Kantonrechter Schiedam legt paragnost boetes op Verdediger: Man verdient geen straf, maar dank Ledental van Filmkrimr in Wie verloor stalenboek? '63 nestenen Zonder topfiguren scheikunde Keuringsdienst v. Waren vri dag in nieuw huis Franse film bii NIVON 17 februari: steentjes voor de sporthal! J. de Boer haalt I prominenten naar j Helievoetsluis j Moeilijk stuk acceptabel opgevoerd door Othello Succes speelt tegen DKV Voor slaan van echtgenote een jaar geëist SG-TONEELWEDSTRIJD Ï3CHÏEDAMSE ZAAIEKTJESI Op de fiets HIT VRIJE VOLK DONDERDAG 6 FEBRUARI 1964 cbiedammers onder .elkaar MANNEN b Dankbrieven Microkorfbal Politie houdt jonge diefjes aan Vandaag: Bibliotheken Apotheek Burgerlijke Stand Getreiter Conform de els van de officier van Justitie bij het Schiedamse kanton gerecht werd veroordeeld de Rot terdamse chauffeur v. die op de Vlaardingerdijk, nabij het gemaal De Vijfsluizen op de smalle weg was gaan inhalen, blijkbaar niet genoeg doordrongen van het feit dar, hij een zware vrachtauto met aanhang wagen bestuurde. o c. Het Vrije Volk woninginrichting m bankstellen eethoeken wan dl sets slaapkamers broersvest 64-66 tel. 67920 - schïedam WISSELKOERSEN Visafslag PAGINA 4 NIVON verstrekt vakantie-adviezen (Van een onzer verslaggevers) Ap 28 februari komt de Indonesische zaakgelastigde dr. M. Sjarif in Hellevoetsluis in het dorpshuis De Kern jj spreken op een bijeenkomst, die de Partij van de Arbeid orga- niseert. Hij wordt ingeleid door het Eerste-Kamerlid mr. M. de Niet, burgemeester van Wageningen. In De Sica's beroemde jüm „Fiet sendieven" hebben u:e kunnen zien hoe het stelen van een fiets in het korl-naoortoc/se en arme Italië als een halsmisdaad werd beschouwd. Een conjunctuur weerspiegelt zich dus ook in dc aard cu kwaliteit van de goederenwaarvoor een dief in teresse heeft. Voorbeelden: in de oorlog zag men het stelen van een brood beslist niet als een kruimel diefstalletje; in Amerika's pioniers jaren werd het stelen van een paard bestraft met. de dood door ophanging Een dief wordt begeriger naarmate de welvaart stijgt. Zo komt het dat de fietsendief, de ouderwetse „zivijn tjesjager" uit de misdadige samen leving vrijwel verdwenen is. Zij, die zich nog met fietsendiefstal bezig houden, doen dat uitsluitend in het groot. Af en toe, bij arrestaties, wordt iets over hun werkwijze bekend. Zo werd er onlangs een man aan gehouden, die er een goed uitgewerkt systeem op nahield om zijn ietsen- dieverij zo lucratief mogelijk te ma ken: hij reisde per trein door het hele land, nam links en rechts fiet sen weg, zette ze op de trein en haalde ze in zijn icoonplaats (op veilige afstand van de plaats van de diefstal) of stuurde handlangers met het reguutje naar het station. Ook ue Schiedanise poiitie heeft geconstateerd, dat fietsendiefstal nog maar zelden voorkomt. Weliswaar werd er aan het politiebureau in 1963 nog 415 keer aangifte gedaan van vermissing tan de fiets, maar in twee derde tan die gevallen was het rij wiel weer snel terecht. In de overige gevaiten bleef de fiets zoek. Maar de politie is van mening, dat er hier dan toch beslist niet steeds sprake is geweest van diefstal. Vaker betreft het joyridingmen heeft snel even een fiets r.odig, pakc er een van de velen, die niet afgesloten tegen gevels en bomen staan en men zet de fiets niet terug. Een kwalijk ge dragzeker, maar de opzet tot dief stal is dan niet aanwezig. Met de bromfietsen is het andere koek. In deze voertuigen valt er voor de dief nog wel het een en ander te verdienen. In 1963 verdwenen 208 bromfietsen; onze ijverige politie vond er 160 terug. Verder verdwenen