdagmiddag In de Tweede Kamer het debat over de instelling van een openbaar lichaam voor de Rijnmond had geopend (wij berichtten giste ren in een deel van onze edities ai over zijn betoog), kwam d r. vanHelvoort aan het woord namens een deel van zijn fractie- Hij kon zich voorstellen, dat Rotterdam de principiële opzet van het voorstel eigenlijk verwerpelijk vindt. De Maasstad heeft dan ook meer dan 70 percent van de inwoners van het gebied. Maar het is daarom ook wel duidelijk, zei hij, dat de kleinere gemeenten een minder ver doorgevoerde districtsvorm wensen. Regeling beeldende kunstenaars herzien Marianne Hilarides wil vergoeding van Nationaal Ballet 'Ik kan haar ei niet kwijt" Havenbeheer De heer Bode (c.-h.) was te leurgesteld omdat het havenbeheer niet aan de Rijnmondraad was op gedragen. De haven immers omvat de kern van de problematiek in de agglomeratie en juist de groei van de haven heeft de instelling van. het openbaar lichaam noodzakelijk ge maakt. Herindeling Drs. Westerhout had zoals ge meld in een deel onzer edities on der meer gewaagd hoe het staat met de plannen tot een gemeentelijke herindeling. Vragen over vonnis in Groningen PG: Spaarbank boef boekjes niet aan fiscus te tonen Stichting akkoord Schippersvrouw in Maas verdronken na elke afwas Clipp uw handen altijd fluweel-zachl; De belangstelling voor Rijnmond In de Tweede Kattier was vooral ook uit het betrokken gebied, zeer groot. Op de publieke tribune ojn. van links naar rechts gemeentesecretaris J. H. Heindijk en burgemeester J. Spaans van Rockanje, burgemeester J. C. Aschoff san Rozenburg, burge meester W. J. D. van Dijck van maassluis, het hoofd van de BB A- kring Zuid-Holland A. D. Nouwens sa burgemeester P, j. Bliek van Spijkenisse. UTRECHT (ANP) Op de var- kensmarkt is een lichte ontspanning merkbaar, die resulteert in iets lage re prijzen. De waarnemend voorzitter van het proöuktschap voor vee en vlees, ie heer J. B. Dintcla, zei vanmorgen op de openbare vergadering van het produktschap in Utrecht, dat hij gezien de wat ruimere aanvoeren een verdere prijsdaling niet uitge sloten acht. Advertentie IJl. (Van een onzer verslaggevers) Begin volgende week wil de Amster damse advocaat mr. J. C. Lankhof, namens de Israëlische impressario Aron Berman en de advocaat Joseph Shafran, twee aanklachten indienen: een tegen Kees Manders. 20.000 gul den wegens smaad, en een tegen Toni Boltini. 45,000 gulden, wegens con tractbreuk. Dit deelde de heer Shafran ons gis teravond in Amsterdam mee. Hij had de hele middag met zijn Nederlandse collega gesproken, en hem de dossiers met contracten, nota's, fotokopieën, rrantenknipsels en brieven overhan digd. De heren Berman en Shafran willen Manders vervolgen, omdat deze aa met zijn vrouw Rika Jansen uit Csraël te zijn teruggekeerd, hen een paar gangsters' heeft genoemd. Bol tini sou volgens de heer Shafran een contract getekend hebben om half fe- oruari naar Israël te komen voor een maand Het blijkt echter dat Boltini dar helemaal niet van. plan is. De ge ilste schadevergoeding beloopt, naai de heer Shafran ons zei. uitsluitend de reeds gemaakte onkosten. Ais de „Rijnmond" mislukt rest s echts eenmaking van hele1V aterweggebied (Van een onzer verslaggeefsters) De Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg verwacht dat het voor di recties van bejaardentehuizen, die ernstige financiële moeilijkheden tenge volge van de prijsstop op de pensionprijs duidelijk kunnen aantonen, niet moeilijk zal zijn, ontheffing te krijgen van deze maatregel. De ministers van Economische Zaken en van Maatschappelijk. Werk zullen zulke aanvragen 'realistisch' bekijken, zo heeft gisteravond de voorzkfer van de Federatie, de heer A. D. W. Tilanus, verklaard Honderden klachten van bejaarden over de gestegen pension- en verpleeg- prijzen hadden mede tot de prijsstop geleid, zei de heer Tilanus, Op het afkondigen van die maatregel door minister Andriessen zouden inmiddels 'talloze