Hoog bezoek voor Ameland, maar... Er brandt nog altijd geen vlam bij paal 11 OPRUIMING En als klap op de vuurpijl B.P.CENTRU VEILIGHEID AARDGAS KOMT IN ONDERZOEK Met alabastine zit schroef Risicoclausule in de bouw: hogere kosten Paul Kuypers schrijft weer bankstellen, bergmeubelen en eethoeken Nederland eet meer eieren Een der grootste fabrieken van EERSTE KLAS MEUBELEN lach tig jarige op zebrapad overreden Rapport over bezuinigingen bij landmacht Ivok verdronken in erne azen Jongeman (20) op fiets door auto gegrepen Plastic kas op tuinbouwbeurs A SPAANSE SINAASAPPELEN of spijker „muurvast". SET VKIJE VOLK VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 (Van een onzer verslaggevers) Opnieuw is de hoogspanning op de boorlokatie van de Caltex bij paal elf op Ameland gewe ken. Donderdagmorgen is de 'Christmas tree' op de putmond aangebracht. Dit is een buizenstel sel, waarmee de gas- en olieproduktie van een put kan worden geregeld. PAGINA 3 naam en merk mogen wij niet noemen (doch deze meubelen vindt U in de duurdere zaken), verkocht aan ons een grote partij onder uitdrukkelijke voorwaarden, dat levering plaats zou vinden tijdens de (dus vóór 6 februari) BANKSTEL BERGMEUBELEN 135— - 149 - 169- - 189- EETHOEKEN dus lager dan normale inkoopprijs SLAAPBANKSTELLEN Wij exposeren 8 nieuwe modellen BANKSTELLEN van de Keulse meubelbeurs als eerste in Nederland. Adembenemende modellen. Enalle acht gekozen als de beste ontwerpen. Men noemde ze „schoonheids koninginnen" onder de bankstellen. VRIJE BEZICHTIGING. Wij zijn trots dat onze inkopers voor deze primeur konden zorgen en U zult trots zijn als zo'n bankstel in Uw bezit komt. ZATERDAG 8 FEBRUARI NAAR B.P. U krijgt dan te zien wat U nergens zult vinden en echt tegen B.P.-prijs. VRIJE TOEGANG. BEDDEN LINNENKASTEN DUITSE SALONKASTEN Door een inkoop van honderden en nog eens honderden is het mogelijk om voor deze veel te lage prijzen te verkopen. HOOGSTRAAT HOEK BOTERSLOOT HOOGSTRAAT HOEK MARINIERSWEG En volle actie Op drie plaatsen Chaos op gebied van diergeneesmiddelen van Sappig... kenteken van de Verkeerson geluk hij Borger komt in maart voor *1 Kort geding over lucifermerken LEKVERLIEZEN BLAD VOOR HELMOND, MEIJERU EN PEÊLLAND Van een onverwacht einde en Weer terug (Van een onzer verslaggevers) Net tien dagen nadat de hoofdredacteur van de Hel- tnondse Courant telegrafisch van zijn directeur mededeling had gekregen, dat hij met on- middelijke ingang was ontsla gen, is zijn 'eigen' eerste krant van de persen gerold en in een oplage van 20.000 stuks huis- aan-huis bezorgd in het ver spreidingsgebied van de krant, die hij Paul Kuypers niet meer dient. GEEN RISICO rintnovri05 d<? ProdukWePraef zelf toe. waar de Caltex de laatste dagen ernstig naar had GC™n?isfJns der Koningin in Friesland met enkele gedeputeerden en hoofd ambtenaren een onentatiebezoek aan de dne boorlokaties op het eiland bracht. De vlam, die meer klaarheid kan brengen over de waarde van de Cal- tex-vondst, kon echter nog altüd niet worden aangestoken... Want donderdagavond kondigde de Caltex aan, dat het testen van de bron op Ameland is uitgesteld en dat de bo ring zal worden voortgezet. De tocht van het provinciaal be stuur van Friesland ging donderdag morgen eerst met landrovers over het strand naar de kale oostelijke zandvlakte van Ameland, waar Mo bil Oil een unieke boorinstallatie aan het opstellen is. Omdat bij het maken van een nor male hoorplaats bij l.oge waterstan den de lokatie