tien scooters, daarvan wordt er nog één vermist. En van de elf verdwe nen auto's kwamen, er negen weer boven water. Overigens is het opvallend, dat van een groot aantal fietsen ten brom fietsen) die de politie onbeheerd aan treft, de eigenaar nooit komt op dagen. En ging het hier nu om roes tige brikjes, dan konden we ons dat voorstellen. Maar nee, men vindt in de „fietsenloods" van de politie ook fraaie, glanzende tweewielers. En niemand meldt zich ervoor. Ook dit is tekenend voor de con junctuur. Advertentie [-M. lie aan „EEN GOED PAK" denken aan: denken Over vijfentwintig jaar zullen wij anders staan tegenover de pa ragnosten, Waarschijnlijk is de oude wet van 1865 dan al lang ver anderd. Het is treurig, dat we ons nu nog moeten richten naar een wet die bijna honderd jaar oud is.' Dit zei gistermorgen de Amsterdamse advocaat mr. Sijlemaker tij- ce"s ne zitting van het Schiedams kantongerecht, waar een veel zijdig wonderdokter zich had te verantwoorden voor het onrechtma tig uitoefenen van de geneeskunde binnen het, kanton Schiedam Twee maal was een overtreding geconstateerd. Het betrof hier 'be- eni*Wafrbi-® yo!8ens verdachte in beide gevallen een positief resultaat was verkregen. Natuurgeneeskundige K. uit Rotterdam verscheen voor het hekje met zijn Amsterdamse raadsheer mr. SUlemaker en met de roorzltter van de federa tie van paragnosten een eveneens uit Amsterdam afkomstige gemeente- ambtenaar. Als getuige-deskundige werd ge hoord de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid in Zuid-Holland, ar. In t Veld, die minder positieve din gen wist te vertellen over de bezighe den van de 'genezers'. Hij noemde deze lieden een groot gevaar voor de volksgezondheid, hoe wel hij het niet uitgesloten achtte, dat in bepaalde gevallen succes kan worden verkregen bij de behandeling. Vaak houdt dit soort genezers de pa tiënten echter at van "een bezoek aan een arts, waardoor zij de zieken een bijzonder (en soms zelfs een laatste) slechte dienst bewijzen. 'Honderdduizenden van deze over tredingen vinden plaats, enkele ge vallen worden berecht,' zei dr, In 't Veld bitter. Deze versluierde kritiek viel bij de kantonrechter, mr. Cos niet in al te »n .de aarde. Volgens mr. Cos moest het maar aan de justitie over gelaten worden, te beoordelen welke gevallen niet en welke wel met straf oplegging moeten worden afgesloten. Mr. Sijlemaker sprak in zijn plei dooi over de organisatie waarvan de verdachte lid was. De organisatie neemt alleen leden aan die hun be- Zondag w ordt de vierde ronde van de Zuidhoilandse microkorfbaleom- petitie afgewerkt en dan treden uit Schiedam weer aan: Succes l, de ploeg van Succes en Schiedam 2- De Succes-ploegen hebben er tot dusver nog niet veel van terecht ge bracht Schiedam 2 heeft slechts één wedstrijd verloren en heeft dus nog alle kansen op de eerste plaats in zijn afdeling. Vastgesteld zijn: DKVSucces (de zelfde wedstrijd, die in de veldcom- petitie door niet opkomen van Succes niet gespeeld is). SuccesSchiebroek, Eureka 2Schiedam 2, Ons Huis 2 Schiedam 2. Junioren WION—Succes en Sperwers 2Succes. Schiedam Hoogstraat i?4 Bioscopen Passage: Knock on wood., 2 en 8.15 uur; za. en zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Monopole: Een tijd van leven en van sterven, do. 8 uur; Suleiuian, de veroveraar, vrijd., za., zo. 7 en 9.15 uur, ma., di.. wo. 2 en 8 uur, Het duel bü Silver Creek, zondagmiddag 2 en 4.15 uur: Watt. en Half Watt in de penarie, woensdagmiddag 2 uur. Za terdagnachtvoorstelling (aanvang 24 uur)De zedenpolitie grijpt in. Passage: Toneelvoorstelling voor Katholieke Kring, 8 