klachten' bij de federatie zijn binnengekomen van directies van met-commerciële tehuizen, die vrezen dat df- bewoners de dupe zullen wor den. Ei' zijn 111 geregistreerde, geen winst beogende bejaardentehuizen in Nederland. De federatie, die zowel organisaties voor als van bejaarden overkoepelt, vindt de prijsstop 'geruststellend' voor vele bejaarden, die er tegenop zien de gemeente oui financiële hulp te vragen. Een prijsverhoging met speciale toestemming van de regering zou volgens de federatie date bejaarden 'meer overtuigen van de onvermijdelijkheid daarvan, dan een prijsveriiogirig zonder die speciale toestemming. Maar voor een gunstige ontwikke ling van de bejaardenzorg in de te huizen wordt de prijsstop verre van gunstig gevonden. De tehuizen die .per 1 januari de salarissen met 10 •percent zouden verhogen, zullen hun -personeet nu 5 en per 1 april opnieuw >5 percent kunnen geven. Deze beper- iking valt net samen met het gereed komen van de salarisrichtlijnen, dis ide federatie voor de tehuizen heeft opgesteld en die zouden moeten voor zien in een dringend noodzakelijk ge achte billijker beloning van het per soneel in de tehuizen. DEN HAAG (ANP) De minister van Sociale Zaken en ¥olksgezond- heid heeft, de bestaande regeling voor beeldende kunstenaars herzien- De nieuwe regeling stelt de kun stenaar, wiens verkopen op de vrije markt te gering zijn om met de op brengst ervan in zijn bestaan te voorzien, in staat ziet door zijn ar tistieke arbeid te handhaven. .Boven dien houdt de regeling ook bepalin gen. in. welke gericht ajju. op de ontplooiing van de artistiek?, ca paciteiten van de kunstenaar.- Voorts is in de regeling meer aan sluiting gezocht aai hetgeen op de vrije kunstmarkt gebruikelijk is, o.a, wat betreft de betalingswijze van aangekochte kunstwerken. De nieuwe regeling aal op S fe bruari in werking treden. (Van een onzer verslaggevers) Marianne Hilarides, die het begin van het seizoen door het Nation 1 Ballet Is ontslagen, heeft thans een «is tot schadevergoeding van 60.600 ingediend. Haar raadsman mr. J. Nolen Jr. stelde deze vordering bij de kanton rechter te Amsterdam in. op grond van het overeengekomen arbeidscon tract, Marianne Hilarides, die inmiddels naar Parijs is vertrokken om daar te proberen haar carrière voort te zet ten meent dat zij echt heeft op sala ris gedurende de- gehele contractperi ode. Verder zou zij schade geleden heb ben, omdat zij door het voortijdig: be ëindigen. van het contract in Neder land geen engagement kon krijgen DEN DUNGEN (ANP) Gister middag ls het elfjarig zoontje van de familie P. Ondersteyn te Den Dungen (N.B.) niet ver van zijn woonhuis door een autobus over reden, toen hij plotseling de weg overstak. Hij betoogde, dat de leden van de Rijnmondraad zich dienen los te ma. ken van de enige gemeentelijke ban den. Dat geldt zowel voor degenen, die uit een kleine gemeente komen als voor hen die uit Rotterdam af komstig zijn. Het zou reer te betreuren zijn als een vruchtbare samenwerking niet mogelijk blijkt. Dan rest alleen nog maar de eenmaking van het hele ge bied. want de verdoorgevoerde vorm, die Rotterdam bepleit, helpt dan ook niet meer. Het vaststellen, van streekplannen leek hem voorlopig de belangrijkste bevoegdheid van de raad. Hij vond het niet nodig dat de provinciale staten zich daar ook nog weer meer zouden bezighouden. Dr Van Heivoort zag in de vele zeer kleine gemeenten een belemme ring voor de goede werking t-an de Rynmondraad Ook rondom Rotter dam, zei hij in dit verband, is een kring van sterke randgemeenten ge wenst, H(J was tegen volledige rechtstreek se verkiezingen, omdat dan Rotter dam een nog sterkere positie zou gaan innemen. Wel wilde hjj de bur gemeester van de Maasstad ambts halve voorzitter maken. De verdeling van de bouwcontin- genten benoorde volgens hem terecht niet bij de raad te berusten, maar net vervoersbeleid daarentegen wél. intussen was een deei van zijn frac tie tegen de voorstellen van de