onder water zou lo pen, bouwt men hier een platform, dat op een hoogte van bijna zes me ter boven de zandplaat op stalen pa len komt te staan. Men is dezer dagen begonnen met het heien van de eerste van 188 pa len, die de boortoren en alle verdere voor een lokatie benodigde materia len zal moeten torsen. Inmiddels heeft deze maatschappij ook al de aanvraag voor een tweede exploratieboring in Nederland bij de overheidsinstanties ingediend. Mobil, die onder de grootste olie maatschappijen ter wereld de dcrda Advertentie I.M. Door omstandigheden komen deze meubelen in de nacht van donderdag op vrijdag pas. Door te late levering bedongen wij een nog grotere korting. Wij vinden het jammer eerst nu die bijzondere aanbiedingen te kunnen doen. Het is ons nu mogelijk een groot, rondom gestoffeerd aan te bieden voor 349.- te-gén prijzen waar geen winkel voor kan inkopen; echt profilia 445— - 489— nog enkele polyether 80 x 190 24.90 80 x 190 cm, 10 cm dik met heel zware tijk .59— 120 x 190 cm, 10 cm dik beter kan het niet ï»9— 130 x 190 cm. 10 cm dik 65- 2-deurs, echt afroteak 139— Enkele echt MACOKE-KASTEN, _0 2-deurs ook voor 159e- met ingebouwde bar.315.00 - 349.00 - 395.00 plaats inneemt, heeft voor zpn twee de boring het oog gevestigd op het Brakzand, een zandplaat in de Wad denzee, ongeveer drie kilometer ten zuiden van Schiermonnikoog. Bfj toestemming zou Mobil dus ais eer ste maatschappij in de Waddenzee gaan boren. Na de Caltex-boorecrer bezocht het gezelschap donderdagmiddag ook nog de boörtoren, die de NASI bij Hol- ium op Ameland heeft opgericht en daar kon men de boring in volle ac tie meemaken. Daarmee is de NAM maandag gestart. Elke dag vordert men ongeveer honderd meter, zodat men nu al op sen diepte van 385 meter opereert. De commissaris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, deelde na de :ocht over het eiland me dat dit in- ;eressante bezoek hem allerminst de ndruk had gegeven, dat de feoor- ictiviteiten van de drie maatschap pijen de recreatieve aantrekkelijkhe- lert van Ameland zouden aantasten. 'Het lijkt mij niet, dat de gasten op Ameland hier deze zomer enige hin der van zullen hebben,' zei hij. al voegde hij daaraan nog wel toe: "wat niet is, kan natuurlijk nog altijd ko men.' Daarbij doelde de commissaris wel licht op de vrees, die er op Ameland bestaat, dat de British Petrol toch nog toestemming zal worden gegeven als vierde een boortoren op het eiland op te richten. Deze maatschappij heeft namelijk zijn voorkeur uitgesproken voor drie plaatsen bij het oostelijkste dorp van Ameland. Buren, en ai deze plaatsen liggen in of nabij het recreatiege bied. Weliswaar heeft Domeinen, die eigenaar is van de grond op een van die plaatsen, reeds de toestemming geweigerd, maar een van de andere favoriete plekjes van de BP is op grond, dat in particuliere handen is. En zoals bekend, biedt de verouderde mijnwet de overheid niet veel kans osn in dergelijke gevallen een explo- ratieboring te weigeren, wanneer de eigenaar akkoord gaat. Dicht bij de plaats, waar de BP wil boren, wil de Caltex zijn tweede exploratieboring op Ameland gaan verrichten. Zodra men bij paal XI de boortoren kan missen, wil men deze een kilometer of zeven naar het oos ten laten verhuizen voor een tweede prik in de grond. De booractiviteiten op Ameland duren dus in volle omvang voort, £n de concurrentiestrijd tussen de olie maatschappijen. om de begeerde con cessie eveneens... (Van een onzer verslaggevers) Een