uur. Gemeentebibliotheek Lange Haven 13', maandag 78.30, dinsdag 9.30 4.30 en 78.30, woensdag 9.30—4.30 donderdag 9.30—12.30, vrijdag 9.30— 4.30 en 78.30, zaterdag 9.304.30. Lorentzlaan 6: maandagmiddag 1.304.30, dinsdagmiddag 1.30130 woensdagavond 7—9, vrijdagmiddag 1.30—4.3Ö, vrijdagavond 79. Dr. Wibautplel» 129, maai,dag 1—9, dinsdag 1—4.30, woensdag alleen jeugd 24- volwassenen 79, donder dag 9.3012, vrijdag volwassenen 1— 9 en 7—3 jeugd. Leliestraat: woensdag 14, vol wassenen en jeugd 78.30 alleen vol wassenen. zaterdag 14 volwassenen en jeugd. Schiedamseweg 26: dinsdag 25 alleen volwassenen, vrijdag 25 vol wassenen en jeugd. Ex posities Galerie Wiegman: Schilderijen gouaches, tekeningen van wijlen Neltus Faling. Sted. Museum: Pastels van Arend Roosenschoon; werk van Prleda Hunziker tot 10 februari. Sted. Museum: Epos In D groot, schilderijen en tekeningen van Rien van den Brink, tot 23 februari. "t Gouden Hert, St.-Liduinastraat 58a. tel 68364. De Schiedamse politie heeft vier .ongens van 10, 11. 13 en 14 jaar aangehouden, die bekend hebben het afgelopen weekeinde in de kantine van de Klinknagelfabriek aan de Noordvestsingel te hebben ingebro ken. Zij hadden daar snoep gestolen. De jongens hebben ook toegegeven op 19 januari een bezoek te hebben gebracht %n de r.k. huishoudschool aan de I ..rkweg. Ze braken daar een schrijfbureau open. Keep 'n boek Mj de ARBEIDERSPERS Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam: dagelijks van 8—17 uur, behalve op zaterdag en zondag: damesparaplu, gekleurde siaal, kinderwant <r.), 1 pr. wanten, 1 pr. stoffen dameshandschoenen, da mespolshorloge met bandje. Te bevragen bij dc vinders: houten duimstok, koren. Westfranken laad- sestraat 82 b; lichtbruin hondje, v. d. Bout, Lange Nieuwstraat 51: bank biljet, Smits, v. Heuven Goedhartstr. 114; kinderhorloge. Rooy, Troelstra- laan 97; collier. Maris, Zweedsestr. 145; here .-■polshorloge. Harreman, Vondellaan 34 b: herenpolshorloge, v. Geene. Anth. Nuijsstr. 18: collier met steen, Meulendijk. Dr. Wibaut- plein 42; lederen herenhandschoen tl.), Gerritz, Parkweg 176; heren glacé handschoen. Ruigrok. Hoogstr. 76: gevoerde lederen herenhand schoen, Corpel, Jan van Avennestr. 21; glacé dameshandschoen (r.>, v. Leeuwen, v. Oldebarneveldstraat 42; 1 groene dameshandschoen tl.). Pop- pelier. Villastraat 90: 1 pr wollen handschoenen, postkantoor. Tuin- laan; 1 paar kinderwantjes, hulppost- kantoor, Mgr. Nolenslaan 414; glacé dameshandschoen tl.>, v. d. Heiden, ort v. d. Lindenluan 85; blauwe muts Ooms, Hoogstr. 146a; wollen sjaal, Plooij. Popuüerenlaan 38; kinder schoentje tl.). Etman, Oostsingel 38; bontmutsje, sjaal en handschoenen, v. Waas, Villastraat 37; doos met inhoud, Planken. Wattstraat 22; bruinachtige sjaal. Den Har tog, B. K. Laan 221b; fietstas, Bouman, Woudweg 8 (Kethel); jongenspet, Marks. Morsestraat 28c; beursje met inhoud. Wijsbroek, Schiedamseweg 8 (Kethel); plastic portemonnee. Wer ken. Broersveld 108; weekendtas, Kooijmans. Baan 23; portemonnee met inhoud. Berenschot, Jac. van Lennepstraat 21a; kinderportemon nee met inhoud. Monster. Poortu- gaalsestraat 11b; stalenboek. Kamp, Verbrande Erven 19: stoeltje. Vende- lo. Boerhavelaan 12b; sleutel. Zeil- man. vb. Heuven Goedhartstraat 13; huissleutel. Kok, Nieuwe Damlaan 709; hockeystick, Pauwels. Iepenlaan 64 (Ketel); autostep. De Ridder. Se- ringenhof 4; autostep, De Jong, Nieu we Damlaan 737. SCHIEDAM Geboren: Erika G d.v. E A de Jong en C G Tengnagel. Overleden: A Burger, 74 jr., wed. van H A van der Horst; A Bleating, 9S jr.: S. van Sljll. 