ge meente Rotterdam. Die, zei hjj, pas sen niet in het wetsontwerp en zijn in stryd met het beginsel van de ge meentelijke zelfstandigheid. De heer E 1 1 i e r i t h (ajr.p.) citeerde een aantal uitspraken van autoriteiten uit het Rijnmondgebied en concludeerde daaruit onder protest van munster Toxopeus dat de Kamer werd uitgenodigd om het wetsontwerp te amenderen. De deel nemende gemeenten, meende hij, dienden loyaal mee te werken door tijdens het groeiproces voldoende be- voegdheden aars de raad te verstrek ken, De antl-revolutlonaire woordvoer der wilde aue leaen rechtstreeks la ten kiezen en dienae een aesoetref- tend amendement in. Vvel nad liet zyn instemming, dat niet wordt be paald wie wel en wie met voor het voorzitterschap in aanmerking kun nen komen. De heer C o r v e r (v.v.d. wiens gemompel zelfs met geluids versterking maar moeilijk is te ver staan constateerde ven groei naar grotere bestuurseenheden. Hij ge loofde niet, dat alle gemeenten in het Rijnmondgebied „ten eeuwigen dage** zullen blijven bestaan. Hij vond, dat iedere gemeente haar stem in de raad moet kunnen laten horen. Rechtstreekse verkiezing van alle leden garandeerden volgens hem niet,' dat dit het geval zou zijn. De liberaal was tegen het vast stellen van onverenigbare functies voor de leden van de raad. Het aan tal in aanmerking komende personen zal toch al beperkt zijn, meende hij. Overigens wilde hij de raad wel be voegdheden geven op het terrein van het vervoer van personen en goede ren. Net als de heer Westerhout wilde h(j zowel de verdeling van de wo- ningbouwcontingenten als de ver- voerskwesties oek aan de Rijnmond raad delegeren. De woordvoerder wan de CHU, wiens eerste optreden in de Tweede Kamer dit was, vroeg zich af of een college met zovele leden wel een slagvaardig beleid kon voe- ren. Hij gaf overigens toe, dat dit een gevolg is van het gekozen stel sel. De heer Bode leek meer te voeten voor directe verkiezing van alle le den. In ieder geval dimden de po litieke partijen volgens hem te zor gen, dat alle gemeenten op de kan didatenlijsten aan hun trekken ko men. Drs. Aarden, die namens het andere dee! van de KVP-fractie het woord voerde, was heel wat kriti scher dan dr. Van Heivoort. Hij gispte de: krampachtigheid van de regering bij het ontwerpen van het wetsvoorstel. Zij vreest een vierde bestuurslaag, zei üj en is lang de gemeentelijke zelfstandigheid «ode- loos aan te tasten. .Minister Toxopeus acht de haal baarheid van eventuele voorstellen eigenlijk bepalend voor zijn beleid." .Kronkelend heeft de regering ge tracht een nieuwe bestuursvorm in houd te gen." zei hi). Hij wilde de Rijnmondraad onmid dellijk de rechtstreekse behartiging van een aantal nu nog bij de ge meenten berustende belangen opdra gen, Een amendement, dat overeen stemt met het desbetreffende adres van de gemeente Rotterdam, over woog hü in te dienen. Voor de samenstelling van de Rijnmondraad bepleitte hij een gedeeltelijke rechtstreekse verkie zing en een gedeeltelijke getrapte verkiezing door de gezamenlijke gemeenteraadsleden. Ir. V a n D i s (St.-g.) stemde in met het wetsontwerp. H(j pleitte evenwel voor rechtstreekse verkiezin gen van alle raadsleden en uitbrei ding van de bevoegdheden van do raad. De socialistische woordvoerder was niet erg enthousiast over onderde len van het wetsontwerp. Zo zal e Rijnmondraad streekplannen kun nen vaststellen zonder dat de pro vinciale staten er nog aan te pas ko men. Hij vreesde dat de bond met de provincie daardoor te los zal wor den. Hij had er we!' begrip voor, dat Rotterdam zijn havenbeleid niet wenst over te dragen aan de raad, maar. ssei hij. dan mag men ook niet verwachten dat andere gemeenten dat met hun zaken wei zullen doen. Ook vond hij het vreemd, dat de raad zich wel met de woningbouw- contingent en ook niet met het openbaar vervoer. De heer Westerhout wae voor stander van rechtstreekse verkiezing van alle leden van de raad. omdat dan dr democratische