tachtigjarige inwoner van Zaandam, de heer W. Hooijscbuur is donderdagmorgen, toen hij via een zebrapad de Hoogendijk overstak, door een bestelauto aangereden en daarbij zo ernstig gewond, dat hij tn de loop van de middag in het Sint- Jansziekenhuis in Zaandam is overle den. Het zebrapad is niet met verkeers lichten beveiligd. Volgens een getuige zou de automobilist S. M. H„ een inwoner van Amsterdam nog wel voor de overstekende heer HooiJ schuur hebben kunnen remmen. De havenarbeiders in Genua hebben donderdag 24 uur gestaakt ter ondersteuning van looneisen. (Van onze parlementsredactiei De chef van de generale staf, lui tenant-generaal F. van der Veen heef hij staatssecretaris Ilaex een rap port ingediend over de aehoeftebe paling van de landmacht. Generaa Van der Veen stelde eveneens eei aantal bezuinigingsmaatregelen voor enkele drastisch, geringer van om vang. Minister F. J. S. de Jong van De fensie zal het rapport opnemen ir de defensienota, die hij beloofde te gen 1 juli aan de Tweede Kamer t, zullen overleggen. Bij enkele van di voorgestelde maatregelen zijn ooi andere departementen betrokken. Er is nog nauwelijks iets bekent over de bedragen, die de landmach' denkt te besparen met de voorgestel de maatregelen. De investeringen die de landmacht daardoor hoopt t< kunnen doen op korte termijn be lopen enkele tientallen miljoenen guldens. Tot de voorstellen van luitenant- generaal Van der Veen behoren, de opheffing van de staf en van de functie van de Nederlandse territo riaal bevelhebber, de ontheffing van ruim duizend man marechaussee van de grens bewakingstaak, een sterke inkrimping van het korps commandotroepen, beperking van de activiteiten van de militair genees kundige dienst, het tot het minimum reduceren van de personeelssterkte in met name de logistieke sector, het reduceren van het gebruik van militaire personenauto's. De stafchef overweegt twee van de drie parate compagnieën com mandotroepen op te heffen. Een deel van de taak van de territoriaal bevelhebber wil bij overhevelen naar de gewestelijke territoriale bevel hebbers. Ook bestudeert hij de mo gelijkheid de centrale militaire hos pitalen en de districtshospitalen in aantal terug te brengen. UTRECHT, (ANP) Op het ge bied vin de diergeneesmiddelen heerst nog steeds een chaos. De boe ren kunnen ze als ze dat willen een voudig vrij bij de handel kopen, maar niemand realiseert zich dat hier ge neesmiddelen bij zijn die in de apo theken uitsluitend op voorschrift van de artsen wordt verstrekt. Dr. E. J. Voüte, directeur van de Stichting voor Onderzoek van Pluim vee en Varkens verklaarde op een bij eenkomst in Utrecht dat uit een on derzoek is gebleken dat dertig percent van de betrokken boeren hun dier geneesmiddelen bij de vrije handel hadden gekocht. Advertentie I.M Van een onzer verslaggevers) In de maand maart (de juiste datum wordt binnenkort vastgesteld) zal de arrondissementsrechtbank ir Assen het verkeersongeval op rijks weg 34 nabij Borger behandelen waarbij acht kweekschoolleerlinger uit Groningen het leven verloren. De 24-jarige vrachtwagencliauffeui H. R. uit Eerbeek za! terechtstaan Hem is iood door schuld ten las» gelegd. Voor zover dit artikel be trekking heeft op het ongeval, kaï: ten hoogst» een jaar gevangenis straf worden geëist. DEN HAAG (ANP) De staatse cretarissen van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. A. J H. Kar tels en dr, J. F. G. M, de Meijer, zullen in overleg met de minister van Economische