77 jr.. wed. van W, Biczc; A E van Baal. 58 jr.. s van B Kramer gaafdheld hebben getoond.» Met en kele medici houdt men, naar het zeggen van de raadsman, contact, „Deze genezers ontvangen honder den dankbrieven van patiënten die weer geheel de oude zijn geworden. Is dat geen overtuigend bewijs van de doeltreffendheid van de handop legging?" stelde mr. Sijlemaker, „Waarom," zo vroeg hfj zich af, „moet nu juist deze man steeds worden ve-volgd, terwijl vele ande ren dezelfde praktijken uitvoeren." Met de woorden: „Deze man ver dient geen straf, maar onze dank," besloot hU zfjn pleidooi. Mr. Franken, de officier van Jus titie, sprak in zijn requisitoir over „een hardnekkige recidivist". „Er moet nu nog maar recht worden ge sproken volgens de tegenwoordige wetten. Wie wetsverandering, die de raadsman zo graag proclameerde, moet nog maar even wachten. Tweehonderd gulden boete eiste de officier van Justitie voor iedere over treding. Mr. Cos veroordeelde de Rot terdamse natuurgenezer conform de eis tot tweemaal tweehonderd gul den boete, of tweemaal veertig dagen hechtenis. Hij kwam op de weghelft voor de tegenliggers en toen een wagen uit de richting Vlaardingen naderde, wrong hij zich weer angstig in de file Daarna verhinderde hij dat andere auto's hem inhaalden, omdat hij zo verklaarde hjj voor de groene tafel geen medewerking had gekregen van de auto's in de file, toen hij bij de inhaalmanoeuvre weer naar rechts moest. Twee getuigen die in deze zaak werden gehoord, spraken over „ge treiter", waarvoor de officier in zijn requisitoir het woord „pesterij" stel de. Volgens hem was de mentaliteit van verdachte volkomen fout en ge vaarlijk voor het wegverkeer. Zijn eis, die tweemaal veertig gul den plus intrekking van het rijbe wijs voor de tijd van zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar luidde, werd door de kan tonrechter ingewilligd. De jaarlijkse algemene vergadering van de Schiedamse Film Krink heeft woensdagavond niet veel leden ge trokken, niettegenstaande het feit, dat de vergadering aantrekkelijk was gemaakt, doordat üe heer ir. H. YV. Moll een aantal films zou vertonen. De voorzitter mr. H. B. Engelsman sprak in zijn openingsspeech zijn spijt uit over de geringe opkomst. Uit het jaarverslag bleek, dat het peil van de films sinds de oplichting ruim twee jaar geleden enorm is vooruitgegaan. De leden zagen in 1963 onder andere Rashomon en Het naakte eiland, belde films van grote klasse. Het aantal leden steeg vorig jaar tot tachtig. Veel jonge leden zijn toe getreden. Dit bleek ook tijdens de vorige avond, toen in Monopole 'The mouse that roared' werd vertoond. Deze voorstelling werd de drukst be zochte sinds de oprichting. Het gehele bestuur werd herkozen. Omdat het gemakkelijker werken is werd een voorstel om het vereni gingsjaar voortaan op 1 oktober te lr.ten ingaan aangenomen. Na afloop van de vergadering werd door lr. Moll enkele goede amateur films vertoond, die door hem in Nw.- Guinea en Bangkok waren opgeno men. In het kader van de toneelwed strijd van de Schiedamse Ge meenschap werd woensdagavond in zaal Musis Sacrum het toneel stuk „De Boomgaard" door de r.