vériwitwöor- dlngsplicht het best tot zijn echt kan komen. Volgende week dinsdag zal minis ter Toxopeus de Kamer antwoorden. (Ongecorrigeerd Advertentie I.M. (Van onze paxlementsredactie) Wil de minister opdracht geven aan de officier van Justitie te Gro ningen om in hoger beroep te gaan tegen het vonnis van de Groninger rechtbank over Gerardus J. P., die werd veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf mei aftrek en on voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering wegens het ste les van een damesfiets. Mevrouw mr. H. Singer-Dekker, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, heeft zich voor genomen een vraag in deze zin te stellen aan de minister van Justitie. Zij wil ook van de minister weten welke feiten of omstandigheden aan leiding hebben gegeven om de 50- iarige Gerardus P. maar liefst ruim negen maanden in voorlopige hech tenis te houden. AMSTERDAM (ANP) Het ge rechtshof in Amsterdam heeft gis teren aan dc 13-jarige Rotter damse matroos C. P. van den B. we gens een poging tot Inbraak 5n ver eniging een gevangenisstraf opge legd van drie jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest eis aan de 42-jarige Amsterdamse handelsagent W. W. P. een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. Het vonnis tegen de Amsterdam mer was conform de eis, de Rotter dammer kreeg zes maanden meer dan was geëist. De 37-jarige Amster damse kantoorbediende D. A. de C. werd wegens de subsidiair ten laste gelegde medeplichtigheid veroor deeld tot twee jaar en zes maanden met aftrek. Het ging om een poging tot in braak in het warenhuis Priba ln Haarlem, waar Van den B. en P. In de nacht van 9 op 10 mei van het vorig jaar door dc politic op heter* daad werden betrapt toen zij de kluis trachtten open te branden Zij werden hiervoor door de recht bank tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld en De C.. die zyn aan deel ontkende, tot twee jaar. (Van een onzer verslaggevers) Öe Groninger advocaat mr. T. J. C. Meeawes wil vandaag hoger beroep aantekenen tegen het vonnis van de Groninger rechtbank, waarbij de 50- jarige Groninger Gerardus J. P. tot lien maanden gevangenisstraf met af trek en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling werd veroordeeld wegens diefstal van een damesfiets. Gerardus J. P. had voor de uit spraak ruim negen maanden in voor lopige hechtenis doorgebracht, Hij verblijft ook nu nog in het Huis van Bewaring te Groningen. Gerardus Jan P. stal op 14 april 1963 in Groningen een fiets, tie hij tn een café te Patcrswolde als pand achterliet, toen hij zijn verteringen (Van een onzer verslaggevers) De procureur-generaal bij de Hoge Baad heeft vernietiging gevraagd van een vonnis van de Dordtse recht bank. waarbij de Stichting Spaar bank in Dordrecht was veroordeeld tot fl.- boete, omdat zij had gewei gerd de fiscus inzage te geven van een spaarbankboekje. De procureur-generaal noemde het onjuist dat de rechtbank in het al gemeen heelt gesteld dat alle spaar banken bedrijven zijn. (Bedrijven rijn «plicht de fiscus inzage te ge ven irt stukken die hun zijn toever trouwd.) De Stelling- van de rechtbank dat de spaarbank alleen al als een bedrijf moest worden gezien omdat zij reser ves wilde vormen, achtte de procu reur-generaal onjuist: het vormen van reserve» is niet hetzeife ais hei beogtra van wiegt. niet kon betalen.' Hij is alcoholist en is al enkele malen voor soortgelijke kleine vergrijpen met de strafrechter in aanraking gekomen. Op 13 april 1963 werd hij in hechtenis genomen Het vooronder zoek duurde tot 9 januari 196-1 door vakanties van verdediger, rechter commissaris en rechters en doordat prof. Baan. die met het psychia trisch onderzoek was belast, naar Genéve vertrok waardoor het rap. port door prof. Van Dijk moest wor den afgemaakt. Op 9 januari 1964 eiste de Officlet van Justitie bij de Groninger recht bank. jhr. mr. A. H. R. van der Wi)ck een gevangenisstraf van zes maanden met. aftrek