Zaken dr. J. E. Andriessen een onderzoek doen in stellen naar de wenselijkheid er» de mogelijkheid maatregelen te treffen AMSTERDAM (ANP) Valse, luci fermerken vormden gisteren, de invet van een kort geding voor de president van de Amsterdamse rechtbank Het was aangespannen door de Seita. dse het Franse staatsmonopolie voor tabak en lucifers exploiteert, en zich bedreigd voelt door de Amster dammer R, J. W. v. d. Linden Vooren. die handelt in lucifermerken en an dere voorwerpen voor verzamelaars, eu nagemaakte Franse lucifermerken had verkocht. De Franse staa, bleek bang voor frauduleuze handelingen met even tueel daar ingevoerde valse merken, omdat een doosje lucifers in Frank rijk elf cent kost en buitenlanders dus een lucratief handeltje zouden kunnen opzetten. Wat. er in Neder land. met de merken gebeurt, interes seerde de Seita niet. De president, mr. Stheeman. merk te -echter op dat hij zich moet be perken tor, 'hier te lande". Uitspraak 13 februari. TERN'ECZEN (ANP) De kok van het werkvaartuig de Zeearend van de bergingsmaatschappij Van den Akker uit Viissingjen, de 22-jarige D. van der IVeide» is in de oostelijke buiten haven te Terneuzen verdronken. Hij is woensdagavond aan wal ge gaan en was gistermorgen nog niet. teruggekeerd. Om kwart, voor twaalf, toen een van de opvarenden een dreg uitgooide, vond h(j het lichaam drij vend naast het schip. Waarsehijnijk is de heer Yan der Weide bij het aan boord gaan in het water gevallen. De man. die in Schoondijke woonde, was gehuwd en vader van een kindje van zes weken. om de veiligheid Tan het aardgas te verhogen. Dit werd medegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Voogd p.v.d.a.) in verband met de gasvoorziening in de gemeente Cu- lemborg, naar aanleiding van arti kelen in Het rije Volk. Na de overgang op aardgas is In de gasleidingen van de gemeente Culemborg inderdaad een belangrijk lekverlies opgetreden, aldus de beide staatssecretarissen. Volgens globale metingen hebben deze verliezen in het plaatselijk net ongeveer 42 percent bedragen. Deze verliezen kunnen niet als abnormaal hoog worden beschouwd, men kan zich echter afvragen of zij v :g- heidsoogpunt toelaatbaar zijl. De toeneming van lekverliezen bij overschakeling van gas van de oude samenstelling op aardgas wordt ver oorzaakt door de drie a vier maai hogere druk, die om technisch-eeo- nomisehe redenen bij aardgas wordt toegepast en door uitdrogen van de in de pijpleidingen veel toegepaste pakkringen van hennepvezel. Het aardgas is namelijk veel dro ger dan stadsgas. Fet is mogelijk de lekverliezen te doen verminderen door bevochtinging van het aardgas door het gasbedrijf, dit kan echter niet tijdens de vorstperiode geschie den. Aan de ruikbaavheid van het gas wordt door het gasbedrijf te Culem borg voldoende aandacht geschonken. Het is echter mogelijk, dat gas bij lekke buisleicflngén uit de bodem komt minder reukstof bevat, dan het gas in de leiding doordat de reuk stof in de grond wordt geabsor beerd. Aardgas kart met lucht onder be paalde omstandigheden een explosief mengsel vormen, de expiosiegren- zen van aardgas in lucht zijn echter nauwer dan voor het zogenaamde stadsgas. De kans op vergiftigingsge- vallen is bij aardgas aanzienlijk klei ner dan bij het gas van de oude samenstelling. In Noord-Holland, op het baan vak AlkmaarHeerbugowaard hebben donderdag twee treinen een wedstrijd gehouden. Op het met extra veiligheidsmaatregelen beschermde traject maten 'de Hondekop' vertrouwde