-k. toneelvereniging Othello op gevoerd. Hoewel de opvoering een succes mocht worden genoemd, bleek toch over het algemeen de mening te heersen, dat de opvoering van twee weken geleden qua rolkennis beter was geweest. Aanvankelijk was het spel enigszins hortend, maar lang zamerhand ging het steeds beter. Het was jammer en enigszins storend, dat de soufleuse af en toe in de zaal te hoien was. Het stuk van Robert Bolt handelt over een verzekeringsagent, die zijn baas verknoeit, enorm opschept, veel drinkt en aan één stuk door liegt. Hij werd zeer aannemelijk voor het voet licht gebracht door Ben Vreden- brecht. Zijn vrouw, uitstekend vertolkt door Gré de KaperPeek, zijn zoon en dochter proberen hem te bekeren. Als hy hiervoor niet vatbaar blijkt te zijn, verlaat zijn vrouw het huis. Tevoren hadden ook een boomkwe ker. een kantoorbediende en de vriendin van zijn dochter het huls verlaten. Wij zijn de mening toegedaan, dat Othello iets te hoog heeft ge grepen met dit stuk, hoewel moet toorden gezegd, dat het onder regie van Piet de Kaper in slechts enkele weken een alleszins accep tabele voorstelling heeft ingestu deerd. Kantoor, Redactie en Advert.- afdeling: Passage 20, Schiedam, tel. 010—68798. Inspectie: Burg. van Haaren- laan 1283, Schiedam. Klachten over de bezorging (tot 19.30 uur)Slaak 34, Rotter dam, tel. 010—11,1030. Abonnementsprijs: 78 cent per week of f 10,15 per kwartaal. Storting op giro ao. 28333 ten name van de N.V. De Arbeiders pers, Slaak 34, Rotterdam, Is mogelijk. (Van een onzer verslaggevers) De Keuringsdienst van YVaren gaat deze weck officieel zijn nieuwe gebouw aan de Baan 74 in gebruik nemen. Dat ie voor de medewer kers van directeur dr. F. Hoeke als de begroeting van een nieuwe baby in een gezin, zoals dr. F. Hoeke het gistermorgen noemde. In het oude gebouw aan de IJsselstraat was men helemaal uit de kleren gegroeid, kon het laboratorium- en researchwerk niet goed meer worden verricht en juist nu de dienst o.a. met het onderzoek van de luchtvervuiling een belangrijke nieuwe taak ter hand heeft genomen, nu is dat nieuwe gebouw bijzonder welkom. Advertentie I.M palissander teak r.oten mahonie •ir vraagt gratis gtïll, catalogus Men vindt het naast het GGD-ge- bouw aan de Baan. Architect J. Bis ter heeft het in lichte tonen met tal rijke elementen van kunst opgetrok ken. Overigens denke men niet, dat bij de bouw en Inrichting van dit on- derzoekbedrijf iets anders dan de noodzaak van praktisch gebruik heeft voorgezeten. Rijk en gemeenten in het district Rotterdam, het gebied benoorden de Maas tot ongeveer Delft en Den Haag. hebben voor de financiering van het geboeuw moeten zorgdragen, beide partijen voor de helft. i Dr. Hoeke gaat deze nieuwe periode ln met een tekort aan scheikundige topfiguren. Reeds geruime tijd moet o.a. de plaats van een scheikundige, die zich in het bijzonder met het On derzoek Luchtvervuiling zal bezig houden worden vervuld. Dat onder zoek verkeert nog altijd in een sta dium van ontwikkeling, waarbij moet worden gezocht naar vaste methodie ken. Telkens komt men bij de analyse van luchtmonsters bij nieuwe ver schijnselen terecht en daarvoor is een academisch gevormde scheikun dige noodzakelijk. Dat wil niet zeg gen. aldus dr. Hoeke, dat het Iucht- verontreinigingsonderzoek vastloopt. In het laboratorium toonde dr. De Graaf ons de talrijke luchtmonsters met de zwart aangeslagen roetfilters, alsmede de diagrammen, waaruit de samenstelling van de roetneerslag blijkt. YVij zijn. aldus dr. Hoeke een In stelling, die tot taak heeft te voor komen, dat er ongelukken gebeuren als gevolg van het op de markt bren gen van voor de gezondheid schade lijke dranken, voedingsmiddelen en dergelijke. Door het werk van de dienst wordt voorkomen dat er slachtoffers van epidemische ziekten als paratyfus en dergelijke worden gemaakt. Onwerk voltrekt zich dus veelal in de stilte en slechts af en toe wordt een bepaalde zaak openbaar. Keu- ringsmeesters. scheikundigen en la- boratoriumpersoneel vindt echter vol doening in het feit. dat zij wacht posten zijn voor de .volksgezondheid Rotterdam is voor de Keurings dienst