en ter beschikkingstelling Op 13 januari veroordeelde de recht bank P, tot tien maanden gevange nisstraf met aftrek en ter beschikking stelling P. en zijn verdediger verzet ten zich nu in hoger beroep tegen de terbeschikkingstelling. (Van een onzer verslaggevers) De terreur In Scheveningen tegen werkwillige vissers neemt hand over hand toe en concentreert zich vooral op de schippers. Woensdagnacht is schipper Rog telefonisch bedreigd dat een brandbom door zyn raam gesmeten zon worden als hij ging varen. Voornamelijk leden van het O VB hebben de hele nacbt bij ver schillende schippers gepost. Ook ls weer gepost voor de deur van schipper Willem Roos. in wiens huis aan de Adriaan Coenenstraaï in Schevetüngen veertien dagen geleden een fles met chloor door de ramen is gegooid. Aan. de haven in Scheve- ningen wordt thans ook verscherpt gepost. liet stakingscomité zet kennelijk alles op alles om het opbreken van de staking te voorkomen. Hoewel thans een veertien schippers com plete werkwillige bemanningen heb ben. kunnen ze nog niet varen. De angst onder de- vissers voor repre sailles legen achterblijvende fami lieleden is nog te groot. De Stichting van de -Arbeid heeft zich in een vanochtend gehouden vergadering verenigd met de mate riële inhoud van de nieuwe vissers- c.a.o. Deze houdt in een verhoging van alle vaste bedragen met tien percent, een uitbreiding van het be manningsaandeel in de besomming met één percent en een uitbreiding van het verlof met twaalf dagen per jaar. Nu de Scheveningse leder, van de erkende bonden deze c.a.o. heb ben goedgekeurd, moet nog een aan tal leden in IJmuiden naar hun me ning worden gevraagd. In de afge lopen week is echter gebleken dat de bemanningen daar voor 100 per cent achter de nieuwe loonregeling staan. (Van onze landbouwredacteur) De luchtverontreiniging om Rotter dam neemt hand over hand toe. De deskundigen liggen er wakker van. Er zullen yer spoedig grenzen aan moe ten wórden gesteld. Dit verklaarde ir. 5. Herweij er, di recteur van de Cultuurtechnische Dienst dinsdag in Scheveningen op een bijeenkomst van de Nederlandse TuinbouwraadL 'De luchtverofttreiniging vormt een steeds ernstiger wordende bedreiging voor het Westlanü.' zei hij. De brand bij de kunstmeslfabriek in Vlaardin- feen heeft alle betrokkenen nu wak ker geschud. Degenen, die zich ia Califomle hebben kunnen overtuigen van de resultaten van luchtveront reiniging houden hun hart vast voor wat er kan gebeuren. Als wij zo door gaan wordt het heel erg. De directeur van de Cultuurtechni sche Dienst wees erop dat de drink watervoorziening in Nederland wel eens een probleem zou kunnen wor den. De kwaliteit van het water wordt steeds slechter. Sinds 1958. teen men zich ia internationaal verband op dit vraagstuk ging bezinnen, is het zout gehalte in de Rijn nog maar steeds erger geworden. De oplossing van d« problemen tomt naderbij als een slak op een .eertcn. Toch zouden met enkele een voudige maafregplen de ergste dona ten van de vervuiling van"het Rijn water kunnen worden weggenomen. MAASEIK ANP) De 22-jarige Ne derlandse schippersvrouw W. Klein# van het schip De List' uit imster dam «dinsdag op de Maas te Maas- ken wat^r gevallen en verdron- Mevrouw Kleine was samen met BeUtoeh schip te helpen dat was vastgelopen. Daarbil struikelde zij en viel tussen beid# schepen :n het water. De Belgischs schipper slaagde er nog in de vrouw jaan boord te hijsen, maar korte tijd later is zij overleden, in het departement Santarder, in de Suidamerikaanse staar, Colum bia, hebben bandieten bij een over val op een autobus zestien passagiers vermoord en acht gewond, Aavertenite i.m. Directe bescherming nodig tegen alwasbanden, ruwe en schrale han den. Ze vragen de tederheid van Clipp crème met de verzachtend» citroen-oKe. Clipp crème met de beschermende siliconen en het huid- vernienweode al'antolne. Verkrijgbaar m grote doos en royale tub*

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1