ver schijning op de Nederlandse rails zijn krachten met Trein Toe komst, de jongste aanwinst van de NS. Trein Toekomst sloeg 'het oud je" met stukken, hetgeen natuur lijk precies de bedoeling was. Met de nieuwe jaardienstregeling per 3X mei komt de TT op het traject AmsterdamZaandam AlkmaarDen Helder te rijden. De forensen op dit traject zullen goed kunnen merken, dat zfj wor den vervoerd in het nieuwste wat de Spoorwegen hebben te bieden, In twee minuten kan de nieuwe trei noptrekken van 0 tot het toe gelaten maximum van 126 kilo meter per uur. (Van een onzer verslaggevers) Bij een ongeval donderdag vroeg in Bergambacht is de twintigjarige J. den Hoed uit Ammerstol op slag gedood. De jonge houtbewerker werd van achteren op zijn fiets aangereden door een personenauto, die met gro te snelheid in een flauwe bocht van de» provincialeweg Schoonhoven Krimpen aan den IJssel rechtdoor reed,..- De wagen schoot door de berm. schepte de wiel rijde: en kwam zwaar beschadigd in'een 'slobt terecht. De vier inzittenden, de 22-jarige chauf feur E. J. T. uit Amsterdam en drie koperslagers, die onderweg waren naar hun werk in Kinderdijk bleven ongedeerd. De Oostenrijkse bondskanselier Gorbach zal In het voorjaar een be zoek aan Zuid-Slavië brengen, aldus heeft een woordvoerder van het Zuid.Slavische Ministerie van Buiten landse Zaken medegedeeld. De da tum van het bezoek is nog niet vast gesteld. Advertentie IJl De zestiende Nationale Tuinbouw beurs Wéhaté wordt dit jaar gehou den van 30 juni tot en met 4 juli; niet, zoals aanvankelijk de bedoeling was, van 7 tot en met 11 juli. De plaats is. zoals gewoonlijk, de Coöp. Centrale Westlandse Snijbloe menveiling te Honselersdijfc-Naald- wijk. Deze zomer wordt speciale aan dacht gevraagd voor bloemcultures onder glas. Voor liet eerst zal op het tentoonstellingsterrein een plastic- kas van 500 vierkante meter te zien zijn. Daarin geeft het proefstation voor dc groenten- en fruitteelt ouder glas te Naaldwijk voorlichting. ALABASTINE HOLLAND N.V. IEIDSEGRACHT 6 AMSTERDAM (Van onze soc.econ. redact iet Fr komt een nieuwe risicorcgeiing oor het bouwbedrijf. Regering en HELMDNDSE KOENE; JMRQ.1 t*. t ÖÖNWE80AG Ito*, WCAVt MV. BELMONÖSc KG**!** 1.O. JiCOf D*EOA<TK<R DiSïCrpj* M TüCAUi* A£>*?5, VAN' ««OAt'Nf FaD'am: SA*:ïSfcB1K >X ïX'ypj ansni ms-'oov 2d 2c Vier pagina's groot is dit eerste blad van de 'Helmonüse Koerier' iblud voor Helmond. Meijerij sr. Pficllstiü /o luidi de onderkop»: twee pagina's tekst en twee gevuld met ad vertenties, die zq. door sympathise- renden bij hem zijn thulaBezorgd. 'Ik had er immers geen ti.id voor om me ermee te bemoeien.' Paul Kuypers vertelde ons dat hij te elfder ure nog had afgezien var- de door hem bedoelde naam Hei- mondse Courant'. 'Dat gebeurde op juridische gronden.' zei hij. 'ik ben wel moreel eigenaar van die naam ik geloof zelfs op dit punt een geding te winnen maar de kans is aan wezig dat op een krant, met die naam beslag gelegd zou kunnen worden. Dat risico tril ik niet lopen. Daarom heb ik na rijp beraad dinsdagnacht om drie uur in overleg met mijn vrouw ie knoop doorgehakt en 'er Hehnondse Koerier" van gemaakt.' Maar om iets van het oude te be naren, vindt men in de ko-p in kader- blokken de leiier 'H.C: en 'P.K.'