een bijzonder belangrijk ge bied. In de haven komen zo tal rijke goederen aan, dat het niet anders kan. of ,.de gelukkige greep" brengt ons op het spoor van iets, dat niet aan de eisen voldoet. Maar er komen ook vele transito-goede ren aan. waarvan wij veelal de be stemming niet weten. Zit er onder die goederen iets. dat aan een on derzoek moet worden onderwor pen. dan treden wij op collegiale wijze in contact met bevriende bui tenlandse instellingen en geven dan niet veel meer" dan een waar schuwing. In het gebouw van de Keurings dienst vinden dagelijks analyses plaats van vlees en vieesartikeien, van melk, van water. Zodra dr. Hoe ke meent, dat justitieel ingrijpen wegens een overtreding van de Wa renwet nodig zou moeten zijn wordt de officier van Justitie te Rot terdam geïnformeerd en dan hangt het van deze af of tot een vervol ging moet worden overgegaan. Het nieuwe gebou wordt vrijdag door de staatssecretaris voor de Volksgezondheid dr. Bartels geopend. „W"U kunnen nu de ontwikkeling van de analytische techniek en che mie weer bijhouden; wij beschikken over moderne apparaturen. die niet teikens weer afgebroken en opgebor gen behoeven te worden, zoals in het verlaten oude gebouw. YVij merken hier nu met 45 man personeel en wij hebben veie contacten met binnen- en buitenlandse instellingen, die op het terrein van de volksgezondh 1 werkzaam zyn. Dat wij dit alles nu beter kunnen doen is de grootste voldoening, die wij hebben." In die zin Is dr. Hoeke gelukkig met de nieuwe huisvesting van zijn dienst. Engels pond 10.081-10,091 Amerik. dollar 3.60iV3,60(i Franse frank 73,56-73,61 Belgische frank 7,235-7,24g Zwitserse frank 83,481 -83.53J Zweedse kroon 69,491-69,54} Duitse mark 90,704-90,751 Deense kroon 52.141-52,19} Noorse kroon 50.331-50,33} Canada 3,331-3,335 Italiaanse lire 57,89}-57,94} Oostenrijkse schilling 13,951-13,96} ROTTERDAM. 5 februari. Aan de Visafslag alhier werden van IJmul- den en elders 225 kisten verse zeevis en 160 kg spiering aangevoerd. De prijzen waren: schol midd 43-50, ki 43-50; kabeljauw midd 48-63, kl 41- 44; makreel 43-50; wijting 50-56; ver se haring 38-43, alles per kist; kuit 0,95-1.20; spiering 1,10-1.20, alles p r kg. (Van een onzer verslaggevers) Tegen de 63-jarige kantoorbe diende J. J. B, uit Schiedam is donderdag ter zitting van de Rot terdamse rechtbank wegens po ging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel een ge vangenisstraf geëist van twaalf maanden met aftrek van het voorarrest, van deze straf twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, toezicht van de reclassering en psychia trische hulp. Aan B. was ten laste gelegd dat hij zondagmiddag 3 november zijn ■vrouw in de echtelijke woning aan de Beierlandsestraat te Schiedam met een klauwhamer enkele harde klappen op het hoofd had gegeven. De slagen waren gelukkig niet do delijk. Met vier hevig bloedende hoofdwonden vluchtte de vrouw de straat op, „met medeneming van de hamer". De president ging met verdachte uitvoerig de voorgeschiedenis van het conflict na. Het kwam erop neer dat de vrouw wilde scheiden en dat de man het huis, dat op haar naam stond, dan zou moeten verlaten. Vol gens B. had zij hem bij de felle woordenwisseling over deze kwestie in het gezicht geslagen. Hij gaf haar toen in drift een paar „stompen" met de hamer. De echtelieden zijn nu weer ver zoend. Uit het medische rapport bleek dat de vrouw geen ernstig Jetsel had opgelopen. De verdediger beschouw de dit als het bewijs, dat B. haar geen harde slagen had toegebracht. Hij achtte alleen mishandeling be wezen en vond de gevraagde straf veel te hoog. Over veertien dagen volgt de uit spraak. Zondagmorgen 9 februari om tien uur is er ln. het Monopoletheater een filmvoorstelling van de afdeling Schiedam van het NIVON, Men kan er gaan kijken naar de komische Franse film T)'r moet nu maar eens getrouwd worden', waarin Pierre Etax en France Amell de hoofd rollen spelen. Toegangsbewijzen (k 50 cent) zijn verkrijgbaar bii: mevr. Brandt, Dr. Wibautpieln 159, R. Luttik, Visser straat 17, A. Ouweneel. Van Oiden- bameveltstraat 173. P. Spuit. Heems kerkstraat 26 en zondagmorgen nog kaarten verkrijgbaar aan de kassa van het theater. Op woensdagavond 26 februari heeft het NTVON in het Volksgebouw een bijeenkomst, waarvan het pro gramma uit een aantal 1 gezellige spelletjes en wedstrijden bestaat. De steentjesactie voor de sport- de gymnastiekverenigingen sullen hal heeft weer vastere vormen in de avonduren de actie met hun aangenomen. Woensdagavond vond. muziek ondersteunen. Zij zuilen in het wijkgebouw Nieuw tand de laatste stafbespreking plaats lus sen de juniorenleiders en het stichtingsbestuur. Daar teerden tevens de lijsten met straten en pleinen verdeeld, u-aar üe jeugd en ook ouderen hun steentjes gaan verkopen. Tevens werd aan de leiders nog de laatste instructies gegeven voor de belangrijke avond van de ac tie. De leiders werden verzocht oil hun junioren te blijven en het geld van de verkochte steentjes- in ontvangst te nemen en dan naar de Korenbeurs te komen. Daar is dan het verzamelpunt waar de algehele afrekening zai plaatsvinden. In de middag van 19 februari zullen er drie tot vier geluidswa gens door de stad trekken, die de bewoners alvast zullen vertellen wat er 's avonds gaat gebeuren. De drumbands van de verschiüen- worden bijgestaan door nog en kele harmonie, en fanfare-orkes ten. Getuige de opkomst in het. wijk gebouw. menen we te kunnen voorspellen dat de actie zal sla gen. De opkomst teas zeer groot en dat waren nu alleen nog maar de leiders, die in de avonduren de verkopers van de steentjes de weg zullen wijten. De heer C. Bolmers, die met zijn enthousiasme iedereen aan steekt, vertelde dat er voor de verkoop ook nog een beroep zai worden gedaan bp de scholen. Ook is de Schiedamse jeugd- gemeenteraad om medewerking verzocht. De heer Bo'rners en de zijnen zijn van mening dat deze actie móét slagen. Zij gebruiken daarvoor de leus die op de raam biljetten staan. n.I. „De sporthal moet er komen en za! er komen" i t' Met ingang van volgende week iedere maandagavond van '..30 tot 9.30 uur, geeft mevr. Smidt-Kosters, secretaresse van de afdeling Schie dam van het NIVON in haar wo ning Rotterdamsediik 21e adviezen over de manier, waarop men zijn vakantie kan doorbrengen. Men kan alle inlichtingen krijgen over de reizen naar de natuurvriendenhuizen, over kamperen en over de 'Vrije YVcreld'- reizen. De Vakantie Adviesbureaus, waar van nu dus ook Schiedammers ge bruik kunnen maken, zijn een inita- tief van De Vrije Wereld en het NIVON. Uit ervaring weet men hoe belangrijk het is, dat de vakantie ganger de goede weg gewezen wordt. Ivlen heeft al te dikwijls geen begrip van de toeristische mogelijkheden, die van persoon tot persoon anders liggen. Er zijn nu eenmaal goede en slechte wandelaars en iemand, die minder goed ter been is. moet men een reis naar een gebied m't steile wegen afraden. Ér zijn ook in de bergen voor zulke mensen mogelijkheden te over. Op die mogelijkheden te altenderen, antwoord te geven op de vraag, waar men natuurvriendenhuizen en kampeerterreinen vindt, waar men zomerhuisjes kan huren, behoort tot de taak. die de 'bemanning' van de Vakantie Adviesbureaus vrijwillig op zich genomen heeft. De adviezen zijn voor iedereen en zonder enire verplichting. De mede werkers van de bureaus, die in vijf tig plaatsen in ons land gevestigd zijn, besciiouwen het als een pret tige taak om hun medemensen weg wijs te maken. Alles op gem oetaliug vanaf l.