. voor Helmond in hel. dagbladweten meer dan normale begrippen. Paul Kuypers zal de krant vief we ken gratis laten bezorgen o:n daarna over te gaan tot het aanleggen van een abonnemenj.enregisd.er. Per 1 januari 1965 hoopt hij drie dagen per week te verschijnen; maandag, don derdag en zaterdag en snel daarna dagblad te worden. In zijn openingsartikel schrijft Paul Kuypers onder meer; Door alles wat er na die dag gebeurde, wordt bewe zen dat ik het bi.i het. goede eind had. toen ik zondagmorgen de moeilijkste beslissing van mijn leven nam: meen' te zeggen tegen het ver schiet van waarschijnlijk meer sala ris... maat- minder vrijheid. Wie im mers mijn vrijheid neemt, pakt het hart, uit mijn lijf.,.! Verder in zijn krant geeft Paul i Kuypers nog eens duidelijk in een t veekolomskaderblok weer w aarom hij niet - met Teubr.es wil werken Hij schrijft daar namelijk onder de kop 'mr. F. Teuiings": 'In een ran de krajifen staat, dat ik tegenover mijn directeuren n.co verklaard, dat ik nimmer wenste te luisteren naar de lieren Teuiings of hun machthebbers. Dal is juist.' Ken ilc die Tculingsen dan7 Ik heb vlak na de oorlog te Eind hoven oog in oog gezeten met de latere minister F, Teuiings. Het ging er toen over. hoe de RK Staatspartij van voor de oorlog om te zetten in een programgebonden, strijdbare open partij. Mr. F. Teuiings wildé aües bij.hei oude laten. Dezelfde Teuiings kenden wij te Helmond van naam overigens al eer der: weet ti nog, dat pater Henricus in de crisis-jaren tanuit zijn rode' patershart uitriep: 'Helmond moet de put uitT Toen heeft diezelfde Teu iings ervoor gezorgd, dat pater Hen ricus netjes een spreekverbod kreeg thuisgestuurd, opgelegd door een bis- scoop van het soort dat. ervoor ge- ..orgd heeft, dat e)' nodig ecu concilie Woest omen. Zou ik onder zo'n Teu iings kunnen dienen?' aannemers hebben gisteren In Den Haag in principe overeenstemming bereikt. Beide partijen verwachten, dat de nieuwe regeling er spoedig zal zijn. Dit houdt dan in, dat niet alleen de gestegen kosten van bouwmateria len maar ook de gevolgen van de ko mende loonstijging in de bouw mogen worden doorberekend. Waarmee dan het verder stijgen van de bouwkosten, en waarschijnlijk ook van de huren, een feit zal zijn. Loonkosten maken o tgeveer een kwart uit van de totale i.nmvkosten in de woningwetbouw. Waneer de lonen in de bouw inderdaad zoals wordt verwacht met ruim twintig pereent zullen stijgen, dan zullen als gevolg daarvan en bij volledigi' door berekening de huren met vjjf per cent omhoog gaan. Maar ook; de gestegen materiaal-' prfjzen hebben hun effect, en daar-» voor is nog steeds een oude regeling' var; kracht. Gaan de prijzen van materialen omhoog, dan dragen del aannemers eert eigen risico van twee; percent. Van wat het meer is mo-i gen zij negentig percent doorbere-i kenen. Het gesprek van woensdagmiddag stond onder leiding van minister) Bogaers. Er werd aan deelgenomen? door vertegenwoordigers van de mi nisteries van. Volkshuisvesting. Ecc-1 nomische Zaken. Financiën, Defensie en O., K. en W. Aan de andere zijde van de tafel; zaten vertegenwoordigers van dé Raad van Bestuur Bouwbedrijf en van ar Christelijke Aannemersbond, die geen deel uitmaakt van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, Beide partijen hebben elkaar ge vonden in een regeling voor de lo pende werken en voor de nieuwe aanbestedingen. In de kontenc. da gen sullen de aannemersorganisatics ta eigen kring de voorstellen van de' minister verder uitwerken. Zn ma- cen daar haast mee. Reeds gistermid dag kwamen m Den Hau~ opnieuw' vertegenwoordigers van de aanne mersorganisaties bijeen in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1