- p w GOEDEREN - U AN DEI Fa A SCHIL- l'EROOKU <b IS. ruinlaan 41) Scmeriam Laat Uw Overa'l CHEM. REINIGEN, beter dan was sen en niet duurder. Wasserij C. J. Heinsbroek, Frans Hals- piein 2, tel. 0)1-67090 Kapsalon Heiène, de salon voor de betere permanent, STROOMLOOS, voor ieder haar geschikt, 7,50. Hélene tiède-permanent, de meest ideale natuurlijke permanent 10,-. Gratis halen en bren gen per luxe n.uto voor per manent. Kapsalon Hélène. Rembrandtiaan 22, tel 67170. Kfhiedam, f j,reductie op deze advertentie. Deze opzienbarende vergadering het is voor het eerst sinds het herstel van de betrekkingen met Indonesië, dat de zaakgelastigde dit in het openbaar voor een politieke partij doet is georganiserd door de voorzitter van de afdeling Hellevoetsluis van de PvdA, tevens voorzitter van de streekjederatie Voorne, Putten en Rozenburg, de 27-jarige Hellevoetsluise onderwijzer J. de Boer. J Deze ondernemende jonge voor zitter heeft nog veel meer plan nen om de politiek in de belang stelling te brengen. Al het werk, dat daarvoor gedaan moet wor den, neemt hij met plezier op de schouders. En dank zij zijn vele relaties kan hij het ook doen. Hij werd in Beers in Friesland geboren als zoon van een onder wijzer, die later theologie ging studeren. Hij werd een van de eerste „rooie dominees". Tegen woordig behartigt hij op het Mi nisterie van Maatschappelijk Werk de Ambonnezenzorg. Het socialistische beginsel werd de jonge De Boer met de paplepel ingegoten. „Ik ben we! de meest radicale van de familie," zegt hij zelf. Hij ging in Zwolle naar de lage re school en maakte later in Den Haag het gymnasium af. Daarna ging hij naar de kweekschool, die hij op zijn 22ste jaar verliet. Toen ging hij naar Hellevoetsluis als ouderwijzer op de openbare ulo- schooi. Wat deed hij in die tijd. Alleen maar studeren? „Ik heb eerst goed Nederland bekeken en ben er toen op de fiets op uit getrokken. Naar Beigië, Frankrijk en Duitsland. In zo'n straal van zevenhonderd kilometer. Tot ik op de fiets niet verder kon. Ja. ik kwam wel eens te iaat van vakantie op school terug." Later trok hij liftend door heel Midden-, Oost- en Zuid-Europa, door Turkije en door Afrika. H.\j sprak alle mogelijke soorten men sen en leerde wat breder denken. Hjj werd in ziin vakantie, die hij door onderweg te werken mogelijk maakte, wegwerker, tomatengon- delier in Venetië, leraar in het Duits in Athene, druivenplukker, (remmer op Panamese schepen boten."), herder in de Pyreneeën en houthakker op het Centraal Plateau. „Je leert je talen goed. Maar J. DE BOER dan leer je ook pas de bevolking kennen. Ik heb bij voorbeeld op werven in Brindisi in Zuid-Italié gewerkt. Dan schrik je wat daar aan neo-fascisme is. Bewust en onbewust." Hij sliep langs de weg, in hooi bergen en bjj professoren. „Ik zat op de grens van Griekenland en Joegoslavië met 4,75." Hij maak te kennis met Abbé Pierre, Sartre en OUenhauer. De aankomende onderwijzer sloot vele vriend schappen en een paar bleven er hangen. Nu maakt hij gebruik van zijn vrindschappen en rela ties om iets opvallends te orga niseren. En het is nog maar-het begin. Opzienbarender plannen staan op korte termijn op stapel. „Het doel is om politiek anders-denkenden aan te trekken. En ik verzeker u, men wil graag komen

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 2